LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS MOKSLO TARYBOS MOKSLINĖS VEIKLOS

ETIKOS KOMISIJOS DARBO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2018 m. liepos 23 d. Nr. V-388

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos mokslo tarybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“, 8.1 papunkčiu ir siekdamas užtikrinti Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principų, patvirtintų Lietuvos mokslo tarybos 2012 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. VII-102 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principų patvirtinimo“, laikymąsi:

1. T v i r t i n u Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos komisijos darbo reglamentą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u   netekusiu galios Lietuvos mokslo tarybos 2012 m. gruodžio 17 d. nutarimą Nr. VII-126 „Dėl Pranešimų, susijusių su tyrėjų mokslinės veiklos etikos pažeidimais, nagrinėjimo Lietuvos mokslo taryboje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Pirmininkas                                                                                         Valdemaras Razumas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos mokslo tarybos pirmininko

2018 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-388

 

LIETUVOS MOKSLO TARYBOS MOKSLINĖS VEIKLOS ETIKOS KOMISIJOS

DARBO REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos komisijos darbo reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos komisijos (toliau – Komisija) darbo tvarką.

2. Reglamente vartojamos sąvokos:

2.1akademinio sąžiningumo principo mokslinėje veikloje pažeidimas – tai bent vienas iš pažeidimų (arba jo dalis), kurie išvardyti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus (toliau – Kontrolierius) 2015 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. V-16 „Dėl mokslo ir studijų institucijų akademinės etikos kodeksų priėmimo įgyvendinimo ir priežiūros rekomendacijų patvirtinimo“ patvirtintų Mokslo ir studijų institucijų akademinės etikos kodeksų priėmimo įgyvendinimo ir priežiūros rekomendacijų (toliau – Rekomendacijos) 17.1–17.6 papunkčiuose;

2.2. įsiteisėjęs sprendimas – įsiteisėjęs Kontrolieriaus sprendimas ar dėl Kontrolieriaus sprendimo priimtas ir įsiteisėjęs teismo sprendimas, kuriuo konstatuota, kad asmuo pažeidė akademinę etiką.

Kitos Reglamente vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, Rekomendacijose, Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) 2012 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. VII-102 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principų patvirtinimo“ patvirtintuose Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principuose vartojamas sąvokas.

3. Komisijos veikla grindžiama moralinio autoriteto, sąžiningumo, teisingumo, nešališkumo ir viešumo principais.

4. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintais Lietuvos mokslo tarybos nuostatais, Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principais, Rekomendacijomis, kitais susijusiais Lietuvos Respublikos teisės aktais ir šiuo Reglamentu.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS IR jos FUNKCIJOS

 

5. Komisija sudaroma iš devynių nepriekaištingos reputacijos, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 5 straipsnyje, narių: du narius deleguoja Lietuvos mokslų akademija, tris – Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komitetas ir keturis – Tarybos Gamtos ir technikos mokslų komitetas. Komisijos pirmininką, jo pavaduotoją ir kitus jos narius tvirtina Tarybos pirmininkas, atsižvelgęs į Tarybos valdybos siūlymą.

6. Komisijos narių kadencija – 3 metai, Komisijos nariu galima būti ne ilgiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

7. Komisijos pirmininkas organizuoja Komisijos darbą, atsako už jos veiklą, atstovauja jai. Nesant Komisijos pirmininko, jo funkcijas vykdo Komisijos pirmininko pavaduotojas.

8. Komisijos pirmininkui, jo pavaduotojui ir (ar) kitam nariui atsistatydinus arba ilgiau kaip 3 mėnesius iš eilės negalint eiti savo pareigų, Tarybos pirmininkas paskiria naują Komisijos pirmininką, jo pavaduotoją ar narį.

9. Komisijos narys privalo laikytis konfidencialumo ir nusišalinti nuo Komisijai priskirto (-ų) klausimo (-ų) nagrinėjimo, jeigu jam gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.

10. Komisijos sekretoriumi skiriamas Tarybos Mokslo fondo darbuotojas.

11. Komisijos funkcijos:

11.1. teikia siūlymus dėl Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principų;

11.2. vertina Tarybos narių, Tarybos sudarytų ekspertų komisijų, darbo grupių, vykdymo grupių, specializuotų komitetų ar darbo grupių, nuolatinių komisijų ar darbo grupių vadovų arba narių, pavienių ekspertų, taip pat Tarybos finansuojamų projektų vykdytojų kreipimųsis (toliau – kreipimaisi) dėl įtarimų, kad pažeisti Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principai, ir pataria Tarybos pirmininkui dėl pagrįstumo ir kreipimųsi eigos;

11.3. nagrinėja įsiteisėjusius sprendimus akademinio sąžiningumo principo mokslinėje veikloje pažeidimo atžvilgiu;

11.4. nagrinėja kitus Komisijos kompetencijai priskirtus klausimus.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

12. Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra posėdžiai, kurie paprastai kviečiami šiais atvejais:

12.1. gavus kreipimųsis dėl įtarimų, kad pažeisti Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principai;

12.2. prireikus įvertinti, ar įsiteisėjęs sprendimas atitinka akademinio sąžiningumo principo mokslinėje veikloje pažeidimą;

12.3. prireikus svarstyti kitus Komisijos kompetencijai priskirtus klausimus.

13. Komisijos posėdį (toliau – posėdis) kviečia ir siūlo jo darbotvarkę Komisijos pirmininkas.

14. Posėdis taip pat turi būti sukviestas, jei pasiūlo ne mažiau kaip pusė Komisijos narių. Šiuo atveju posėdis turi būti sukviestas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų.

15. Visi Komisijos nariai ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas informuojami apie posėdžio laiką, vietą bei siūlomą darbotvarkę ir jiems pateikiama visa su numatytais svarstyti klausimais susijusi medžiaga.

16. Posėdis ar atskirų Komisijos narių dalyvavimas posėdyje, pasitelkus elektroninio ryšio priemones, gali būti organizuojamas ir nuotoliniu būdu.

17. Komisija gali rengti posėdžius elektroniniu būdu, t. y. posėdžio klausimai gali būti pateikiami ir Komisijos nariai savo nuomonę dėl jų gali pareikšti elektroniniu paštu.

18. Visa su Komisijos darbu susijusi informacija yra konfidenciali.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS POSĖDŽIAI

 

19. Posėdžiai yra uždari. Komisija į juos gali kviesti asmenis, susijusius su svarstomais klausimais.

20. Posėdžiui pirmininkauja Komisijos pirmininkas arba jo pavaduotojas.

21. Pirmininkaujantis skelbia posėdžio pradžią, pabaigą ir darbotvarkėje nenumatytas pertraukas, užtikrina posėdžio darbo tvarką, nustato pasisakymų trukmę, kviečia kalbėti Komisijos narius ir į posėdį pakviestus asmenis, vadovauja svarstymams, skelbia balsavimus bei jų rezultatus.

22. Posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių (įskaitant ir dalyvaujančius nuotoliniu būdu).

23. Negalintys dalyvauti posėdyje Komisijos nariai turi teisę raštu (elektroniniu paštu) pateikti savo nuomonę svarstomais klausimais.

24. Numatyta posėdžio darbotvarkė Komisijos narių siūlymu gali būti pakeista ar papildyta, jei tam pritaria dauguma posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių.

25. Komisijos posėdžiai protokoluojami.

 

V SKYRIUS

KOMISIJOS NUTARIMAI

 

26. Komisija, atlikdama Reglamento 11.2 papunktyje nurodytą funkciją, priima nutarimą dėl kreipimųsi pagrįstumo ir vėlesnės kreipimųsi eigos ir teikia siūlymą Tarybos pirmininkui.

27. Komisija, atlikdama Reglamento 11.3 papunktyje nurodytą funkciją, priima nutarimą, ar įsiteisėjęs sprendimas atitinka akademinio sąžiningumo principo mokslinėje veikloje pažeidimą.

28. Nutarimai priimami bendru sutarimu, o nepavykus jo pasiekti – paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma (įskaitant ir dalyvaujančius nuotoliniu būdu), bet ne mažiau kaip pusės visų Komisijos narių. Balsavimas vykdomas atviru būdu.

29. Priimant nutarimą elektroniniu būdu rengiamuose posėdžiuose, Komisijos pirmininkas teikia nutarimo projektą ir paaiškina balsavimo motyvus. Nutarimai, priimti elektroniniu būdu rengiamame posėdyje yra teisėti, jeigu per balsavimui skirtą laiką (ne mažiau kaip 3 darbo dienos) už nutarimą balsavo daugiau kaip pusė Komisijos narių ir niekas iš Komisijos narių nebalsavo prieš.

30. Esant galimam viešųjų ir privačių interesų konfliktui Komisijos narys privalo nedalyvauti Komisijai priimant nutarimą, jį svarstant ir balsuojant dėl jo. Nusišalinus bent vienam Komisijos nariui klausimas yra svarstomas, kai jo svarstyme dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių.

31. Posėdžio protokolas parengiamas ir pasirašomas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po posėdžio.

____________________