Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2020 M. SAUSIO 8 D. NUTARIMO NR. 3 „DĖL TURTINĖS IR NETURTINĖS ŽALOS, ATSIRADUSIOS DĖL PACIENTO SVEIKATAI PADARYTOS ŽALOS, ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. gruodžio 29 d. Nr. 1324

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. sausio 8 d. nutarimu Nr. 3 „Dėl Turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2. Pacientas ar kitas asmuo, turintis teisę į žalos atlyginimą, (toliau kartu – prašymą pateikęs asmuo) prašymą Komisijai teikia tiesiogiai (atvykęs į Sveikatos apsaugos ministeriją arba sveikatos apsaugos ministro įgaliotą instituciją (toliau – institucija, kuri užtikrina technines Komisijos veiklos sąlygas)) arba per atstumą (registruotu paštu, per kurjerį, siunčia elektroniniu paštu, kitomis elektroninio ryšio priemonėmis, užtikrinančiomis galimybę nustatyti prašymą teikiančio asmens tapatybę).“

1.2. Pakeisti 3 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Komisijos sekretorius prašymą registruoja institucijos, kuri užtikrina technines Komisijos veiklos sąlygas, dokumentų registravimo informacinėje sistemoje ir įvertina, ar su prašymu pateikti visi Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (toliau – įstatymas) 24 straipsnio 2 dalyje nurodyti dokumentai (toliau – dokumentai), ar prašymas ir dokumentai atitinka sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus, ar juose pateikta visa ir tiksli informacija, ir:“.

1.3. Pakeisti 3.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

3.3. informuoja Komisijos narius apie tai, kad prašymas yra neįskaitomas arba pateiktas ne dėl žalos, padarytos atliekant mažos intervencijos klinikinį vaistinio preparato tyrimą arba bet kurį kitą biomedicininį tyrimą, kuriame dalyvaujančiam asmeniui taikomi intervenciniai biomedicininio tyrimo metodai kelia tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį jo sveikatai ir kurio užsakovas yra asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos darbuotojas arba kurio tyrėjas yra asmens sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojas (toliau – biomedicininis tyrimas, keliantis tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį), arba ne dėl žalos, padarytos teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimo, arba pateiktas pasibaigus įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nurodytam terminui, ir nurodo prašymo registracijos numerį ir datą. Komisija priima sprendimą tokio prašymo nenagrinėti įstatymo 24 straipsnio 4 dalies 2, 3 arba 4 punkte nustatytu pagrindu. Komisijos sprendime turi būti nurodyta prašymą pateikusio asmens teisė įstatymo 24 straipsnio 41 dalyje nustatyta tvarka kreiptis į teismą.“

1.4. Pakeisti 5 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Jei prašymas nagrinėjamas, prašymas ir dokumentai prašymą pateikusiam asmeniui negrąžinami ir saugomi institucijoje, kuri užtikrina technines Komisijos veiklos sąlygas, 1 metus nuo Komisijos sprendimo priėmimo, o jei prašymą pateikęs asmuo kreipėsi į teismą – 1 metus nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos asmens duomenų tvarkymą reguliuojančių teisės aktų nustatyta tvarka prašymo nagrinėjimo, skundo dėl Komisijos sprendimo nagrinėjimo teisme ir klausimo dėl žalos atlyginimo nagrinėjimo teisme iš esmės tikslais.“

1.5. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Komisijos sekretorius ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Aprašo 6 punkte nurodytų dokumentų gavimo iš įstaigos dienos apie tai informuoja Komisijos pirmininką, kuris paskiria Komisijos posėdžio datą ir laiką. Komisijos sekretorius apie Komisijos posėdį ne vėliau kaip prieš 5 kalendorines dienas iki Komisijos posėdžio dienos praneša Komisijos nariams, prašyme nurodytu būdu – prašymą pateikusiam asmeniui ir (arba) jo atstovui ir raštu – įstaigai, teikusiai asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atlikusiai biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, nurodytus prašyme. Kartu su informacija apie Komisijos posėdį jiems pateikiama informacija, kad dalyvavimas Komisijos posėdyje neprivalomas ir kad Komisijos sprendimu Komisijos posėdyje jų gali būti prašoma pateikti paaiškinimus dėl prašyme ir (ar) pateiktuose dokumentuose nurodytų aplinkybių.“

1.6. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Komisija posėdyje išklauso pranešėjo parengtą informaciją apie prašymą ir gautus dokumentus, taip pat prašymą pateikusį asmenį ir įstaigos atstovą, jei jie dalyvauja posėdyje ir pageidauja būti išklausyti, arba Komisija priima sprendimą, kad juos išklausyti būtina, ir priima sprendimą, ar dėl išvadų, kurioms padaryti reikalingos specialios žinios, gavimo reikia kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus, nurodytus sveikatos apsaugos ministro patvirtintame ekspertų sąraše, (toliau – sąrašas) arba įstatymo  26 straipsnio 6 dalyje nurodytais atvejais – į kitus sąraše nenurodytus sveikatos priežiūros specialistus, atitinkančius įstatymo 26 straipsnio 7 dalyje nustatytus reikalavimus (toliau kartu – ekspertai), taip pat į valstybės ir savivaldybių institucijas, įstaigas, įmones, kitus asmenis, tvarkančius informaciją, reikalingą prašymui nagrinėti ir sprendimui priimti, (toliau – kiti fiziniai ir (ar) juridiniai asmenys) dėl tokios informacijos pateikimo, taip pat, jei prašymą pateikęs asmuo ir (arba) įstaigos, kuri prašyme nurodyta kaip įstaiga, kurioje padaryta žala, atstovas Komisijos posėdyje nedalyvauja, ar reikia Komisijos posėdyje išklausyti prašymą pateikusio asmens ir (arba) įstaigos, kuri prašyme nurodyta kaip įstaiga, kurioje padaryta žala, paaiškinimus dėl prašyme ir (ar) pateiktuose dokumentuose nurodytų aplinkybių. Jei Komisija priima sprendimą, kad į ekspertus ir (ar) kitus fizinius ir (ar) juridinius asmenis kreiptis ir išklausyti prašymą pateikusio asmens ir (arba) įstaigos, kuri prašyme nurodyta kaip įstaiga, kurioje padaryta žala, paaiškinimų nereikia, ji išnagrinėja prašymą ir dokumentus, įvertina, ar teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atliekant biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, paciento sveikatai yra padaryta žala, jei ji padaryta – ar tai nėra neišvengiama žala, taip pat ar pacientas tyčia ar dėl didelio neatsargumo neprisidėjo prie žalos atsiradimo, ir įstatymo 26 straipsnio 10 dalyje ir Komisijos nuostatuose nustatyta tvarka priima vieną iš šių sprendimų:

9.1. žala atitinka įstatymo 24 straipsnio 6 dalyje nurodytas žalos atlyginimo sąlygas;

9.2. žala neatitinka įstatymo 24 straipsnio 6 dalyje nurodytų žalos atlyginimo sąlygų, jei nustatoma, kad:

9.2.1. teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atliekant biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, paciento sveikatai nepadaryta žala;

9.2.2. teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atliekant biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, paciento sveikatai padaryta žala, tačiau tai yra neišvengiama žala, atitinkanti bent vieną iš šių kriterijų:

9.2.2.1. tai yra ligos ar sveikatos sutrikimo, kuriuo pacientas sirgo iki žalos atsiradimo, pasekmė ar komplikacija, kurios nebuvo galima išvengti, atsižvelgiant į asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo arba biomedicininio tyrimo, keliančio tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, atlikimo metu buvusį medicinos ir slaugos mokslo lygį ir gerąją medicinos praktikos patirtį;

9.2.2.2. tai yra liga ar sveikatos sutrikimas, atsiradę dėl paciento individualių savybių;

9.2.2.3. tai yra liga ar sveikatos sutrikimas, atsiradę dėl vaistinių preparatų, kai jie vartojami laikantis vaistinio preparato charakteristikų santraukoje, diagnostikos ir gydymo aprašuose, diagnostikos ir gydymo metodikose ir (ar) diagnostikos ir gydymo protokoluose nurodytų sąlygų, farmakologinių savybių;

9.2.3. teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atliekant biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, paciento sveikatai padaryta žala, kuri nėra neišvengiama žala, tačiau prie žalos atsiradimo prisidėjo šie paciento veiksmai (neveikimas):

9.2.3.1. paciento sąmoningas (tyčia) arba dėl didelio neatsargumo vienos ar kelių įstatymo 12 straipsnio 2, 5 ir (arba) 7 dalyse nurodytų pareigų nevykdymas, jei šias pareigas įvykdžius žala nebūtų buvusi padaryta, ir (arba)

9.2.3.2. paciento sąmoningas (tyčia) arba dėl didelio neatsargumo paprasčiausių, kiekvienam asmeniui suvokiamų atsargumo taisyklių teikiant jam asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atliekant biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, nesilaikymas, jei jų laikantis žala nebūtų buvusi padaryta.

1.7. Pakeisti 11 punkto trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Komisija, atsižvelgdama į šiame punkte nustatyta tvarka gautą informaciją ir, esant Komisijos sprendimui, prašymą pateikusio asmens, įstaigos, kuri prašyme nurodyta kaip įstaiga, kurioje padaryta žala, žodinius paaiškinimus, priima Aprašo 9 punkte nurodytus sprendimus. Jei Komisija posėdyje nusprendžia, kad reikia išvadą pateikusio eksperto ir (ar) kitų fizinių ir (ar) juridinių asmenų, pateikusių šiame punkte nurodytą informaciją, paaiškinimų dėl išvadoje ir (ar) pateiktuose dokumentuose nurodytų aplinkybių, Komisijos pavedimu Komisijos sekretorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Komisijos posėdžio dienos Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka informuoja išvadą pateikusį ekspertą ir (ar) kitus fizinius ir (ar) juridinius asmenis, pateikusius šiame punkte nurodytą informaciją, apie Komisijos posėdį ir apie tai, kad Komisijos posėdyje jų bus prašoma pateikti paaiškinimus dėl išvadoje ir (ar) pateiktuose dokumentuose nurodytų aplinkybių. Apie Komisijos posėdį Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka informuojamas ir prašymą pateikęs asmuo bei įstaiga, teikusi asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atlikusi biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, nurodytus prašyme. Komisija, atsižvelgdama į išvadą pateikusio eksperto ir (ar) kitų fizinių ir (ar) juridinių asmenų, pateikusių šiame punkte nurodytą informaciją, žodinius paaiškinimus, priima Aprašo 9 punkte nurodytus sprendimus. Jei išvadą pateikęs ekspertas ir (ar) kiti fiziniai ir (ar) juridiniai asmenys, pateikę šiame punkte nurodytą informaciją, į posėdį neatvyksta ir likus ne mažiau kaip 1 darbo dienai iki Komisijos posėdžio dienos neinformuoja Komisijos apie objektyvias priežastis, dėl kurių negali atvykti į posėdį, Komisija sprendimą priima pagal ekspertų išvadose, prašyme ir kituose dokumentuose pateiktą informaciją.“

1.8. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Komisijos pirmininkas Komisijos darbą organizuoja atsižvelgdamas į įstatymo 24 straipsnio 5 dalyje nustatytą Komisijos sprendimo priėmimo terminą. Komisija nustačiusi, kad dėl objektyvių priežasčių (sudėtingas žalos nagrinėjimo atvejis (paciento mirtis, neaišku, kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje padaryta žala), reikalingos papildomos išvados, ekspertizės, kiti sprendimams priimti būtini dokumentai ir kt.) per šį terminą negali priimti Aprašo 9 punkte nurodyto sprendimo, posėdyje priima argumentuotą sprendimą pratęsti šį terminą, bet ne ilgiau kaip dar 2 mėnesiams. Jeigu dėl prašyme nurodytos žalos pradėtas ikiteisminis tyrimas arba nagrinėjama baudžiamoji byla teisme, Komisija priima sprendimą sustabdyti prašymo nagrinėjimą iki ikiteisminio tyrimo pabaigos arba teismo sprendimo priėmimo, o šis laikotarpis neįskaitomas į įstatymo 24 straipsnio 5 dalyje nustatytą Komisijos sprendimo priėmimo terminą. Komisijos sekretorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Komisijos sprendimo dėl Komisijos sprendimo priėmimo termino pratęsimo arba prašymo nagrinėjimo sustabdymo priėmimo dienos prašyme nurodytu būdu apie tai praneša prašymą pateikusiam asmeniui ir (arba) jo atstovui.“

1.9. Pakeisti 14.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

14.2. išsiunčia paštu įstaigai, dėl kurios teiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų arba atlikto biomedicininio tyrimo, keliančio tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, priimtas Komisijos sprendimas;“.

1.10. Pakeisti 15 punktą ir jį išdėstyti taip:

15. Atlygintinos turtinės žalos dydį Komisija nustato šia tvarka:

15.1. pagal tiesioginius nuostolius, atsiradusius dėl pacientui padarytos žalos (patirtas pagrįstas, būtinas ir protingas išlaidas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, vaistiniams preparatams ir medicinos priemonėms, išskyrus apmokėtus Privalomojo sveikatos draudimo fondo, valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšomis, kitas tiesiogiai su padaryta žala susijusias pagrįstas būtinas ir protingas išlaidas (paciento priežiūrai ir (ar) sveikatai atkurti ir (ar) kitas išlaidas);

15.2. pagal netiesioginius nuostolius (negautas pajamas). Į negautas pajamas įskaičiuojamos tik tos pajamos, kurios iki žalos padarymo buvo pagrįstai ir realiai numatytos gauti ir kurios nebuvo gautos dėl to, kad padaryta žala pacientui (neto vidutinis darbo užmokestis, apskaičiuojamas Vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. birželio 21 d. nutarimu Nr. 496 „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso įgyvendinimo“, nustatyta tvarka, kitos vidutinės kalendoriniais metais, einančiais prieš kalendorinius metus, kuriais padaryta žala, deklaruotos pajamos, atskaičius sąnaudas, patirtas siekiant jas gauti, ir mokėtinus mokesčius). Kitų asmenų, turinčių teisę į žalos atlyginimą, kuriems išlaikymas buvo nustatytas iki paciento mirties, netiesioginiai nuostoliai (negautos pajamos) lygūs nustatyto išlaikymo sumai (iki nustatyto išlaikymo termino pabaigos, o jei išlaikymas nustatytas iki gyvos galvos – iki amžiaus, kuris paciento mirties dieną yra statistinės gyvenimo trukmės riba). Kitų asmenų, turinčių teisę į žalos atlyginimą, išskyrus tuos, kuriems išlaikymas buvo nustatytas iki paciento mirties, netiesioginiai nuostoliai (negautos pajamos) apskaičiuojami taip: mirusio paciento vidutinės pajamos dalijamos iš 2, jeigu prašymą Komisijai pateikė 1 kitas asmuo, turintis teisę į žalos atlyginimą, arba iš 3, jeigu prašymą Komisijai pateikė 2 kiti asmenys, turintys teisę į žalos atlyginimą, arba iš 4, jeigu prašymą Komisijai pateikė 3 kiti asmenys, turintys teisę į žalos atlyginimą, ir t. t., ir gauta suma arba, jei ji mažesnė nei socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas minimalių vartojimo poreikių dydis, minimalių vartojimo poreikių dydis dauginami:

15.2.1. iš tokio skaičiaus, kiek mėnesių pacientui mirties dieną buvo likę iki amžiaus, kuris paciento mirties dieną yra statistinės gyvenimo trukmės riba, išskyrus aprašo 15.2.2 papunktyje nurodytus atvejus;

15.2.2. jei kitas asmuo, turintis teisę į žalos atlyginimą, yra vaikas (įvaikis), iš tokio skaičiaus, kiek mėnesių paciento mirties dieną buvo likę iki vėlesnės iš šių datų – vaiko (įvaikio) pilnametystės arba vidurinio ugdymo programos baigimo.“

1.11. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Atlygintinos neturtinės žalos dydį Komisija nustato šia tvarka:

16.1. pagal šiame punkte pateiktą Neturtinės žalos atlyginimo kriterijų ir pagal juos skiriamų balų lentelę (toliau – lentelė) pagal kiekvieną kriterijų, kurį atitinka padaryta žala, skiria lentelėje nurodytus balus. Skiriant balus vertinama prašymo pateikimo dieną esanti paciento sveikatos būklė pagal paciento medicinos dokumentuose nurodytą informaciją;

16.2. sudeda skirtus balus ir padaugina juos iš balo vertės, kuri lygi 100 eurų.

 

Neturtinės žalos atlyginimo kriterijų ir pagal juos skiriamų balų lentelė

Eil. Nr.

Neturtinės žalos atlyginimo kriterijai

Pagal neturtinės žalos atlyginimo kriterijų skiriami balai

1.

Pakenkimo paciento sveikatai ar jo sužalojimo (toliau – sužalojimas) atveju:

1.1.

Sužalojimo pobūdis ir sunkumas:

1.1.1.

Dėl patirto sužalojimo negrįžtamai prarastos ar sutrikdytos organų, jų sistemų ar kūno dalių (išskyrus dantis) funkcijos (balai skiriami atsižvelgiant į organų, jų sistemų ar kūno dalių funkcijų svarbą paciento gyvybei ir kasdieniam gyvenimui)

1190

1.1.2.

Dėl patirto sužalojimo pažeistos ar sutrikdytos, tačiau galimos atkurti organų, jų sistemų ar kūno dalių (išskyrus dantis) funkcijos (balai skiriami atsižvelgiant į organų, jų sistemų ar kūno dalių funkcijų svarbą paciento gyvybei ir kasdieniam gyvenimui):

125

1.1.3.

Dėl patirto sužalojimo negrįžtamai prarasta ar sutrikdyta kramtymo funkcija

3–35

1.1.4.

Dėl patirto sužalojimo pažeista ar sutrikdyta kramtymo funkcija, tačiau ją galima atkurti

1–10

1.1.5.

Nėštumo nutrūkimas arba būtinas nutraukimas dėl sužalojimo (skiriama papildomai prie lentelės 1.1.1–1.1.4 papunkčiais nustatytų balų skaičiaus):

1.1.5.1.

iki 12 savaičių nėštumo

5–10

1.1.5.2.

nuo12 iki 22 savaičių nėštumo

10–20

1.1.5.3.

nuo 22 savaičių nėštumo

20–30

1.1.6.

Reprodukcinės funkcijos netekimas. Balai skiriami atsižvelgiant į paciento reprodukcinį amžių, turimų vaikų skaičių (skiriama papildomai prie lentelės 1.1.1–1.1.5 papunkčiais nustatytų balų skaičiaus)

30–80

1.1.7.

Reprodukcinės funkcijos sutrikimas. Balai skiriami atsižvelgiant į paciento amžių, turimų vaikų skaičių (skiriama papildomai prie lentelės 1.1.1–1.1.5 papunkčiais nustatytų balų skaičiaus)

10–30

1.2.

Sužalojimo įtakos socialiniam paciento gyvenimui pobūdis ir mastas, kuris vertinamas atsižvelgiant į šias aplinkybes:

1–20

1.2.1.

Paciento galimybių dirbti darbą, kurį dirbo iki sužalojimo ir (arba) pagal įgytą profesinę kvalifikaciją, sumažėjimą ar netekimą

1.2.2.

Paciento galimybių užsiimti ankstesne veikla (išskyrus darbą) sumažėjimą ar netekimą

1.2.3.

Paciento galimybių mokytis sumažėjimą ar netekimą

1.2.4.

Paciento santuokos nutrūkimą

1.2.5.

Paciento galimybių rūpintis vaikais (įvaikiais) ir (arba) kitais artimaisiais, kuriais rūpinosi iki sužalojimo, sumažėjimą

1.2.6.

Paciento galimybių sukurti šeimą ir susilaukti vaikų ir (arba) užmegzti socialinius ryšius sumažėjimą

1.2.7.

Paciento išvaizdos pablogėjimą (ar ir kurioje vietoje sužalojimas matomas ant kūno)

1.3.

Patirtų fizinių kančių (įskaitant skausmą) pobūdis ir mastas:

1.3.1.

Nuo vienos savaitės iki trijų mėnesių trunkantis skausmas, kuriam gydyti skirti vaistiniai preparatai, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus

1

1.3.2.

Ne ilgiau kaip vieną savaitę trunkantis skausmas, kuriam gydyti skirti narkotiniai vaistiniai preparatai

3

1.3.3.

Nuo vienos savaitės iki trijų mėnesių trunkantis skausmas, kuriam gydyti skirti narkotiniai vaistiniai preparatai

5

1.3.4.

Tris mėnesius ir ilgiau trunkantis skausmas, kuriam gydyti skirti vaistiniai preparatai, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus

5

1.3.5.

Tris mėnesius ir ilgiau trunkantis skausmas, kuriam gydyti skirtos invazinės procedūros

10

1.3.6.

Patiriami kiti nepatogumai, išskyrus skausmą

110

1.4.

Sveikatos sutrikdymo ir laikinojo nedarbingumo trukmė:

1.4.1.

11–30 dienų

3

1.4.2.

31–60 dienų

5

1.4.3.

61–90 dienų

7

1.4.4.

91–180 dienų

10

1.4.5.

181–364 dienos

15

1.5.

Dėl sužalojimo patirtų emocinių išgyvenimų, psichikos ir elgesio sutrikimų pobūdis ir sunkumas:

1.5.1.

Dėl sužalojimo patirti emociniai išgyvenimai sukėlė psichikos ir elgesio sutrikimą

510

1.5.2.

Dėl sužalojimo patirti emociniai išgyvenimai sukėlė psichikos ir elgesio sutrikimo, kuriuo pacientas iki sužalojimo sirgo, paūmėjimą

15

1.6.

Paciento sveikatos būklė (įskaitant individualias paciento savybes ir gyvenimo būdą) iki žalos atsiradimo:

1.6.1.

Pacientas nesirgo liga ar sveikatos sutrikimu, kurie atsirado dėl sužalojimo

2

1.6.2.

Sužalojimas sukėlė ligos ar sveikatos sutrikimo, kuriais pacientas sirgo iki sužalojimo, paūmėjimą ar pasunkėjimą

1

1.7.

Padarytos turtinės žalos dydis:

1.7.1.

3001–10 000 Eur

1

1.7.2

Daugiau kaip 10 000 Eur

2

1.8.

Kitos lentelės 1.11.7 papunkčiuose nenurodytos svarbios aplinkybės

1–10

2.

Mirties atveju

2.1.

Kitas asmuo, turintis teisę į paciento sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimą, yra paciento:

2.1.1.

nepilnametis vaikas (įvaikis)

150

2.1.2.

pilnametis vaikas (įvaikis)

50

2.1.3.

Sutuoktinis

100

2.1.4.

mama (įmotė) arba tėvas (įtėvis), kai pacientas yra nepilnametis

100

2.1.5.

mama (įmotė) arba tėvas (įtėvis), kai pacientas yra pilnametis

50

2.1.6.

kitas giminaitis, turintis teisę į žalos atlyginimą

10

2.2.

Kito asmens, turinčio teisę į žalos atlyginimą, ir paciento ryšio artimumas ir glaudumas, kuris vertinamas atsižvelgiant į jų bendravimo intensyvumą ir rūpinimosi vienas kitu pobūdį

1–50

2.3.

Kito asmens, turinčio teisę į paciento sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimą, materialinio išlaikymo faktas:

2.3.1.

Pacientas jį išlaikė visiškai

10

2.3.2.

Pacientas prisidėjo prie jo išlaikymo

5

2.4.

Kito asmens, turinčio teisę į paciento sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimą, patirtų emocinių išgyvenimų, psichikos ir elgesio sutrikimų pobūdis ir sunkumas:

2.4.1.

Dėl mirties patirti emociniai išgyvenimai sukėlė psichikos ir elgesio sutrikimą (atsižvelgiant į jų pobūdį ir sunkumą)

5–10

2.4.2.

Dėl mirties patirti emociniai išgyvenimai sukėlė psichikos ir elgesio sutrikimo, kuriuo jis iki sužalojimo sirgo, paūmėjimą

3

2.5.

Paciento mirties įtakos socialiniam kito asmens, turinčio teisę į paciento sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimą, gyvenimui pobūdis ir mastas:

2.5.1.

Jam nustatyta institucinė globa ar rūpyba

10

2.5.2.

Jam nustatyta neinstitucinė globa ar rūpyba

5

2.6.

Paciento sveikatos būklė (įskaitant individualias paciento savybes ir gyvenimo būdą) iki mirties:

2.6.1.

Pacientas nesirgo liga ar sveikatos sutrikimu, kurie atsirado dėl žalos ir nuo kurių pacientas mirė

2

2.6.2.

Sužalojimas sukėlė ligos ar sveikatos sutrikimo, kuriais pacientas sirgo iki sužalojimo, paūmėjimą ar pasunkėjimą, nuo kurio pacientas mirė

1

2.7.

Padarytos turtinės žalos dydis:

2.7.1.

3001–10 000 Eur

1

2.7.2.

Daugiau kaip 10 000 Eur

2

2.8.

Kitos lentelės 2.12.7 papunkčiuose nenurodytos svarbios aplinkybės

1–10“

 

1.12. Pakeisti 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

„17. Atlygintinos žalos dydis, išskyrus kai prašymą pateikė mirusio paciento darbingi tėvai (įtėviai) ir pilnamečiai vaikai (įvaikiai), nustatomas sudėjus Komisijos šiame skyriuje nustatyta tvarka nustatytos turtinės žalos (iš jos sumos atėmus įstatymo 24 straipsnio 6 dalyje nurodytų išmokų, pašalpų ir pensijų, jeigu jos mokamos dėl žalos sukeltos paciento ligos ir (ar) sveikatos sutrikimo arba paciento mirties, sumą, gautą ar gautiną tuo pačiu laikotarpiu kaip ir nustatyti netiesioginiai nuostoliai (negautos pajamos) ir neturtinės žalos dydžio sumas. Kai prašymą pateikė mirusio paciento darbingi tėvai (įtėviai) ir pilnamečiai vaikai (įvaikiai), žalos atlyginimo dydis lygus šiame skyriuje nustatyta tvarka nustatytos neturtinės žalos dydžio sumai.

Šiame punkte nurodytas atlygintinos žalos dydis mažinamas proporcingai paciento veiksmų (neveikimo) įtakos žalos padarymui ir jos dydžiui mastui, jeigu Komisija nustato, kad prie žalos atsiradimo prisidėjo šie paciento veiksmai (neveikimas):

17.1. paciento sąmoningas (tyčia) arba dėl didelio neatsargumo vienos ar kelių įstatymo 12 straipsnio 2, 5 ir (arba) 7 dalyse nurodytų pareigų nevykdymas, jei šias pareigas įvykdžius žala būtų buvusi mažesnė, ir (arba)

17.2. paciento sąmoningas (tyčia) arba dėl didelio neatsargumo paprasčiausių, kiekvienam asmeniui suvokiamų atsargumo taisyklių teikiant jam asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba atliekant biomedicininį tyrimą, keliantį tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį, nesilaikymas, jei jų laikantis žala būtų buvusi mažesnė.“

1.13. Pakeisti 21 punktą ir jį išdėstyti taip:

21. Komisijos sprendimai, ekspertų išvados, įstaigų ir kitų fizinių ir juridinių asmenų pateikti dokumentai saugomi institucijoje, kuri užtikrina technines Komisijos veiklos sąlygas, asmens duomenų tvarkymą reguliuojančių teisės aktų nustatyta tvarka 3 metus nuo Komisijos sprendimo priėmimo dienos, o jei prašymą pateikęs asmuo kreipėsi į teismą – 3 metus nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos asmens duomenų tvarkymą reguliuojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Institucijoje, kuri užtikrina technines Komisijos veiklos sąlygas, 1 metus taip pat saugomi neįskaitomi prašymai, jei neįskaitomas prašymą pateikusio asmens adresas, elektroninio pašto adresas ir telefono numeris.“

1.14. Pakeisti priedą ir jį išdėstyti nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatyti, kad:

2.1. šis nutarimas įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.;

2.2. iki šio nutarimo įsigaliojimo pradėti nagrinėti prašymai dėl turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginimo baigiami nagrinėti pagal iki šio nutarimo įsigaliojimo galiojusias nuostatas.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                        Ingrida Šimonytė

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė,

pavaduojanti sveikatos apsaugos ministrą                                      Monika Navickienė

 


 

Turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios

dėl paciento sveikatai padarytos žalos,

atlyginimo tvarkos aprašo

priedas

 

 

(Asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir asmens sveikatos priežiūros specialisto paaiškinimo apie žalą paciento sveikatai forma)

 

ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS IR ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTO PAAIŠKINIMAS APIE ŽALĄ PACIENTO SVEIKATAI

 

________________________________________________________________

(asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – įstaiga) pavadinimas, adresas)

 

1. Paciento vardas ir pavardė ________________________________________________________

2. Paciento asmens kodas ___________________________________________________________

 

3. Asmens sveikatos priežiūros paslauga, kurią teikiant kilo žala paciento sveikatai, (toliau – paslauga) arba mažos intervencijos klinikinis vaistinio preparato tyrimas arba kitas biomedicininis tyrimas, kuriame dalyvaujančiam asmeniui taikomi intervenciniai biomedicininio tyrimo metodai kelia tik nedidelį nepageidaujamą laikiną poveikį jo sveikatai ir kurio užsakovas yra asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos darbuotojas arba kurio tyrėjas yra asmens sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojas, kurį atliekant kilo žala paciento sveikatai (toliau – biomedicininis tyrimas)                                                    

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

4. Paslaugos teikimo arba biomedicininio tyrimo veiksmų atlikimo data ir laikas________________

 

5. Paslaugos teikimo arba biomedicininio tyrimo veiksmų atlikimo vieta (įstaigos padalinys, kuriame teikta paslauga arba atliktas biomedicininis tyrimas (ir jo veiksmai), ir konkreti padalinio vieta) ________

________________________________________________________________________________

 

6. Paciento sveikatos būklė ir (ar) diagnozė (tyrimų rezultatai, anamnezė ir kt.), dėl kurios buvo teikiama paslauga arba dėl kurios jis įtrauktas į biomedicininį tyrimą________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

7. Paslaugą teikęs (-ę) asmens sveikatos priežiūros specialistas (-ai) arba biomedicininio tyrimo tyrėjas (-ai), atlikęs (-ę) biomedicininio tyrimo veiksmus (vardai, pavardės, pareigos)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

8. Paslaugos arba biomedicininio tyrimo (ir jo veiksmų) aprašymas (prireikus aprašymas gali būti pateikiamas pridedamame atskirame lape ar kitame dokumente, kuriame pateikta informacija apie pacientui teiktas paslaugas arba atliktus biomedicininio tyrimo veiksmus)___________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

9. Data ir laikas, kada pastebėta žala paciento sveikatai (jei pastebėta Jūsų įstaigoje) ____________

________________________________________________________________________________

 

10. Paciento sveikatos būklė po žalos padarymo (diagnozė ir jos nustatymo data)_______________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

11. Kokių veiksmų (tyrimo, gydymo, reabilitacijos ir kt.) buvo imtasi Jūsų įstaigoje pastebėjus žalą paciento sveikatai_________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

12. Kokių veiksmų (tyrimo, gydymo, reabilitacijos ir kt.) buvo imtasi kitoje (-ose) įstaigoje (-ose) pastebėjus žalą paciento sveikatai (jei žinoma)____________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

13. Paciento sveikatos būklė po Asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir asmens sveikatos priežiūros specialisto paaiškinimo apie žalą paciento sveikatai (toliau – Paaiškinimas) 11 ir (ar) 12 punktuose nurodytų veiksmų atlikimo (diagnozė ir jos nustatymo data) ______________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

14. Ar Jūsų įstaigoje atliktas žalos paciento sveikatai atvejo tyrimas, jei taip, kokios jo išvados (prašome pateikti tyrimo išvadų kopiją) ______________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

 

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

15. Paslaugą teikusio (-ių) asmens sveikatos priežiūros specialisto (-ų) arba biomedicininio tyrimo tyrėjo (-ų), atlikusio (-ių) biomedicininio tyrimo veiksmus, paaiškinimai dėl žalos padarymo priežasčių, aplinkybių, pasekmių ir žalos paciento sveikatai vertinimo pagal neturtinės žalos atlyginimo kriterijus, nurodytus Turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginimo tvarkos aprašo 16.2 papunktyje pateiktoje Neturtinės žalos atlyginimo kriterijų ir pagal juos skiriamų balų lentelėje (tiek, kiek tai nenurodyta šio Paaiškinimo 1–14 punktuose)____________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

16. Paaiškinimą užpildžiusio asmens vardas, pavardė, pareigos______________________________

________________________________________________________________________________

 

17. Paaiškinimo užpildymo data______________________________________________________

 

PRIDEDAMA. Paciento medicinos dokumentų kopijos, _____ lapų.

 

______________

 

part_9ff2ab99f88c4884af175cfb3c48a649_end