HERBASmazas

JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR ĮVAIKINTOJAMS TEIKIMO JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. kovo 30 d. Nr. T2-46

Jurbarkas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies 1–3 punktais, 18 straipsnio 9 dalimi, Socialinių paslaugų katalogo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, 14.8 papunkčiu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Jurbarko rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

 

1. Patvirtinti Socialinių paslaugų globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams teikimo Jurbarko rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Paskelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Jurbarko rajono savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                             Skirmantas Mockevičius


 

PATVIRTINTA

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos

2017 m. kovo 30 d. sprendimu Nr. T2-46

 

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR ĮVAIKINTOJAMS TEIKIMO JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Socialinių paslaugų globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams teikimo Jurbarko rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pagalbos globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams paslaugos (toliau – Pagalbos paslauga) skyrimo ir teikimo tvarką, mokėjimą už šią paslaugą, paslaugos teikėjų ir gavėjų teises bei pareigas, skundų nagrinėjimą. 

2.  Apraše vartojamos sąvokos:

Pagalbos globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams paslauga – specialioji socialinės priežiūros paslauga, teikiama vaikus globojantiems (rūpinantiems) ar įvaikinusiems asmenims bei siekiantiems jais tapti.

Vaiko globa (rūpyba) – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems.

Įvaikinimas – procesas, kurio metu be tėvų globos likusiam vaikui panaikinamos tarpusavio asmeninės ir turtinės teisės ir pareigos su tėvais ir giminaičiais pagal kilmę ir sukuriamos tarpusavio asmeninės ir turtinės teisės ir pareigos su įtėviais bei jų giminaičiais kaip giminaičiams pagal kilmę.

Likęs be tėvų globos vaikas – vaikas iki 18 metų, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba).

Globojamas (rūpinamas) vaikas – tai toks vaikas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta globa (rūpyba).

Vaiko artimieji giminaičiai – seneliai, broliai ir seserys.

Būsimi globėjai (rūpintojai) – nuolat Lietuvos Respublikos teritorijoje gyvenantys fiziniai asmenys, kurie įstatymų nustatyta tvarka yra pateikę prašymą dėl vaiko globos (rūpybos) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui.

Vaiko globėjas (rūpintojas):

- nuolat Lietuvos Respublikos teritorijoje gyvenantis fizinis asmuo (toliau – fizinis asmuo), kuris įstatymų nustatyta tvarka paskirtas užtikrinti likusio be tėvų globos vaiko priežiūrą, auklėjimą, atstovavimą jam, jo teisėms ir teisėtiems interesams;

- šeimyna, nevyriausybinių institucijų, organizacijų ir fizinių asmenų įsteigta vaikų globos įstaiga, įregistruota Juridinių asmenų registre (toliau – juridinis asmuo) ir įstatymų nustatyta tvarka turinti užtikrinti likusio be tėvų globos vaiko priežiūrą, auklėjimą, atstovavimą jam, jo teisėms ir teisėtiems interesams.

Įvaikintojai – Lietuvos Respublikos piliečiai ir užsieniečiai, taip pat ir sutuoktiniai, kurių vienas yra Lietuvos Respublikos pilietis, o kitas – užsienietis, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, pateikę prašymą dėl įvaikinimo deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui.

Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius (toliau – VTAS) – vaiko teisių apsaugos institucija (skyrius), savivaldybės teritorijoje įgyvendinantis pagrindines Jungtinių Tautų Organizacijos 1989 metų Vaiko teisių konvencijos nuostatas, vykdantis vaiko teisių apsaugą ir teisinėmis priemonėmis ginantis vaiko teises bei jo teisėtus interesus, organizuojantis ir prižiūrintis likusio be tėvų globos vaiko globą (rūpybą).

Atestuotas socialinis darbuotojasglobėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo specialistas (toliau – atestuotas socialinis darbuotojas) – asmuo, įgijęs teisę vykdyti asmenų, siekiančių globoti (rūpintis) ar įvaikinti vaiką, patikrinimą ir teikti tęstines paslaugas vaiką įvaikinus ar jam nustačius globą (rūpybą) šeimoje.

Kitos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

3.  Pagalbos paslaugą teikia socialinių paslaugų įstaiga, kurioje dirba atestuotas socialinis darbuotojas (toliau – Įstaiga).

 

II SKYRIUS

PAGALBOS GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR ĮVAIKINTOJAMS PASLAUGOS TURINYS

 

4.  Pagalbos paslauga siekiama suteikti žinių ir kompetencijų, reikalingų auginant globojamus (rūpinamus) ir įvaikintus vaikus asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą Jurbarko rajono savivaldybėje.

5.  Pagalbos paslaugos sudėtis:

5.1. būsimų ir esamų globėjų (rūpintojų), įvaikintojų bei jų šeimos narių informavimas, konsultavimas (įskaitant tęstinį);

5.2. įvadinių ir tęstinių mokymų būsimiems ir esamiems globėjams (rūpintojams), įvaikintojams organizavimas;

5.3. išvadų dėl būsimų globėjų (rūpintojų) ir įvaikintojų pasirengimo globoti (rūpintis) ar įvaikinti vaiką rengimas;

5.4. esamų globėjų (rūpintojų) ir įvaikintojų pakartotinis pervertinimas;

5.5. kartu su VTAS specialistais be tėvų globos likusiam vaikui tinkamiausio globėjo (rūpintojo) ar įvaikintojo parinkimas;

5.6. dalyvavimas sudarant ir peržiūrint vaiko globos (rūpybos) planą;

5.7. tarpininkavimas dėl globojamų (rūpinamų), įvaikintų vaikų ryšio palaikymo su broliais ir seserimis, gyvenančiais kitų globėjų (rūpintojų), įvaikintojų šeimose ar globos įstaigose;

5.8. asmenų (šeimų), pageidaujančių priimti vaiką laikinai svečiuotis, vertinimas;

5.9. savitarpio paramos grupių organizavimas;

5.10kitų socialinių paslaugų globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams bei jų šeimos nariams teikimas.

6.  Pagalbos paslaugos sudėtis nustatoma pagal paslaugos gavėjo poreikius.

 

III SKYRIUS

PAGALBOS GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR ĮVAIKINTOJAMS PASLAUGOS SKYRIMAS

 

7.  Pagalbos paslauga skiriama vaikus globojantiems (rūpinantiems) ar įvaikinusiems bei siekiantiems jais tapti asmenims, kuriems nustatytas Pagalbos paslaugos poreikis.

8.  Esamas globėjas (rūpintojas) ar įvaikintojas dėl Pagalbos paslaugų skyrimo kreipiasi į seniūnijos socialinį darbuotoją ir pateikia:

8.1.    užpildytą (gali būti pildoma vietoje) prašymo-paraiškos socialinėms paslaugoms gauti formą (SP-8 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro);

8.2.    užpildytas (gali būti pildoma vietoje) duomenų apie šeimos sudėtį, šeimos narių veiklos pobūdį ir jų socialinę padėtį formas (SP-1, SP-2 formos, patvirtintos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro);

8.3.    asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą nuolat gyventi Lietuvoje);

8.4.    globos (rūpybos) nustatymo ar įvaikinimo dokumentus;

8.5.    esant reikalui, gali būti prašoma ir kitų dokumentų, susijusių su asmens socialinių paslaugų poreikio nustatymui.

9.  Asmuo, siekiantis tapti globėju (rūpintoju) ar įvaikintoju, kreipiasi į VTAS ir pateikia:

9.1. prašymą;

9.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą nuolat gyventi Lietuvoje);

9.3. medicininį pažymėjimą apie sveikatą (forma 046/a);

9.4. pažymą apie šeimos sudėtį;

9.5. kartu gyvenančių vyresnių nei 16 m. šeimos narių sutikimus;

9.6. dokumentus apie šeimos gyvenamąsias patalpas;

9.7. dokumentus apie šeimos pajamas;

9.8. esant reikalui, gali būti prašoma ir kitų dokumentų,.

10.  Šio Aprašo 9 punkte nurodyti asmenys Jurbarko rajono savivaldybės administracijos VTAS raštu nukreipiami į Įstaigą dėl Pagalbos paslaugos poreikio įvertinimo pateikiant Aprašo 9.1-9.8 punktuose nurodytus dokumentus.

11.  Tuo atveju, kai globėjas (rūpintojas) ar įvaikintojas Pagalbos paslaugos nepageidauja, prašymą-paraišką gali pateikti VTAS specialistai, kurie nustato pagalbos globėjui (rūpintojui) ar įvaikintojui reikalingumą ir Įstaigai pateikia globojamo (rūpinamo) ar įvaikinto vaiko aplankymų aktų, globos (rūpybos) plano ar globos (rūpybos) peržiūros aktų kopijas ir kitus dokumentus.

12.  Seniūnijos socialinis darbuotojas per 5 darbo dienas 8 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos, Įstaigos socialinis darbuotojas – nuo 10 arba 11 punktuose nurodytų dokumentų gavimo dienos nustato asmens socialinių paslaugų poreikį, užpildydamas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro), atsižvelgdamas į VTAS specialistų rekomendacijas apie pagalbos reikalingumą.

13.  Seniūnijos socialinis darbuotojas šio Aprašo 8 punkte, o Įstaigos atestuotas socialinis darbuotojas – 10 ir 11 punktuose nurodytus dokumentus įsega į asmens bylą ir perduoda Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui.

14.  Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas patikrina asmens byloje esančius dokumentus, parengia sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo formą SP-9 (patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro, toliau – Sprendimas) projektą, kurį savo parašu tvirtina savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

15.  Sprendimą administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo priima ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo dienos.

16.  Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas Sprendimo kopiją per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos įteikia (išsiunčia) asmeniui ir Įstaigai. Sprendimo originalas įsegamas į asmens bylą Socialinės paramos skyriuje, Sprendimo kopija pateikiama VTAS.

17.  Pagalbos paslauga teikiama pagal poreikį.

18.  Duomenis apie Pagalbos paslaugos skyrimą ir jos nutraukimą į socialinės paramos informacinę sistemą SPIS suveda Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas, o duomenis apie Pagalbos paslaugos teikimą – Įstaigos atestuotas socialinis darbuotojas.

 

IV SKYRIUS

PAGALBOS GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR ĮVAIKINTOJAMS PASLAUGOS TEIKIMAS IR MOKĖJIMAS UŽ PASLAUGĄ

 

19.  Pagalbos paslauga asmeniui pradedama teikti Įstaigai gavus Sprendimą dėl šių paslaugų skyrimo.

20.  Vienkartinio pobūdžio konsultacijos vaikus globojantiems (rūpinantiems) ar įvaikinusiems asmenims bei siekiantiems jais tapti teikiamos be Sprendimo, apie konsultacijų suteikimą pažymima žurnale (forma tvirtinama Įstaigos direktoriaus įsakymu).

21.  Pagalbos paslauga gali būti teikiama Įstaigoje, paslaugos gavėjų namuose, įvairiose institucijose (socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose ir kt.).

22.  Pagalbos paslaugos teikimui Įstaigos atestuoti socialiniai darbuotojai su globėjais (rūpintojais) ar įvaikintojais sudaro individualų Pagalbos paslaugos teikimo planą (plano forma tvirtinama Įstaigos direktoriaus įsakymu).

23.  Įstaigos atestuoti socialiniai darbuotojai sudarytoje Pagalbos paslaugos gavėjo byloje kaupia visus su paslaugos skyrimu, teikimu ir nutraukimu susijusius dokumentus.

24.  Pagalbos paslauga būsimiems ir esamiems globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams bei jų šeimos nariams teikiama nemokamai.

 

V SKYRIUS

PAGALBOS GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR ĮVAIKINTOJAMS PASLAUGOS TEIKIMO NUTRAUKIMAS

 

25.  Pagalbos paslaugos teikimas globėjui (rūpintojui) ar įvaikintojui nutraukiamas administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens sprendimu:

25.1.  kai globėjas (rūpintojas), įvaikintojas pateikia raštišką prašymą ir gavus Įstaigos bei VTAS pritarimą;

25.2.  globojamam (rūpinamam), įvaikintam vaikui tapus pilnamečiu;

25.3.  pasibaigus vaiko globai (rūpybai);

25.4.  globėjų (rūpintojų) ar įvaikintojų šeimai išvykus gyventi į kitą savivaldybę;

25.5paslaugos gavėjui mirus.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26.  Įstaiga atsako už kokybišką Pagalbos paslaugos teikimą.

27.  Asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadas, Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo, neskyrimo, sustabdymo ar nutraukimo asmuo, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui.

28.  Skundų dėl teikiamų paslaugų kokybės nagrinėjimą organizuoja Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

29.  Šio Aprašo įgyvendinimo kontrolę vykdo Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

 

 

_______________________