vytis

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO

PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2013 M. BIRŽELIO 25 d. ĮSAKYMO Nr. Į-204 „DĖL ŪKIO SUBJEKTŲ VEIKLOS PLANINIŲ IR NEPLANINIŲ PATIKRINIMŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. balandžio 12 d. Nr. Į-114

Vilnius

 

 

Pakeičiu Ūkio subjektų veiklos planinių ir neplaninių patikrinimų taisykles, patvirtintas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus 2013 m. birželio 25 d. įsakymu Nr. Į-204 „Dėl Ūkio subjektų veiklos planinių ir neplaninių patikrinimų taisyklių patvirtinimo“ ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                               Vidmantas Bezaras

 

PATVIRTINTA

Kultūros paveldo departamento prie

Kultūros ministerijos direktoriaus

2013 m. birželio 25 d. įsakymu Nr. Į-204

(Kultūros paveldo departamento

prie Kultūros ministerijos direktoriaus

2022 m. balandžio 12 d. įsakymo Nr. Į-114

redakcija)

 

 

ŪKIO SUBJEKTŲ VEIKLOS PLANINIŲ IR NEPLANINIŲ PATIKRINIMŲ TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ūkio subjektų veiklos planinių ir neplaninių patikrinimų taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas) valstybės tarnautojo, atliekančio patikrinimą, pareigas ir teises, tikrinamo ūkio subjekto teises ir pareigas, metinio patikrinimų plano rengimą, tikrinamų ūkio subjektų atrankos kriterijus, pasirengimą patikrinimui, patikrinimo atlikimą, jo rezultatų įforminimą ir duomenų apie atliktus patikrinimus kaupimą, ataskaitų teikimą, pažeidimų pašalinimo kontrolę, ūkio subjektų konsultavimą.

2. Ūkio subjektų veiklos planiniai ir neplaniniai patikrinimai atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu (toliau – NKPAĮ), Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymu (toliau – KKVAĮ), Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymu, Licencijų prekiauti antikvariniais daiktais išdavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. 1572 „Dėl Licencijų prekiauti antikvariniais daiktais išdavimo taisyklių patvirtinimo, Prekybos antikvariniais daiktais tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 1480 „Dėl Prekybos antikvariniais daiktais taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), Asmenims, kurie verčiasi ūkine komercine veikla, susijusia su prekyba kilnojamosiomis kultūros vertybėmis ir (ar) antikvariniais daiktais, skirtais nurodymais, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, patvirtintais Departamento direktoriaus 2010 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. Į‑040 „Dėl Asmenims, kurie verčiasi ūkine komercine veikla, susijusia su prekyba kilnojamosiomis kultūros vertybėmis ir (ar) antikvariniais daiktais, skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, patvirtinimo“ (toliau – Nurodymai), kitais norminiais teisės aktais, reglamentuojančiais nekilnojamojo ir kilnojamojo kultūros paveldo apsaugą, ir šiomis taisyklėmis (toliau – teisės aktai).

3. Atliekant ūkio subjektų veiklos priežiūrą Departamento misija – saugoti kultūros paveldą ir jį perduoti ateities kartoms, tikslas – vykdant veiksmingą ir konsultavimu pagrįstą ūkio subjektų veiklos priežiūrą išvengti žalos nekilnojamosioms ir kilnojamosioms kultūros vertybėms ar pavojaus valstybei, visuomenei ir kitų asmenų interesams.

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. Kontrolinis klausimynas – Departamento direktoriaus įsakymu patvirtintas ir viešai paskelbtas dokumentas, įgalinantis patikrinti šiame dokumente išdėstytų esminių teisės aktų reikalavimų tvarkybos darbų ir prekybos antikvariniais daiktais srityse laikymąsi, atliekant ūkio subjektų veiklos patikrinimą.

4.2. Mažareikšmis teisės aktų reikalavimų pažeidimassmulkus, formalus teisės aktų reikalavimų nesilaikymas ar netinkamas vykdymas, kuriuo nepadaryta ir nebus padaroma žala kultūros paveldo objektui ar kilnojamai kultūros vertybei, konkrečia teisės norma saugomoms vertybėms arba ta žala yra labai nedidelė ir yra pašalinama valstybės tarnautojo, atliekančio ūkio subjektų veiklos patikrinimą, akivaizdoje arba per nustatytą terminą. Mažareikšmių teisės aktų reikalavimų pažeidimų vertinimo kriterijai nustatomi Departamento direktoriaus įsakymu patvirtintame tvarkos apraše.

4.3. Neplaniniai patikrinimai – Departamento vykdomi tvarkybos darbų ir prekybos antikvariniais daiktais srityse veikiančių ūkio subjektų patikrinimai, atliekami turint informacijos ar kilus pagrįstam įtarimui dėl ūkio subjekto veiklos, kuri gali prieštarauti teisės aktams, kelti grėsmę kultūros paveldui ir kilnojamosioms kultūros vertybėms, taip pat siekiant užtikrinti, kad buvo pašalinti ūkio subjekto veiklos ankstesnio patikrinimo metu nustatyti teisės aktų pažeidimai. Neplaniniai patikrinimai vykdomi nepranešus ir esant šiose taisyklėse numatytam pagrindui bei Departamento atsakingo darbuotojo sprendimu. Atliekamų neplaninių patikrinimų metu, kai patikrinimui atlikti nepakanka vieno kontrolinio klausimyno duomenų pildymui arba atliekamas nustatytų pažeidimų įvykdymo patikrinimas, gali būti pildomas Faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktas, patvirtintas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorius 2019-10-22 įsakymu Nr. Į-290 „Dėl Faktinių duomenų patikrinimo vietoje akto formos patvirtinimo“.

4.4. Planiniai patikrinimai – Departamento vykdomi tvarkybos darbų ir prekybos antikvariniais daiktais srityse veikiančių ūkio subjektų patikrinimai, skirti prevencijai, iš anksto planuojami metams ar trumpesniam laikotarpiui. Planiniai patikrinimai atliekami pagal nustatytam laikotarpiui planuojamų tikrinti ūkio subjektų sąrašą, kuris sudaromas vadovaujantis Departamento direktoriaus įsakymu patvirtinta Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ūkio subjektų rizikos vertinimo metodika (toliau – Rizikos vertinimo metodika). Planinių patikrinimų pirminis tikslas – informacijos apie ūkio subjektą vertinimas ir metodinės pagalbos ūkio subjektui teikimas. Konkretaus ūkio subjekto planiniai patikrinimai negali būti atliekami dažniau kaip vieną kartą per kalendorinius metus, išskyrus taisyklių nustatytus atvejus.

4.5. Ūkio subjektas – fizinis ar juridinis asmuo arba kita organizacija, juridinio asmens arba kitos organizacijos padalinys, Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdantis ūkinę veiklą, kurią prižiūri viešojo administravimo subjektai.

4.6. Ūkio subjektų priežiūra – Departamento veikla prižiūrint, kaip tvarkybos darbų ir prekybos antikvariniais daiktais srityse veikiantys ūkio subjektai laikosi teisės aktų reikalavimų ir administracinių sprendimų.

4.7. Verslo naujokas – naujai įsisteigusios įmonės, asmenys, įregistravę individualią veiklą arba įsigiję verslo liudijimus. Naujoko statusas trunka 12 mėnesių nuo ūkinės veiklos įregistravimo Juridinių asmenų registre ar Valstybinėje mokesčių inspekcijose prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ar kitose valstybės įstaigose dienos arba nuo veiklos, susijusios su tvarkybos darbų vykdymu ar prekyba antikvariniais daiktais pradžios. Tikrinant pirmus metus veikiantį ūkio subjektą už pirmojo patikrinimo metu nustatytas mažai pavojingas veikas netaikomos poveikio priemonės (baudos ar veiklos ribojimas, kai sustabdomos ar naikinamos veiklos licencijos, leidimai, stabdoma ūkinė veikla). Verslo naujokui patikrinimo metu suteikiama metodinė pagalba ir pateikiama su veiklos vykdymu susijusi metodinė medžiaga. Verslo naujokas turi teisę kreiptis į Departamentą dėl konsultacijų, susijusių su tinkamu tvarkybos darbų vykdymu ir prekybos antikvariniais daiktais reikalavimų taikymu. Konsultacijos teikiamos atvykus į Departamentą, iš anksto suderintu laiku, telefonu, elektroniniu paštu arba raštu.

5. Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme, NKPAĮ, KKVAĮ, Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

6. Ūkio subjektų veiklos priežiūrą atlieka Departamento teritoriniai skyriai (toliau – Teritoriniai skyriai). Ūkio subjektų priežiūrą koordinuoja Departamento Veiklos koordinavimo skyrius (toliau – Veiklos koordinavimo skyrius).

7. Ūkio subjektų veiklos priežiūra apima:

7.1. Ūkio subjektų konsultavimą Departamento kompetencijos klausimais ir kitų prevencinių veiksmų, skirtų užkirsti kelią galimiems teisės aktų pažeidimams, atlikimą.

7.2. Ūkio subjektų veiklos patikrinimus.

7.3. Gautos informacijos apie ūkio subjektų veiklą vertinimą ir sprendimų priėmimą.

7.4. Poveikio priemonių ūkio subjektams taikymą ir priimtų sprendimų įgyvendinimo kontrolę.

8. Ūkio subjektų veiklos patikrinimo metu pagal kompetenciją tikrinama:

8.1. Ar ūkio subjektas laikosi nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos reikalavimų, nustatytų teisės aktuose.

8.2. Ar ūkio subjektas, vykdydamas veiklą, susijusią su prekyba kilnojamosiomis kultūros vertybėmis ir (ar) antikvariniais daiktais laikosi Aprašo reikalavimų; ar ūkio subjekto veikloje, susijusioje su prekyba kilnojamosiomis kultūros vertybėmis ir (ar) antikvariniais daiktais, nėra pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo požymių.

9. Patikrinimai gali būti planiniai ir neplaniniai.

 

II. DEPARTAMENTO VALSTYBĖS TARNAUTOJO, ATLIEKANČIO PATIKRINIMĄ, PAREIGOS IR TEISĖS

 

10. Departamento valstybės tarnautojas, atlikdamas patikrinimą, privalo:

10.1. Vadovautis teisės aktais.

10.2. Surinkti patikrinimui būtiną informaciją apie ūkio subjekto veiklą.

10.3. Patikrinti, ar surinkta informacija teisinga ir užpildyti kontrolinį klausimyną ar faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktą.

10.4. Vadovautis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 3 straipsnyje įtvirtintais viešojo administravimo principais.

10.5. Apie numatomą vykdyti planinį patikrinimą taisyklių 23 punkte numatytu terminu ir būdu informuoti ūkio subjektą bei pateikti ūkio subjektui taisyklių 23 punkte nurodytą informaciją.

10.6. Atvykus atlikti patikrinimą, pateikti ūkio subjekto paskirtam atsakingam asmeniui taisyklių 25 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją.

10.7. Užsirašyti tikrinamo ūkio subjekto kodą, adresą ir taisyklių 13.1 papunktyje nurodyto ūkio subjekto atsakingo asmens vardą, pavardę, pareigas, jo elektroninio pašto adresą.

10.8. Atlikus patikrinimą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas per Departamento dokumentų valdymo sistemą „DVS Avilys“ (toliau – „DVS Avilys“) Veiklos koordinavimo skyriui pateikti užpildytą kontrolinį klausimyną. Jei patikrinimo metu nebuvo užpildytas kontrolinis klausimynas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas per „DVS Avilys“ informuoti Veiklos koordinavimo skyrių apie atliktą patikrinimą, nurodant tokius duomenis: ūkio subjekto patikrinimo data; apsilankymo adresas; kontaktinio asmens, su kuriuo bendrauta patikrinimo metu, pareigos, vardas ir pavardė; kontaktinio asmens el. paštas.

11. Departamento valstybės tarnautojas, atlikdamas patikrinimą, turi teisę:

11.1. Gauti paaiškinimus žodžiu ir raštu iš tikrinamo ūkio subjekto atsakingų asmenų.

11.2. Pateikęs Departamento valstybės tarnautojo pažymėjimą ir patikrinimo pavedimą Departamento valstybės tarnautojo darbo metu laisvai įeiti į tikrinamo ūkio subjekto veiklos teritoriją, pastatą ar patalpas, tikrinti dokumentus bei kitus patikrinimui reikalingus informacijos šaltinius.

11.3. Gauti su tikrinama veikla susijusius dokumentus vietoje ir/ar įpareigoti ūkio subjektą padaryti jų kopijas.

11.4. Patikrinimo rezultatams fiksuoti naudoti garso ir vaizdo fiksavimo priemones, kompiuterinę techniką.

11.5. Kreiptis į policiją su prašymu padėti užtikrinti tarnybinių funkcijų vykdymą.

 

III. TIKRINAMO ŪKIO SUBJEKTO TEISĖS IR PAREIGOS

 

12. Tikrinamas ūkio subjektas turi teisę:

12.1. Planinio patikrinimo atveju likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų raštu arba elektroniniu būdu būti informuotam apie numatomą vykdyti planinį patikrinimą, jo dalyką, patikrinimo pagrindą, terminą (laiką ir orientacinę trukmę), kontrolinio klausimyno, pagal kurį bus atliekamas patikrinimas, patvirtinimo datą ir paskelbimo šaltinį, preliminarų dokumentų, kuriuos ūkio subjektas turi pateikti priežiūrą atliekančiam subjektui, sąrašą.

12.2. Susipažinti su rašytiniu pavedimu atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą, jei toks surašytas, arba Departamento direktoriaus įsakymu, susipažinti su patikrinimą atliekančio valstybės tarnautojo pažymėjimu, būti informuotu, ar patikrinimo metu bus naudojamos garso ir vaizdo fiksavimo priemonės.

12.3. Gauti žodinį paaiškinimą apie patikrinimo atlikimo tvarką, su valstybės tarnautoju, atliekančiu patikrinimą, derinti dokumentų pateikimo ir kitų asmenų iškvietimo (jeigu to reikės) laiką ir vietą, būti supažindintu su poveikio priemonių už nustatytus pažeidimus taikymo tvarka.

12.4. Būti informuotam, kad patikrinimo metu ūkio subjekto atsakingas asmuo turi teisę prašyti suteikti konsultaciją klausimais, patenkančiais į Departamento kompetenciją, bei gauti tokią konsultaciją, teikti klausimus patikrinimą atliekančiam Departamento valstybės tarnautojui dėl teisės aktų, reglamentuojančių tikrinamą veiklą ir kitus klausimus, kurie patenka į Departamento kompetenciją.

12.5. Turėti vertėją, jeigu nemoka lietuvių kalbos.

12.6. Reikalauti, kad Departamento valstybės tarnautojas laikytųsi teisės aktuose numatytų procedūrų ir neviršytų suteiktų įgaliojimų.

12.7. Neteikti Departamento valstybės tarnautojui tų dokumentų, kuriuos per einamuosius finansinius metus yra pateikęs nors vienam ūkio subjekto veiklą prižiūrinčiam viešojo administravimo subjektui. Atsisakydamas teikti dokumentus ūkio subjektas turi raštu nurodyti, kokiam viešojo administravimo subjektui šie dokumentai yra pateikti.

12.8. Neteikti Departamento valstybės tarnautojui konkrečios prašomos formos duomenų ar dokumentų, jeigu jų rengimas nenumatytas teisės aktuose, tam reikėtų sukurti dokumentus ar informacijos rinkmenas ir tai būtų susiję su neproporcingai didelėmis darbo ir laiko sąnaudomis.

12.9. Teikti raštišką nuomonę, pastabas bei paaiškinimus dėl patikrinimo vykdymo bei kontroliniame klausimyne arba faktinių duomenų patikrinimo vietoje akte nurodytos informacijos.

12.10. Informuoti Departamentą ar kitas institucijas apie neteisėtus Departamento valstybės tarnautojo veiksmus.

12.11. Įstatymų nustatyta tvarka skųsti Departamento veiksmus ir priimtus individualius administracinius aktus, taip pat Departamento sprendimą atlikti planinį ar neplaninį patikrinimą, jeigu mano, kad šie veiksmai ar aktai pažeidžia jo teises ar teisėtus interesus. Sprendimo atlikti planinį ar neplaninį patikrinimą apskundimas nesustabdo patikrinimo atlikimo.

12.12. Teisės aktų nustatyta tvarka kreiptis dėl Departamento valstybės tarnautojo, atliekančio patikrinimą, korupcinio pobūdžio veikų į Departamentą, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybą.

13. Tikrinamas ūkio subjektas privalo:

13.1. Paskirti atsakingą (-us) asmenį (-is), kuris (-ie) dalyvautų atliekant patikrinimą bei bendradarbiautų su Departamento valstybės tarnautoju.

13.2. Teikti teisingą ir išsamią informaciją.

13.3. Vykdyti Departamento valstybės tarnautojo, atliekančio patikrinimą, teisėtus nurodymus ir netrukdyti jam įgyvendinti teisės aktais suteiktų teisių.

13.4. Pateikti visus patikrinimui atlikti būtinus dokumentus, kompiuteriu tvarkomus duomenis bei kitą informaciją, išskyrus taisyklių 12.7 papunktyje nurodytus atvejus.

13.5. Atliekančiam patikrinimą Departamento valstybės tarnautojui žodžiu ar raštu pareikalavus, pateikti paaiškinimus reikalavime nurodyta forma.

13.6. Prisistačius Departamento valstybės tarnautojui, atliekančiam patikrinimą, įsileisti į tikrinamo ūkio subjekto veiklos teritoriją, pastatą ar patalpas.

13.7. Sudaryti reikiamas patikrinimui atlikti sąlygas, kai patikrinimas atliekamas ūkio subjekto vykdomos veiklos vietoje.

 

IV. METINIS PATIKRINIMŲ PLANAS

 

14. Teritoriniai skyriai planinius patikrinimus atlieka pagal Teritorinių skyrių metų ūkio subjektų veiklos patikrinimo planą (toliau – metinis patikrinimo planas, taisyklių 1 priedas). Metinio patikrinimo plano projektą rengia Veiklos koordinavimo skyrius pagal Teritorinių skyrių siūlymus. Metinis patikrinimo plano projektas turi būti parengtas ir patvirtintas iki einamųjų metų vasario 1 d. Metinį patikrinimo planą ir jo keitimą tvirtina Departamento direktorius savo įsakymu. Patvirtintas metinis patikrinimo planas ir jo pakeitimai skelbiami Departamento interneto svetainėje. Už jo paskelbimą yra atsakingas Departamento Išteklių valdymo ir viešųjų pirkimų skyrius, kuriam patvirtintą metinį patikrinimo planą ir jo pakeitimo elektronines versijas pateikia Veiklos koordinavimo skyrius. Veiklos koordinavimo skyrius tikrina ir kontroliuoja metinio patikrinimo plano vykdymą bei skelbimą.

15. Metinis patikrinimo planai rengiamas:

15.1. Vadovaujantis Rizikos vertinimo metodika.

15.2. Atsižvelgiant į Departamento turimus žmogiškuosius ir materialiuosius išteklius priežiūrai vykdyti.

 

V. TIKRINAMŲ ŪKIO SUBJEKTŲ ATRANKOS KRITERIJAI

 

16. Pagal metinį patikrinimų planą tikrinamos šios ūkio subjektų veiklos sritys:

16.1. Tvarkybos darbų dalyviai:

16.1.1. Ūkio subjektai, atliekantys taikomuosius tyrimus.

16.1.2. Ūkio subjektai, atliekantys tvarkybos darbus ir (ar) jiems vadovaujantys (rangovai, tvarkybos darbų vadovai, atestuoti specialistai, vadovaujantys tvarkybos darbų projekto vykdymo priežiūrai).

16.2. Ūkio subjektai, vykdantys prekybą antikvariniais daiktais ir kilnojamosiomis kultūros vertybėmis (įskaitant ir elektroninę prekybą).

17. Tvarkybos darbų dalyvių, ir ūkio subjektų, vykdančių prekybą antikvariniais daiktais ir kilnojamosiomis kultūros vertybėmis (įskaitant ir elektroninę prekybą) įtraukimo į metinį patikrinimų planą atrankos kriterijai nurodyti Rizikos vertinimo metodikoje.

18. Neplaniniai patikrinimai atliekami pagal šiuos kriterijus:

18.1. Gavus kito kompetentingo viešojo administravimo subjekto rašytinį motyvuotą prašymą ar pavedimą atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą ar kitos kompetentingos institucijos prašymą.

18.2. Gavus informaciją, kad ūkio subjekto veikla gali neatitikti arba neatitinka teisės aktų reikalavimų ir būtina imtis skubių veiksmų, kad nebūtų padaryta žala nekilnojamosioms ir/ar kilnojamosioms kultūros vertybėms.

18.3. Siekiant užtikrinti, kad būtų pašalinti ūkio subjekto veiklos ankstesnio patikrinimo metu nustatyti teisės aktų pažeidimai ir įgyvendinti priimti sprendimai.

18.4. Jeigu neplaninio patikrinimo atlikimo pagrindą nustato įstatymas ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtas teisės aktas.

19. Ūkio subjekto veiklos neplaninis patikrinimas pagal gautą anoniminį skundą dėl konkretaus ūkio subjekto veiksmų ar neveikimo atliekamas tik tuo atveju, kai yra motyvuotas Departamento direktoriaus, Veiklos koordinavimo skyriaus ar Teritorinio skyriaus vedėjo sprendimas dėl konkretaus anoniminio skundo tyrimo.

20. Veiklos koordinavimo skyrius konsultuoja Teritorinius skyrius dėl Rizikos vertinimo metodikos taikymo.

 

VI. PASIRENGIMAS PATIKRINIMUI

 

21. Tikrintoju negali būti skiriamas Departamento valstybės tarnautojas, turintis asmeninį suinteresuotumą, t. y. jeigu jis:

21.1. Susijęs artimos giminystės arba svainystės ryšiais su tikrinamu ūkio subjektu, kai šis yra fizinis asmuo, arba ūkio subjekto savininku ir/arba vadovu, arba, kai jam artimas giminaitis yra susijęs darbo santykiais su tikrinamu ūkio subjektu, kai tikrinamas ūkio subjektas yra juridinis asmuo.

21.2. Buvęs tikrinamo ūkio subjekto darbuotojas ir nuo darbo santykių pasibaigimo yra praėję mažiau kaip dveji metai.

21.3. Pats ar jam artimas asmuo yra tikrinamo ūkio subjekto akcininkas ar dalininkas.

21.4. Yra veikiamas kitų sąlygų, kurios, vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatomis, sukeltų viešų ir privačių interesų konfliktą.

21.5. Yra nekilnojamojo kultūros paveldo objekto ar kito nekilnojamojo turto, dėl kuriame įvykdytų ar vykdomų tvarkomųjų statybos ar tvarkybos darbų yra vykdomas patikrinimas, valdytojas arba yra susijęs su šio turto valdytojais artimos giminystės arba svainystės ryšiais.

21.6. Yra Kilnojamosios kultūros vertybės ar antikvarinio daikto dėl kurios apsaugos reikalavimų galimo pažeidimo yra vykdomas patikrinimas, valdytojas arba yra susijęs su šio turto valdytojais artimos giminystės arba svainystės ryšiais.

22. Jeigu paaiškėja taisyklių 21 punkte nurodytos aplinkybės, Departamento valstybės tarnautojas, kuris ruošiasi atlikti patikrinimą ar jį atlieka, privalo apie jas nedelsdamas raštu informuoti savo tiesioginį vadovą ir nusišalinti nuo patikrinimo vykdymo. Tokiu atveju patikrinimą atlikti pavedama kitam Departamento valstybės tarnautojui.

23. Patikrinimui atlikti yra surašomas pavedimas atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą (taisyklių 2 priedas), kurį pasirašo Teritorinio skyriaus ar, esant būtinybei, Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjas. Pavedimas atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą gali būti nesurašomas, jeigu atlikti patikrinimą žodžiu paveda Departamento direktorius.

24. Patikrinimas turi būti atliktas per 1 mėnesį nuo pavedimo atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą pasirašymo dienos, kai terminas nenurodytas, arba per kitą pavedime atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą nurodytą terminą. Departamento direktorius, Veiklos koordinavimo ir Teritorinio skyriaus vedėjas gali motyvuotai pratęsti patikrinimo atlikimo terminą (kai yra didelė tikrinamų dokumentų ar ūkio subjekto veiklos apimtis) iki 10 darbo dienų, raštu apie tai informuojant tikrinamą ūkio subjektą.

25. Teritorinis skyrius, prieš pradėdamas ūkio subjekto veiklos planinį patikrinimą, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų, privalo ūkio subjektą raštu arba elektroniniu būdu informuoti apie numatomą vykdyti patikrinimą, nurodyti atliekamo patikrinimo pagrindą, jo dalyką, terminą (laiką ir orientacinę trukmę), kontrolinio klausimyno, pagal kurį bus atliekamas patikrinimas, patvirtinimo datą ir paskelbimo šaltinį, ir nurodyti preliminarų dokumentų, kuriuos ūkio subjektas turi pateikti priežiūrą atliekančiam subjektui, sąrašą.

26. Vykdant neplaninį patikrinimą, pranešimas apie numatomą vykdyti patikrinimą gali būti nesiunčiamas.

 

VII. PATIKRINIMO ATLIKIMAS, JO REZULTATŲ ĮFORMINIMAS IR DUOMENŲ APIE ATLIKTUS PATIKRINIMUS KAUPIMAS

 

27. Atvykęs atlikti patikrinimą ūkio subjekto veiklos vietoje, Departamento valstybės tarnautojas:

27.1. Pateikia ūkio subjekto paskirtam atsakingam asmeniui pavedimą, jeigu jis duotas raštu, atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą, valstybės tarnautojo pažymėjimą ir prisistato, paaiškina patikrinimo atlikimo tvarką, suderina dokumentų pateikimo ir kitų asmenų iškvietimo (jeigu to reikia) laiką ir vietą, supažindina su poveikio priemonių už nustatytus pažeidimus taikymo tvarka bei informuoja, ar patikrinimo metu bus naudojamos garso ir vaizdo fiksavimo priemonės. Patikrinimas vietoje negali trukti ilgiau kaip 4 valandas.

27.2. Informuoja, kad patikrinimo metu ūkio subjekto paskirtas atsakingas asmuo turi teisę prašyti suteikti žodinę konsultaciją klausimais, patenkančiais į Departamento kompetenciją. Suteikus konsultacija, apie tai Departamento valstybės tarnautojas pažymi kontroliniame klausimyne arba faktinių duomenų patikrinimo vietoje akte, jeigu atliekamas neplaninis patikrinimas.

28. Atliekantis patikrinimą Departamento valstybės tarnautojas negali:

28.1. Reikalauti pateikti konkrečios prašomos formos duomenų ar dokumentų, jeigu jų rengimas nenumatytas teisės aktuose, tam reikėtų sukurti dokumentus ar informacijos rinkmenas ir tai būtų susiję su neproporcingai didelėmis darbo ir laiko sąnaudomis.

28.2. Sudaryti savo veiksmais ar neveikimu sąlygų korupcinio pobūdžio nusikalstamoms veikoms (Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 2 straipsnio 2 dalis) atsirasti.

29. Departamento valstybės tarnautojas privalo siekti, kad patikrinimui atlikti užtektų atvykti vieną kartą. Šis reikalavimas netaikomas, jeigu tikrinamas ūkio subjektas neatlieka savo pareigų, nustatytų šiose taisyklėse, arba tikrinama veiklos apimtis yra labai didelė ir būtina ūkio subjektą jo veiklos vietoje tikrinti keletą kartų.

30. Jei patikrinimo metu kliudoma Departamento valstybės tarnautojams įgyvendinti jiems suteiktas teises ar atlikti pavestas pareigas, nevykdomi jų teisėti reikalavimai ar nurodymai, patikrinimą atliekantis Departamento valstybės tarnautojas surašo administracinio nusižengimo protokolą. Taip pat Departamento valstybės tarnautojas turi teisę kreiptis į policiją su prašymu padėti užtikrinti tarnybinių funkcijų vykdymą.

31. Departamento valstybės tarnautojas, atliekantis patikrinimą, turi surinkti patikrinimui būtiną informaciją, susijusią su tikrinama sritimi, ir patikrinti, ar surinkta informacija teisinga.

32. Kai atitinkamai priežiūros sričiai Departamento direktoriaus įsakymu yra patvirtintas atitinkamos rūšies kontrolinis klausimynas, atliekant ūkio subjekto patikrinimą, privaloma jį užpildyti.

33. Atliekamų neplaninių patikrinimų metu, kai patikrinimui atlikti nepakanka vieno kontrolinio klausimyno duomenų pildymui arba atliekamas nustatytų pažeidimų įvykdymo patikrinimas, gali būti pildomas faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktas.

34. Kontroliniai klausimynai ir faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktai registruojami „DVS Avilys“.

35. Jeigu ūkio subjektas vadovaujasi Departamento direktoriaus patvirtinta rašytine arba viešai paskelbta konsultacija, kuri Departamento individualiu administraciniu aktu arba teismo sprendimu pripažįstama kaip neatitinkanti teisės aktų reikalavimų (klaidinga), ūkio subjektui poveikio priemonės už netinkamą teisės aktų vykdymą, kurį lėmė klaidinga konsultacija, netaikomos. Ši išlyga netaikoma Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 32 straipsnio 3 dalyje nustatytais atvejais.

36. Nustačius NKPAĮ, KKVAĮ ar Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pažeidimus, ūkio subjektui ir (ar) ūkio subjekto vadovui teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka surašomas administracinio nusižengimo protokolas ir (ar) protokolas juridiniam asmeniui arba kitai organizacijai ar jų padaliniui.

37. Administracinių nusižengimų bylos nagrinėjamos ir baudos skiriamos Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) nustatyta tvarka, o juridiniams asmenims arba kitoms organizacijoms ar jų padaliniams – NKPAĮ nustatyta tvarka.

38. Apie visus nustatytus pažeidimus ir priemones, kurių buvo imtasi, per 3 darbo dienas nuo pažeidimų nustatymo dienos per „DVS Avilys“ ar elektroniniu paštu informuojamas Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjas.

39. Patikrinimą atlikęs Departamento valstybės tarnautojas, nustatęs pažeidimus, už kuriuos Departamento pareigūnai neturi teisės surašyti administracinio nusižengimo protokolo, surašo kontrolinį klausimyną ar faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktą ir informuoja Teritorinio skyriaus vedėją. Skyriaus vedėjas užtikrina, kad apie minėtus pažeidimus raštu būtų informuota kompetentinga institucija, pranešimą išsiunčiant raštu.

40. Departamento valstybės tarnautojui patikrinus, ar laikomasi KKVAĮ, Apraše ir Nurodymuose nustatytų reikalavimų, užpildomas prekybos antikvariniais daiktais kontrolinis klausimynas. Departamento valstybės tarnautojas apie Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 35 straipsnyje nustatytų privalomų nurodymų ir/ar ANK 198 straipsnio taikymą surašo raštišką pranešimą, kurį ne vėliau, kaip per 3 darbo dienas nuo patikrinimo kartu su kontrolinio klausimyno kopija pateikia Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjui. Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjas užtikrina, kad apie tai teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais būtų informuota Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos. Dėl Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 36 straipsnio 1 dalies 1 punkte numatytos poveikio priemonės taikymo sprendžia patikrinimą atlikęs Departamento valstybės tarnautojas, o dėl šio straipsnio 1 dalies 2-6 punktuose numatytų poveikio priemonių taikymo sprendžia Departamento direktorius.

41. Teritorinio skyriaus vedėjai ir Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjas kaupia duomenis apie savo vadovaujamų skyrių patikrinimams panaudotus išteklius (žmogiškuosius, laiką, degalus, automobilių nuomą ir kitus materialinius išteklius), vykdo tikrinamų ūkio subjektų apskaitą. Duomenys apie praeitais metais patikrinimams panaudotus išteklius iki einamųjų metų vasario 16 dienos pateikiami Išteklių valdymo ir viešųjų pirkimų skyriui, o patikrintų ūkio subjektų apskaitos duomenys iš Teritorinių skyrių Departamento direktoriaus nustatyta tvarka – Veiklos koordinavimo skyriui. Strateginio planavimo ir finansų skyrius Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjo raštišku prašymu teikia duomenis apie priežiūros funkcijas atliekančių tarybų, komisijų, ekspertų veiklai panaudotas lėšas. Išteklių valdymo ir viešųjų pirkimų, Veiklos koordinavimo, Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėjai užtikrina, kad šiais duomenimis galėtų būtų keičiamasi Departamente bei informuojamos priežiūros funkcijas atliekančios institucijos, joms paprašius.

42. Veiklos koordinavimo skyrius, užtikrindamas grįžtamąjį ryšį su ūkio subjektais, po kiekvieno ūkio subjekto planinio ir (ar) neplaninio patikrinimo, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo patikrinimo atlikimo dienos, ūkio subjektui siunčia ūkio subjektų priežiūros grįžtamojo ryšio anketą.

 

VIII. ATASKAITŲ TEIKIMAS

 

43. Metinę ataskaitą pagal taisyklių 3 priede nustatytą formą apie įvykdytus patikrinimus Teritoriniai skyriai iki einamųjų metų gruodžio 15 d pateikia Veiklos koordinavimo skyriui. Veiklos koordinavimo skyrius yra atsakingas už metinės ataskaitos apie Departamento veiklą vykdant ūkio subjektų veiklos patikrinimus parengimą. Metinė ataskaita apie Departamento veiklą vykdant ūkio subjektų veiklos patikrinimus yra viešinama Departamento tinklalapyje. Už metinių ataskaitų apie Departamento veiklą vykdant ūkio subjektų veiklos patikrinimus paskelbimą yra atsakingas Departamento Išteklių valdymo ir viešųjų pirkimų skyrius, kuriam šių planų elektronines versijas pateikia Veiklos koordinavimo skyrius.

44. Teritoriniai skyriai kas ketvirtį, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 15 d., apie metinio plano vykdymą raštu pateikia informaciją Veiklos koordinavimo skyriui.

 

IX. PAŽEIDIMŲ PAŠALINIMO KONTROLĖ

 

45. Teritorinio skyriaus valstybės tarnautojas nustatęs teisės aktų reikalavimų pažeidimus, ūkio subjektui surašo Departamento direktoriaus įsakymu patvirtintos formos reikalavimą juos pašalinti. Reikalavime nustatomas protingas terminas pažeidimams pašalinti.

46. Teritorinio skyriaus valstybės tarnautojas privalo atlikti reikalavimo įvykdymo patikrinimą ne vėliau kaip per 4 darbo dienas po reikalavimo įvykdymo termino pabaigos.

47. Patikrinus ar reikalavimas tinkamai įvykdytas, surašomas faktinių duomenų vietoje aktas, kuris registruojamas „DVS Avilys“.

48. Patikrinimo metu nustačius, kad reikalavimas neįvykdytas, įvykdytas iš dalies ar įvykdytas netinkamai ūkio subjektui (atsakingam asmeniui) taikoma ANK nustatyta administracinė atsakomybė.

 

X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Teritorinių skyrių vedėjai ir Veiklos koordinavimo skyriaus vedėjas užtikrina, kad ūkio subjektų veiklos patikrinimai būtų organizuojami ir vykdomi taip, kad žmogiškieji ir materialiniai ištekliai būtų naudojami kuo efektyviau.

50. Patikrinimo dokumentai saugomi Departamente Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

51. Departamento Veiklos koordinavimo skyrius teikia Teritoriniams skyriams metodinę pagalbą dėl šių taisyklių taikymo ir patikrinimų vykdymo bei inicijuoja ir rengia šių taisyklių pakeitimo, pripažinimo netekusiomis galios ar naujų taisyklių patvirtinimo teisės aktų projektus.

52. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_____________

 

Ūkio subjektų veiklos planinių ir

neplaninių patikrinimų taisyklių

1 priedas

 

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

TERITORINIŲ SKYRIŲ

____________ METŲ ŪKIO SUBJEKTŲ VEIKLOS

PATIKRINIMO PLANAS

 

Eil. Nr.

Tikrinamo ūkio subjekto vardas ir pavardė arba pavadinimas (nurodomas kultūros paveldo objekto valdytojas, jei darbai atliekami rangos būdu – rangovo pavadinimas arba vardas ir pavardė)

Patikrinimo tikslas

Metų ketvirtis arba konkretus terminas, kai numatoma atlikti patikrinimą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 

Ūkio subjektų veiklos planinių ir

neplaninių patikrinimų taisyklių

2 priedas

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

_____________________ TERITORINIO SKYRIAUS

 

__________ Nr. ________

(data)              

 

_________________

(surašymo vieta)

 

PAVEDIMAS ATLIKTI ŪKIO SUBJEKTO VEIKLOS PATIKRINIMĄ

 

1. Ūkio subjekto_____________________________________________________________

                       (tikrinamo ūkio subjekto vardas, pavardė arba pavadinimas, juridinio ar fizinio asmens kodas)

patikrinimą atliks_________________________________________________________________ ,

                          (nurodyti patikrinimą atliksiančių valstybės tarnautojų pareigas, vardus ir pavardes)

 

2. Patikrinimo atlikimo pagrindai _______________________________________________

                                                                                     (nurodyti planinį patikrinimą

_________________________________________________________________________ .

                                           arba neplaninį patikrinimą ir pavedimą, jeigu toks yra)

 

3. Patikrinimo tikslas ________________________________________________________

                                                                               (nurodyti patikrinimo tikslą)

__________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________

 

4. Patikrinimo atlikimo terminas __________________________.

                                                                       (nurodyti terminą)

 

5. ________________________________________________________________________

                                                   (nurodyti kitą svarbią informaciją, jeigu reikia)

__________________________________________________________________________

 

6. PRIEDAI:

6.1. ______________________________________________________________________

 

6.2. ______________________________________________________________________

 

____________ _____________________________________________________________

(pareigų pavadinimas) (parašas)                                         (vardas, pavardė)

 

 

______________

 

Ūkio subjektų veiklos planinių ir neplaninių

patikrinimų taisyklių

3 priedas

 

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

_______________ TERITORINIO SKYRIAUS

____________ METŲ ŪKIO SUBJEKTŲ PATIKRINIMŲ ATASKAITA

 

Eil. Nr.

Patikrinimo data

Tikrinto ūkio subjekto vardas, pavardė ar pavadinimas, kodas

Planinis ar neplaninis patikrinimas, patikrinimo užduotis

Patikrinimą atlikę teritorinio skyriaus valstybės tarnautojai

Nustatyti pažeidimai (nurodyti pažeisto teisės akto pavadinimą, straipsnį, dalį, punktą)

Surašyto administracinio nusižengimo protokolo data, numeris, nutarimo data, numeris, sankcija

Institucijos, kurioms perduota informacija apie nustatytus pažeidimus

Patikrinimui skirto laiko (patikrinimo vietoje trukmės) ir išteklių duomenys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________