LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2008 M. VASARIO 6 D. ĮSAKYMO NR. 3D-60 „DĖL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007–2013 METŲ PROGRAMOS PRIEMONĖS „PIRMAS NE ŽEMĖS ŪKIO PASKIRTIES IR APLEISTOS ŽEMĖS ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖS APŽELDINIMAS MIŠKU“ ĮGYVENDINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. lapkričio 28 d. Nr. 3D-704

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Pirmas ne žemės ūkio paskirties ir apleistos žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ įgyvendinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. vasario 6 d. įsakymu Nr. 3D-60 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Pirmas ne žemės ūkio paskirties ir apleistos žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4.Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. Apleista žemė (pagal Priemonę) – žemės ūkio veiklai nenaudojamas blogos agrarinės būklės žemės ūkio paskirties žemės plotas, kuriame ketinama veisti mišką ir kuris tiesioginių išmokų paraiškoje nedeklaruotas arba jo deklaruota mažiau nei 90 proc. metais, einančiais prieš šios paraiškos pateikimą arba paramos paraiškos teikimo metais, arba kuris deklaruotas tiesioginių išmokų paraiškoje kaip žemė, už kurią nemokamos tiesioginės išmokos ir kuris gali būti savaime apaugęs mišku.

4.2. Duomenų neatitiktis – pateiktų duomenų nesutapimas su tikrove, kai jų nepataisius negalima tinkamai administruoti paramos, apskaičiuoti jos sumos.

4.3. Greitai augantys medžiai – medžiai, kurių laikotarpis tarp dviejų kirtimų yra nuo 6 iki 15 metų.

4.4. Ilgalaikė sankcija – pagal Paramos paraiškoje deklaruoto ploto ir faktiškai nustatyto remiamo ploto skirtumą apskaičiuojamas paramos dydžio sumažinimas, papildantis einamaisiais kalendoriniais metais pareiškėjui taikomą sankciją. Ši sankcija gali būti pradėta išskaičiuoti iš paramos kalendoriniais pažeidimo nustatymo metais, tačiau negali būti išskaičiuojama ilgiau nei trejus kalendorinius metus po pažeidimo nustatymo metų.

4.5. Įsipareigojimų perėmėjas – fizinis arba juridinis asmuo, perimantis iš pareiškėjo ir (arba) paramos gavėjo visus su Paramos paraiška susijusius įsipareigojimus.

4.6. Miško želdinimas (pagal Priemonę) – miško įveisimas sodinant miško medžių ir krūmų sodmenis.

4.7. Miško želdinimo ir žėlimo projektas – atsakingos institucijos patvirtintas dokumentas, kuriame aprašyti miško želdinimo darbai ir įveisto miško priežiūros ir apsaugos priemonės.

4.8. Miško žėlimas – miško atkūrimas arba įsiveisimas be žmogaus pagalbos arba taikant miško žėlimą skatinančias priemones.

4.9. Miško veisimas – miško želdinimas ir (arba) žėlimas sklypuose, kuriuose prieš tai miškas neaugo.

4.10. Ne žemės ūkio paskirties žemė (pagal Priemonę) – miškų ūkio paskirties žemė.

4.11. Paramos paraiška – šių Taisyklių 1 priede nustatytos formos dokumentas arba, jei paraiška teikiama internetu, elektroninės formos dokumentas, kurį turi užpildyti ir pateikti Agentūrai pareiškėjas, siekiantis gauti miško įveisimo išmoką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pirmas ne žemės ūkio paskirties ir apleistos žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“.

4.12. Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiška (toliau – Tiesioginių išmokų paraiška)elektroniniu būdu užpildytas Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių 1 priede nustatytos formos dokumentas (į Paraiškų priėmimo informacinę sistemą įvesti, išsaugoti ir patvirtinti duomenys), kuriuo prašoma einamaisiais metais skirti tiesioginę išmoką už plotą, susietąją paramą už gyvulius ir paramą už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones.

4.13. Sąmoningas įsipareigojimų nevykdymas – daugiau nei vieną kartą nustatomas toks pat miško priežiūros ir apsaugos reikalavimų nesilaikymas.

4.14. Trumpos rotacijos plantaciniai želdiniai – vienos greitai augančių medžių ar krūmų rūšies želdiniai, kertami ne vėliau kaip kas 15 metų.

4.15. Vienodai remiami įveisto miško plotai – įveisto miško plotai, už kurių hektarą skiriama vienodo dydžio parama.

4.16. Veisiamo miško plotas – Miško želdinimo ir žėlimo projekte nurodytas plotas, kurį sudaro suprojektuoti miško želdiniai ir (arba) žėliniai, priešgaisrinės mineralizuotos juostos, elektros perdavimo linijų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių trasos, einančios per projektuojamus želdinius ir (arba) žėlinius, neapželdinti žemės ruožai prie melioracijos griovių arba drenažo rinktuvų (pagal savivaldybės vykdomosios institucijos nustatytas sąlygas), neapželdintinos apsauginės juostos, besiribojančios su suprojektuotais želdiniais ir (arba) žėliniais prie kelių ir vandens telkinių, neapželdintos juostos, suprojektuotos šalia kitų žemės ūkio paskirties žemės savininkų sklypų, besiribojančių su suprojektuotais želdiniais ir (arba) žėliniais.

4.17. Želdinamas ir (arba) želiantis miško plotas (pagal Priemonę) – plotas, kuriame sodinami sodmenys ir (arba) želia miškas (išskyrus priešgaisrines mineralizuotas juostas, elektros perdavimo linijų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių trasas, einančias per projektuojamus želdinius ir (arba) žėlinius, neapželdintus žemės ruožus prie melioracijos griovių arba drenažo rinktuvų (pagal savivaldybės vykdomosios institucijos nustatytas sąlygas), neapželdintas apsaugines juostas, besiribojančias su suprojektuotais želdiniais ir (arba) žėliniais prie kelių ir vandens telkinių, neapželdintas juostas, suprojektuotas šalia kitų žemės ūkio paskirties žemės savininkų sklypų, besiribojančių su suprojektuotais želdiniais ir (arba) žėliniais).

4.18. Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 27 d. nutarimu Nr. 1351 „Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“, Programos administravimo taisyklėse, Programoje ir kituose teisės aktuose.“

2.   Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Pareiškėjas / paramos gavėjas, pateikęs Paramos paraišką artimiausiu Tiesioginių išmokų paraiškų teikimo metu, pagal žemės ūkio valdos centro adresą, seniūnijoje ar internetu prisijungęs prie paraiškų priėmimo informacinės sistemos, o vėliau kasmet iki to laiko, kol įveisiamas miškas ir teiktina įveisto miško priežiūros ir apsaugos išmoka, Tiesioginių išmokų paraiškoje privalo nurodyti, kad dalyvauja pagal Programos Priemonę ir pateikia žemėlapio fragmentus su juose pažymėtomis įveisiamo miško sklypų ribomis (Tiesioginių išmokų paraiška pildoma, teikiama, joje keičiami duomenys ir atliekami kiti veiksmai Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu kiekvienais metais tvirtinamose Paramos už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse (toliau – Tiesioginių išmokų taisyklės) numatyta tvarka. Tiesioginių išmokų paraiškoje veisiamo miško ploto deklaruoti nereikia, kai paramos gavėjui nėra skiriama įveisiamo miško priežiūros ir apsaugos išmoka). Jei miškas apaugęs savaiminukais ir papildomai želdinti nereikia, Paramos paraiškos pateikimo metais miško sklypą privaloma deklaruoti Tiesioginių išmokų paraiškoje.“

3.   Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Pareiškėjai / paramos gavėjai, Agentūrai leidus, gali perleisti įsipareigojimus (likusiai įsipareigojimų laikotarpio daliai) kitam subjektui, jei įsipareigojimų perėmėjas raštu prisiima įsipareigojimus, žemės sklypą, kuriame veisiamas ar įveistas miškas, savo vardu įregistruoja Nekilnojamojo turto registre teisės aktų nustatyta tvarka ir įregistruoja žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre teisės aktų nustatyta tvarka. Jeigu įsipareigojimai neperimami, paramos gavėjas privalo grąžinti suteiktą paramą.“

4.   Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Pareiškėjui / paramos gavėjui mirus arba nenugalimos jėgos (force majeure) atveju, dėl kurių paramos gavėjas negali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų, įsipareigojimus gali perimti kitas subjektas. Tokiu atveju įsipareigojimų perėmėjas sklypą, kuriame veisiamas miškas, savo vardu įregistruoja Nekilnojamojo turto registre teisės aktų nustatyta tvarka ir užregistruoja žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre teisės aktų nustatyta tvarka. Teisių ir įsipareigojimų perėmimas galimas tik suderinus su Agentūra.

5.   Pakeičiu 56.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

56.1. kai paramos gavėjas pagal valdos centro adresą seniūnijoje kasmet, kol vykdomi Priemonės įsipareigojimai, Tiesioginių išmokų paraiškoje deklaruoja įveisto miško plotą (Tiesioginių išmokų paraiška pildoma, teikiama, joje keičiami duomenys ir atliekami kiti veiksmai Tiesioginių išmokų taisyklių numatyta tvarka) ir pateikia žemėlapio fragmentus, užpildytus vadovaujantis Žemės ūkio naudmenų, pasėlių ir kitų laukų ribų įbraižymo žemėlapiuose taisyklėmis, patvirtintomis atskiru Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu, su juose pažymėtomis įveisto miško sklypų ribomis;”.

6.   Pakeičiu 59 punktą ir jį išdėstau taip:

59. Už einamuosius metus sprendimas dėl Miško priežiūros ir apsaugos išmokų išmokėjimo priimamas vadovaujantis Tiesioginių išmokų taisyklių nustatyta tvarka.

7.   Pakeičiu 68.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

68.3. miško priežiūros ir apsaugos išmoką gaunantiems paramos gavėjams taikomos sankcijos už pavėluotai pateiktą Tiesioginių išmokų paraišką ar pavėluotai keičiant jos duomenis Tiesioginių išmokų taisyklėse numatytos sankcijos;“.

8.   Pakeičiu 68.6.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

68.6.1. kai želdinių ir (arba) žėlinių apskaitos metais RAAD rajono agentūros (nuo 2012 m. sausio 1 d. – VMT Miškų kontrolės skyriaus teritorinio poskyrio) valstybiniai miškų pareigūnai nustato, kad veisiamo miško sklype visos Miško želdinimo ir žėlimo projekte numatytos miško priežiūros ir apsaugos priemonės neatliktos, miško priežiūros ir apsaugos išmoka patikrinimo metais nemokama. Jei Pažymoje apie miško želdinių ir (arba) žėlinių apskaitą yra pateikti nurodymai Miško želdinimo ir žėlimo projekte suprojektuotoms ir netinkamai atliktoms miško želdinių apsaugos ir (arba) priežiūros priemonėms įvykdyti, tokiu atveju miško priežiūros ir apsaugos išmokos suma patikrinimo metais mažinama 15 proc.;“.

9.   Pakeičiu 68.6.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

68.6.2. kai želdinių ir (arba) žėlinių kokybės vertinimo metais – šeštaisiais, kai miškas įveistas pavasarį, arba septintaisiais, kai miškas įveistas rudenį (skaičiuojant metus miško įveisimo metai neįskaičiuojami), Miško želdinimo ir žėlimo projekte projektuotų arba tikslinių (tik žėliniuose) rūšių medžių tankis neatitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose nurodytų „patenkinamų“ ar „gerų“ miško želdinių ir (arba) žėlinių tankio reikalavimų arba nustatoma, kad miško želdiniai ir (arba) žėliniai žuvę, susigrąžinama visa išmokėta paramos suma už plotą ar jo dalį, kuriuose nustatyti pažeidimai. Kai nepageidaujami (želdiniuose – neprojektuotų, žėliniuose – netikslinių rūšių) medžiai ir krūmai stelbia pušis ir (ar) ąžuolus, o kitų medžių rūšių želdiniuose ir (arba)  žėliniuose nepageidaujamų medžių ir krūmų vidutinis aukštis yra 1,5 karto didesnis už projektuotų ir (ar) tikslinių rūšių medžių vidutinį aukštį, paramos gavėjas turi sugrąžinti visas miško priežiūros ir apsaugos išmokas už plotą, kuriame nustatyti pažeidimai;“.

10. Pakeičiu 68.6.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

68.6.3. kai pareiškėjų, pateikusių Paramos paraišką nuo 2014 metų, Miško želdinimo ir žėlimo projekte projektuotų arba tikslinių (tik žėliniuose) rūšių medžių vidutinis aukštis želdinių ir (arba) žėlinių kokybės vertinimo metais –  šeštaisiais, kai miškas įveistas pavasarį, arba septintaisiais, kai miškas įveistas rudenį (skaičiuojant metus miško įveisimo metai neįskaičiuojami), neatitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose nurodytų „patenkinamų“ ar „gerų“ miško želdinių ir (arba) žėlinių vidutinio aukščio reikalavimų, paramos gavėjas turi sugrąžinti visas miško priežiūros ir apsaugos išmokas už plotą, kuriame nustatyti pažeidimai;“.

11. Pakeičiu 68.6.5.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

68.6.5.3. kai želdinių ir (arba) žėlinių kokybės vertinimo metais – šeštaisiais, kai miškas įveistas pavasarį, arba septintaisiais, kai miškas įveistas rudenį (skaičiuojant metus miško įveisimo metai neįskaičiuojami), Miško želdinimo ir žėlimo projekte projektuotų arba tikslinių (tik žėliniuose) rūšių medžių tankis neatitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose nurodytų „patenkinamų“ ar „gerų“ miško želdinių ir (arba) žėlinių tankio reikalavimų arba nustatoma, kad miško želdiniai ir (arba) žėliniai žuvę, susigrąžinama visa išmokėta paramos suma už plotą ar jo dalį, kuriuose nustatyti pažeidimai. Kai nepageidaujami (želdiniuose – neprojektuotų, žėliniuose – netikslinių rūšių) medžiai ir krūmai stelbia pušis ir (ar) ąžuolus, o kitų medžių rūšių želdiniuose ir (arba) žėliniuose nepageidaujamų medžių ir krūmų vidutinis aukštis 1,5 karto didesnis už projektuotų ir (ar) tikslinių rūšių medžių vidutinį aukštį, paramos gavėjas turi sugrąžinti 50 proc. visos jam išmokėtos miško įveisimo išmokos už plotą, kuriame nustatyti pažeidimai;“.

12. Pakeičiu 68.6.5.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

68.6.5.4. kai pareiškėjų, pateikusių Paramos paraišką nuo 2014 metų, želdinių ir (arba) žėlinių kokybės metais – šeštaisiais, kai miškas įveistas pavasarį, arba septintaisiais, kai miškas įveistas rudenį (skaičiuojant metus miško įveisimo metai neįskaičiuojami), Miško želdinimo ir žėlimo projekte projektuotų arba tikslinių (tik žėliniuose) rūšių medžių vidutinis aukštis neatitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose nurodytų „patenkinamų“ ar „gerų“ miško želdinių ir (arba) žėlinių vidutinio aukščio reikalavimų, paramos gavėjas turi sugrąžinti 50 proc. visos jam išmokėtos miško įveisimo išmokos už plotą, kuriame nustatyti pažeidimai;“.

13. Papildau 68.6.6 papunkčiu:

68.6.6. kai želdinių ir (arba) žėlinių kokybės vertinimo metais – šeštaisiais, kai miškas įveistas pavasarį, arba septintaisiais, kai miškas įveistas rudenį (skaičiuojant metus miško įveisimo metai neįskaičiuojami), VMT Miškų kontrolės skyriaus teritorinio poskyrio valstybiniai miškų pareigūnai nustato, kad miško želdinių ir (arba) žėlinių rūšinė sudėtis neatitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose nurodytų „patenkinamų“ ar „gerų“ rūšinės sudėties atitikimo reikalavimų, paramos gavėjas turi sugrąžinti miško įveisimo ir miško priežiūros ir apsaugos išmokos skirtumą, kuris apskaičiuojamas iš paramos gavėjo gautos miško įveisimo ir miško priežiūros ir apsaugos išmokos atėmus sumą, apskaičiuotą pagal VMT Miškų kontrolės skyriaus teritorinio poskyrio valstybinių miškų pareigūnų nustatytą miško želdinių ir (arba) žėlinių rūšinę sudėtį (taikoma tuo atveju, jei pasikeičia miško želdinių rūšinės sudėties kategorija);“.

 

 

 

L. e. žemės ūkio ministro pareigas                                                                    Virginija Baltraitienė