Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. spalio 14 d. Nr. 1146

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimą Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“:

1.   Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnio 5 dalimi, 6 straipsnio 2 ir 6 dalimis, 14 straipsnio 8 dalimi, 15 straipsnio 2 dalimi, 18 straipsnio 3 ir 6 dalimis, 21 straipsnio 3 ir 5 dalimis, 23 straipsnio 5 dalimi, 24 straipsnio 4 ir 7 dalimis, 27 straipsnio 4 dalimi, 28 ir 29 straipsniais, 32 straipsnio 2 dalimi, 33 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymo 61 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 65, 66, 67, 68, 70 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo 7 straipsnio 6 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintus Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatus:

2.1.   Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatai (toliau – Nuostatai) reguliuoja vidutinio mėnesinio kompensuojamojo uždarbio pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą (toliau – Įstatymas) mokamoms ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokoms (toliau kartu – socialinio draudimo išmokos) skaičiuoti bei ligos socialinio draudimo ir motinystės socialinio draudimo stažo apskaičiavimo tvarką, taip pat atskirų socialinio draudimo išmokų apskaičiavimo ir mokėjimo ypatumus, socialinio draudimo išmokų skyrimo ir mokėjimo tvarką.“

2.2.   Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme.“

2.3.   Pakeisti 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5. Ligos (išskyrus darbdavio mokamas ligos išmokas už 2 pirmąsias ligos dienas), profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas skiria ir moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai, išskyrus pareigūnams, statutiniams valstybės tarnautojams, kariams ir kitiems apdraustiesiems asmenims mokamas socialinio draudimo išmokas, kurios apskaičiuojamos naudojantis karinių ir joms prilygintų struktūrų apdraustųjų informacine duomenų baze (toliau kartu – pareigūnai ar kariai) ir kurias skiria ir moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius (toliau – Fondo valdybos Vilniaus skyrius; toliau tekste visi kartu vadinami teritoriniu skyriumi).“

2.4. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Maksimalus dienos kompensuojamasis uždarbis ligos, profesinės reabilitacijos, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokoms apskaičiuojamas šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo atsiradimo mėnesio, profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesio, teisės gauti tėvystės ar vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos, 2 dydžių sumą dalijant iš teisės į atitinkamą išmoką atsiradimo metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

2.5. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Minimalus dienos kompensuojamasis uždarbis ligos išmokai apskaičiuojamas 15 procentų šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti ligos išmoką atsiradimo dienos, dydį, o motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokoms – 6 bazinių socialinių išmokų, galiojusių praeitą ketvirtį iki teisės gauti motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos, dydį dalijant iš teisės į atitinkamą išmoką atsiradimo metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

2.6. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Minimalus dienos kompensuojamasis uždarbis profesinės reabilitacijos išmokai   apskaičiuojamas profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesį galiojusių 2 valstybinių socialinio draudimo bazinių pensijų sumą dalijant iš teisės į atitinkamą išmoką atsiradimo metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

2.7. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Jeigu asmuo yra dirbęs užsienio valstybėje ir Lietuvos Respublikoje įgijęs teisę gauti motinystės išmoką, jo vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas tik už laikotarpį, kurį asmuo buvo draudžiamas ligos socialiniu draudimu ir (ar) motinystės socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus.“

2.8. Pakeisti 19 punktą ir jį išdėstyti taip:

19. Darbo užsienyje laikotarpiai į ligos socialinio draudimo ir motinystės socialinio draudimo stažą įskaitomi Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentuose ir tarptautinėse sutartyse nustatyta tvarka. Darbo laikotarpiai, kai asmuo draudžiasi pagal Europos Bendrijų bendrąją sveikatos draudimo sistemą, vadovaujantis Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatais, nustatytais 1968 m. vasario 29 d. Tarybos reglamentu (EEB, EURATOMAS, EAPB) Nr. 259/68, nustatančiu Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatus ir kitų Europos Bendrijų tarnautojų įdarbinimo sąlygas bei Komisijos pareigūnams laikinai taikomas specialias priemones (Tarnybos nuostatai), su visais pakeitimais, į ligos socialinio draudimo ir motinystės socialinio draudimo stažą įskaitomi tik tokiu atveju, jei jie nesutampa su laikotarpiu, dirbtu Lietuvos Respublikoje. Ligos socialinio draudimo ir motinystės socialinio draudimo stažas, įgytas Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje iki pereinamojo laikotarpio, nustatyto 2020 m. sausio 24 d. Briuselyje ir Londone pasirašyto Susitarimo dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos (toliau – Išstojimo susitarimas) 126 straipsnyje (toliau – pereinamasis laikotarpis), pabaigos ir Išstojimo susitarime nustatytais atvejais pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, įskaitomas Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentuose nustatyta tvarka.“

2.9. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:

38. Asmenims, laikinojo nedarbingumo, šeimos nario slaugos ar vaiko priežiūros laikotarpiu, nustatytu Įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 6 punkte, be pateisinamų priežasčių pažeidusiems elgesio nedarbingumo metu taisykles, nustatytas sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintose Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklėse, ligos išmoka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimu neskiriama arba jos mokėjimas nutraukiamas nuo pažeidimo padarymo dienos. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius nustato, ar priežastys pateisinamos. Pateisinamomis priežastimis laikoma: ūmus asmens sveikatos sutrikimas, stichinė nelaimė, nelaimingas atsitikimas, šeimos nario mirtis, ūmi liga, kitos objektyvios aplinkybės, dėl kurių buvo pažeistos elgesio nedarbingumo metu taisyklės. Priežastys pripažįstamos pateisinamomis, kai pateikiami ir (ar) gaunami jas patvirtinantys dokumentai ir (ar) duomenys.“

2.10. Pakeisti 39 punktą ir jį išdėstyti taip:

39. Duomenis apie galimus pareigūnų ar karių elgesio nedarbingumo metu taisyklių, nustatytų sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintose Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklėse, pažeidimus ir informaciją apie tai, kad elgesio nedarbingumo metu taisyklės pažeistos dėl nepateisinamų priežasčių, Fondo valdybos Vilniaus skyriui pateikia institucijos, kuriose tarnauja pareigūnai ar kariai. Pateikiant šiuos duomenis, nurodoma: pareigūno ar kario vardas, pavardė, gimimo data, elgesio nedarbingumo metu taisyklė, kuri pažeista, ir informacija apie tai, ar šis pažeidimas atliktas dėl nepateisinamų priežasčių. Jeigu elgesio nedarbingumo metu taisyklė pažeista dėl pateisinamos priežasties, ji nurodoma. Pateisinamos priežastys nustatomos Nuostatų 38 punkte nustatyta tvarka. Remiantis šiais duomenimis, ligos išmoka Fondo valdybos Vilniaus skyriaus sprendimu neskiriama arba jos mokėjimas nutraukiamas nuo pažeidimo padarymo dienos.“

2.11. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:

64. Darbdavio pranešimo išmokai skirti (forma NP-SD2) ir pranešimo apie apdraustajam asmeniui suteiktas (atšauktas) nėštumo ir gimdymo, tėvystės atostogas arba atostogas vaikui prižiūrėti (forma 9-SD) formas, jų pildymo ir pateikimo taisykles tvirtina Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius.“

2.12. Pakeisti 69.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.1. ligos išmokai – prašymas ir darbdavio pranešimas išmokai skirti (forma NP‑SD2); asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje, turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus (atitinkamo išsilavinimo įgijimą) įteisinančio dokumento (pasiekimų pažymėjimo, brandos atestato, diplomo su priedais, kvalifikacijos pažymėjimo su priedais) kopiją, jeigu duomenų apie mokymosi programą, studijų formą bei mokymosi ar studijų baigimo datą nėra valstybės ar žinybiniuose registruose, valstybės ir savivaldybės informacinėse sistemose;“.

2.13. Pakeisti 69.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.3. motinystės išmokai – prašymas ir darbdavio pranešimas išmokai skirti (forma NP-SD2);“.

2.14. Pakeisti 70.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

70.1. ligos išmokai – prašymą; asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje, turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus (atitinkamo išsilavinimo įgijimą) įteisinančio dokumento (pasiekimų pažymėjimo, brandos atestato, diplomo su priedais, kvalifikacijos pažymėjimo su priedais) kopiją, jeigu duomenų apie mokymosi programą, studijų formą bei mokymosi ar studijų baigimo datą nėra valstybės ar žinybiniuose registruose, valstybės ir savivaldybės informacinėse sistemose;“.

2.15. Pripažinti netekusiu galios 91 punktą.

2.16. Pakeisti 92 punktą ir jį išdėstyti taip:

92. Fondo valdybos Vilniaus skyrius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo institucijos, kurioje tarnauja pareigūnas ar karys, prašymo pateikti sprendimą, kuriame nurodomas pareigūno ar kario vardas, pavardė, gimimo data ar nuasmeninto apdraustojo socialinio draudimo numeris ir įslaptinimo metu išduoto valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo numeris, jeigu asmuo įslaptintas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu, gavimo dienos institucijai, kurioje tarnauja pareigūnas ar karys, pateikia sprendimo dėl ligos išmokos skyrimo pareigūnui ar kariui nuorašą ar išrašą.“

2.17. Pakeisti X skyrių ir jį išdėstyti taip:

101. Jeigu pareigūnui ar kariui nauja motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoka apskaičiuojama iš kompensuojamojo uždarbio, pagal kurį buvo apskaičiuota atitinkama ankstesnė (pirmesnė) motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoka už prieš tai gimusį (globojamą ar įvaikintą) vaiką, arba perskaičiuojama ligos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka, kurią visą arba jos dalį mokėjo institucija, kurioje tarnauja pareigūnas ar karys, Fondo valdybos Vilniaus skyrius, priėmęs sprendimą dėl atitinkamos socialinio draudimo išmokos skyrimo, per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu praneša institucijai, kurioje tarnauja pareigūnas ar karys, apie pareigūnui ar kariui paskirtą ir mokamą (išmokėtą) socialinio draudimo išmoką, pateikdamas informaciją apie pareigūnui ar kariui iš institucijai, kurioje tarnauja pareigūnas ar karys, skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų mokėtinos socialinio draudimo išmokos ar jos dalies pagal Įstatymą dydį, kurį apskaičiuoja Fondo valdybos Vilniaus skyrius. Institucija, kurioje tarnauja pareigūnas ar karys, gavusi nurodytą informaciją, pareigūnui ar kariui skiria ir moka kompensuojamojo uždarbio dalį, kuri apskaičiuojama kaip mokėtinos ir išmokėtos socialinio draudimo išmokos skirtumas.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis