Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, simbolis  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL teisingumo ministro 2009 m. birželio 9 d. įsakymO Nr. 1R-179 „Dėl Advokato parinkimo teikti antrinę teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose rekomendacijų patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 19 d. Nr. 1R-381

Vilnius

 

1. Pakeičiu Advokato parinkimo teikti antrinę teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose rekomendacijas, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2009 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. 1R-179 „Dėl Advokato parinkimo teikti antrinę teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose rekomendacijų patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Advokato parinkimo teikti antrinę teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose rekomendacijos (toliau – rekomendacijos) nustato rekomenduojamą advokato, teikiančio antrinę teisinę pagalbą įtariamajam, kaltinamajam ar nuteistajam (toliau – gynėjas), parinkimo tvarką, kai būtiną gynėjo dalyvavimą nagrinėjant baudžiamąsias bylas nustato Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 51 straipsnis, ir rekomenduojamą advokato, teikiančio antrinę teisinę pagalbą nepilnamečiam vaikui (toliau – įgaliotasis atstovas), parinkimo tvarką, kai būtiną įgaliotojo atstovo dalyvavimą nagrinėjant baudžiamąsias bylas nustato BPK 55 straipsnis.“

1.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Parenkant gynėją ar įgaliotąjį atstovą baudžiamajame procese pirmą kartą, ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas žodžiu arba raštu (įskaitant ir elektroniniu būdu) kreipiasi į tą tarnybos nurodytą koordinatorių, kurio veiklos teritorijoje yra ikiteisminį tyrimą atliekanti ar baudžiamąją bylą nagrinėjanti institucija. Jeigu ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas į koordinatorių kreipiasi žodžiu, iki pirmo baudžiamojo proceso veiksmo atlikimo momento pateikiamas ir kreipimasis raštu (įskaitant ir elektroniniu būdu). Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas, kreipdamasis į koordinatorių dėl gynėjo ar įgaliotojo atstovo parinkimo, pateikia:“.

1.3. Pakeičiu 5.1.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.1.8. ankstesnėje baudžiamojo proceso stadijoje dalyvavęs gynėjas ar įgaliotasis atstovas;“.

1.4. Pakeičiu 6.1.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.1.7. ankstesnėje baudžiamojo proceso stadijoje dalyvavęs gynėjas ar įgaliotasis atstovas;“.

1.5. Pakeičiu 7.1.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.1.7. ankstesnėje baudžiamojo proceso stadijoje dalyvavęs gynėjas ar įgaliotasis atstovas;“.

1.6. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Įtariamajam, kaltinamajam, nuteistajam, išteisintajam ar asmeniui, kuriam baudžiamoji byla nutraukta, koordinatorius parenka advokatą, baigusį specialiuosius mokymus pagal teisingumo ministro tvirtinamas advokatų, kurie teikia antrinę teisinę pagalbą konkrečiose srityse, specialiųjų mokymų organizavimo taisykles, arba advokatą, kuris gynė šį asmenį ankstesnėje baudžiamojo proceso stadijoje, o kai dėl objektyvių aplinkybių (pavyzdžiui, advokato užimtumo) tokio advokato parinkti nėra galimybės – kitą advokatą. Kai prašoma parinkti įgaliotąjį atstovą, parenkamas advokatas, baigęs specialiuosius mokymus, skirtus advokatams, atstovaujantiems nepilnamečiams ar advokatas, atstovavęs nepilnamečiam vaikui ankstesnėje baudžiamojo proceso stadijoje, o kai dėl objektyvių aplinkybių (pavyzdžiui, advokato užimtumo) tokio advokato parinkti nėra galimybės, advokatas, turintis patirties atstovaujant nepilnamečiams, išskyrus atvejus, kai koordinatoriui pateikiamas rekomendacijų 4.2, 5.2, 6.2 ar 7.2 papunktyje nurodytas advokato sutikimas. Koordinatorius apie gautą advokato sutikimą informuoja tarnybą. Tarnybai sudarius sutartį dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo konkrečioje byloje su sutikimą pateikusiu advokatu, koordinatorius parenka šį advokatą. Jeigu sutartis konkrečioje byloje nesudaroma, koordinatorius parenka advokatą iš antrinę teisinę pagalbą teikiančių advokatų sąrašų.“

1.7. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Gavęs koordinatoriaus pranešimą apie parinktą gynėją ar įgaliotąjį atstovą, ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras nutarimu ar teismas nutartimi paskiria koordinatoriaus parinktą gynėją ar įgaliotąjį atstovą. Kiekvienoje baudžiamojo proceso stadijoje priimamas ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nutarimas ar teismo nutartis dėl gynėjo ar įgaliotojo atstovo paskyrimo.“

1.8. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Poilsio ir švenčių dienomis bei tarnybos ne darbo valandomis ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras nutarimu ar teismas nutartimi paskiria gynėją ar įgaliotąjį atstovą remdamiesi tarnybos arba jos pavedimu koordinatoriaus sudarytais advokatų, teikiančių antrinę teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose, budėjimo sąrašais. Tokiu atveju paskirtasis gynėjas ar įgaliotasis atstovas per tris darbo dienas turi informuoti koordinatorių apie jo paskyrimą, pateikdamas ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nutarimo ar teismo nutarties paskirti jį gynėju ar įgaliotuoju atstovu kopiją.“

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                            Ewelina Dobrowolska