LOGOnespalv-maz2

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 375 „DĖL EKOLOGINIO ŽEMĖS ŪKIO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. gruodžio 27 d. Nr. 3D-965

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Ekologinio žemės ūkio taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 8.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.3. privalo turėti su ekologine gamyba susijusį išsilavinimą arba išsilavinimo pripažinimą:

8.3.1. jei neturi su ekologine gamyba susijusio išsilavinimo, turi teisę kreiptis (raštu arba el. paštu info@litfood.lt) į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą pateikdami prašymus (1 priedas) ir išklausyti Ekologinio ūkininkavimo pagrindų arba ekologinės akvakultūros pagrindų kursą, kurį baigus išduodamas nustatytos formos kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimas, vadovaujantis Ūkininkų tęstinio profesinio mokymo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2001 m. kovo 27 d. įsakymu Nr. 77 „Dėl Ūkininkų tęstinio profesinio mokymo tvarkos“. Šiame papunktyje nurodyti prašymai gali būti teikiami ištisus metus;

8.3.2. jei turi neformaliojo mokymo kurso (baigto ne anksčiau kaip prieš penkerius metus nuo kreipimosi į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą datos) arba formaliojo mokymo kurso pagal žemės ūkio srities mokymo programas, susijusias su ekologine gamyba, baigimo patvirtinimo pažymėjimus arba diplomus, turi teisę kreiptis (raštu arba el. paštu info@zmmc.lt) į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą pateikdami prašymą (2 priedas) ir baigimo dokumentus dėl turimo išsimokslinimo pripažinimo lygiaverčiu nustatytam privalomajam Ekologinio ūkininkavimo pagrindų kursui arba kitiems mokymams, susijusiems su ekologine gamyba. Šiame papunktyje nurodyti prašymai gali būti teikiami ištisus metus;“.

1.2. Pakeičiu 8.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.4. iki einamųjų metų spalio 15 d. turi gauti kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimus pagal privalomąją mokymo programą „Ekologinio ūkininkavimo pagrindai“ arba „Ekologinės akvakultūras pagrindai“ (toliau – kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimas), jeigu einamaisiais metais kursai „Ekologinės akvakultūras pagrindai“ yra organizuojami, ar turimo išsilavinimo pripažinimą lygiaverčiu nustatytam privalomajam Ekologinio ūkininkavimo pagrindų kursui arba kitiems mokymams, susijusiems su ekologine gamyba“.

1.3. Pakeičiu 211 papunktį ir jį išdėstau taip:

211. Visi ūkio subjektai, išskyrus žuvininkystės ūkio subjektus, sertifikuojantys ekologinę gamybą, naudodamiesi Žemės ūkio ministerijos informacine sistema (ŽŪMIS) (interneto prieiga – https://zumis.lt) arba raštu kasmet turi pateikti informaciją (už ankstesnius metus, sudarytą Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo lentelės „Augalininkystės, gyvulininkystės produkcijos apskaita“ ir buhalterinės apskaitos dokumentų pagrindu) sertifikavimo įstaigai einamaisiais metais iki sausio 15 d. apie visą praėjusiais metais užaugintą / pagamintą ekologinės gamybos būdu ir patiektą rinkai produkciją, nurodydami produkto rūšį, pavadinimą, kiekį ir turimos produkcijos likučius.

Žuvininkystės ūkio subjektai turi pateikti Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo lentelę „Suleistų, išgaudytų ir realizuotų žuvų bei sunaudotų pašarų tvenkiniuose ataskaita“, patvirtintą atskiru Žemės ūkio ministro įsakymu, lentelės pildymo instrukcijoje nurodyta tvarka ir laikotarpiais“.

1.4. Papildau 291 punktu:

291. Sertifikavimo įstaigai sertifikuojamoje produkcijoje nustačius neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, kurios naudojamos sandėliuose, visi laukai, kuriuose yra / buvo auginta tos pačios užterštos rūšies augalų produkcija, sertifikuojami įvardijant kaip „laukai, kuriuose auginta sandėliuose užteršta produkcija“, nekeičiant lauko statuso.

1.5. Papildau 292 punktu:

292. Sertifikavimo įstaigai sertifikuojamoje produkcijoje ir (arba) sertifikuotuose plotuose augalo dalyse nustačius (dirvožemyje nenustačius) laukuose augalams naudojamų neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, visi sertifikuojami ūkio laukai, kuriuose yra / buvo auginta tos pačios užterštos augalų rūšies produkcija, įskaitant ir mišiniuose auginamus augalus, einamaisiais metais nesertifikuojami, įvardijant „laukuose auginta produkcija, neatitinkanti ekologinės gamybos reikalavimų“, išskyrus, jeigu ūkio subjektas savo iniciatyva ir ištekliais sertifikavimo įstaigai įrodo, jog konkrečiuose laukuose auginta produkcija neužteršta.

1.6. Papildau 293 punktu:

293. Sertifikavimo įstaigai sertifikuojamų laukų dirvožemyje nustačius neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų (produkcijoje ir (arba) augalo dalyse nenustačius), tokie laukai einamaisiais metais nesertifikuojami ir įvardijami kaip „dirvožemis, neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų.“

1.7. Papildau 294 punktu:

294. Sertifikavimo įstaigai ekologiškoje produkcijoje ir (arba) sertifikuojamuose laukuose augalo dalyse ir dirvožemyje nustačius neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, visi sertifikuojami ūkio laukai, kuriuose yra / buvo auginta tos pačios augalų rūšies produkcija, einamaisiais metais nesertifikuojami, įvardijant kaip „produkcija ir (arba) augalai ir dirvožemis, neatitinkantys ekologinės gamybos reikalavimų“, išskyrus, jeigu ūkio subjektas savo iniciatyva ir ištekliais įrodo, kad konkretūs laukai neužteršti. Ūkio subjektai gali pateikti sertifikavimo įstaigai papildomus objektyvius įrodymus. Dėl objektyvių įrodymų tinkamumo sprendžia sertifikavimo įstaiga“.

1.8. Papildau 295 punktu:

295. Jei sertifikavimo įstaiga sertifikuojamame lauke, kuris ribojasi su kito subjekto nesertifikuojamu lauku, dirvožemyje ir (arba) augalo dalyse nustato neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, atsiradusių dėl besiribojančio ūkio subjekto veikos (šoninės kaimyninės taršos naudojant medžiagas, kurios neleistinos ekologinėje gamyboje), dėl kurios sertifikavimo įstaigai pateikiami objektyvūs įrodymai, kuriuos sertifikavimo įstaiga pripažįsta tinkamais, ūkio subjektas turi teisę kreiptis į sertifikavimo įstaigą bei savo iniciatyva ir ištekliais įrodyti, kad dalis augalų produkcijos ir (arba) lauko dalis neužteršta. Einamaisiais metais užteršta (užpurkšta) neleistinomis ekologinėje gamyboje medžiagomis lauko dalis sertifikuojama, įvardijant užterštą lauko dalį kaip „laukas, neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl šoninės kaimyninės taršos“.

Ūkininkas savo iniciatyva iš užterštos ir neužterštos lauko dalies turi suformuoti atskirus laukus, juos deklaruoti teisės aktų nustatyta tvarka ir apie tai papildomai raštu informuoti sertifikavimo įstaigą ir Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos, pateikdamas tų laukų žemėlapius. Už pakankamo neužteršto lauko ploto dydžio atskyrimą nuo užterštos lauko ploto dalies atsako pats ūkininkas. “.

1.9. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Sertifikavimo įstaigai nustačius, kad jos sertifikuojamuose laukuose sėtos sėklos yra genetiškai modifikuotos (GMO), naudotos trąšos arba augalų apsaugos priemonės yra gautos iš GMO arba naudojant GMO, visi laukai, kuriuose augo tos rūšies augalai (nepriklausomai ar buvo auginti tik vienos rūšies augalai produkcijai, ar kartu su kitų rūšių augalais produkcijai), einamaisiais metais nesertifikuojami ir įvardijami kaip „laukai, neatitinkantys ekologinės gamybos reikalavimų“.

1.10. Pakeičiu 37.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

37.1. žaliajame pūdyme auginti pupinius augalus arba jų mišinius su migliniais ir (arba) bastutiniais augalais. Mišiniuose turi vyrauti šie pupiniai augalai: barkūnai, dobilai, esparcetai, liucernos, lubinai, paprastieji gargždeniai, pupos, seradėlės, vikiai, žirniai. Šiame papunktyje nurodyti augalai kiekviename sertifikavimo įstaigos kontroliuojamame lauke turi būti pasėti einamaisiais metais ne vėliau kaip iki liepos 10 d. ir auginti bent vieną kartą per penkerių metų laikotarpį (penkeri metai pradedami skaičiuoti nuo 2015 m., vėliau kas penkerius metus skaičiuojami nauji laikotarpiai). Tokie plotai sertifikavimo įstaigos sertifikuojant įvardijami kaip „žaliasis pūdymas“;“.

1.11. Pakeičiu 130 punktą ir jį išdėstau taip:

130. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra:

130.1. koordinuoja pradedančiųjų ekologiškai ūkininkauti mokymus pagal Ekologinio ūkininkavimo pagrindų mokymo programą (kodas 396185007) ir Ekologinės akvakultūros pagrindų mokymo programą (kodas 396185012);

130.2. organizuoja Ekologinio žemės ūkio ir agrarinės aplinkosaugos ekspertų grupės posėdžius dėl ūkio subjektų turimo išsimokslinimo pripažinimo lygiaverčiu nustatytam privalomajam Ekologinio ūkininkavimo pagrindų kursui vertinimo ir apie sprendimus per 5 darbo dienas raštu informuoja sertifikavimo įstaigą ir ūkio subjektus;

130.3. tinklalapyje adresu www.litfood.lt skelbia informaciją apie vykdomus mokymus, nurodydama kursų organizavimo laiką, vietą, pradedančiųjų ekologiškai ūkininkauti ar jų įgaliotų atstovų, kuriems išduoti kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai, vardą, pavardę ir kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimo numerį, bei per 10 darbo dienų apie tai raštu informuoja sertifikavimo įstaigą;

130.4. išduoda leidimą vykdyti mokymus ir pripažįsta kitų mokymo institucijų vykdytus mokymus, kurie atitinka bendrąsias tinkamumo sąlygas ir reikalavimus, vadovaujantis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos srities „Parama profesiniam mokymui ir įgūdžiams įgyti“ įgyvendinimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. kovo 27 d. įsakymu Nr. 3D-223 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos srities „Parama profesiniam mokymui ir įgūdžiams įgyti“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“.

2. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 291, 292, 293, 294, 295ir 30 punktai taikomi 2018 m. ir vėliau sertifikuotiems subjektams.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                      Giedrius Surplys

 

Ekologinio žemės ūkio taisyklių

1 priedas

 

 

(Prašymo išklausyti mokymo kursą forma)

 

___________________________________________________

(prašymą teikiančio asmens vardas, pavardė)

___________________________________________________________

(gyvenamoji vieta)

___________________________________________

(telefonas, el. paštas)*

 

 

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai

Universiteto g. 8 A

53341 Akademija, Kauno r.

 

PRAŠYMAS IŠKLAUSYTI MOKYMO KURSĄ

 

_________________

(data)

 

Prašau įtraukti mane į organizuojamų kvalifikacijos tobulinimo kursų dalyvių sąrašą pagal programą (pažymėti ketinamą sertifikuoti ekologinės gamybos sritį):

□ „Ekologinio ūkininkavimo pagrindai“, 24 akad. val., kodas 396185007.

□ „Ekologinės akvakultūros pagrindai“, 24 akad. val., kodas 396185012.

Ketinama sertifikuoti sritis (pažymėkite):

augalininkystė;

□gyvulininkystė;

akvakultūra.

PRIDEDAMA. Asmens tapatybės patvirtinimo dokumento kopija,... lapas (-ai).

 

*Pastaba. Asmens duomenys prašomi pateikti, norint sužinoti kuris ūkio subjektas ketina dalyvauti mokymuose, atitinkamai baigus mokymus pateikti asmens duomenys bus panaudoti išrašant kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimą. Pateikiantis duomenis ūkio subjektas sutinka, kad jo pateikiami VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai asmens duomenys bus tvarkomi ir saugomi laikantis Europos Parlamento ir Tarybos 2016 m. balandžio 27 d. reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46 EB (OL 2016 L 119, p. 1).

________________    __________________________________

                    (parašas)                              (vardas ir pavardė)

 

Ekologinio žemės ūkio taisyklių

2 priedas

 

(Prašymo dėl turimo išsimokslinimo pripažinimo lygiaverčiu nustatytam privalomajam ekologinės gamybos pagrindų mokymo kursui forma)

 

___________________________________________________

(prašymą teikiančio asmens vardas, pavardė)

__________________________________________________________________________

(gyvenamoji vieta)

___________________________________________

(telefonas, el. paštas) *

 

 

VšĮ „Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai“

Universiteto g. 8 A

53341 Akademija, Kauno r.

 

 

PRAŠYMAS

DĖL TURIMO IŠSIMOKSLINIMO PRIPAŽINIMO LYGIAVERČIU NUSTATYTAM PRIVALOMAJAM EKOLOGINĖS GAMYBOS PAGRINDŲ MOKYMO KURSUI

 

_________________

(data)

 

Prašau pripažinti mano turimą išsimokslinimą pagal formaliąsias arba neformaliąsias žemės ūkio srities mokymo programas, susijusias su ekologine gamyba, lygiaverčiu nustatytam privalomajam ekologinės gamybos pagrindų mokymo kursui.

Ketinama sertifikuoti sritis (pažymėkite):

augalininkystė;

gyvulininkystė;

akvakultūra.

PRIDEDAMA:

1. Asmens tapatybės patvirtinimo dokumento kopija,... lapas (-ai).

2. Formaliųjų ir (arba) neformaliųjų žemės ūkio srities mokymo programų, susijusių su ekologine gamyba, baigimo patvirtinimo pažymėjimų ir (arba) diplomo kopijos,... lapas (-ai).

*Pastaba. Asmens duomenys prašomi pateikti, norint sužinoti, kuris ūkio subjektas prašo pripažinti turimą išsimokslinimą lygiaverčiu nustatytam privalomajam ekologinės gamybos pagrindų mokymo kursui. Pateikiantis duomenis ūkio subjektas sutinka, kad jo pateikiami VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai asmens duomenys bus tvarkomi ir saugomi laikantis Europos Parlamento ir Tarybos 2016 m. balandžio 27 d. reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46 EB (OL 2016 L 119, p. 1).

________________    __________________________________

                    (parašas)                                       (vardas ir pavardė)