LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS EKSPERTIZIŲ SKYRIMO TIRIANT ĮVYKIUS DARBE, DĖL KURIŲ DARBUOTOJAI PATIRIA ŽALĄ SVEIKATAI, IR PROFESINES LIGAS, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. spalio 1 d. Nr. V-290

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 41 straipsnio 4 dalimi:

1. T v i r t i n u Darbuotojų saugos ir sveikatos ekspertizių skyrimo tiriant įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai patiria žalą sveikatai, ir profesines ligas, tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2013 m. kovo 19 d. įsakymą Nr. V-99 „Dėl ekspertizių skyrimo, tiriant nelaimingus atsitikimus darbe ar profesines ligas, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2015 m. lapkričio 1 d.

4. Į p a r e i g o j u  Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Dokumentų valdymo skyriaus vedėjui organizuoti šio įsakymo paskelbimą Lietuvos Respublikos teisės aktų registre (TAR).

5. P a v e d u šio įsakymo vykdymo kontrolę Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui pagal administravimo sritį.

 

 

 

Lietuvos Respublikos vyriausiasis

valstybinis darbo inspektorius                                                                                     Gintaras Čepas

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiojo

valstybinio darbo inspektoriaus

2015 m. spalio 1 d. įsakymu Nr. V-290

 

DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS EKSPERTIZIŲ SKYRIMO TIRIANT ĮVYKIUS DARBE, DĖL KURIŲ DARBUOTOJAI PATIRIA ŽALĄ SVEIKATAI, IR PROFESINES LIGAS, TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Darbuotojų saugos ir sveikatos ekspertizių skyrimo tiriant įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai patiria žalą sveikatai, ir profesines ligas, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas), nustato ekspertizių skyrimo ir ekspertizių dokumentų įforminimo tvarką Lietuvos Respublikos valstybinėje darbo inspekcijoje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI), kai tiriant įvykius darbe ar profesinių ligų priežastis, būtinos atitinkamos kvalifikacijos specialistų žinios arba techninės priemonės, kuriomis VDI nedisponuoja.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (toliau – Įstatymas) 41 straipsnio 1 ir 4 dalies, Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 5 punkto, Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118  „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Nuostatai) 36 punkto nuostatomis bei Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu (toliau – Viešųjų pirkimų įstatymas) ir kitais teisės aktais.

3. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekse, Įstatyme, Nuostatuose, Viešųjų pirkimų įstatyme ir kituose darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. EKSPERTIZIŲ SKYRIMAS

 

4. Ekspertizės skyrimą inicijuoja įvykį darbe ar profesinę ligą tiriantis VDI darbo inspektorius, kai turi pagrindo manyti, kad VDI disponuojamų žmogiškųjų išteklių kvalifikacija, specialiosios žinios ir/ar turimos techninės priemonės nėra pakankamos identifikuoti galimas nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos priežastis.

5. VDI darbo inspektorius, inicijuojantis ekspertizę, parengia motyvuotą prašymą dėl ekspertizės skyrimo. Prašyme dėl ekspertizės skyrimo nurodo:

5.1. darbo inspektoriaus, inicijuojančio ekspertizę, vardą, pavardę, skyriaus pavadinimą, pareigas;

5.2. ekspertizės objektą (objektus);

5.3. ekspertizės būtinumo pagrindimą bei esant galimybei darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų punktus, kurių reikalavimai, inspektoriaus nuomone, gali būti pažeisti;

5.4. ekspertizės tikslą – tikslius klausimus, į kuriuos reikia atsakyti, konkrečius parametrus, kuriuos reikia patikrinti;

5.5. preliminarią ekspertizės kainą bei preliminarų ekspertizės atlikimo terminą.

6. Prašymas dėl ekspertizės skyrimo teikiamas Lietuvos Respublikos vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui ar jo pavaduotojui pagal administravimo sritį. Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius ar jo pavaduotojas pagal administravimo sritį, savo rezoliucija, prašymą dėl ekspertizės skyrimo nagrinėti nukreipia VDI atsakingam (atsakingiems) administracijos skyriui (skyriams).

7. Atsižvelgiant į VDI atsakingo (atsakingų) administracijos skyriaus (skyrių) išvadas Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius ar jo pavaduotojas pagal administravimo sritį savo rezoliucija priima sprendimą skirti ar neskirti ekspertizę.

8. Priėmus sprendimą skirti ekspertizę, VDI darbo inspektorius, inicijuojantis ekspertizę, parengia paraišką viešiesiems pirkimams atlikti. Paraiška, pasirašyta skyriaus vedėjo, persiunčiama PPV skyriaus darbuotojui, atsakingam už viešuosius pirkimus ar kitam įgaliotam darbuotojui. Gavęs paraišką ir prašymą, kuriame motyvuotai išdėstytas ekspertizės tikslas, PPV skyriaus darbuotojas, atsakingas už viešuosius pirkimus ar kitas įgaliotas darbuotojas, organizuoja viešuosius pirkimus.

9. Viešieji pirkimai atliekami vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo bei VDI viešųjų pirkimų planavimo, inicijavimo, organizavimo, atlikimo ir atskaitomybės tvarkos aprašo nuostatomis.

10. Atrinkus galimą ekspertizės vykdytoją parengiama ir su juo pasirašoma paslaugų atlikimo sutartis.

 

III. EKSPERTIZIŲ APMOKĖJIMAS IR IŠLAIDŲ EKSPERTAMS ATLYGINIMAS

 

11. Konkretūs išmokėtinų sumų dydžiai nurodomi ekspertizės atlikimo sutartyje. Sutartyje nustatomi konkretūs apmokėjimo ir galutinio atsiskaitymo terminai.

12. Šių ekspertizių išlaidos apmokomos iš VDI šiam tikslui skirtų lėšų.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Darbuotojai, pateikę klaidingus dokumentus arba kitaip pažeidę šio Aprašo nuostatas, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

_____________________________________