LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2011 M. SPALIO 21 D. ĮSAKYMO NR. A1-454 „DĖL MOBILIŲJŲ DARBINIŲ KĖLIMO PLATFORMŲ NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. liepos 5 d. Nr. A1-379

Vilnius

 

 

1.  P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2011 m. spalio 21 d. įsakymą Nr. A1-454 „Dėl Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimoir jį išdėstau nauja redakcija (Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo ir priežiūros taisyklės nauja redakcija nedėstomos):

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MOBILIŲJŲ DARBINIŲ KĖLIMO PLATFORMŲ NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 5 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ 2.3 papunkčiu,

tvirtinu Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo ir priežiūros taisykles (pridedama).“

2.  P a k e i č i u nurodytu įsakymu patvirtintas Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo ir priežiūros taisykles:

2.1. Pakeičiu I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

2.2. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo ir priežiūros taisyklės (toliau – šios Taisyklės) nustato reikalavimus, kaip turi būti pradedami naudoti, naudojami, tikrinama techninė būklė ir prižiūrimi įrenginiai, nurodyti Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. A1-246 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“, 5.2.2 papunktyje.“

2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Darbinė apkrova – keliamų darbuotojų su darbo įrankiais sudaromos apkrovos ir darbinėje platformoje pakrautų medžiagų masės sudaromų apkrovų suma.

3.2. Darbinė platforma – aptverta platforma (lopšys), kurią su darbuotojais, darbo priemonėmis ir medžiagomis galima pakelti į reikiamą darbinę padėtį ir iš kurios gali būti atliekami montavimo, remonto, dažymo, tikrinimo ar kiti panašūs darbai.

3.3. Darbo erdvė – didžiausia erdvė, kurią gali pasiekti darbinė platforma, kai mobilioji darbinė kėlimo platforma naudojama gamintojo nustatytomis naudojimo sąlygomis. Mobilioji darbinė kėlimo platforma gali turėti daugiau negu vieną darbo erdvę.

3.4. Ilginamasis mechanizmas – konstrukcija, kuri jungia darbinę platformą su važiuokle, skirta darbinei platformai perkelti darbo erdvėje ir išlaikyti jai reikiamoje padėtyje. Ilginamasis mechanizmas gali būti vientisa, teleskopinė ar lankstinė strėlė, žirklinis mechanizmas arba bet koks jų derinys.

3.5. Mobilioji darbinė kėlimo platforma (toliau – MDKP) – įrenginys, sudarytas mažiausiai iš darbinės platformos, valdytuvų, ilginamojo mechanizmo ir važiuoklės, skirtas pakelti darbuotojams į darbo vietas, kad jie atliktų darbą iš darbinės platformos. Priklausomai nuo važiuoklės tipo, MDKP gali būti savaeigė arba nesavaeigė. Priklausomai nuo ilginamojo mechanizmo judėjimo laisvės važiuoklės atžvilgiu, gali būti kintamojo siekio MDKP, kai apkrovos svorio centro vertikalioji projekcija gali būti už virtimo linijų ribų, arba vertikalaus kėlimo MDKP, kai apkrovos svorio centro vertikalioji projekcija visada yra virtimo linijų viduje.

3.6. MDKP modifikavimas – veiksmai MDKP techninėms charakteristikoms pakeisti, pavyzdžiui, pavaros pakeitimas, strėlės prailginimas, darbinės platformos kėlimo aukščio padidinimas, MDKP sustiprinimas, padidinant jo keliamąją galią, taip pat kiti pertvarkymo atvejai, kai toks pertvarkymas nenumatytas MDKP techniniuose dokumentuose, dėl kurių gali pasikeisti apkrovos mazguose ir konstrukcijos elementuose, MDKP stabilumas, atsparumas ir tvirtumas. Modifikavimas nėra techninės priežiūros veiksmas. Modifikavimas atliekamas pagal Techninio reglamento „Mašinų sauga“, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. 28 „Dėl Techninio reglamento „Mašinų sauga“ patvirtinimo“ (toliau – Techninis reglamentas „Mašinų sauga“), reikalavimus.

3.7. MDKP naudojimo dokumentų byla (MDKP pasas) – MDKP techninių charakteristikų sąvadas, kiti gamintojo kartu su MDKP pateikti techniniai dokumentai, naudojimo instrukcijos, būtinos MDKP tinkamai naudoti, prižiūrėti, remontuoti ir jo veikimui tikrinti, MDKP priežiūros žurnalas ir visa kaupiamoji informacija (protokolai, sertifikatai, MDKP techninės būklės tikrinimų, atliktų remontų, modifikavimų, mazgų ir dalių keitimo ataskaitos, duomenys apie avarijas, gedimus ir techninius sutrikimus, MDKP registravimo Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pažyma ir kita su MDKP naudojimu susijusi informacija ir dokumentai).

3.8. MDKP pamainų žurnalas (toliau – pamainų žurnalas) – MDKP savininko nustatytos formos žurnalas, nuolat saugomas operatoriui prieinamoje vietoje ir pildomas MDKP savininko nustatyta tvarka. Pamainų žurnale kiekvieną dieną ar pamainą prieš pradedant darbą daromi įrašai apie MDKP apžiūros rezultatus, jo tinkamumą naudoti ar nustatytus gedimus, taip pat gali būti daromi kiti įrašai apie MDKP techninę būklę (pvz., remontas, apžiūros atlikus remontą rezultatas) ar apie MDKP pastatymą, specialiųjų leidimų išdavimą.

3.9. MDKP remontas – sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas lygiaverčiais ar taisymas nekeičiant MDKP techninių charakteristikų. Remontu nelaikomi modifikavimo darbai.

3.10. Patekties padėtis – MDKP naudojimo instrukcijoje nurodyta padėtis, kurioje turi būti įlipama į darbinę platformą ir iš jos išlipama.

3.11. Vardinė apkrova – didžiausia apkrova, kuriai suprojektuota MDKP ją naudojant pagal gamintojo nurodymus. Vardinę apkrovą sudaro darbuotojai, esantys darbinėje platformoje, jų naudojami įrankiai ir medžiagos.

3.12. Važiuoklė – MDKP pagrindas, prie kurio tvirtinamas ilginamasis mechanizmas. Važiuoklė gali būti savaeigė arba nesavaeigė (traukiama ar stumiama);

3.13. Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Techniniame reglamente „Mašinų sauga“ vartojamas sąvokas.“

2.4. Pripažįstu netekusiu galios 4 punktą.

2.5. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Iki 2004 m. sausio 1 d. pradėti naudoti ir naudojami MDKP turi atitikti Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 „Dėl Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Darbo įrenginių naudojimo bendrieji nuostatai), reikalavimus. MDKP atitiktį sveikatos ir saugos reikalavimams bei būtinumą jas tobulinti, atlikęs pavojų identifikavimą ir rizikos vertinimą pagal Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų 1 priedo reikalavimus, nustato MDKP savininkas. Jis taip pat numato atitinkamas priemones saugos lygmeniui gerinti ir šių priemonių įgyvendinimo terminus. Numatytoms priemonėms ir jų įgyvendinimo terminams įvertinti MDKP savininkas raštu kreipiasi į įgaliotą potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigą, o ši, atlikusi MDKP techninės būklės tikrinimą, pateikia savo išvadą dėl priemonių tinkamumo ir pakankamumo.“

2.6. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

II SKYRIUS

MDKP PRIPAŽINIMAS TINKAMA NAUDOTI IR REGISTRAVIMAS“.

2.7. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. MDKP savininkas, prieš pradėdamas naudoti MDKP, turi sudaryti sutartį dėl jos techninės būklės tikrinimo su viena jo paties pasirinkta įgaliota įstaiga ir po techninės būklės patikrinimo gavęs šios įstaigos išvadą, kad MDKP yra tinkama saugiai naudoti, įregistruoti MDKP Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimu Nr. 645 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro įsteigimo ir Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“

2.8. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

III SKYRIUS

MDKP NAUDOJIMAS IR PRIEŽIŪRA“.

2.9. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Patalpose arba objektuose, kuriuose gali susidaryti sprogi aplinka, turi būti naudojamos MDKP, kurių naudojimo dokumentuose nurodyta, kad jas galima saugiai naudoti sprogioje aplinkoje, o jų apsaugos lygio kategorija turi atitikti Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymu A1-262 „Dėl Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatų patvirtinimo“, nurodytą zoną.“

2.10.  Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. MDKP savininkas turi teisę pasirinkti nuolatinės MDKP priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi darbuotojų, turinčių tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių, kaip nustatyta Reikalavimuose darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-333 „Dėl Reikalavimų darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. A1-333)) arba nuolatinės priežiūros vykdymą perduoti licencijuotai įmonei, teikiančiai kėlimo įrenginių nuolatinės priežiūros paslaugas pagal tiesiogiai (be tarpininkų) tarp įrenginio savininko ir licencijuotos įmonės sudaromą sutartį. Sutartyje turi būti nurodytos perduodamos pareigos pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 3 dalies nuostatas.“

2.11.  Pakeičiu 19.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

19.1. prieš pradedant naudoti MDKP, jos nuolatinei priežiūrai organizuoti tvarkomuoju dokumentu paskirti MDKP priežiūros meistrą, turintį tinkamą kvalifikaciją ar specialias žinias ir įgūdžius, kaip nustatyta Įsakyme Nr. A1-333. Tais atvejais, kai MDKP priežiūros meistras reikiamas žinias ir įgūdžius yra įgijęs kitoje ES valstybėje narėje, jis turi turėti tai įrodančius dokumentus;“.

2.12.  Pakeičiu 19.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

19.2. MDKP valdyti ir žmonėms kelti tvarkomuoju dokumentu paskirti MDKP savininko nustatyta mokymo ir žinių patikrinimo tvarka išmokytą MDKP operatorių arba mašinistą (toliau vadinama – operatorius). Tais atvejais, kai operatorius reikiamas žinias ir įgūdžius yra įgijęs kitoje ES valstybėje narėje, jis turi turėti tai įrodančius dokumentus;“.

2.13Pakeičiu 19.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

19.3. MDKP nuolatinei priežiūrai vykdyti tvarkomuoju dokumentu skirti darbuotojus, turinčius tinkamą kvalifikaciją ar specialias žinias ir įgūdžius, kaip nustatyta Įsakyme Nr. A1-333;“.

2.14.  Pripažįstu netekusiu galios 19.5 papunktį.

2.15.  Pakeičiu 19.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

19.10. vadovaudamasis Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, ir Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-232/4-306 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatų patvirtinimo“, pranešti Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgaliotai įstaigai apie MDKP avarijas ir su MDKP naudojimu susijusius sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus bei žalą aplinkai ar turtui, organizuoti avarijų padarinių lokalizavimą, likvidavimą ir tyrimą;“.

2.16.  Pakeičiu 23.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.7. leisti MDKP nuolatinę priežiūrą atlikti tik šiam darbui paskirtiems darbuotojams, turintiems tinkamą kvalifikaciją ar specialias žinias ir įgūdžius, kaip nustatyta Įsakyme Nr. A1-333;“.

2.17.  Pripažįstu netekusiu galios 25 punktą.

2.18.  Pakeičiu 28.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

28.5. užtikrinti, kad MDKP darbo zona būtų aptverta signaliniais aptvarais ir paženklinta įspėjamaisiais ženklais arba kitaip aiškiai pažymėta, kad į ją nepatektų pašalinių asmenų;“.

2.19.  Pakeičiu 28.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

28.12. nedirbti su MDKP, kai meteorologinės sąlygos (pvz., vėjo greitis, aplinkos temperatūra, rūkas ir kt.) ar kiti veiksniai neatitinka MDKP naudojimo dokumentuose nustatytų sąlygų;“.

2.20.  Pripažįstu netekusiais galios 29 ir 30 punktus.

2.21.  Pakeičiu 32.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

32.1. vykdyti operatoriaus nurodymus;“.

2.22Pakeičiu 32.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

32.2. prieš lipdamas į darbinę platformą, užsisegti apraišus (saugos diržą), užsidėti šalmą, kitas nustatytas asmenines apsaugos priemones. Patikrinti asmeninių apsaugos priemonių būklę. Kilus abejonėms dėl asmeninės apsaugos priemonės tinkamumo apie tai informuoti operatorių;“.

2.23.  Pakeičiu 32.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

32.7. kilus abejonių, kad darbinėje platformoje numatoma kelti daugiau nei numatyta žmonių arba keliami kroviniai, kurių svoris didesnis už MDKP vardinę apkrovą, pranešti operatoriui. Draudžiama kelti darbinėje platformoje nestabiliai padėtą krovinį.“

2.24.  Pripažįstu netekusiu galios 33 punktą.

2.25.  Pakeičiu 34.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

34.5. elektros tinklų apsaugos zonoje pagal Elektros tinklų apsaugos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1-93 „Dėl Elektros tinklų apsaugos taisyklių patvirtinimo“, dirbant su MDKP būtina gauti elektros tinklą eksploatuojančios įmonės raštišką leidimą. Gavus tokį leidimą, MDKP operatoriui išduodamas paskyra-leidimas, kuriame nurodomos saugaus darbo sąlygos;“.

2.26Pakeičiu 34.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

34.6. veikiančiose elektrinėse, transformatorių pastotėse, transformatorinėse ir elektros tinklų apsaugos zonoje darbai su MDKP vykdomi vadovaujantis Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 1-100 „Dėl Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklių patvirtinimo“;“.

2.27.  Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

MDKP TECHNINĖS BŪKLĖS TIKRINIMAS“.

2.28.  Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS“.

2.29Pripažįstu netekusiu galios 1 priedą.

2.30Pripažįstu netekusiu galios 2 priedą.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                               Linas Kukuraitis