LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL LIETUVOS ELEKTROS RINKOS PLĖTROS IR ĮGYVENDINIMO PLANO PATVIRTINIMO

 

2020 m. gruodžio 9 d. Nr. 1-408

Vilnius

 

Įgyvendindamas 2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 943/2019, dėl elektros energijos vidaus rinkos, 20 straipsnio 3 ir 6 dalį, ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 8.5 punktu:

1. Tvirtinu Lietuvos elektros rinkos plėtros ir įgyvendinimo planą (pridedama).

2. Pavedu Lietuvos elektros rinkos plėtros ir įgyvendinimo plane (toliau – Planas) nurodytoms įstaigoms ir įmonėms:

2.1. vykdyti Plane nurodytas priemones;

2.2. iki kiekvienų metų, pradedant 2021 metais ir baigiant 2025 metais, balandžio 1 d. Lietuvos Respublikos energetikos ministrui ir Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai pateikti ataskaitinę informaciją:

2.2.1. apie Plane nurodytų priemonių, kurių vykdymas yra užbaigtas per kalendorinius metus einančius prieš metus, kuriais pateikiama informacija, vykdymo eigą ir pasiektus rezultatus;

2.2.2. apie Plane nurodytų priemonių, kurių vykdymas nėra užbaigtas, vykdymo eigą ir pasiektus rezultatus.

3. N u s t a t a u, kad Lietuvos Respublikos energetikos ministerija šio įsakymo 2.2 papunktyje nurodytos informacijos pagrindu parengia Plano vykdymo stebėsenos rezultatų ataskaitą ir ją pateikia Europos Komisijai.

 

 

 

Laikinai einantis energetikos ministro pareigas                                                    Žygimantas Vaičiūnas

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos energetikos ministro
2020 m. gruodžio 9 d. įsakymu Nr.
1-408

 

Lietuvos elektros rinkos plėtros ir įgyvendinimo planas

 

Priemonė

Įvykdymo terminas

Vykdytojas

Prižiūrinti institucija

a)         Bet kokie strateginiai pokyčiai energetikos sektoriuje turėtų būti atliekami užtikrinant maksimalią pagalbą vartotojams nereguliuojamoje rinkoje. Tiek mažmeninės elektros energijos tiekimo rinkos reguliavimo panaikinimas, tiek su šiuo procesu susijusios išmaniųjų skaitiklių diegimo programos įgyvendinimas turėtų vykti sinchroniškai, visų pirma sutelkiant dėmesį į aktyviausią elektros energijos vartotojų segmentą, t. y. vartotojus, kurie suvartoja daugiau nei 1000 kWh per metus, o paskui – į kitus elektros vartotojus.

Pagal poreikį

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (toliau – AB ESO)

Energetikos ministerija (toliau – EM)

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT)

b)         Nuo 2020 m. birželio 1 d. Lietuva įvedė teisinius pakeitimus, kurie etapais leis visiškai panaikinti elektros energijos tiekimo kainų reguliavimą. Numatoma, kad visuomeninis elektros energijos tiekimas reguliuojamomis kainomis bus nutrauktas vartotojams trimis etapais:

1) nuo 2021 m. sausio 1 d. – visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. yra didesnis kaip 5000 kWh, taip pat buitiniams vartotojams, kurių objektai prijungti prie vidutinės įtampos elektros tinklų, išskyrus vartotojų grupę, nustatytą Elektros energetikos įstatyme ir pažeidžiamus vartotojus;

2) nuo 2022 m. sausio 1 d. – visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas nuo 2020 m. birželio 1 d. iki 2021 m. gegužės 31 d. yra didesnis kaip 1000 kWh, išskyrus vartotojų grupę, nustatytą Elektros energetikos įstatyme ir pažeidžiamus vartotojus;

3) nuo 2023 m. sausio 1 d. – visiems kitiems buitiniams vartotojams, kuriems elektra tiekiama už reguliuojamą elektros kainą. Visiškai atvėrus elektros rinką, suaktyvės konkurencija ir bus sukurta didesnė vertė galutiniam vartotojui, kuriam bus taikoma teisinga elektros kaina, siūlomi nauji produktai ir paslaugos.

Numatyta, kad jei nutraukus sutartis su visuomeniniu tiekėju, vartotojas iki laipsniško nutraukimo termino pabaigos neturės naujos sutarties su nepriklausomu tiekėju, STO jam užtikrins garantinį tiekimą. Vartotojams, kuriems siūlomas garantinis tiekimas, tiekimo kaina apskaičiuojama taikant 1,25 koeficientą vidutinei elektros energijos biržos kainai, suformuotai Lietuvos kainų zonoje per praėjusį ataskaitinį mėnesį.

Be to, bus užtikrinta, kad jei praėjus šešiems mėnesiams, vartotojas ir toliau liks su esamu tiekėju, tiekėjas galės laisvai nustatyti savo kainą tokiam vartotojui (išskyrus pažeidžiamus vartotojus).

1 etapas

2021 m. sausio 1 d.

AB ESO

AB „Achema“

AB „Lifosa“

AB „Akmenės cementas“

UAB „Dainavos elektra“

UAB „Ignitis“ (visuomeninis tiekėjas)

EM

VERT

2 etapas

2022 m. sausio 1 d.

EM

VERT

3 etapas

2023 m. sausio 1 d.

EM

VERT

c)         Su mažmeninės elektros energijos tiekimo rinkos reguliavimo panaikinimu buitiniams vartotojams glaudžiai susijęs išmaniųjų elektros skaitiklių įdiegimas. Lietuva planuoja, kad išmaniųjų elektros skaitiklių diegimas bus įgyvendinamas etapais, pradedant nuo daugiausiai energijos suvartojančių klientų, t. y. visų komercinių ir buitinių vartotojų, kurie sunaudoja daugiau nei 1000 kWh per metus. Iki 2023 m. pabaigos bus įrengti išmanieji skaitikliai daugiausiai elektros energijos suvartojantiems vartotojams, kurie sudaro apie 90 procentų visos suvartojamos elektros energijos. Vėlesniame etape, pradedant nuo 2024 m., išmanieji skaitikliai bus įrengti visiems likusiems vartotojams.

1 etapas

2024 m. sausio 1 d.

AB ESO

EM

2 etapas nuo

2024 m. sausio 1 d.

EM

d)        Siekdama, kad elektros energijos vartotojai būtų aktyvūs ir gerai informuoti rinkos dalyviai, ir sudaryti sąlygas nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams siūlyti vartotojams naujus produktus ir paslaugas ir taip skatinti nepriklausomų elektros energijos tiekėjų konkurenciją, Lietuva planuoja sukurti ir įdiegti centralizuotą elektros energijos suvartojimo duomenų kaupimo ir mainų platformą (angl. Data Hub). Pirmajame etape bus siekiama parengti duomenų mainų standartą ir jį įdiegti iki 2020 m. pabaigos, modifikuojant dabartines IT sistemas. Buvo nuspręsta, kad šiame etape bus kuriamos pagrindinės bendros duomenų kaupimo ir mainų platformos funkcijos. Antrasis etapas – baigti kurti duomenų mainų platformą iki 2023 m. pabaigos.

1 etapas

2021 m. sausio 1 d.

AB ESO

EM

2 etapas

2024 m. sausio 1 d.

EM

e)         Iki 2021 m. sausio 1 d. bus įvesta atskira nepriklausomo telkėjo funkcija. Tai reiškia, kad nepriklausomi telkėjai ir kiti esami rinkos dalyviai galės dalyvauti didmeninėje ir balansavimo rinkoje ir (arba) teikiant papildomas paslaugas. Vietoje dabartinių telkimo portfelių apribojimų (vienam tiekėjui ar individualiam vartotojui), atskiras nepriklausomas telkėjas ir leis telkėjams išplėsti balansavimo portfelius, o telkėjo vartotojai nebus apriboti vieno tiekėjo teritorija.

2021 m. sausio 1 d.

EM

EM

f)         Nuo 2021 m. sausio 1 d. planuojami atsiskaitymo už disbalansą pakeitimai, susiję su 15 minučių atsiskaitymo už disbalansą laikotarpio įgyvendinimu pagal EBGL reikalavimus. Pakeitimai bus koordinuotai įgyvendinti Baltijos šalyse.

2021 m. sausio 1 d.

AB LITGRID

VERT

EM

g)         Iki 2025 m. sausio 1 d. Lietuva įves papildomus atsiskaitymo už disbalansą modelio pakeitimus, susijusius su aFRR balansavimo energijos rinkos įgyvendinimu, ir pakeis PSO finansinio neutralumo mechanizmą PSO–PSO atsiskaitymo mechanizmų atžvilgiu kontinentinėje Europoje dėl Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentine Europa. Planuojami pakeitimai apims pokyčius, susijusius su aFRR balansavimo energijos prekybos sąnaudų ir pajamų įtraukimu ir nenumatytus energijos mainus sinchroniniame profilyje su kontinentine Europa. EBGL 55 str. reikalaujama, kad neigiamo disbalanso kaina būtų ne mažesnė už teigiamos balansavimo energijos, aktyvuotos iš FRR ir RR, vidutinę svertinę kainą.

2025 m. sausio 1 d.

AB LITGRID

VERT

EM

h)         Lietuva įsipareigoja nustoti taikyti viršutines kainų ribas, išskyrus technines kainų ribas, nustatytas EBGL 30 straipsnio 2 dalyje, vėliausiai iki Lietuvos dalyvavimo būsimoje ES mFRR platformoje pradžios.

2022 m. liepos 24 d.

AB LITGRID

VERT

EM

i)          Lietuva įsipareigoja pradėti dalyvauti būsimoje ES mFRR platformos veikloje nuo tos dienos, kai platforma pradės veikti.

2022 m. liepos 24 d.

AB LITGRID

VERT

EM

j)          Lietuva įsipareigoja imtis priemonių, kad kuo greičiau, bet ne vėliau kaip Lietuvos dalyvavimo ES mFRR platformos veikloje pradžios, įvestų pasiūlos trūkumo kainodaros funkciją bendroje Baltijos balansavimo rinkoje. Lietuva taip pat įsipareigoja įvertinti galimybes pritaikyti pasiūlos trukumo kainodaros funkciją ne tik už balansą atsakingoms šalims, bet ir balanso tiekėjų šalims, ir įsipareigoja įvertinti galimybes padidinti balansavimo energijos kainas iki prarastos apkrovos vertės (VOLL), jei nebeliks sistemos rezervų.

2022 m. liepos 24 d.

AB LITGRID

VERT

EM

k)         Lietuva įsipareigoja pradėti dalyvauti būsimoje ES aFRR platformos veikloje vėliausiai iki sinchronizacijos su kontinentine Europa.

2025 m. sausio 1 d.

AB LITGRID

VERT

EM

l)          Lietuva įsipareigoja pradėti dalyvauti būsimoje ES disbalanso pasiskirstymo nustatymo platformos veikloje vėliausiai iki sinchronizacijos su kontinentine Europa.

2025 m. sausio 1 d.

AB LITGRID

VERT

EM

m)        Lietuva įsipareigoja apsvarstyti galimybes pradėti dalyvauti bendro FCR išteklių pirkimo iniciatyvose, kai tik atsiras kaimyninė šalis, dalyvaujanti FCR veikloje.

Pagal poreikį

AB LITGRID

VERT

EM

n)         Lietuva įsipareigoja kartu su Baltijos šalių PSO vėliausiai iki sinchronizacijos su kontinentine Europa dienos sukurti galios ir dažnio valdymo (angl. Load-Frequency Control Block, LFC) bloką Baltijos regione. Be to, Lietuva įsipareigoja imtis būtinų priemonių sudaryti FRR mainų ir dalijimosi sutartis su kaimyninių LFC blokų PSO.

2025 m. sausio 1 d.

AB LITGRID

VERT

EM

o)         Lietuva įsipareigoja pašalinti pikinės apkrovos rezervą iš rinkos ne vėliau kaip iki pagrindinio pajėgumų mechanizmo aukciono pradžios.

Iki pagrindinio aukciono pradžios

AB LITGRID

EM

p)         Iki 2022 m. liepos 1 d. Lietuva įsipareigoja įsteigti regioninį koordinavimo centrą pagal Elektros energijos reglamento (ES) 2019/943
34–47 straipsnius.

2022 m. liepos 1 d.

AB LITGRID

VERT

EM

q)         Lietuva įsipareigoja pranešti rinkos dalyviams apie būsimų tarpsisteminių pajėgumų pokyčius, kai dėl jų bus priimti sprendimai.

Pagal poreikį

AB LITGRID

VERT

EM

____________________