Nr. 3P-1993/2019

                                                                                        Teisminio proceso Nr. 2-68-3-09744-2019-5 (S)

 

LIETUVOS AUKŠČIAUSIASIS TEISMAS

 

NUTARTIS

 

2020 m. sausio 6 d.

Vilnius

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegija, susidedanti iš teisėjų Birutės Janavičiūtės, Janinos Januškienės (kolegijos pirmininkė) ir Donato Šerno,   

 

susipažinusi su 2019 m. gruodžio 23 d. gautu atsakovės AB „Swedbank“ kasaciniu skundu dėl Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. rugsėjo 26 d. sprendimo peržiūrėjimo,

 

 

n u s t a t ė :

 

Atsakovė AB „Swedbank“ padavė kasacinį skundą dėl Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. rugsėjo 26 d. sprendimo peržiūrėjimo. Šiuo sprendimu panaikintas Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. gegužės 31 d. sprendimas, kuriuo atmestas E. R. ieškinys dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu, ir ieškinys patenkintas iš dalies: ieškovo atleidimas iš darbo pripažintas neteisėtu,  jam iš atsakovės priteistas vidutinis darbo užmokestis už priverstinės pravaikštos laiką bei 1000  Eur  neturtinės žalos atlyginimo.                                                               

Kasacinis skundas paduodamas CPK 346 straipsnio 2 dalies 1, 2 punktuose įtvirtintais kasacijos pagrindais.

Atrankos kolegija pažymi, kad kasacinis teismas tikrina žemesnės instancijos teismų sprendimų (nutarčių) teisėtumą tik išimtinais atvejais, kai yra bent vienas iš CPK 346 straipsnio 2 dalyje nustatytų kasacijos pagrindų (CPK 346 straipsnio 1 dalis). Kasaciniame skunde nepakanka vien tik nurodyti kasacijos pagrindą – įvardyto kasacijos pagrindo buvimą būtina pagrįsti išsamiais teisiniais argumentais (CPK 347 straipsnio 1 dalies 3 punktas). Be to, CPK 346 straipsnio 2 dalyje nurodyti kasacijos pagrindai patvirtina, jog kasacija leidžiama ne teisės klausimais apskritai, bet ypatingais teisės klausimais, siekiant, jog kasaciniame teisme būtų nagrinėjamos tik tokios bylos, kuriose keliamų teisės problemų išsprendimas būtų reikšmingas vienodam teisės aiškinimui ir taikymui. Taigi kasacinis skundas gali būti priimtas tik tuo atveju, jeigu jame nurodytas bent vienas kasacijos pagrindas, numatytas CPK 346 straipsnyje, bei nurodyti išsamūs teisiniai argumentai, patvirtinantys nurodyto kasacijos pagrindo buvimą (CPK 347 straipsnio 1 dalies 3 punktas).

Kai kasacinis skundas paduodamas CPK 346 straipsnio 2 dalies 1 punkto pagrindu, kasaciniame skunde būtina nurodyti buvus pažeistą materialinės ar proceso teisės normą, teisinius argumentus, patvirtinančius nurodytos (nurodytų) teisės normos (normų) pažeidimą bei argumentuotai pagrįsti, kad teisės pažeidimas yra toks svarbus, kad turi esminę reikšmę vienodam teisės aiškinimui ir taikymui, o taip pat, kad jis (teisės pažeidimas) galėjo turėti įtakos neteisėto sprendimo (nutarties) priėmimui.

Kai kasacinis skundas paduodamas CPK 346 straipsnio 2 dalies 2 punkto pagrindu, kasaciniame skunde būtina nurodyti konkrečią Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisės aiškinimo ir taikymo praktiką, suformuotą bylose, kurių faktinės aplinkybės yra analogiškos ar iš esmės panašios į bylos, kurioje priimtas teismo sprendimas (nutartis) skundžiamas kasacine tvarka, bei argumentuotai pagrįsti, kad teismas skundžiamame procesiniame sprendime nukrypo nuo tokios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotos praktikos. Tai daroma analizuojant apskųstuose teismų sprendimuose išdėstytus teisinius motyvus ir juos lyginant su Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuota teisės taikymo ir aiškinimo praktika.

Atsakovės AB „Swedbank“ paduotas kasacinis skundas grindžiamas šiais pagrindiniais argumentais: 1) apeliacinės instancijos teismas pažeidė įrodinėjimo ir įrodymų vertinimo taisykles, nes neteisingai įvertino pirmosios instancijos teismo nustatytas bylos faktines aplinkybes, ypatingai susijusias su ieškovo požiūriu į sąžiningumą, savo pozicijos keitimą ir akivaizdžiai neteisingų faktinių aplinkybių nurodymą, taip pat nepagrįstai ieškovo žodiniams paaiškinimams suteikė prioritetą prieš jo anksčiau procesiniuose dokumentuose nurodytus paaiškinimus; 2) netinkamai taikė DK 58 straipsnį, nes neteisingai interpretavo nustatytas faktines aplinkybes, susijusias su ieškovo neteisėto elgesio pobūdžiu, jo kaltės laipsniu ir forma, jo neteisėtų veiksmų motyvus bei tikslus; 3) pažeidė DK 218 straipsnio 2 dalį, nes, priimdamas sprendimą, nenurodė, ar ieškovas grąžinamas į darbą ar ne; 4) nukrypo nuo kasacinio teismo praktikos išaiškinimų, kad sprendimui nutraukti darbo santykius turi ir darbuotojo požiūris į padarytą pažeidimą, kaltės pripažinimas, kritiškas savo elgesio vertinimas, nes tai parodo, ar ateityje darbdavys gali tikėtis, kad darbo drausmės pažeidimą padaręs asmuo pasitaisys. Būtent padaryto pažeidimo nepripažinimas, netiesos sakymas, akivaizdžių aplinkybių neigimas atsakovei leido pagrįstai nesitikėti, kad ieškovas padarė išvadas dėl savo priešingo teisei elgesio.

Atrankos kolegija, susipažinusi su kasacinio skundo argumentais, apeliacinės instancijos teismo sprendimo motyvais ir jų pagrindu padarytomis išvadomis, sprendžia, kad kasaciniame skunde nekeliama tokių teisės klausimų, kurie atitiktų CPK 346 straipsnio 2 dalyje nurodytus bylos peržiūrėjimo kasacine tvarka pagrindus. Atrankos kolegijos vertinimu, kasacinio skundo argumentais nepagrindžiama, kad apeliacinės instancijos teismas netinkamai taikė ir pažeidė skunde nurodytas materialiosios ir proceso teisės normas, nukrypo nuo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotos teisės taikymo ir aiškinimo praktikos, ir kad dėl to galėjo būti neteisingai išspręsta byla.

Kasacinis skundas pripažintinas neatitinkančiu CPK 346 straipsnio, 347 straipsnio 1 dalies 3 punkto reikalavimų, todėl jį atsisakytina priimti (CPK 350 straipsnio 2 dalies 3, 4 punktai).

Pažymėtina, kad kasacinio skundo prieduose nurodytas mokėjimo nurodymas, tačiau atsakovė į Liteko sistemą įkėlė failą su priedais, kuris neatsidaro, todėl nėra galimybės išspręsti žyminio mokesčio grąžinimo klausimo.

 

Atrankos kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 350 straipsnio 2 dalies 3, 4 punktais ir 4 dalimi,

 

n u t a r i a :

 

Kasacinį skundą atsisakyti priimti.

Ši nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

 

 

Teisėjai                                                                                                     Birutė Janavičiūtė

 

 

Janina Januškienė

 

 

Donatas Šernas