Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO PAŠALPŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. rugsėjo 30 d. Nr. 1032
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatų patvirtinimo“:

1. Pakeisti 19.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

19.3. iki pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos yra ne vyresni kaip 26 metų ir šių Nuostatų 19.2 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą ir studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programą, jeigu laikinasis nedarbingumas prasideda per 6 mėnesius nuo bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimo (pagal mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą);“.

2. Pakeisti 38.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

38.4. iki nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios yra iki 26 metų ir šių Nuostatų 38.3 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą ir studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas, jeigu nėštumo ir gimdymo atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimo (pagal mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą). Teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu taip pat turi pirmaisiais medicinos rezidentūros studijų metais apdraustieji gydytojai rezidentai, kurie neįgijo šių Nuostatų 38.3 papunktyje nustatyto stažo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas ir (arba) studijavo medicinos rezidentūroje, jeigu nėštumo ir gimdymo atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo medicinos rezidentūros studijų pradžios (pagal medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą);“.

3. Pakeisti 421.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

421.4. iki tėvystės atostogų pradžios yra ne vyresnis kaip 26 metų ir šių Nuostatų 421.3 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą ir studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas, jeigu tėvystės atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimo (pagal mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą). Teisę gauti tėvystės pašalpą tėvystės atostogų laikotarpiu taip pat turi pirmaisiais medicinos rezidentūros studijų metais apdraustieji gydytojai rezidentai, kurie neįgijo šių Nuostatų 421.3 papunktyje nustatyto stažo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas ir (arba) studijavo medicinos rezidentūroje, jeigu tėvystės atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo medicinos rezidentūros studijų pradžios (pagal medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą);“.

4. Pakeisti 43.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

43.4. iki vaiko priežiūros atostogų pradžios yra ne vyresnis kaip 26 metų ir šių Nuostatų 43.3 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą ir studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas, jeigu vaiko priežiūros atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimo (pagal mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą) arba vaiko priežiūros atostogos suteikiamos nuo kitos dienos po dienos, kurią baigiasi nėštumo ir gimdymo atostogos ar tėvystės atostogos, kai už tą patį vaiką apdraustajam asmeniui buvo mokėta motinystės ar tėvystės pašalpa pagal šių Nuostatų 38.4 ar 421.4 papunktį. Teisę gauti motinystės (tėvystės) pašalpą vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu taip pat turi pirmaisiais medicinos rezidentūros studijų metais apdraustieji gydytojai rezidentai, kurie neįgijo šių Nuostatų 43.3 papunktyje nustatyto stažo dėl to, kad ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas ir (arba) studijavo medicinos rezidentūroje, jeigu vaiko priežiūros atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo medicinos rezidentūros studijų pradžios (pagal medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą) arba vaiko priežiūros atostogos suteikiamos nuo kitos dienos po dienos, kurią baigiasi nėštumo ir gimdymo atostogos ar tėvystės atostogos, kai už tą patį vaiką apdraustajam asmeniui buvo mokėta motinystės ar tėvystės pašalpa pagal šių Nuostatų 38.4 ar 421.4 papunktį;“.

5. Pakeisti 51 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

51. Darbdavys (jo įgaliotas asmuo) apie išduotą elektroninį nedarbingumo pažymėjimą informuojamas per Elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą (toliau vadinama – EDAS) arba, kai darbdavys EDAS nesinaudoja ar kai yra išduota medicininė pažyma žvalgybos pareigūnams, pranešimą darbdaviui apie išduotą elektroninį nedarbingumo pažymėjimą arba medicininę pažymą, išduotą žvalgybos pareigūnams, pateikia pats apdraustasis asmuo, išskyrus asmenis, nurodytus šių Nuostatų 3.3 papunktyje. Kai asmuo kreipiasi į darbdavį, darbdavys apskaičiuoja ligos pašalpą iš darbdavio lėšų (Nuostatų 32 punkte nustatytais atvejais) ir teritoriniam skyriui pateikia pranešimą, kurio reikia ligos socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD). Darbdavys šį pranešimą privalo pateikti tokia tvarka: kai asmens laikinasis nedarbingumas tęsiasi trumpiau kaip 14 kalendorinių dienų, pranešimą darbdavys užpildo ir pateikia pasibaigus laikinajam nedarbingumui; kai laikinojo nedarbingumo trukmė viršija 14 kalendorinių dienų, šis pranešimas teikiamas už kiekvieną pasibaigusį 14 kalendorinių dienų laikotarpį, elektroninius nedarbingumo pažymėjimus sujungiant iki pažymėjimo, kuriame yra 14-oji laikinojo nedarbingumo diena, pabaigos. Pranešimas, kurio reikia ligos socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD), turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šiame punkte nurodytų laikotarpių pabaigos.“

6. Pakeisti 55 punktą:

6.1. Pakeisti trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„ligos pašalpai – prašymas, medicininė pažyma, jeigu ji išduota žvalgybos pareigūnams, ir pranešimas, kurio reikia ligos socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD). Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 19.3 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 19.4 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktus pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“.

6.2. Pakeisti penktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„motinystės pašalpai – prašymas, medicininė pažyma, jeigu ji išduota žvalgybos pareigūnams, ir pranešimas, kurio reikia motinystės socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD). Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 38.4 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą arba medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 38.5 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktus pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“.

6.3. Pakeisti šeštąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„tėvystės pašalpai – prašymas, įsakymo (potvarkio) dėl tėvystės atostogų suteikimo nuorašas, vaiko gimimo liudijimas arba vaiko gimimo pažymėjimas ir santuokos liudijimas, o jeigu vaiko tėvai nesusituokę, – vaiko gimimo liudijimas. Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 421.4 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą arba medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 421.5 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktus pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“.

6.4. Pakeisti septintąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„motinystės (tėvystės) pašalpai – prašymas, vaiko gimimo liudijimas ir įsakymo (potvarkio) dėl vaiko priežiūros atostogų suteikimo nuorašas. Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 43.4 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą arba medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 43.5 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktus pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius.“

7. Pakeisti 60 punktą ir jį išdėstyti taip:

60. Atsisakęs skirti pašalpą, teritorinis skyrius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo turi išsiųsti (įteikti) pareiškėjui sprendimą ar jo nuorašą. Sprendime turi būti nurodyta atsisakymo skirti pašalpą priežastis ir informuota apie sprendimo apskundimo tvarką ir terminus. Sprendimas skirti pašalpą ar jo nuorašas siunčiamas (įteikiamas) tik asmens prašymu. Kai asmens prašymas skirti pašalpą yra pateiktas per Elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą, sprendimo nuorašas asmeniui pateikiamas per šią sistemą.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                             Algimanta Pabedinskienė