LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2012 M. SPALIO 22 D. ĮSAKYMO NR. V-947 „DĖL BRANGIŲ MEDICINOS PRIETAISŲ ĮSIGIJIMO IŠ ĮVAIRIŲ FINANSAVIMO ŠALTINIŲ KOORDINAVIMO ŠALIES MASTU TVARKOS APRAŠO IR PRAŠYMO DĖL PRITARIMO ĮSIGYTI BRANGŲ MEDICINOS PRIETAISĄ FORMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. birželio 29 d. Nr. V-748

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. spalio 22 d. įsakymą Nr. V-947 „Dėl Brangių medicinos prietaisų įsigijimo iš įvairių finansavimo šaltinių koordinavimo šalies mastu tvarkos aprašo ir Prašymo dėl pritarimo įsigyti brangų medicinos prietaisą formos patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

ĮSAKYMAS

DĖL BRANGIŲ MEDICINOS PRIEMONIŲ (PRIETAISŲ) ĮSIGIJIMO IŠ ĮVAIRIŲ FINANSAVIMO ŠALTINIŲ KOORDINAVIMO ŠALIES MASTU TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 61 straipsnio 1 dalies 7 punktu, Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 6 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 24 d. nutarimo Nr. 330 „Dėl ministrams pavedamų valdymo sričių“ 1.8 papunkčiu ir atsižvelgdamas į Valstybinio audito ataskaitoje „Stacionarinių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas“ pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 14 d. įsakymu Nr. V-905 „Dėl Valstybinio audito ataskaitoje „Stacionarinių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas“ pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo“, 5 punktą:

1.    T v i r t i n u Brangių medicinos priemonių (prietaisų) įsigijimo iš įvairių finansavimo šaltinių koordinavimo šalies mastu tvarkos aprašą (pridedama).

2.    P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal veiklos sritį.

3.  R e k o m e n d u o j u šio įsakymo nuostatomis vadovautis ir savivaldybėms, savivaldybių sveikatos priežiūros viešosioms ir biudžetinėms įstaigoms, ketinančioms įsigyti brangią medicinos priemonę (prietaisą).

4.    P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. gegužės 3 d. įsakymą Nr. V-457 „Dėl Brangių medicinos prietaisų įsigijimo tikslingumo vertinimo kriterijų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.“

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                  Aurelijus Veryga

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2012 m. spalio 22 d. įsakymu Nr. V-947

(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. birželio 29 d. įsakymo Nr. V-748

redakcija)

 

BRANGIŲ MEDICINOS PRIEMONIŲ (PRIETAISŲ) ĮSIGIJIMO IŠ ĮVAIRIŲ FINANSAVIMO ŠALTINIŲ KOORDINAVIMO ŠALIES MASTU TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Brangių medicinos priemonių (prietaisų) įsigijimo iš įvairių finansavimo šaltinių koordinavimo šalies mastu tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato brangių medicinos priemonių (prietaisų) įsigijimo iš įvairių finansavimo šaltinių (Valstybės investicijų programos, Europos Sąjungos struktūrinės ir kitos tarptautinės paramos, nuosavų ar kitų lėšų) koordinavimo šalies mastu tvarką.

2. Brangių medicinos priemonių (prietaisų) įsigijimą iš įvairių finansavimo šaltinių šalies mastu koordinuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (toliau – ministerija): svarsto valstybės asmens sveikatos priežiūros viešųjų įstaigų ir biudžetinių įstaigų, ketinančių įsigyti brangią medicinos priemonę (prietaisą) prašymus pritarti brangios medicinos priemonės (prietaiso) įsigijimui ir priima išvadas ir sprendimus pritarti, pritarti su sąlyga ar nepritarti ketinimui įsigyti brangią medicinos priemonę (prietaisą).

3. Aprašo nuostatomis privalo vadovautis valstybės asmens sveikatos priežiūros viešosios įstaigos ir biudžetinės įstaigos, ketinančios įsigyti (pirkti, naudoti neatlygintai ar nuomos pagrindais) brangią medicinos priemonę (prietaisą).

4. Apraše vartojama sąvoka brangi medicinos priemonė (prietaisas) (toliau – brangus prietaisas) – kompiuterinis tomografas (kompiuterinės tomografijos rentgeno įranga), magnetinio rezonanso tomografas (magnetinio rezonanso tomografijos įranga), mamografas (mamografinė rentgeno įranga), angiografas (specializuota angiografijos rentgeno įranga), gama kamera (gama spindulių kamera), linijinis (elektronų / fotonų) greitintuvas, pozitronų emisijos tomografas ir kitos medicinos priemonės (prietaisai), kurių numatoma įsigijimo kaina su pridėtinės vertės mokesčiu viršija 145 000 eurų.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMO DĖL PRITARIMO ĮSIGYTI BRANGŲ PRIETAISĄ TEIKIMAS IR SVARSTYMAS

 

5. Valstybės asmens sveikatos priežiūros viešoji įstaiga ar biudžetinė įstaiga, ketinanti įsigyti brangų prietaisą (toliau – Pareiškėjas), prieš įsigydama brangų prietaisą privalo gauti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro pritarimą arba pritarimą su sąlyga.

6. Pareiškėjas turi pateikti ministerijai Prašymą dėl pritarimo įsigyti brangų prietaisą (Aprašo priedas) (toliau – prašymas). Kartu su prašymu Pareiškėjas turi pateikti pagrindimą, įrodantį, kad turės lėšų planuojamam įsigyti brangiam prietaisui. Kai Pareiškėjo steigėjas yra ne ministerija, Pareiškėjas turi pateikti steigėjo raštą – pritarimą brangaus prietaiso įsigijimui. Jei brangaus prietaiso įsigijimas numatomas finansuoti savivaldybės biudžeto lėšomis, Pareiškėjas ministerijai kartu su prašymu turi  pateikti savivaldybės tarybos sprendimą, kuriame nurodyta, kiek lėšų skiriama brangiam prietaisui įsigyti ir kuriais metais. Jeigu kartu su prašymu Pareiškėjas pateikia ne visus ar netinkamai užpildytus pagal šį Aprašo punktą teikiamus dokumentus, ministerija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos raštu informuoja apie tai Pareiškėją ir nustato ne trumpesnį kaip 30 kalendorinių dienų nuo Pareiškėjo informavimo dienos terminą trūkumams pašalinti. Jei per nustatytą terminą Pareiškėjas trūkumų nepašalina, prašymas sveikatos apsaugos ministro sprendimu paliekamas nenagrinėtas ir apie tai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu informuojamas Pareiškėjas.

7. Pareiškėjo prašymą svarsto Brangių medicinos prietaisų įsigijimo iš įvairių finansavimo šaltinių koordinavimo šalies mastu komisija (toliau – Komisija).

8. Komisijos personalinę sudėtį, jos darbo reglamentą tvirtina sveikatos apsaugos ministras.

9. Komisija prireikus motyvuotai prašo Pareiškėjo pašalinti prašymo trūkumus. Dėl papildomos informacijos Komisija gali kreiptis į sveikatos apsaugos srities valstybinio valdymo įstaigą (Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir kt.), kuri prašomą informaciją Komisijai turi pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo kreipimosi įstaigoje gavimo dienos. Apie Komisijos sprendimą kreiptis papildomos informacijos Pareiškėjas informuojamas raštu.

 

III SKYRIUS

IŠVADOS IR SPRENDIMO DĖL KETINIMO ĮSIGYTI BRANGŲ

PRIETAISĄ PRIĖMIMAS

 

10. Komisija įvertina Pareiškėjo prašymą ir priima išvadą pritarti, pritarti su sąlyga (kad turimas brangus prietaisas, įsigijus naują, bus nurašytas) ar nepritarti ketinimui įsigyti brangų prietaisą ir ją pateikia sveikatos apsaugos ministrui.

11. Komisija priima išvadą pritarti ketinimui įsigyti brangų prietaisą, kai jis atitinka šiuos kriterijus:

11.1.  brangaus prietaiso įsigijimo poreikis atitinka sveikatos srities strateginių dokumentų nuostatas;

11.2.  Lietuvos Respublikoje esamų tos pačios rūšies brangių prietaisų skaičius 1 mln. gyventojų neviršija Europos Sąjungos šalių vidurkio (Europos Komisijos duomenų bazės Eurostat duomenimis);

11.3.  Pareiškėjo turimo ir (ar) numatoma planuojamo įsigyti tos pačios rūšies brangaus prietaiso apkrova ne mažesnė kaip Lietuvos Respublikos vidurkis;

11.4.  brangiu prietaisu numatomos teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugos atitinka mokslo įrodymais pagrįstus poreikius;

11.5.  Pareiškėjas turi ar planuoja įdarbinti kvalifikuotą personalą dirbti su planuojamu įsigyti brangiu prietaisu;

11.6.  esamų ir (ar) planuojamų įsigyti tos pačios rūšies brangių prietaisų eksploatavimo vietų teritorinis išsidėstymas Lietuvos Respublikoje neužtikrina paslaugos prieinamumo tolygumo;

11.7.  Pareiškėjo turimo tos pačios rūšies brangaus prietaiso eksploatavimo laikas (metais) viršija Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamą eksploatavimo laiką;

11.8.  Pareiškėjas turi asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kurioms teikti bus naudojamas planuojamas įsigyti brangus prietaisas, teikimo licenciją.

12. Komisija priima išvadą Pareiškėjo prašymui pritarti su sąlyga, kai Pareiškėjo prašymas atitinka ne visus Aprašo 11 punkte nurodytus kriterijus, tačiau Pareiškėjui įsigijus brangų prietaisą (t. y. turimą brangų prietaisą keičiant nauju), tos pačios rūšies brangių prietaisų skaičiaus Lietuvos Respublikos vidurkis, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų, nekinta arba nėra viršijamas.

13. Komisijos išvada sveikatos apsaugos ministrui yra rekomendacinio pobūdžio. Dėl Pareiškėjo prašymo galutinį sprendimą pritarti, pritarti su sąlyga ar nepritarti ketinimui įsigyti brangų prietaisą, įvertinęs Komisijos išvadą, priima sveikatos apsaugos ministras.

14. Sveikatos apsaugos ministras sprendimą dėl pritarimo, pritarimo su sąlyga ar nepritarimo ketinimui įsigyti brangų prietaisą priima ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo Pareiškėjo prašymo gavimo ministerijoje dienos. Jei Pareiškėjui Komisija pateikė prašymą pašalinti prašymo trūkumus ar dėl papildomos informacijos kreiptasi į Sveikatos apsaugos srities valstybinio valdymo įstaigą, sveikatos apsaugos ministras sprendimą dėl pritarimo, pritarimo su sąlyga ar nepritarimo ketinimui įsigyti brangų prietaisą priima ne vėliau kaip per 60 darbo dienų nuo Pareiškėjo prašymo gavimo ministerijoje dienos.

15. Apie priimtą sveikatos apsaugos ministro sprendimą pritarti, pritarti su sąlyga ar nepritarti ketinimui įsigyti brangų prietaisą Pareiškėjas informuojamas raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

 

______________________________

 

Brangių medicinos priemonių (prietaisų)

įsigijimo iš įvairių finansavimo šaltinių

koordinavimo šalies mastu tvarkos aprašo

priedas

 

(Prašymo dėl pritarimo įsigyti brangią medicinos priemonę (prietaisą) forma)

 

 

PRAŠYMAS DĖL PRITARIMO ĮSIGYTI BRANGIĄ MEDICINOS PRIEMONĘ (PRIETAISĄ)

 

1.

Informacija apie sveikatos priežiūros įstaigą (toliau – Įstaiga):

1.1.

Įstaigos pavadinimas

 

1.2.

Įstaiga:

□ teikia tik II ir (ar) III lygio ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas

□ teikia ambulatorines ir III lygio stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas

□ teikia III lygio stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas vaikams

□ rajono lygmens ligoninė

□ regiono lygmens ligoninė

□ respublikos lygmens ligoninė

□ universiteto ligoninė

□ valstybinis mokslinių tyrimų institutas

□ teikia prevencinių programų paslaugas (pvz., jei planuojama įsigyti mamografą)

2.

Informacija apie planuojamą (-us) įsigyti prietaisą (-us):

2.1.

Planuojamo įsigyti prietaiso pavadinimas ir pagrindinės techninės charakteristikos

 

2.2.

Planuojamų įsigyti prietaisų skaičius (vnt.)

 

2.3.

Planuojamo įsigyti prietaiso (vnt.) preliminari, pagrįsta komerciniais pasiūlymais kaina su pridėtinės vertės mokesčiu (eurais):

 

2.3.1.

prietaiso bazinės komplektacijos kaina

 

2.3.2.

prietaiso papildomos komplektacijos kaina (sudėtinių dalių ir jų kainų sąrašas)

 

2.4.

Planuojamo įsigyti prietaiso numatomi finansavimo šaltiniai (finansavimo šaltinių ir lėšų sumų sąrašas)

 

2.5.

Prietaiso įsigijimo tikslas:

□ įsigyti naują prietaisą, kurio įstaiga iki šiol neturėjo

□ įsigyti naują prietaisą turimam (senam, sugedusiam) pakeisti

□ prietaisas bus naudojamas teikiant prevencinių programų paslaugas (pvz., jei planuojama įsigyti mamografą)

3.

Prietaiso įsigijimo poreikio pagrindimas:

 

3.1.

Įstaigos turimo (-ų) tos pačios rūšies prietaiso (-ų) pavadinimas ir pagrindinės techninės charakteristikos, jo (-ų) eksploatavimo vieta (Įstaigos padalinio / skyriaus pavadinimas) ir informacija apie pacientus (ambulatoriniai, stacionariniai, skubios pagalbos)

 

3.2.

Įstaigos turimo (-ų) tos pačios rūšies prietaiso (-ų) eksploatavimo amžius (metais)

 

3.3.

Įstaigos turimo (-ų) tos pačios rūšies prietaiso (-ų) dvejų pastarųjų metų naudojimo intensyvumas (atliktų tyrimų / procedūrų skaičius atskirai kiekvienais kalendoriniais metais)

 

3.4.

Už Įstaigos turimu tos pačios rūšies prietaisu atliktus ambulatorinius tyrimus gauta Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų suma (atskirai dvejų pastarųjų kalendorinių metų laikotarpiais)

 

3.5.

Už Įstaigos turimu tos pačios rūšies prietaisu atliktus ambulatorinius tyrimus iš kitų šaltinių, išskyrus nurodytą šio prašymo 3.4 papunktyje, gauta lėšų suma (atskirai dvejų pastarųjų kalendorinių metų laikotarpiais)

 

3.6.

Laukimo eilė (kalendorinėmis dienomis) atlikti tyrimų turimu tos pačios rūšies prietaisu (vidutinė metinė pastaraisiais kalendoriniais metais ir vidutinė pastarųjų trijų mėnesių laikotarpiu (pagal Valstybinės ligoninių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktus duomenis)

 

3.7.

Pagal prevencines programas pastaraisiais kalendoriniais metais suteiktų paslaugų skaičius (pvz., mamografu)

 

3.8.

Kita informacija (jei yra)

 

4.

Numatomas planuojamo įsigyti prietaiso naudojimo intensyvumas:

 

4.1.

prietaiso darbo valandų skaičius per mėnesį

 

4.2.

tyrimų / procedūrų skaičius per mėnesį

 

5.

Numatoma planuojamo įsigyti prietaiso eksploatavimo vieta (Įstaigos padalinio / skyriaus pavadinimas) ir informacija apie pacientus (ambulatoriniai, stacionariniai, skubios pagalbos)

 

6.

Informacija apie patalpas, kuriose bus eksploatuojamas planuojamas įsigyti prietaisas:

 

6.1.

Įstaigos turimas tinkamas plotas (kv. m) ir Įstaigos planuojamas įrengti plotas (kv. m)

 

6.2.

patalpoms tinkamai įrengti reikalingos lėšos (eurais) ir finansavimo šaltinis

 

6.3.

ar patalpos jau įrengtos / paruoštos prietaisui instaliuoti? Jeigu ne, per kiek laiko (mėnesiais) bus paruoštos / įrengtos

 

7.

Gydytojų radiologų, radiologijos technologų, medicinos fizikų (fizinių asmenų skaičius / etatų skaičius), kurie dirbs su planuojamu įsigyti prietaisu (atskirai – dirbantys Įstaigoje ir planuojami įdarbinti), sąrašas

 

8.

Planuojamo įsigyti prietaiso metinės eksploatavimo išlaidos (techninės būklės tikrinimas, metrologinė patikra, techninė priežiūra, einamieji remonto darbai) (eurais) ir jų finansavimo šaltinis

 

9.

Keičiamo (jei prietaisas keičiamas nauju) prietaiso partijos / serijos Nr.

 

10.

Įstaigos veiklos finansinis rezultatas (eurais) (einamųjų ir praeitų metų)

 

 

 

 

 

(Prašymą pateikusios įstaigos

atstovo pareigos)                                          _______________                               (Vardas, pavardė)

(parašas)