Nr. 3P-1663/2019

                                                                                        Teisminio proceso Nr. 2-24-3-00572-2017-5 (S)

 

LIETUVOS AUKŠČIAUSIASIS TEISMAS

 

NUTARTIS

 

2019 m. spalio 4 d.

Vilnius

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegija, susidedanti iš teisėjų Danguolės Bublienės, Gražinos Davidonienės (kolegijos pirmininkė) ir Andžej Maciejevski,

 

susipažinusi su 2019 m. spalio 1 d. gautu ieškovo V. K. ir trečiojo asmens T. K. kasaciniu skundu dėl Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. rugsėjo 19 d. nutarties peržiūrėjimo,

 

 

n u s t a t ė :

 

Ieškovas V. K. ir trečiasis asmuo T. K. padavė kasacinį skundą dėl Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. rugsėjo 19 nutarties peržiūrėjimo. Šia nutartimi paliktas nepakeistas Klaipėdos apylinkės teismo 2018 m. gruodžio 21 d. sprendimas, kuriuo atmestas ieškovo ieškinys atsakovams A. B. ir L. B. dėl 34 080 Eur skolos priteisimo.

Kasacinis skundas paduodamas CPK 346 straipsnio 2 dalies 1, 2 punktuose įtvirtintais kasacijos pagrindais.

Atrankos kolegija pažymi, kad kasacinis teismas tikrina žemesnės instancijos teismų sprendimų (nutarčių) teisėtumą tik išimtinais atvejais, kai yra bent vienas iš CPK 346 straipsnio 2 dalyje nustatytų kasacijos pagrindų (CPK 346 straipsnio 1 dalis). Kasaciniame skunde nepakanka vien tik nurodyti kasacijos pagrindą – įvardyto kasacijos pagrindo buvimą būtina pagrįsti išsamiais teisiniais argumentais (CPK 347 straipsnio 1 dalies 3 punktas). Be to, CPK 346 straipsnio 2 dalyje nurodyti kasacijos pagrindai patvirtina, jog kasacija leidžiama ne teisės klausimais apskritai, bet ypatingais teisės klausimais, siekiant, jog kasaciniame teisme būtų nagrinėjamos tik tokios bylos, kuriose keliamų teisės problemų išsprendimas būtų reikšmingas vienodam teisės aiškinimui ir taikymui. Taigi kasacinis skundas gali būti priimtas tik tuo atveju, jeigu jame nurodytas bent vienas kasacijos pagrindas, numatytas CPK 346 straipsnyje, bei nurodyti išsamūs teisiniai argumentai, patvirtinantys nurodyto kasacijos pagrindo buvimą (CPK 347 straipsnio 1 dalies 3 punktas).

Kai kasacinis skundas paduodamas CPK 346 straipsnio 2 dalies 1 punkto pagrindu, kasaciniame skunde būtina nurodyti buvus pažeistą materialinės ar proceso teisės normą, teisinius argumentus, patvirtinančius nurodytos (nurodytų) teisės normos (normų) pažeidimą bei argumentuotai pagrįsti, kad teisės pažeidimas yra toks svarbus, kad turi esminę reikšmę vienodam teisės aiškinimui ir taikymui, o taip pat, kad jis (teisės pažeidimas) galėjo turėti įtakos neteisėto sprendimo (nutarties) priėmimui.

Kai kasacinis skundas paduodamas CPK 346 straipsnio 2 dalies 2 punkto pagrindu, kasaciniame skunde būtina nurodyti konkrečią Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisės aiškinimo ir taikymo praktiką, suformuotą bylose, kurių faktinės aplinkybės yra analogiškos ar iš esmės panašios į bylos, kurioje priimtas teismo sprendimas (nutartis) skundžiamas kasacine tvarka, bei argumentuotai pagrįsti, kad teismas skundžiamame procesiniame sprendime nukrypo nuo tokios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotos praktikos. Tai daroma analizuojant apskųstuose teismų sprendimuose išdėstytus teisinius motyvus ir juos lyginant su Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuota teisės taikymo ir aiškinimo praktika.

Paduotas kasacinis skundas grindžiamas šiais pagrindiniais argumentais: 1) teismai netinkami taikė CK 6.129 straipsnio 2 dalį, 6.163 straipsnio 2 dalį, 6.165 straipsnio 2 dalį ir nukrypo nuo kasacinio teismo praktikos, nes nepagrįstai šalių derybas kvalifikavo kaip galutinį aiškiai ir neabejotinai išreikštą susitarimą. Šalių derybų procese nebuvo pasirašyti jokie dokumentai, o 2016 m. birželio 30 d. susitikimo metu šalys kalbėjo apie vėlesnių sutarčių sudarymą, be to, dėl skirtingų nekilnojamojo turto objektų. Šis susitikimas baigėsi šalių ketinimais dar pagalvoti, tačiau galutiniai susitarimas nebuvo pasiektas; 2) teismai netinkamai taikė CK 6.129 straipsnio 2 dalies nuostatą dėl atlygintinio atleidimo nuo prievolės įvykdymo, nepagrįstai vadovavosi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. rugsėjo 30 d. nutartimi byloje Nr. e3K-3-414-706/2016 ir 2019 m. rugsėjo 5 d. nutartimi byloje Nr. e3K-3-249-1075/2019, nes šių bylų ir nagrinėjamos bylos faktinės aplinkybės skiriasi; 3) teismai tiesiog konstatavo, kad šalių susitarimu atsakovai buvo atleisti nuo prievolės, tačiau neatskleidė susitarimo turinio; teismai, konstatavę šalių naujus sutartinius santykius, kuriais pasibaigė atsakovų prievolė, turėjo aiškiai nustatyti tos sutarties turinį. To nepadarius, susidarė neapibrėžta situacija, dėl kurios ateityje neabejotinai kils šalių ginčai.

Atrankos kolegija, susipažinusi su kasacinio skundo argumentais, teismų procesinių sprendimų motyvais ir jų pagrindu padarytomis išvadomis, sprendžia, kad kasaciniame skunde nekeliama tokių teisės klausimų, kurie atitiktų CPK 346 straipsnio 2 dalyje nurodytus bylos peržiūrėjimo kasacine tvarka pagrindus. Atrankos kolegijos vertinimu, kasacinio skundo argumentais nepagrindžiama, kad teismai netinkamai taikė skunde nurodytas teisės normas, nukrypo nuo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotos teisės taikymo ir aiškinimo praktikos, ir šis pažeidimas galėjo turėti įtakos neteisėtiems teismų procesiniams sprendimams priimti.

Kasacinis skundas pripažintinas neatitinkančiu CPK 346 straipsnio, 347 straipsnio 1 dalies 3 punkto reikalavimų, todėl jį atsisakytina priimti (CPK 350 straipsnio 2 dalies 3, 4 punktai).

Grąžintinas sumokėtas už kasacinį skundą žyminis mokestis (CPK 350 straipsnio 4 dalis).

 

Atrankos kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 350 straipsnio 2 dalies 3, 4 punktais ir 4 dalimi,

 

n u t a r i a :

 

Kasacinį skundą atsisakyti priimti.

Grąžinti V. K. (a. k. duomenys neskelbtini) 383 (tris šimtus aštuoniasdešimt tris) Eur žyminio mokesčio, sumokėto 2019 m. rugsėjo 24 d.

Ši nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

 

 

Teisėjai                                                                                        Danguolė Bublienė

 

 

Gražina Davidonienė

 

 

Andžej Maciejevski