VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2015 M. RUGSĖJO 4 D. ĮSAKYMO NR. B1-838 „DĖL EKSPORTUOJAMŲ ŪKINIŲ GYVŪNŲ KARANTINAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO “ PAKEITIMO

 

2024 m. kovo 14 d. Nr. B1-340

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 2, 3, 6 ir 11 punktais ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2024 m. vasario 13 d. įsakymu Nr. B1-212 „Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos administracijos struktūros patvirtinimo“:“:

1.         P a k e i č i u Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. rugsėjo 4  d. įsakymą Nr. B1-838 „Dėl Eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

„VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL EKSPORTUOJAMŲ ŪKINIŲ GYVŪNŲ KARANTINAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO 

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 1 dalies 2, 3, 6 ir 11  punktais ir atsižvelgdamas į 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/429 dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, kuriuo iš dalies keičiami ir panaikinami tam tikri gyvūnų sveikatos srities aktai („Gyvūnų sveikatos teisės aktas“), 243 straipsnį:

1. T v i r t i n u  Eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).

2. P a v e d u:

2.1. Aprašo 20, 29, 37, 40 punktuose nustatytų funkcijų vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Paslaugų departamento apygardų paslaugų skyriams;

2.2. Aprašo 46 punkte nustatytų funkcijų vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento apygardų priežiūros skyriams.“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas įsigalioja 2024 m. lapkričio 1 d.;

2.2. eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punktai, kuriems veterinarinis patvirtinimas buvo suteiktas iki šio įsakymo įsigaliojimo, nuo 2024 m. lapkričio 1 d. turi atitikti šiuo įsakymu nauja redakcija išdėstyto Aprašo nuostatas.

 

 

Direktorė                                                                                             Audronė Mikalauskienė

 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2015 m. rugsėjo 4 d. įsakymu

Nr. B1-838

(Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2024 m. kovo 14 d. įsakymo

Nr. B1-340 redakcija)

 

EKSPORTUOJAMŲ ŪKINIŲ GYVŪNŲ KARANTINAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato veterinarinio patvirtinimo suteikimo eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punktams ir eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo juose ir ūkinių gyvūnų laikymo vietose tvarką, taip pat reikalavimus eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punktams ir aplink juos esančiai teritorijai. 

2. Tvarkos aprašas taikomas iš Lietuvos Respublikos į trečiąsias šalis eksportuojamiems ūkiniams gyvūnams, kuriuos pagal importuojančios trečiosios šalies reikalavimus privaloma tam tikrą laiką karantinuoti (laikyti, stebėti, prireikus tirti ir gydyti) eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punkte ar ūkinių gyvūnų laikymo vietoje, iš kurios ūkiniai gyvūnai yra eksportuojami.

3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimas –  į trečiąsias šalis eksportuojamų ūkinių gyvūnų laikymas, stebėjimas, prireikus tyrimas ir gydymas eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punkte ar ūkinių gyvūnų laikymo vietoje, kol jie atitiks Europos Sąjungos ir importuojančios trečiosios šalies nustatytus gyvūnų sveikatos reikalavimus.

3.2. Eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punktas (toliau – karantino punktas) – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka patvirtinta speciali ūkinių gyvūnų laikymo vieta, kurioje tam tikrą laiką laikomi, stebimi, prireikus tiriami ir gydomi tik eksportuojami ūkiniai gyvūnai, kol jie atitiks Europos Sąjungos ir importuojančios trečiosios šalies nustatytus gyvūnų sveikatos reikalavimus.

3.3. Eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punkto atsakingas asmuo (toliau – karantino punkto atsakingas asmuo) – ūkio subjekto darbuotojas, atsakingas už eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo veiklą eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punkte.

3.4. Karantinuojamų eksportuojamų ūkinių gyvūnų siunta (toliau – ūkinių gyvūnų siunta) – eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantino punkte ar ūkinių gyvūnų laikymo vietoje tam tikrą laiką karantinuojama eksportuojamų ūkinių gyvūnų grupė.

3.5. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme, 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2017/625 dėl oficialios kontrolės ir kitos oficialios veiklos, kuri vykdoma siekiant užtikrinti maisto ir pašarų srities teisės aktų bei gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų sveikatos ir augalų apsaugos produktų taisyklių taikymą, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 999/2001, (EB) Nr. 396/2005, (EB) Nr. 1069/2009, (EB) Nr. 1107/2009, (ES) Nr. 1151/2012, (ES) Nr. 652/2014, (ES) 2016/429 ir (ES) 2016/2031, Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1/2005 ir (EB) Nr. 1099/2009 bei Tarybos direktyvos 98/58/EB, 1999/74/EB, 2007/43/EB, 2008/119/EB ir 2008/120/EB, ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 854/2004 ir (EB) Nr. 882/2004, Tarybos direktyvos 89/608/EEB, 89/662/EEB, 90/425/EEB, 91/496/EEB, 96/23/EB, 96/93/EB ir 97/78/EB bei Tarybos sprendimas 92/438/EEB (Oficialios kontrolės reglamentas), 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/429 dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, kuriuo iš dalies keičiami ir panaikinami tam tikri gyvūnų sveikatos srities aktai („Gyvūnų sveikatos teisės aktas“) ir kituose gyvūnų sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

VETERINARINIO PATVIRTINIMO SUTEIKIMO KARANTINO PUNKTAMS TVARKA

 

4Karantino punktai turi būti patvirtinti vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašas), nuostatomis.

5. Veterinarinis patvirtinimas karantino punktams suteikiamas pagal numatomų karantinuoti eksportuojamų ūkinių gyvūnų (toliau – karantinuojami ūkiniai gyvūnai) rūšį, jeigu karantino punktai atitinka Tvarkos aprašo III skyriaus reikalavimus ir biologinio saugumo priemonių reikalavimus, taikomus numatomų karantinuoti ūkinių gyvūnų rūšiai. Jeigu biologinio saugumo priemonių reikalavimuose, taikomuose numatomų karantinuoti ūkinių gyvūnų rūšiai, nustatyti griežtesni reikalavimai, nei nustatyti Tvarkos aprašo III skyriuje, Tvarkos aprašo III skyriaus reikalavimai taikomi tiek, kiek neprieštarauja biologinio saugumo priemonių reikalavimams.

6. Ūkio subjektas, siekiantis vykdyti eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo veiklą, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos apraše nustatyta tvarka turi pateikti:

6.1. Prašymą dėl veterinarinio patvirtinimo ( Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo 4 priedas). Prašyme dėl veterinarinio patvirtinimo turi būti nurodyta numatomų karantinuoti ūkinių gyvūnų rūšis ir karantino punkto atsakingo asmens vardas, pavardė ir kontaktiniai duomenys;

6.2.  asmens tapatybės kortelės arba asmens paso kopiją (tik tuo atveju, kai kreipiasi fizinis asmuo);

6.3. patalpų, teritorijos, kuriose numatoma vykdyti veiklą, schemą, kurioje turi būti pažymėtos Tvarkos aprašo 12 punkte nurodytos patalpos ir jų plotai;

6.4. patalpų, teritorijos, kuriose numatoma vykdyti veiklą, teisėtą naudojimą patvirtinančių dokumentų (nuosavybės teisę patvirtinančių dokumentų, nuomos, panaudos sutarčių ir pan.) kopijas.

7. Karantino punktams veterinarinis patvirtinimas suteikiamas, veterinarinis patvirtinimas sustabdomas, veterinarinio patvirtinimo sustabdymas ar veterinarinis patvirtinimas panaikinamas, karantino punkto veiklos ar duomenų pakeitimai įforminami vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašu. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendime, kuriuo suteikiamas veterinarinis patvirtinimas, be kitų duomenų nurodoma leidžiamų karantinuoti ūkinių gyvūnų rūšis, karantino punkto geografinės koordinatės (pagal visuotinę padėties nustatymo sistemą (angl. Global Positioning System) pasaulio geodezinėje sistemoje (angl. World Geodetic System)).

8. Ūkio subjektas patvirtintame karantino punkte gali vykdyti tik eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo veiklą.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI KARANTINO PUNKTAMS

 

9. Karantino punkto teritorija turi būti aptverta tvora (medine, tinkline ir kt.), o prie įvažiavimo / įėjimo į karantino punkto teritoriją turi būti įrengti vartai. Tvora ir vartai turi būti įrengti taip, kad į karantino punkto teritoriją negalėtų nekontroliuojamai patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai, kiti ūkiniai gyvūnai. Prie įvažiavimo / įėjimo į karantino punkto teritoriją turi būti užrašas „KARANTINAS. Pašaliniams įeiti draudžiama!“.

10. Karantino punkto teritorija turi būti reguliariai tvarkoma. Joje auganti žolė turi būti laiku nušienaujama, krūmai apkarpomi, kad juose būtų sunku veistis graužikams ir kitiems gyvūnams. 

11. Karantino punktas turi būti įrengtas taip, kad:

11.1. būtų galima kontroliuoti transporto priemonių ir asmenų patekimą į karantino punkto teritoriją ir patalpas;

11.2. į jį įvažiuojančių transporto priemonių keliai nesikirstų su išvažiuojančių transporto priemonių keliais;

11.3. į jį įvažiuojančios transporto priemonės ratus galima būtų išdezinfekuoti užpurškiant ant jų autorizuotus veterinarinius biocidinius produktus (toliau – dezinfekcinės medžiagos) ir (arba) kad į jį įvažiuojanti transporto priemonė turėtų pervažiuoti dezinfekcinį barjerą, pripildytą dezinfekcinėmis medžiagomis, kurios esant temperatūrai, nurodytai gamintojo instrukcijoje, neužšals ir kurių rekomenduojama koncentracija, nurodyta gamintojo instrukcijoje, išsilaikys. Siekiant tinkamai išdezinfekuoti dezinfekcinėmis medžiagomis transporto priemonės ratų paviršių, transporto priemonės ratai dezinfekciniame barjere turi apsisukti mažiausiai 1,5 karto;

11.4. karantino punkto darbuotojai ir lankytojai įeitų į karantino punktą ir išeitų iš jo tik per tam skirtą įėjimo / išėjimo punktą, kuriame įrengtos persirengimo patalpos;

11.5. įeidami į karantino punktą ar išeidami iš jo karantino punkto darbuotojai ir lankytojai negalėtų išvengti perėjimo per dezinfekcinius kilimėlius, užpildytus dezinfekcinėmis medžiagomis pagal gamintojo instrukciją.

12. Karantino punkte turi būti:

12.1. karantinuojamiems ūkiniams gyvūnams laikyti skirtos patalpos, atitinkančios Ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimus, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2019 m. rugsėjo 20 d. įsakymu Nr. B1-690 „Dėl Ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimų patvirtinimo“, ir specialiuosius gyvūnų gerovės reikalavimus (jeigu tokie yra) (toliau – karantinavimo patalpos). Karantinavimo patalpose turi būti įrengta vandens tiekimo sistema, prie įėjimo į kiekvieną karantinavimo patalpą turi būti dezinfekcinis kilimėlis, užpildytas dezinfekcinėmis medžiagomis pagal gamintojo instrukciją;

12.2. ūkinių gyvūnų pakrovimo ir iškrovimo rampa, atitinkanti 2004 m. gruodžio 22 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1/2005 dėl gyvūnų apsaugos juos vežant ir atliekant susijusias operacijas ir iš dalies keičiančio direktyvas 64/432/EEB ir 93/119/EB ir Reglamentą (EB) Nr. 1255/97 I priedo III skyriaus 1.3 ir 1.4 papunkčių reikalavimus;

12.3. atskiros patalpos sergantiems, susižeidusiems karantinuojamiems ūkiniams gyvūnams atskirti ir laikyti, atitinkančios Tvarkos aprašo 12.1 papunkčio reikalavimus (toliau – ūkinių gyvūnų izoliatorius);

12.4. atskiros patalpos pašarams laikyti, atitinkančios 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 183/2005, nustatančio pašarų higienos reikalavimus, su visais pakeitimais reikalavimus;

12.5. atskiros patalpos pakratams laikyti;

12.6. patalpa veterinarijos gydytojui.

13. Tvarkos aprašo 12 punkte nurodytos patalpos gali būti įrengtos atskiruose pastatuose, kurie yra karantino punkto teritorijoje. Karantino punkto patalpos gali būti įrengtos pastate (-uose), kurio tik dalis (-ys) patenka į karantino punkto teritoriją. Tokiu atveju pastato dalis, kurioje įrengtos karantino punkto patalpos, turi būti atskirta aklina siena nuo pastato dalies, nepriklausančios karantino punktui.

14. Karantino punkto patalpos turi būti aiškiai pažymėtos ir naudojamos tik pagal tiesioginę paskirtį. Jeigu karantino punkte yra įrengtos kelios karantinavimo patalpos ar keli ūkinių gyvūnų izoliatoriai, jos (jie) turi būti atitinkamai sunumeruotos (-i). Karantino punkte gali būti įrengtos kitos, nei Tvarkos aprašo 12 punkte nurodytos, su karantinavimo veikla susijusios patalpos (pvz.: darbuotojams pailsėti skirtos patalpos, dokumentacijai ar pagalbinei įrangai, priemonėms laikyti skirtos patalpos ir pan.).

15. Karantino punkto darbuotojų drabužiai ir batai turi būti švarūs, drabužiai – reguliariai skalbiami (išskyrus vienkartinius), batai – reguliariai valomi ir dezinfekuojami (išskyrus vienkartinius).

 

IV SKYRIUS

ŪKINIŲ GYVŪNŲ KARANTINAVIMO TVARKA KARANTINO PUNKTUOSE

 

16. Skirtingų rūšių ir skirtingų siuntų ūkiniai gyvūnai turi būti karantinuojami atskirose karantinavimo patalpose.

17. Karantino punkto atsakingas asmuo karantinuojamų ūkinių gyvūnų registracijos žurnale (popieriniame arba elektroniniame) turi registruoti šiuos duomenis apie į karantino punktą įvežamus, karantinuojamus ir išvežamus ūkinius gyvūnus:

17.1. ūkinio gyvūno rūšis, lytis, amžius ir individualus numeris (kai ūkiniai gyvūnai privalo būti ženklinami ir registruojami individualiai);

17.2. kiekvieno ūkinio gyvūno atvežimo į karantino punktą data, karantinavimo patalpos numeris (kai karantino punkte yra kelios karantinavimo patalpos), karantinavimo pradžios ir pabaigos datos, lydimojo dokumento, su kuriuo ūkinis gyvūnas buvo atvežtas į karantino punktą, data ir numeris;

17.3. duomenis apie kiekvienam ūkiniam gyvūnui karantinavimo metu taikytą gydymą ar atliktas kitas procedūras (gydymo ar procedūros pavadinimas, atlikimo data, mėginių ėmimo data, tyrimo protokolo numeris ir rezultatas);

17.4. duomenis apie ūkinių gyvūnų gaišimą (gaišimo data ir priežastis pagal patologinio anatominio tyrimo rezultatus, gaišenos perdavimo šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojui data ir lydimojo dokumento numeris);

17.5. ūkinio gyvūno išvežimo iš karantino punkto data ir lydimojo dokumento (veterinarijos sertifikato, perkėlimo sertifikato ar Lietuvos Respublikoje vežamų ūkinių gyvūnų važtaraščio), su kuriuo ūkinis gyvūnas išvežamas iš karantino punkto, išdavimo data ir numeris;

17.6. duomenis apie ūkinio gyvūno savininką (vardas, pavardė arba pavadinimas ir juridinio asmens kodas), kuriam priklausantys ūkiniai gyvūnai yra karantinuojami;

17.7. duomenis apie transporto priemones, kuriomis ūkiniai gyvūnai atvežami ir išvežami iš karantino punkto (valstybinis numeris, vežėjo registracijos numeris), jeigu šie duomenys nėra nurodyti Tvarkos aprašo 17.2 ir 17.5 papunkčiuose nurodytuose lydimuosiuose dokumentuose.

18. Jeigu karantinuojami ūkiniai gyvūnai, kuriems pagal teisės aktus nėra privalomas individualus ženklinimas ir registracija (pvz.: kiaulės, naminiai paukščiai ir kt.), Tvarkos aprašo 17 punkte nustatyta tvarka registruojami ne kiekvieno ūkinio gyvūno, bet kiekvienos bandos (pulko), iš kurios (kurio) ūkiniai gyvūnai atvežti, duomenys.

19. Karantino punkto atsakingas asmuo apie suformuotą ūkinių gyvūnų siuntą, kuriai bus reikalingas eksporto ir (ar) perkėlimo sertifikatas, turi raštu (pvz., el. paštu) informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir nurodyti:

19.1. karantino punkto adresą ir veterinarinio patvirtinimo numerį;

19.2. karantinavimo patalpos, kurioje bus laikomi karantinuojami ūkiniai gyvūnai, numerį (jeigu karantino punkte yra kelios atskiros karantinavimo patalpos);

19.3. karantinuojamų ūkinių gyvūnų rūšį ir skaičių;

19.4. karantinuojamų ūkinių gyvūnų individualius numerius (kai ūkiniai gyvūnai pagal teisės aktus ženklinami ir registruojami individualiais numeriais) ir gardo, kuriame jie karantinuojami (jeigu karantinavimo patalpa yra padalinta į atskirus gardus), numerį. Pateikiami atskiri ūkinių gyvūnų numerių sąrašai pagal gardų numerius;

19.5. paskirties trečiosios šalies, į kurią bus eksportuojami karantinuojami ūkiniai gyvūnai, pavadinimą ir numatomą karantinavimo terminą. 

20. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnas, gavęs Tvarkos aprašo 19 punkte nustatytą informaciją, įvertina, ar ji pateikta visa ir tinkamai. Jeigu informacija pateikta nesilaikant Tvarkos aprašo 19 punkto, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  pareigūnas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos el. paštu informuoja apie tai karantino punkto atsakingą asmenį, nurodydamas nustatytus trūkumus. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  pareigūnas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo tinkamai pateiktos informacijos gavimo dienos atlieka ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimą, kurio rezultatus užfiksuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus nustatytos formos patikrinimo akte. Ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimo atlikimo ir patikrinimo akto surašymo data laikoma eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo pradžia.

21. Vienoje karantinavimo patalpoje karantinuojama ūkinių gyvūnų siunta laikoma vienu epizootiniu vienetu. Draudžiama į karantinavimo patalpą, kurioje karantinuojama ūkinių gyvūnų siunta, įvežti naujus ūkinius gyvūnus.

22. Karantinavimo metu ūkiniai gyvūnai turi būti laikomi ir prižiūrimi ūkinių gyvūnų sveikatą ir gerovę reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

23. Visus karantinuojamus ūkinius gyvūnus karantino punkto atsakingas asmuo arba raštu įgaliotas kitas karantino punkto darbuotojas turi apžiūrėti bent du kartus per dieną. Karantino punkto atsakingas asmuo, nustatęs, kad ūkinis gyvūnas serga, susižeidė, abortavo ar nugaišo, kiek įmanoma greičiau, bet ne vėliau kaip per 1 darbo dieną turi pranešti raštu ar elektroninėmis priemonėmis Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

24. Sergantys arba sužeisti (susižeidę) ūkiniai gyvūnai nedelsiant perkeliami į ūkinių gyvūnų izoliatorių:

24.1. iš kurio gali būti išvežami į kitas ūkinių gyvūnų laikymo vietas, laikantis tokiems ūkiniams gyvūnams teisės aktų nustatytos perkėlimo tvarkos; arba

24.2. iš kurio gali būti išvežami nedelsiant skersti į skerdyklą, kai yra susižeidę ir nėra priežasčių, dėl kurių jų negalima būtų skersti maistui; arba

24.3. kurteisės aktų nustatyta tvarka gali būti nugaišinti, jų gaišenas sutvarkant, kaip nustatyta Tvarkos aprašo 25–26 punktuose.

25. Karantinavimo metu nugaišę ūkiniai gyvūnai turi būti nedelsiant pašalinami iš karantinavimo patalpų ar ūkinių gyvūnų izoliatoriaus ir nustatoma jų gaišimo priežastis (atliekamas gaišenos patologinis anatominis tyrimas).

26. Gaišenos iš karantinavimo patalpų ar ūkinių gyvūnų izoliatoriaus turi būti surenkamos ir sukraunamos į gaišenoms laikyti skirtus konteinerius, laikomus ir saugomus karantino punkto atsakingo asmens nustatytoje vietoje. Karantinavimo metu susidarę šalutiniai gyvūniniai produktai, įskaitant ir gaišenas, turi būti tvarkomi vadovaujantis 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1774/2002 (Šalutinių gyvūninių produktų reglamentas) su visais pakeitimais, ir kitais šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais. Karantino punkte naudojamos transporto priemonės, kuriomis gaišenos vežamos į gaišenoms laikyti skirtus konteinerius arba kuriomis gaišenoms laikyti skirti konteineriai vežami ir pakraunami į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonę, turi būti kiekvieną kartą po jų naudojimo išplaunamos ir išdezinfekuojamos karantino punkto atsakingo asmens nustatytoje vietoje.

27. Karantinavimo laikotarpiu karantinuojami ūkiniai gyvūnai turi būti ištirti dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų, jiems turi būti taikomas gydymas ar atliekamos kitos procedūros pagal importuojančios trečiosios šalies reikalavimus ir rašytinė informacija apie tai (gydymo žurnalo įrašai, tyrimo protokolai, privačių veterinarijos gydytojų rašytinės išvados) turi būti pateikta  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnui , atliekančiam ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimą pagal Tvarkos aprašo 29 punktą.

28. Karantino punkto atsakingas asmuo ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatyto karantinavimo termino pabaigos el. paštu turi informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą apie numatytą karantinavimo pabaigą ir ūkinių gyvūnų siuntos išvežimą, pateikti Tvarkos aprašo 19.1–19.4 papunkčiuose nustatytus duomenis, jeigu jie skiriasi nuo duomenų, pateiktų pranešant apie suformuotą ūkinių gyvūnų siuntą pagal Tvarkos aprašo 19 punktą, ir Prašymą išduoti veterinarijos sertifikatą gyvūnų siuntai, kaip nustatyta Veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. gegužės 21 d. įsakymu Nr. B1-288 „Dėl Veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos aprašas).

29. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnas, gavęs Tvarkos aprašo 28 punkte nustatyta tvarka informaciją, numatytą karantinavimo pabaigos dieną atlieka ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimą, kurio metu įvertina jos atitiktį importuojančios šalies ir Europos Sąjungos teisės aktų (jei eksportuojami ūkiniai gyvūnai bus vežami per kitą Europos Sąjungos valstybę narę, jie turi atitikti ir sveikatos reikalavimus, nustatytus 2019 m. gruodžio 17 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2020/688, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/429 papildomas gyvūnų sveikatos reikalavimais, taikomais Sąjungoje perkeliamiems sausumos gyvūnams ir vežamiems periniams kiaušiniams) reikalavimams ir galimybę išduoti eksporto sertifikatą ir prireikus perkėlimo sertifikatą. Šiame punkte nurodyto patikrinimo data laikoma karantinavimo pabaigos data. Eksporto ir prireikus perkėlimo sertifikatai ūkinių gyvūnų siuntoms išduodami vadovaujantis Veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos aprašu.

30. Pasibaigus ūkinių gyvūnų karantinavimo terminui, Europos Sąjungos ir trečiosios šalies importuotojos reikalavimus atitinkantys ūkiniai gyvūnai gali būti sertifikuojami ir eksportuojami į trečiąją šalį. Ūkinių gyvūnų siunta iki pakrovimo į transporto priemonę pagal Tvarkos aprašo 32 punktą turi būti laikoma toje pačioje karantinavimo patalpoje, užtikrinant, kad į šią patalpą nebus perkelti ūkinių gyvūnų siuntai nepriklausantys ūkiniai gyvūnai.

31. Pasibaigus ūkinių gyvūnų karantinavimo terminui, laikantis Europos Sąjungos ir (ar) Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių ūkinių gyvūnų sveikatą, reikalavimų, šalies importuotojos reikalavimų neatitinkantys ūkiniai gyvūnai arba Europos Sąjungos ir trečiosios šalies importuotojos reikalavimus atitinkantys ūkiniai gyvūnai, kurie nebuvo eksportuoti, turi būti:

31.1. išvežami į ūkinių gyvūnų laikymo vietą tolesniam laikymui; arba

31.2. išvežami į skerdyklą skersti; arba

31.3. perkeliami į tuščias karantinavimo patalpas, paruoštas pagal Tvarkos aprašo 33 punktą, naujos ūkinių gyvūnų siuntos formavimui (tokiu atveju laikoma, kad šie ūkiniai gyvūnai sudaro naują ūkinių gyvūnų siuntą ir yra karantinuojami iš naujo, jeigu į tą pačią karantinavimo patalpą yra įvežami nauji ūkiniai gyvūnai. Jeigu į karantinavimo patalpą nėra įvežami nauji ūkiniai gyvūnai, į ją perkelti prieš perkėlimą kitoje karantinavimo patalpoje karantinuoti ūkiniai gyvūnai gali būti iš naujo nekarantinuojami, jeigu tai nepažeidžia šalies importuotojos nustatytų reikalavimų); arba

31.4. nugaišinami.

32. Į trečiąją šalį siunčiami eksportuojami ūkiniai gyvūnai, pasibaigus karantinavimo terminui, karantino punkte turi būti pakraunami į teisės aktų nustatyta tvarka išvalytą ir išdezinfekuotą transporto priemonę, atitinkančią vežamų ūkinių gyvūnų rūšiai taikomus reikalavimus. Iš karantino punkto į transporto priemonę pakrauti eksportuojami ūkiniai gyvūnai vežami tiesiogiai į trečiąją šalį arba kitą vietą (pvz., aerouostą), kurioje jie bus perkraunami į kitą reikalavimus atitinkančią transporto priemonę (pvz., lėktuvą) ir iš kurios tiesiogiai bus transportuojami į trečiąją šalį. Tiek ūkinių gyvūnų pakrovimo  į transporto priemonę, tiek jų transportavimo metu turi būti užtikrinama ūkinių gyvūnų gerovė ir kad eksportuojami ūkiniai gyvūnai neturėtų sąlyčio su kitais ūkiniais gyvūnais.

33. Į karantinavimo patalpas ūkiniai gyvūnai įvežami užtikrinant principo „visi į, visi iš“ laikymąsi. Išvežus ūkinių gyvūnų siuntą iš karantinavimo patalpos ar ūkinių gyvūnų izoliatoriaus, iš jų (jo) turi būti pašalintas mėšlas, jos (jis) turi būti išvalomos (-ytas) ir išdezinfekuojamos (-uotas). Į išvalytas ir išdezinfekuotas karantinavimo patalpas ar ūkinių gyvūnų izoliatorių nauji ūkiniai gyvūnai gali būti įvežami tik praėjus dezinfekcinės medžiagos naudojimo instrukcijoje nustatytam terminui. Prieš įvežant naujus ūkinius gyvūnus į karantinavimo patalpas ar ūkinių gyvūnų izoliatorių, kurios (kuris) buvo išvalytos (-as) ir išdezinfekuotos (-as) šiame punkte nustatyta tvarka, jų (jo) pakartotinai valyti ir dezinfekuoti nereikia, nebent pagal trečiosios šalies importuotojos reikalavimus yra numatyta kitokia tvarka. 

 

V SKYRIUS

ŪKINIŲ GYVŪNŲ KARANTINAVIMO TVARKA ŪKINIŲ GYVŪNŲ LAIKYMO VIETOSE

 

34. Jeigu pagal importuojančios trečiosios šalies reikalavimus neprivaloma eksportuojamus ūkinius gyvūnus tam tikrą laiką karantinuoti karantino punkte, ūkiniai gyvūnai gali būti karantinuojami jų laikymo vietoje esančioje (-iose) atskiroje (-ose) Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nepatvirtintoje (-ose) patalpoje (-ose), jeigu yra užtikrinama, kad joje (jose) laikomi ūkiniai gyvūnai neturės tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio su kitais toje pačioje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje laikomais ūkiniais gyvūnais. Šiame Tvarkos aprašo skyriuje nustatyta tvarka gali būti karantinuojami tik toje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje nuolat laikomi ūkiniai gyvūnai, kurie iš jos ir eksportuojami.

35. Tvarkos aprašo 34 punkte nurodyta patalpa prieš pradedant karantinavimą turi būti išvalyta ir išdezinfekuota Tvarkos aprašo 33 punkte nustatyta tvarka ir turi atitikti Tvarkos aprašo 12.1 papunkčio reikalavimus, išskyrus reikalavimą įrengti atskirą vandens tiekimo sistemą. Duomenys apie atliktą patalpų valymą ir dezinfekavimą registruojami laisvos formos akte ar žurnale, nurodant datą, dezinfekuojamo objekto pavadinimą, dezinfekuotą plotą, dezinfekcinės medžiagos pavadinimą, koncentraciją, dezinfekciją vykdžiusio asmens vardą, pavardę (ar pavadinimą), kuris pateikiamas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnui, atliekančiam ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimą pagal Tvarkos aprašo 37 punktą. Jei dezinfekavimo darbus atliko kitas ūkio subjektas, turi būti pateiktas jo išduotas dokumentas, kuriuo patvirtinami atlikti dezinfekavimo darbai.

36. Ūkinių gyvūnų laikytojas apie suformuotą ūkinių gyvūnų siuntą, karantinuojamą ūkinių gyvūnų laikymo vietoje, kuriai bus reikalingas eksporto ir (ar) perkėlimo sertifikatas, turi raštu (pvz., el. paštu) informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir pateikti šiuos duomenis:

36.1. bandos kodą;

36.2. karantinuojamų ūkinių gyvūnų rūšį ir skaičių;

36.3. karantinuojamų ūkinių gyvūnų individualius numerius (kai ūkiniai gyvūnai pagal teisės aktus ženklinami ir registruojami individualiais numeriais) ir gardo, kuriame jie karantinuojami (jeigu ūkinių gyvūnų laikymo patalpa, kurioje ūkiniai gyvūnai bus karantinuojami, yra padalinta į atskirus gardus), numerį. Pateikiami atskiri ūkinių gyvūnų numerių sąrašai pagal gardų numerius. Jeigu ūkiniai gyvūnai karantinuojami atskirose ūkinių gyvūnų patalpose, pateikiami atskiri kiekvienoje patalpoje karantinuojamų ūkinių gyvūnų numerių sąrašai;

36.4. paskirties trečiosios šalies, į kurią bus eksportuojami karantinuojami ūkiniai gyvūnai, pavadinimą ir numatomą karantinavimo terminą. 

37. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnas, gavęs Tvarkos aprašo 36 punkte nustatytą informaciją, įvertina, ar ji pateikta visa ir tinkamai. Jeigu informacija pateikta nesilaikant Tvarkos aprašo 36 punkto, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  pareigūnas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos el. paštu informuoja apie tai ūkinių gyvūnų laikymo vietos atsakingą asmenį, nurodydamas nustatytus trūkumus. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  pareigūnas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo tinkamai pateiktos informacijos gavimo dienos atlieka ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimą, kurio rezultatus užfiksuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus nustatytos formos patikrinimo akte. Ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimo atlikimo ir patikrinimo akto surašymo data laikoma eksportuojamų ūkinių gyvūnų karantinavimo pradžia.

38. Karantinavimo metu į Tvarkos aprašo 34 punkte nurodytą ūkinių gyvūnų laikymo patalpą draudžiama įvežti naujus ūkinius gyvūnus. Karantinavimo metu ūkinių gyvūnų laikytojas turi užtikrinti Tvarkos aprašo 16, 22, 23, 24, 27 punktų, 17.3, 17.4 ir 17.7 papunkčių nuostatų laikymąsi. Ūkinių gyvūnų laikytojas turi užtikrinti, kad į patalpas, kur karantinuojami ūkiniai gyvūnai, nepateks pašaliniai asmenys, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai, ūkinių gyvūnų siuntai nepriklausantys ūkiniai gyvūnai. Karantinuojami ūkiniai gyvūnai apžiūrimi prieš kitų toje pačioje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje laikomų ūkinių gyvūnų apžiūrą.

39. Sergantys arba sužeisti (susižeidę), abortavę ūkiniai gyvūnai nedelsiant perkeliami iš patalpos, kurioje karantinuojami, į kitas ūkinių gyvūnų laikymo vietoje esančias ūkinių gyvūnų laikymui tinkamas patalpas ir apie tai informuojamas privatus veterinarijos gydytojas. Karantinavimo metu susidarę šalutiniai gyvūniniai produktai, įskaitant ir ūkinių gyvūnų gaišenas, turi būti tvarkomi vadovaujantis Reglamentu (EB) Nr. 1069/2009 ir kitais šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais.

40. Ūkinių gyvūnų laikytojas apie karantinavimo pabaigą pagal Tvarkos aprašo 28 punktą informuoja Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri Tvarkos aprašo 29 punkte nustatyta tvarka atlieka ūkinių gyvūnų siuntos patikrinimą.

41. Pasibaigus karantinavimo terminui, trečiosios šalies importuotojos ir Europos Sąjungos (jei eksportuojami ūkiniai gyvūnai bus vežami per kitą Europos Sąjungos valstybė narę, jie turi atitikti ir sveikatos reikalavimus, nustatytus Reglamentu (ES) 2020/688) reikalavimus atitinkantys eksportuojami ūkiniai gyvūnai gali būti sertifikuojami ir eksportuojami į trečiąją šalį. Į trečiąją šalį siunčiami ūkiniai gyvūnai turi būti pakraunami į teisės aktų nustatyta tvarka išvalytą ir išdezinfekuotą transporto priemonę, atitinkančią vežamų ūkinių gyvūnų rūšiai taikomus reikalavimus. Į transporto priemonę pakrauti eksportuojami ūkiniai gyvūnai vežami tiesiogiai į trečiąją šalį arba kitą vietą (pvz., aerouostą), kurioje jie bus perkraunami į kitą reikalavimus atitinkančią transporto priemonę (pvz., lėktuvą) ir iš kurios tiesiogiai bus transportuojami į trečiąją šalį. Tiek ūkinių gyvūnų pakrovimo  į transporto priemonę, tiek jų transportavimo metu turi būti užtikrinama ūkinių gyvūnų gerovė ir kad eksportuojami ūkiniai gyvūnai neturėtų sąlyčio su kitais ūkiniais gyvūnais.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

42. Karantino punkto atsakingas asmuo, ūkinių gyvūnų laikytojas, karantinuojantis ūkinius gyvūnus Tvarkos aprašo V skyriuje nustatyta tvarka, užtikrina ir atsako už karantinuojamų ūkinių gyvūnų gerovės ir sveikatos reikalavimų tinkamą laikymąsi ir šio Tvarkos aprašo nuostatų įgyvendinimą.

43. Duomenys apie ūkinių gyvūnų perkėlimą į / iš karantino punkto registruojami Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. 3D-234 „Dėl Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

44. Duomenys apie karantino punkte atliekamus patalpų, transporto priemonių ar kitų daiktų dezinfekavimo darbus (data, dezinfekuojamo objekto pavadinimas, dezinfekuotas plotas (taikoma tik patalpoms), dezinfekcinės medžiagos pavadinimas, koncentracija, dezinfekciją vykdžiusio asmens vardas, pavardė ir parašas) registruojami dezinfekcijos žurnale (popieriniame ar elektroniniame).

45. Tvarkos aprašo 17 ir 44 punktuose nurodyti žurnalai turi būti saugomi ne mažiau kaip 3 metus ir pateikiami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnams paprašius.

46. Tvarkos aprašo laikymosi priežiūrą pagal kompetenciją vykdo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai, vadovaudamiesi Veterinarijos įstatymu, Reglamentu (ES) 2017/625, Reglamentu (ES) 2016/429, Ūkio subjektų veiklos patikrinimų taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. B1-59 „Dėl Ūkio subjektų veiklos patikrinimų taisyklių patvirtinimo“, ir kitais veterinarinę kontrolę reglamentuojančiais teisės aktais.

47. Asmenys, pažeidę Tvarkos aprašo nuostatas, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

48. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  sprendimai, priežiūrą vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

49. Ūkio subjektai šiame Tvarkos apraše nurodytus prašymus, pranešimus ar kitus dokumentus gali pateikti per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą arba tiesiogiai kreipdamiesi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

___________________________