LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

įSAKYMAS

DĖL ELEKTROTECHNIKOS GAMINIŲ SAUGOS TECHNINIO REGLAMENTO PAtvirtinimo

 

2016 m. balandžio 26 d. Nr. 4-314

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 27 d. nutarimo Nr. 1482 „Dėl Institucijų, įgaliotų tvirtinti privalomuosius produktų saugos reikalavimus ir nustatyti atitikties įvertinimo reikalavimus, paskyrimo“ 1.5 papunkčiu ir įgyvendindamas 2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/35/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su tam tikrose įtampos ribose skirtų naudoti elektros įrenginių tiekimu rinkai, suderinimo (OL 2014 L 96, p. 357):

1.    Tvirtinu pridedamą Elektrotechnikos gaminių saugos techninį reglamentą (toliau – Reglamentas).

2.    Nustatau, kad Reglamente nustatytas rinkos priežiūros institucijos funkcijas atlieka Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                                            Evaldas Gustas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2016 m. balandžio 26 d. įsakymu

Nr. 4-314

 

ELEKTROTECHNIKOS GAMINIŲ SAUGOS TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Elektrotechnikos gaminių saugos techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato į Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos (toliau – ES) rinką teikiamų elektrotechnikos gaminių svarbiausius saugos reikalavimus, užtikrinančius elektrotechnikos gaminių saugą, žmonių ir naminių gyvūnų sveikatą ir saugą, nuosavybės apsaugą, tinkamą ES vidaus rinkos veikimą, ir atitikties šiems reikalavimams įvertinimo procedūras bei rinkos priežiūros reikalavimus.

2.  Reglamentas taikomas elektrotechnikos gaminiams, skirtiems naudoti esant
50–1 000 V kintamosios srovės įtampai ir 75–1 500 V nuolatinės srovės įtampai, išskyrus Reglamento 3 punkte nurodytus įrenginius ir reiškinius.

3.  Reglamento reikalavimai nėra taikomi:

3.1. elektrotechnikos gaminiams, naudojamiems sprogioje aplinkoje;

3.2. elektrotechnikos gaminiams, naudojamiems radiologijos ir medicinos tikslais;

3.3. krovininių ir keleivinių liftų elektrinėms dalims;

3.4. elektros energijos skaitikliams;

3.5. buitinės elektros kištukams ir jų lizdams;

3.6. elektrinių užtvarų valdymo įtaisams;

3.7. radijo elektriniams trukdžiams;

3.8. specializuotiems elektrotechnikos gaminiams, naudojamiems laivyboje, aviacijoje bei geležinkelyje, atitinkantiems saugos nuostatas, nustatytas tarptautinių organizacijų, kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika;

3.9. įprastiems vertinimo įrankių komplektams, skirtiems profesionaliems vartotojams, naudojamiems tik mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tikslais.

4.  Reglamente vartojamos sąvokos:

4.1. Asmuo – fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita organizacija, neturinti juridinio asmens statuso, taip pat juridinio asmens ar kitos organizacijos padalinys;

4.2. Atitikties įvertinimas – procesas, kuriuo nustatoma, ar elektrotechnikos gaminys atitinka Reglamento 5 punkte nurodytus ir Reglamento 1 priede nustatytus saugos reikalavimus.

4.3. Atšaukimas – priemonė, kuria siekiama, kad būtų grąžintas galutiniam naudotojui jau pateiktas elektrotechnikos gaminys.

4.4. CE ženklas – ženklas, kuriuo gamintojas nurodo, kad elektrotechnikos gaminys atitinka taikytinus derinamųjų ES teisės aktų dėl ženklinimo šiuo ženklu reikalavimus.

4.5. Darnusis standartas – kaip tai apibrėžta 2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos, kuriuo iš dalies keičiamos Tarybos direktyvos 89/686/EEB ir 93/15/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 94/9/EB, 94/25/EB, 95/16/EB, 97/23/EB, 98/34/EB, 2004/22/EB, 2007/23/EB, 2009/23/EB ir 2009/105/EB ir panaikinamas Tarybos sprendimas 87/95/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1673/2006/EB (OL 2012 L 316, p. 12) 2 straipsnio 1 punkto c papunktyje.

4.6. Derinamieji Europos Sąjungos teisės aktai – ES teisės aktai, kuriais suderinamos elektrotechnikos gaminių pardavimo sąlygos.

4.7. Ekonominės veiklos vykdytojai – gamintojas, įgaliotasis atstovas, importuotojas ir platintojas.

4.8. Gamintojas – asmuo, kuris pagamina elektrotechnikos gaminį arba kuris užsako suprojektuoti ar pagaminti elektrotechnikos gaminį ir parduoda tą gaminį savo vardu arba naudodamas savo prekės ženklą.

4.9. Įgaliotasis atstovas ES įsisteigęs arba nuolat gyvenantis asmuo, gavęs gamintojo rašytinį įgaliojimą veikti jo vardu ir atlikti nurodytas užduotis.

4.10.  Importuotojas ES įsisteigęs arba nuolat gyvenantis asmuo, kuris Europos Sąjungos rinkai pateikia elektrotechnikos gaminį iš trečiosios šalies.

4.11.  Pašalinimas – bet kokia priemonė, kuria siekiama užkirsti kelią elektrotechnikos gaminio tiekimui rinkai tiekimo grandinėje.

4.12.  Pateikimas rinkai – elektrotechnikos gaminio tiekimas ES valstybės narės rinkai pirmą kartą.

4.13.  Platintojas – tiekimo grandinėje veikiantis asmuo, kuris tiekia ES rinkai  elektrotechnikos gaminį ir nėra nei gamintojas, nei importuotojas.

4.14.  Techninė specifikacija – dokumentas, kuriame nustatyti techniniai reikalavimai, kuriuos turi atitikti elektrotechnikos gaminys.

4.15.  Tiekimas rinkai – elektrotechnikos gaminio, skirto platinti, vartoti ar naudoti ES rinkoje, tiekimas vykdant komercinę veiklą už atlygį arba be jo.

4.16.  Kitos Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžtos Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatyme.

 

II SKYRIUS

pateikimas rinkai ir saugos reikalavimai. LAISVAS JUDĖJIMAS

 

5.  Rinkai pateikiami elektrotechnikos gaminiai turi būti sukonstruoti pagal ES taikomą gerą saugos reikalavimų inžinerinę praktiką, nekelti pavojaus žmonių ir naminių gyvūnų sveikatai ir saugai arba turtui, turi būti tinkamai įrengti, prižiūrimi bei naudojami pagal paskirtį, kuriai jie yra pagaminti.

6.  Pagrindiniai elektrotechnikos gaminių saugos reikalavimai yra pateikti Reglamento 1 priede.

7Draudžiama trukdyti pateikti ir tiekti rinkai bei pradėti eksploatuoti elektrotechnikos gaminius, atitinkančius Reglamento reikalavimus.

8.  Tinklų operatoriai prijungdami vartotojo elektros įrenginius prie elektros tinklų arba tiekdami elektros energiją vartotojo elektrotechnikos gaminiams, neturi taikyti griežtesnių saugos reikalavimų, nei nurodyti Reglamento 5 punkte ir nustatyti Reglamento 1 priede.

 

III SKYRIUS

EKONOMINĖS VEIKLOS VYKDYTOJŲ PAREIGOS

 

PIRMASIS skirsnis

GamintojO pareigos

 

9.  Gamintojas privalo užtikrinti, kad pateikiami rinkai elektrotechnikos gaminiai būtų suprojektuoti ir pagaminti laikantis Reglamento 5 punkte nurodytų ir Reglamento 1 priede nustatytų saugos reikalavimų.

10.  Gamintojas privalo parengti Reglamento 2 priede nurodytus techninius dokumentus (toliau – techniniai dokumentai) ir atlikti Reglamento 2 priede nurodytą atitikties vertinimo procedūrą (toliau – atitikties įvertinimas) arba pavesti ją atlikti.

11.  Gamintojas, atlikęs atitikties vertinimą ir nustatęs, kad elektrotechnikos gaminys atitinka Reglamento 5 punkte nurodytus ir Reglamento 1 priede nustatytus saugos reikalavimus, parengia ES atitikties deklaraciją ir pažymi elektrotechnikos gaminį CE ženklu.

12.  Gamintojas privalo saugoti techninius dokumentus ir ES atitikties deklaraciją 10 metų po paskutinio elektrotechnikos gaminio modelio vieneto pateikimo rinkai dienos.

13.  Gamintojas privalo įdiegti procedūras, kuriomis būtų užtikrinama serijinės produkcijos atitiktis Reglamento reikalavimams. Diegiant šias procedūras, atsižvelgiama į elektrotechnikos gaminio projekto ar charakteristikų pakeitimus ir darniųjų, tarptautinių ar nacionalinių standartų ar kitų techninių specifikacijų, kuriais vadovaujantis deklaruojama elektrotechnikos gaminio atitiktis, pakeitimus.

14.  Jeigu elektrotechnikos gaminio veikimo specifika to reikalauja, gamintojas, siekdamas apsaugoti vartotojų sveikatą ir užtikrinti jų saugą, tiria rinkai tiekiamų elektrotechnikos gaminių pavyzdžius, nagrinėja ir, jei būtina, registruoja skundus ir informaciją apie reikalavimų neatitinkančius ir atšauktus elektrotechnikos gaminius, taip pat informuoja platintojus apie tokią stebėseną.

15.  Gamintojas privalo užtikrinti, kad ant elektrotechnikos gaminių, kuriuos jis pateikia rinkai, būtų nurodytas tipo, partijos ar serijos numeris arba kita informacija, leidžianti nustatyti jų tapatumą, arba, jeigu dėl elektrotechnikos gaminio dydžio ar pobūdžio to neįmanoma padaryti, – kad reikiama informacija būtų nurodyta ant elektrotechnikos gaminio pakuotės arba prie elektrotechnikos gaminio pridedamame dokumente.

16.  Gamintojas ant elektrotechnikos gaminio arba, jeigu to neįmanoma padaryti, – ant elektrotechnikos gaminio pakuotės arba prie elektrotechnikos gaminio pridedamame dokumente privalo nurodyti savo pavadinimą (jei gamintojas fizinis asmuo – vardą, pavardę), registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir vieną adresą, kuriuo su juo būtų galima susisiekti. Kontaktiniai duomenys turi būti pateikiami Lietuvos Respublikos valstybine kalba, kai elektrotechnikos gaminys pateikiamas ar tiekiamas Lietuvos Respublikos rinkai, arba kita ES valstybės narės nustatyta kalba ar kalbomis, kai elektrotechnikos gaminys pateikiamas ar tiekiamas kitų ES valstybių narių rinkai, šie duomenys turi būti aiškūs ir lengvai suprantami.

17.  Gamintojas privalo užtikrinti, kad prie pateikiamo elektrotechnikos gaminio būtų pridėtos instrukcijos ir saugos informacija, parengti Lietuvos Respublikos valstybine kalba, kai elektrotechnikos gaminys pateikiamas Lietuvos Respublikos rinkai, arba kitos ES valstybės narės, kurios rinkai pateikiamas elektrotechnikos gaminys, nustatyta kalba ar kalbomis, taip pat šios instrukcijos ir saugos informacija bei visas ženklinimas turi būti aiškūs, lengvai suprantami ir suvokiami.

18.  Gamintojas, manantis arba turintis pagrindo manyti, kad jo rinkai pateiktas elektrotechnikos gaminys neatitinka Reglamento, nedelsdamas turi imtis taisomųjų priemonių, kad būtų užtikrinta to elektrotechnikos gaminio atitiktis, jį pašalinti arba atšaukti, jei tai tikslinga. Jei elektrotechnikos gaminys kelia pavojų, gamintojas nedelsdamas apie tai praneša Lietuvos Respublikos ar kitų ES valstybių narių, kurių rinkai pateiktas elektrotechnikos gaminys, rinkos priežiūros institucijai (toliau kartu – rinkos priežiūros institucija) ir Lietuvos Respublikos ar kitų ES valstybių narių, kurių rinkai tiektas elektrotechnikos gaminys, kompetentingoms institucijoms (toliau kartu – kompetentinga institucija), pateikdamas išsamią informaciją, visų pirma apie neatitiktį ir apie visas taisomąsias priemones, kurių buvo imtasi.

19.  Jeigu rinkos priežiūros ar kompetentinga institucija, teisės aktų nustatyta tvarka turinti teisę gauti informaciją ir dokumentus, būtinus elektrotechnikos gaminio atitikčiai įrodyti, pagrįstai pareikalauja, gamintojas, šiai institucijai suteikia popierine ar elektronine forma visą informaciją ir dokumentus, būtinus įrodyti, kad elektrotechnikos gaminys atitinka Reglamento reikalavimus, tos institucijos reikalaujama kalba, kuri turi būti aiški ir lengvai suprantama, taip pat šiai institucijai pageidaujant gamintojas privalo bendradarbiauti su ja dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti elektrotechnikos gaminio, kurį jis pateikė rinkai, keliamą pavojų.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

ĮgaliotOJO atstovO PAREIGOS

 

20.  Gamintojas rašytiniu įgaliojimu gali paskirti įgaliotąjį atstovą. Įgaliotasis atstovas negali būti įgaliojamas vykdyti Reglamento 9 punkte nustatytas pareigas ir pareigą rengti techninius dokumentus.

21.  Įgaliotasis atstovas atlieka gamintojo įgaliojime nustatytas užduotis. Įgaliojimu įgaliotajam atstovui leidžiama atlikti bent šiuos veiksmus:

21.1.  saugoti ES atitikties deklaraciją ir techninius dokumentus 10 metų po paskutinio elektrotechnikos gaminio modelio vieneto pateikimo rinkai, kad rinkos priežiūros institucija galėtų jį patikrinti;

21.2.  rinkos priežiūros ar kompetentingos institucijos, teisės aktų nustatyta tvarka turinčios teisę gauti informaciją ir dokumentus, būtinus elektrotechnikos gaminio atitikčiai įrodyti, prašymu – pateikti visą informaciją ir dokumentus, būtinus elektrotechnikos gaminio atitikčiai įrodyti;

21.3.  rinkos priežiūros ar kompetentingos institucijos prašymu – bendradarbiauti su jomis dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti elektrotechnikos gaminių, dėl kurių įgaliotasis atstovas gavo įgaliojimus, keliamą pavojų.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

ImportuotojO pareigos

 

22.  Importuotojas privalo pateikti rinkai Reglamento reikalavimus atitinkančius elektrotechnikos gaminius.

23.  Prieš pateikdamas elektrotechnikos gaminius rinkai, importuotojas privalo užtikrinti, kad gamintojas būtų atlikęs atitikties įvertinimą, parengęs techninius dokumentus, taip pat, kad elektrotechnikos gaminys būtų pažymėtas CE ženklu ir prie jo būtų pridėti reikiami dokumentai ir kad gamintojas būtų įvykdęs Reglamento 15 ir 16 punktuose nustatytus reikalavimus.

24.  Importuotojas, manantis ar turintis pagrindo manyti, kad elektrotechnikos gaminys neatitinka Reglamento 5 punkte nurodytų ir Reglamento 1 priede nustatytų saugos reikalavimų, neteikia elektrotechnikos gaminio rinkai tol, kol nėra užtikrinama jo atitiktis. Jei elektrotechnikos gaminys kelia pavojų, importuotojas apie tai praneša gamintojui, rinkos priežiūros institucijai ir kompetentingai institucijai.

25.  Importuotojas ant elektrotechnikos gaminio arba, jeigu to neįmanoma padaryti, – ant elektrotechnikos gaminio pakuotės arba prie elektrotechnikos gaminio pridedamame dokumente privalo nurodyti savo pavadinimą (jei importuotojas fizinis asmuo – vardą, pavardę), registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir vieną pašto adresą, kuriuo su juo galima susisiekti. Kontaktiniai duomenys turi būti pateikiami Lietuvos Respublikos valstybine kalba, kai elektrotechnikos gaminys pateikiamas ar tiekiamas Lietuvos Respublikos rinkai, arba kita ES valstybės narės nustatyta kalba ar kalbomis, kai elektrotechnikos gaminys pateikiamas ar tiekiamas kitų ES valstybių narių rinkai, šie duomenys turi būti aiškūs ir lengvai suprantami.

26.  Importuotojas privalo užtikrinti, kad prie elektrotechnikos gaminio būtų pridėtos Lietuvos Respublikos valstybine kalba, kai elektrotechnikos gaminys pateikiamas Lietuvos Respublikos rinkai, arba kitos ES valstybės narės, kurios rinkai pateikiamas elektrotechnikos gaminys, nustatyta kalba ar kalbomis parengtos instrukcijos ir saugos informacija.

27.  Kai atsakomybė už elektrotechnikos gaminį tenka importuotojui, jis privalo užtikrinti, kad elektrotechnikos gaminio laikymo ir transportavimo sąlygos nepakenktų jo atitikčiai Reglamento 5 punkte nurodytiems ir Reglamento 1 priede nustatytiems saugos reikalavimams.

28.  Jeigu elektrotechnikos gaminio veikimo specifika to reikalauja, importuotojas, siekdamas apsaugoti vartotojų sveikatą ir užtikrinti jų saugą, tiria rinkai tiekiamų elektrotechnikos gaminių pavyzdžius, nagrinėja ir, jei būtina, registruoja skundus ir informaciją apie reikalavimų neatitinkančius ir atšauktus elektrotechnikos gaminius, taip pat informuoja platintojus apie tokią stebėseną.

29.  Importuotojas, manantis arba turintis pagrindo manyti, kad jo rinkai pateiktas elektrotechnikos gaminys neatitinka Reglamento reikalavimų, nedelsdamas privalo imtis taisomųjų priemonių, kad būtų užtikrinta to elektrotechnikos gaminio atitiktis, jį pašalinti arba atšaukti, jei tai tikslinga. Jei elektrotechnikos gaminys kelia pavojų, importuotojas nedelsdamas apie tai praneša rinkos priežiūros ir kompetentingoms institucijoms, pateikdami išsamią informaciją, visų pirma apie neatitiktį ir apie visas taisomąsias priemones, kurių buvo imtasi.

30.  Importuotojas ES atitikties deklaracijos kopiją saugo 10 metų po elektrotechnikos gaminio modelio pateikimo rinkai dienos, kad rinkos priežiūros institucija galėtų ją patikrinti. Importuotojas taip pat užtikrina, kad šios institucijos prašymu jai būti pateikti techniniai dokumentai.

31.  Jeigu rinkos priežiūros ar kompetentinga institucija, teisės aktų nustatyta tvarka turinti teisę gauti informaciją ir dokumentus, būtinus elektrotechnikos gaminio atitikčiai įrodyti, pateikia pagrįstą prašymą, importuotojas privalo šiai institucijai pateikti popierine ar elektronine forma visą informaciją ir dokumentus, būtinus įrodyti, kad elektrotechnikos gaminys atitinka Reglamento reikalavimus, tos institucijos reikalaujama kalba, kuri turi būti aiški ir lengvai suprantama, taip pat šiai institucijai pageidaujant importuotojas privalo bendradarbiauti su ja dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti elektrotechnikos gaminio, kurį jis pateikė rinkai, keliamą pavojų.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

PlatintojO pareigos

 

32.  Tiekdamas rinkai elektrotechnikos gaminius, platintojas veikia laikydamasis Reglamento reikalavimų.

33.  Prieš tiekdamas elektrotechnikos gaminį rinkai, platintojas privalo patikrinti, ar elektrotechnikos gaminys yra pažymėtas CE ženklu, ar prie jo pridėti reikalaujami dokumentai, taip pat Lietuvos Respublikos valstybine kalba, kai elektrotechnikos gaminys tiekiamas Lietuvos Respublikos rinkai, arba kitos ES valstybės narės, kurios rinkai tiekiamas elektrotechnikos gaminys, nustatyta kalba ar kalbomis parengtos instrukcijos ir saugos informacija, bei ar gamintojas ir importuotojas įvykdė atitinkamai šio Reglamento 15, 16 ir 25 punktuose nustatytus reikalavimus.

34.  Platintojas, manantis ar turintis pagrindo manyti, kad elektrotechnikos gaminys neatitinka Reglamento 5 punkte ir Reglamento 1 priede nustatytų saugos reikalavimų, netiekia elektrotechnikos gaminio rinkai tol, kol nėra užtikrinama jo atitiktis. Jei elektrotechnikos gaminys kelia pavojų, platintojas apie tai praneša gamintojui ar importuotojui ir rinkos priežiūros institucijai.

35.  Kai atsakomybė už elektrotechnikos gaminį tenka platintojui, jis privalo užtikrinti, kad jo laikymo ir transportavimo sąlygos nepakenktų jo atitikčiai Reglamento 5 punkte nurodytiems ir Reglamento 1 priede nustatytiems saugos reikalavimams.

36.  Platintojas, manantis arba turintis pagrindo manyti, kad jo rinkai patiektas elektrotechnikos gaminys neatitinka Reglamento reikalavimų, privalo pasirūpinti, kad būtų imtasi būtinų taisomųjų priemonių to elektrotechnikos gaminio atitikčiai užtikrinti, jį pašalinti arba atšaukti, jei tai tikslinga. Jei elektrotechnikos gaminys kelia pavojų, platintojas nedelsdamas apie tai praneša rinkos priežiūros ir kompetentingai institucijai, pateikdamas išsamią informaciją, visų pirma apie neatitiktį ir apie visas taisomąsias priemones, kurių buvo imtasi.

37.  Jei rinkos priežiūros ar kompetentinga institucija, teisės aktų nustatyta tvarka turinti teisę gauti informaciją ir dokumentus, būtinus elektrotechnikos gaminio atitikčiai įrodyti, pagrįstai pareikalauja, platintojas privalo šiai institucijai pateikti popierine ar elektronine forma visą informaciją ir dokumentus, būtinus įrodyti, kad elektrotechnikos gaminys atitinka Reglamento reikalavimus, tos institucijos reikalaujama kalba, kuri turi būti aiški ir lengvai suprantama, taip pat šiai institucijai pageidaujant platintojas privalo bendradarbiauti su ja dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti elektrotechnikos gaminio, kurį jis tiekė rinkai, keliamą pavojų.


 

 

PENKTASIS SKIRSNIS

Atvejai, kai importuotojui ir platintojui tenka gamintojo pareigos

 

38.  Taikant Reglamentą, importuotojas arba platintojas laikomas gamintoju ir įgyja Reglamento 9–19 punktuose nustatytas gamintojo pareigas, jei jis elektrotechnikos gaminius rinkai pateikia savo vardu ar naudodamas savo prekės ženklą arba taip pakeičia rinkai jau pateiktą elektrotechnikos gaminį, kad gali pasikeisti jo atitiktis Reglamente nustatytiems reikalavimams.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

Ekonominės veiklos vykdytojų identifikavimas

 

39.  Rinkos priežiūros institucijos prašymu ekonominės veiklos vykdytojai turi nurodyti:

39.1.  kiekvieną ekonominės veiklos vykdytoją, kuris jiems pateikė elektrotechnikos gaminį;

39.2.  kiekvieną ekonominės veiklos vykdytoją, kuriam jie pateikė elektrotechnikos gaminį.

40.  Ekonominės veiklos vykdytojai šio Reglamento 39 punkte nurodytą informaciją turi gebėti pateikti 10 metų po to, kai jiems buvo pateiktas elektrotechnikos gaminys, ir 10 metų po to, kai jie pateikė elektrotechnikos gaminį.

 

IV SKYRIUS

elektrotechnikos gaminių ATITIKTIS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

Atitikties standartams prezumpcija

 

41.  Jei elektrotechnikos gaminiai atitinka darniuosius standartus arba tam tikras jų dalis, kurių nuorodos buvo paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje (Official Journal of the European Communities), laikoma, kad jie atitinka Reglamento 5 punkte nurodytus ir Reglamento 1 priede nustatytus saugos reikalavimus, kuriuos apima tie standartai ar jų dalys.

42.  Nesant darniųjų standartų, elektrotechnikos gaminiai, atitinkantys Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (IEC) nustatytų tarptautinių standartų saugos nuostatas, tiekimo rinkai ir laisvo judėjimo tikslais, laikomi atitinkantys Reglamento 5 punkte nurodytus ir Reglamento 1 priede nustatytus saugos reikalavimus.

43.  Europos Komisijai pranešus apie Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (IEC) nustatytų tarptautinių standartų saugos nuostatas, Ūkio ministerija per tris mėnesius gali pateikti Europos Komisijai prieštaravimus saugos nuostatoms, nurodydama saugos priežastis, dėl kurių šios nuostatos neturėtų būti pripažintos.

44.  Nesant darniųjų standartų ir Reglamento 42 punkte nurodytų tarptautinių standartų, elektrotechnikos gaminiai, pagaminti pagal nacionalinių standartų saugos nuostatas, užtikrinančias Reglamente nurodytam elektrotechnikos gaminių saugos lygiui lygiavertį saugos lygį, tiekimo rinkai ir laisvo judėjimo tikslais laikomi atitinkančiais Reglamento 5 punkte nurodytus ir Reglamento 1 priede nustatytus saugos reikalavimus.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

ES atitikties deklaracija

 

45.  ES atitikties deklaracijoje nurodoma, kad įrodyta, jog yra įvykdyti Reglamento 5 punkte nurodyti ir Reglamento 1 priede nustatyti saugos reikalavimai.

46.  ES atitikties deklaracija turi būti parengta pagal Reglamento 3 priede pateiktą ES atitikties deklaracijos formos pavyzdį, joje turi būti pateikiama Reglamento 2 priede nurodyta informacija, kuri turi būti nuolat atnaujinama. ES atitikties deklaracija turi būti parengta ar išversta į Lietuvos Respublikos valstybinę kalbą arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės, kurios rinkai pateikiamas elektrotechnikos gaminys, kalbą ar kitas kalbas, kurias nurodo ši valstybė.

47.  Jeigu elektrotechnikos gaminiui taikomi keli ES teisės aktai, pagal kuriuos turi būti parengta ES atitikties deklaracija, parengiama bendra ES atitikties deklaracija. Tokioje deklaracijoje nurodomi visi susiję ES teisės aktai ir jų paskelbimo nuorodos.

48.  Parengdamas ES atitikties deklaraciją, gamintojas prisiima atsakomybę dėl elektrotechnikos gaminio atitikties Reglamente nustatytiems reikalavimams.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

Žymėjimo CE ženklu taisyklės ir sąlygos

 

49.  Žymėjimui CE ženklu taikomi bendrieji principai, nurodyti 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 765/2008, nustatančio su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus ir panaikinančio Reglamentą (EEB) Nr. 339/93 (OL 2008 L 218, p. 30) (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 765/2008) 30 straipsnyje.

50.  Elektrotechnikos gaminys arba jo duomenų lentelė žymimi CE ženklu taip, kad šis ženklas būtų matomas, įskaitomas ir neištrinamas. Jeigu taip žymėti neįmanoma arba negalima dėl elektrotechnikos gaminio pobūdžio, CE ženklu žymima elektrotechnikos gaminio pakuotė ir lydimieji dokumentai.

51.  Elektrotechnikos gaminys turi būti paženklinamas CE ženklu prieš pateikiant jį rinkai.

 

V SKYRIUS

ES RINKOS PRIEŽIŪRA, elektrotechnikos gaminių, PATENKANČIŲ Į ES RINKĄ KONTROLĖ IR ES APSAUGOS PROCEDŪRA

 

PIRMASIS SKIRSNIS

ES rinkos priežiūra

 

52.  Be Reglamente nustatytų elektrotechnikos gaminių rinkos priežiūros reikalavimų, taip pat taikomi Reglamento (EB) Nr. 765/2008 15 straipsnio 3 dalies ir 16–29 straipsnių reikalavimai.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

NACIONALINIU LYGMENIU pavojų keliančių elektrotechnikos gaminių atveju taikoma procedūra

 

53.  Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, turinti pakankamai priežasčių manyti, kad elektrotechnikos gaminys kelia pavojų žmonių ar naminių gyvūnų sveikatai ar saugai arba nuosavybei, atlieka su atitinkamu elektrotechnikos gaminio susijusį įvertinimą, apimantį visus atitinkamus Reglamente nustatytus reikalavimus. Atitinkami ekonominės veiklos vykdytojai prireikus tuo tikslu bendradarbiauja su Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija.

54.  Jeigu, atlikdama Reglamento 53 punkte nurodytą įvertinimą, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija nustato, kad elektrotechnikos gaminys neatitinka Reglamente nustatytų reikalavimų, ji nedelsdama reikalauja, kad susijęs ekonominės veiklos vykdytojas imtųsi visų reikiamų taisomųjų veiksmų, kad užtikrintų elektrotechnikos gaminio atitiktį tiems reikalavimams, pašalintų elektrotechnikos gaminį iš rinkos arba jį atšauktų per pagrįstą laikotarpį, kurį Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija nustato atsižvelgdama į elektrotechnikos gaminio keliamą pavojaus pobūdį. Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, taikydama poveikio priemones, vadovaujasi Reglamento (EB) Nr. 765/2008 21 straipsniu.

55.  Kai Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija mano, kad neatitiktis neapsiriboja Lietuvos Respublikos teritorija, apie įvertinimo rezultatus ir veiksmus, kurių jos reikalavimu turi imtis ekonominės veiklos vykdytojas, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija informuoja Europos Komisiją ir kitas ES valstybes nares.

56.  Ekonominės veiklos vykdytojas užtikrina, kad visų reikiamų taisomųjų veiksmų būtų imtasi visų susijusių elektrotechnikos gaminių, kuriuos jis tiekė rinkai visoje ES, atžvilgiu.

57.  Kai per Reglamento 54 punkte nurodytą laikotarpį atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas nesiima reikiamų taisomųjų veiksmų, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka, imasi visų tinkamų laikinųjų priemonių, kad būtų uždraustas arba apribotas elektrotechnikos gaminio tiekimas rinkai, kad elektrotechnikos gaminys būtų pašalintas iš rinkos arba atšauktas. Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija apie priimtas priemones nedelsdama informuoja Europos Komisiją ir kitas ES valstybes nares.

58.  Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, pateikdama Reglamento 57 punkte nurodytą pranešimą, jame nurodo reikalavimų neatitinkančio elektrotechnikos gaminio identifikavimo duomenis, elektrotechnikos gaminio kilmę, tariamos neatitikties pobūdį ir susijusią riziką, taikomų nacionalinių priemonių pobūdį ir trukmę, taip pat atitinkamo ekonominės veiklos vykdytojo pateiktus argumentus, taip pat ar neatitiktis priskirtina vienai iš šių priežasčių:

58.1.  Reglamento 1 priede nustatytų saugos reikalavimų, susijusių su žmonių ar naminių gyvūnų sveikata ar sauga ir nuosavybe;

58.2.  nurodyti darnieji, tarptautiniai ar nacionaliniai standartai, kuriais vadovaujantis daryta atitikties prielaida, turi trūkumų.

59.  Jeigu procedūrą, nurodytą Reglamento 53–58 punktuose, inicijavo kita ES valstybė narė, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija informuoja Europos Komisiją ir kitas ES valstybes nares apie visas priemones, kurių ji ėmėsi, ir pateikia visą turimą papildomą informaciją, susijusią su atitinkamo elektrotechnikos gaminio neatitiktimi, ir, jeigu nesutinka su priimta nacionaline priemone, – pateikia prieštaravimus.

60.  Jeigu per tris mėnesius po Reglamento 57–58 punktuose nurodytos informacijos gavimo dienos nei ES valstybės narės, nei Europos Komisija nepateikia prieštaravimų dėl Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucijos taikomos laikinosios priemonės, priemonė laikoma pagrįsta.

Tokio elektrotechnikos gaminio atžvilgiu taikomos teisės aktuose nustatytos rinkos ribojimo priemonės ir apie jų taikymą yra pranešama Europos Komisijai.

61.  Jei kurios nors ES valstybės narės nacionalinė priemonė laikoma pagrįsta, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija imasi priemonių, būtinų užtikrinti, kad reikalavimų neatitinkantis elektrotechnikos gaminys būtų pašalintas iš rinkos, ir praneša apie tai Europos Komisijai.

62.  Jei, užbaigus Reglamento 56–57 punktuose nustatytą procedūrą, priemonė, kurios ėmėsi Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, pripažįstama nepagrįsta, ji priimtą priemonę atšaukia.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

Reikalavimus atitinkantys gaminiai, kurie kelia pavojų. ES APSAUGOS PROCEDŪRA

 

63.  Jeigu Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, pagal Reglamento 53 ir 54 punktus atlikusi įvertinimą, nustato, kad elektrotechnikos gaminys, net ir atitinkantis Reglamento reikalavimus, kelia pavojų asmenų ar naminių gyvūnų sveikatai ar saugai arba nuosavybės apsaugai, reikalauja, kad atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas imtųsi visų reikiamų priemonių, kad užtikrintų, jog, pateikus elektrotechnikos gaminį į rinką, jis nebekels pavojaus, kad pašalintų elektrotechnikos gaminį iš rinkos arba kad jį susigrąžintų per pagrįstą laikotarpį, kurį Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija nustato atsižvelgiant į elektrotechnikos gaminio pavojaus pobūdį.

64.  Ekonominės veiklos vykdytojas privalo užtikrinti, kad tinkamų priemonių būtų imtasi visų susijusių elektrotechnikos gaminių, kuriuos jis tiekė rinkai visoje ES, atžvilgiu.

65.  Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, nustačiusi, kad Reglamento reikalavimus atitinkantis elektrotechnikos gaminys kelia pavojų, nedelsdama apie tai informuoja Europos Komisiją ir kitas ES valstybes nares, pateikdama informaciją, reikalingą, kad būtų nustatytas atitinkamas elektrotechnikos gaminys, elektrotechnikos gaminio kilmė ir tiekimo grandinė, keliamo pavojaus pobūdis bei nacionaliniu lygmeniu taikomų priemonių pobūdis ir trukmė.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

Oficiali neatitiktis

 

66.  Nepažeisdama Reglamento 53–60 punktų nuostatų, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, nustačiusi vieną iš toliau nurodytų faktų, reikalauja, kad atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas per jos nurodytą terminą pašalintų šią neatitiktį:

66.1.  elektrotechnikos gaminys CE ženklu pažymėtas pažeidžiant Reglamento (EB) Nr.  765/2008 30 straipsnį arba Reglamento 50–51 punktus;

66.2.  prie elektrotechnikos gaminio nepritvirtintas CE ženklas;

66.3.  neparengta ES atitikties deklaracija arba ji parengta neteisingai;

66.4.  prie elektrotechnikos gaminio nėra pridėti techniniai dokumentais arba pridėti ne visi techniniai dokumentai;

66.5.  nepateikta Reglamento 16 arba 25 punkte nurodyta informacija, pateikta informacija neteisinga ar neišsami;

66.6.  neįvykdytas bet kuris kitas šio Reglamento 9–19 ar 22–31 punkte nustatytas administracinis reikalavimas.

67.  Jeigu Reglamento 66 punkte nurodyta neatitiktis nepašalinama per Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucijos nustatytą terminą, Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta tvarka, imasi visų tinkamų priemonių, kad būtų apribotas ar uždraustas elektrotechnikos gaminio tiekimas rinkai arba užtikrinta, kad elektrotechnikos gaminys būtų atšauktas ar pašalintas iš rinkos.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

68.  Už Reglamente nurodytų pareigų nevykdymą ar netinkamą vykdymą ekonominės veiklos vykdytojas atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

69.  Leidžiama tiekti rinkai elektrotechnikos gaminius, atitinkančius Elektrotechninių gaminių saugos techninį reglamentą, patvirtintą Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos standartizacijos departamento direktoriaus 1999 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. 351/61 „Dėl Elektrotechninių gaminių saugos techninio reglamento patvirtinimo“ (toliau – Elektrotechninių gaminių saugos techninis reglamentas), kurie rinkai buvo pateikti iki 2016 m. balandžio 20 d.

70.  Atitikties įvertinimo įstaigų pagal Elektrotechninių gaminių saugos techninio reglamento reikalavimus išduoti sertifikatai ir bandymų protokolai galioja iki juose nurodytos datos.

_______________


 

Elektrotechnikos gaminių saugos techninio reglamento

1 priedas

 

PAGRINDINIAI elektrotechnikos gaminiams TAIKOMI SAUGOS REIKALAVIMAI

 

I SKYRIUS

Bendrosios sąlygos

 

1.  Svarbiausios charakteristikos, kurių pripažinimas ir laikymasis užtikrins, kad elektrotechnikos gaminys bus naudojamas saugiai ir pagal paskirtį, kuriai jis pagamintas, turi būti pažymėtos ant elektrotechnikos gaminio, o jeigu to padaryti nėra galimybės, – jos turi būti nurodytos prie elektrotechnikos gaminio pridedamame dokumente.

2.  Elektrotechnikos gaminys ir jį sudarančios dalys turi būti pagaminti taip, kad būtų užtikrinta galimybė jį saugiai ir teisingai surinkti bei sujungti.

3.  Elektrotechnikos gaminys turi būti suprojektuotas ir pagamintas taip, kad būtų užtikrinta apsauga nuo šio priedo 4 ir 5 punktuose nurodytų pavojų, su sąlyga, kad šis elektrotechnikos gaminys naudojamas pagal paskirtį, kuriai jis pagamintas, ir yra tinkamai prižiūrimas.

 

II SKYRIUS

Apsauga nuo elektrotechnikos gaminio keliamo pavojaus

 

4.  Atsižvelgiant į šio priedo 1–3 punktų reikalavimus, turi būti nustatomos techninės priemonės, kurios užtikrintų, kad:

4.1. asmenys ir naminiai gyvūnai būtų pakankamai apsaugoti nuo fizinio sužeidimo pavojaus ar kitos žalos, kuriuos gali sukelti tiesioginis ar netiesioginis kontaktas su elektrotechnikos gaminiu;

4.2. nebūtų pavojingo įkaitimo, kibirkščiavimo ar spinduliavimo;

4.3. asmenys, naminiai gyvūnai ir nuosavybė būtų pakankamai apsaugoti nuo elektrotechnikos gaminio keliamo ne elektrinės kilmės pavojaus, kuris žinomas iš patirties;

4.4. izoliacija atitiktų numatomas sąlygas.

 

III SKYRIUS

Apsauga nuo pavojaus, galinčio kilti dėl išorinio poveikio elektrotechnikos gaminiui

 

5.  Atsižvelgiant į šio priedo 1–3 punktų reikalavimus, turi būti nustatomos techninės priemonės, kurios užtikrintų, kad elektrotechnikos gaminys:

5.1. atitiktų numatytus mechaninius reikalavimus taip, kad nekeltų pavojaus asmenims, naminiams gyvūnams ir nuosavybei;

5.2. būtų atsparus nemechaniniam poveikiui numatytomis aplinkos sąlygomis ir nekeltų pavojaus asmenims, naminiams gyvūnams ir nuosavybei;

5.3. nekeltų pavojaus asmenims, naminiams gyvūnams ir nuosavybei numatomos perkrovos sąlygomis.

______________


 

Elektrotechnikos gaminių saugos techninio reglamento

2 priedas

 

Gamybos vidaus kontrolė

(A MODULIS)

 

 

1.  Gamybos vidaus kontrolė yra atitikties įvertinimo procedūra, kurią taikydamas gamintojas įvykdo šio priedo 2, 3 ir 4 punktuose nustatytas pareigas ir, prisiimdamas visą atsakomybę, užtikrina ir patvirtina, kad atitinkamas elektrotechnikos gaminys atitinka Elektrotechnikos gaminių saugos techninio reglamento (toliau – Reglamentas) reikalavimus.

2.  Gamintojas privalo parengti techninius dokumentus. Šie dokumentai turi būti parengti taip, kad jais vadovaujantis būtų galima įvertinti elektrotechnikos gaminio atitiktį Reglamento reikalavimams. Techniniuose dokumentuose turi būti:

2.1. pridėta pavojaus (-ų) analizė ir įvertinimas;

2.2. nurodomi taikytini Reglamento reikalavimai;

2.3. pateikiama informacija, kiek reikia įvertinimui atlikti, apie gaminamų elektrotechnikos gaminių projektavimą, gamybą ir veikimą.

3.  Techninius dokumentus turi sudaryti bent šios dalys:

3.1. bendras elektrotechnikos gaminio aprašymas;

3.2. elektrotechnikos gaminio projekto eskizas ir elektrotechnikos gaminio sudedamųjų dalių, mazgų, grandinių ir kiti brėžiniai bei schemos;

3.3. aprašymai ir paaiškinimai, kurie reikalingi minėtiems brėžiniams, schemoms ir elektrotechnikos gaminio veikimui suprasti;

3.4. visa apimtimi arba iš dalies taikomų darniųjų standartų, parengtų pagal Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 617 „Dėl Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisyklių patvirtinimo“, kurių nuorodos buvo paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, tarptautinių ar originaliųjų Lietuvos standartų sąrašas, arba projektavimo sprendimų, kurie užtikrintų atitiktį Reglamente nustatytiems reikalavimams, aprašymas, įskaitant taikytų kitų susijusių techninių specifikacijų sąrašą, jeigu minėti standartai nėra taikomi. Jeigu minėti standartai taikyti, bet taikyti tik iš dalies, techniniuose dokumentuose nurodomos taikytinos standartų dalys;

3.5. atliktų konstrukcijos projektinių skaičiavimų, patikrinimų ir kiti rezultatai;

3.6. bandymų ataskaitos.

4.  Gamintojas privalo imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas ir jo stebėsena užtikrintų pagamintų elektrotechnikos gaminių atitiktį šio priedo 2 ir 3 punktuose nurodytų techninių dokumentų ir Reglamento reikalavimams.

5.  Gamintojas kiekvieną Reglamento reikalavimus atitinkantį elektrotechnikos gaminį privalo paženklinti CE ženklu.

6.  Gamintojas privalo parengti rašytinę kiekvieno elektrotechnikos gaminio modelio ES atitikties deklaraciją, kurioje nurodomas elektrotechnikos gaminys, kuriam ji buvo parengta, ir kartu su techniniais dokumentais, ją saugoti 10 metų po paskutinio elektrotechnikos gaminio modelio vieneto pateikimo rinkai dienos, kad rinkos priežiūros institucijai pareikalavus, būtų galima pateikti jos kopiją.

7.  Gamintojo įsipareigojimus, nurodytus šio priedo 5 ir 6 punktuose, jo vardu ir esant jo atsakomybei gali vykdyti jo įgaliotasis atstovas, jeigu jie nurodyti rašytiniame įgaliojime.

 

________________


 

Elektrotechnikos gaminių saugos techninio reglamento

3 priedas

 

(ES atitikties deklaracijos formos pavyzdys)

 

ES ATITIKTIES DEKLARACIJA

 

Nr. ___________

 

1. Elektrotechnikos gaminio modelis (elektrotechnikos gaminys):                                       

(nurodomas gaminys, tipo, partijos ar serijos numeris)

2. Gamintojas ir (arba) jo įgaliotasis atstovas:                                                                      

(nurodomas gamintojo ir, jeigu taikoma, jo įgalioto atstovo pavadinimas (jei gamintojas arba įgaliotas atstovas fizinis asmuo – vardas, pavardė) ir adresas)

3. Ši ES atitikties deklaracija išduota gamintojui prisiimant visą atsakomybę.

4. Deklaracijos objektas:                                                                                                       

(nurodomas elektrotechnikos gaminio identifikavimo duomenys, pagal kuriuos jį galima atsekti; kad būtų galima elektrotechnikos gaminį identifikuoti, gali būti pateikiamas spalvotas atvaizdas)

5. Deklaracijos objektas atitinka šiuos derinamuosius Europos Sąjungos teisės aktus:

                                                                                                                                             

(nurodomi derinamieji Europos Sąjungos teisės aktai)

6. Taikyti darnieji standartai arba nuorodos į kitas technines specifikacijas:                       

(pateikiamos nuorodos į taikytus darniuosius standartus arba į kitas technines specifikacijas, pagal kurias deklaruota elektrotechnikos gaminio atitiktis)

7. Papildoma informacija:                                                                                                     

 

                                                                               

(ES atitikties deklaracijos išdavimo data ir vieta)

 

                                                                                                                                                           

          (Pareigos)                                           (Parašas)                                       (Vardas ir pavardė)

 

 

________________