vytis

MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, DARBO APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. kovo 29 d. Nr. 1B-231

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos muitinės šakos kolektyvinės sutarties 2002 m. sausio 28 d. Nr. PV3-555 45 punktu:

1.  T v i r t i n u Lietuvos Respublikos muitinės darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo apmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

2.Nustatau, kad iki šio įsakymo įsigaliojimo pradėtos procedūros dėl pareiginės algos pastoviosios dalies nustatymo ar kintamosios dalies nustatymo turi būti tęsiamos, kol bus baigtos, iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusia tvarka.

3. P r i pažįstu netekusiu galios Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2017 m. vasario 1 d. įsakymą Nr. 1B-113 „Dėl Darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo apmokėjimo Lietuvos Respublikos muitinėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Generalinis direktorius                                                                                                              Darius Žvironas

 

Patvirtinta

Muitinės departamento prie

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

generalinio direktoriaus

2022 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1B-231

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, DARBO APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Lietuvos Respublikos muitinės darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo apmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato Lietuvos Respublikos muitinės (toliau – muitinė) darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai), pareiginės algos pastoviosios dalies ir pareiginės algos kintamosios dalies nustatymo kriterijus, priemokų, premijų ir materialinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarką ir sąlygas.

2.  Darbuotojų darbo užmokesčio sudėtinės dalys nurodytos Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo (toliau – Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymas) 5 straipsnio 1 dalyje.

3.  Apraše vartojamos sąvokos atitinka Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatyme apibrėžtas sąvokas.

4.  Aprašu nustatyta pareiginės algos pastoviosios dalies nustatymo tvarka taikoma šiais atvejais:

4.1. steigiant naują darbuotojo pareigybę;

4.2. nustatant į pareigas priimamo darbuotojo pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą;

4.3. perkeliant darbuotoją į kitas pareigas.

 

II SKYRIUS

PAREIGINĖS ALGOS PASTOVIOSIOS DALIES NUSTATYMAS

 

5.    Muitinėje darbuotojų pareiginės algos pastovioji dalis nustatoma atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

5.1. šioms funkcijoms vykdyti būtiną išsilavinimą;

5.2. profesinio ir (arba) vadovaujamo darbo patirtį;

5.3. veiklos sudėtingumą;

5.4. darbo krūvį (intensyvumą neviršijant nustatyto darbo laiko);

5.5. atsakomybės lygį;

5.6. papildomų įgūdžių ar svarbių einamoms pareigoms žinių turėjimą;

5.7. savarankiškumo lygį;

5.8. darbo funkcijų įvairovę.

6.    A lygio specialistų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas nustatomas pagal šiuos kriterijus:

6.1. Būtinas ne žemesnis kaip aukštasis išsilavinimas.

6.2. Darbas susijęs su informacijos teikimu valstybės ir savivaldybės institucijoms, funkcijoms atlikti savarankiškai pasirenkamas būdas ar metodas, reikalingi papildomi įgūdžiai ir specialios žinios ar informacinių sistemų ir (arba) darbo vietų priežiūra.

6.3. Aukštas atsakomybės lygis, t. y. darbuotojo veikla nuolat susijusi su viena ar keliomis iš šių veiklų: dokumentų rengimu, aiškinimu, išvadų teikimu, apskaitos tvarkymu arba atsiskaitymų kontrole, biudžeto vykdymu ir finansinių ataskaitų sudarymu, Europos Sąjungos struktūrinių fondų priemonių planavimu, administravimu, pažeidimų kontrole, informacinių sistemų priežiūra ir apsauga.

6.4. Pareigybės aprašyme nurodomos funkcijos, susijusios su biudžetinės įstaigos struktūrinio padalinio veiklos krypčių nustatymu, biudžeto formavimu ir jo vykdymo kontrolės užtikrinimu, materialiųjų, žmogiškųjų išteklių ir finansinių išteklių naudojimo planavimu ir kontrole, biudžetinės įstaigos struktūrinio padalinio ar biudžetinių įstaigų darbuotojų veiklos stebėsena ir vertinimu; biudžetinės įstaigos struktūrinio padalinio ar biudžetinių įstaigų darbuotojų darbų ir užduočių planavimu ir paskirstymu.

7.    B lygio specialistų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas nustatomas pagal šiuos kriterijus:

7.1. Būtinas ne žemesnis kaip aukštesnysis išsilavinimas, įgytas iki 2009 metų, ar specialusis vidurinis išsilavinimas, įgytas iki 1995 metų.

7.2. Atliekamos tik pareigybės aprašyme nustatytos funkcijos, o joms atlikti nereikalingi papildomi įgūdžiai, sprendimai savarankiškai nepriimami.

7.3. Pareigybės aprašyme nurodomos funkcijos humanitarinių, socialinių, fizinių, žemės ūkio, biomedicinos, technologijos mokslų ar menų srityse.

8.    C lygio kvalifikuotų darbuotojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas nustatomas pagal šiuos kriterijus:

8.1. Būtinas ne žemesnis kaip vidurinis išsilavinimas ir (ar) įgyta profesinė kvalifikacija.

8.2. Atliekamos mažai sudėtingos užduotys.

8.3. Pareigybės aprašyme nurodomos funkcijos, susijusios su informacijos tvarkymu, kaupimu, skaičiavimu, apdorojimu ir suradimu, klientų aptarnavimu, patalpų ir (arba) aplinkos priežiūra, paslaugų teikimu asmenims, įrenginiams valdyti ir prižiūrėti, transporto priemonėms vairuoti ir panašiai.

9.    Muitinės darbuotojų pareiginės algos pastovioji dalis nustatoma pagal aprašo priedą ir atsižvelgiant į pareigybės lygį ir profesinio darbo patirtį, kuri apskaičiuojama sumuojant laikotarpius, kai buvo dirbamas analogiškas (t. y. toks pat, atitinkantis) pareigybės aprašyme nustatytam tam tikros profesijos ar specialybės darbas arba atliktos pareigybės aprašyme nustatytoms analogiškos funkcijos.

10.  Darbuotojai profesinio darbo patirtį, įgytą kitose darbovietėse, įrodančius dokumentus turi pateikti personalo administravimo funkcijas atliekančiam padaliniui. Nepateikusiems patirtį įrodančių dokumentų, nustatant algos pastoviosios dalies koeficientą vertinama profesinė patirtis, įgyta muitinėje. 

11.  Prireikus muitinėje įsteigti naują darbuotojo pareigybę arba jeigu darbuotojui jau einant pareigas įvyksta struktūriniai ar organizaciniai pokyčiai, pakinta darbuotojo funkcijų pobūdis arba kitais teisės aktų nustatytais atvejais, dėl kurių būtina iš naujo įvertinti darbuotojui nustatytiną pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą, administracijos padalinio vadovas, vadovaudamasis šio aprašo 4–6 punktais, parengia motyvuotą siūlymą ir, suderinęs su savo tiesioginiu vadovu, teikia jį Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) generaliniam direktoriui.

12Steigiant naują darbuotojo pareigybę pildomas aprašo priedas į jį įrašant naujai steigiamos pareigybės pavadinimą pagal Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro patvirtintą Lietuvos profesijų klasifikatorių ir nustatytą pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą.

 

III SKYRIUS

PAREIGINĖS ALGOS KINTAMOSIOS DALIES NUSTATYMAS

 

13.  Darbuotojo pareiginės algos kintamoji dalis, bet ne didesnė kaip 20 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies gali būti nustatyta administracijos padalinio vadovo rašytiniu siūlymu darbuotojo priėmimo į darbą metu, pasibaigus išbandymo terminui, taip pat darbuotojui grįžus iš vaiko priežiūros atostogų, atsižvelgiant į darbuotojo profesinę kvalifikaciją ir jam keliamus uždavinius, darbuotojo turimą mokslinį laipsnį, mokslinę veiklą, dalyvavimą Lietuvos ir tarptautinėse darbo grupėse, Europos Sąjungos lėšomis finansuojamuose projektuose, kvalifikacijos tobulinimo intensyvumą, stažuotes, užsienio kalbos mokėjimą, kuriam patvirtinti turi būti pateikiami atitinkami pažymėjimai ar sertifikatai.

14.  Darbuotojų pareiginės algos kintamoji dalis nustatoma atsižvelgiant į praėjusių metų veiklos vertinimo rezultatus ir gebėjimus atlikti pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, išskyrus šio aprašo 13 punkte nustatytus atvejus.

15.  Įvertinus darbuotojo praėjusių metų veiklą labai gerai, nustatomas pareiginės algos kintamosios dalies dydis – nuo 20 iki 40 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies, atsižvelgiant į muitinės įstaigai skirtus asignavimus darbo užmokesčiui.

16.  Įvertinus darbuotojo praėjusių metų veiklą gerai, nustatomas pareiginės algos kintamosios dalies dydis – nuo 5 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies, atsižvelgiant į muitinės įstaigai skirtus asignavimus darbo užmokesčiui.

17.  Šio aprašo 13, 14 ir 15 punktuose nurodytos pareiginės algos kintamosios dalys yra nustatomos ir mokamos iki darbuotojo kito kasmetinio veiklos vertinimo metu priimto sprendimo įsigaliojimo dienos.

18.  Darbuotojų pareiginės algos kintamoji dalis nustatoma generalinio direktoriaus arba jo įgalioto asmens įsakymu.

19Perkėlus darbuotoją į kitas pareigas, pareiginės algos kintamosios dalies procentinis dydis, nustatytas už praėjusių metų veiklos vertinimą, išlieka iki kito darbuotojo kasmetinio veiklos vertinimo.

 

IV SKYRIUS

PRIEMOKŲ SKYRIMAS

 

20Priemokų skyrimo pagrindai ir jų dydžiai yra nustatyti Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatyme.

21Administracijos padalinio vadovas, įvertinęs darbuotojo atliekamų funkcijų ar užduočių sudėtingumą, mastą ir pobūdį, gali siūlyti skirti darbuotojui priemoką, kurios dydis negali viršyti 30 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio, pateikdamas asmeniui, įgaliotam priimti sprendimą, motyvuotą siūlymą dėl priemokos skyrimo (toliau – siūlymas). Siūlyme turi būti konkrečiai nurodoma, už kokį papildomą darbo krūvį ar už kokių papildomų pareigų, funkcijų ar užduočių atlikimą siūloma skirti priemoką, nurodant konkretų priemokos dydį ir mokėjimo terminą.

22.  Sprendimus dėl siūlymų įgyvendinimo priima generalinis direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

23.  Siekdamas objektyviai išnagrinėti siūlymus, generalinis direktorius arba jo įgaliotas asmuo įsakymu gali sudaryti komisiją ir jai pavesti nagrinėti siūlymus ir generaliniam direktoriui arba jo įgaliotam asmeniui pateikti nuomonę.

24.  Komisija savo darbą organizuoja ir nuomonę, įformintą komisijos posėdžio protokolu, generaliniam direktoriui arba jo įgaliotam asmeniui teikia generalinio direktoriaus arba jo įgalioto asmens nustatyta tvarka.

25.  Generaliniam direktoriui arba jo įgaliotam asmeniui pritarus siūlymui ir (arba) komisijos posėdžio protokolui, rengiamas įsakymo dėl priemokų skyrimo projektas.

26.  Priemokos skiriamos neviršijant muitinės įstaigai darbo užmokesčiui skirtų lėšų.

 

V SKYRIUS

PREMIJŲ SKYRIMAS

 

27.  Esant Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 3 punktuose nustatytiems pagrindams administracijos padalinio vadovo teikimu, darbuotojui gali būti skiriama premija.

28.  Teikimai dėl premijų skyrimo nagrinėjami Muitinės pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, skatinimo ir apdovanojimo taisyklių, patvirtintų Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos generalinio direktoriaus 2005 m. spalio 3 d. įsakymu Nr. 1B-651 „Dėl Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, skatinimo ir apdovanojimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

29Generaliniam direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui pritarus siūlymui, rengiamas įsakymo dėl premijų skyrimo projektas.

30.  Premijos skiriamos neviršijant muitinės įstaigai darbo užmokesčiui skirtų lėšų.

 

VI SKYRIUS

MATERIALINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMAS IR MOKĖJIMAS

 

31.  Materialinė pašalpa (toliau – pašalpa) skiriama esant darbuotojo motyvuotam prašymui (toliau – prašymas) ir esant Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatyme nustatytoms sąlygoms. Prašyme turi būti aiškiai nurodyta, kodėl reikalinga pašalpa, pateikiami tai patvirtinantys dokumentai (sveikatos priežiūros įstaigos pažyma apie sveikatos būklę, vaistų įsigijimą arba būtinų mokamų medicininių paslaugų apmokėjimą patvirtinantys dokumentai, šeimos nario mirties liudijimo kopija, pažyma apie stichinę nelaimę, vagystę ir pan.).

32. Sprendimus dėl prašymų įgyvendinimo priima generalinis direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

33.  Siekdamas objektyviai išnagrinėti prašymus, generalinis direktorius ar jo įgaliotas asmuo įsakymu gali sudaryti komisiją ir jai pavesti nagrinėti prašymus ir pateikti nuomonę generaliniam direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui. Komisija savo darbą organizuoja ir nuomonę, įformintą komisijos posėdžio protokolu, generaliniam direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui teikia generalinio direktoriaus arba jo įgalioto asmens nustatyta tvarka.

34.  Mirus darbuotojui, atsižvelgus į šeimos narių pateiktą prašymą generaliniam direktoriui arba jo įgaliotam asmeniui (ir prie jo pridėtą mirties faktą patvirtinantį dokumentą) skirti materialinę pašalpą, gavus Muitinės departamento Finansų valdymo skyriaus išvadą dėl skirtų asignavimų darbo užmokesčiui, materialinė pašalpa išmokama mirusiojo šeimos nariams (sutuoktiniui, vaikui (įvaikiui), motinai, tėvui (įmotei, įtėviui) generalinio direktoriaus ar jo įgalioto asmens teigiama rezoliucija pritarus prašymui.

35Pašalpa skiriama ir mokama iš muitinės įstaigai skirtų lėšų ir negali viršyti 5 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio.

 

_____________

 

Lietuvos Respublikos muitinės darbuotojų, dirbančių

pagal darbo sutartis, darbo apmokėjimo tvarkos aprašo

priedas

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, PAREIGINĖS ALGOS PASTOVIOSIOS DALIES KOEFICIENTŲ SĄRAŠAS

 

 

Eil. Nr.

Pareigybės pavadinimas, lygis

Pastoviosios dalies koeficientai (pareiginės algos baziniais dydžiais)

Profesinio darbo patirtis (metais)

 

 

 

Iki 2

Nuo daugiau kaip 2 iki 5

Nuo daugiau kaip 5 iki 10

Daugiau kaip 10

 

A lygis (pareigybės, kurioms būtinas ne žemesnis nei aukštasis išsilavinimas)

5 – 8,4

5,1 – 9,4

5,2 – 10,5

5,3 – 11,6

 

Mentorius (A1)

 

8,4

 

9,4

 

10

 

11

 

Vyriausiasis specialistas (A1)

(taikoma personalo mokymo specialistams, informacinių technologijų sistemų administratoriui)

 

Mentorius (A2)

 

 

 

 

8,4

 

 

 

 

8,9

 

 

 

 

9,3

 

 

 

 

9,7

 

Vyriausiasis specialistas (A2)

(taikoma kalbos tvarkytojui, vyriausiajam archyvarui, administratoriui referentui, buhalteriui, organizavimo ir metodų analitikui, atstovui ryšiams su visuomene, kompiuterių sistemų inžinieriui, informacinių technologijų sistemų eksploatavimo inžinieriui, programinės įrangos kūrėjui, veiklos duomenų apdorojimo inžinieriui, kompiuterių ryšių analitikui, personalo mokymo specialistui)

 

Vyriausiasis specialistas (A2)

(taikoma raštinės administratoriui, informacijos rinkimo specialistui, personalo specialistui, administratoriui, turto valdymo inžinieriui, muziejininkui, kompiuterių sistemų specialistui, informacinių technologijų sistemų administratoriui, tinklo administratoriui, informacinių technologijų sistemų administratoriui)

7,6

7,9

8,2

8,5

 

 

 

 

 

 

 

B lygis (būtinas ne žemesnis kaip aukštesnysis išsilavinimas ar specialus vidurinis, įgytas iki 1995 metų)

4,6 - 8,1

4,7 - 8,2

4,8 - 8,4

4,9 - 8,9

 

Vyriausiasis specialistas (B)

(taikoma raštinės administratoriui, telekomunikacijų inžinieriui, šilumos energetikos inžinieriui, chemijos technikui)

 

7

 

7,1

 

7,2

 

7,3

 

Vyresnysis specialistas (B)

(taikoma raštvedžiui, kopijavimo įrangos inžinieriui, archyvo tvarkytojui, šilumos energetikos inžinieriui, tiekėjui, kelių transporto priemonių inžinieriui, atsargų apskaitininkui, ūkvedžiui, visuomenės informavimo specialistui, vyresniajam duomenų įvesties darbuotojui, sandėlininkui)

 

 

6,1

 

 

6,2

 

 

6,3

 

 

6,4

 

 

 

 

 

 

 

C lygis (būtinas ne žemesnis kaip vidurinis išsilavinimas ir (ar) įgyta profesinė kvalifikacija)

4,2 - 5,9

4,3 - 6,0

4,4 - 6,2

4,5 - 7,8

 

Vyresnysis specialistas (C)

(taikoma archyvo tvarkytojui, sandėlininkui, vairuotojui-ekspeditoriui, automobilio vairuotojui, komendantui, informacinių technologijų sistemų eksploatavimo inžinieriui, elektros įrangos techninės priežiūros elektrikui)

 

5,8

 

5,9

 

6

 

6,2

 

Specialistas

(taikoma raštvedžiui, ūkvedžiui, kopijavimo įrangos operatoriui, budėtojui, sandėlininkui, vairuotojui-ekspeditoriui, duomenų įvesties operatoriui)

 

5,25

 

5,3

 

5,35

 

5,45