VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO 2010 M. VASARIO 5 D. ĮSAKYMO NR. 22.3-16
DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-2.1.2-2010 „BENDRIEJI ATOMINIŲ ELEKTRINIŲ SU RBMK-1500 TIPO REAKTORIAIS SAUGOS UŽTIKRINIMO REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

2018 m. kovo 21 d. Nr. 22.3-77

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2010 m. vasario 5 d. įsakymą Nr. 22.3-16 „Dėl branduolinės saugos reikalavimų BSR-2.1.2-2010 „Bendrieji atominių elektrinių su RBMK-1500 tipo reaktoriais saugos užtikrinimo reikalavimai“ patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2010 m. vasario 5 d. įsakymą Nr. 22.3-16 „Dėl branduolinės saugos reikalavimų BSR-2.1.2-2010 „Bendrieji atominių elektrinių su RBMK-1500 tipo reaktoriais saugos užtikrinimo reikalavimai“ patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija (branduolinės saugos reikalavimai BSR-2.1.2-2010 „Bendrieji atominių elektrinių su RBMK-1500 tipo reaktoriais saugos užtikrinimo reikalavimai“ nauja redakcija nedėstomi):

 

VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-2.1.2-2010 „BENDRIEJI ATOMINIŲ ELEKTRINIŲ SU RBMK-1500 TIPO REAKTORIAIS SAUGOS UŽTIKRINIMO REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3 punktu ir Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 4 straipsnio 1, 3, 4, 7 punktais, 11 straipsnio 1 punktu, 32 straipsnio 72 dalimi, 35 straipsnio 1, 3 ir 4 dalimis bei 38 straipsnio 5 ir 8 dalimis, ir įgyvendindamas 2014 m. liepos 8 d. Tarybos Direktyvą 2014/87/Euratomas, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/71/Euratomas, kuria nustatoma Bendrijos branduolinių įrenginių branduolinės saugos sistema (OL 2014 L219, p. 52),

tvirtinu Branduolinės saugos reikalavimus BSR-2.1.2-2010 „Bendrieji atominių elektrinių su RBMK-1500 tipo reaktoriais saugos užtikrinimo reikalavimai“ (pridedama).“

1.2. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintus branduolinės saugos reikalavimus BSR-2.1.2-2010 „Bendrieji atominių elektrinių su RBMK-1500 tipo reaktoriais saugos užtikrinimo reikalavimai“:

1.2.1.      Pakeičiu 5.35 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.35. Neprojektinė avarija – avarija, nulėmusi branduolinio kuro, esančio branduolinio reaktoriaus aktyviojoje zonoje ir (ar) panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinuose, pažeidimą, arba avarija, įvykusi dėl daugybinių saugos sistemų gedimų ir (ar) AE personalo klaidingų veiksmų ir dėl to galinti turėti didesnius radiologinius padarinius nei projektinė avarija.“

1.2.2.      Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. AE sauga privalo būti užtikrinama nuosekliai įgyvendinant pakopinės apsaugos principą, grindžiamą fizinių barjerų sistema, kuri užkerta kelią jonizuojančiajai spinduliuotei ir radioaktyviosioms medžiagoms plisti į aplinką, ir techninių bei organizacinių priemonių sistema, kuri apsaugo šiuos barjerus ir palaiko jų efektyvumą, o šiems barjerams suirus – švelnina žalingą jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį žmonėms ir aplinkai.“

1.2.3.      Pakeičiu 11 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

11. Pakopinės apsaugos barjerų sistemos elementai yra šie:“

1.2.4.      Pakeičiu 12 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

12. Pakopinės apsaugos techninių bei organizacinių priemonių sistemą sudaro:“

1.2.5.      Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Pakopinės apsaugos principas įgyvendinamas visais atominės elektrinės gyvavimo etapais.“

1.2.6.      Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. RĮ ir AE projektuose privalo būti numatytos techninės ir organizacinės priemonės, kurios padėtų išvengti tikėtinų eksploatacinių įvykių ir projektinių avarijų, o jiems įvykus – apribotų jų padarinius ir užtikrintų saugą įvykus numatytiems projekte pradiniams įvykiams (toliau – pradiniai įvykiai) kartu su vienu, nepriklausomu nuo pradinio įvykio, gedimu bet kurio iš saugos sistemų aktyviojo ar turinčio mechanines judančias dalis pasyviojo elemento, arba esant vienai, nepriklausomai nuo pradinio įvykio, personalo klaidai. Saugos sistemų aktyviojo ar turinčio mechanines judančias dalis pasyviojo elemento gedimo galima nevertinti, jei yra parodytas šių elementų arba sistemų, kurioms jie priklauso, aukštas patikimumo lygis, arba kai leistiną laiką atliekamas šių elementų techninis aptarnavimas ar remontas. Patikimumo lygis laikomas aukštu, jeigu tokių elementų patikimumo rodikliai nėra žemesni už saugos sistemų pasyviųjų elementų, neturinčių judančių dalių (ir kurių gedimų dėl mažos to tikimybės, yra nepaisoma), patikimumo rodiklius. Leistinas laikas atlikti šio elemento techninį aptarnavimą ir (ar) remontą, nustatomas remiantis sistemos, kuriai jis priklauso, patikimumo analize ir nurodomas projekte.“

1.2.7.      Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. AE projekte privalo būti atlikta AE gaisro pavojaus analizė ir pateikti techniniai sprendimai, užtikrinantys AE priešgaisrinę saugą. Eksploatuojanti organizacija privalo įdiegti pakopinės apsaugos principą priešgaisrinei apsaugai užtikrinti imdamasi priemonių, skirtų išvengti gaisrų kilimui, skirtų aptikti, lokalizuoti ir greitai užgesinti kilusius gaisrus bei išvengti gaisrų plitimo ir jų poveikio AE saugai.“

1.2.8.      Papildau 43.3.4 papunkčiu:

43.3.4. sistemos ir elementai, susiję su saugai svarbių sistemų ar elementų apsauga nuo išorinių poveikių, jei jie nepriskiriami 1 ar 2 saugos klasei.“

1.2.9.      Pakeičiu 51 punktą ir išdėstau jį taip:

51. Kokybės reikalavimus AE elementams, priskiriamiems 1, 2 ir 3 saugos klasėms, ir reikalavimus jų kokybės užtikrinimui nustato normos ir taisyklės. Aukštesnei saugos klasei priskirti AE elementai privalo atitikti aukštesnius kokybės ir jos užtikrinimo reikalavimus.“

1.2.10.    Papildau 511 punktu:

511. Medžiagos, naudojamos AE elementų, priskirtų 1, 2 ir 3 saugos klasėms, gamybai turi būti parenkamos atsižvelgiant į mechaninius, šiluminius, cheminius ir kitus poveikius, kuriuos nulemia šių elementų normalaus eksploatavimo, tikėtinų eksploatacinių įvykių ir galimų avarijų nulemtos sąlygos. Elementai turi būti pagaminti iš tokių medžiagų, kad jų savybių pasikeitimai šių elementų eksploatavimo laikotarpiu nepablogintų šių elementų gebėjimo vykdyti jiems AE projekte priskirtas funkcijas.“

1.2.11.    Pakeičiu 61 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

61. AE projekte, pagal pakopinės apsaugos principą privalo būti numatytos saugos sistemos, skirtos:“

1.2.12.    Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. AE turi būti suprojektuota taip, kad AE normalaus eksploatavimo metu bei įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams, projektinėms avarijoms ir neprojektinėms avarijoms, kurios nenulemia branduolinio kuro, esančio branduolinio reaktoriaus aktyviojoje zonoje ir (ar) panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinuose, pažeidimo, būtų užtikrintas šių fundamentaliųjų saugos funkcijų vykdymas:

63.1. reaktyvumo kontrolė;

63.2. šilumos nuvedimas nuo reaktoriaus aktyviosios zonos ir panaudoto branduolinio kuro;

63.3. radioaktyviųjų medžiagų sulaikymas ir radionuklidų išmetimų kontrolė.

1.2.13.    Papildau 631 punktu:

631. AE turi būti suprojektuota taip, kad įvykus neprojektinėms avarijoms, kurios nulemia branduolinio kuro, esančio branduolinio reaktoriaus aktyviojoje zonoje ir (ar) panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinuose, pažeidimą, panaudojant technines ir organizacines priemones, įskaitant priemones, naudojamas vadovaujantis Reikalavimų 1871 punktu, būtų užtikrintas pažeisto branduolinio kuro aušinimas ir radiologinių padarinių švelninimas.

1.2.14.    Papildau 641 punktu:

641. Projektuojant AE ir AE sistemas bei elementus turi būti įvertinami galimi vidiniai ir išoriniai poveikiai, siekiant minimizuoti nukrypimų nuo normalaus AE eksploatavimo tikimybę. Turi būti įvertinti poveikiai, kurie gali fiziškai paveikti statybines konstrukcijas ar sutrikdyti saugos funkcijų vykdymą. Gali būti nevertinami tie poveikiai, kurie nėra būdingi AE aikštelei ir jos aplinkai bei konkrečiai AE konstrukcijai.“

1.2.15.    Papildau 642 punktu:

642. Projektuojant AE ir AE sistemas bei elementus turi būti įvertinami išoriniai poveikiai bei galimi šių poveikių tarpusavio deriniai bei deriniai su vidiniais poveikiais:

642.1. susiję su geologiniais ir seismotektoniniais reiškiniais;

642.2. susiję su meteorologiniais reiškiniais;

642.3. susiję su hidrologiniais reiškiniais;

642.4. susiję su biologiniais reiškiniais;

642.5. susiję su miškų gaisrais;

642.6. kiti išoriniai poveikiai, būdingi AE aikštelei ir jos aplinkai.“

1.2.16.    Papildau 643 punktu:

643. Vertinant išorinius poveikius būtina atsižvelgti į jų galima kitimą per numatomą AE eksploatavimo laikotarpį.“

1.2.17.    Papildau 644 punktu:

644. Galimi vidiniai ir išoriniai poveikiai bei jų deriniai turi būti nustatyti vadovaujantis faktinėmis aplinkybėmis ir istoriniais duomenimis, išnagrinėti deterministiniais metodais, siekiant nustatyti jų pobūdį ir dydį, ir (ar) tikimybiniais metodais siekiant nustatyti jų tikimybę, o gauti rezultatai, įvertinant galimus neapibrėžtumus, turi būti naudojami projektuojant AE bei atskiras AE sistemas bei elementus.“

1.2.18.    Papildau 645 punktu:

645. Saugai svarbios sistemos ir elementai turi būti apsaugoti nuo vidinių ir išorinių poveikių, jei šie poveikiai gali sutrikdyti jų funkcijų vykdymą. Šiai apsaugai turi būti naudojamos techninės ir (ar) organizacinės priemonės.“

1.2.19.    Pakeičiu 66 punktą ir jį išdėstau taip:

66. Svarbios saugai sistemos ir elementai turi atlikti savo funkcijas, nustatytas AE projekto dokumentuose, esant mechaniniams, šiluminiams, cheminiams ir kitiems poveikiams, kuriuos nulemia AE normalaus eksploatavimas, tikėtini eksploataciniai įvykiai bei projektinės avarijos, jei šios sistemos ir elementai yra skirti tokioms avarijoms valdyti.“

1.2.20.    Papildau 721 punktu:

721. AE, kurią sudaro keli energijos blokai, projekte turi būti pagrįsta, kad vieno energijos bloko svarbių saugai sistemų ir elementų patikimumas nepriklauso nuo kito AE energijos bloko būsenos, įskaitant atvejus, kai AE projekte numatytas bendras svarbių saugai sistemų ir elementų naudojamas tarp kelių energijos blokų.“

1.2.21.    Pakeičiu 762 punktą ir jį išdėstau taip:

762. Projektuojant kompiuterizuotą įrangą turi būti numatytos kibernetinio saugumo zonos ir, vadovaujantis pakopinės apsaugos (angl. defence in depth) principu, šiose zonose turi būti sukurta kelių lygių kibernetinio saugumo priemonės. Kibernetinio saugumo zonos ir apsaugos lygių skaičius jose turi būti pasirinkti atsižvelgus į įrangos svarbą saugos užtikrinimui. Kibernetinio saugumo priemonės neturi kliudyti saugai svarbių sistemų veikimui.“

1.2.22.    Papildau 981 punktu:

981. AE projekte turi būti numatyta parametrų, susijusių su išoriniais poveikiais, stebėsenos sistema, leidžianti stebėti išorinių poveikių eigą, ir įspėjimo sistema, sudaranti sąlygas reaguoti į šiuos poveikius siekiant apsaugoti sistemas ir elementus nuo pažeidimo ar veikimo sutrikimo.“

1.2.23.    Pakeičiu 113 punktą ir jį išdėstau taip:

113. RĮ ir AE projektuose privalo būti numatytos saugos apsauginės sistemos, užtikrinančios patikimą reaktoriaus avarinį sustabdymą ir jo palaikymą pokritinėje būsenoje, visais normalaus eksploatavimo režimais, įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams, projektinėms avarijoms ir neprojektinėms avarijoms, kurios nenulemia branduolinio kuro, esančio reaktoriaus aktyvioje zonoje, pažeidimo ar išsilydymo.“

1.2.24.    Pakeičiu 120 punktą ir jį išdėstau taip:

120. Sistemos, skirtos liekamosios šilumos nuvedimui nuo reaktoriaus aktyviosios zonos po reaktoriaus sustabdymo įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams ir projektinėms avarijoms turi būti suprojektuotos atsižvelgiant į vienetinį gedimą ir galimą išorinio elektros energijos tiekimo praradimą.“

1.2.25.    Pakeičiu 137 punktą ir jį išdėstau taip:

137. Kiekvienoje AE privalo būti numatytos nenaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų saugojimo sistemos bei panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinai. Nenaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų saugojimo vietų bei panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinų talpa privalo būti pagrįsta AE projekte.“

1.2.26.    Pakeičiu 138 punktą ir jį išdėstau taip:

138. Nenaudoto branduolinio kuro saugojimo sistemos ir panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinai turi būti suprojektuoti taip, kad saugant ir tvarkant nenaudotą ir panaudotą branduolinį kurą nebūtų galima pasiekti kritinės būsenos normalaus eksploatavimo metu, įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams, projektinėms avarijoms ir neprojektinėms avarijoms, kurios nenulemia panaudoto branduolinio kuro pažeidimo ar išsilydymo.“

1.2.27.    Papildau 1381 punktu:

1381. AE projekte panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinams turi būti numatytos liekamosios šilumos nuvedimo sistemos, kurios, atsižvelgiant į vienetinį gedimą ir galimą išorinio elektros energijos tiekimo praradimą, turi užtikrinti panaudoto branduolinio kuro aušinimą jį tvarkant normalaus eksploatavimo metu, įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams ir projektinėms avarijoms.“

1.2.28.    Papildau 1382 punktu:

1382. AE projekte turi būti numatytos techninės priemonės, skirtos panaudoto branduolinio kuro, esančio saugojimo baseinuose, aušinimui neprojektinių avarijų atveju.“

1.2.29.    Papildau 1383 punktu:

1383. AE projekte panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinų patalpoms turi būti numatyta vėdinimo sistema ir (ar) sprogaus dujų mišinio kontrolės sistema, kuri turi užtikrinti, kad šiose patalpose nesusidarys sprogus dujų mišinys normalaus eksploatavimo metu, įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams ir projektinėms avarijoms.“

1.2.30.    Papildau 1384 punktu:

1384. AE projekte turi būti išanalizuota sprogaus dujų mišinio susidarymo galimybė panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinų patalpose įvykus neprojektinėms avarijoms ir, jei tokia galimybė yra, turi būti numatytos techninės ir (ar) organizacinės priemonės, užtikrinančiosios tokio dujų mišinio susidarymo prevenciją.“

1.2.31.    Papildau 1385 punktu:

1385. AE projekte turi būti numatyta matavimo įranga, skirta matuoti vandens lygį ir vandens temperatūrą panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinuose, bei jonizuojančiosios spinduliuotės lygį šių baseinų patalpose normalaus eksploatavimo metu, įvykus tikėtiniems eksploataciniams įvykiams, projektinėms ir neprojektinėms avarijoms. Šie parametrai turi būti pateikiami ir atvaizduojami bloko valdymo pulto darbuotojų darbo vietose bei kitose AE projekte numatytose vietose, o nesant galimybių AE darbuotojams dirbti šiose vietose – kitose avarinio eksploatavimo instrukcijose ir (ar) avarinės parengties dokumentuose nurodytose vietose.“

1.2.32.    Pakeičiu 139 punktą ir jį išdėstau taip:

139. AE projekte turi būti numatytas nesandarių branduolinio kuro rinklių saugojimas panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinuose, numatant ne mažiau nei vieną papildomą fizinį barjerą, užkertantį kelią radionuklidams patekti iš nesandarios branduolinio kuro rinklės į baseinų vandenį.“

1.2.33.    Papildau 1511 punktu:

1511. Įrengimų ir sistemų eksploatavimo instrukcijos turi būti parengtos taip, kad AE darbuotojai gebėtų nustatyti (identifikuoti) įvykusią avariją.“

1.2.34.    Papildau 1531 punktu:

1531. Avarinio eksploatavimo instrukcijos turi būti parengtos taip, kad AE darbuotojams būtų aišku, kokios avarijos atveju jos yra skirtos taikyti, ir, atsižvelgiant į numatomą avarijos eigą, sudarytų sąlygas imtis avarijos likvidavimo veiksmų per laiką, atitinkantį žmogaus gebėjimus.“

1.2.35.    Papildau 1591 punktu:

1591. Įvykus įvykiui arba atsiradus vidiniam arba išoriniam poveikiui, kurie gali sutrikdyti saugos funkcijų vykdymą arba fiziškai pažeisti AE sistemas ar elementus, turi būti vykdomos priemonės, kurių vykdymo metu turi būti nustatoma, ar yra vykdomos saugos funkcijos, identifikuojama AE būklė, bei vykdomos koreguojančios priemonės, įskaitant sistemų ir elementų tikrinimą, jų bandymus ir remontą, kad AE būtų užtikrinta normalaus eksploatavimo būsena.“

1.2.36.    Papildau 1691 punktu:

1691. Eksploatuojanti organizacija vadovaudamasi AE projektu bei normomis ir taisyklėmis, turi tikrinti AE sistemų ir elementų bei eksploatuojančiai organizacijai priklausančių mobilių įrenginių, kurie bus naudojami vadovaujantis Reikalavimų 1871 punktu, skirtų valdyti neprojektines avarijas, parengtumą, funkcionalumą ir atitiktį AE projekte ir normose ir taisyklėse nustatytiems reikalavimams.

1.2.37.    Pakeičiu 17016.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

17016.3. visus AE techninio aptarnavimo darbus atlikti kokybiškai ir laiku, o jų atlikimą dokumentuoti vadybos sistemos dokumentuose nustatyta tvarka;“.

1.2.38.    Papildau 17016.5 papunkčiu:

17016.5. peržiūrėti ir, prireikus, atnaujinti AE techninio aptarnavimo programas AE eksploatuojančios organizacijos nustatytu periodiškumu, siekiant įvertinti savo ir kitų AE eksploatavimo patirtį.

1.2.39.    Pakeičiu 17026 punktą ir jį išdėstau taip:

17026. Atlikus techninį aptarnavimą, svarbios saugai sistemos (elementai) gali būti eksploatuojami tik tuo atveju, kai bandymų, nurodytų šių Reikalavimų 17015 punkte, rezultatai patvirtina, kad yra vykdomos AE projekte numatytos funkcijos ir jos atitinka nustatytus reikalavimus, o techninio aptarnavimo metu atlikti darbai neturi neigiamos įtakos kitų sistemų (elementų) funkcijų vykdymui ir tai yra patvirtinta techninio aptarnavimo atlikimo dokumentuose.

1.2.40.    Pripažįstu netekusiu galios VIII skyriaus II skirsnį.

1.2.41.    Papildau 1872.3 papunkčiu:

1872.3. nustatyti veiksmai, vykdytini ekstremalių išorinių poveikių atveju.“

1.2.42.    Papildau 1873 punktu:

1873. Eksploatuojanti organizacija turi turėti priemones ir žmogiškuosius išteklius vykdyti avarinės parengties plane numatytus veiksmus. Eksploatuojanti organizacija turi nustatyti darbuotojų, kuriems bus pavesta vykdyti avarinės parengties plane numatytus veiksmus, kvalifikacijos reikalavimus.“

1.2.43.    Papildau 1891 punktu:

1891. Eksploatuojanti organizacija turi užtikrinti, kad vykdant avarinės parengties plane numatytus veiksmus, jame numatytos priemonės bus veiksmingos, o išteklių pakaks tuo atveju, jei AE aikštelėje ir (ar) jos aplinkoje dėl išorinių poveikių bus pažeista infrastruktūra.“

1.2.44.    Papildau 1892 punktu:

1892. Eksploatuojanti organizacija turi užtikrinti avarinei parengčiai skirtų priemonių parengtumą. Šių priemonių parengtumas turi būti reguliariai tikrinamas (pavyzdžiui, atliekant vizualinę apžiūrą, išbandant) eksploatuojančios organizacijos vadybos sistemos dokumentuose nustatyta tvarka.“

1.2.45.    Pakeičiu 190 punktą ir jį išdėstau taip:

190. Prieš įvežant branduolinį kurą į AE aikštelę, privalo būti įrengtas ir veikti avarijų valdymo centras, aprūpintas reikmenimis, elektros energijos tiekimu, prietaisais, ryšio priemonėmis, dokumentais, kurie būtini įgyvendinant avarinės parengties planą. Šiame centre turi būti užtikrinta asmenų, dalyvaujančių likviduojant avariją, apsauga nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio bei vykdoma šių asmenų apšvitos stebėsena ir kontrolė. Turi būti užtikrinta galimybė veikti šiam centrui įvykus neprojektinėms avarijoms bei esant neprojektiniams išoriniams poveikiams.“

1.2.46.    Pakeičiu 194 punktą ir jį išdėstau taip:

194. Eksploatuojanti organizacija turi parengti avarinės parengties pratybų programas, kuriose nurodomas pratybų sąrašas, temos, terminai, bei, vadovaudamasi šiomis programomis, organizuoti avarinės parengties pratybas, kurių tikslas yra:

194.1. išbandyti avarinės parengties planą;

194.2. išlavinti AE darbuotojų gebėjimus veikti projektinės ir neprojektinės avarijos sąlygomis bei esant neprojektiniams išoriniams poveikiams;

194.3. patikrinti komunikaciją su už AE aikštelės ribų esančiais fiziniais ar juridiniais asmenimis, kurių paslaugas planuojama pasitelkti vykdant avarinės parengties planą;

194.4. patikrinti komunikaciją su valstybiniame gyventojų apsaugos plane branduolinės ar radiologinės avarijos atveju nurodytomis valstybės institucijomis;

194.5. patikrinti avarinei parengčiai skirtų priemonių parengtumą.“

1.2.47.    Papildau 1941 punktu:

1941. Avarinės parengties pratybų programose turi būti numatyti pratybų atvejai, kai avarija įvyksta viename atskirame branduolinės energetikos objekte ir vienu metu keliuose eksploatuojančiai organizacijai priklausančiuose branduolinės energetikos objektuose.“

1.2.48.    Pakeičiu 195 punktą ir jį išdėstau taip:

195. Avarinės parengties planams išbandyti skirtos avarinės parengties pratybos turi būti vykdomos ne rečiau nei kartą per metus.“

1.2.49.    Pakeičiu VIII skyriaus VII skirsnio pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VII SKIRSNIS

PERIODINĖ SAUGOS ANALIZĖ IR PAGRINDIMAS

1.2.50.    Pakeičiu 196 punktą ir jį išdėstau taip:

196. Vadovaujantis Branduolinės saugos įstatymo reikalavimais licencijos turėtojas periodiškai turi atlikti periodinę saugos analizę ir pagrindimą ir parengti periodinio saugos vertinimo ataskaitą.“

1.2.51.    Pakeičiu 197 punktą ir jį išdėstau taip:

197. Eksploatuojančiai organizacijai tenka visiška atsakomybė už periodinės saugos analizės ir pagrindimo atlikimą.“

1.2.52.    Pakeičiu 198 punktą ir jį išdėstau taip:

198. Sritys, kurių analizę būtina pateikti periodinio saugos vertinimo ataskaitoje, yra:

198.1. AE projektas ir esama sistemų ir elementų būklė;

198.2. AE aikštelės ir jos aplinkos pasikeitimų įvertinimas;

198.3. AE sistemų ir elementų atitiktis normoms ir taisyklėms;

198.4. išorinių ir vidinių poveikių analizė;

198.5. apžvalginio laikotarpio sava eksploatavimo patirtis bei šios patirties naudojimo sistemos efektyvumas;

198.6. organizacinė struktūra, vadybos sistema ir saugos kultūra;

198.7. personalo komplektavimas ir kvalifikacija;

198.8. avarinė parengtis;

198.9. radiologinis poveikis aplinkai;

198.10. kitų asmenų, veikiančių branduolinės energetikos sektoriuje, patirties ir mokslo tiriamųjų darbų rezultatų panaudojimas;

198.11. AE eksploatavimo instrukcijos, avarinio eksploatavimo instrukcijos ir neprojektinių avarijų valdymo gairių aprašai.“

1.2.53.    Pripažįstu netekusiu galios 199 punktą.

1.2.54.    Pripažįstu netekusiu galios 200 punktą.

1.2.55.    Pakeičiu 201 punktą ir jį išdėstau taip:

201. Periodinei saugos analizei ir pagrindimui turi būti naudojama šiuolaikinė, sistematinė ir dokumentuota metodologija, atsižvelgianti į deterministinį ir tikimybinį įvertinimą.“

1.2.56.    Pripažįstu netekusiu galios 202 punktą.

1.2.57.    Pripažįstu netekusiu galios 203 punktą.

1.2.58.    Pripažįstu netekusiu galios 204 punktą.

1.2.59.    Pripažįstu netekusiu galios 205 punktą.

1.2.60.    Pakeičiu IX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IX SKYRIUS

AE GALUTINIS SUSTABDYMAS IR EKSPLOATAVIMO NUTRAUKIMAS“.

1.2.61.    Pakeičiu 206 punktą ir jį išdėstau taip:

206. Galutinai sustabdytas AE energijos blokas laikomas eksploatuojamu tol, kol iš jo bus pašalintas visas panaudotas branduolinis kuras. AE energijos bloko galutinio sustabdymo ir eksploatavimo nutraukimo laikotarpiu licencijos turėtojas turi užtikrinti visų likusių svarbių saugai sistemų ir elementų tinkamumą, patikimumą ir funkcionalumą būtinoms saugos funkcijoms vykdyti bei galimų avarijų valdymą ir avarinę parengtį.“

1.2.62.    Pripažįstu netekusiu galios 207 punktą.

1.2.63.    Pripažįstu netekusiu galios 208 punktą.

1.2.64.    Pakeičiu 209 punktą ir jį išdėstau taip:

209. Reikalavimų VII skyriaus I1 skirsnio bei 1601 ir 1602 punktų nuostatos taikomos tiek, kiek neprieštarauja Kibernetinio saugumo įstatymui ir jį įgyvendinantiems teisės aktams.“

1.2.65.    Papildau 2091 punktu:

2091. Asmuo, pažeidęs šiuos Reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

2. Nustatau, kad:

2.1. šis įsakymas, išskyrus 1.2.30 papunktį, įsigalioja 2018 m. lapkričio 1 d.

2.2. šio įsakymo 1.2.30 papunktis įsigalioja 2019 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                            Michail Demčenko