LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL RINKLIAVŲ UŽ NAUDOJIMĄSI ORO NAVIGACIJOS PASLAUGOMIS LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖJE MOKĖJIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. sausio 23 d. Nr.3-23. ____

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymo 72 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 1764 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymą1 punktu ir įgyvendindamas 2013 m. gegužės 3 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) Nr. 391/2013, kuriuo nustatoma bendroji mokesčių už oro navigacijos paslaugas sistema (OL 2013 L 128, p. 31), ir 1981 m. vasario 12 d. Daugiašalį susitarimą dėl maršruto rinkliavų,

t v i r t i n u Rinkliavų už naudojimąsi oro navigacijos paslaugomis Lietuvos Respublikos oro erdvėje mokėjimo ir naudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                             Rokas Masiulis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2017 m. sausio 23  d. įsakymu Nr. 3- 23

 

 

RINKLIAVŲ UŽ NAUDOJIMĄSI ORO navigacijos paslaugOMIS Lietuvos Respublikos oro erdvėje mokėjimo ir naudojimo tvarkos aprašas

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rinkliavų už naudojimąsi oro navigacijos paslaugomis Lietuvos Respublikos oro erdvėje mokėjimo ir naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato rinkliavų už naudojimąsi oro navigacijos paslaugomis Lietuvos Respublikos oro erdvėje mokėjimo, atleidimo nuo rinkliavų ir šių rinkliavų naudojimo tvarką.

2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos 2013 m. gegužės 3 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) Nr. 391/2013, kuriuo nustatoma bendroji mokesčių už oro navigacijos paslaugas sistema (OL 2013 L 128, p. 31) (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 391/2013), 1981 m. vasario 12 d. Daugiašaliame susitarime dėl maršruto rinkliavų (toliau – Susitarimas) ir Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme.

 

II SKYRIUS

MARŠRUTO IR TERMINALO RINKLIAVOS

 

3. Maršruto rinkliava renkama už suteiktas oro navigacijos paslaugas, orlaiviui skrendant valdomąja oro erdve Vilniaus skrydžių informacijos regione.

4. Vilniaus skrydžių informacijos regione gali būti nustatytos kelios maršruto rinkliavų zonos pagal Lietuvos Respublikos sudarytus tarptautinius susitarimus.

5. Terminalo rinkliava renkama už oro navigacijos paslaugas, suteiktas orlaiviams, tupiantiems oro uostuose.

6. Maršruto ir terminalo rinkliavų vienetinius tarifus nustato Civilinės aviacijos administracija  (toliau – CAA), vadovaudamasi Reglamentu (ES) Nr. 391/2013, 2013 m. gegužės 3 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 390/2013, kuriuo nustatomas oro navigacijos paslaugų teikimo ir tinklo funkcijų vykdymo veiklos rezultatų planas (OL 2013 L 128, p. 1) (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 390/2013), ir Susitarimo nuostatomis. Valstybės įmonė „Oro navigacija“ maršruto ir terminalo rinkliavų vienetinius tarifus skelbia oro navigacijos informacijos aplinkraštyje (angl. Aeronautical Information Circulars).

 

III SKYRIUS

RINKLIAVŲ MOKĖJIMAS, atleidimas nuo rinkliavų

 

7. Visos Tvarkos apraše nurodytos rinkliavos skaičiuojamos eurais.

8. Orlaivių naudotojai rinkliavas už oro navigacijos paslaugas Lietuvos Respublikos oro erdvėje (taip pat kitų valstybių oro erdvėje, jeigu tai numatyta pagal su užsienio institucijomis arba tarptautinėmis organizacijomis sudarytas sutartis dėl oro navigacijos paslaugų teikimo ir su tuo susijusių kitų funkcijų perdavimo) moka Europos saugios oro navigacijos organizacijai (toliau – Eurokontrolė) arba oro navigacijos paslaugų teikėjams, vadovaudamiesi Tvarkos aprašo 6 punkte nurodyta tvarka. Už pavėluotus mokėjimus skaičiuojami delspinigiai, kurių metinę normą nustato Eurokontrolės išplėstinė komisija. Delspinigių dydis skelbiamas oro navigacijos informacijos aplinkraštyje.

9. Orlaivių naudotojai nemoka maršruto rinkliavų Reglamento (ES) Nr. 391/2013 10 straipsnio 1 dalies a, b ir c punktuose numatytais atvejais. Šias rinkliavas moka CAA iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete jai numatytų asignavimų.   

10. Orlaivių naudotojai nemoka maršruto rinkliavų Reglamento (ES) Nr. 391/2013 10 straipsnio 1 dalies d punkte numatytais atvejais. Šias rinkliavas moka Krašto apsaugos ministerija iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete jai numatytų asignavimų.

11. Lietuvos Respublikos karinių orlaivių naudotojai, vykdantys karinius skrydžius, ir NATO valstybių narių, kurios vykdo ar rengiasi vykdyti NATO oro erdvės patruliavimo misiją Baltijos valstybėse, karinių orlaivių naudotojai nemoka rinkliavų už oro navigacijos paslaugas Lietuvos Respublikos oro erdvėje.

Visų Tvarkos apraše nurodytų rinkliavų nemoka ir užsienio šalių valstybės orlaivių naudotojai, Lietuvos Respublikos oro erdvėje vykdantys žvalgomuosius (inspekcinius) skrydžius ar tranzitinius skrydžius žvalgymo (inspekcijos) tikslais pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar kitus tarptautinius įsipareigojimus, taip pat tarptautinių organizacijų, kurių narė yra Lietuvos Respublika, karinių orlaivių naudotojai.

12. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro ar jo įgalioto asmens sprendimu nuo visų Tvarkos apraše nurodytų rinkliavų gali būti atleisti ir kitų NATO ar Europos Sąjungos valstybių narių karinių orlaivių naudotojai.

13. Tvarkos aprašo 11 ir 12 punktuose nurodytais atvejais rinkliavas už šių orlaivių skrydžius pagal Eurokontrolės ar oro navigacijos paslaugų teikėjo pateiktas sąskaitas sumoka Krašto apsaugos ministerija iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete jai numatytų asignavimų.

14. Krašto apsaugos ministerija sudaro ir tikslina NATO ar Europos Sąjungos valstybių narių ir tarptautinių organizacijų, kurių karinių orlaivių naudotojai atleidžiami nuo rinkliavų už oro navigacijos paslaugas Lietuvos Respublikos oro erdvėje, sąrašą ir jį pateikia oro navigacijos paslaugų teikėjui ir CAA, kuri informuoja Eurokontrolę. Tvarkos aprašo 11 ir 12 punktuose numatytos išimtys sąraše nurodytų NATO ar Europos Sąjungos valstybių narių ir tarptautinių organizacijų karinių orlaivių naudotojams pradedamos taikyti pirmąją kito mėnesio dieną nuo sudaryto ar patikslinto sąrašo pateikimo.

Informaciją apie numatomus Lietuvos Respublikos oro erdvėje vykdyti žvalgomuosius (inspekcinius) skrydžius ar tranzitinius skrydžius žvalgymo (inspekcijos) tikslais pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar kitus jos tarptautinius įsipareigojimus Krašto apsaugos ministerija ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki šių skrydžių vykdymo pateikia oro navigacijos paslaugų teikėjui.

15. Užsienio valstybių karinių orlaivių, atvykusių į tarptautines operacijas, pratybas ir kitus karinio bendradarbiavimo renginius Lietuvos Respublikos teritorijoje ir vykdančių karinius skrydžius (kai jie neatleisti nuo rinkliavų Tvarkos aprašo 11 ir 12 punktuose nurodytais atvejais), taip pat užsienio šalių valstybės orlaivių, vežančių karinę įrangą, ginklus arba karines medžiagas Lietuvos Respublikos, NATO ar Europos Sąjungos gynybinėms reikmėms, naudotojų sumokėtas Tvarkos apraše nurodytas rinkliavas Eurokontrolei pagal šių orlaivių naudotojų pateiktus prašymus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro nustatytais terminais grąžina Krašto apsaugos ministerija iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete jai numatytų asignavimų.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Rinkliavos už oro navigacijos paslaugas skiriamos oro navigacijos ir meteorologijos paslaugų teikėjų, CAA sąnaudoms ir Eurokontrolės administracinėms išlaidoms, susijusioms su šių paslaugų teikimu, padengti.

17. CAA nacionaliniu ir funkcinių oro erdvės blokų lygmeniu nustato oro navigacijos paslaugų teikėjams arba oro erdvės naudotojams taikomas skatinamąsias priemones kiekvienam ataskaitiniam laikotarpiui.

18. CAA ne vėliau kaip prieš septynis mėnesius iki kiekvieno ataskaitinio laikotarpio pradžios pakviečia oro erdvės naudotojų atstovus į konsultacijas dėl nustatytų sąnaudų, planuojamų investicijų, paslaugų vienetų prognozių, mokesčių politikos ir nustatomų vienetinių tarifų.

19. Per ataskaitinį laikotarpį CAA kasmet pakviečia oro erdvės naudotojų atstovus konsultuotis dėl visų nukrypimų nuo pateiktų sąnaudų, planuojamų investicijų, paslaugos vienetų prognozių, taip pat šios konsultacijos vyksta prieš įspėjimo priemonių taikymą, kaip nustatyta Reglamento (ES) Nr. 391/2013 9 straipsnio 1 dalyje. CAA praneša oro erdvės naudotojų atstovams, Komisijai ir Eurokontrolei apie nacionalines arba funkcinių oro erdvės blokų paslaugų teikimo sąnaudas ir vienetinius tarifus.

20. Oro navigacijos paslaugų teikėjai kasmet teikia CAA strateginių veiklos planų projektus. Prieš kiekvieną ataskaitinį laikotarpį oro navigacijos paslaugų teikėjai duomenis, parengtus pagal Reglamento (ES) Nr. 391/2013 priedus, ir kitą informaciją, kurios reikia veiklos rezultatų planams pagal Reglamento (ES) Nr. 390/2013 II priedo reikalavimus parengti, teikia CAA ne vėliau kaip prieš 8 mėnesius iki kiekvieno ataskaitinio laikotarpio pradžios.

21. CAA sprendimai dėl  maršruto ir terminalo rinkliavų vienetinių tarifų nustatymo gali būti apskųsti administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

_________________