KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

ĮSAKYMAS

DĖL PAVYZDINIŲ NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2021 m. sausio 18 d. Nr. V-14

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 139 straipsniu ir siekdamas gerinti nuteistųjų socialinę reabilitaciją laisvės atėmimo vietų įstaigose į socialinės reabilitacijos procesą įtraukiant nuteistuosius:

1.   T v i r t i n u Pavyzdinius nuteistųjų kolektyvo tarybų nuostatus (pridedama).

2.   N u r o d a u Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžių laisvės atėmimo vietų įstaigų direktoriams jų vadovaujamose įstaigose iki 2021 m. vasario 15 d. įsteigti nuteistųjų kolektyvo tarybas bei patvirtinti nuteistųjų kolektyvo tarybų nuostatus, nustatant šių nuteistųjų kolektyvo tarybų veiklos kryptis ir formas.

3.  P a v e d u Kalėjimų departamento Veiklos organizavimo skyriui su šiuo įsakymu supažindinti Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžias įstaigas ir šį įsakymą paskelbti teisės aktų registre.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Virginijus Kulikauskas

 

 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos

teisingumo ministerijos direktoriaus

2021 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. V-14

 

PAVYZDINIAI NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pavyzdiniai nuteistųjų kolektyvo tarybų nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato nuteistųjų kolektyvo tarybų sudarymo tvarką, teises ir darbo organizavimo tvarką, veiklos gaires.

2. Nuteistųjų kolektyvo taryba yra pataisos įstaigoje įsteigta nuteistųjų organizacija, padedanti pataisos įstaigų administracijai organizuoti socialinę reabilitaciją ir spręsti nuteistųjų buities klausimus.

3. Nuteistųjų kolektyvo taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu, Pataisos įstaigų ir tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisyklėmis, šiais nuostatais ir kitais teisės aktais.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ SUDARYMAS

 

5. Paprastai pataisos įstaigoje sudaroma viena nuteistųjų kolektyvo taryba. Atsižvelgiant į pataisos įstaigos struktūrą, pataisos įstaigoje esančių nuteistųjų skaičių, pataisos įstaigoje gali būti steigiama ir daugiau nuteistųjų kolektyvo tarybų.

6. Nuteistųjų kolektyvo tarybos sudaromos iš devynių narių: šešių nuteistųjų, vienas iš jų išrenkamas nuteistųjų kolektyvo tarybos pirmininko pavaduotoju, vieno pataisos įstaigos darbuotojo, kuris yra ir šios tarybos pirmininkas, vieno Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Resocializacijos skyriaus darbuotojo ir vieno atstovo iš nevyriausybinių organizacijų, asociacijų, religinių bendruomenių, bendrijų ar savanorių, įsitraukusių į pataisos įstaigoje vykdomą socialinę reabilitaciją.

7. Į nuteistųjų kolektyvo tarybas, iš šešių joje dalyvaujančių nuteistųjų, keturis nuteistuosius deleguoja nuteistųjų grupės (būriai, sektoriai), o du nuteistuosius, parodžiusius iniciatyvą ar savarankiškai iškėlusius savo kandidatūrą, atrenka pataisos įstaigos direktorius.

8. Nuteistųjų kolektyvo tarybos kas metai atnaujinamos vienu trečdaliu, asmuo nuteistųjų kolektyvo tarybos nariu negali būti ilgiau nei tris metus.

 

III SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ VEIKLOS KRYPTYS IR FORMOS

 

 

9. Pagrindinės nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklos kryptys:

9.1. nuteistųjų socialinės reabilitacijos stiprinimas;

9.2. nuteistųjų visuomeniškumo ir iniciatyvumo skatinimas;

9.3. nuteistųjų teisinės sąmonės vystymosi skatinimas;

9.4. nuteistųjų kriminalinės subkultūros mažinimas;

9.5. nuteistųjų užimtumo prasminga jų ir visuomenės interesus atitinkančia veikla skatinimas;

9.6. konstruktyvaus nuteistųjų ir pataisos įstaigų administracijos bendradarbiavimo skatinimas;

9.7. nuteistųjų socialinių ir buitinių problemų pataisos įstaigoje sprendimas ir jų mažinimas;

9.8. valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, organizacijų, asociacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų, kitų juridinių asmenų ar jų padalinių ir savanorių įtraukimo į laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų socialinę reabilitaciją didinimas.

10. Pagrindinės nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklos formos:

10.1. nuteistųjų kolektyvo tarybos savo veikla turi reikšmingai prisidėti prie nuteistųjų socialinės reabilitacijos vykdymo ir skatinti konstruktyvų dialogą tarp bausmę atliekančių nuteistųjų ir pataisos įstaigų darbuotojų;

10.2. veiklą vykdyti taip, jog įgalintų nuteistuosius išsakyti savo nuomonę ir pasiūlymus, paskatintų juos aktyviau dalyvauti įkalinimo įstaigos socialiniame ir visuomeniniame gyvenime;

10.3. nuteistųjų kolektyvo tarybų posėdžių metu nagrinėjami ir svarstomi kolektyviniai tam tikrai nuteistųjų grupei aktualūs klausimai. Nenagrinėjami (nesvarstomi) individualūs atskirų laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų klausimai, skundai, paskatinimo priemonių ir nuobaudų skyrimo atvejai, lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos klausimai ir pan.

10.4. tiek nuteistųjų kolektyvo tarybos, tiek pataisos įstaigų administracija turi siekti tarpusavio konstruktyvaus ir pozityvaus komunikavimo, nuteistųjų kolektyvo tarybos turi teikti pataisos įstaigos administracijai posėdžių protokolus su priimtais sprendimais ir suformuluotais siūlymais dėl socialinės reabilitacijos organizavimo ir nuteistųjų buities klausimais, o pataisos įstaigos administracija per 20 darbo dienų užtikrinti grįžtamąjį ryšį dėl nuteistųjų kolektyvo tarybos siūlymų įgyvendinimo.

 

IV SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBOS TEISĖS

 

11. Nuteistųjų kolektyvo taryba turi teisę:

11.1. teikti protokolinius siūlymus pataisos įstaigos administracijai dėl socialinės reabilitacijos organizavimo bei nuteistųjų buities sąlygų gerinimo.

11.2. suderinus su pataisos įstaigos direktoriumi, kviesti į nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžius nuteistuosius, pataisos įstaigų darbuotojus, taip pat pataisos įstaigoje į nuteistųjų socialinės reabilitacijos vykdymą įtrauktų valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, organizacijų, asociacijų, švietimo įstaigų, tarptautinių organizacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų, kitų juridinių asmenų ar jų padalinių atstovus ir savanorius.

 

V SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

12. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiai vyksta pataisos įstaigoje nustatytose patalpose.

13. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžius organizuoja ir jiems pirmininkauja šios tarybos pirmininkas. Nuteistųjų kolektyvo tarybos pirmininkui laikinai negalint dalyvauti nuteistųjų kolektyvo tarybos veikloje, posėdžius organizuoja ir jiems pirmininkauja jo pavaduotojas. Posėdžio pirmininkas vieną iš posėdyje dalyvaujančių nuteistųjų kolektyvo tarybos narių skiria posėdžio sekretoriumi.

14. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiai protokoluojami. Protokole nurodomi svarstyti klausimai ir priimti sprendimai, protokolą pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius.

15. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiai paprastai vyksta ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Nuteistųjų kolektyvo tarybos pirmininko sprendimu komisijos posėdžiai gali vykti ir dažniau, atsižvelgiant į iškilusių klausimų kiekį ir aktualumą.

16. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiuose turi dalyvauti visi jos nariai. Kai nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdyje negali dalyvauti kuris nors jos narys, nuteistųjų kolektyvo taryba gali posėdžiauti, jeigu posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių, tarp jų pirmininkas ar pirmininko pavaduotojas. Į nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžius, atsižvelgiant į svarstytinus klausimus ir pataisos įstaigos direktoriaus leidimu, gali būti kviečiami pataisos įstaigos darbuotojai, kiti asmenys.

17. Apie organizuojamą nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdį jos nariams bei pataisos įstaigos direktoriui arba jo įgaliotam pareigūnui pranešama ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas, taip pat pateikiamas ir posėdžio darbotvarkės projektas.

18. Pataisos įstaigos direktorius turi teisę, nuteistųjų neteisėtų grupinių veiksmų, šiurkščiai pažeidžiančių pataisos įstaigos vidaus tvarką, taip pat valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (arba) karantino paskelbimo arba nepaprastosios padėties įvedimo atvejais, laikinai, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 119 straipsnyje nustatytam terminui, sustabdyti nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklą pataisos įstaigoje.

19. Nuteistųjų kolektyvo tarybos sprendimai priimami ieškant visiems taryboms nariams priimtino kompromisinio sprendimo, nepavykus sprendimo priimti bendru sutarimu, sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių nuteistųjų kolektyvo tarybos narių balsų dauguma. Posėdyje dalyvaujančių narių balsams pasiskirsčius po lygiai, balsavimo rezultatus lemia posėdžio pirmininko balsas.

20. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžio protokolus registruoja ir su nuteistųjų kolektyvo tarybos veikla susijusią dokumentaciją tvarko pataisos įstaigos darbuotojas.

21. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžio metu svarstyti klausimai, priimti sprendimai ir nuteistųjų kolektyvo tarybos pataisos įstaigos administracijai pateikti siūlymai yra viešai skelbiami pataisos įstaigoje bausmę atliekantiems nuteistiesiems ir pataisos įstaigos darbuotojams.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Pataisos įstaiga skiria nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklai reikalingas patalpas, padeda organizuoti nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklą ir teikia kitą reikalingą pagalbą.

 

______________________