LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL FOTOGRAFAVIMO, FILMAVIMO, MATAVIMO, RANKŲ ATSPAUDŲ, PAVYZDŽIO GENETINEI DAKTILOSKOPIJAI PAĖMIMO TVARKOS IR EURODAC SISTEMOS PIRŠTŲ ATSPAUDAMS LYGINTI NAUDOJIMO PATVIRTINIMO

 

2015 m. liepos 3 d. Nr. I-192

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 8 straipsnio 2 punktu 14  straipsnio 1 dalimi, 16 straipsnio 2 dalimi:

1.  T v i r t i n u  pridedamas Rekomendacijas dėl fotografavimo, filmavimo, matavimo, rankų atspaudų, pavyzdžio genetinei daktiloskopijai paėmimo tvarkos ir EURODAC sistemos pirštų atspaudams lyginti naudojimo (toliau – Rekomendacijos).

2.  N u s t a t a u,  kad Rekomendacijų IV skyriaus nuostatos įsigalioja 2015 m. liepos 20 d.

3.  P r i p a ž į s t u  netekusiu galios Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2003 m. balandžio 18 d. įsakymo Nr. I-58 „Dėl ikiteisminio tyrimo pradžios registravimo tvarkos ir rekomendacijų patvirtinimo“ 2.3 papunktį.

4.  S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

5.  P a v e d u  Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir teritorinių prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

 

 

 

Generalinio prokuroro pavaduotojas,

einantis generalinio prokuroro pareigas                                                                     Darius Raulušaitis

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2015 m. liepos 3 d.

įsakymu Nr. I-192

 

 

 

REKOMENDACIJOS DĖL FOTOGRAFAVIMO, FILMAVIMO, MATAVIMO, RANKŲ ATSPAUDŲ, PAVYZDŽIO GENETINEI DAKTILOSKOPIJAI PAĖMIMO TVARKOS IR EURODAC SISTEMOS PIRŠTŲ ATSPAUDAMS LYGINTI NAUDOJIMO

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Rekomendacijos nustato procesinių prievartos priemonių, nurodytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 156 straipsnyje, paskirtį, jų taikymo faktinius ir procesinius pagrindus, veiksmų atlikimo tvarką, eigos, rezultatų fiksavimą ir EURODAC sistemos pirštų atspaudams lyginti naudojimo teisėsaugos tikslais tvarką.

2.  Rekomendacijose vartojamos sąvokos:

2.1. EURODAC – elektroninė Europos Sąjungos (toliau – ES) informacinė sistema, įsteigta pagal 2000 m. gruodžio 11 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2725/2000 dėl EURODAC sistemos sukūrimo pirštų atspaudams lyginti, kurioje tvarkomi ES valstybių narių perduoti trečiųjų šalių piliečių ir asmenų be pilietybės, pateikusių prašymus suteikti prieglobstį ar neteisėtai kirtusių ES valstybės narės išorinę valstybės sieną, pirštų atspaudų ir kiti duomenys.

2.2. EURODAC reglamentas – 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 603/2013 dėl EURODAC sistemos pirštų atspaudams lyginti sukūrimo, siekiant veiksmingai taikyti Reglamentą (ES) Nr. 604/2013, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai, ir dėl valstybių narių teisėsaugos institucijų bei Europolo teisėsaugos tikslais teikiamų prašymų palyginti duomenis su EURODAC sistemos duomenimis ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011, kuriuo įsteigiama Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (OL 2013 L180, p. 1).

2.3. Nacionalinė duomenų perdavimo įstaiga – institucija, teisės aktų nustatyta tvarka įgaliota perduoti pirštų atspaudų duomenis palyginti su EURODAC sistemos duomenimis.

2.4. Paskirtoji institucija – ikiteisminio tyrimo įstaiga, atliekanti teroristinių, su teroristine veikla susijusių, labai sunkių ir sunkių nusikaltimų tyrimą ir vykdanti šių nusikaltimų prevenciją, ar prokuratūra, kai ikiteisminį tyrimą dėl nurodytų nusikaltimų atlieka prokuroras, turinti teisę teikti tikrinančiajai institucijai prašymus palyginti pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis.

Apie paskirtąsias institucijas turi būti tinkamai informuotas Migracijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Europos Komisija.

2.5. Tikrinančioji institucija – Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros padaliniai ir teritorinės apygardų prokuratūros, generalinio prokuroro paskirti užtikrinti, kad būtų įvykdytos EURODAC reglamente nurodytos prašymų palyginti pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis teikimo sąlygos, ir turintys išskirtinę teisę šiuos prašymus perduoti  nacionalinei duomenų perdavimo įstaigai.

2.6. Trečiųjų šalių piliečiai – asmenys, neturintys ES valstybių narių pilietybės.

Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių (Islandijos Respublika, Norvegijos Karalystė, Šveicarijos Konfederacija ir Lichtenšteino Kunigaikštystė) piliečiai nelaikomi trečiųjų šalių piliečiais.

 

II SKYRIUS

PROCESINIŲ PRIEVARTOS PRIEMONIŲ, NUMATYTŲ BPK 156 STRAIPSNYJE, PASKIRTIS

 

3.  BPK 156 straipsnyje nurodyta, kad ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro nutarimu įtariamasis, o teismo nutartimi kaltinamasis gali būti fotografuojami, filmuojami, matuojami, gali būti paimami jų rankų atspaudai ir pavyzdžiai genetinei daktiloskopijai.

Kai atsiranda su tyrimu susijusi būtinybė, šie veiksmai gali būti atliekami ir kitiems asmenims.

4.  Rekomendacijų 3 punkte nurodytų veiksmų taikymo tikslas ir faktinis pagrindas yra būtinybė gauti individualius duomenis apie įtariamąjį, kaltinamąjį ar kitą asmenį, kai šie duomenys reikalingi ikiteisminio tyrimo ar teisminio nagrinėjimo proceso veiksmams atlikti.

5.  BPK 156 straipsnyje nurodyti veiksmai padeda pasirengti atlikti konkretų ikiteisminio tyrimo veiksmą. Duomenys, informacija, gauti atlikus nurodytus veiksmus, vėliau gali būti   panaudoti atliekant kitus proceso veiksmus (pvz., fotografavimas reikalingas asmens atpažinimui pagal nuotrauką (BPK 192 str.), sukauptos nuotraukų ar vaizdo įrašų kartotekos reikalingos  nustatant nežinomą įtariamąjį (BPK 194 str.), matavimo duomenis galima panaudoti atliekant eksperimentą (BPK 197 str.).

6.  Asmenų rankų atspaudų ir pavyzdžių genetinei daktiloskopijai bazių įskaitoje esanti informacija gali būti panaudojama tiriant neišaiškintas nusikalstamas veikas, nustatant neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ar vaikų asmens tapatybę.

7.  Techninius ir organizacinius šių veiksmų atlikimo aspektus nustato Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. balandžio 18 d. įsakymas Nr. 5-V-341 „Dėl Daktiloskopinių duomenų registro tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011  m. birželio 23 d. įsakymas Nr. 5-V-568 „Dėl DNR duomenų registro duomenų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.

8.  BPK 156 straipsnyje nurodytus veiksmus reikia skirti nuo kitų proceso veiksmų, kuriuos atliekant asmenys fotografuojami, filmuojami, matuojami, paimami jų rankų atspaudai arba kiti lyginamieji pavyzdžiai, turintys genetinės informacijos. Tokiais atvejais būtina vadovautis BPK normomis, nustatančiomis vieno ar kito procesinio veiksmo atlikimą.

9.  Pavyzdžių lyginamajam tyrimui paėmimą nustato BPK 144 straipsnis, asmens apžiūrą –143 straipsnis. Apžiūros metu asmuo gali būti fotografuojamas, filmuojamas, matuojamas, siekiant užfiksuoti ant jo kūno esančius nusikalstamos veikos pėdsakus arba ypatingas žymes.

Šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytuose straipsniuose nėra nuorodos, kad galima fotografuoti, matuoti ir pan., dėl to atliekant juose nurodytus veiksmus būtina vadovautis BPK 179  straipsniu (Tyrimo veiksmų eigos ir rezultatų fiksavimas), nes atliekant visus tyrimo veiksmus surašomi protokolai.

 

III SKYRIUS

FOTOGRAFAVIMO, FILMAVIMO, MATAVIMO, RANKŲ ATSPAUDŲ IR PAVYZDŽIO GENETINEI DAKTILOSKOPIJAI PAĖMIMO PAGRINDAI IR TVARKA

 

10.  Fotografuoti, filmuoti, matuoti, imti rankų atspaudus ir pavyzdžius genetinei daktiloskopijai BPK 156 straipsnyje nustatyta tvarka galima tik pradėjus nusikalstamos veikos ikiteisminį tyrimą arba bylos teisminio nagrinėjimo metu.

11.  Rekomendacijų 10 punkte nurodytų veiksmų taikymą įtariamiesiems ir kaltinamiesiems nustato BPK 156 straipsnio 1 dalis. Fotografavimas, filmavimas, matavimas, rankų atspaudų ir pavyzdžio genetinei daktiloskopijai paėmimas yra procesinė prievartos priemonė. Šios priemonės taikymo procesinis pagrindas, nepriklausomai nuo įtariamojo, kaltinamojo sutikimo ar nesutikimo, yra ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro priimtas nutarimas arba teismo nutartis. Prokuroro nutarime ar teismo nutartyje, be būtinų rekvizitų, turi būti nurodytas faktinis procesinės prievartos priemonės taikymo pagrindas.

12.  BPK 156 straipsnio 2 dalyje nustatytas ne tik 156 straipsnio 1 dalyje nurodytų veiksmų taikymas nukentėjusiesiems, liudytojams ar kitiems asmenims, bet ir skirtingas proceso pagrindas, kuris priklauso nuo šių asmenų pozicijos:

12.1. Jeigu nukentėjusysis, liudytojas ar kitas asmuo sutinka, kad jam būtų atliekami BPK 156 straipsnio 1 dalyje nurodyti veiksmai, ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras nutarimo nepriima. Dėl šių veiksmų atlikimo surašomas protokolas.

12.2. Jeigu nukentėjusysis, liudytojas ar kitas asmuo nesutinka būti fotografuojami, filmuojami, matuojami, taip pat kad būtų paimti jų rankų atspaudai ir pavyzdžiai genetinei daktiloskopijai, šiuos veiksmus galima atlikti priverstiniu būdu. Tokiu atveju procesinis pagrindas šiems veiksmams atlikti yra tik prokuroro nutarimas.

13.  Taikant BPK 156 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytus veiksmus, įtariamasis, kaltinamasis ar kitas asmuo, kuriam veiksmai atliekami priverstiniu būdu, turi būti pasirašytinai supažindintas su nutarimu ar nutartimi.

14.  Atliekant Rekomendacijų III skyriuje komentuojamus veiksmus pagal taisykles, nustatytas BPK 179 straipsnyje, turi būti surašomas protokolas. Protokole pažymima apie panaudotą prievartą ir jos pobūdį.

15.  Apie tai, kad asmuo atsisako pasirašyti, kad susipažino su nutarimu, nutartimi ar su veiksmo protokolu, pažymima nutarime ir veiksmo protokole, o veiksmą atlikęs asmuo tai  patvirtina parašu.

16.  Fotografavimą, filmavimą, matavimą gali atlikti ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras, specialistas ar kitas atliekant šiuos veiksmus dalyvaujantis asmuo, jei veiksmams atlikti nereikia specialių žinių ir įgūdžių. Rankų atspaudų ir pavyzdžių genetinei daktiloskopijai paėmimą tikslinga pavesti atlikti specialistams ar kitiems asmenims, turintiems reikiamų žinių ir įgūdžių.

 

IV SKYRIUS

EURODAC SISTEMOS PIRŠTŲ ATSPAUDAMS LYGINTI NAUDOJIMO PAGRINDAI IR TVARKA

 

17.  Ikiteisminio tyrimo metu paimtų pirštų atspaudų duomenų palyginimas su EURODAC sistemos duomenimis gali būti atliekamas ikiteisminiuose tyrimuose:

17.1.  dėl teroristinių nusikaltimų, nurodytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 2521 straipsnio 1 dalyje;

17.2.  dėl su teroristine veikla susijusių nusikaltimų, nurodytų BK 2521 straipsnio 2 dalyje;

17.3.  dėl labai sunkių ir sunkių nusikaltimų.

18.  Pirštų atspaudų duomenų palyginimo su EURODAC sistemos duomenimis tikslas – greitai ir išsamiai atskleisti, ištirti bei užkirsti kelią Rekomendacijų 17 punkte nurodytiems nusikaltimams.

19.  Pirštų atspaudų duomenų palyginimo su EURODAC sistemos duomenimis pagrindas – pagrįstas manymas, kad Rekomendacijų 17 punkte nurodytus nusikaltimus galėjo padaryti prašymą suteikti prieglobstį pateikęs ar neteisėtai ES valstybės narės išorinę valstybės sieną kirtęs trečiosios šalies pilietis ar asmuo be pilietybės.

20.  Prieš priimant sprendimą kreiptis į tikrinančiosios institucijos pareigūną (ikiteisminį tyrimą organizuojantį ir jam vadovaujantį prokurorą ar aukštesnįjį prokurorą, kai ikiteisminį tyrimą atlieka prokuroras) su prašymu palyginti ikiteisminio tyrimo metu paimtus pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis, paskirtosios institucijos pareigūnas (ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar ikiteisminį tyrimą atliekantis prokuroras) turi užtikrinti, kad:

20.1pirštų atspaudų duomenys būtų palyginti su Daktiloskopinių duomenų registro duomenimis;

20.2.  pirštų atspaudų duomenys automatiniu būdu būtų palyginti su užsienio šalių daktiloskopinių duomenų bazėmis vadovaujantis Tarpvalstybinio keitimosi DNR duomenimis, daktiloskopiniais duomenimis, transporto priemonių registracijos, jų savininkų ir valdytojų duomenimis ir informacija, susijusia su didelio masto tarpvalstybinio pobūdžio renginiais ar teroristinių nusikaltimų prevencija, tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 1324 „Dėl Tarpvalstybinio keitimosi DNR duomenimis, daktiloskopiniais duomenimis, transporto priemonių registracijos, jų savininkų ir valdytojų duomenimis ir informacija, susijusia su didelio masto tarpvalstybinio pobūdžio renginiais ar teroristinių nusikaltimų prevencija, tvarkos aprašo patvirtinimo“;

20.3.  pirštų atspaudų duomenys automatiniu būdu būtų palyginti su Vizų informacinės sistemos duomenimis, vadovaujantis Lietuvos nacionalinės vizų informacinės sistemos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1456 „Dėl Lietuvos nacionalinės vizų informacinės sistemos nuostatų patvirtinimo“;

20.4.  būtų įvykdytos kitos EURODAC reglamento 20 straipsnyje nustatytos sąlygos.

21.  Nustatytos formos prašymą palyginti ikiteisminio tyrimo metu paimtus pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis pateikia:

21.1.  ikiteisminio tyrimo pareigūnas ikiteisminį tyrimą organizuojančiam ir jam vadovaujančiam prokurorui;

21.2.  ikiteisminį tyrimą atliekantis prokuroras aukštesniajam prokurorui (tiesioginiam ikiteisminį tyrimą atliekančio prokuroro vadovui).

22.  Ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras ar aukštesnysis prokuroras, gavęs prašymą palyginti pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis ir nustatęs, kad:

22.1.  yra visos sąlygos kreiptis dėl pirštų atspaudų duomenų palyginimo su EURODAC sistemos duomenimis, užpildo prašymo palyginti pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis dalį, kurioje išdėsto savo išvadą dėl prašymo pagrįstumo ir teisėtumo, ir prašymą ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo jo gavimo perduoda vykdyti nacionalinei duomenų perdavimo įstaigai – Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrui;

22.2.  nėra visų sąlygų kreiptis dėl pirštų atspaudų duomenų palyginimo su EURODAC sistemos duomenimis, užpildo prašymo palyginti pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis dalį, kurioje išdėsto savo išvadą dėl prašymo pagrįstumo ir teisėtumo, ir prašymą ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo jo gavimo grąžina jį pateikusiam ikiteisminio tyrimo pareigūnui.

23.  Rekomendacijų 22.1 papunktyje nustatyta tvarka gautą prašymą palyginti pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centras įvykdo per dvi darbo dienas ir atsakymą apie palyginimo rezultatus perduoda prašymą pateikusiam ikiteisminio tyrimo pareigūnui, ikiteisminį tyrimą atliekančiam prokurorui arba prašymą tikrinusiam prokurorui.

24.  Prašymai palyginti ikiteisminio tyrimo metu paimtus pirštų atspaudų duomenis su EURODAC sistemos duomenimis nagrinėjami ir perduodami saugiu ryšiu elektroniniu būdu.

25Informacija apie įvykdytus prašymus saugoma nacionalinėje duomenų perdavimo įstaigoje dvejus metus.

_______________________