OLE objektas

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

įsakymas

Dėl KOMPENSAVIMO PRANEŠĖJAMS UŽ PATIRIAMĄ NEIGIAMĄ POVEIKĮ AR GALIMUS PADARINIUS DĖL PATEIKTO PRANEŠIMO KOMISIJOS NUOSTATŲ patvirtinimo

 

2018 m. gruodžio 27 d. Nr. I-406

Vilnius

 

 

1.   Tvirtinu Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo komisijos nuostatus (pridedama).

2.   Skelbiu šį įsakymą Teisės aktų registre.

3.   Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2019 m. sausio 1 d.

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                                Evaldas Pašilis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2018 m. gruodžio 27 d.

įsakymu Nr. I-406

 

 

KOMPENSAVIMO PRANEŠĖJAMS UŽ PATIRIAMĄ NEIGIAMĄ POVEIKĮ AR GALIMUS PADARINIUS DĖL PATEIKTO PRANEŠIMO
KOMISIJOS
NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo komisijos (toliau – Komisija) sudarymo ir veiklos organizavimo, prašymų dėl kompensacijos skyrimo (toliau – prašymai) nagrinėjimo, sprendimų dėl kompensacijos skyrimo priėmimo ir kompensacijos išmokėjimo tvarką.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymu, Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“, kitais teisės aktais ir Nuostatais.

3. Komisijos veikla grindžiama kolegialumo, nešališkumo, objektyvumo, teisėtumo, sąžiningumo, teisėtų lūkesčių, neleistinumo piktnaudžiauti teise, konfidencialumo, protingumo, proporcingumo ir kitais principais.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS IR VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

4. Komisijos paskirtis – nagrinėti prašymus ir teikti motyvuotas išvadas.

5. Komisija vykdo šias funkcijas:

5.1. Nuostatuose nustatyta tvarka nagrinėja prašymus;

5.2. teikia motyvuotas išvadas dėl kompensacijų skyrimo pagrįstumo.

6. Komisija 3 metų kadencijai sudaroma generalinio prokuroro įsakymu Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros (toliau – Generalinė prokuratūra) Personalo ir teisės skyriaus iniciatyva. Komisijai kandidatus teikia Nuostatų 7 punkte nurodytų Generalinės prokuratūros padalinių vadovai.

7. Komisiją sudaro 5 nariai: 1 iš Vidaus tyrimų skyriaus, 1 iš Viešojo intereso gynimo skyriaus, 1 iš Baudžiamojo persekiojimo departamento, 1 iš Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento, 1 iš Finansų ir buhalterinės apskaitos skyriaus.

8. Komisijos pirmininką, Komisijos pirmininko pavaduotoją iš Komisijos narių, Komisijos sekretorių, kuris nėra Komisijos narys ir kurio kandidatūrą teikia Vidaus tyrimų skyriaus vadovas, skiria generalinis prokuroras.

9. Komisijos nario įgaliojimai pasibaigia, jeigu jis:

9.1. atšaukiamas iš Komisijos nario pareigų;

9.2. savo noru atsistatydina iš Komisijos nario pareigų;

9.3. atleidžiamas iš savo tiesioginių pareigų.

 

10. Komisijos nario įgaliojimai gali būti sustabdomi, jeigu pradedamas tarnybinis patikrinimas dėl Komisijos nario veiklos ir jis nušalinamas nuo tiesioginių pareigų.

11. Komisijos pirmininkas vykdo šias funkcijas:

11.1. šaukia Komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

11.2. užtikrina asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimą, konfidencialumą;

11.3. pasirašo Komisijos posėdžių protokolus ir kitus Komisijos dokumentus;

11.4. atstovauja Komisijai arba paveda tai atlikti kitam Komisijos nariui;

11.5. sprendžia dėl prašymo priimtinumo;

11.6. organizuoja prašymo patikslinimą ar papildomos informacijos surinkimą ir pateikimą Komisijos posėdžiui;

11.7. teikia generaliniam prokurorui motyvuotas išvadas dėl kompensacijos mokėjimo pagrįstumo ir pasiūlymus dėl kompensacijos dydžio;

11.8. apie priimtą sprendimą informuoja pranešėją ir jam išsiunčia sprendimo kopiją;

11.9. atsako už Komisijos veiklos tinkamą organizavimą ir Nuostatuose nustatytų procedūrinių terminų laikymąsi.

12. Jeigu dėl ligos, komandiruotės ar kitų svarbių priežasčių Komisijos pirmininkas negali atlikti Nuostatuose nurodytų funkcijų, jas atlieka Komisijos pirmininko pavaduotojas.

13. Komisijos narys vykdo šias funkcijas:

13.1. dalyvauja Komisijos posėdžiuose;

13.2. užtikrina asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimą, konfidencialumą;

13.3. Komisijos pirmininko pavedimu renka medžiagą, reikalingą prašymo nagrinėjimui, ir ją teikia Komisijos posėdžiui, rengia išvados projektą.

14. Jeigu Komisijos narys negali dalyvauti Komisijos posėdyje, apie tai iš anksto privalo pranešti Komisijos pirmininkui arba sekretoriui.

15. Komisijos sekretorius vykdo šias funkcijas:

15.1. tvarko Komisijos dokumentus;

15.2. protokoluoja Komisijos posėdžius ir juos pasirašo, daro Komisijos posėdžių garso įrašus;

15.3. Komisijos pirmininko pavedimu:

15.3.1. pasirašo užklausas, kvietimus, pranešimus apie Komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą;

15.3.2. rengia Komisijos išvadų ir kitų dokumentų projektus;

15.3.3. Nuostatuose nurodytais atvejais teikia informaciją apie Komisijos sprendimus ir išvadas;

15.3.4. rengia Komisijos veiklos metinės ataskaitos projektą;

15.3.5. atlieka kitus su Komisijos veikla susijusius veiksmus.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ DĖL KOMPENSACIJOS PRIĖMIMAS IR NAGRINĖJIMAS

 

16. Komisijai pateikiami Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos aprašas), nustatytus reikalavimus atitinkantys prašymai. 

17. Nepasirašytas, neatitinkantis Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos apraše nustatytos formos reikalavimų, nemotyvuotas, deklaratyvus, nekonkretus, neišsamus ar  nesuprantamo turinio prašymas Komisijoje nenagrinėjamas ir per 5 darbo dienas nuo gavimo Komisijoje dienos grąžinamas jį pateikusiam asmeniui.

18. Kartu su prašymu turi būti pateikiami Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos apraše nurodyti dokumentai ar kitokia informacija, pagrindžianti dėl pateikto pranešimo patiriamą neigiamą poveikį ir (ar) galimus padarinius.

19. Gavęs prašymą, Komisijos pirmininkas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas priima vieną iš šių sprendimų:

19.1. pradėti prašymo nagrinėjimą;

19.2. prašyti pranešėjo patikslinti (papildyti) pateiktą informaciją, kad būtų galima objektyviai nustatyti, kokių išlaidų ar kokio dydžio ir masto neigiamą poveikį ar galimus padarinius pranešėjas patiria ar patyrė;

19.3. grąžinti nenagrinėtą prašymą jį pateikusiam asmeniui ir informuoti apie tokio sprendimo priėmimo motyvus, jeigu:

19.3.1. nustatoma, kad prašymą pateikusiam asmeniui nėra suteiktas pranešėjo statusas;

19.3.2. prašymas pateiktas pakartotinai dėl tų pačių aplinkybių;

19.3.3. prašymas atitinka Nuostatų 17 punkte nurodytus reikalavimus;

19.3.4. iš prašymo turinio yra akivaizdu, kad pateikta informacija akivaizdžiai neatitinka tikrovės;

19.3.5. Komisija neįgaliota spręsti prašyme nurodytų klausimų;

19.4. perduoti Komisijai artimiausiame posėdyje spręsti dėl Nuostatų 19.1–19.3 papunkčiuose nurodytų sprendimų priėmimo.

20. Priėmęs Nuostatų 19.1 papunktyje nurodytą sprendimą, Komisijos pirmininkas parengia medžiagą Komisijos posėdžiui arba perduoda prašymą Komisijos nariui ir paveda parengti medžiagą nagrinėti Komisijos posėdyje.

21. Priėmęs Nuostatų 19.2 papunktyje nurodytą sprendimą, Komisijos pirmininkas turi nurodyti pateiktos informacijos patikslinimo (papildymo) terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos. Jeigu pranešėjas nepatikslina (nepapildo) informacijos per nustatytą terminą, prašymas nenagrinėjamas ir grąžinamas pranešėjui.

22. Apie tai, kad prašymas pradėtas nagrinėti, Komisijos pirmininkas, Komisijos pirmininko pavedimu Komisijos narys ar Komisijos sekretorius per 5 darbo dienas raštu informuoja pranešėją.

23. Komisija turi teisę iš viešųjų ar privačių juridinių asmenų, kitų organizacijų gauti visą reikiamą informaciją ir duomenis pavestiems uždaviniams ir funkcijoms vykdyti.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS POSĖDŽIAI, SPRENDIMAI IR IŠVADOS

 

24. Komisijos posėdžiai yra uždari ir vyksta Generalinės prokuratūros patalpose.

25. Komisijos posėdžius šaukia, jų datą, laiką ir darbotvarkę nustato Komisijos pirmininkas.

26. Komisija prašymą turi išnagrinėti ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo jo gavimo Generalinėje prokuratūroje dienos. Prašymui nagrinėti gali būti rengiami keli posėdžiai. Dėl objektyvių priežasčių prašymo nagrinėjimo terminas gali būti pratęstas 10 darbo dienų Komisijos pirmininko, o jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojo sprendimu.

27. Komisijos narių dalyvavimas posėdžiuose yra būtinas. Neatvykimas į Komisijos posėdį gali būti pateisinamas tik svarbiomis priežastimis. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip 3 Komisijos nariai.

28. Posėdį pradeda Komisijos pirmininkas, informuodamas, kokie prašymai bus nagrinėjami.

29. Komisijos nariai privalo nusišalinti tais atvejais, kai jų dalyvavimas Komisijos veikloje gali kelti pagrįstų abejonių dėl nešališkumo. Nušalinimo klausimą gali kelti bet kuris Komisijos narys. Dėl Komisijos nario nušalinimo sprendžiama balsuojant. Apie Komisijos nario nusišalinimą (nušalinimą) įrašoma Komisijos posėdžio protokole.

30. Komisijos posėdį protokoluoja Komisijos sekretorius. Protokole nurodoma posėdžio data, vieta, trukmė, posėdyje dalyvavę Komisijos nariai ir kiti asmenys, nagrinėti klausimai ir priimti sprendimai. Protokolą pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius. Posėdžio eigai fiksuoti daromas garso įrašas, kuris yra sudedamoji protokolo dalis.

31. Komisija, išnagrinėjusi (įvertinusi) prašymą ir Nuostatų 17 punkte nurodytus dokumentus ar duomenis, priima sprendimą skirti konkrečiai nurodyto dydžio kompensaciją arba jos neskirti ir teikia generaliniam prokurorui motyvuotą išvadą.

32. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių paprasta balsų dauguma. Kai balsai pasiskirsto po lygiai, lemia Komisijos pirmininko balsas. Priimant sprendimą nė vienas iš Komisijos narių neturi teisės susilaikyti. Balsavimo metu kiekvienas Komisijos narys turi įvardyti savo balsavimo motyvus ir argumentus.

33. Priimant sprendimą posėdžio patalpoje dalyvauja tik Komisijos nariai ir Komisijos sekretorius.

34. Išvada surašoma ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo. Išvadą sudaro įžanginė, aprašomoji, motyvuojamoji ir rezoliucinė dalys. Išvadoje nurodoma:

34.1. Komisijos pavadinimas;

34.2. Komisijos posėdžio data;

34.3. prašymą nagrinėję Komisijos nariai;

34.4. posėdyje dalyvavę asmenys, posėdį protokolavęs Komisijos sekretorius;

34.5. prašymą pateikusio pranešėjo vardas ir pavardė;

34.6. pranešėjo suteiktos informacijos vertinimas ir kitos aplinkybės, į kurias buvo atsižvelgta priimant sprendimą;

34.7. priimto sprendimo motyvai ir argumentai;

34.8. pasiūlymo dėl kompensacijos dydžio motyvai ir argumentai;

34.9. duomenys, dokumentai, kuriais Komisija grindžia priimtą sprendimą.

35. Išvadą pasirašo Komisijos pirmininkas.

36. Jeigu Komisija negali priimti vieno iš Nuostatų 31 punkte nurodytų sprendimų, ji:

36.1. sprendimo priėmimą atideda ir prašo pranešėjo patikslinti, papildyti arba paaiškinti pateiktą prašymą ar papildomą informaciją, kad būtų galima objektyviai nustatyti, kokių išlaidų ar kokio dydžio ir masto neigiamą poveikį ar galimus padarinius pranešėjas patiria ar patyrė;

36.2. sprendimo priėmimą atideda ir paveda Komisijos nariui surinkti papildomą medžiagą;

36.3. sprendimo priėmimą atideda ir kreipiasi į Vidaus tyrimų skyrių su pavedimu surinkti papildomą medžiagą;

36.4. sprendimo priėmimą atideda ir kreipiasi į kompetentingas institucijas ir įstaigas su prašymu pateikti turimą prašymo nagrinėjimui reikšmingą medžiagą;

36.5. sprendimo priėmimą atideda ir kviečia dalyvauti Komisijos posėdyje kitus asmenis;

36.6. nutraukia prašymo nagrinėjimą, nenagrinėtą prašymą grąžina jį pateikusiam asmeniui ir informuoja apie tokio sprendimo priėmimo motyvus, jeigu nustatomos Nuostatų 19.3 papunktyje nurodytos aplinkybės.

37. Komisijos sprendimai, nurodyti Nuostatų 36.1–36.6 papunkčiuose, įforminami protokoliniu sprendimu.

38. Komisija, priėmusi Nuostatų 36.1 papunktyje nurodytą sprendimą, nurodo pranešėjui terminą, per kurį turi būti pateikti papildomi duomenys. Šis terminas negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos. Jeigu pranešėjas to nepadaro per nustatytą terminą, prašymas nenagrinėjamas ir grąžinamas pranešėjui.

39. Siekiant užtikrinti prašymą pateikusio asmens konfidencialumą, kiekvienas asmuo, kuris nagrinėja prašymą ar kitaip dalyvauja jo priėmimo ir nagrinėjimo procese, privalo užpildyti konfidencialumo pasižadėjimą (priedas).

40. Komisijos narys, nesutikdamas su Komisijos išvada ar jos dalimi, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo išvados surašymo dienos gali raštu pateikti motyvuotą atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie išvados.

 

V SKYRIUS

SPRENDIMO DĖL KOMPENSACIJOS SKYRIMO PRIĖMIMAS IR KOMPENSACIJOS IŠMOKĖJIMAS

 

41. Generalinis prokuroras arba jo įgaliotas asmuo, gavęs motyvuotą Komisijos išvadą, per kuo trumpesnį terminą, tačiau ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo pranešėjo prašymo gavimo Generalinėje prokuratūroje dienos, priima sprendimą skirti pranešėjui kompensaciją arba jos neskirti. Komisijos motyvuota išvada ir jos siūlomas kompensacijos dydis generalinio prokuroro arba jo įgalioto asmens nesaisto.

42. Sprendimo dėl kompensacijos skyrimo už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius projektą parengia Vidaus tyrimų skyrius.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

43. Komisijos surinkta medžiaga perduodama saugoti Vidaus tyrimų skyriui.

__________________________

 

Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo komisijos nuostatų

priedas

 

(Konfidencialumo pasižadėjimo forma)

 

 

KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS

 

_________ Nr. _________

(data)

 

_______________

(sudarymo vieta)

 

Aš, _____________________________________________________________________ ,

(vardas, pavardė)

_________________________________________________________________________ ,

(pareigų pavadinimas)

 

patvirtinu, kad esu susipažinęs su Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais pranešėjų apsaugą, ir pasižadu:

1. Saugoti ir tik teisės aktų nustatytais tikslais ir tvarka naudoti konfidencialią informaciją, kuri man taps žinoma dalyvaujant pranešėjo prašymo dėl kompensacijos priėmimo ir nagrinėjimo procese.

2. Savo ir (ar) man artimų asmenų privačių interesų naudai nesinaudoti ir neleisti naudotis informacija, kurią įgysiu dalyvaudamas (-a) pranešėjo prašymo dėl atlyginimo už vertingą informaciją skyrimo priėmimo ir nagrinėjimo procese.

 

 

_____________________________ __________________ ___________________________

(pareigų pavadinimas)                                      (parašas)                                (vardas ir pavardė)