Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, Linijinis piešimas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL žemės ūkio ministro 2022 m. Spalio 5 d. įsakymo NR. 3D-594 „DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2003 M. BIRŽELIO 30 D. ĮSAKYMO NR. 3D-263 „DĖL AUGALO PASO IŠDAVIMO IR KEITIMO REIKALAVIMŲ APRAŠO, FITOSANITARINIŲ TIKRINIMŲ, SIEKIANT LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ AR JOS DALĮ PRIPAŽINTI SAUGOMA ZONA, ATLIKIMO REIKALAVIMŲ APRAŠO IR TAM TIKRŲ AUGALŲ, AUGALINIŲ PRODUKTŲ IR SU JAIS SUSIJUSIŲ OBJEKTŲ VEŽIMO SAUGOMA ZONA REIKALAVIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ pakeitimo“ PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 28 d. Nr. 3D-907

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. spalio 5 d. įsakymą Nr. 3D-594 „Dėl žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. 3D-263 „Dėl Augalo paso išdavimo ir keitimo reikalavimų aprašo, Fitosanitarinių tikrinimų, siekiant Lietuvos Respublikos teritoriją ar jos dalį pripažinti saugoma zona, atlikimo reikalavimų aprašo ir Tam tikrų augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų vežimo saugoma zona reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ ir 2.3 papunktį išdėstau taip:

2.3. nuo 2025 m. sausio 1 d. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos fiziniams ir juridiniams asmenims suteikti leidimai išduoti augalų pasus, kurie buvo išduoti iki 2023 m. gruodžio 31 d., netenka galios.

2. P a k e i č i u Augalo paso išdavimo ir keitimo, leidimo profesionaliajam veiklos vykdytojui išduoti augalų pasus išdavimo, jo galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo bei galiojimo panaikinimo, fitosanitarinių patikrinimų, siekiant Lietuvos Respublikos teritoriją ar jos dalį pripažinti saugoma zona, atlikimo, tam tikrų augalų, augalinių produktų ir kitų objektų vežimo saugomoje zonoje reikalavimų tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. spalio 5 d. įsakymo Nr. 3D-594 „Dėl žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. 3D-263 „Dėl Augalo paso išdavimo ir keitimo reikalavimų aprašo, Fitosanitarinių tikrinimų, siekiant Lietuvos Respublikos teritoriją ar jos dalį pripažinti saugoma zona, atlikimo reikalavimų aprašo ir Tam tikrų augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų vežimo saugoma zona reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ 1 punktu nauja redakcija išdėstytu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 3D-263 „Dėl Augalo paso išdavimo ir keitimo reikalavimų aprašo, Fitosanitarinių tikrinimų, siekiant Lietuvos Respublikos teritoriją ar jos dalį pripažinti saugoma zona, atlikimo reikalavimų aprašo ir Tam tikrų augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų vežimo saugoma zona reikalavimų aprašo patvirtinimo“:

2.1. Pakeičiu 7.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.1. Augalo pasas – Reglamento (ES) 2016/2031 83 straipsnio nuostatas atitinkančio turinio ir formos oficiali etiketė, kuri naudojama augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, vežamų Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teritorijoje, įvežamų į saugomas zonas ir vežamų jose, atsekamumui užtikrinti ir kuria patvirtinama, kad buvo atliktas nurodytų augalų, augalinių produktų ar kitų objektų fitosanitarinis tikrinimas ir nustatyta, kad jie neužkrėsti Europos Sąjungos karantininiais kenkėjais, saugomų zonų karantininiais kenkėjais, reguliuojamais nekarantininiais kenkėjais, kenkėjais, neįtrauktais į Europos Sąjungos karantininių kenkėjų sąrašą, bet potencialiai galinčiais būti karantininiais kenkėjais, ir atitinka kitus Lietuvos Respublikoje ir Europos Sąjungos teritorijoje keliamus augalų sveikatingumo reikalavimus, nustatytus įgaliotojo profesionaliojo veiklos vykdytojo ar nacionalinės augalų apsaugos organizacijos (Lietuvos Respublikoje – Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos).

2.2. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Kai profesionalusis veiklos vykdytojas parduoda sodinti skirtus augalus kitam profesionaliajam veiklos vykdytojui galutiniam naudojimui (pvz.: sodo įrengimui, atsodinimui, miško atsodinimui ir t. t.), tokiu atveju rinkai tiekiamai siuntai gali būti išduodamas vienas augalo pasas vienai augalų rūšiai (įskaitant bakterinės degligės augalus šeimininkus). Siuntą įsigyjantis profesionalusis veiklos vykdytojas privalo saugoti augalo pasą, kaip nurodyta šio aprašo 33.3 papunktyje.

2.3. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Augalų pasų keisti nebūtina arba jie gali būti keičiami be papildomo fitosanitarinio tikrinimo, jei:“.

2.4. Pakeičiu 28.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

28.1. dalyvauti mokymuose arba su mokymų medžiaga susipažinti individualiai, paskelbus Augalininkystės tarnybos svetainėje (www.vatzum.lt), bei įrodyti, užpildydamas žinių patikrinimo testą, kad yra susipažinęs su Europos Sąjungos karantininiais kenkėjais, saugomų zonų karantininiais kenkėjais, reguliuojamais nekarantininiais kenkėjais, kenkėjais, neįtrauktais į Europos Sąjungos karantininių kenkėjų sąrašą, bet potencialiai galinčiais būti karantininiais kenkėjais, kurie galėtų atsirasti ir pradėti plisti profesionaliojo veiklos vykdytojo gaminamuose (auginamuose) augaluose;“.

2.5. Pakeičiu 33.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

33.3. tvarkyti apskaitos žurnalus apie įsigytų augalų, augalinių produktų ir kitų objektų augalų pasus ir išrašytus augalų pasus. Šie žurnalai ir augalų pasų pavyzdžiai (tiek įsigytų, tiek išrašytų) arba jų nuorašai (popierinėje ar elektroninėje laikmenoje) turi būti saugomi ne mažiau kaip 3 metus, o Augalininkystės tarnybos specialistams paprašius – pateikti vertinimui;“.

2.6. Pakeičiu 33.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

33.5. užtikrinti, kad prireikus būtų rengiami tinkami jo darbuotojų, kurie dalyvauja atliekant tikrinimus, mokymai, siekiant užtikrinti, kad darbuotojai turėtų žinių, reikalingų tikrinimams atlikti;“.

2.7. Pakeičiu 33.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

33.6. pastebėjęs ant augalų Europos Sąjungos karantininių kenkėjų, saugomų zonų karantininių kenkėjų, reguliuojamų nekarantininių kenkėjų, kenkėjų, neįtrauktų į Europos Sąjungos karantininių kenkėjų sąrašą, bet potencialiai galinčių tapti karantininiais, ir šių kenkėjų buvimo požymių, nedelsdamas apie tai informuoti Augalininkystės tarnybą ir pradėti taikyti Augalininkystės tarnybos nurodytas fitosanitarines priemones;“.

2.8. Papildau 33.7 papunkčiu:

33.7. kasmet, iki kiekvienų metų balandžio 30 d. Augalininkystės tarnybos specialistams pateikti atnaujintą informaciją, nurodytą reglamento (ES) 2016/2031 66 straipsnio 5 punkte.“

2.9. Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. Augalus, augalinius produktus ir kitus objektus, išvardytus reglamento (ES) 2019/2072 XIV priede, galima vežti į saugomas zonas tik su augalų pasais (išskyrus reglamento (ES) Nr. 2016/2031 81 straipsnyje nustatytus atvejus), kurie atitinka 2017 m. gruodžio 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2017/2313, kuriuo nustatomos augalų vežimo Sąjungos teritorijoje pasų ir augalų įvežimo į saugomą zoną ir vežimo joje pasų formos specifikacijos, priedo B dalies reikalavimus.“

2.10. Pakeičiu 64 punktą ir jį išdėstau taip:

64. Augalininkystės tarnyba privalo per elektroninę pranešimo sistemą Europos Sąjungos valstybėms narėms, Europos Komisijai pateikti informaciją apie aptiktą Lietuvos Respublikos saugomos zonos karantininį kenkėją ir tvarkos aprašo 60, 62 ir 63 punktų pažeidimus.“

3. Nustatau, kad:

3.1. šis įsakymas, išskyrus 33.7 papunktį, įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.;

3.2. šio įsakymo 33.7 papunktis įsigalioja 2024 m. kovo 1 d.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                        Kęstutis Navickas