LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2003 M. LIEPOS 2 D. ĮSAKYMO NR. 194 „DĖL PATAISOS ĮSTAIGŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. gruodžio 23 d. Nr. 1R-323

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 194 „Dėl Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Didžiausias pataisos įstaigoje leidžiamų laikyti nuteistųjų skaičius neturi viršyti:

11.1. Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime – 150 (kalėjime);

11.2. Vilniaus pataisos namuose – 600;

11.3. Alytaus pataisos namuose – 1200;

11.4. Marijampolės pataisos namuose – 950;

11.5. Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje – 2300 (iš jų atvirojoje kolonijoje – 120);

11.6. Panevėžio pataisos namuose – 350;

11.7. Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose – 110 (pataisos namuose);

11.8. Kybartų pataisos namuose – 420;

11.9. Laisvės atėmimo vietų ligoninėje – 225.“

1.2. Pakeičiu 57 punktą ir jį išdėstau taip:

57. Priimtiems į pataisos įstaigą nuteistiesiems daroma asmens krata, o jų turimi daiktai ir reikmenys patikrinami. Nuteistiesiems leidžiamų turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendroji masė neturi viršyti 30 kilogramų, o nuteistiesiems iki gyvos galvos – 50 kilogramų. Į nuteistiesiems leidžiamų turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendrąją masę neįskaičiuojama administracinės, civilinės ir (ar) baudžiamosios bylos medžiaga, iki 3 metų vaikų, gyvenančių pataisos namuose su nuteistosiomis motinomis, maisto produktai, būtiniausi reikmenys ir kiti daiktai. Maisto produktai, reikmenys ir kiti daiktai, kurie nenurodyti leidžiamų įsigyti ir turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų sąraše ir (ar) kurie viršija šiame punkte nustatytą nuteistiesiems leidžiamų turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendrąją masę, paimami. Paėmus maisto produktus, reikmenis ir kitus daiktus, surašomas protokolas (5 priedas), kurį pasirašo maisto produktus, reikmenis ir daiktus paėmęs pareigūnas, konvojaus viršininkas ir nuteistasis. Vienas protokolo egzempliorius įteikiamas konvojaus viršininkui. Pataisos įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas paimtus iš nuteistųjų maisto produktus, reikmenis ir daiktus registruoja specialiame žurnale (6 priedas) arba elektroninėje apskaitos (registracijos) sistemoje. Netinkami naudoti daiktai, greitai gendantys maisto produktai, taip pat maisto produktai, kurių tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs, sunaikinami. Kiti paimti maisto produktai, reikmenys ir daiktai saugomi pataisos įstaigos sandėlyje arba, esant nuteistojo rašytiniam prašymui, perduodami prašyme nurodytam artimajam giminaičiui, sutuoktiniui, sugyventiniui ar pataisos įstaigos direktoriaus leidimu – kitam asmeniui. Sandėlyje saugomi maisto produktai, reikmenys ir daiktai, išskyrus maisto produktus, reikmenis, daiktus, kurie nenurodyti leidžiamų įsigyti ir turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų sąraše, grąžinami nuteistajam jo prašymu, jei su grąžintais maisto produktais, reikmenimis ir daiktais turimų maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendroji masė neviršys leistino svorio. Maisto produktai, kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigia saugojimo metu, sunaikinami. Jei nuteistajam atliekant bausmę nustatoma, kad jo turimų maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendroji masė viršija leistiną svorį, jie paimami vadovaujantis šio punkto nuostatomis.“

1.3. Papildau 571 punktu:

571. Laikinai išvykstantiems iš pataisos įstaigos į tardymo izoliatorių nuteistiesiems leidžiama pasiimti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų, o laikinai išvykstantiems į laisvės atėmimo vietų ligoninę arba kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą – greitai gendančių maisto produktų ir šių taisyklių 18 priedo 3 punkte bei 2.2, 2.6, 4.1, 4.2, 4.3, 4.9, 4.13, 4.15, 4.19 ir 5.5 papunkčiuose nurodytų drabužių, higienos ir kitų reikmenų. Laikinai išvykstančio iš pataisos įstaigos nuteistojo pasiimamų daiktų bendroji masė neturi viršyti 10 kilogramų.

Į šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytą svorį neįskaičiuojama administracinės, civilinės ir (ar) baudžiamosios bylos medžiaga. Daiktai, kurių nuteistasis nepasiima laikinai išvykdamas iš pataisos įstaigos, perduodami saugoti ir nuteistajam grąžinami jam sugrįžus į pataisos įstaigą. Nuteistojo palikti greitai gendantys maisto produktai sunaikinami.

Šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytiems nuteistiesiems negrįžus į pataisos įstaigą per 30 dienų nuo išvykimo dienos, pataisos įstaigos administracija per penkias darbo dienas persiunčia šioje įstaigoje saugomus nuteistojo daiktus į laisvės atėmimo vietų įstaigą, kurioje tuo metu yra nuteistasis, išskyrus atvejus, kai dėl objektyvių priežasčių nuteistojo laikino išvykimo iš pataisos įstaigos laikas pratęstas, bet ne ilgiau kaip 60 dienų nuo jo išvykimo iš pataisos įstaigos dienos. Jei laikino išvykimo iš pataisos įstaigos metu baigiasi nuteistojo bausmės atlikimo terminas arba jis paleidžiamas iš pataisos įstaigos, nuteistojo daiktai toliau saugomi pataisos įstaigoje, kol juos pasiims nuteistasis arba jo nurodytas asmuo, bet ne ilgiau kaip vieną mėnesį. Jei per vieną mėnesį daiktai neatsiimami, jie sunaikinami šių taisyklių 59 punkte nustatyta tvarka.“

1.4. Pakeičiu 731 punktą ir jį išdėstau taip:

731. Nuteistieji užrakinami kamerose, gyvenamosiose patalpose, palatose, gyvenamuosiuose aukštuose laikantis šių reikalavimų:

731.1. kamerose, gyvenamosiose patalpose, palatose arba gyvenamuosiuose aukštuose nuteistiesiems turi būti sudarytos sąlygos pasinaudoti tualetu, taip pat galimybė prieiti prie geriamojo vandens šaltinio;

731.2. kamerose, gyvenamosiose patalpose, palatose arba gyvenamuosiuose aukštuose nuteistiesiems turi būti sudarytos sąlygos iškviesti pataisos pareigūnus.“

1.5. Papildau 732 punktu:

732. Iš kamerų, gyvenamųjų patalpų, palatų arba gyvenamųjų aukštų nuteistieji išleidžiami pagal dienotvarkėje nustatytą laiką į darbą, bendrojo lavinimo mokyklą ar profesinio mokymo įstaigą, pasimatymus, paskambinti telefonu, valgyklą, dušą, socialinės reabilitacijos užsiėmimus, susitikimus su advokatu, taip pat užsiimti individualia ar kita Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso nustatyta veikla, sudaryti santuoką, iškvietus pataisos įstaigos administracijai, į pataisos įstaigoje vykstančius renginius nuteistiesiems, pas sveikatos priežiūros specialistus (skubiais atvejais arba sveikatos priežiūros specialisto paskirtu priėmimo laiku) ir laisvalaikio metu – pasivaikščioti arba užsiimti kitokia asmeninio pobūdžio veikla.“

1.6. Pakeičiu 76 punktą ir jį išdėstau taip:

76. Nuteistiesiems, išskyrus apgyvendintus už pataisos įstaigos ribų, laikomus atvirosiose kolonijose ir laisvės atėmimo vietų ligoninėje, jei gydymo trukmė neviršija 60 dienų, leidžiamų įsigyti ir turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų sąrašą nustato šių taisyklių 18 priedas.

Apgyvendintiems už pataisos įstaigos ribų ir laikomiems atvirosiose kolonijose nuteistiesiems leidžiama įsigyti ir turėti ir kitų šių taisyklių 18 priede nenurodytų daiktų, kurie sudarytų sąlygas vykdyti veiksmingą nuteistųjų resocializaciją, gerinti jų sveikatą ir gerovę.

Nuteistiesiems, kurių gydymo laisvės atėmimo vietų ligoninėje trukmė neviršija 60 dienų, leidžiama įsigyti ir turėti tik šių taisyklių 18 priedo 3 punkte bei 2.2, 2.6, 4.1, 4.2, 4.3, 4.9, 4.13, 4.15, 4.19 ir 5.5 papunkčiuose nurodytų drabužių, higienos ir kitų reikmenų. Gydytojui rekomendavus, jiems leidžiama vartoti iš pataisos įstaigos atsivežtų ir (ar) įsigyti šių taisyklių 18 priede nurodytų maisto produktų. Į laisvės atėmimo vietų ligoninę nuteistojo atsivežti maisto produktai, kurių vartoti jam nerekomenduoja gydytojas, sunaikinami šių taisyklių 59 punkte nustatyta tvarka.

Bendra šio punkto trečiojoje pastraipoje nurodytiems nuteistiesiems laisvės atėmimo vietų ligoninėje leidžiamų turėti daiktų bendroji masė neturi viršyti 10 kilogramų, neįskaitant administracinės, civilinės ir (ar) baudžiamosios bylos medžiagos.“

1.7. Pakeičiu 79 punktą ir jį išdėstau taip:

79. Nuteistuosius, bausmę atliekančius kalėjimų kamerose, pataisos namų ir laisvės atėmimo vietų ligoninės kamerų tipo patalpose, maisto produktais, būtiniausiais reikmenimis ir kitais daiktais gali aprūpinti ir pataisos įstaigos personalas. Šiuo tikslu kiekvienam nuteistajam, turinčiam teisę apsipirkti pataisos įstaigos parduotuvėje, išduodamas prašymo blankas (20 priedas), kurį nuteistasis užpildo ir atiduoda personalui. Darbuotojas, gavęs prašymą, patikrina pataisos įstaigos buhalterijoje nuteistojo asmeninės sąskaitos likutį, taip pat nustato, ar įvykdžius nuteistojo prašymą nebus viršyta pinigų suma, už kurią nuteistajam leidžiama per mėnesį apsipirkti pataisos įstaigos parduotuvėje. Nupirktos prekės įteikiamos nuteistajam. Šis pasirašo prašyme, kuris įsiuvamas į nuteistojo asmens bylą.“

1.8. Pakeičiu 170 punktą ir jį išdėstau taip:

170. Asmenims lankytis pataisos įstaigoje gali leisti pataisos įstaigos direktorius arba jį pavaduojantis pareigūnas, arba pataisos įstaigos direktoriaus pavaduotojas.

1.9. Pakeičiu 18 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u,  kad šis įsakymas įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                                       Milda Vainiutė


 

Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių

18 priedas

 

NUTEISTIESIEMS LEIDŽIAMŲ ĮSIGYTI IR TURĖTI MAISTO PRODUKTŲ, BŪTINIAUSIŲ REIKMENŲ IR KITŲ DAIKTŲ SĄRAŠAS

 

Eil. Nr.

Daikto pavadinimas

Pastabos

1.

Maisto produktai:

1.1.

Duonos gaminiai

Gamintojo pakuotėse

1.2.

Pieno produktai

1.3.

Termiškai apdoroti, rūkyti, sūdyti mėsos gaminiai

1.4.

Termiškai apdorota, rūkyta, sūdyta žuvis

1.5.

Vaisiai, daržovės (švieži, šaldyti, konservuoti)

1.6.

Chalva, šokoladas, šokoladiniai saldainiai, džiovinti vaisiai, riešutai

1.7.

Aliejus, margarinas

1.8.

Arbata, kava, kakava

1.9.

Sultys, gaivieji gėrimai, mineralinis vanduo

1.10.

Prieskoniai, sintetiniai saldikliai

1.11.

Sausi dribsniai, sausa sriuba, sausi antrieji patiekalai, sausas sultinys

1.12.

Kruopos, makaronai (išskyrus kamerose ir kamerų tipo patalpose laikomiems nuteistiesiems)

1.13.

Kečupas, pomidorų padažas, sojų padažas, majonezas, garstyčios, krienai

1.14.

Kiaušiniai (išskyrus kamerose ir kamerų tipo patalpose laikomiems nuteistiesiems)

1.15.

Maisto papildai

2.

Drabužiai ir avalynė:

2.1.

Kepurės (nedengiančios veido), šalikas, pirštinės

Išskyrus karinę ir kitokią uniformą ar uniformos elementus

2.2.

Apatiniai drabužiai

2.3.

Viršutiniai drabužiai (įskaitant sportinę aprangą)

2.4.

Chalatai

2.5.

Paltai, striukės

2.6.

Kojinės, pėdkelnės

2.7.

Avalynė (įskaitant šlepetes ir sportinę avalynę)

2.8.

Vaikų drabužiai ir avalynė

Nuteistosioms, auginančioms vaikus iki 4 metų

3.

Higienos priemonės:

3.1.

 

Muilai, šampūnai, plaukų kondicionieriai, kūno dezodorantai arba antiperspirantai ir kitos kūno priežiūros priemonės, burnos skalavimo skystis, skutimosi kremai arba putos

Išskyrus gaminius, kuriuose yra etilo alkoholio, ir aerozolinius gaminius

3.2.

Skalbimo ir plovimo priemonės

3.3.

Dantų pasta, dantų šepetėlis, tarpdančių siūlai arba šepetėliai ir dantų krapštukai, skutimosi šepetėliai, muilo, dantų šepetėlio dėklai, kempinės

 

3.4.

Tualetinis popierius

 

3.5.

Saugūs skustuvai su nekeičiamais peiliukais

 

3.6.

Šukos arba plaukų šepetys (be metalinių dalių)

 

3.7.

Plaukų segtukai, gumytės

 

3.8.

Moterų higienos reikmenys

 

3.9.

Prezervatyvai

 

3.10.

Vienkartinės nosinaitės, higieninės servetėlės, kosmetinė vata

 

3.11.

Manikiūro priemonės (žirklutės, nagų žnyplės ir nemetalinė dildė)

 

3.12.

Ausų krapštukai ir (arba) kištukai

 

3.13.

Sauskelnės

 

3.14.

Vaikų higienos reikmenys

Nuteistosioms, auginančioms vaikus iki 4 metų

4.

Kiti daiktai ir reikmenys:

4.1.

Taksofono kortelės

 

4.2.

 

Vokai, pašto ženklai, proginiai atvirukai, nuotraukos, asmeniniai užrašai ir kiti smulkūs asmeniniai daiktai, religinė simbolika, kalendoriai, knygos, laiškai, žurnalai, laikraščiai ir kiti periodiniai leidiniai, rašymo popierius, sąsiuviniai ir rašymo reikmenys

Išskyrus smurtą ar žiaurumą propaguojančius, taip pat pornografinius leidinius

4.3.

Administracinės, civilinės ir (ar) baudžiamosios bylos medžiaga, nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašai ar kopijos, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, visuomeninių organizacijų bei tarptautinių institucijų atsakymai, kvitai, teisės aktų ir kreipimųsi kopijos

 

4.4.

Reikmenys, skirti užsiimti individualia kūrybine veikla

Nuteistiesiems, gavusiems pataisos įstaigos direktoriaus leidimą

4.5.

Muzikos instrumentai

4.6.

Plastikiniai arba mediniai stalo indai (lėkštė, šaukštas, puodukas, šakutė, peilis)

 

4.7.

Tabako gaminiai ir reikmenys (pypkė, popierius, filtrai)

Išskyrus nepilnamečius ir asmenis, laikomus nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose ir Laisvės atėmimo vietų ligoninėje

4.8.

Vienkartiniai žiebtuvėliai, degtukai

4.9.

Rankinis, stalinis laikrodžiai

 

4.10.

Dekoratyvinės kosmetikos gaminiai

Išskyrus gaminius, kuriuose yra etilo alkoholio, ir aerozolinius gaminius

4.11.

Rankšluosčiai

 

4.12.

Patalynė (paklodė, užvalkalai pagalvei ir antklodei)

2 komplektai

(nuteistosioms, auginančioms vaikus iki 4 metų, patalynės komplektų skaičius neribojamas)

4.13.

Lagaminai, krepšiai, kuprinės

 

4.14.

Stalo žaidimai

Išskyrus pornografinio ar smurtinio pobūdžio stalo žaidimus

4.15.

Akiniai, kontaktiniai lęšiai, jiems skirtos dėtuvės ir kontaktinių lęšių priežiūros priemonės

Tamsinti akiniai tik rekomendavus gydytojui

4.16.

Informacijos laikmenos

Be smurtą ar žiaurumą propaguojančių, taip pat pornografinių įrašų

 

Bendra nuteistųjų turimų informacijos laikmenų talpa negali viršyti 35 GB

4.17.

Šepetys (be metalinių dalių) drabužiams ir batams, batų tepalas

 

4.18.

LED skaitymo lempa (su baterijomis)

 

4.19.

Kiti daiktai ir reikmenys, būtini šio priedo 4.5, 4.9, 4.18 papunkčiuose ir 5 punkte nurodytiems daiktams, reikmenims ir elektros prietaisams eksploatuoti

 

5.

Elektros prietaisai:

5.1.

Televizorius

Leidžiama turėti televizoriaus priedėlius antžeminei televizijai, jeigu nuteistieji juos įsigijo iki 2016 m. balandžio 1 d.

5.2.

Nešiojamasis kompiuteris arba kompiuterinių žaidimų aparatas

Leidžiama turėti stacionarius kompiuterius, jeigu nuteistieji juos įsigijo iki 2016 m. balandžio 1 d.

5.3.

Vaizdo leistuvas

 

5.4.

Radijo imtuvas arba garso grotuvas

 

5.5.

Barzdaskutė

 

5.6.

Plaukų džiovintuvas

 

5.7.

Elektrinis virdulys

 

5.8.

Skrudintuvas arba sumuštinių keptuvė

 

______________