VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
VIRŠININKAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKo 2019 m. gegužės 6 d. įsakymo Nr. Va-38 „dėl MOKESČIŲ MOKĖTOJO, turinčio mokestinę nepriemoką, ARBA ASMENS, KURIAM PASKIRTA BAUDA UŽ ADMINISTRACINĮ NUSIŽENGIMĄ, FINANSINĖS BŪKLĖS VERTINIMO REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

 

2021 m. birželio 1 d. Nr. VA-37

Vilnius

 

 

Pakeičiu Mokesčių mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką, arba asmens, kuriam paskirta bauda už administracinį nusižengimą, finansinės būklės vertinimo rekomendacijas, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2019 m. gegužės 6 d. įsakymu Nr. VA-38 „Dėl Mokesčių mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką, arba asmens, kuriam paskirta bauda už administracinį nusižengimą, finansinės būklės vertinimo rekomendacijų patvirtinimo“:

1. Papildau nauju 17 punktu:

17. Apskaičiavus finansinius koeficientus pagal Rekomendacijų 1 priedą „Finansinės rizikos ir likvidumo koeficientai“ bei atlikus vertinimą pagal Rekomendacijų 2 priedo „Mokesčių mokėtojo – juridinio asmens prašymo atidėti ir (ar) išdėstyti mokestinės nepriemokos sumokėjimą nagrinėjimo kriterijai ir jų vertinimo rezultatai“ kriterijus ir nenustačius aplinkybių, dėl kurių prašymas atidėti ir (ar) išdėstyti mokestinę nepriemoką negali būti tenkinamas, yra skaičiuojamas Rekomendacijų 4 priede „Mokesčių mokėtojo – juridinio asmens finansinių rodiklių susiejimas su prašomu mokestinės nepriemokos sumokėjimo laikotarpiu“ nurodytas rodiklis, jeigu prašoma atidėti ir (ar) išdėstyti mokestinė nepriemoka yra lygi arba didesnė nei 100 000 (vienas šimtas tūkstančių) eurų ir išdėstymo laikotarpis ilgesnis nei 24 (dvidešimt keturi) mėnesiai:

17.1. mokestinės nepriemokos atidėjimo ir (ar) išdėstymo laikotarpis nustatomas, apskaičiuojant Rekomendacijų 4 priede „Mokesčių mokėtojo – juridinio asmens finansinių rodiklių susiejimas su prašomu mokestinės nepriemokos sumokėjimo laikotarpiu“ mokestinės paskolos sutarties termino nustatymo rodiklį:

17.1.1. mokestinės paskolos sutarties termino nustatymo rodiklis apskaičiuojamas pagal formulę: einamųjų metų paskutinio ketvirčio arba paskutinių finansinių metų (jei prašymas pateiktas einamųjų metų I ketvirtį) finansinėje atskaitomybėje parodyti duomenys apie: (Skolas finansinėms institucijoms + Prašoma atidėti ir / (ar) išdėstyti mokestinės nepriemokos suma) / (paskutinių finansinių metų finansinėje atskaitomybėje parodytas Pelnas (nuostoliai) prieš apmokestinimą + Palūkanų sąnaudos – Palūkanų pajamos + Nusidėvėjimo sąnaudos + Amortizacijos sąnaudos).

Apskaičiuojant formulę, sąvoka „skolos finansinėms institucijoms“ apima finansines skolas finansų įmonėms, kredito įstaigoms, kredito unijoms ir kitiems juridiniams asmenims, turintiems licenciją skolinti. 

Pelno (nuostolių) prieš apmokestinimą + Palūkanų sąnaudų – Palūkanų pajamų + Nusidėvėjimo sąnaudų + Amortizacijos sąnaudų reikšmė toliau vadinama (toliau – EBITDA);

17.1.2. jei skaičiuojant gaunama neigiama EBITDA reikšmė, mokestinės nepriemokos atidėjimo ir (ar) išdėstymo laikotarpis nustatomas, atsižvelgiant į juridinio asmens pardavimo pajamų pokytį. Pardavimo pajamų pokytis apskaičiuojamas paskutinių finansinių metų pardavimus lyginant su prieš tai buvusių finansinių metų pardavimais.“

2. Buvusius 17-22 punktus laikau atitinkamai 18-23 punktais.

3. Pakeičiu 1 priedą „Finansinės rizikos ir likvidumo koeficientai“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

4. Pakeičiu 2 priedą „Mokesčių mokėtojo – juridinio asmens prašymo atidėti ir (ar) išdėstyti mokestinės nepriemokos sumokėjimą nagrinėjimo kriterijai ir jų vertinimo rezultatai“ ir 10 punktą išdėstau taip:

10. Mokesčių mokėtojas prašomos atidėti ir (ar) išdėstyti mokestinės nepriemokos susidarymo laikotarpiu: suteikė paskolą / turi pradelstų atskaitingų asmenų įsiskolinimų / panaudojo lėšas kitoms, ne su vykdoma veikla susijusioms, reikmėms, grąžino paskolas (dalį paskolų) akcininkams ir (ar) kitiems susijusiems asmenims ir (ar) asmenims, neturintiems licencijos skolinti / išmokėjo akcininkams dividendus.“

5. Papildau 4 priedu „Mokesčių mokėtojo – juridinio asmens finansinių rodiklių susiejimas su prašomu mokestinės nepriemokos sumokėjimo laikotarpiu“ (pridedama).

 

 

 

Viršininkė                                                                                                                    Edita Janušienė

 

Mokesčių mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką, arba asmens, kuriam paskirta bauda už administracinį nusižengimą, finansinės būklės vertinimo rekomendacijų

1 priedas

 

 

FINANSINĖS RIZIKOS IR LIKVIDUMO KOEFICIENTAI

 

Nr.

Koeficientas

Koeficiento apskaičiavimas

Rezultatas / Reikšmė

1.

Bendrojo likvidumo

Trumpalaikis turtas / trumpalaikiai įsipareigojimai

Parodo juridinio asmens sugebėjimą savo trumpalaikiu turtu padengti trumpalaikius įsipareigojimus. Rodiklio reikšmė laikoma gera, kai yra didesnė nei 2. Rodiklio reikšmė laikoma patenkinama, kai yra nuo 1,2 iki 2 (imtinai). Rodiklio reikšmė yra laikoma nepatenkinama, kai yra mažesnė nei 1,2 ir yra laikytina, kad  įmonė gali nevykdyti trumpalaikių įsipareigojimų.

2.

Kritinio likvidumo

(Trumpalaikis turtas – Atsargos) / trumpalaikiai įsipareigojimai

Parodo juridinio asmens sugebėjimą greitai (skubiai) realizuojamu trumpalaikiu turtu padengti trumpalaikius įsipareigojimus. Rodiklio reikšmė laikoma gera, kai yra didesnė nei 1,5. Rodiklio reikšmė laikoma patenkinama, kai yra nuo 1 iki 1,5 (imtinai). Rodiklio reikšmė yra laikoma nepatenkinama, kai yra mažesnė nei 1.

3.

Bendrojo mokumo

Nuosavas kapitalas / visi įsipareigojimai

 

Parodo, kiek vienam juridinio asmens skolos eurui tenka nuosavo kapitalo. Rodiklio reikšmė laikoma gera, kai yra didesnė nei 2. Rodiklio reikšmė laikoma patenkinama, kai yra nuo 0,5 iki 2 (imtinai). Rodiklio reikšmė yra laikoma nepatenkinama, kai yra mažesnė nei 0,5.

4.

Įsiskolinimo

Visi įsipareigojimai / visas turtas

Parodo, kiek vienam turto eurui tenka skolų. Rodiklio reikšmė laikoma gera, kai yra mažesnė nei 0,5. Rodiklio reikšmė laikoma patenkinama, kai yra nuo 0,5 iki 0,7 (imtinai). Rodiklio reikšmė yra laikoma nepatenkinama, kai yra didesnė nei 0,7.

5.

Manevringumo

Trumpalaikis turtas / nuosavas kapitalas

Parodo, kokią nuosavo kapitalo dalį sudaro trumpalaikis turtas. Rodiklio reikšmė laikoma gera, kai yra didesnė nei 0,5. Rodiklio reikšmė laikoma patenkinama, kai yra nuo 0,3 iki 0,5 (imtinai). Rodiklio reikšmė yra laikoma nepatenkinama, kai yra mažesnė nei 0,3.

 

Jeigu 3 iš 5 apskaičiuotų santykinių rodiklių reikšmė yra gera ar patenkinama, tuomet mokesčių mokėtojui siūloma dar kartą įvertinti savo finansinę būklę ir sumokėti skolą biudžetui, nesinaudojant šia pagalbos priemone.

_______________________

 

 

Mokesčių mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką,

arba asmens, kuriam paskirta bauda už administracinį

nusižengimą, finansinės būklės vertinimo

rekomendacijų

4 priedas

 

 

 

MOKESČIŲ MOKĖTOJO – JURIDINIO ASMENS FINANSINIŲ RODIKLIŲ SUSIEJIMAS SU PRAŠOMU MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS SUMOKĖJIMO LAIKOTARPIU 13

 

Nr.

Rodiklis

Rodiklio apskaičiavimas

Rezultatas / Reikšmė

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mokestinės paskolos sutarties termino nustatymo rodiklis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Skolos finansinėms institucijoms + Prašoma atidėti ir / (ar) išdėstyti mokestinės nepriemokos suma) / EBITDA14

 

Rodiklis parodo, per kiek metų mokesčių mokėtojas sugebės grąžinti turimas skolas finansinėms institucijoms bei sumokėti mokestinę nepriemoką pagal prašomą sudaryti mokestinės paskolos sutartį.

Kuo rodiklio reikšmė didesnė – tuo ilgesnio termino mokesčių mokėtojui reikės skolų padengimui, tuo gali būti leidžiamas ilgesnis mokestinės nepriemokos mokėjimo laikotarpis. Ir atvirkščiai – kuo rodiklio reikšmė mažesnė, tuo trumpesnio termino mokesčių mokėtojui reikės skolų padengimui, tuo trumpesnis bus mokestinės nepriemokos mokėjimo laikotarpis.

 

Reikšmės susiejimas su mokestinės nepriemokos atidėjimo ir (ar) išdėstymo laikotarpiu:15

1.  Jei gaunama rodiklio reikšmė iki 1, tai siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą ir atidėti ir (ar) išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą ne ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui;

2.  Jei rodiklio reikšmė iki 2, tai siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą ne ilgesniam nei dviejų metų laikotarpiui;

3.  Jei rodiklio reikšmė iki 3, tai siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą ne ilgesniam nei trejų metų laikotarpiui;

4.  Jei rodiklio reikšmė iki 4, tai siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą  išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą ne ilgesniam nei ketverių metų laikotarpiui;

5.  Jei gaunama rodiklio reikšmė iki 5, tai siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą ir išdėstyti mokestinės nepriemokos sumokėjimą ne ilgesniam nei penkerių metų laikotarpiui.

 

Rodiklio reikšmė laikoma gera, kai < 1, taip pat intervalo tarp 1 ir 4 ribose. Rodiklio reikšmei esant nuo 4 iki 5 – rodiklio reikšmė laikoma patenkinama.

Jei rodiklio reikšmė virš 5 – laikytina, kad mokesčių mokėtojui bus sudėtinga grąžinti skolas, rodiklio reikšmė nepatenkinama.

Pardavimo pajamų pokytis apskaičiuojamas paskutinių finansinių metų pardavimo pajamas lyginant su prieš tai buvusių finansinių metų pardavimo pajamomis

 

6.  Pardavimo pajamų pokyčiui esant teigiamam (fiksuojamas pardavimo pajamų augimas), bet mokesčių mokėtojui generuojant neigiamą EBITD'ą

arba pardavimo pajamų sumažėjimui esant iki 20 proc. ir, esant neigiamai EBITDA'i, – siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą ir išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą ne ilgesniam nei dviejų metų laikotarpiui.

7.  Pardavimo pajamų sumažėjimui esant > 20 proc. ir, esant neigiamai EBITDA'i –  siūloma tenkinti pagal mokesčių mokėtojo prašymą ir išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą ne ilgesniam nei penkerių metų laikotarpiui.

 

__________________________

 

[1]3 Mokestinės nepriemokos atidėjimo ir (ar) išdėstymo terminai siejami su šiame priede aukščiau pateiktais rodikliais, kai mokesčių mokėtojas kreipiasi dėl mokestinės nepriemokos atidėjimo ir (ar) išdėstymo > = 100 000 EUR sumai ir > 24 mėnesių laikotarpiui.

14 Skaičiuojant formulę, imama Skolų finansinėms institucijoms reikšmė, parodyta einamųjų metų paskutinio laikotarpio finansinėje atskaitomybėje, o EBITDA apskaičiuojama: paskutinių finansinių metų finansinėje atskaitomybėje parodyta Pelnas (nuostoliai) prieš apmokestinimą + Palūkanų sąnaudos – Palūkanų pajamos + Nusidėvėjimo sąnaudos + Amortizacijos sąnaudos reikšmė.

15 Rodiklio reikšmė apvalinama iki skaičiaus dešimtosios dalies po kablelio ir mokestinės nepriemokos atidėjimo ir (ar) išdėstymo laikotarpis nustatomas pagal mokesčių mokėtojo prašymą, bet ne ilgesniam laikotarpiui nei suapvalinta iki sveiko skaičiaus reikšmė.