LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ IR DARBUOTOJŲ NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. kovo 4 d. Nr. 2-106

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto 22 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos darbo kodekso 123 straipsnio 1 dalimi ir Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo“:

1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų ir darbuotojų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) Administravimo valdybos Bendrajam skyriui šį įsakymą paskelbti Teisės aktų registre, o STT Viešųjų ryšių skyriui – STT interneto svetainėje.

 

 

 

Direktorius                                                                                                       Saulius Urbanavičius


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų

tarnybos direktoriaus

2016 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. 2-106

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ IR DARBUOTOJŲ NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) pareigūnų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai) neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato STT darbuotojų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizavimo ir kontrolės tvarką bei nušalinimo nuo darbo ar tarnybos (toliau – darbo) procedūras, kai darbuotojas darbo metu yra neblaivus (girtas) ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų.

2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekse, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 patvirtintose Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklėse, Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatyme, Lietuvos Respublikos narkologinės priežiūros įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

NUŠALINIMO NUO DARBO DĖL NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ PROCEDŪRA IR ĮFORMINIMAS

 

3. Prieš pradedant nušalinimo nuo darbo dėl neblaivumo ir (ar) apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų procedūrą būtina įvertinti:

3.1. Požymius, kuriems esant galima įtarti, kad asmuo yra neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų:

3.1.1. iš burnos sklindantis alkoholio kvapas;

3.1.2. neadekvati elgsena (susijaudinęs, dirglus, agresyvus, vangus ar kiti požymiai);

3.1.3. nerišli kalba;

3.1.4. nekoordinuoti judesiai, nestabili laikysena;

3.1.5. kitus požymius.

3.2. Techninių priemonių, kurių metrologinė patikra atlikta teisės aktų nustatyta tvarka, parodymus. Techninės priemonės gali būti naudojamos tik esant darbuotojo sutikimui.

3.3. Ar darbuotojas galimai neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų yra:

3.3.1. darbo vietoje, kurioje privalo atlikti darbines pareigas;

3.3.2. darbo metu.

4. Įvertinus šio Aprašo 3 punkte nurodytas aplinkybes ir esant pagrįstam įtarimui, kad darbuotojas yra neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, nedelsiant surašomas Nušalinimo nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų aktas (1 priedas) (toliau – Nušalinimo aktas).

5. Nušalinimo akto surašymą organizuoja ir jį pasirašo STT Saugumo skyriaus pareigūnas, o Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių valdybose – valdybos viršininkas ar jo pareigas einantis pareigūnas, ar Saugumo skyriaus pareigūnas ar kitas STT direktoriaus, direktoriaus pirmojo pavaduotojo ar pavaduotojo įgaliotas asmuo (toliau – Atsakingas asmuo), dalyvaujant ne mažiau kaip 2 STT darbuotojams. Nušalinimo aktą tvirtina STT direktorius, STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas ar pavaduotojas.

6. Nušalinimo akte nurodoma:

6.1. pagrindas (pavyzdžiui, tarnybinis pranešimas ar kita informacija), dėl kurio kilo įtarimas, kad darbuotojas yra neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų;

6.2. nušalinamo darbuotojo vardas, pavardė, pareigos, darbo vieta;

6.3. požymiai, nurodyti šio Aprašo 3.1 punkte ir kuriems esant kilo įtarimas, kad darbuotojas yra neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų;

6.4. nušalinamo darbuotojo paaiškinimas, įrašytas jo ranka arba Nušalinimo aktą pildančio STT darbuotojo pažymima, kad buvo atsisakyta pateikti paaiškinimą;

6.5. duomenys dėl siuntimo ir vykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, dėl sutikimo ir (ar) atsisakymo atlikti medicininę apžiūrą;

6.6. nušalinimo aktą užpildęs asmuo ir jį surašant dalyvavę STT darbuotojai.

7. Nušalinamam darbuotojui, susipažinusiam su Nušalinimo aktu, siūloma jame pasirašyti ir nurodyti, kad jis sutinka ar nesutinka su nušalinimu nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų.

8. Nušalinamam darbuotojui atsisakius susipažinti su Nušalinimo aktu ir pasirašyti, tai pažymima pačiame akte.

9. Jeigu nušalinamas darbuotojas nesutinka su nušalinimu, nepasirašo nušalinimo akto, neigia savo neblaivumą ar apsvaigimą, Atsakingas asmuo nedelsdamas organizuoja Siuntimo dėl asmens neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo (2 priedas) (toliau – Siuntimas) surašymą ir jo įteikimą darbuotojui bei pastarojo pristatymą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininę apžiūrą. Siuntimo kopija saugoma STT.

10. Siuntime privaloma nurodyti:

10.1. asmens sveikatos priežiūros įstaigos, į kurią siunčiamas darbuotojas atlikti medicininės apžiūrą, pavadinimą ir adresą;

10.2. pristatančiojo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą STT atstovo ar kito Atsakingo asmens vardą, pavardę, pareigas, taip pat STT pavadinimą, adresą ir kodą;

10.3. siunčiamojo darbuotojo vardą, pavardę ir gimimo datą;

10.4. siuntimo priežastį;

10.5. darbuotojo pristatymo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą datą ir tikslų laiką (valandą ir minutes).

11. Siuntime nurodomas siutimo surašymo laikas ir STT įsipareigojimas dėl medicininės apžiūros išlaidų atlyginimo pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigos pateiktą sąskaitą.

12. Siuntimas surašomas ir į asmens sveikatos priežiūros įstaigą nušalintas darbuotojas pristatomas (nušalintas darbuotojas atvyksta) nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 1 valandą nuo to laiko, kai buvo surašytas Nušalinimo aktas, arba per laikotarpį, kurį nustato Atsakingas asmuo, atsižvelgdamas į atstumą iki asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir kitas svarbias aplinkybes, turinčias įtakos operatyviam medicininės apžiūros atlikimui.

13. Nušalinto darbuotojo pristatymą medicininei apžiūrai į asmens sveikatos priežiūros įstaigą STT transporto priemonėmis organizuoja ir nušalintą darbuotoją į asmens sveikatos priežiūros įstaigą lydi Atsakingas asmuo.

14. Nušalintam darbuotojui, atsisakiusiam medicininės apžiūros, žodžiu paaiškinami tokio atsisakymo teisiniai padariniai.

15. Jei nuo darbo nušalintas darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, atsisako atlikti medicininę apžiūrą, tai pažymima Nušalinimo akte. Jei medicininę apžiūrą atlikti atsisako pareigūnas, tai pažymima Nušalinimo akte ir surašomas tarnybinis pranešimas STT direktoriui apie pareigūno atsisakymą vykdyti teisėtą nurodymą vykti į sveikatos priežiūros įstaigą ir atlikti medicininę apžiūrą.

16. Siuntimas pateikiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigos medicinos specialistui, atliksiančiam pristatytojo darbuotojo medicininę apžiūrą.

17. STT, siuntusi darbuotoją atlikti medicininę apžiūrą, atlygina medicininės apžiūros išlaidas asmens sveikatos priežiūros įstaigai ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos sutarta tvarka per 10 darbo dienų nuo darbuotojo medicininės apžiūros atlikimo akto gavimo dienos.

Valstybės biudžetinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos teisės aktų nustatyta tvarka siunčiamo STT darbuotojo apžiūrą atlieka neatlygintinai.

 

III SKYRIUS

NUŠALINTO DARBUOTOJO MEDICININĖ APŽIŪRA

 

18. Jei nušalintas darbuotojas atsisako vykti STT transportu, Atsakingo atstovo sutikimu rekomenduojama, kad jis pats kreiptųsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą per šio Aprašo 12 punkte nurodytą laikotarpį. Darbuotojo atsisakymas vykti STT transportu ir Atsakingo asmens sutikimas, kad darbuotojas pats nuvyktų į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, patvirtinami darbuotojo ir Atsakingo asmens parašais Nušalinimo akte.

19. Jei asmens sveikatos priežiūros įstaigos medicininės apžiūros akto išvadoje patvirtinama, kad nušalintas nuo darbo darbuotojas buvo neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, medicininės apžiūros išlaidas Lietuvos Respublikos darbo kodekso XVII skyriuje nustatyta tvarka atlygina nušalintas nuo darbo darbuotojas.

20. STT darbuotojui būtina paaiškinti, kad ne vėliau kaip per 1 valandą nuo jo atsisakymo atlikti medicininę apžiūrą momento jis turi teisę pats kreiptis į pageidaujamą asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir prašyti jo lėšomis atlikti medicininę apžiūrą, jei jis atsisako siutime nurodytos sveikatos priežiūros įstaigos specialistų atliekamos medicininės apžiūros.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Jei nušalinamas darbuotojas nesutinka pasirašyti Nušalinimo akto, Siuntimo ar atsisako vykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininę apžiūrą, darbdavys turi teisę darbuotojo neblaivumo faktą pagrįsti kitų darbuotojų paaiškinimais, liudytojų parodymais, rašytiniais įrodymais ir kitomis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo ar Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatytomis priemonėmis.

___________________

part_2d2a3d26d25b4296946941b6308a4522_end


 

Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojų

nušalinimo nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo)

ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų

nustatymo tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

(Nušalinimo nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų akto pavyzdys)

 

 

TVIRTINU

Direktorius (ar direktoriaus pavaduotojas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBA

 

NUŠALINIMO NUO DARBO

DĖL NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ AKTAS

 

20....m. .......................... d. Nr. ............

........ val. ........min.

 

......................................................

(surašymo vieta)

 

Pagrindas

 

(tarnybinis pranešimas, kita informacija)

 

 

Darbuotojas

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

Pareigos

 

 

 

Darbo vieta

 

 

 

Požymiai, kuriems esant galima įtarti, kad asmuo yra neblaivus ir (ar) apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų:

 

Iš burnos sklindantis alkoholio kvapas

 

(taip – 1, ne – 2)

 

Neadekvati elgsena (susijaudinęs, dirglus, agresyvus, vangus, kt.)

 

(taip – 1, ne – 2)

 

Nerišli kalba

 

(taip – 1, ne – 2)

 

Nekoordinuoti judesiai, nestabili laikysena

 

(taip – 1, ne – 2)

 

Alkoholio nustatymo iškvepiamame ore aparato (alkotesterio) rezultatai:

 

 

 

Kiti duomenys

 

 

 

 

 

Nušalinamo darbuotojo paaiškinimas raštu:

(užpildo nušalinamas darbuotojas arba pažymima, kad atsisakė jį pateikti)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siuntimas dėl neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą

 

(įteiktas – 1, neįteiktas – 2)

 

Darbuotojas atsisakė atlikti medicininę apžiūrą

 

(taip – 1, ne – 2)

Darbuotojas atsisakė vykti darbdavio transportu ir darbdavio atstovas sutiko, kad

 

darbuotojas pats nuvyktų į asmens sveikatos priežiūros įstaigą

 

(taip – 1, ne – 2)

 

 

 

Nušalinimo aktą užpildė:

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Dalyvaujant:

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

Nušalinamo darbuotojo įrašas ranka apie susipažinimą su nušalinimo aktu:

(susipažinau ir sutinku / nesutinku su nušalinimu nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(parašas)

 

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(data, laikas)

 

 

 

 

Patvirtiname, kad darbuotojas atsisakė susipažinti su nušalinimo aktu*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

* Pildoma, jei nušalinamas darbuotojas atsisako susipažinti su nušalinimo aktu.

part_4b78347cd3ef4573970941163c03ed44_end


 

Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojų

nušalinimo nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo)

ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų

nustatymo tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Siuntimo dėl asmens neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo formos pavyzdys)

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBA

 

SIUNTIMAS

DĖL ASMENS NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMO

 

20.....m. ..........................d. Nr. ...........

........val. .........min.

_________________________

(surašymo vieta)

 

Darbuotojas

(vardas ir pavardė)

 

(gimimo data)

 

(darbo vieta)

 

siunčiamas į

(asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas, adresas)

 

 

medicininei apžiūrai neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti

 

Siuntimo priežastis

(įtarimas dėl asmens neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų)

 

 

 

Darbdavys pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigos pateiktą sąskaitą įsipareigoja atlyginti

medicininės apžiūros išlaidas

 

................................................. ..................................... ........................................................ (darbdavio atstovo,

kito įgalioto asmens pareigos)               (parašas)                                (vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas, adresas, kodas)

 

 

Į asmens sveikatos priežiūros įstaigą darbuotojas atvyko (pristatytas):

20.....m. ......................   .....d.  .................val. ...............min.

(pildo asmens sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojas)

part_699f12e5ad0f4e0cb57f187a1b6116c5_end