LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO, LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2005 M. RUGPJŪČIO 16 D. ĮSAKYMO
NR. V-656/3-358/A1-226 „DĖL MINIMALIŲ SVEIKATINIMO VEIKLOS LAIVUOSE REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. gruodžio 1 d. Nr. V-1375/3-582/A1-590

Vilnius

 

 

P a k e i č i a m e Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugpjūčio 16 d. įsakymą Nr. V-656/3-358/A1-226 „Dėl Minimalių sveikatinimo veiklos laivuose reikalavimų patvirtinimo“ ir jį išdėstome nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MINIMALIŲ MEDICINOS PAGALBOS TEIKIMO LAIVUOSE REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo 14 straipsnio 3 dalimi ir įgyvendindami 1992 m. kovo 31 d. Tarybos direktyvos 92/29/EEB dėl būtiniausių saugos ir sveikatos apsaugos reikalavimų, skirtų gerinti medicininį gydymą laivuose (OL 2004 m. specialusis leidimas, 5 skyrius, 2 tomas, p. 21), 2009 m. vasario 16 d. Tarybos direktyvos 2009/13/EB, įgyvendinančios Europos bendrijos laivų savininkų asociacijų (ECSA) ir Europos transporto darbuotojų federacijos (ETF) sudarytą susitarimą dėl 2006 m. Konvencijos dėl darbo jūrų laivyboje ir iš dalies keičiančios Direktyvą 1999/63/EB (OL 2009 L 124, p. 30), 2016 m. gruodžio 19 d. Tarybos direktyvos (ES) 2017/159, kuria įgyvendinamas 2012 m. gegužės 21 d. Europos Sąjungos žemės ūkio kooperatyvų konfederacijos (COGECA), Europos transporto darbuotojų federacijos (ETF) ir Nacionalinių žvejybos įmonių organizacijų Europos Sąjungos asociacijos („Europêche“) sudarytas Susitarimas dėl 2007 m. Tarptautinės darbo organizacijos konvencijos dėl darbo žvejybos sektoriuje įgyvendinimo (OL 2017 L 25, p. 12), Tarptautinės darbo organizacijos 2006 m. Konvencijos dėl darbo jūrų laivyboje bei Tarptautinės darbo organizacijos 2007 m. Konvencijos dėl darbo žvejybos sektoriuje nuostatas:

1. T v i r t i n a m e Minimalius medicinos pagalbos teikimo laivuose reikalavimus (pridedama).

2. P a v e d a m e įsakymo vykdymą kontroliuoti sveikatos apsaugos, susisiekimo ir socialinės apsaugos ir darbo viceministrams pagal veiklos sritį.“   

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                       Aurelijus Veryga

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                                      Rokas Masiulis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                                                          Linas Kukuraitis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. V-656/3-358/A1-226

(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro

2017 m. gruodžio 1 d. įsakymo Nr. V-1375/3-582/A1-590 redakcija)

 

minimalūs medicinos pagalbos teikimo laivuose reikalavimai

 

I SKYRIUs

Bendrosios nuostatos

 

1. Minimalūs medicinos pagalbos teikimo laivuose reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato minimalius medicinos pagalbos teikimo Lietuvos Respublikoje registruotuose laivuose reikalavimus.

2. Reikalavimai taikomi laivams, įregistruotiems Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre ar Lietuvos Respublikos vidaus vandenų laivų registre ir plaukiojantiems su Lietuvos valstybės vėliava, išskyrus vidaus vandenų laivus, pramoginius laivus, naudojamus ne komerciniais tikslais ir valdomus neprofesionalios įgulos, uosto akvatorijoje dirbančius laivus-vilkikus.

3. Reikalavimuose vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:

3.1. A kategorijos laivas – tolimojo plaukiojimo ar jūrų žvejybos laivas, kurio plaukiojimo rajonas neribojamas.

3.2. B kategorijos laivas – tolimojo plaukiojimo ar jūrų žvejybos laivas, nuplaukiantis mažiau negu 150 jūrmylių nuo artimiausio uosto, taip pat tolimojo plaukiojimo ar jūrų žvejybos laivas, kuris nuplaukia ne daugiau kaip 175 jūrmyles nuo artimiausio uosto ir yra nuolat nutolęs tiek, kad jį galėtų pasiekti sraigtasparnių gelbėjimo tarnybos.

3.3. C kategorijos laivas – uosto laivas, valtis ar laivas, nuplaukiantis ne daugiau kaip 12 jūrmylių nuo kranto arba neturintis uždaros ekipažo kabinos, tik vairininko būdelę.

3.4. Laivo darbo kalba – visiems laivo darbuotojams suprantama kalba, kuri nustatoma laivo valdytojo ir nurodoma laivo žurnale.

3.5. Laivo darbuotojas (toliau – darbuotojas) – asmuo, atliekantis bet kokį darbą laive, įskaitant stažuotojus ir mokinius, bet išskyrus locmanus ir kranto personalą.

3.6. Medicinos atsargos – vaistiniai preparatai, įskaitant priešnuodžius, ir medicinos priemonės (prietaisai), įrašyti į vaistinėlės sudėtį, nurodytą Laivų vaistinėlių išdavimo ir kontrolės tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. spalio 17 d. įsakymu Nr. V-910 „Dėl Laivų vaistinėlių išdavimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas).

3.7. Priešnuodisvaistinis preparatas, tiesiogiai ar netiesiogiai panaikinantis vienos ar daugiau medžiagų, išvardytų Reikalavimų priede, poveikį arba jų sukeltą organizmo funkcijų pažeidimą ir teigiamai pakeičiantis šių medžiagų biotransformaciją.

3.8. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatyme, Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekse, Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatyme, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose saugią laivybą ir sveikatos priežiūrą, vartojamas sąvokas.

 

 

II SKYRIUS

MEDICINOS ATSARGOS

 

4. Laive privalo būti vaistinėlė su medicinos atsargomis:

4.1. A, B, C kategorijų laivuose esančiose vaistinėlėse medicinos atsargų sudėtis ir kiekiai turi atitikti medicinos atsargų kiekių laivuose normas, nurodytas Tvarkos aprašo 1 priede;

4.2. laive turi būti kiekvienam gelbėjimosi plaustui ar gelbėjimosi valčiai skirta neperšlampama vaistinėlė su medicinos atsargomis, nurodytomis Tvarkos aprašo 2 priede;

4.3. laivo, gabenančio bet kurią iš Reikalavimų priede išvardytų pavojingų medžiagų, neatsižvelgiant į jų formą ir kiekį (net jei tai tik krovinio likučiai ar atliekos), bei kelto tipo laivo, pagal kurio darbo sąlygas ne visada iš anksto žinoma laive gabenamų pavojingų medžiagų forma ir jų poveikis, vaistinėlėse turi būti priešnuodžių ir vaistinių preparatų, nurodytų Tvarkos aprašo 3 priede.

5. Laive turi būti Kontrolinis medicinos atsargų sąrašas, pildomas vadovaujantis Medicinos atsargų laivuose kontrolės tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu
Nr. V-957/3-707 „Dėl Medicinos atsargų laivuose kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

6. Prie medicinos atsargų turi būti vaistinių preparatų vartojimo ar medicinos priemonių (prietaisų) naudojimo, priešnuodžių naudojimo instrukcijos laivo darbo kalba ir naujausios redakcijos Tarptautinio medicinos vadovo laivams leidimas.

 

III SKYRIUS

PATALPA LIGONIAMS. GYDYTOJAS

 

7. Laive, kurio bendras tonažas didesnis kaip 500 ir kuriame dirba 15 ar daugiau darbuotojų, o reiso trukmė ilgesnė kaip 3 dienos, privalo būti patalpa ligoniams, atitinkanti Lietuvos higienos normoje HN 113:2001 „Laivai. Higienos normos ir taisyklės“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 671 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 113:2001 „Laivai. Higienos normos ir taisyklės“ patvirtinimo“, nustatytus reikalavimus. Kituose laivuose, kuriuose neprivaloma įrengti patalpų ligoniams, turi būti galimybė sergančiam ar sužeistam darbuotojui skirti atskirą kajutę.

8. Laive, kuriame dirba 100 ar daugiau darbuotojų ir kuris tarptautiniame reise išbūna ilgiau nei 3 dienas, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesius, ir laive, kuriame dirba 50 ar daugiau darbuotojų ir kuris tarptautiniame reise išbūna ilgiau nei 3 mėnesius, privalo būti (kitais šiame punkte nenurodytais atvejais – gali būti) gydytojas, atsakingas už darbuotojų sveikatos priežiūrą laive.

 

IV SKYRIUS

Pareigų paskirstymas

 

9. Laive, kuriame pagal Reikalavimų 8 punktą neprivalo būti ar nėra gydytojo, turi būti laivo kapitono paskirtas darbuotojas, atsakingas už pirmosios medicinos pagalbos suteikimą, o A ir B kategorijų laivuose – ir už sveikatos priežiūrą (toliau – atsakingas darbuotojas).

10. Laivo valdytojas atsako už laivo aprūpinimą ir papildymą medicinos atsargomis savo lėšomis.

11. Laivo kapitonas atsako už medicinos atsargų tvarkymą. Jis gali įgalioti gydytoją arba atsakingą darbuotoją prižiūrėti ir naudoti medicinos atsargas, tačiau tokiu atveju atsakomybė už medicinos atsargų tvarkymą tenka laivo kapitonui.

12. Medicinos atsargos turi būti laikomos gamintojo nurodytomis sąlygomis ir papildomos ar keičiamos, pasibaigus jų galiojimo terminui, kuo greičiau, bei kiekvienu atveju tai darant pirmiausia laive įprastos jų atnaujinimo tvarkos metu.

13. Esant kritinei situacijai (kai darbuotojas sužalojamas ar suserga ir laive esančiomis priemonėmis nėra galimybės užtikrinti būtinosios medicinos pagalbos), laivo kapitonas, įvertinęs situaciją ir, jei įmanoma, pasitaręs su gydytoju ar atsakingu darbuotoju, radijo ar palydoviniu ryšiu praneša Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centrui (toliau – Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras) arba, jei laivas yra už Lietuvos Respublikai priskirto paieškos ir gelbėjimo rajono Baltijos jūroje ribų, kitos valstybės paieškos ir gelbėjimo tarnybai apie skubios hospitalizacijos poreikį ir (arba) trūkstamas medicinos atsargas laive. Laivui esant Lietuvos Respublikai priskirtame paieškos ir gelbėjimo rajone Baltijos jūroje, Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje, Klaipėdos ar Šventosios valstybinių jūrų uostų akvatorijose, Būtingės naftos terminalo akvatorijoje ir prieigose, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras ir viešoji įstaiga Klaipėdos jūrininkų ligoninė (toliau – Klaipėdos jūrininkų ligoninė) turi nedelsdami organizuoti trūkstamų medicinos atsargų pristatymą į laivą, o esant hospitalizacijos poreikiui – nukentėjusio (susirgusio) darbuotojo gabenimą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

14. Esant neatidėliotinos medicininės konsultacijos poreikiui, gydytojas ar atsakingas darbuotojas radijo ryšiu konsultuojasi su Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojais. Šios konsultacijos teikiamos nemokamai bet kuriuo paros metu. Darbuotojų rašytiniu sutikimu Klaipėdos jūrininkų ligoninėje saugoma jų Ambulatorinė asmens sveikatos istorija (forma Nr. 025/a „Ambulatorinė asmens sveikatos istorija“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl Privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“), užtikrinant joje nurodytų duomenų konfidencialumą.

 

______________

 

Minimalių medicinos pagalbos teikimo

laivuose reikalavimų

priedas

 

 

PavojingŲ medžiagŲ SĄRAŠAS

 

Pagal Tarptautinį jūra gabenamų pavojingųjų krovinių kodeksą (IMDG kodeksą) medžiagos (įskaitant mišinius ir tirpalus) ir gaminiai priklausantys šioms klasėms:

1. Sprogmenys.

2. Degiosios ir toksiškos dujos.

3. Degieji skysčiai.

4. Degiosios kietos medžiagos; medžiagos, galinčios savaime užsidegti; medžiagos, kurios kontaktuodamos su vandeniu išskiria degiąsias dujas.

5. Oksiduojančiosios medžiagos ir organiniai peroksidai.

6. Toksiškos ir infekcinės medžiagos.

7. Radioaktyviosios medžiagos.

8. Ėsdinančios medžiagos.

9. Įvairios pavojingos medžiagos ir gaminiai.

 

______________