TEISĖJŲ TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL PAVYZDINIo KOMANDIRUOČIŲ RENGIMO, JŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO TEISMUOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. vasario 22 d. Nr. 13P-22-(7.1.2)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 120 straipsnio 17 ir 27 punktais, Teisėjų taryba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Pavyzdinį komandiruočių rengimo, jų išlaidų apmokėjimo teismuose tvarkos aprašą (pridedama).

2. Įpareigoti teismų pirmininkus per vieną mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos patvirtinti teismo komandiruočių rengimo, jų išlaidų apmokėjimo taisykles pagal Teisėjų tarybos patvirtintą Pavyzdinį komandiruočių rengimo, jų išlaidų apmokėjimo teismuose tvarkos aprašą.

 

 

 

Pirmininkas                                                                                                      Algimantas Valantinas

 

 

Sekretorė                                                                                                         Neringa Švedienė

 

PATVIRTINTA

Teisėjų tarybos 2019 m. vasario 22 d.

nutarimu Nr. 13P-22-(7.1.2)

 

PAVYZDINIS KOMANDIRUOČIŲ RENGIMO, JŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO TEISMUOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pavyzdinis komandiruočių rengimo, jų išlaidų apmokėjimo teismuose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja teismo teisėjų bei valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau kartu vadinami – darbuotojai), vykimo į komandiruotes Lietuvos Respublikos teritorijoje ir užsienyje dokumentų įforminimo, apmokėjimo bei atsiskaitymo po komandiruotės tvarką. 

2. Komandiruote laikomas šio Aprašo nustatyta tvarka įformintas teisėjo ar darbuotojo išvykimas teismo pirmininko arba kanclerio įsakymu ne trumpiau kaip vienai komandiruotės dienai iš nuolatinės darbo vietos į įsakymu nustatytą vietą atlikti teisėjo funkcijų, susijusių su teismo ar teismų sistemos veikimu, darbuotojo darbo funkcijų, vykdyti tarnybinio pavedimo ar tobulinti kvalifikacijos Lietuvos Respublikos teritorijoje arba užsienyje.

3. Į komandiruotės laiką įskaitomas teisėjo ar darbuotojo kelionės į teismo pirmininko arba kanclerio įsakymu nurodytą vietą ir atgal laikas.

4. Siuntimas į komandiruotę įforminamas teismo pirmininko arba kanclerio įsakymu, kuriame turi būti nurodyta:

4.1. siunčiamojo į komandiruotę vardas, pavardė, pareigos;

4.2. renginio, į kurį vykstama, iniciatorius ar dokumento, kurio pagrindu siunčiama į komandiruotę, duomenys;

4.3. komandiruotės tikslas ir vietovė (vietovės);

4.4. komandiruotės trukmė;

4.5. komandiruotės išlaidos, kurias apmokės teismas ir / arba Nacionalinė teismų administracija, ir / arba renginio, į kurį vykstama, organizatorius;

4.6. transporto priemonės markė, modelis ir valstybinis numeris, jeigu į komandiruotę vykstama tarnybiniu automobiliu arba komandiruojamo teisėjo / darbuotojo transporto priemone;

4.7. teisėjo / darbuotojo darbo ir poilsio laiko komandiruotėje pasiskirstymas, jeigu teisėjas ar darbuotojas komandiruotėje dirbs kitu, nei įprasta, darbo režimu (pvz., nurodoma, kad tą savaitę, kai vyksta komandiruotė, bus dirbama konkrečią poilsio ar šventinę dieną, jeigu pateikti duomenys patvirtina, jog darbas ar kvalifikacijos kėlimo renginys vyks tokiomis dienomis, bet nebus dirbama kitą savaitės dieną, kuri įprastai būtų laikoma darbo diena ir kt.);

4.8. kokiu iš Aprašo 18 ir 21 punktuose nustatytų būdų bus kompensuojama už kelionės laiką po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną ir / arba darbą poilsio ar švenčių dieną, jeigu teisėjo / darbuotojo prašyme dėl komandiruotės nurodyta, kad komandiruotės kelionė truks po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną ir / arba bus dirbama poilsio ar švenčių dieną ir jam nėra nustatytas kitas, nei įprasta, darbo laiko režimas, kaip numatyta Aprašo 4.7 papunktyje.

5. Komandiruotės išlaidos apmokamos vadovaujantis Komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklių (toliau – Išlaidų apmokėjimo taisyklės), Maksimalių dienpinigių dydžių sąrašo ir Dienpinigių mokėjimo tvarkos aprašo, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 „Dėl Dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų apmokėjimo“, nuostatomis.

6. Siunčiamam į komandiruotę teisėjui ar darbuotojui teismo pirmininko arba kanclerio įsakymu gali būti išmokamas komandiruotės išlaidų avansas, kurį apskaičiuoja darbuotojas, atliekantis finansų valdymo bei apskaitos funkcijas (pateikus jam banko atsiskaitomosios sąskaitos numerį, kur turi būti pervedamas komandiruotės išlaidų avansas, bei nurodžius gavėjo vardą ir pavardę), atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintus maksimalių dienpinigių dydžius ir faktinių lėšų poreikį. Įsakyme nurodytas avanso dydis neturi viršyti numatomų komandiruotės išlaidų.

7. Tais atvejais, kai teisėjai vyksta į komandiruotę užsienyje ir jos išlaidos apmokamos iš Nacionalinės teismų administracijos programos „Teismų centralizuotas aprūpinimas“, komandiruotės organizuojamos ir išlaidos apmokamos vadovaujantis Teisėjų tarybos 2015 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 13P-55-(7.1.2) patvirtintu Teisėjų tarnybinių komandiruočių į užsienio valstybes išlaidų apmokėjimo iš programos „Teismų centralizuotas aprūpinimas“ tvarkos aprašu.

 

 

II. KOMANDIRUOČIŲ Į UŽSIENĮ TVARKA

 

8. Vykstantis į komandiruotę užsienyje teisėjas / darbuotojas ne vėliau kaip prieš 4  savaites iki komandiruotės arba, jeigu kvietimas vykti į renginį gaunamas likus mažiau nei 4  savaitėms iki jo, nedelsdamas parengia prašymą, kuriame nurodoma:

8.1. komandiruotės tikslas, miestas (vietovė), renginio, į kurį vykstama data, pridedami komandiruotės tikslingumą patvirtinantys dokumentai: užsienio valstybių institucijų (organizacijų) kvietimai, renginio darbotvarkės ir (ar) kiti komandiruotės tikslingumą pagrindžiantys dokumentai;

8.2. prašomos apmokėti komandiruotės išlaidos (pvz., transporto, gyvenamojo ploto nuomos ir / ar kitos Išlaidų apmokėjimo taisyklėse nurodytos išlaidos);

8.3. jei į komandiruotę vykstama komandiruojamo teisėjo / darbuotojo transporto priemone, teisėjas / darbuotojas, vairuosiantis automobilį, taip pat kartu vykstantys kiti teisėjai ar darbuotojai, kartu prašant leisti naudoti netarnybinį automobilį teismo tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka;

8.4. ar komandiruotės metu bus dirbama poilsio ar švenčių dieną ir, jeigu žinoma, kiek darbo valandų bus dirbama, bei, kokiu iš šio Aprašo 18 punkte numatytų būdų už tokį darbą prašoma kompensuoti. Jeigu prašyme nenurodoma, kad, komandiruotės metu bus dirbama poilsio ar švenčių dieną, laikoma, kad teisėjas / darbuotojas dirbo įprastu darbo laiko režimu;

8.5. ar komandiruotės kelionė vyks po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną, bei kokiu iš šio Aprašo 21 punkte numatytų būdų už tokį kelionės laiką prašoma kompensuoti. Jeigu prašyme nenurodoma, kad komandiruotės kelionė vyks po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną, laikoma, kad kelionė vyks darbo laiku.

8.6. komandiruotės išlaidų apmokėjimo šaltinis, apmokamų išlaidų rūšis (pvz., visas komandiruotės išlaidas apmoka teismas / Nacionalinė teismų administracija, renginio organizatorius ar išlaidos apmokamos kitų šaltinių lėšomis).

9. Teisėjo prašymą dėl vykimo į komandiruotę įsakymą dėl komandiruotės rengiantis asmuo suderina su skyriaus pirmininku ar teismo pirmininko pavaduotoju, jeigu teismo vidaus administraciniai aktai tai nustato. Sprendimą dėl komandiruotės priima teismo pirmininkas.

10. Darbuotojo prašymą dėl vykimo į komandiruotę įsakymą dėl komandiruotės rengiantis asmuo suderina su vykstančio į komandiruotę darbuotojo tiesioginiu vadovu. Sprendimą dėl darbuotojo komandiruotės priima teismo kancleris, o dėl darbuotojų, pavaldžių teismo pirmininkui – teismo pirmininkas.

11. Kelionės į užsienio valstybę ir iš jos transporto ir (ar) gyvenamojo ploto nuomos paslaugų įsigijimą organizuoja pats teisėjas / darbuotojas, vykstantis į komandiruotę arba teisme paskirti atsakingi darbuotojai. Teisėjas / darbuotojas apie poreikį organizuoti kelionės į užsienio valstybę ir iš jos transporto ir (ar) gyvenamojo ploto nuomos paslaugų įsigijimą privalo informuoti už komandiruočių organizavimą atsakingą darbuotoją, kai yra suderinamas jo prašymas su atsakingais asmenimis šio Aprašo 9 ir 10 punktuose nustatyta tvarka.

12. Tais atvejais, kai teisėjas / darbuotojas, vykstantis į komandiruotę, gauna renginio organizatorių kompensaciją už transporto, susijusio su komandiruotės tikslais, ir (ar) gyvenamojo ploto nuomos užsienio valstybėje išlaidas, teismas apmoka renginio organizatorių nekompensuojamą išlaidų dalį, jei transporto ir (ar) gyvenamojo ploto nuomos kaina aukštesnė nei renginio organizatorių kompensuojama suma šioms išlaidoms padengti ir šių paslaugų įsigijimas buvo iš anksto suderintas su teismo pirmininku ar kancleriu.

13. Suderinto prašymo pagrindu teismo pirmininko ar kanclerio paskirtas atsakingas asmuo parengia įsakymą dėl komandiruotės likus ne vėliau kaip 5 darbo dienoms iki darbuotojo suplanuotos komandiruotės užsienyje arba iš karto, kai tik gauna prašymą, jeigu kvietimas vykti į renginį gaunamas ir prašymas parengiamas ir suderinamas likus mažiau nei 5 dienoms iki komandiruotės.

 

III. KOMANDIRUOČIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE TVARKA

 

14. Vykstantis į komandiruotę Lietuvos Respublikos teritorijoje teisėjas / darbuotojas ne vėliau kaip prieš 2 savaites iki komandiruotės arba, jeigu kvietimas vykti į renginį gaunamas likus mažiau nei 2 savaitėms iki jo, nedelsdamas parengia prašymą, kuriame nurodoma:

14.1. komandiruotės tikslas, miestas (vietovė), renginio, į kurį vykstama data, pridedami komandiruotės tikslingumą patvirtinantys dokumentai: kvietimai, renginio darbotvarkės ir (ar) kiti komandiruotės tikslingumą pagrindžiantys dokumentai;

14.2. prašomos apmokėti komandiruotės išlaidos (pvz., transporto, gyvenamojo ploto nuomos ir / ar kitos Išlaidų apmokėjimo taisyklėse nurodytos išlaidos);

14.3. jei į komandiruotę vykstama komandiruojamo teisėjo / darbuotojo transporto priemone, teisėjas / darbuotojas, vairuosiantis automobilį, taip pat kartu vykstantys kiti teisėjai ar darbuotojai, kartu prašant leisti naudoti netarnybinį automobilį teismo tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka;

14.4. ar komandiruotės metu bus dirbama poilsio ar švenčių dieną ir, jeigu žinoma, kiek darbo valandų bus dirbama, bei, kokiu iš šio Aprašo 18 punkte numatytų būdų už tokį darbą prašoma kompensuoti. Jeigu prašyme nenurodoma, kad, komandiruotės metu bus dirbama poilsio ar švenčių dieną, laikoma, kad teisėjas / darbuotojas dirbo įprastu darbo laiko režimu;

14.5. ar komandiruotės kelionė vyks po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną, bei kokiu iš šio Aprašo 21 punkte numatytų būdų už tokį kelionės laiką prašoma kompensuoti. Jeigu prašyme nenurodoma, kad komandiruotės kelionė vyks po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną, laikoma, kad kelionė vyks darbo laiku.

14.6. komandiruotės išlaidų apmokėjimo šaltinis, apmokamų išlaidų rūšis (pvz., visas komandiruotės išlaidas apmoka teismas / Nacionalinė teismų administracija, renginio organizatorius ar išlaidos apmokamos kitų šaltinių lėšomis).

15. Teisėjo / darbuotojo prašymas turi būti suderintas šio Aprašo 9 ir 10 punktuose nustatyta tvarka. Suderinto prašymo pagrindu teismo pirmininko ar kanclerio paskirtas atsakingas asmuo parengia įsakymą dėl komandiruotės likus ne vėliau kaip 3 darbo dienoms iki darbuotojo suplanuotos komandiruotės arba iš karto, kai tik gauna prašymą, jeigu kvietimas vykti į renginį gaunamas ir prašymas parengiamas ir suderinamas likus mažiau nei 3 darbo dienoms iki komandiruotės. Tais atvejais, kai į komandiruotę Lietuvos Respublikos teritorijoje vykstama vienai dienai arba vykstama į kvalifikacijos kėlimo renginį (konferenciją, seminarą ir kt.), kurių metu nenumatomos teismo išlaidos, įsakymas gali būti nerengiamas, o pavedimas vykti į komandiruotę gali būti įforminamas teismo pirmininko ar kanclerio rezoliucija prašyme.

 

IV. APMOKĖJIMO IR KOMPENSAVIMO UŽ KOMANDIRUOTES TVARKA

 

16. Tais atvejais, kai komandiruotės išlaidos nėra apmokamos vadovaujantis Teisėjų tarnybinių komandiruočių į užsienio valstybes išlaidų apmokėjimo iš programos „Teismų centralizuotas aprūpinimas“ tvarkos apraše nustatyta tvarka, komandiruotės išlaidos teisėjams ir  darbuotojams apmokamos teismo pirmininko ar kanclerio įsakymu per 10 darbo dienų nuo jas įrodančių dokumentų ir teismo kanclerio patvirtintos avansinės apyskaitos pateikimo teismo finansininkui dienos, tačiau ne vėliau kaip artimiausią darbo užmokesčio mokėjimo dieną.

17. Kai į komandiruotę vykstama komandiruojamo teisėjo / darbuotojo transporto priemone, komandiruotės metu sunaudotų degalų įsigijimo išlaidos ir automobilio amortizacija kompensuojamos atsižvelgiant į komandiruotės metu nuvažiuotų kilometrų skaičių, degalų sunaudojimo normas atitinkamai transporto priemonei pagal transporto priemonės gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis (degalų sunaudojimo normas 100 km), degalų rūšį atitinkamai automobilio markei ir degalų kainas (pagal pateiktus degalų pirkimo kvitus), vadovaujantis tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo teisme tvarka, atsižvelgus į Pavyzdinio tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo teismuose tvarkos aprašo, patvirtinto Teisėjų tarybos 2009 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 13P-169-(7.1.2) „Dėl tarnybinių lengvųjų automobilių teismuose“ ir Kelionių automobiliais išlaidų apmokėjimo metodinių rekomendacijų, patvirtintų Teisėjų tarybos 2015 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 13P-156-(7.1.2) „Dėl Kelionių automobiliais išlaidų apmokėjimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“, nuostatas.

18. Teisėjams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, už darbą komandiruotėje (dalyvavimą konferencijoje, mokymuose ar kitame renginyje) poilsio ar švenčių dieną, jų prašymu, kompensuojama darbo poilsio ar švenčių dieną laiką, padaugintą iš dviejų, pridedant prie kasmetinių atostogų laiko arba išmokant dvigubą darbo užmokestį.

19. Teisėjo / darbuotojo darbo poilsio ar švenčių dieną laikas nustatomas iš pateiktos renginio, į kurį vykstama, programos ar kito dokumento, kurio pagrindu siunčiama į komandiruotę, ir jis fiksuojamas darbo ir poilsio laiko apskaitoje. Tuo atveju, kai teisėjas / darbuotojas dirbo ne visą poilsio ar švenčių dieną, o tik jos dalį, jo darbo užmokestis turi būti apskaičiuojamas proporcingai dirbtam laikui.

20. Jeigu įsakyme dėl komandiruotės detalizuojamas teisėjo / darbuotojo darbo ir poilsio laiko komandiruotėje pasiskirstymas, numatant, kad teisėjas / darbuotojas komandiruotėje dirbs kitu, nei įprasta, darbo režimu, nelaikoma, kad jis dirbo poilsio ar šventinę dieną, jeigu poilsiui yra suteikiama kita (dirbant įprastai – darbo) diena ir tokio darbo apmokėjimui Aprašo 18 punkto nuostatos netaikomos.

21. Jeigu komandiruotės kelionė vyko po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną, teisėjui / darbuotojui, jo prašymu, kelionės laikas pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko, paliekant už šį poilsio laiką darbo užmokestį, tačiau už kelionės po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną laiką darbo užmokestis nemokamas, arba suteikiamas tokios pačios trukmės poilsis pirmą darbo dieną po kelionės. Šis punktas netaikomas, kai kelionė po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną vyksta teisėjo / darbuotojo pageidavimu ir yra galimybė kelionę vykdyti darbo valandomis.

22. Teisėjo / darbuotojo kelionės laikas nustatomas iš pateiktų kelionės bilietų ir / ar, kelionės automobiliu atveju, padalijus automobiliu iki komandiruotės vietos ar oro uosto nuvažiuotą atstumą iš 90 (laikant, kad vidutinis kelionės greitis yra 90 km/h), išskyrus atvejus, kai teisėjas / darbuotojas pateikia kitus dokumentus, patvirtinančius, kad jo kelionė truko ilgiau.

23. Tuo atveju, kai į įsakyme nurodytą komandiruotės laikotarpį įsiterpia poilsio diena, kurios metu teisėjas ar darbuotojas tarnybinių pavedimų nevykdo ir ilsisi, už šią poilsio dieną nustatytas darbo užmokestis nemokamas, bet paliekami dienpinigiai.

24. Teisėjas ar darbuotojas privalo nedelsdamas pateikti informaciją darbuotojui, atsakingam už komandiruočių organizavimą, apie aplinkybes, kurioms susiklosčius įsakymas dėl komandiruotės turėtų būti pakeistas arba pripažintas netekusiu galios. Nesant svarbios priežasties, į komandiruotę vykti atsisakęs teisėjas / darbuotojas privalo atlyginti patirtas išlaidas, susijusias su komandiruotės organizavimu.

 

V. ATSISKAITYMAS UŽ KOMANDIRUOTES

 

25. Teisėjas ar darbuotojas, grįžęs iš komandiruotės, privalo per 3 darbo dienas nuo grįžimo į darbą pateikti darbuotojui, atsakingam už finansų valdymą ir apskaitą, komandiruotėje patirtas išlaidas patvirtinančius dokumentus, nurodyti banko atsiskaitomosios sąskaitos numerį, kur bus pervesta patirtų komandiruotės išlaidų kompensacija, bei gavėjo vardą ir pavardę. Jeigu dokumentai dėl objektyvių priežasčių gaunami vėliau nei nurodytu terminu – jie pateikiami ne vėliau kaip kitą darbo dieną po gavimo.

26. Jeigu teisėjui ar darbuotojui buvo išmokėtas komandiruotės išlaidų avansas, jis turi grąžinti į teismo sąskaitą nepanaudotą avanso likutį ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po komandiruotės išlaidų ataskaitos patvirtinimo. Avansas kitoms komandiruotės išlaidoms padengti gali būti išmokamas tik visiškai atsiskaičius už anksčiau gautus avansus.

27. Komandiruotės išlaidos teismo pirmininko ar kanclerio įsakymu apmokamos per 10 darbo dienų, tačiau ne vėliau kaip artimiausią darbo užmokesčio mokėjimo dieną, tik pateikus jas įrodančius dokumentus:

27.1. kelionės bilietus;

27.2. kelionės bilietų įsigijimo sąskaitą arba paslaugų užsakymo aktą;

27.3. sąskaitą už gyvenamojo ploto nuomą (jei paslaugą užsisakė komandiruojamas asmuo);

27.4. mokėjimą už kelius, transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės draudimo, automobilio saugojimo aikštelėse išlaidas patvirtinančius dokumentus;

27.5. transporto priemonės registracijos liudijimo kopiją, duomenis apie nuvažiuotų kilometrų skaičių bei kuro įsigijimo išlaidas pagrindžiančius dokumentus (kasos aparato kvitą ir pan.) (jei į komandiruotę vykstama teisėjo / darbuotojo transporto priemone);

27.6. kitus finansinius dokumentus, kuriais įrodomos komandiruotės metu patirtos faktinės išlaidos.

28. Teismo pirmininkas arba kancleris gali pavesti teisėjui ar darbuotojui parengti komandiruotės ataskaitą apie atliktas užduotis, renginio metu nagrinėtus klausimus, gautą informaciją. Ataskaita gali būti rengiama žodžiu arba raštu. Ataskaita teismo pirmininko ar kanclerio pavedimu rengiama laisva forma.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Komandiruočių organizavimo dokumentai apskaitomi ir saugomi pagal dokumentų valdymą reglamentuojančius teisės aktus.

30. Informacija apie darbuotojų komandiruotes (komandiruotės tikslai, išlaidos bei rezultatai) suvedama į Valstybės tarnybos valdymo informacinę sistemą.

31. Teismas apie patvirtintą komandiruočių rengimo, jų išlaidų apmokėjimo teisme tvarką informuoja darbo tarybą, jei ji teisme yra išrinkta. Visi teismo teisėjai ir darbuotojai su teisme patvirtinta komandiruočių rengimo, jų išlaidų apmokėjimo tvarka supažindinami išsiunčiant pranešimą elektroniniu paštu ar kita teismo pirmininko nustatyta tvarka.

____________________