LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SOCIALINĖS INTEGRACIJOS KOMPLEKSINIŲ (INTEGRUOTŲ) PASLAUGŲ MODELIO NEĮGALIESIEMS, SERGANTIEMS EPILEPSIJA, ĮGYVENDINIMO 2015–2020 METŲ VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2015 m. liepos 2 d. Nr. A1-395

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Strateginio planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 827 „Dėl Strateginio planavimo metodikos patvirtinimo“, 4.3.5 papunkčiu ir įgyvendindama Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013–2019 metų programos įgyvendinimo 2015 metais priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. vasario 5 d. įsakymu Nr. A1-43 „Dėl Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013–2019 metų programos įgyvendinimo 2015 metais priemonių plano patvirtinimo“, 1.1.2 priemonę:

1. T v i r t i n u Socialinės integracijos kompleksinių (integruotų) paslaugų modelio neįgaliesiems, sergantiems epilepsija, įgyvendinimo 2015–2020 metų veiksmų planą (pridedama).

2. P a v e d u šio įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal veiklos sritį.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                  Algimanta Pabedinskienė


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2015 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. A1-395

 

SOCIALINĖS INTEGRACIJOS KOMPLEKSINIŲ (INTEGRUOTŲ) PASLAUGŲ MODELIO NEĮGALIESIEMS, SERGANTIEMS EPILEPSIJA, ĮGYVENDINIMO 2015–2020 METŲ VEIKSMŲ PLANAS

 

I SKYRIUS

BendroSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinės integracijos kompleksinių (integruotų) paslaugų modelio neįgaliesiems, sergantiems epilepsija, įgyvendinimo 20152020 metų veiksmų plano (toliau – Planas) paskirtis – didinti neįgaliųjų, sergančių epilepsija, socialinę integraciją ir lygias galimybes, užtikrinant socialinės reabilitacijos paslaugų teikimą 20152020 metais.

2. Plane numatytos 2015–2020 metų epilepsija sergančių asmenų socialinės integracijos plėtrą įgyvendinančios priemonės, joms įgyvendinti reikalingas finansavimas ir finansavimo šaltiniai, atsakingi vykdytojai. Taip pat Plane pateikiami Plano įgyvendinimo vertinimo kriterijai ir siekiamos jų reikšmės.

3. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2014 metais Lietuvoje gyveno 24 085 asmenys, sergantys epilepsija. Lyginant su 2010 m., epilepsija sergančių asmenų skaičius išaugo 13 proc.

4. Epilepsija sukelia didelių psichologinių ir socialinių problemų sergantiesiems. Epilepsija sergantys asmenys dažnai gyvena atskirties gyvenimą, jų savivertė sumažėjusi, jie jaučia stigmą, yra linkę į depresiją, baimes, nemotyvuoti mokslui ar darbui, nemoka bendrauti, turi daug psichologinių problemų (asmeninių, šeimoje ir visuomenėje). Tai daro įtakos jų išsilavinimui, riboja galimybes dalyvauti visuomeniniame gyvenime, įsilieti į darbo rinką. Periodiški apsilankymai pas gydytojus neišsprendžia sudėtingų psichologinių ir socialinių problemų, todėl būtina specializuota pagalba, nukreipta psichologinėms ir socialinėms funkcijoms atstatyti, motyvacijai mokytis ir dirbti didinti.

5. Bendradarbiavimas tarp institucijų, įstaigų ir organizacijų, teikiančių paslaugas epilepsija sergantiems asmenims, yra nepakankamas, veiksmų koordinavimas neužtikrintas.

Lietuvoje reikalinga institucija (organizacija), kuri koordinuotų epilepsija sergantiems asmenims teikiamų sveikatos priežiūros, reabilitacijos (socialinės, profesinės) ir švietimo paslaugų įgyvendinimą šalyje, vykdytų metodologinį darbą ir epilepsija sergančių asmenų integracijos proceso stebėseną, organizuotų apklausas ir tyrimus, teikiamų paslaugų kokybės vertinimą, duomenų apie epilepsija sergančius asmenis analizę, informacinės ir metodinės medžiagos leidybą, specialistų komandų mokymus ir atskirų visuomenės profesinių grupių (policininkų, mokytojų ir kt.) informavimą.

6. Trūksta statistinių duomenų apie epilepsija sergančius asmenis ir jų poreikių tenkinimą. Epilepsija sergantys asmenys visose savivaldybėse įvardijami kaip neįgalūs, todėl nežinomas jų pasiskirstymas šalyje pagal amžių, socialinę padėtį, išsilavinimą ir poreikius.

7. Ugdymo ir švietimo paslaugų prieinamumas ir veiksmingumas epilepsija sergantiems asmenims yra nepakankamas. Pedagogai neturi specifinių žinių, kaip elgtis su epilepsija sergančiais asmenimis, sunkiai identifikuoja epilepsijos priepuolius, kai jie praeina be sąmonės netekimo.

8. Epilepsija sergantys asmenys nėra aprūpinami techninės pagalbos priemonėmis, kurios praneštų apie naktinius priepuolius, padėtų išvengti traumų priepuolių metu, kurie leistų aplinkiniams atpažinti epilepsija sergantį asmenį, netikėtai jį ištikus priepuoliui. Lietuvoje iki šiol epilepsija sergantiems asmenims techninės prevencinės priemonės neteikiamos ir negaminamos.

9. Nepakankamas visuomenės informuotumas apsunkina epilepsija sergančių asmenų integraciją į visuomenę. Epilepsija sergantys asmenys ir visuomenė neturi pakankamai bendros informacijos apie ligą, žinių apie pagalbos teikimą ir jos teikimo būdus, galimybes gauti paslaugas.

10. Įgyvendinant Planą epilepsija sergantys asmenys gaus kokybiškas socialinės reabilitacijos paslaugas, pagerės bendradarbiavimas tarp institucijų, įstaigų ir organizacijų, teikiančių paslaugas epilepsija sergantiems asmenims, ugdymo ir švietimo paslaugų prieinamumas ir veiksmingumas epilepsija sergantiems asmenims.

11. Planas įgyvendinamas 20152020 metais.

12. Plano įgyvendinimą koordinuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

13. Plano įgyvendinimas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų.

 

 

II SKYRIUS

PLANO TIKSLAS, UŽDAVINIAI, PRIEMONĖS, ASIGNAVIMAI

IR ĮGYVENDINANČIOS INSTITUCIJOS

 

Eil.

Nr.

Tikslo,

uždavinio,

priemonės

pavadinimas

2015-ųjų metų asignavimai

(Eur)

Numatomi 2016-ųjų metų asignavimai (Eur)

Numatomi 2017-ųjų metų

asignavimai (Eur)

Numatomi 2018–2020 metų asignavimai (Eur)

Įgyvendinanti institucija

 

viso

iš jų

 

 

 

viso

iš jų

 

 

 

viso

iš jų

 

 

 

viso

iš jų

išlaidoms

turtui įsigyti

išlaidoms

 

 

turtui įsigyti

išlaidoms

 

 

turtui įsigyti

išlaidoms

turtui įsigyti

iš viso

iš jų darbo užmokesčiui

 

 

iš viso

iš jų darbo užmokesčiui

 

 

iš viso

iš jų darbo užmokesčiui

iš viso

iš jų darbo užmokesčiui

 

Tikslas:

diegti socialinės integracijos kompleksinių (integruotų) paslaugų modelį neįgaliesiems, sergantiems epilepsija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Uždavinys:

vykdyti epilepsija sergančių asmenų socialinės integracijos proceso koordinavimą ir stebėseną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1.

Priemonė:

teisės aktų nustatyta tvarka atrinkti epilepsija sergančių asmenų socialinės integracijos įstaigą (organizaciją), kuri koordinuotų epilepsija sergantiems asmenims teikiamų sveikatos priežiūros, reabilitacijos ir švietimo paslaugų įgyvendinimą, vykdytų metodologinį darbą, organizuotų apklausas ir tyrimus, informacinės ir metodinės medžiagos leidybą ir kt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

2.

Uždavinys:

sudaryti sąlygas socialinės reabilitacijos paslaugų teikimui ir teikti socialinės reabilitacijos paslaugas epilepsija sergantiems asmenims

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.

Priemonė:

parengti specializuotos socialinės reabilitacijos paslaugų teikimo modelį

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

2.2.

Priemonė:

finansuoti socialinės reabilitacijos paslaugų teikimą epilepsija sergantiems asmenims

 

 

 

 

 

 

 

 

395 243

ES*

(5 regionai)

 

395 243

ES*

(5 regionai)

 

 

 

1 173 227

ES*

(5

regionai)

 

1 173 227

ES*

(5

regionai)

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

2.3.

Priemonė:

parengti socialinės reabilitacijos paslaugų teikimo metodikas (Epilepsija sergančių asmenų emocijų valdymo metodų ir įgūdžių lavinimo metodika, Epilepsija sergančių asmenų motyvacijos ugdymo ir įgūdžių lavinimo metodika, Epilepsija sergančių asmenų muzikos terapijos metodika, Epilepsija sergančių asmenų savivertės ugdymo užimtumo terapijos pagrindu metodika, Epilepsija sergančių asmenų teatro terapijos metodika)

 

 

 

 

36 536

ES*

 

36 536

ES*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

2.4.

Priemonė:

parengti socialinės integracijos duomenų rinkimo apie neįgaliuosius, sergančius epilepsija, metodiką

 

 

 

 

11 307

ES*

 

 

11 307

ES*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

2.5.

Priemonė:

parengti metodines rekomendacijas švietimo (ugdymo) įstaigų darbuotojams, dirbantiems su epilepsija sergančiais asmenimis

 

 

 

 

 

 

 

 

2 000 ES*

 

2 000 ES*

 

 

 

 

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

2.6.

Priemonė:

atlikti teikiamų socialinės reabilitacijos paslaugų epilepsija sergantiems asmenims kokybės vertinimą ir rezultatų analizę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 500 ES*

 

8 500 ES*

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

3.

Uždavinys:

mažinti epilepsijos stigmą, taikant visuomenės švietimo priemones

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1.

Priemonė:

organizuoti visuomenės švietimą epilepsijos klausimais (konferencijas, akcijas, diskusijas, mokymus, radijo ir televizijos laidas, straipsnius spaudoje ir informacijos sklaidą internete)

 

 

 

 

16 847

ES*

 

16 847

ES*

 

 

 

8 500 ES*

 

8 500 ES*

 

 

 

24 960

ES*

 

24 960

ES*

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

3.2.

Priemonė:

organizuoti policijos, viešojo transporto, švietimo įstaigų ir kitų darbuotojų mokymus epilepsijos klausimais

 

 

 

 

 

 

 

 

8 900 ES*

 

8 900 ES*

 

 

 

26 700 ES*

 

26 700 ES*

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

3.3.

Priemonė:

organizuoti kompetencijos tobulinimo veiklas (mokymus, seminarus ir pan.) specialistams, teikiantiems socialinės reabilitacijos paslaugas epilepsija sergantiems asmenims

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 750 ES*

 

3 750 ES*

 

 

 

11 250 ES*

 

11 250 ES*

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

3.4.

Priemonė:

atlikti epilepsija sergančių asmenų padėties visuomenėje diskriminacijos požiūriu tyrimą ir rezultatų analizę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 000 ES*

 

10 000 ES*

 

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

4.

Iš viso Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas, iš jo:

 

 

 

 

64 690

 

64 690

 

 

 

418 393

 

418 393

 

 

 

1 254 637

 

1 254 637

 

 

 

 

4.1.

bendrojo finansavimo lėšos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2.

Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšos

 

 

 

 

64 690

 

64 690

 

 

 

418 393

 

418 393

 

 

 

1 254 637

 

1 254 637

 

 

 

 

4.3.

Tikslinės paskirties lėšos ir pajamų įmokos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Kiti šaltiniai (Europos Sąjungos finansinė parama projektams įgyvendinti ir kitos teisėtai gautos lėšos)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Iš viso planui finansuoti (4 + 5)

 

 

 

 

64 690

64 690

 

 

418 393

418 393

 

 

1 254 637

1 254 637

 

 

 

 

ES* – 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos

 

III SKYRIUS

PLANO VERTINIMO KRITERIJAI IR JŲ REIKŠMĖS

 

Vertinimo kriterijaus kodas

Tikslo, uždavinių, vertinimo kriterijų pavadinimai ir mato vienetai

Vertinimo kriterijų reikšmės

Įgyvendinanti institucija

2015-ųjų metų

2016-ųjų metų

2017-ųjų metų

20182020 metų

1.

Tikslas diegti socialinės integracijos kompleksinių (integruotų) paslaugų modelį neįgaliesiems, sergantiems epilepsija

 

 

 

 

 

1.1.

Uždavinys vykdyti epilepsija sergančių asmenų socialinės integracijos proceso koordinavimą ir stebėseną

 

 

 

 

 

P-1-1-1

Atrinktų epilepsija sergančių asmenų socialinės integracijos įstaigų (organizacijų) skaičius

1

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

1.2.

Uždavinys sudaryti sąlygas socialinės reabilitacijos paslaugų teikimui ir teikti socialinės reabilitacijos paslaugas epilepsija sergantiems asmenims

 

 

 

 

 

P-1-2-1

Parengtas specializuotos socialinės reabilitacijos paslaugų teikimo modelis

1

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-2-2

Epilepsija sergančių asmenų, gavusių socialinės reabilitacijos paslaugas, skaičius

 

 

320

520

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-2-3

Parengtų socialinės reabilitacijos paslaugų teikimo metodikų skaičius

 

5

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-2-4

Parengta socialinės integracijos duomenų rinkimo apie neįgaliuosius, sergančius epilepsija, metodika

 

1

 

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-2-5

Parengtų metodinių rekomendacijų švietimo (ugdymo) įstaigų darbuotojams, dirbantiems su epilepsija sergančiais asmenimis, skaičius

 

 

1

 

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-2-6

Parengtų teikiamų socialinės reabilitacijos paslaugų epilepsija sergantiems asmenims kokybės vertinimo ataskaitų skaičius

 

 

 

1

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

1.3.

Uždavinys – mažinti epilepsijos stigmą, taikant visuomenės švietimo priemones

 

 

 

 

 

P-1-3-1

Įvykdytų visuomenės švietimo priemonių epilepsijos klausimais skaičius

 

2

3

6

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-3-2

Mokymuose epilepsijos klausimais dalyvavusių policijos, viešojo transporto, švietimo įstaigų ir kitų darbuotojų skaičius

 

 

40

120

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-3-3

Specialistų, teikiančių socialinės reabilitacijos paslaugas epilepsija sergantiems asmenims, tobulinusių kvalifikaciją, skaičius

 

 

 

5

5

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

P-1-3-4

Atliktų epilepsija sergančių asmenų padėties visuomenėje diskriminacijos požiūriu tyrimų skaičius

 

 

 

 

1

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

 

_______________________________