LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2003 M. GRUODŽIO 5 D. ĮSAKYMO NR. V-712 „DĖL OBJEKTŲ, KURIUOSE VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“

PAKEITIMO

 

2020 m. balandžio 9 d. Nr. V-785

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 5 d. įsakymą Nr. V-712 „Dėl Objektų, kuriuose vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL OBJEKTŲ, KURIUOSE VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo 5 straipsnio 3 dalies 2 punktu:

1. T v i r t i n u Objektų, kuriuose vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo tvarkos aprašą (toliau – Tvarkos aprašas) (pridedama).

2. P a v e d u šio įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal veiklos sritį.“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymuose nuoroda į Objektų, kuriuose vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo taisykles reiškia nuorodą į Tvarkos aprašą;

2.2. jeigu veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais vykdytojai neturi preliminarių objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo planų arba turi tokius planus, kurie nėra parengti Tvarkos aprašo 20 punkte nustatyta tvarka, iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos privalo parengti tokius planus arba juos peržiūrėti ir atnaujinti Tvarkos aprašo 20 punkte nustatyta tvarka;

2.3. šis įsakymas įsigalioja 2020 m. spalio 30 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                 Aurelijus Veryga

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. V-712

(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 9 d. įsakymo Nr. V-785

redakcija)

 

 

OBJEKTŲ, KURIUOSE VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Objektų, kuriuose vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato objektų, kuriuose Lietuvos Respublikos ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės arba Europos ekonominės erdvės valstybės (toliau – valstybė narė) piliečiai, kiti fiziniai asmenys, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys arba kitoje valstybėje narėje įsteigti juridiniai asmenys, kitos organizacijos ar jų filialai, taip pat kitos užsienio valstybės juridinio asmens ar kitos organizacijos filialai, įsteigti Lietuvos Respublikoje (toliau – asmenys), planuoja vykdyti ar vykdo veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – veikla), eksploatavimo nutraukimo radiacinės saugos reikalavimus.

2.  Tvarkos aprašas taikomas:

2.1.   asmenims, planuojantiems vykdyti ir vykdantiems veiklą su radioaktyviaisiais šaltiniais;

2.2.   asmenims, planuojantiems vykdyti ir vykdantiems veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriais, kuriuose greitinamų dalelių energija didesnė nei 2 MeV ir dalelių pluošto vidutinė galia didesnė nei 100 W (toliau – jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriai).

3.  Asmenys, planuojantys vykdyti veiklą, ir veiklos vykdytojai yra atsakingi už objekto eksploatavimo nutraukimo planavimą ir saugų vykdymą. Veiklos vykdytojas gali pagal sutartį pavesti visus ar dalį objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų vykdyti kitam veiklos vykdytojui Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais įteisinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimu Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Taisyklės), nustatyta tvarka įteisinusiam tokią veiklą.

4.  Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1.   Atidėtas objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimas (toliau – atidėtas objekto eksploatavimo nutraukimas) – objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo būdas, kai objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimas atidedamas iš anksto numatytam laikui siekiant sumažinti šio objekto eksploatavimo nutraukimo kaštus, eksploatavimo nutraukimo metu planuojamų radioaktyviųjų atliekų kiekius ir kt.

4.2.   Galutinė objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, būklė (toliau – galutinė objekto būklė) – galutiniame objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo plane nustatytais kriterijais apibūdinama būklė, kurią pasiekus apribojimai tolesniam statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių kartu su statiniui priklausančiu sklypu, inžinerinių tinklų ir statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos eksploatavimui nebetaikomi.

4.3.   Galutinis objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo planas (toliau – galutinis objekto eksploatavimo nutraukimo planas) – dokumentas, kuriame aprašyti objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo veiksmai, patvirtinantis, kad šio objekto eksploatavimo nutraukimas bus atliekamas laikantis teisės aktuose, reglamentuojančiuose radiacinę saugą ir radioaktyviųjų šaltinių fizinę saugą, nustatytų reikalavimų.

4.4.   Objektas, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – objektas) – statinys (jo dalis) ir (ar) statinio priklausiniai kartu su statiniui priklausančiu sklypu, inžineriniai tinklai ir statinyje (jo dalyje) sumontuoti įrenginiai ir (ar) naudojama įranga, dėl vykdomos veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis.

4.5.   Objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimas (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimas) – teisinių, organizacinių ir techninių priemonių taikymas, siekiant nutraukti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir taip sutvarkyti objektą, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kad būtų užtikrinta žmonių ir aplinkos radiacinė sauga.

4.6.   Objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo veiksmai (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai) – statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių kartu su statiniui priklausančiu sklypu, inžinerinių tinklų ir statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos dezaktyvavimo, jei reikia, griovimo ar išmontavimo, eksploatavimo nutraukimo metu susidariusių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir kiti darbai, nurodyti galutiniame objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo plane, vykdomi siekiant galutinės objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, būklės.

4.7.   Preliminarus objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo planas (toliau – preliminarus objekto eksploatavimo nutraukimo planas) – dokumentas, kuriame aprašyti preliminarūs objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo veiksmai.

4.8.   Radiacinės saugos būklės vertinimas – veiksmai, kuriais siekiama nustatyti objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, užterštumą radionuklidais arba jo atitiktį nebekontroliuojamiesiems radioaktyvumo lygiams atliekant radiologinius tyrimus ir įvertinant objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo, eksploatavimo nutraukimo ir radiologinių tyrimų dokumentuose esančią informaciją.

4.9.   Skubus objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimas (toliau – skubus objekto eksploatavimo nutraukimas) – objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo būdas, kai objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimas pradedamas iš karto baigus objekto eksploataciją.

4.10. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme, Taisyklėse, Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ patvirtinimo“ (toliau – Lietuvos higienos norma HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“), ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose radiacinę saugą ir radioaktyviųjų šaltinių fizinę saugą (toliau – fizinė sauga).

 

II SKYRIUS

ŽEMO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO SUDĖTINGUMO OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMAS

 

5.    Tais atvejais, kai planuojama nutraukti objekto, kurio eksploatavimo nutraukimo sudėtingumas (nustatomas vadovaujantis Tvarkos aprašo 1 priede pateikta objektų eksploatavimo nutraukimo sudėtingumo klasifikacija) yra žemas, eksploatavimą, preliminaraus ir galutinio objekto eksploatavimo nutraukimo planų bei galutinės objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitos rengti nereikia. Veiklos vykdytojas, nutaręs nutraukti objekto eksploatavimą, privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų apie tai raštu pranešti Radiacinės saugos centrui (toliau – RSC) Taisyklių nustatyta tvarka.

6.    Veiklos vykdytojas, nutraukęs žemo eksploatavimo sudėtingumo objekto eksploatavimą, RSC privalo pateikti:

6.1.   kai nutraukiama veikla su uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais:

6.1.1.   dokumentus, patvirtinančius uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių išmontavimą (jei reikia) ir perdavimą kitam veiklos vykdytojui arba uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių gamintojui ar radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui;

6.1.2.   radiacinės saugos būklės vertinimo, atlikto po I–IV pavojingumo kategorijų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių išmontavimo (jei reikia) ir perdavimo kitam veiklos vykdytojui arba uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių gamintojui ar radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui, dokumentus (lygiavertės dozės galios ir paviršiaus radioaktyviojo užterštumo tyrimų protokolų kopijas);

6.2.   kai nutraukiama veikla su atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais:

6.2.1.   dokumentus, patvirtinančius atvirųjų radioaktyviųjų šaltinių ir (ar) radioaktyviųjų atliekų (jei tokių yra) sutvarkymą ar perdavimą radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui;

6.2.2.   radiacinės saugos būklės vertinimo, atlikto po atvirųjų radioaktyviųjų šaltinių sutvarkymo, dokumentus (lygiavertės dozės galios ir paviršiaus radioaktyviojo užterštumo tyrimų protokolų kopijas).

7.    RSC, įvertinęs pateiktus Tvarkos aprašo 6 punkte nurodytus dokumentus, per 5 darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos veiklos vykdytoją informuoja, kad objekto eksploatavimo nutraukimas įvykdytas tinkamai, arba pateikia pastabų ir pasiūlymų dėl objekto eksploatavimo nutraukimo.

8.    Veiklos vykdytojas, gavęs RSC patvirtinimą, kad objekto eksploatavimo nutraukimas įvykdytas tinkamai, ir priėmęs sprendimą nutraukti veiklą, Taisyklių nustatyta tvarka turi pateikti RSC prašymą panaikinti tokios veiklos įteisinimą.

 

III SKYRIUS

VIDUTINIO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO SUDĖTINGUMO OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

9.    Vidutinio eksploatavimo nutraukimo sudėtingumo objekto (nustatomas vadovaujantis Tvarkos aprašo 1 priede pateikta objektų eksploatavimo nutraukimo sudėtingumo klasifikacija) eksploatavimo nutraukimas turi būti planuojamas visų objekto eksploatavimo etapų metu: pradedant objekto eksploatavimą, jį eksploatuojant ir nutraukiant jo eksploatavimą. Objekto eksploatavimo nutraukimo planavimas įforminamas preliminariu ir galutiniu objekto eksploatavimo nutraukimo planais.

10.  Planuojant objekto eksploatavimo nutraukimą ar objekto eksploatavimo nutraukimo metu asmens, planuojančio vykdyti veiklą, ar veiklos vykdytojo rengiamuose dokumentuose (preliminariame ir galutiniame objekto eksploatavimo nutraukimo planuose, galutinėje objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitoje ir kt.) pateikiamos informacijos apimtis ir detalumo lygis turi būti proporcingas objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų sudėtingumui ir apimčiai, įvertinant riziką, susijusią su objekto eksploatavimo nutraukimu.

11.  Asmuo, planuojantis vykdyti veiklą, ar veiklos vykdytojas, prieš pradėdamas objekto eksploatavimą, privalo:

11.1. parinkti tinkamą objekto eksploatavimo nutraukimo būdą vadovaudamasis Tvarkos aprašo 17–18 punktuose nustatytais reikalavimais;

11.2. diegti išankstines objekto eksploatavimo nutraukimą lengvinančias priemones ar technologijas (statybos metu diegiamos konstrukcinės priemonės, palengvinančios ir (ar) pagreitinančios statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių, inžinerinių tinklų ardymo ar statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos išmontavimo darbus, priemonės, ribojančios radioaktyviojo užterštumo plitimą, ir kt.);

11.3. atlikti statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių kartu su statiniui priklausančiu sklypu, inžinerinių tinklų ir statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos radiacinės saugos būklės vertinimą Tvarkos aprašo 24 ir 25 punktuose nustatyta tvarka;

11.4. parengti darbo procedūrų aprašus, aprašančius objekto eksploatavimo nutraukimo planavimą (objekto eksploatavimo nutraukimo planų rengimą ir peržiūrą);

11.5. preliminariai įvertinti objekto eksploatavimo nutraukimo kaštus ir užtikrinti, kad turės pakankamai resursų objekto eksploatavimo nutraukimui vykdyti ir objekto eksploatavimo nutraukimo metu susidariusioms radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti;

11.6. atlikęs Tvarkos aprašo 11.1–11.5 papunkčiuose nurodytus veiksmus, parengti preliminarų objekto eksploatavimo nutraukimo planą Tvarkos aprašo 20 punkte nustatyta tvarka.

12.  Veiklos vykdytojas, eksploatuodamas objektą, privalo periodiškai peržiūrėti preliminarų objekto eksploatavimo nutraukimo planą ir jį atnaujinti Tvarkos aprašo 21 punkte nustatyta tvarka.

13.  Veiklos vykdytojas, planuodamas nutraukti objekto eksploatavimą, privalo:

13.1. nutaręs nutraukti objekto eksploatavimą, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų apie tai raštu pranešti RSC. Jei objekto eksploatavimo nutraukimo metu planuojama vykdyti veiklas, kurios anksčiau nebuvo įteisintos, veiklos vykdytojas privalo kreiptis į RSC dėl tokių veiklų įteisinimo Taisyklių nustatyta tvarka;

13.2. įvertinęs sukauptus duomenis apie objekte naudotus radioaktyviuosius šaltinius ir (ar) jonizuojančiosios spinduliuotės generatorius, nustatyti objekto radioaktyviojo užterštumo mastą. Objekto radioaktyviojo užterštumo masto įvertinimas turi apimti visus galimai užterštus statinius (jų dalis) ir (ar) statinių priklausinius kartu su statiniams priklausančiais sklypais, ir inžinerinius tinklus atsižvelgiant į galimus radioaktyviojo užterštumo plitimo kelius (per orą ir vandenį), taip pat jonizuojančiosios spinduliuotės paveiktus ir dėl aktyvinimo užterštus patalpų paviršius ar įrenginius ir (ar) įrangą;

13.3. peržiūrėti radiacinės saugos programą ir fizinės saugos aprašą bei juos atnaujinti atsižvelgdamas į planuojamus objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus;

13.4. nustatyti pareigas ir atsakomybę už konkrečius objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus tuo atveju, jei tokius veiksmus pagal sutartį vykdys kitas veiklos vykdytojas, ir parengti tai aprašančius darbo procedūrų aprašus;

13.5. užtikrinti, kad apšvitą patiriantys darbuotojai (toliau – darbuotojai), o tuo atveju, jei objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus pagal sutartį vykdys kitas veiklos vykdytojas, kito veiklos vykdytojo darbuotojai, būtų mokyti ir (ar) instruktuoti radiacinės ir, jei reikia, fizinės saugos klausimais Radiacinės ir radioaktyviųjų šaltinių fizinės saugos mokymo ir instruktavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 22 d. įsakymu Nr. V-1001 „Dėl Radiacinės ir radioaktyviųjų šaltinių fizinės saugos mokymo ir instruktavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka ir būtų tinkamai pasirengę planuojamiems objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmams vykdyti;

13.6. numatyti, kokius tyrimus būtina atlikti pagal parinktą objekto eksploatavimo nutraukimo būdą siekiant įvertinti objekto radiacinės saugos būklę, ir juos atlikti Tvarkos aprašo 24–26 punktuose nustatyta tvarka;

13.7. atlikęs Tvarkos aprašo 13.1–13.6 papunkčiuose nurodytus veiksmus, parengti galutinį objekto eksploatavimo nutraukimo planą Tvarkos aprašo 23 punkte nustatyta tvarka.

14.  Veiklos vykdytojas, vykdydamas objekto eksploatavimo nutraukimą, privalo:

14.1. užtikrinti, kad objekto eksploatavimo nutraukimas būtų vykdomas laikantis Tvarkos apraše ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose radiacinę saugą ir, jei reikia, teisės aktuose, reglamentuojančiuose fizinę saugą, nustatytų reikalavimų;

14.2. kontroliuoti konkrečių objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų vykdymą tuo atveju, jei tokius veiksmus pagal sutartį vykdo kitas veiklos vykdytojas;

14.3. užtikrinti, kad objekto eksploatavimo nutraukimo metu susidariusios radioaktyviosios atliekos būtų tvarkomos Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme nustatyta tvarka;

14.4. registruoti ir saugoti dokumentus, kuriais įforminti priimti sprendimai radiacinei ir fizinei saugai objekto eksploatavimo nutraukimo metu užtikrinti, taip pat registruoti ir saugoti duomenis, patvirtinančius, kad Tvarkos apraše nustatyti reikalavimai vykdomi tinkamai, sudaryti galimybę su jais susipažinti RSC ir supažindinti darbuotojus ir asmenis, atsakingus už radiacinę saugą ir, jei reikia, fizinę saugą.

15.  Veiklos vykdytojas, baigęs objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, privalo:

15.1. atlikti radiacinės saugos būklės vertinimą siekdamas įsitikinti, kad galutinė objekto būklė yra pasiekta Tvarkos aprašo 24–26 punktuose nustatyta tvarka;

15.2. siekdamas užtikrinti aplinkos ir gyventojų radiacinę saugą, įvertinti jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį aplinkai ir gyventojams, pasiūlyti radiacinę saugą užtikrinančias priemones ir užtikrinti, kad lėšų, skiriamų radioaktyviojo užterštumo stebėsenai ir objekto techninės būklės priežiūrai per visą apribojimų tolesniam objekto eksploatavimui taikymo laikotarpį, pakaktų tuo atveju, jei, užbaigus objekto eksploatavimo nutraukimą, atskiriems statiniams (jų dalims) ir (ar) statinių priklausiniams kartu su statiniams priklausančiais sklypais, inžineriniams tinklams ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotiems įrenginiams ir (ar) naudojamai įrangai negali būti taikomi nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai, t. y. tolesnis jų eksploatavimas galimas tik su apribojimais;

15.3. atlikęs Tvarkos aprašo 15.1 ir 15.2 papunkčiuose nurodytus veiksmus, parengti galutinę objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitą Tvarkos aprašo 33 punkte nustatyta tvarka;

15.4. gavęs RSC patvirtinimą, kad galutinė objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaita yra suderinta, ir priėmęs sprendimą nutraukti veiklą, Taisyklių nustatyta tvarka pateikti RSC prašymą panaikinti tokios veiklos įteisinimą.

16.  Veiklos vykdytojas ar asmuo, vykdęs veiklą po objekto eksploatavimo nutraukimo, privalo užtikrinti, kad statinius (jų dalis) ir (ar) statinių priklausinius kartu su statiniams priklausančiais sklypais, inžinerinius tinklus ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotus įrenginius ir (ar) naudotą įrangą, kuriems buvo vykdomi objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai, perdavus kitam asmeniui, jam taip pat būtų perduoti su objekto eksploatavimu ir eksploatavimo nutraukimu susiję dokumentai, kuriuose būtų pateikta apibendrinta informacija apie anksčiau vykdytą veiklą ir esamą radiacinės saugos būklę.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO BŪDAS

 

17.  Tais atvejais, kai planuojama nutraukti objekto, kurio eksploatavimo nutraukimo sudėtingumas yra vidutinis, eksploatavimą, veiklos vykdytojas, planuodamas objekto eksploatavimo nutraukimą, turi parinkti objekto eksploatavimo nutraukimo būdą (skubų ar atidėtą) pirmenybę teikdamas skubiam objekto eksploatavimo nutraukimo būdui.

18.  Veiklos vykdytojas, parinkdamas objekto eksploatavimo nutraukimo būdą, privalo atsižvelgti į objekto fizines (statinių (jų dalių) ir (ar) statinių priklausinių, inžinerinių tinklų ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudotos įrangos konstrukcijų sudėtingumą, formą, statant ar gaminant naudotas medžiagas) ir vykdant veiklą naudotose radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų fizikines ir chemines savybes.

19.  Veiklos vykdytojas, parinkęs atidėtą objekto eksploatavimo nutraukimo būdą, privalo:

19.1. pagrįsti tokio parinkimo priežastis;

19.2. užtikrinti radiacinę ir, jei reikia, fizinę saugą iki objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų vykdymo pradžios.

 

TREČIASIS skirsnis

OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO PLANAVIMAS

 

20.  Asmuo, planuojantis vykdyti veiklą, ar veiklos vykdytojas, prieš pradėdamas objekto eksploatavimą, privalo parengti preliminarų objekto eksploatavimo nutraukimo planą, kurio forma nustatyta Tvarkos aprašo 2 priede, ir pateikti jį RSC Taisyklių nustatyta tvarka.

21.  Veiklos vykdytojas turi periodiškai, bet ne rečiau kaip kartą per 5 metus, peržiūrėti preliminarų objekto eksploatavimo nutraukimo planą ir prireikus jį atnaujinti. Peržiūrint ir atnaujinant objekto eksploatavimo nutraukimo planą, būtina atsižvelgti į:

21.1. sukauptą tarptautinę ir kitų analogiškų objektų eksploatavimo metu įgytą jų eksploatavimo nutraukimo patirtį (jei tokia yra);

21.2. teisės aktų, reglamentuojančių radiacinę ir fizinę saugą, pakeitimus;

21.3. pasikeitimus objekto eksploatavimo nutraukimo technologijų ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo srityse;

21.4. atliktus statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių, inžinerinių tinklų ir statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos pakeitimus, galinčius turėti įtakos objekto eksploatavimo nutraukimui;

21.5. objekto eksploatavimo metu įvykusius radiologinius incidentus ar avarijas;

21.6. planuojamą parinkti objekto eksploatavimo nutraukimo būdą (jei sprendimas dėl būdo pasirinkimo keitėsi);

21.7. pasikeitusius objekto eksploatavimo nutraukimo kaštus ir (ar) numatomus finansavimo šaltinius.

22.  Veiklos vykdytojas, atnaujinęs preliminarų objekto eksploatavimo nutraukimo planą, privalo pateikti jį RSC. RSC per 30 kalendorinių dienų nuo preliminaraus objekto eksploatavimo nutraukimo plano gavimo dienos įvertina preliminarų objekto eksploatavimo nutraukimo planą ir veiklos vykdytoją informuoja, kad šis planas parengtas tinkamai, arba pateikia pastabų ir pasiūlymų.

23.  Veiklos vykdytojas, planuodamas nutraukti objekto eksploatavimą, privalo parengti galutinį objekto eksploatavimo nutraukimo planą, kurio forma nustatyta Tvarkos aprašo 3 priede, ir pateikti jį RSC. RSC per 30 kalendorinių dienų nuo galutinio objekto eksploatavimo nutraukimo plano gavimo dienos įvertina galutinį objekto eksploatavimo nutraukimo planą ir veiklos vykdytoją informuoja, kad šis planas parengtas tinkamai, arba pateikia pastabų ir pasiūlymų.

 

KETVIRTASIS skirsnis

Radiacinės saugos būklės VERTINIMAS

 

24.  Statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių kartu su statiniui priklausančiu sklypu, inžinerinių tinklų ir statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) planuojamos naudojamos įrangos radiacinės saugos būklės vertinimas privalo būti atliktas:

24.1. prieš pradedant objekto eksploatavimą;

24.2. prieš objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų vykdymo pradžią;

24.3. baigus objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus.

25.  Atliekant radiacinės saugos būklės vertinimą būtina atlikti:

25.1. lygiavertės dozės galios tyrimą;

25.2. radionuklidų aktyvumo koncentracijos tyrimą, atliekant paviršiaus radioaktyviojo užterštumo matavimus.

26.  Planuojant tyrimus, reikalingus radiacinės saugos būklei įvertinti, būtina naudoti objekto eksploatavimo metu surinktus duomenis apie lygiavertės dozės galią ir radionuklidų aktyvumo koncentraciją, atsižvelgti į duomenis apie objekto užterštumą radionuklidais, objekto eksploatavimo metu atsiradusį dėl radiologinių incidentų ar avarijų.

27.  RSC, išnagrinėjęs tyrimų, reikalingų radiacinės saugos būklei įvertinti, rezultatus ir juos įvertinęs, atsižvelgdamas į teisės aktuose, reglamentuojančiuose radiacinę saugą, nustatytus reikalavimus, gali priimti sprendimą, kad tyrimų, reikalingų radiacinės saugos būklei įvertinti, rezultatų atitiktį nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių reikalavimams būtina patvirtinti papildomais tyrimais.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

objekto Eksploatavimo nutraukimo veiksmų VYKDYMAS

 

28.  Veiklos vykdytojas, vykdydamas objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, privalo:

28.1. pasirinkti tokius metodus ir įrangą, kad darbuotojų, gyventojų ir aplinkos apšvita būtų tokia maža, kokią įmanoma pasiekti, atsižvelgiant į ekonominius ir socialinius veiksnius, bei susidarytų kuo mažesni radioaktyviųjų atliekų kiekiai;

28.2. užtikrinti, kad darbuotojų ir gyventojų apšvitos dozės neviršytų Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ nustatytų ribinių dozių, o į aplinką išmetamų radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų aktyvumas neviršytų nustatytų ribinių verčių.

29.  Vykdant objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, kurių metu vykdomas dezaktyvavimas, turi būti siekiama:

29.1. mažinti darbuotojų apšvitą;

29.2. mažinti radioaktyviųjų atliekų kiekius;

29.3. radioaktyviąsias atliekas perklasifikuoti į žemesnę radioaktyviųjų atliekų klasę;

29.4. sudaryti sąlygas panaudoti statinius (jų dalis) ir (ar) statinių priklausinius kartu su statiniams priklausančiais sklypais, inžinerinius tinklus ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotus įrenginius ir (ar) naudotą įrangą kitais tikslais.

30.  Veiklos vykdytojas, pasirinkdamas dezaktyvavimo metodą, turi atsižvelgti į:

30.1. numatomą darbuotojų apšvitą;

30.2. radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų išmetimo į orą galimybę;

30.3. numatomas radioaktyviųjų atliekų savybes (fizines, chemines, biologines) ir planuojamus šių atliekų kiekius ir aktyvumą.

31.  Veiklos vykdytojas, pasirinkdamas statinių (jų dalių) ir (ar) statinių priklausinių griovimo ir inžinerinių tinklų ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudotos įrangos išmontavimo metodus, privalo įvertinti:

31.1. numatomą darbuotojų ir gyventojų apšvitą;

31.2. radioaktyviojo užterštumo ir radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų išmetimo į orą galimybę;

31.3. radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų išmetimo į aplinką kelius ir galimas naudoti radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų išmetimo į aplinką mažinimo priemones;

31.4. darbo aplinkos sąlygas (oro temperatūrą, drėgmę ir kt.).

32.  Darbo priemonės, naudojamos vykdant objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, turi būti lengvai dezaktyvuojamos.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

GALUTINĖ OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO ATASKAITA

 

33.  Veiklos vykdytojas, baigęs objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, privalo parengti galutinę objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitą, kurios forma nustatyta Tvarkos aprašo 4 priede, ir pateikti ją RSC. RSC per 30 kalendorinių dienų nuo galutinės objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitos gavimo dienos įvertina galutinę objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitą ir veiklos vykdytoją informuoja, kad ši ataskaita parengta tinkamai, arba pateikia pastabų ir pasiūlymų.

 

IV SKYRIUS

BAigiamosiosios nuostatos

 

34.  RSC, atlikdamas Tvarkos aprašo 20, 23 ir 33 punktuose nurodytas funkcijas, privalo tvarkyti asmens duomenis, kuriuos asmuo, planuojantis vykdyti ar vykdantis veiklą arba pagal sutartį vykdantis objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, pateikia dokumentuose, kurių formos nustatytos Tvarkos aprašo 2–4 prieduose. RSC, siekdamas įvertinti asmens, planuojančio vykdyti ar vykdančio veiklą arba pagal sutartį vykdančio objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, pateiktų dokumentų atitiktį Tvarkos apraše nustatytiems reikalavimams, vadovaujasi duomenimis, gautais iš šio asmens, ir naudojamuose registruose ir informacinėse sistemose tikrina pateiktų duomenų tikrumą arba pagrindžia pateiktus duomenis kitais įrodymais. Asmens duomenys tvarkomi laikantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose asmens duomenų apsaugą, nustatytų reikalavimų. Asmuo, planuojantis vykdyti ar vykdantis veiklą arba pagal sutartį vykdantis objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, privalo informuoti darbuotoją apie tai, kad jo asmens duomenis tvarkys RSC, kai šie duomenys teikiami vykdant Tvarkos aprašo 33 punkte nustatytus reikalavimus. Tvarkos apraše nustatyta tvarka gauti asmens duomenys saugomi ne ilgiau, nei nurodoma Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose.

_________________

 

Objektų, kuriuose vykdoma veikla su

jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais,

eksploatavimo nutraukimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

objektų eksploatavimo nutraukimo sudėtingumo KLASIFIKACIJA

 

1. Objektams, kurių eksploatavimo nutraukimo sudėtingumas yra žemas, priskiriami objektai, kuriuose iki eksploatavimo nutraukimo vykdyta veikla su:

1.1. atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, naudotais diagnostikai ar laboratoriniams tyrimams atlikti, kurių pusėjimo trukmė ≤ 14 dienų;

1.2. atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, naudotais terapijai, kurių pusėjimo trukmė ≤ 5 dienos;

1.3. atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, naudotais moksle, pramonėje ir kitose srityse, kurių pusėjimo trukmė ≤ 14 dienų;

1.4. stereotaksinės radiochirurgijos įrenginiu (gama peiliu);

1.5. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais spindulinės terapijos įrenginiuose;

1.6. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais gama radiografuose;

1.7. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais didelės ir vidutinės dozės galios brachiterapijos įrenginiuose;

1.8. kraujo švitinimo įrenginiais;

1.9. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais matavimo įrenginiuose: lygio, svetimkūnių paieškos matuokliuose;

1.10. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais gręžinių tyrimo įrenginiuose;

1.11. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais matavimo įrenginiuose: tankio, gylio, drėgmės, užpildos matuokliuose;

1.12. mažos dozės galios brachiterapijos uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais;

1.13. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais mažos dozės galios akių aplikatoriuose, ir ilgalaikiais implantuojamaisiais brachiterapijos uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais;

1.14. etaloniniais (kalibraciniais) uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais.

2. Objektams, kurių eksploatavimo nutraukimo sudėtingumas yra vidutinis, priskiriami:

2.1. objektai, kuriuose iki eksploatavimo nutraukimo vykdyta veikla su:

2.1.1. atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, naudotais diagnostikai ar laboratoriniams tyrimams atlikti, kurių pusėjimo trukmė > 14 dienų;

2.1.2. atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, naudotais terapijai, kurių pusėjimo trukmė > 5 dienos;

2.1.3. atviraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, naudotais moksle, pramonėje ir kitose srityse, kurių pusėjimo trukmė > 14 dienų;

2.1.4. radioizotopų gamybos įrenginiu (ciklotronu);

2.1.5. uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais, esančiais pramoniniuose apšvitinimo įrenginiuose;

2.2. objektai, kuriuose iki eksploatavimo nutraukimo saugoti 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 ar 2.1.5 papunkčiuose nurodyti radioaktyvieji šaltiniai, saugotos ar tvarkytos radioaktyviosios atliekos;

2.3. jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriai.

_____________

 

Objektų, kuriuose vykdoma veikla su

jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais,

eksploatavimo nutraukimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

(Preliminaraus objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo plano forma)

 

(juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas / fizinio asmens vardas, pavardė)

 

 

(juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo / fizinio asmens kodas, buveinė (adresas) / gyvenamoji vieta (adresas), telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas)

 

Radiacinės saugos centrui

 

PRELIMINARUS OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO PLANAS

 

__________ Nr. _______

(data)              

 

I SKYRIUS

ĮVADAS

 

(Nurodomas preliminaraus objekto, kuriame planuojama vykdyti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – objektas), eksploatavimo nutraukimo plano tikslas.)

 

II SKYRIUS

OBJEKTO APIBŪDINIMAS

 

(Pateikiamas planuojamos vykdyti veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – veikla), aprašymas, kuriame nurodyta planuojamos veiklos vieta (pridedamas teritorijos planas), naudojami statiniai (jų dalys) ir (ar) statinių priklausiniai kartu su statiniams priklausančiais sklypais ir inžineriniais tinklais (pridedami jų planai), vykdant veiklą planuojami naudoti radioaktyvieji šaltiniai ir (ar) jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriai, kuriuose greitinamų dalelių energija didesnė nei 2 MeV ir dalelių pluošto vidutinė galia didesnė nei 100 W, arba pateikiama nuoroda į kitą dokumentą, kuriame ši veikla aprašyta.

Pateikiami radiacinės saugos būklės vertinimo rezultatai.)

 

III SKYRIUS

OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO BŪDAS

 

(Pateikiamas planuojamo objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo būdo (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimo būdas) (skubaus ar atidėto) aprašymas, kuriame nurodytos parinkto objekto eksploatavimo nutraukimo būdo parinkimo priežastys ir tokio parinkimo pagrindimas.)

 

IV SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ TVARKYMAS

 

(Pateikiamas radioaktyviųjų atliekų tvarkymo aprašymas, nurodoma, kiek ir kokių radioaktyviųjų atliekų planuojama susidarys objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimas) metu ir kaip jos bus tvarkomos, planuojamos naudoti objekto eksploatavimo nutraukimo metu susidariusių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo technologijos, planuojami naudoti esami ar naujai pastatyti pastatai ar įrengtos patalpos, skirtos radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti.)

 

V SKYRIUS

OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO FINANSAVIMAS

 

(Pateikiamas preliminarus objekto eksploatavimo nutraukimo kaštų vertinimas ir nurodomi finansavimo šaltiniai.)

 

VI SKYRIUS

RADIACINĖS SAUGOS UŽTIKRINIMAS

 

(Pateikiami darbo procedūrų aprašai, rengiami diegiant radiacinės saugos programą vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ patvirtinimo, 43 punkto reikalavimais, aprašantys objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo veiksmų planavimą (objekto eksploatavimo nutraukimo planų rengimą ir peržiūrą), taip pat darbo procedūrų aprašai, aprašantys, kokia objekto eksploatavimo nutraukimui svarbi informacija (vykdant veiklą planuojamose naudoti radioaktyviosiose medžiagose esantys radionuklidai, jų metinis aktyvumas, radionuklidų išmetimo į aplinką keliai ir kt.) bus kaupiama, kaip ir kur ji bus saugoma, kada ir kaip dažnai atnaujinama, arba pateikiama nuoroda į kitus dokumentus, kuriuose ši informacija pateikta.

Nurodomos planuojamos išankstinės objekto eksploatavimo nutraukimą lengvinančios priemonės ar technologijos (statybos metu diegiamos konstrukcinės priemonės, palengvinančios ir (ar) pagreitinančios statinio (jo dalies) ir (ar) statinio priklausinių, inžinerinių tinklų ardymo ar statinyje (jo dalyje) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos išmontavimo darbus, priemonės, ribojančios radioaktyviojo užterštumo plitimą ir kt.)

PRIDEDAMA: (Nurodomi pridedami dokumentai.)

1. ...

2. ...

 

 

 

 

_______________________________

(pareigų pavadinimas)

_____________

(parašas)

___________________

(vardas ir pavardė)

 

 

Objektų, kuriuose vykdoma veikla su

jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais,

eksploatavimo nutraukimo tvarkos aprašo

3 priedas

 

 

(Galutinio objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo plano forma)

 

 

(juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas / fizinio asmens vardas, pavardė)

 

 

(juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo / fizinio asmens kodas, buveinė (adresas) / gyvenamoji vieta (adresas), telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas)

 

Radiacinės saugos centrui

 

GALUTINIS OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO PLANAS

 

__________ Nr. _______

(data)

 

I SKYRIUS

ĮVADAS

 

(Nurodomos objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – objektas), eksploatavimo nutraukimo priežastys.

Nurodomas galutinio objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo plano tikslas.)

 

II SKYRIUS

OBJEKTO APIBŪDINIMAS

 

(Pateikiamas vykdytos veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – veikla), aprašymas, kuriame nurodyta veiklos vieta (pridedamas teritorijos planas), naudojami statiniai (jų dalys) ir (ar) statinių priklausiniai kartu su statiniams priklausančiais sklypais ir inžineriniais tinklais (pridedami jų planai), vykdant veiklą naudoti radioaktyvieji šaltiniai ir (ar) jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriai, kuriuose greitinamų dalelių energija didesnė nei 2 MeV ir dalelių pluošto vidutinė galia didesnė nei 100 W, arba pateikiama nuoroda į kitą dokumentą, kuriame ši veikla aprašyta.)

 

III SKYRIUS

OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO BŪDAS

 

(Pateikiamas objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo būdo (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimo būdas) (skubaus ar atidėto) aprašymas, kuriame nurodytos parinkto objekto eksploatavimo nutraukimo būdo parinkimo priežastys ir tokio parinkimo pagrindimas.)

 

IV SKYRIUS

OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO VALDYMAS

 

(Nurodomas objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo veiksmus (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai) vykdysiantis veiklos vykdytojas, nurodomos jo pareigos ir atsakomybė už objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus. Tuo atveju, jei tokius veiksmus pagal sutartį vykdys keli veiklos vykdytojai, pateikiamas jų sąrašas ir informacija apie konkrečius objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, už kuriuos jie bus atsakingi.

Pateikiamas objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų planas-grafikas, kuriame turi būti nurodomos planuojamų konkrečių objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų datos ir galutinė objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų pabaigos data.)

 

V SKYRIUS

OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO VEIKSMAI

 

(Pateikiamas objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų aprašymas.)

 

VI SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ TVARKYMAS

 

(Pateikiamas radioaktyviųjų atliekų tvarkymo aprašymas, kuriame nurodyta, kiek ir kokių radioaktyviųjų atliekų planuojama susidarys objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimas) metu ir kaip jos bus tvarkomos, planuojamos naudoti objekto eksploatavimo nutraukimo metu susidariusių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo technologijos, planuojami naudoti esami ar naujai pastatyti pastatai ar įrengtos patalpos, skirtos radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti.)

 

VII SKYRIUS

OBJEKTO EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO FINANSAVIMAS

 

(Pateikiamas preliminarus objekto eksploatavimo nutraukimo kaštų vertinimas ir nurodomi finansavimo šaltiniai.)

 

VIII SKYRIUS

RADIACINĖS SAUGOS BŪKLĖS VERTINIMAS

 

(Pateikiami radiacinės saugos būklės vertinimo rezultatai, nurodoma, kiek ir kokių statinių (jų dalių) ir (ar) statinių priklausinių kartu su statiniams priklausančiais sklypais, inžinerinių tinklų ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudojamos įrangos yra užteršta radioaktyviosiomis medžiagomis, kuriems turės būti vykdomi objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai.

Pateikiami planuojami atlikti tyrimai, reikalingi radiacinės saugos būklei įvertinti, nurodant šių tyrimų apimtis, ėminių ėmimo metodus, tyrimų grafiką.)

 

IX SKYRIUS

RADIACINĖS SAUGOS UŽTIKRINIMAS

 

(Pateikiama radiacinės saugos programa (ar jos dalis, susijusi su objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmais) ir, jei objekto eksploatavimo nutraukimo metu reikės užtikrinti radioaktyviųjų šaltinių fizinę saugą (toliau – fizinė sauga), – fizinės saugos aprašas, atnaujinti atsižvelgiant į planuojamus objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus.)

 

X SKYRIUS

GALUTINĖS OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, BŪKLĖS APRAŠYMAS

 

(Pateikiamas siekiamos galutinės objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, būklės aprašymas.)

PRIDEDAMA: (Nurodomi pridedami dokumentai.)

1. ...

2. ...

 

 

 

 

______________________________

(pareigų pavadinimas)

___________________

(parašas)

___________________

(vardas ir pavardė)

 

 

Objektų, kuriuose vykdoma veikla su

jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais,

eksploatavimo nutraukimo tvarkos aprašo

4 priedas

 

 

(Galutinės objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo ataskaitos forma)

 

 

(juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas / fizinio asmens vardas, pavardė)

 

 

(juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo / fizinio asmens kodas, buveinė (adresas) / gyvenamoji vieta (adresas), telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas)

 

Radiacinės saugos centrui

 

GALUTINĖ OBJEKTO, KURIAME VYKDOMA VEIKLA SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMO ATASKAITA

 

__________ Nr. _______

(data)

 

(Galutinėje objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo ataskaitoje (toliau – galutinė objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaita) turi būti:

1.    aprašoma objekte, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – objektas), vykdyta veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – veikla), nurodomi vykdant veiklą naudoti radioaktyvieji šaltiniai ir (ar) jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriai, kuriuose greitinamų dalelių energija didesnė nei 2 MeV ir dalelių pluošto vidutinė galia didesnė nei 100 W;

2.    nurodomas objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimas) tikslas;

3.    nurodomi objekto eksploatavimo nutraukimo metu naudoti kriterijai, kuriais apibūdinama galutinė objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, būklė (toliau – galutinė objekto būklė) ir galutinės objekto būklės pasiekimo lygis;

4.    pateikiami apšvitą patiriančių darbuotojų, vykdžiusių objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo veiksmus (toliau – objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai), profesinės apšvitos ir gyventojų apšvitos, patirtos dėl objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų, duomenys (vardas, pavardė, apšvitos tipas, apšvitos laikotarpis, apšvitos dozė);

5.    aprašomi vykdyti objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai, taip pat objekto eksploatavimo nutraukimo metu iškilusios kliūtys ir priimti sprendimai joms šalinti;

6.    pateikiami objekto radiacinės saugos būklės vertinimo, atliekamo siekiant įsitikinti, kad galutinė objekto būklė yra pasiekta, rezultatai;

7.    pateikiamas objekto eksploatavimo nutraukimo metu susidariusių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo aprašymas, kuriame nurodomi radioaktyviųjų atliekų susidarymo šaltiniai, jų kiekiai, rūšys, tvarkymo būdas, saugojimo vietos, perdavimo radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui faktas;

8.    pateikiami radioaktyviosiose medžiagose esančių radionuklidų išmetimo į aplinką (jei toks buvo) duomenys;

9.    pateikiamas statinių (jų dalių) ir (ar) statinių priklausinių kartu su statiniams priklausančiais sklypais, inžinerinių tinklų ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudotos įrangos, kuriems buvo vykdomi objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmai, galimo ir planuojamo tolesnio eksploatavimo aprašymas. Jei statinių (jų dalių) ir (ar) statinių priklausinių kartu su statiniams priklausančiais sklypais, inžinerinių tinklų ir statiniuose (jų dalyse) sumontuotų įrenginių ir (ar) naudotos įrangos tolesniam eksploatavimui taikomi apribojimai, galutinėje objekto eksploatavimo nutraukimo ataskaitoje turi būti aprašyta, kaip, įvertinus jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį aplinkai ir gyventojams, bus užtikrinta aplinkos ir gyventojų radiacinė sauga, siūlomos konkrečios radiacinę saugą užtikrinančios priemonės bei nurodyta, kaip bus užtikrinama, kad pakaktų lėšų, skiriamų radioaktyviojo užterštumo stebėsenai ir objekto techninės būklės priežiūrai per visą apribojimų tolesniam objekto eksploatavimui taikymo laikotarpį;

10.  pateikiamas radiologinių incidentų ar avarijų (jei tokių buvo), įvykusių vykdant objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmus, aprašymas;

11.  aprašoma objekto eksploatavimo nutraukimo metu sukaupta geroji patirtis.)

PRIDEDAMA: (Nurodomi pridedami dokumentai.)

1. ...

2. ...

 

 

 

 

______________________________

(pareigų pavadinimas)

___________________

(parašas)

__________________

(vardas ir pavardė)