ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2023 m. kovo 28 d. Nr. T-120

Šiauliai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (2022 m. birželio 30 d. įstatymo Nr. XIV-1268 redakcija) 15 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Šiaulių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Šiaulių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gegužės 28 d. sprendimą Nr. T-149 „Dėl Šiaulių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. Nustatyti, kad šis sprendimas, išskyrus 4 punktą, įsigalioja nuo 2023 m. balandžio 1 d., o jo nuostatos pradedamos taikyti, kai naujai išrinkta 2023–2027 metų kadencijos Šiaulių rajono savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.

4. Įpareigoti Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyrių, paskelbus 2023–2027 metų kadencijos Šiaulių rajono savivaldybės tarybos susirinkimo datą, pranešti apie tai Teisės aktų registrui.

Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre ir gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, Šiauliai) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Antanas Bezaras


 

PATVIRTINTA

Šiaulių rajono savivaldybės tarybos

2023 m. kovo 28 d. sprendimu Nr. T-120

 

ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiaulių rajono savivaldybės tarybos (toliau – savivaldybės taryba) veiklos reglamentas (toliau – Reglamentas) reglamentuoja savivaldybės tarybos veiklos formas ir tvarką įgyvendinant Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Europos vietos savivaldos chartijos nuostatas ir principus, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (toliau – Vietos savivaldos įstatymas) nuostatas.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Europos vietos savivaldos chartijos, Vietos savivaldos įstatymo nuostatomis.

3. Savivaldybės tarybos ir atskirų savivaldybės tarybos narių veikla turi būti vykdoma vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymo ir šio Reglamento nuostatais.

4. Už savivaldos teisės įgyvendinimą savivaldybės bendruomenės interesais atsakinga  savivaldybės atstovaujamoji institucija – savivaldybės taryba ir savivaldybės vykdomoji institucija – meras.

5. Savivaldybės tarybos išimtinė ir paprastoji kompetencija yra apibrėžta Vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnyje. Jei teisės aktuose yra nustatyta papildomų įgaliojimų savivaldybei, sprendimų dėl tokių įgaliojimų vykdymo priėmimo iniciatyva, neperžengiant nustatytų įgaliojimų, priklauso savivaldybės tarybai.

 

II SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS FORMOS

 

6. Savivaldybės taryba savo įgaliojimus įgyvendina kolegialiai savivaldybės tarybos posėdžiuose. Savivaldybės taryba svarstomais klausimais priima sprendimus ir kontroliuoja jų įgyvendinimą.

7. Savivaldybės tarybos veikla tarp savivaldybės tarybos posėdžių tęsiama savivaldybės kolegijoje, savivaldybės tarybos komitetuose, komisijose, savivaldybės tarybos narių frakcijose, grupėse ir mišrioje grupėje, taip pat tarybos nariams priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus Reglamento XIV skyriuje nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS DAUGUMOS IR OPOZICIJOS, FRAKCIJŲ IR SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIŲ GRUPIŲ SUDARYMO TVARKA

 

8. Savivaldybės tarybos dauguma – savivaldybės tarybos narių frakcija (-os) ir (ar) savivaldybės tarybos narių grupė (-ės), ir (ar) į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję savivaldybės tarybos nariai, savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, pateikusi (-ios) savo veiklos programą ir sudaryta (-os) iš daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos narių.

9. Savivaldybės tarybos mažuma – savivaldybės tarybos daugumai nepriklausančios savivaldybės tarybos narių frakcija (-os) ir (ar) savivaldybės tarybos narių grupė (-ės), ir (ar) į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję savivaldybės tarybos nariai.

10. Savivaldybės tarybos opozicija – savivaldybės tarybos mažumai priklausančių ir savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, opozicinėmis pasiskelbusių savivaldybės tarybos narių frakcijų, savivaldybės tarybos narių grupių, į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių savivaldybės tarybos narių visuma, pateikusi savo veiklos kryptis.

11. Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis (toliau – opozicijos lyderis) – ne mažiau kaip pusės savivaldybės tarybos narių, priklausančių savivaldybės tarybos opozicijai, savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaruotas savivaldybės tarybos opozicijai atstovaujantis tarybos narys.

12. Savivaldybės tarybos narių frakcija – savivaldybės tarybos nariai, savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaravę, kad veiklą savivaldybės taryboje tęsia susivieniję į frakciją. Savivaldybės tarybos frakciją sudaro ne mažiau kaip 3 savivaldybės tarybos nariai.

13. Savivaldybės  tarybos narių grupė – ne mažiau kaip 2 susivieniję savivaldybės tarybos nariai, nepriklausantys savivaldybės tarybos narių frakcijai, savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaravę, kad veiklą savivaldybės taryboje tęsia grupėje.

14. Kiekvienas tarybos narys gali būti tik vienos frakcijos ar vienos grupės nariu.

15. Vieši pareiškimai dėl savivaldybės tarybos daugumos ir savivaldybės tarybos opozicijos sudarymo, dėl savivaldybės tarybos narių vienijimosi į frakcijas ir savivaldybės tarybos narių grupes pateikiami tarybos posėdžio pradžioje, prieš pradedant svarstyti darbotvarkės klausimus.

16. Savivaldybės tarybos daugumą, savivaldybės tarybos narių grupes, savivaldybės tarybos opoziciją ar frakcijas savivaldybės taryba įregistruoja pagal savivaldybės tarybos narių pasirašytą pareiškimą. Savivaldybės tarybos daugumą, savivaldybės tarybos narių grupes, savivaldybės tarybos opoziciją ir frakcijų įregistravimo faktas užfiksuojamas savivaldybės tarybos posėdžio protokole ir paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje.

17. Opozicijos lyderis išrenkamas opozicijos susirinkime. Susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė opozicijai priklausančių narių. Sprendimas dėl opozicijos lyderio išrinkimo priimamas susirinkime dalyvavusių opozicijai priklausančių tarybos narių balsų dauguma. Artimiausiame tarybos posėdyje viešas pareiškimas dėl opozicijos lyderio išrinkimo įteikiamas savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui.

18. Opozicijos lyderis atlieka Vietos savivaldos įstatyme, šiame Reglamente nustatytas funkcijas bei turi šias teises:

18.1. Opozicijos lyderio funkcijos:

18.1.1. atstovauti tarybos opozicijai tarybos posėdžių, komitetų ir komisijų posėdžių metu;

18.1.2. atstovauti tarybos opozicijai susitikimuose su nuolatiniais rajono gyventojais metu;

18.1.3. atstovauti tarybos opozicijai ir kitais atvejais ir tokia apimtimi, kai opozicijos lyderis yra tarybos opozicijos įgaliotas tą daryti.

18.2. Opozicijos lyderio teisės:

18.2.1. pateikti savivaldybės tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais savivaldybės tarybos posėdžių sekretoriui Reglamento IV skyriuje  nustatyta tvarka;

18.2.2. siūlyti savivaldybės tarybos posėdžio metu tvirtinant posėdžio darbotvarkę tarybos sprendimu papildyti ar pakeisti parengtą tarybos posėdžio darbotvarkės projektą, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio pradžios, išskyrus Vietos savivaldos įstatyme numatytas išimtis;

18.2.3. savivaldybės tarybos posėdžio metu pirmam užduoti klausimus pranešėjams ir pirmam pasisakyti kiekvienu svarstomu darbotvarkės klausimu;

18.2.4. savivaldybės tarybos mažumos valandos metu pirmam užduoti iki 2 klausimų;

18.2.5. siūlyti kolegijai svarstyti savivaldybės tarybos mažumos valandos ir savivaldybės tarybos mažumos darbotvarkės svarstymo datas;

18.2.6. teikti siūlymus savivaldybės tarybai ir merui įtraukti tarybos narius, valstybės tarnautojus, ekspertus, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovus, kitus savivaldybės bendruomenės narius į komisijų ir darbo grupių sudėtį;

18.2.7. teikti siūlymus savivaldybės tarybai išklausyti savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų atstovus;

18.2.8. teikti merui pastabas ir pasiūlymus dėl savivaldybės biudžeto projekto.

19. Savivaldybės tarybos narių frakcijų, savivaldybės tarybos narių grupių, įgaliojimai:

19.1. savivaldybės tarybos narių grupės, frakcijos pačios nustato darbo tvarką, neprieštaraujančią teisės aktams. Savivaldybės tarybos narių grupės, frakcijos išsirenka seniūną;

19.2. savivaldybės tarybos narių grupės, frakcijos seniūnas turi teisę atstovauti savivaldybės taryboje savo frakcijai, savivaldybės tarybos narių grupei.

 

IV SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS POSĖDŽIUI PATEIKIAMŲ SVARSTYTI KLAUSIMŲ PATEIKIMAS, REGISTRAVIMAS IR PASKELBIMAS

 

20. Savivaldybės tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais tarybos posėdžių sekretoriui likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki savivaldybės tarybos posėdžio pateikia meras, komitetai, komisijos, tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję tarybos nariai, savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis, savivaldybės kontrolierius. Su sprendimų projektais pateikiamas aiškinamasis raštas. Savivaldybės administracija parengtus tarybos sprendimo projektus pateikia merui.

21. Prie tarybos posėdžio sekretoriui teikiamos sprendimo projekto medžiagos turi būti pridėta:

21.1. sprendimo projektas;

21.2. aiškinamasis raštas, kuriame turi būti nurodyta:

21.2.1. sprendimo projekto tikslai ir uždaviniai;

21.2.2. dabartinis sprendimo projekte aptariamų klausimų reguliavimas;

21.2.3. numatomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos;

21.2.4. laukiamas rezultatas;

21.2.5. lėšų poreikis ir šaltiniai;

21.2.6. kiti sprendimui priimti reikalingi pagrindimai, skaičiavimai ar paaiškinimai;

21.2.7. šiuo metu galiojantis teisins reglamentavimas, kokie šios srities teisės aktai tebegalioja ir kokius teisės aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą tarybos sprendimo projektą;

21.3. antikorupcinio vertinimo pažyma (jei teisės aktų nustatyta tvarka reikia atlikti antikorupcinį vertinimą);

21.4. jeigu teikiamu tarybos sprendimo projektu numatoma keisti arba papildyti galiojantį tarybos sprendimo projektą, tokiu atveju teikėjas privalo kartu pridėti ir tarybos sprendimo pakeitimo arba papildymo lyginamąjį variantą. Sprendimo projekto lyginamasis variantas nerengiamas, kai sprendimas ir juo tvirtinami teisės aktai dėstomi nauja redakcija arba kai siūloma juos pripažinti netekusiais galios.

22. Jeigu teisės aktų nustatyta tvarka privaloma atlikti sprendimo projekto numatomo teisinio reguliavimo poveikio ar poveikio lygioms galimybėms vertinimą, jis atliekamas ir pridedama prie sprendimo projekto ruošimo medžiagos.

23. Tarybos posėdžių sekretorius nagrinėja ir rengia išvadas dėl pateiktų savivaldybės tarybos sprendimų projektų, išskyrus tuos sprendimų projektus, kuriuos parengė jis pats, mero nustatyta tvarka.

24. Kai išvadą dėl sprendimo projekto parengti pavedama savivaldybės administracijai (kai ji pagal Vietos savivaldos įstatymą yra būtina), ji rengiama tokia tvarka:

24.1. gautą sprendimo projektą tarybos posėdžių sekretorius perduoda savivaldybės administracijai ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo sprendimo projekto gavimo dienos;

24.2. savivaldybės administracija per 3 darbo dienas parengia išvadą, kurioje aprašoma apie sprendimo projekto atitikimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai, įstatymams, Vyriausybės nutarimams, tarybos sprendimams; atitikimą Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatyme nustatytiems teisėkūros principams bei teisės aktų projektų rengimo reikalavimams, ar tinkamai įvykdyta sprendimo projekto derinimo tvarka, ar atliktas norminio teisės akto projekto antikorupcinis vertinimas. Jeigu sprendimo projektas didelės apimties, savivaldybės administracijos direktorius turi teisę šį terminą pratęsti iki 6 darbo dienų;

24.3. savivaldybės administracijos parengta išvada užregistruojama Dokumentų valdymo sistemoje „@vilys“ (toliau – DVS „@vilys“) ir perduodama tarybos posėdžių sekretoriui.

25. Jeigu pateikti sprendimų projektai atitinka šio Reglamento 21–24 punktus ir Vietos savivaldos įstatyme nurodytus reikalavimus, tarybos posėdžių sekretorius juos registruoja DVS „@vilys“. Jeigu gaunami keli alternatyvūs savivaldybės tarybos sprendimo projektai tuo pačiu klausimu, jie registruojami tuo pačiu numeriu.

26. Ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną po registracijos, sprendimų projektus tarybos posėdžių sekretorius paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.

27. Jeigu tarybos sprendimo projektas neatitinka šio Reglamento 21–24 punktuose nurodytų reikalavimų arba sprendimo projekto išvadoje yra nurodyta pastabų, tarybos posėdžių sekretorius sprendimo projektą grąžina projekto rengėjui patikslinti. Jei rengėjas atsisako patikslinti, registruojami ir tie projektai, kuriems yra pateiktos neigiamos išvados.

28. Savivaldybės tarybos posėdžių darbotvarkės projekto rengimo tvarka:

28.1. į preliminarų savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės projektą tarybos posėdžių sekretorius įtraukia tik tuos sprendimo projektus, kurie užregistruoti ne vėliau kaip likus 4 darbo dienoms iki savivaldybės tarybos posėdžio, išskyrus išimtis, kai:

28.1.1. savivaldybės tarybos posėdžio metu tvirtinant posėdžio darbotvarkę parengtas tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti papildytas ar pakeistas tarybos sprendimu komiteto, komisijos, frakcijos, grupės, mišrios grupės, savivaldybės kolegijos, opozicijos lyderio ar 1/3 dalyvaujančių posėdyje tarybos narių siūlymu, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki tarybos posėdžio pradžios. Ši nuostata netaikoma siūlymams, susijusiems su norminio pobūdžio sprendimų projektų pateikimu, siūlymams, susijusiems su vicemero (-ų), Kontrolės komiteto ar Vietos savivaldos įstatyme nustatytų komisijų pirmininkų kandidatūrų pateikimu, taip pat siūlymams, susijusiems su nepasitikėjimo vicemeru, savivaldybės administracijos direktoriumi, Kontrolės komiteto ir Vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos pirmininku pareiškimu. Ekstremaliųjų įvykių, atitinkančių Vyriausybės patvirtintus kriterijus, atvejais meras teikia savivaldybės tarybai svarstyti klausimą ir siūlo priimti sprendimą skubos tvarka;

28.1.2. nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu, kai būtina neatidėliotinai spręsti savivaldybės funkcijoms užtikrinti būtinus klausimus, o sprendimo nepriėmimas ar delsimas nedelsiant jį priimti lemtų neigiamus padarinius savivaldybės bendruomenei ar atskiriems jos nariams, mero sprendimu tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti sudaromas ir paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje trumpesniais, negu nustatyta Reglamento 34 punkte, o apie tarybos posėdžio laiką ir svarstyti parengtus ir Reglamento 25 punkte nustatyta tvarka įregistruotus klausimus kartu su sprendimų projektais visais šiais atvejais gali būti pranešama per trumpesnį, negu Reglamento 34 punkte nustatytą terminą, bet ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki savivaldybės tarybos posėdžio pradžios.

28.2. savivaldybės tarybai teikiamos informacijos ar kiti klausimai, kurie nėra tarybos sprendimų projektai, tarybos darbotvarkės projekte įrašomi jos pabaigoje.

29. Šio Reglamento 28.1 punkto reikalavimus atitinkantys sprendimų projektai įrašomi posėdžio darbotvarkės projekto pabaigoje, pagal jų gavimo datą. Dėl jų įtraukimo į tarybos posėdžio darbotvarkę sprendžia savivaldybės taryba.

30. Šio Reglamento 28.1 punkto reikalavimus atitinkančius sprendimų projektus tarybos posėdžių sekretorius tarybos nariams išsiunčia elektroniniu paštu ne vėliau kaip 24 valandas iki tarybos posėdžio pradžios.

31. Likus mažiau nei 24 valandoms iki savivaldybės tarybos posėdžio pradžios, nauji sprendimų projektai, sprendimų projektų pakeitimai, papildymai ar alternatyvūs sprendimų projektai šiam tarybos posėdžiui neregistruojami.

32. Preliminarų savivaldybės tarybos posėdžių darbotvarkės projektą tarybos posėdžių sekretorius perduoda merui.

33. Meras, atsižvelgdamas į tarybos sprendimų projektų svarbą, turinį, paskirtį, savivaldybės tarybos mažumos valandai ir darbotvarkei keliamus reikalavimus, sudaro galutinį savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės projektą, kurį patvirtina savo potvarkiu.

34. Meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys apie savivaldybės tarybos posėdžio laiką, svarstyti parengtus ir reglamento nustatyta tvarka įregistruotus klausimus praneša ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki posėdžio pradžios savivaldybės interneto puslapyje ir informaciniais pranešimais gyventojams, seniūnui ir seniūnaičiui, kai svarstomi klausimai yra susiję su jų atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, taip pat seniūnui ir vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (-ams), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (-ų) klausimo (-ų). Tarybos nariams informacija papildomai teikiama elektroniniu paštu.

35. Rengiant, registruojant, svarstant (iki komitetų svarstymo, komitetų svarstymo metu bei po komitetų svarstymo) savivaldybės tarybai paruoštus sprendimų projektus, taip pat savivaldybės tarybai posėdžio metu svarstant tarybos sprendimų projektus galima tarybos sprendimų projektuose atlikti ir fiksuoti gramatinio ir techninio pobūdžio pakeitimus (gramatinių klaidų (iš)taisymą, pasikartojančių žodžių išbraukimą, vardų ar pavardžių supainiojimą ir pan.); patikslinti pateikiamus skaičius ir skaičiavimus (jeigu buvo pateikti netikslūs skaičiai ir atitaisymas nereikštų esminio sprendimo projekto pakeitimo).

36. Siūlymai pakeisti, papildyti ar panaikinti svarstomų tarybos sprendimų projektų nuostatas, neatitinkančias teisės aktų reikalavimų, kurie buvo fiksuoti rengiant, registruojant, svarstant (iki komitetų svarstymo, komitetų svarstymo metu bei po komitetų svarstymo) savivaldybės tarybai paruoštus tarybos sprendimų projektus, taip pat tarybai posėdžio metu svarstant tarybos sprendimų projektus gali būti priimami tarybos posėdžio metu atskirai dėl to balsuojant.

 

V SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS DARBO TVARKA IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

37. Savivaldybės tarybos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja išrinktų tarybos narių dauguma.

38. Savivaldybės tarybos posėdžiai yra atviri. Savivaldybės tarybos posėdžiai tiesiogiai transliuojami savivaldybės interneto svetainėje.

39. Kai posėdyje svarstomas klausimas, kuriame yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios informacijos, ar su asmens duomenimis ir (ar) privačiu gyvenimu susijęs klausimas, savivaldybės taryba juos nagrinėja uždarame posėdyje.

40. Savivaldybės tarybos posėdžių formos – savivaldybės tarybos nariams fiziškai dalyvaujant posėdyje arba nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis, kai dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino savivaldybės tarybos posėdžiai negali vykti savivaldybės tarybos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai.

41. Savivaldybės tarybos posėdžiuose savivaldybės tarybos nariams fiziškai dalyvaujant posėdyje dėl svarstomų klausimų balsuojama atvirai, elektronine balsavimo sistema, identifikuojant kiekvieną savivaldybės tarybos narį kortele ir pateikiant detalius balsavimo rezultatus (atsiradus elektroninės balsavimo sistemos gedimams, balsuojama atviru balsavimu rankos pakėlimu, o balsus skaičiuoja bendru sutarimu išrinktas tarybos narys), išskyrus Vietos savivaldos įstatyme nustatytus atvejus, kada privalomas slaptas balsavimas. 

42. Savivaldybės tarybos nariai yra supažindinami su savivaldybės tarybos nario elektroninės kortelės naudojimo tvarka ir privalo jos laikytis.

43. Savivaldybės tarybos posėdžiuose, vykstančiuose nuotoliniu būdu, dėl svarstomų klausimų balsuojama atvirai, realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis, identifikuojant kiekvieną savivaldybės tarybos narį per įjungtą elektroninių ryšių priemonės kamerą ir pateikiant detalius balsavimo rezultatus.

Nuotoliniu būdu vykstančiame savivaldybės tarybos posėdyje svarstant klausimą, dėl kurio šis įstatymas nustato slaptą balsavimą, klausimo svarstymas vyksta nuotoliniu būdu, o sprendimo priėmimui klausimo svarstyme daroma pertrauka, kurios metu fiziškai vykdomas slaptas balsavimas. Įvykus slaptam balsavimui, klausimo svarstymas tęsiamas nuotoliniu būdu priimant sprendimą pagal slapto balsavimo rezultatus.

44. Savivaldybės tarybos posėdžiuose svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių Reglamento IV skyriuje nustatyta tvarka yra įregistruoti, išpublikuoti ir pagal suteiktus įgaliojimus komitete apsvarstyti sprendimų projektai. Sprendimų projektų svarstymas komitete nėra privalomas Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 25 dalyje numatytu atveju.

45. Sprendimo projektą, kurį parengė komitetai, komisijos, tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję tarybos nariai, savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis komitetuose ir tarybos posėdyje pristato pats tarybos narys arba savivaldybės kolegijos, komiteto, frakcijos, tarybos narių grupės paskirtas tarybos narys. Mero teikiamus sprendimo projektus turi teisę pristatyti savivaldybės administracijos karjeros valstybės tarnautojai.

46. Dėl savivaldybės tarybos posėdžiuose svarstomų klausimų balsuojama atvirai, išskyrus atvejus, kai sprendžiamas savivaldybės tarybos nario, mero įgaliojimų netekimo nesuėjus terminui ar nepasitikėjimo vicemeru, savivaldybės administracijos direktoriumi klausimas.

47. Slaptas balsavimas vykdomas, kai to pageidauja opozicijos lyderis, frakcija, savivaldybės tarybos narių grupės, tarybos mažuma (opozicija) arba ne mažiau kaip 1/3 tarybos narių, kai skiriami Kontrolės komiteto pirmininkas, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojas, Etikos komisijos pirmininkas, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, sprendžiamas nepasitikėjimo Kontrolės komiteto pirmininku, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoju, Etikos komisijos pirmininku, Antikorupcijos komisijos pirmininku klausimas.

48. Duomenys apie kiekvieno tarybos nario balsavimą, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai, yra vieši. Kiekvieno tarybos nario balsavimo rezultatai saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami savivaldybės interneto svetainėje.

 

PIRMASIS SKIRSNIS

SLAPTO BALSAVIMO ORGANIZAVIMO TVARKA

 

49. Savivaldybės meras pateikia savivaldybės tarybai tvirtinti savivaldybės administracijos parengtą slapto balsavimo biuletenio pavyzdį (formą). Slapto balsavimo biuletenis turi turėti antraštę (klausimą), kurioje aiškiai nurodyta, dėl ko balsuojama.

50. Išrenkama Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisija (ne mažiau kaip iš trijų narių), į kurią kiekviena rinkimus laimėjusi partija ar rinkimų sąrašas deleguoja savo atstovą (atstovus). Atsisakius deleguoti atstovą, atsisakymas fiksuojamas savivaldybės tarybos posėdžio protokole. Atstovo nedelegavimas į Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisiją nedaro Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisijos sudarymo procedūros neteisėtos. Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisijos nariai išsirenka komisijos pirmininką. Pirmininko rinkimo rezultatai įforminami protokolu.

51. Už slapto balsavimo organizavimą atsakinga savivaldybės tarybos išrinkta Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisija. Ji antspauduoja savivaldybės tarybos patvirtinto pavyzdžio (formos) slapto balsavimo biuletenius, išdalina juos savivaldybės tarybos nariams, kurie pasirašo slapto balsavimo biuletenių išdavimo sąraše.

52. Kiekvienas savivaldybės tarybos narys balsavimo biuletenyje pažymi (pagal žymėjimo pavyzdį) „už“ arba „prieš“.

53. Užpildytus slapto balsavimo biuletenius savivaldybės tarybos nariai sumeta į balsadėžę. Pasibaigus balsuoti skirtam laikui, Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisija išima slapto balsavimo biuletenius iš balsadėžės ir suskaičiuoja balsus, surašo protokolą ir apie slapto balsavimo rezultatus Slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas informuoja savivaldybės tarybą.

54. Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinti biuleteniai, neužpildyti biuleteniai, biuleteniai su  papildomai įrašytomis pavardėmis, pažymėti ne pagal žymėjimo pavyzdį, taip pat tie, kuriuose pažymėta pavardžių daugiau, negu renkama asmenų, arba pažymėtas daugiau kaip vienas pasirinkti duotas teiginys.

55. Jeigu už slapto balsavimo biuletenyje įrašytą antraštę (klausimą) „už“ balsavo daugiau kaip pusė visų savivaldybės tarybos posėdyje dalyvaujančių savivaldybės tarybos narių, tai šis klausimas yra priimtas.

56. Jeigu už slapto balsavimo biuletenyje įrašytą antraštę (klausimą) „už“ nebalsavo daugiau kaip pusė visų savivaldybės tarybos posėdyje dalyvaujančių savivaldybės tarybos narių, tai šis klausimas yra nepriimtas.       

 

ANTRASIS SKIRSNIS

PIRMASIS NAUJAI IŠRINKTOS SAVIVALDYBĖS TARYBOS POSĖDIS

 

57. Pirmąjį išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdį šaukia savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne anksčiau kaip ankstesnės kadencijos savivaldybės tarybos įgaliojimų paskutinę dieną ir ne vėliau kaip praėjus 7 kalendorinėms dienoms nuo ankstesnės kadencijos savivaldybės tarybos įgaliojimų paskutinės dienos, kuri nustatoma vadovaujantis Konstitucijos 119 straipsniu, o jeigu savivaldybės tarybos rinkimai vyko įsteigtoje naujoje savivaldybėje arba savivaldybėje, kurios teritorijoje buvo įvestas tiesioginis valdymas ar buvo surengti pakartotiniai rinkimai Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 14 straipsnyje numatytu atveju, – ne vėliau kaip per 2 savaites po galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo dienos. Šiam posėdžiui pirmininkauja savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas savivaldybės rinkimų komisijos narys. Apie pirmojo posėdžio sušaukimo laiką ir vietą savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.

58. Jeigu savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas išrinktos naujos savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio nesušaukia iki Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 2 dalyje nustatyto termino pabaigos, suėjus nustatytam terminui, savivaldybės tarybos posėdį ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas šaukia Vyriausioji rinkimų komisija. Šiuo atveju posėdžiui pirmininkauja Vyriausiosios rinkimų komisijos paskirtas Vyriausiosios rinkimų komisijos narys.

59. Pirmajam ir kitiems išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdžiams, iki prisiekia išrinkti tarybos nariai ir meras, pirmininkauja Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyti asmenys. Prisiekus tarybos nariams ir merui, toliau posėdžiui pirmininkauja meras.

60. Pirmajame išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdyje:

60.1. prisiekia tarybos nariai;

60.2. prisiekia meras;

60.3. gali būti priimami kiti sprendimai, užtikrinantys savivaldybės institucijų ir savivaldybės tarybos sudaromų komitetų, komisijų veiklą.

61. Jeigu pirmajame savivaldybės tarybos posėdyje meras neprisiekia, savivaldybės taryba priima sprendimą dėl kito posėdžio datos.

62. Pirmajame išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdyje posėdžio pirmininkui gali būti įteikiami vieši pareiškimai dėl savivaldybės tarybos narių vienijimosi į savivaldybės tarybos narių frakcijas ir (ar) grupes, dėl savivaldybės tarybos daugumos ir savivaldybės tarybos opozicijos sudarymo.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

TARYBOS POSĖDŽIAI, NUMATYTI TARYBOS POSĖDŽIŲ GRAFIKE

 

63. Savivaldybės taryba turi teisę patvirtinti savivaldybės tarybos posėdžių ir komitetų posėdžių grafikus, kurie skelbiami savivaldybės interneto svetainėje.

64. Kitus savivaldybės tarybos posėdžius prireikus, ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai, šaukia meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys. Savivaldybės tarybos posėdžiams pirmininkauja meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys. Meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys privalo sušaukti savivaldybės tarybos posėdį, jeigu to raštu reikalauja ne mažiau kaip 1/3 savivaldybės tarybos narių, ne vėliau kaip per 2 savaites nuo tarybos narių reikalavimo gavimo. Jeigu per nustatytą laiką meras ar laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys savivaldybės tarybos posėdžio nesušaukia, jį gali šaukti ne mažiau kaip 1/3 tarybos narių.

65. Savivaldybės tarybos posėdžiams pirmininkauja meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys.

66. Savivaldybės tarybos posėdžiuose svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių Reglamento IV skyriuje nustatyta tvarka yra pateikti pagal suteiktus įgaliojimus komitete apsvarstyti sprendimų projektai. Sprendimų projektų svarstymas komitete nėra privalomas Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 25 dalyje numatytu atveju.

67. Savivaldybės tarybos posėdžio metu tvirtinant posėdžio darbotvarkę parengtas savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti papildytas ar pakeistas savivaldybės tarybos sprendimu komiteto, komisijos, frakcijos, grupės, mišrios grupės, savivaldybės kolegijos, opozicijos lyderio ar 1/3 dalyvaujančių posėdyje tarybos narių siūlymu, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio pradžios. Ši nuostata netaikoma siūlymams, susijusiems su norminio pobūdžio sprendimų projektų pateikimu, siūlymams, susijusiems su vicemero (-ų), Kontrolės komiteto ar Vietos savivaldos įstatyme nustatytų komisijų pirmininkų kandidatūrų pateikimu, taip pat siūlymams, susijusiems su nepasitikėjimo vicemeru, savivaldybės administracijos direktoriumi, Kontrolės komiteto ir Vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos pirmininku pareiškimu. Ekstremaliųjų įvykių, atitinkančių Vyriausybės patvirtintus kriterijus, atvejais meras teikia savivaldybės tarybai svarstyti klausimą ir siūlo priimti sprendimą skubos tvarka.

68. Jei dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino savivaldybės tarybos posėdžiai negali vykti savivaldybės tarybos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai, savivaldybės tarybos posėdžiai gali vykti nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis (toliau – nuotolinis būdas). Nuotoliniu būdu vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje svarstytini sprendimų projektai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnyje nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Vietos savivaldos įstatyme nustatytas savivaldybės tarybos nario teises. Nuotoliniu būdu priimant savivaldybės tarybos sprendimus, turi būti užtikrintas savivaldybės tarybos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas. Nuotoliniu būdu vykstančiame savivaldybės tarybos posėdyje svarstant klausimą, dėl kurio šis įstatymas nustato slaptą balsavimą, klausimo svarstymas vyksta nuotoliniu būdu, o sprendimo priėmimui klausimo svarstyme daroma pertrauka, kurios metu fiziškai vykdomas slaptas balsavimas. Įvykus slaptam balsavimui, klausimo svarstymas tęsiamas nuotoliniu būdu priimant sprendimą pagal slapto balsavimo rezultatus.

69. Kiekvieno savivaldybės tarybos posėdžio pradžioje tarybos nariai užsiregistruoja elektroninėje sistemoje, kai posėdis vyksta savivaldybės tarybos nariams fiziškai dalyvaujant posėdyje. Kai posėdis vyksta nuotoliniu būdu realiuoju laiku arba atsiradus elektroninės registravimo sistemos gedimams, tarybos nariai registruojami vardiniame sąraše.

70. Jeigu tarybos narys negali dalyvauti tarybos posėdyje, apie tai jis raštu praneša tarybos posėdžių sekretoriui ne vėliau kaip prieš posėdį, nurodydamas priežastį. Pranešimas apie nedalyvavimą pateikiamas tiesiogiai tarybos posėdžių sekretoriui arba elektroninėmis priemonėmis.

71. Į Savivaldybės tarybos posėdžius kviečiami savivaldybės kontrolierius, savivaldybės administracijos direktorius, Vyriausybės atstovas ar jo įgaliotas asmuo, klausimus posėdžiui rengusių komisijų pirmininkai (arba jų įgalioti komisijų nariai), su svarstomu klausimu susijusių Savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių vadovai arba jų atstovai, seniūnai. Į savivaldybės tarybos posėdžius gali būti kviečiami seniūnaičiai, kai svarstomi klausimai yra susiję su jų atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, bei kiti asmenys. Šiame punkte išvardintus asmenis turi teisę pakviesti meras, opozicijos lyderis, frakcija, tarybos narių grupė arba sprendimo projekto rengėjas.

72. Išvykdamas ar pasišalindamas iš tarybos posėdžio, vykstančio patalpoje ar nuotoliniu būdu,  jam nepasibaigus arba laikinai išeidamas (nusišalindamas dėl galimo interesų konflikto) iš posėdžio patalpos ar laikinai pasišalindamas (nusišalindamas dėl galimo interesų konflikto) iš nuotoliniu būdu vykstančio posėdžio, tarybos narys apie tai turi informuoti posėdžio pirmininką prieš išvykdamas ar pasišalindamas (bet kuriuo metu).

73. Jei naudojama elektroninė balsavimo sistema, tarybos narys, išeidamas iš posėdžio patalpos, privalo išimti savo kortelę arba atsijungti nuo realiuoju laiku veikiančios elektroninės ryšio priemonės, per kurią vyksta nuotolinis posėdis.

74. Laikoma, kad tarybos narys nedalyvauja posėdyje ar svarstant klausimą, kai jo fiziškai nėra posėdžių salėje arba jis yra atsijungęs nuo elektroninės ryšio priemonės, per kurią vyksta posėdis nuotoliniu būdu.

75. Kai tarybos narys laikinai pasišalino iš nuotoliniu būdu vykstančio posėdžio, jis vėl jungiasi prie elektroninės ryšio priemonės, per kurią vyksta posėdis nuotoliniu būdu, ir laukia, kol po balsavimo rezultatų paskelbimo sistemos administratorius jį įleis į nuotoliniu būdu vykstantį posėdį.

76. Savivaldybės tarybos narys prieš pradedant savivaldybės tarybos, kolegijos, komiteto ar komisijos posėdyje svarstyti klausimą, kuris jam sukelia interesų konfliktą, privalo informuoti merą, ir (ar) savivaldybės tarybos narius apie esamą interesų konfliktą, pareikšti apie nusišalinimą ir, jeigu savivaldybės taryba nusišalinimą priima, jokia forma nedalyvauti toliau svarstant šį klausimą. Savivaldybės taryba gali motyvuotu sprendimu, vadovaudamasi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos patvirtintais kriterijais, pareikšto nusišalinimo nepriimti ir įpareigoti tarybos narį dalyvauti toliau svarstant šį klausimą. Savivaldybės taryba dėl sprendimo dėl tarybos nario pareikšto nusišalinimo nepriėmimo balsuoja prieš pradėdama svarstyti klausimą, kuris tarybos nariui sukelia interesų konfliktą. Duomenys apie sprendimą nepriimti pareikšto nusišalinimo kartu su svarstyto klausimo balsavimo rezultatais skelbiami savivaldybės interneto svetainėje ir per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos elektroninėmis priemonėmis pateikiami Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai jos nustatyta tvarka.

77. Savivaldybės tarybos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai (laikoma, kad balsai pasiskirstė po lygiai tada, kai balsų už gauta tiek pat, kiek prieš ir susilaikiusių kartu sudėjus), balsuojama dar kartą. Jeigu balsavus dar kartą balsai pasiskirsto po lygiai, skelbiama neilgesnė kaip 60 min. pertrauką, kurios metu frakcijų darbo grupių seniūnai (atstovai), opozicijos lyderis, kiti tarybos nariai kartu su tarybos posėdžio pirmininku aptaria nesutarimus dėl sprendimo projekto derina pozicijas ir siekia kompromiso. Konkrečią pertraukos trukmę nustato taryba.  Po pertraukos balsavimas tęsiamas balsuojant dar vieną kartą. Jei balsai pasiskirsto po lygiai – sprendimo projektas laikomas nepriimtu.

78. Savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkas:

78.1. skelbia savivaldybės tarybos posėdžio pradžią ir pabaigą, po 1,5 val. darbo – posėdžio pertrauką, prireikus arba frakcijos prašymu (bet ne daugiau kaip du kartus) skelbia darbotvarkėje nenumatytą posėdžio pertrauką, bet ne ilgesnę kaip 15 minučių. Taryba gali nustatyti ilgesnę pertraukos trukmę, bet ne ilgiau kaip 3 darbo dienas, ir tęsti tarybos posėdį;

78.2. tikrina, ar posėdyje yra kvorumas;

78.3. prižiūri, kad posėdyje būtų laikomasi šio Reglamento reikalavimų;

78.4. suteikia žodį tarybos nariams, savivaldybės kontrolieriui, savivaldybės administracijos direktoriui, Vyriausybės atstovui ar jo įgaliotam asmeniui ir, jeigu savivaldybės taryba neprieštarauja, kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims, vadovauja darbotvarkės klausimų svarstymui;

78.5. kontroliuoja pasisakymų trukmę ir, jeigu ji viršijama, įspėja kalbėtoją, o jam nepaklausus nutraukia pasisakymą;

78.6. gali įspėti kalbėtoją, jeigu jis nukrypsta nuo svarstomo klausimo esmės;

78.7. pagal klausimo svarstymo rezultatus formuluoja klausimus balsavimui, vadovaudamasis šiuo Reglamentu nustato balsavimo tvarką ir pagal slapto balsavimo balsų skaičiavimo komisijos pateiktus duomenis arba, atsiradus elektroninės balsavimo sistemos gedimams, balsus skaičiuojančio tarybos nario pateiktus duomenis, skelbia balsavimo rezultatus;

78.8. pareiškia tarybos nariams pastabas, jeigu jie nesilaiko šio Reglamento arba kelia triukšmą salėje, įžeidinėja tarybos narius, kitus asmenis ar kitaip trukdo tarybos darbui, ir, esant reikalui, gali perduoti juos svarstyti Etikos komisijai;

78.9. pasiūlo pasišalinti iš posėdžių salės kviestiesiems arba kitiems asmenims, jeigu jie trukdo posėdžiui.

79. Jeigu posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė visų tarybos narių, posėdžio pirmininkas skelbia posėdžio pradžią.

80. Tarybos posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Svarstant valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančią, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1) (toliau – Reglamentas (ES) 2016/679) reikalavimų, susijusią informaciją, ir (ar) teisės aktų, kuriuose yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimų, susijusios informacijos, projektus, garso ir vaizdo įrašai nedaromi.

81. Tarybos narys turi teisę pranešti posėdžio darbotvarkėje nenumatytą kitą informaciją savivaldybės tarybos posėdžio pabaigoje. Tarybos nariai apie pareiškimų ar kitos informacijos numatomą paskelbimą savivaldybės tarybos posėdžio metu posėdžio pirmininkui praneša posėdžio pradžioje prieš tvirtinant darbotvarkę.

82. Savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkas pateikia tarybos nariams svarstyti savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę. 

83. Klausimus, įrašytus į balsavimu patvirtintą darbotvarkę, savivaldybės tarybos posėdyje pristato (iki 5 minučių, atskirais atvejais taryba gali pristatymo laiką pratęsti) pranešėjas. Pranešėju gali būti meras, komitetai, komisijos, tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję tarybos nariai, savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis, savivaldybės kontrolierius, savivaldybės administracijos karjeros valstybės tarnautojas, jeigu tarybos sprendimo projektą svarstomu klausimu padėjo parengti savivaldybės administracija.

84. Vėliau pranešėjas atsako į tarybos narių klausimus. Opozicijos lyderis turi pirmumo teisę užduoti klausimų ir pasisakyti tarybos posėdyje svarstomais klausimais. Vienas tarybos narys vienu svarstomu klausimu gali paklausti pranešėjo iki 3 minučių ne daugiau kaip du kartus, frakcijos ar grupės vardu  - iki 5 minučių vieną kartą.

85. Pranešėjui atsakius į tarybos narių klausimus, žodis suteikiamas (iki 3 minučių) papildomam pranešėjui, jei toks yra numatytas darbotvarkėje. Jis taip pat atsako į tarybos narių klausimus.

86. Po klausimų pranešėjui pabaigos, tarybos narys turi teisę vieną kartą dėl sprendimo projekto pasisakyti iki 5 minučių, frakcijos ar grupės vardu - iki 7 minučių vieną kartą.

87. Tarybos posėdžio pirmininkas turi teisę leisti posėdyje kalbėti kviestiems asmenims (iki 5 minučių). Kviestiniais asmenimis laikomi asmenys, kurie gali tarybos nariams pateikti papildomos informacijos ar faktinių aplinkybių, kurios yra svarbios nagrinėjamu klausimu.

88. Baigus diskusijas svarstomu klausimu, balsavimu yra priimamas tarybos sprendimas. Balsavimo pradžią skelbia posėdžio pirmininkas. Balsuojant replikos ir pastabos dėl balsavimo motyvų neleidžiamos.

89. Sprendimai gali būti tokie:

89.1. priimti sprendimą;

89.2. nepriimti sprendimo;

89.3. pritarti patikslintam (gramatinio ar techninio pobūdžio pakeitimai, skaičių ar skaičiavimų, teisės aktų straipsnių ar punktų patikslinimas) tarybos sprendimo projektui;

89.4. atidėti tarybos sprendimo projekto svarstymą (redaguoti jį arba surinkti papildomos informacijos);

89.5. tenkinti / netenkinti asmens (fizinio ar juridinio) prašymo.

90. Savivaldybės tarybos posėdžiui vykstant nuotoliniu būdu tarybos nario rašytiniai pareiškimai per susirašinėjimo lauką nėra laikomi oficialiais paklausimais, pasiūlymais dėl sprendimo projekto papildymo, pakeitimo ar alternatyvaus sprendimo projekto pateikimu ir į juos posėdžio pirmininkas neatsižvelgia.

91. Tarybos sprendimai priimami atviru ar slaptu balsavimu. Balsuoti gali tik posėdyje dalyvaujantys tarybos nariai.

92. Atvirai balsuojama rankos pakėlimu, o veikiant elektroninei balsavimo ir balsų skaičiavimo įrangai, balsuojama elektronine įranga.

93. Balsavimui pateikus vieną sprendimo projektą yra balsuojama „už“, „prieš“ arba „susilaikoma“.

94. Jeigu tuo pačiu klausimu yra pateikti keli alternatyvūs tarybos sprendimo projektai, balsuojama dėl kiekvieno alternatyvaus sprendimo projekto varianto „už“. Galutiniam balsavimui teikiama daugiausia balsų surinkęs tarybos sprendimo projektas.

95. Savivaldybės tarybos posėdžiai protokoluojami. Posėdžių protokolus ir savivaldybės tarybos sprendimus privalo pasirašyti tam posėdžiui pirmininkavęs asmuo. Savivaldybės tarybos posėdžių protokolus turi pasirašyti ir savivaldybės tarybos posėdžių sekretorius. Protokolai paskelbiami savivaldybės interneto svetainėje ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po savivaldybės tarybos posėdžio.

Tarybos posėdžio metu tarybos nario pareikšti prašymai iš savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, savivaldybės valdomų įmonių gauti visą tarybos nario veiklai reikalingą informaciją, taip pat kreipimaisi su paklausimais į merą, savivaldybės administraciją, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus yra fiksuojami tarybos posėdžio protokole. Tarybos posėdžio sekretorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po tarybos posėdžio protokolo pasirašymo posėdžio protokolo išrašą per DVS „@vilys“ perduodami atsakingiems asmenims įvykdyti ir (ar) atsakymams parengti.

96. Savivaldybės tarybos posėdžio protokole nurodoma: savivaldybės tarybos pavadinimas, posėdžio vieta ir laikas, posėdžio eilės numeris, visų tarybos narių, iš jų dalyvavusių ir nedalyvavusių posėdyje, skaičius, vardai bei pavardės, kviestųjų asmenų bei svečių vardai ir pavardės, posėdžio pirmininko ir posėdžio sekretoriaus vardas ir pavardė, posėdžio darbotvarkė, kiekvieno klausimo pranešėjo ir papildomo pranešėjo vardas, pavardė, diskusijoje dalyvavusių asmenų vardai, pavardės, taip pat asmenų, pateikusių klausimus ar paklausimus (raštu ar žodžiu) pranešėjams ir papildomiems pranešėjams, vardai ir pavardės, trumpas šių kalbų ar paklausimų išdėstymas, priimti sprendimai ir balsavimo rezultatai (taip pat pažymima, kas balsavo už, prieš ar susilaikė). Tarybos posėdžio garso įrašas, tarybos narių balsavimo rezultatai yra saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami savivaldybės interneto svetainėje. Už priimtų dokumentų įforminimą ir protokolo sutvarkymą atsako tarybos posėdžio sekretorius.

97. Savivaldybės tarybos priimti norminiai teisės aktai, taip pat mero priimti teisės aktai, kuriuos skelbti Teisės aktų registre privaloma pagal teisės aktus:

97.1. ne vėliau kaip kitą darbo dieną po pasirašymo registruojami DVS „@vilys“ ir teikiami įregistruoti ir paskelbti Teisės aktų registre. Savivaldybės tarybos priimti norminiai teisės aktai, taip pat mero priimti teisės aktai, kuriuos skelbti Teisės aktų registre privaloma pagal teisės aktus, įsigalioja kitą dieną po oficialaus jų paskelbimo Teisės aktų registre, jeigu pačiuose teisės aktuose nenustatyta vėlesnė jų įsigaliojimo data;

97.2. papildomai norminiai teisės aktai skelbiami savivaldybės interneto svetainėje.

98. Savivaldybės tarybos bei mero priimti teisės taikymo aktai įsigalioja jų pasirašymo dieną, jeigu pačiuose teisės aktuose nenustatyta vėlesnė jų įsigaliojimo data.

99. Savivaldybės tarybos sprendimų įgyvendinimą ir įgyvendinimo kontrolę organizuoja meras arba savivaldybės taryba. Kai tarybos sprendimai perduodami administracijos direktoriui, jis skiria už vykdymą atsakingą savivaldybės administracijos padalinį (valstybės tarnautoją), nustato įvykdymo terminą.

100. Apie savivaldybės tarybos sprendimų įvykdymą meras atsiskaito savivaldybės tarybai.

 

VI SKYRIUS

TARYBOS PRIIMTO TEISĖS AKTO GRĄŽINIMAS PAKARTOTINAI SVARSTYTI, JO SVARSTYMAS IR PRIĖMIMAS

 

101. Meras turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas savo potvarkiu motyvuotai grąžinti tarybos priimtus teisės aktus tarybai pakartotinai svarstyti.

102 Meras, motyvuotai grąžinęs savivaldybės tarybai jos priimtą teisės aktą pakartotinai svarstyti, šaukia neeilinį tarybos posėdį arba teikia pakartotinai svarstyti artimiausiame grafike numatytame posėdyje.

103. Grąžinamam savivaldybės tarybos priimtam teisės akto svarstymui, savivaldybės tarybos posėdžio šaukimui taikomos visos šio Reglamento nuostatos.

104. Mero motyvuotai grąžintą teisės aktą savivaldybės taryba pakartotinai svarsto iš naujo arba priima sprendimą laikyti jį nepriimtą.

105. Grąžinto teisės akto priėmimo metu balsuojama, ar priimti teisės aktą su mero teikiamomis pataisomis, ar be pakeitimų.

106. Pakartotinai savivaldybės tarybos apsvarstytas teisės aktas laikomas priimtu su mero teikiamomis pataisomis, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių.

107. Pakartotinai savivaldybės tarybos apsvarstytas teisės aktas laikomas priimtu be mero teikiamų pataisų, jeigu už jį balsavo daugiau kaip 1/2 visų tarybos narių.

 

VII SKYRIUS

TARYBOS MAŽUMOS VALANDA

 

108. Ne rečiau kaip kartą per pusę metų vieno iš savivaldybės tarybos posėdžių pabaigoje yra organizuojama tarybos mažumos valanda. Opozicijos lyderis inicijuoja tarybos mažumos valandą raštu informuodamas merą.

109. Tarybos mažumos valandos metu tarybos mažumos atstovai turi teisę užduoti klausimų merui, vicemerams, administracijos direktoriui, komitetų pirmininkams, komisijų pirmininkams ir gauti į juos atsakymus. Jeigu posėdžio dieną nurodyti asmenys eina pareigas, jie tarybos mažumos valandoje privalo dalyvauti ir atsakyti į jiems užduotus klausimus. Ne vėliau kaip 3 darbo dienos iki tarybos mažumos valandos opozicijos lyderis raštu pateikiami merui klausimus, į kuriuos atsakyti reikia išankstinio pasiruošimo.

110. Tarybos mažumos valanda trunka ne trumpiau kaip vieną valandą.

111. Tarybos posėdžio su tarybos mažumos valanda trukmė negali viršyti 8 valandų.

112. Pirmiausia teisę užduoti iki dviejų klausimų turi opozicijos lyderis, po to – kiti tarybos mažumos atstovai. Tarybos mažumos atstovams uždavus visus klausimus, jeigu taryba nenusprendžia kitaip, sudaroma galimybė tarybos daugumos atstovams užduoti klausimų.

113. Tarybos mažumos valandoje užduoti klausimai ir atsakymai yra protokoluojami.

 

VIII SKYRIUS

TARYBOS MAŽUMOS DARBOTVARKĖ

 

114. Kartą per pusę metų į vieną savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimus turi teisę tarybos mažuma. Opozicijos lyderis inicijuoja tarybos posėdžio darbotvarkės papildymą tarybos mažumos parengtais klausimais ir raštu apie tai informuoja merą.

115. Į darbotvarkę privalomai įtraukiami ir svarstomi visi tarybos mažumos siūlomi klausimai, atitinkantys šiame Reglamente ir Vietos savivaldos įstatyme nustatytus reikalavimus tarybos sprendimų projektams.

116. Jeigu savivaldybės tarybos posėdis baigiasi anksčiau, negu apsvarstomi visi tarybos mažumos pateikti sprendimų projektai, neapsvarstyti tarybos mažumos projektai įtraukiami į kito artimiausio savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę, jos pradžioje.

 

IX SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS KOLEGIJA

 

117. Savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui iš mero, vicemerų, savivaldybės administracijos direktoriaus, tarybos komitetų pirmininkų, Etikos komisijos pirmininko, Antikorupcijos komisijos pirmininko ir opozicijos lyderio tarybos sprendimu sudaroma savivaldybės kolegija (toliau – kolegija).

118. Kolegija yra tarybos patariamasis organas, kurio posėdžiams pirmininkauja meras. Kolegijos posėdžiams pirmininkauja vicemeras, kai meras atostogauja, laikinai nedarbingas ar dėl kitų pateisinančių priežasčių laikinai neina savo pareigų arba mero įgaliojimai sustabdyti teismo nutartimi. Kolegijos posėdžiams pirmininkauja mero pareigas laikinai einantis tarybos narys, kai mero įgaliojimai nutrūksta nesuėjus terminui arba išrinktas neprisiekęs meras netenka mandato ar mero rinkimų rezultatai pripažįstami negaliojančiais.

119. Kolegijos posėdžiai yra protokoluojami. Protokolą pasirašo kolegijos posėdžio pirmininkas ir tarybos posėdžių sekretorius, kuriam pavesta aptarnauti kolegiją.

120. Kolegijos kompetencija:

120.1. analizuoja savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų padalinių veiklą, teikia siūlymus tarybai dėl šių padalinių veiklos gerinimo ir jų vadovų išklausymo;

120.2. svarsto ir teikia siūlymus dėl savivaldybės strateginio planavimo dokumentų rengimo;

120.3. numato mero ir tarybos narių kvalifikacijos tobulinimo prioritetus (kiekvienais metais);

120.4. svarsto klausimus dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo;

120.5. susipažįsta su specialiųjų ir detaliųjų planų projektais, dėl jų gali teikti rekomendacijas merui;

120.6. svarsto savivaldybės įstaigų metinių ataskaitų rinkinius ir savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinius, metinius pranešimus ir (arba) veiklos ataskaitas;

120.7. svarsto ir teikia pasiūlymus dėl tarybos posėdžių darbotvarkių papildymo;

120.8. teikia tarybos sprendimų projektus;

120.9. svarsto ir teikia pasiūlymus tarybai dėl to, kuriame tarybos posėdyje bus organizuojama tarybos mažumos valanda;

120.10. svarsto ir teikia pasiūlymus tarybai dėl:

120.10.1. tarybos narių, deleguojamų į regiono plėtros tarybos kolegiją;

120.10.2. tarybos narių, valstybės tarnautojų ir ekspertų, deleguojamų į komisijas, kandidatūrų;

120.11. savo iniciatyva ar tarybos narių iniciatyva svarsto ir teikia pasiūlymus dėl naujų tarybos komitetų ar komisijų steigimo ir jų įgaliojimų, dėl esamų komitetų ar komisijų įgaliojimų pakeitimo (išskyrus Kontrolės komitetą, Etikos ir Antikorupcijos komisijas), dėl esamų komitetų ar komisijų narių skaičiaus pakeitimo, dėl konkrečių esamų komitetų ar komisijų narių pakeitimo, dėl rekomendacijų pateikimo keičiant komitetų ar komisijų pirmininkus ar pavaduotojus (išskyrus išimtis, nustatytas Vietos savivaldos įstatyme);

120.12. svarsto ir pateikia savo rekomendacijas (pastabas, pakeitimus, pasiūlymus) atitinkamiems komitetams ir tarybos sprendimų projektų rengėjams dėl tų tarybos sprendimų projektų, kurie buvo nukreipti kolegijai arba kolegijos sprendimu yra paruošiamas atitinkamas tarybos sprendimo projektas.

121. Kolegija rekomendacinius sprendimus priima posėdžiuose. Posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau nei pusė jos narių.

122. Kolegijos posėdžio datą nustato ir darbotvarkę sudaro posėdžio pirmininkas. Posėdžiuose svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių yra pateikti sprendimų projektai Reglamento IV skyriuje nustatyta tvarka.

123. Posėdžio pradžioje posėdžiui pirmininkas pateikia tvirtinti darbotvarkės projektą. Kolegijos protokoliniu sprendimu darbotvarkė gali būti papildyta kitais nenumatytais klausimais.

124. Posėdžio medžiagą tarybos posėdžių sekretorius ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki Kolegijos posėdžio išsiunčia elektroniniu paštu Kolegijos nariams, Vyriausybės atstovų įstaigos Vyriausybės atstovui Šiaulių ir Telšių apskrityse ir kviestiesiems asmenims.

125. Pranešėjams svarstomu klausimu skiriama iki 5 min., klausimams ir atsakymams į klausimus – iki 2 min. Kiekvienas kolegijos narys dėl kiekvieno klausimo gali kalbėti ne daugiau kaip du kartus, kiti kviestieji asmenys – vieną kartą.

126. Kolegijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma. Kai narių balsai pasiskirsto po lygiai, lemia pirmininkaujančio posėdžiui nario balsas. Kolegijos sprendimus pasirašo posėdžio pirmininkas.

127. Jeigu svarstant sprendimo projektą Kolegijos posėdyje buvo pateikta pastabų, papildymų ar pakeitimų, sprendimo projektą posėdžio metu redaguoja pats pranešėjas.

128. Kolegijos posėdžio metu daromas garso įrašas. Kolegijos posėdžiai protokoluojami. Protokolą pasirašo posėdžio pirmininkas ir tarybos posėdžio sekretorius, paskirtas aptarnauti kolegiją.

129. Posėdžio protokole nurodoma data, posėdžio eilės numeris, posėdžio pirmininko ir protokolą rašiusio asmens vardai ir pavardės, dalyvavusių Kolegijos narių vardai ir pavardės, kviestųjų asmenų vardai ir pavardės, svarstomieji klausimai, kalbėjusių asmenų vardai ir pavardės, jų pateikti pasiūlymai, pageidavimai, priimtas sprendimas. Nurodomi balsavimo rezultatai (pažymima, kiek balsavo „už“, „prieš“ ar „susilaikė“).

130. Kolegijos priimti sprendimai paskelbiami viešai susipažinti savivaldybės interneto svetainėje.

 

X SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS KOMITETŲ SUDARYMO TVARKA

 

131. Savivaldybės tarybos komitetai sudaromi savivaldybės tarybai teikiamiems klausimams preliminariai nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti, kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi Vyriausybės nutarimai, savivaldybės tarybos, mero sprendimai.

132. Komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 3 savivaldybės tarybos narių savivaldybės tarybos  sprendimu. Sudarant komitetus, laikomasi proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Kiekvienas tarybos narys privalo būti vieno komiteto (išskyrus Kontrolės komitetą) nariu. Komiteto (išskyrus Kontrolės komitetą) negali sudaryti daugiau kaip 6 tarybos nariai.

133. Taryba sudaro 6 komitetus: Biudžeto, finansų ir valdymo, Kaimo reikalų ir ekologijos, Ūkio ir plėtros, Kontrolės, Sveikatos ir socialinių reikalų, Švietimo, kultūros ir sporto. Komitetų sudėtį (išskyrus Kontrolės komitetą) daugumos ir mažumos siūlymu savivaldybės tarybai teikia meras.

134. Komitetų, išskyrus Kontrolės komitetą, pirmininkus ir jų pavaduotojus iš komiteto narių komiteto siūlymu skiria savivaldybės taryba.

135. Savivaldybės tarybos narys, pretenduojantis tapti savivaldybės tarybos sudaromų komitetų pirmininku, nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis per pastaruosius 3 metus buvo pripažintas šiurkščiai pažeidusiu Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, taip pat jeigu jis atitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytus reikalavimus.

136. Siekiant užtikrinti, kad savivaldybės tarybos komitetų pirmininkais būtų skiriami tik nepriekaištingos reputacijos, kaip ji apibrėžta Vietos savivaldos įstatyme, savivaldybės tarybos nariai, savivaldybės tarybos narys, pretenduojantis tapti savivaldybės tarybos sudaromo komiteto pirmininku, privalo užpildyti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui ir per 5 darbo dienas skelbiama viešai savivaldybės interneto svetainėje tol, kol savivaldybės tarybos narys eina pareigas, kurioms keliami nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.

137. Komitetų sudėtį, komitetų pirmininkus (išskyrus Kontrolės komiteto) ir jų pavaduotojus tvirtina savivaldybės taryba.

138. Komiteto pirmininkas komiteto narių siūlymu komiteto (išskyrus Kontrolės komitetą) sprendimu prieš terminą netenka savo įgaliojimų, jeigu neatitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

139. Kontrolės komiteto sudarymo tvarka:

139.1. Kontrolės komitetas sudaromas iš vienodo visų savivaldybės tarybos narių frakcijų, grupių ir į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių deleguotų savivaldybės tarybos narių skaičiaus. Kontrolės komiteto sudėtis turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius pasikeitus savivaldybės tarybos narių frakcijų ar grupių skaičiui. Jeigu visi savivaldybės tarybos nariai sudaro savivaldybės tarybos daugumą, Kontrolės komitetas, sudaromas iš savivaldybės tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol savivaldybės taryboje susidaro savivaldybės tarybos opozicija;

139.2. Kontrolės komiteto pirmininką iš komiteto narių deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui. Šiuo klausimu savivaldybės tarybos atskiras sprendimas nėra priimamas;

139.3. Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoją iš komiteto narių (savivaldybės tarybos daugumos) skiria savivaldybės taryba;

139.4. jeigu savivaldybės tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Kontrolės komiteto pirmininko ar deleguoja savivaldybės tarybos narį, neatitinkantį Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta savivaldybės tarybos opozicija, Kontrolės komiteto pirmininką skiria savivaldybės taryba iš komiteto narių;

139.5. jeigu paskyrus Kontrolės komiteto pirmininką paaiškėja, kad jis neatitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, jis netenka įgaliojimų nesuėjus terminui komiteto narių siūlymu savivaldybės tarybos sprendimu, o jeigu toks Kontrolės komiteto pirmininkas buvo deleguotas savivaldybės tarybos opozicijos, – jį savivaldybės tarybos opozicijos raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu artimiausio savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui, atšaukus;

139.6. jeigu artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje savivaldybės tarybos opozicija raštu neatšaukia savo deleguoto Kontrolės komiteto pirmininko ir nustatyta tvarka nedeleguoja kito savivaldybės tarybos nario arba deleguoja savivaldybės tarybos narį, neatitinkantį Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, sprendimą dėl Kontrolės komiteto pirmininko įgaliojimų netekimo nesuėjus terminui ir naujo Kontrolės komiteto pirmininko skyrimo priima savivaldybės taryba;

139.7. jeigu Kontrolės komiteto pirmininko įgaliojimai nutrūksta nesuėjus terminui, Kontrolės komiteto pirmininkas Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka turi būti deleguotas arba paskirtas per 2 mėnesius nuo įgaliojimų nutrūkimo dienos.

140. Kontrolės komiteto atliekamos funkcijos nustatytos Vietos savivaldos įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje.

141. Kontrolės komitetas svarsto savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą, kurį iki einamųjų metų spalio 1 d. Savivaldybės kontrolierius pateikia Kontrolės komitetui. Savivaldybės kontrolierius Kontrolės komiteto kvietimu turi dalyvauti Kontrolės komiteto posėdyje svarstant savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą. Kontrolės komitetas savivaldybės kontrolieriui teikia pasiūlymus dėl savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projekto papildymo ar pakeitimo. Savivaldybės kontrolierius privalo įvertinti Kontrolės komiteto pateiktus pasiūlymus ir per 14 dienų nuo šių pasiūlymų gavimo turi pateikti Kontrolės komitetui patikslintą (papildytą ar pakeistą) savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą bei nesutikimo motyvus, jeigu į Kontrolės komiteto pateiktus pasiūlymus nebuvo atsižvelgta. Kontrolės komitetas, išnagrinėjęs patikslintą (papildytą ar pakeistą) savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą, gali teikti papildomus pasiūlymus dėl patikslinto (papildyto ar pakeisto) savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projekto arba priimti sprendimą atsižvelgdamas į Kontrolės komiteto posėdyje dalyvaujančių Kontrolės komiteto narių daugumos nuomonę grąžinti savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą savivaldybės kontrolieriui tvirtinti. Jei Kontrolės komitetas antrą kartą pateikia pasiūlymus dėl pateikto savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projekto, savivaldybės kontrolierius turi atsižvelgti į pateiktus pasiūlymus ir per 7 dienas nuo šių pasiūlymų gavimo pateikti patikslintą savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą. Gavęs patikslintą savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projektą, Kontrolės komitetas, atsižvelgdamas į posėdyje dalyvaujančių Kontrolės komiteto narių daugumos nuomonę, priima sprendimą dėl Savivaldybės kontrolieriaus (Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos) kitų metų veiklos plano projekto ir iki einamųjų metų lapkričio 5 dienos grąžina šį plano projektą savivaldybės kontrolieriui tvirtinti;

142. Kontrolės komitetas dirba pagal savivaldybės tarybos patvirtintą veiklos programą ir iki kiekvienų metų gegužės 1 dienos už savo veiklą atsiskaito savivaldybės tarybai pateikdama veiklos ataskaitą. Savivaldybės taryba Kontrolės komiteto veiklos programą patvirtina per vieną mėnesį nuo Kontrolės komiteto sudarymo, o kai Kontrolės komitetas sudarytas, – per vieną mėnesį nuo kalendorinių metų pradžios.

 

XI SKYRIUS

KOMITETŲ POSĖDŽIŲ ORGANIZAVIMO TVARKA

 

143. Komiteto pasėdį šaukia pirmininkas, o jo nesant – pirmininko pavaduotojas. Komiteto posėdį taip pat gali sušaukti 3 komiteto nariai apie tai raštu informavę komiteto pirmininką ir kitus komiteto narius. Komitetai, jų pirmininkų susitarimu, gali sušaukti bendrą posėdį savo iniciatyva.

144. Šiame Reglamento skyriuje nustatyta komiteto posėdžio organizavimo tvarka taikoma ir Kontrolės komitetui.

145. Komitetų posėdžių darbotvarkės ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios paskelbiamos savivaldybės interneto svetainėje. Apie komiteto posėdžio laiką ir svarstyti parengtus klausimus ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios tarybos posėdžių sekretorius elektroniniu paštu praneša visiems komiteto nariams ir suinteresuotiems asmenims, o seniūnas praneša atitinkamos seniūnijos gyventojams ir seniūnaičiams, kai svarstomi klausimai yra susiję su jo atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (atstovams), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų).

146. Nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu, kai būtina neatidėliotinai spręsti savivaldybės funkcijoms užtikrinti būtinus klausimus ir sprendimo nepriėmimas ar delsimas jį priimti nedelsiant lemtų neigiamus padarinius savivaldybės bendruomenei ar atskiriems jos nariams, mero sprendimu komitetų posėdžių darbotvarkės gali būti paskelbiamos savivaldybės interneto svetainėje ir apie komiteto posėdžio laiką ir jame svarstytinus klausimus visais šiais atvejais pranešama per trumpesnį, negu nustatyta Reglamento 147 punkte, terminą, bet ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki komiteto posėdžio pradžios.

147. Komitetas (išskyrus Kontrolės komitetą):

147.1. savo iniciatyva arba tarybos pavedimu rengia tarybos sprendimų projektus;

147.2. nagrinėja savivaldybės tarybai teikiamus sprendimų projektus, rezoliucijas, kitus dokumentus ir dėl jų teikia pasiūlymus;

147.3. svarsto savivaldybės biudžeto projektą ir biudžeto įvykdymo ataskaitą;

147.4.  nagrinėja gyventojų, juridinių asmenų ir bendruomenių pasiūlymus bei skundus ir, jei reikia, su atitinkamomis rekomendacijomis perduoda juos administracijos direktoriui, merui arba pateikia svarstyti savivaldybės tarybai;

147.5. kontroliuoja, kaip laikomasi įstatymų, kaip vykdomi tarybos sprendimai bei mero potvarkiai, kaip atsižvelgiama į komiteto rekomendacijas ir pasiūlymus.

148. Pagrindinė komiteto veiklos forma yra komiteto posėdžiai.

149. Komitetų posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių.

150. Komiteto posėdis gali vykti nuotoliniu būdu arba daliai komiteto narių fiziškai susirenkant į komiteto posėdį, o kitai komiteto narių daliai dalyvaujant nuotoliniu būdu (toliau – mišrus būdas). Nuotoliniu būdu ar mišriu būdu vyksiančio savivaldybės tarybos komiteto posėdžio klausimai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Vietos savivaldos įstatymo 14 straipsnyje nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Vietos savivaldos įstatyme nustatytas savivaldybės tarybos nario teises. Nuotoliniu būdu ar mišriu būdu priimant komiteto sprendimus, turi būti užtikrintas tarybos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas. Komiteto posėdžiai nuotoliniu ar mišriu būdu vykti negali, jeigu tam raštu prieštarauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių, išskyrus:

150.1. kai dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino komiteto posėdžiai negali vykti tarybos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai;

150.2. artimiausią numatytą nuotoliniu būdu ar mišriu būdu vyksiantį posėdį.

151. Komiteto pirmininkas, o jo nesant – pirmininko pavaduotojas:

151.1. šaukia komiteto posėdžius, sudaro jų darbotvarkę, organizuoja jiems reikalingų dokumentų bei kitos medžiagos parengimą;

151.2. duoda komiteto nariams pavedimus, pateikia jiems medžiagą ir dokumentus, susijusius su komiteto veikla;

151.3. kviečia dalyvauti komiteto posėdžiuose suinteresuotus asmenis;

151.4. pirmininkauja komiteto posėdžiams;

151.5. informuoja komiteto narius apie komiteto sprendimų ir rekomendacijų vykdymą;

151.6. turi teisę gauti komiteto įgaliojimams vykdyti reikalingą informaciją iš valstybės ar savivaldybės institucijų, įstaigų ir valstybės ar savivaldybės valdomų bendrovių.

152. Komitetų pirmininkų susitarimu bendram komitetų posėdžiui vadovauja vieno iš komitetų pirmininkas. Posėdžio pirmininkas praneša tarybos komitetų pavadinimą, posėdžio datą ir laiką, visų tarybos narių, iš jų dalyvavusių ir nedalyvavusių posėdyje, skaičių, vardus ir pavardes, kviestųjų asmenų bei svečių vardus ir pavardes, posėdžio pirmininko vardą ir pavardę, posėdžio darbotvarkę, kiekvieno klausimo pranešėjo ir papildomo pranešėjo vardus, pavardes ir pareigas, diskusijose dalyvavusių asmenų vardus, pavardes ir pareigas, taip pat asmenų, pateikusių klausimus ar paklausimus (raštu ar žodžiu) pranešėjams ir papildomiems pranešėjams, vardus ir pavardes, paklausimų ir pasiūlymų turinį, priimtų sprendimų ir balsavimo rezultatus. 

153. Pranešėjas nuotoliniu būdu vykstančiame komiteto posėdyje pristatydamas sprendimo projektą turi naudoti elektroninės ryšio priemonės galimybes parodyti sprendimo projekto turinį jį pristatant. Svarbias ir keičiamas sprendimo projekto vietas pažymėti kita spalva. Taip pat turi būti parodomi skaičiavimai ir kiti prie aiškinamojo rašto pridėti dokumentai.

154. Pranešėjas atsako į komiteto narių klausimus. Jei pranešėjas atsakymo negali pateikti komiteto posėdžio metu, tai ne vėliau kaip per 2 darbo dienas po komiteto posėdžio elektroniniu paštu atsakymą pateikia komiteto nariui.

155. Komiteto posėdžio metu pranešėjas turi žymėtis tarybos narių pateiktus pasiūlymus ir, jeigu pateiktas pasiūlymas prieštarauja teisės aktams, komiteto posėdžio metu informuoti komiteto narius.

156. Po darbotvarkės kiekvieno klausimo išnagrinėjimo kiekvienas komitetas priima sprendimą atskirai, išskyrus, kai posėdis vyksta nuotoliniu būdu. Sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo dauguma to komiteto posėdyje dalyvavusių narių. Posėdžio sekretorius pildo bendro komitetų posėdžio protokolą, kuriame fiksuoja tik svarstytus klausimus, balsavimo rezultatus (taip pat pažymima, kas balsavo „už“, „prieš“ ar „susilaikė“), priimtus sprendimus, tarybos narių nusišalinimo atvejus, nedalyvaujančių tarybos narių nedalyvavimo posėdyje priežastis. Protokolo svarstomo klausimo nusprendžiamojoje dalyje įrašomos tik komitetų narių pastabos, pasiūlymai, už kuriuos buvo balsuota bendrame komitetų posėdyje.

157. Nuotoliniu būdu vykstančiam bendram komitetų posėdžiui vadovauja vieno iš komitetų pirmininkas. Po darbotvarkės kiekvieno klausimo išnagrinėjimo bendras komitetas priima vieną sprendimą. Sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo dauguma bendro komiteto posėdyje dalyvavusių narių.

158. Protokole įrašomi komiteto sprendimai gali būti tokie:

158.1. pritarti pateiktam tarybos sprendimo projektui;

158.2. nepritarti tarybos sprendimo projektui;

158.3. pritarti naujai suredaguotam (su pataisomis) tarybos sprendimo projektui;

158.4. atidėti tarybos sprendimo projekto svarstymą (redaguoti jį arba surinkti papildomos informacijos);

158.5. parengti alternatyvų tarybos sprendimo projektą.

159. Protokolą pasirašo bendram komitetų posėdžiui pirmininkavęs posėdžio pirmininkas ir tarybos posėdžio sekretorius, paskirtas aptarnauti komitetą.

160. Jeigu svarstant sprendimo projektą komitetuose yra pateikiami konkretūs pasiūlymai dėl sprendimo projekto pakeitimo (papildymo), šie pakeitimai yra įrašomi į tarybos sprendimo projektą, kuris kartu su patikslintu aiškinamuoju raštu yra perduodamas tarybos posėdžių sekretoriui. Jeigu į pateiktus pasiūlymus yra neatsižvelgiama, komiteto nariams per 2 darbo dienas po komiteto posėdžio elektroniniu paštu pateikiamas motyvuotas paaiškinimas, kuriame nurodomos priežastys, dėl kurių buvo neatsižvelgta į gautus pasiūlymus dėl sprendimo projekto pakeitimo (papildymo).

161. Savivaldybės tarybos komitetų posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas, kuris yra laikomas komitetų posėdžio protokolu. Komitetų posėdžiai, siekiant veiklos viešumo ir skaidrumo, išskyrus uždarus posėdžius, transliuojami tiesiogiai ir komitetų posėdžių garso ir vaizdo įrašai Dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami viešai savivaldybės interneto svetainėje. Svarstant valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančią, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – Reglamentas (ES) 2016/679) reikalavimų, susijusią informaciją ir (ar) teisės aktų, kuriuose yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimų, susijusios informacijos, projektus, posėdžių garso ir vaizdo įrašai neviešinami. 

162. Komiteto posėdžio metu tarybos nario pareikšti prašymai iš savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, savivaldybės valdomų įmonių gauti visą tarybos nario veiklai reikalingą informaciją, taip pat kreipimaisi su paklausimais į merą, savivaldybės administraciją, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus yra fiksuojami komiteto posėdžio protokole. Tarybos posėdžio sekretorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po komiteto posėdžio protokolo pasirašymo posėdžio protokolo išrašą per DVS „@vilys“ perduodami atsakingiems asmenims įvykdyti ir (ar) atsakymams parengti.

Meras, savivaldybės administracija, savivaldybės biudžetinės ir viešosios įstaigos, savivaldybės valdomos įmonės su jų veikla susijusius komitetų sprendimus, tarybos narių paklausimus (išskyrus pasiūlymus dėl spendimo projekto koregavimo) turi per 10 darbo dienų apsvarstyti ir pateikti atsakymus komitetams ar tarybos nariams.

163. Kai komiteto posėdyje svarstomas su valstybės, tarnybos ar komercine paslaptimi susijęs klausimas, komitetas gali nuspręsti jį nagrinėti uždarame posėdyje.

164. Suinteresuoti asmenys turi teisę dalyvauti komiteto posėdyje savo iniciatyva arba komiteto pirmininko, o jo nesant – pirmininko pavaduotojo kvietimu. Komiteto posėdžio metu asmenys atsako į tarybos narių klausimus, pateikia informaciją ir savo nuomonę (išvadą) nagrinėjamu posėdyje klausimu. Fiziniai asmenys, pageidaujantys dalyvauti komiteto posėdyje, komiteto pirmininkui pateikia asmens dokumentą, atstovaujantys juridiniam asmeniui – teisę atstovauti juridiniam asmeniui įrodantį dokumentą. Išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai pateikia išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimą dėl jų delegavimo.

165. Komiteto narys turi sprendžiamojo balso teisę visais komitete svarstomais klausimais, taip pat turi teisę siūlyti svarstyti klausimus, dalyvauti juos rengiant, teikti pasiūlymus dėl savivaldybės institucijų, įstaigų ir savivaldybės valdomų įmonių veiklos patikrinimo.

 

XII SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS KOMISIJŲ SUDARYMO TVARKA

 

166. Įstatymų nustatytais atvejais arba savivaldybės tarybos sprendimu gali būti sudaromos ir kitos nuolatinės (tos kadencijos laikotarpiui) bei laikinosios (atskiriems klausimams nagrinėti) komisijos. Šios komisijos sudaromos laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo.

167. Tarybos narys, pretenduojantis tapti savivaldybės tarybos sudaromų komisijų pirmininku, nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis per pastaruosius 3 metus buvo pripažintas šiurkščiai pažeidusiu Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, taip pat jeigu jis atitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytus reikalavimus.

168. Siekiant užtikrinti, kad savivaldybės tarybos komisijų pirmininkais būtų skiriami tik nepriekaištingos reputacijos, kaip ji apibrėžta Vietos savivaldos įstatyme, savivaldybės tarybos nariai, savivaldybės tarybos narys, pretenduojantis tapti savivaldybės tarybos sudaromos komisijos pirmininku, privalo užpildyti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui ir per 5 darbo dienas skelbiama viešai savivaldybės interneto svetainėje tol, kol savivaldybės tarybos narys eina pareigas, kurioms keliami nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.

169. Sudarydama bet kokią komisiją (išskyrus Etikos komisiją ir Antikorupcijos komisiją), savivaldybės taryba:

169.1. nustato komisijos narių skaičių ir skiria komisijos pirmininkus iš savivaldybės tarybos narių;

169.2. savo sprendimu skiria komisijai užduotį ir nustato jai darbo trukmę;

169.3. tvirtina sudaromų nuolatinių komisijų nuostatus (šis punktas netaikomas laikinosioms komisijoms).

170. Savivaldybės tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti savivaldybės tarybos nariai, valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ekspertai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, visuomenės atstovai (Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas ar įstaigas, įgalioti atstovai), bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės gyventojai.

171. Komisijos pirmininkas (išskyrus Etikos komisijos pirmininką ir Antikorupcijos komisijos pirmininką) mero siūlymu komisijos sprendimu prieš terminą netenka savo įgaliojimų, jeigu jis neatitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

172. Etikos komisijos sudarymo tvarka:

172.1. Savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Etikos komisiją. Ši komisija sudaroma laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Komisijos sudėtis, išlaikant proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principą, turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos pasikeitimo.

172.2. Etikos komisijos pirmininką iš šios komisijų narių – savivaldybės tarybos narių – deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui. Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš šios komisijos narių – savivaldybės tarybos narių daugumos – skiria savivaldybės taryba.

172.3. Jeigu savivaldybės tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Etikos komisijos pirmininko arba deleguoja savivaldybės tarybos narį, neatitinkantį šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta savivaldybės tarybos opozicija, Etikos komisijos pirmininką savivaldybės taryba komisijos narių siūlymu skiria iš šios komisijos narių – savivaldybės tarybos narių mažumos. Jeigu visi savivaldybės tarybos nariai sudaro savivaldybės tarybos daugumą, Etikos komisija, sudaryta iš savivaldybės tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol savivaldybės taryboje susidaro savivaldybės tarybos mažuma ar savivaldybės tarybos opozicija.

172.4. Jeigu Etikos komisijos pirmininkas neatitinka šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, jis netenka įgaliojimų nesuėjus terminui komisijos narių siūlymu savivaldybės tarybos sprendimu, o jeigu Etikos komisijos pirmininkas buvo deleguotas savivaldybės tarybos opozicijos, – jį savivaldybės tarybos opozicijos raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu artimiausio savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui, atšaukus.

172.5. Jeigu artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje savivaldybės tarybos opozicija raštu neatšaukia savo deleguoto Etikos komisijos pirmininko ir nustatyta tvarka nedeleguoja kito savivaldybės tarybos nario ar deleguoja savivaldybės tarybos narį, neatitinkantį šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, sprendimą dėl Etikos komisijos pirmininko įgaliojimų netekimo ir naujo komisijos pirmininko skyrimo komisijos narių siūlymu priima savivaldybės taryba.

173. Etikos komisijos įgaliojimai nustatyti Vietos savivaldos įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje.

174. Antikorupcijos komisijos sudarymo tvarka:

174.1. savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Antikorupcijos komisiją. Ši komisija sudaroma laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Komisijos sudėtis, išlaikant proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principą, turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos pasikeitimo.

174.2. Antikorupcijos komisijos pirmininką iš šios komisijos narių deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui. Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš šios komisijos narių – savivaldybės tarybos narių daugumos – skiria savivaldybės taryba.

174.3. Jeigu savivaldybės tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Antikorupcijos komisijos pirmininko arba deleguoja savivaldybės tarybos narį, neatitinkantį šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta savivaldybės tarybos opozicija, Antikorupcijos komisijos pirmininką savivaldybės taryba komisijos narių siūlymu skiria iš šios komisijos narių – savivaldybės tarybos narių mažumos.

174.4. Jeigu visi savivaldybės tarybos nariai sudaro savivaldybės tarybos daugumą, Antikorupcijos komisija, sudaryta iš savivaldybės tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol savivaldybės taryboje susidaro savivaldybės tarybos mažuma ar savivaldybės tarybos opozicija.

174.5. Jeigu Antikorupcijos komisijos pirmininkas neatitinka šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, netenka įgaliojimų nesuėjus terminui komisijos narių siūlymu savivaldybės tarybos sprendimu, o jeigu Antikorupcijos komisijos pirmininkas buvo deleguotas savivaldybės tarybos opozicijos, – jį savivaldybės tarybos opozicijos raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu artimiausio savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui, atšaukus.

174.6. Jeigu artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje savivaldybės tarybos opozicija raštu neatšaukia savo deleguoto Antikorupcijos komisijos pirmininko ir nustatyta tvarka nedeleguoja kito komisijos pirmininko ar deleguoja savivaldybės tarybos narį, neatitinkantį šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, sprendimą dėl Antikorupcijos komisijos pirmininko įgaliojimų netekimo ir naujo komisijos pirmininko skyrimo komisijos narių siūlymu priima savivaldybės taryba.

175. Antikorupcijos komisijos įgaliojimai nustatyti Vietos savivaldos įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje.

Savivaldybės mero, Antikorupcijos komisijos ar Savivaldybės tarybos teikimu gali būti atliekamas teisės akto  projekto antikorupcinis vertinimas, kai teisės akto projekte, kurio antikorupcinis vertinimas jau buvo atliktas, yra padaroma esminių pakeitimų. Vertintojas, pakartotinai vertindamas teisės aktų projektus, vertinimą atlieka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, taip pat vertina, ar teisės akto projektas pakeistas atsižvelgiant į vertintojo antikorupcinio vertinimo pastabas ir pasiūlymus. Jei į pastabas ir pasiūlymus, kurie buvo nurodyti pirminėje antikorupcinio vertinimo pažymoje, nebuvo atsižvelgta, vertintojas apie tai gali pažymėti antikorupcinio vertinimo išvadoje, pakartotinai atlikęs antikorupcinį vertinimą.

176. Etikos ir Antikorupcijos komisijų darbas organizuojamas vadovaujantis šių komisijos nuostatais, kuriuos tvirtina savivaldybės taryba. Komisijos atsakingojo sekretoriaus funkcijas atlieka mero paskirtas valstybės tarnautojas, ši funkcija įrašoma į jo pareigybės aprašymą.

177. Savivaldybės tarybos sudaromų komisijų nariai, kurie nėra savivaldybės tarybos nariai, komisijų posėdžių metu atleidžiami nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje, išsaugant jiems darbo vietą. Už darbą Etikos komisijoje ir Antikorupcijos komisijoje šių komisijų nariams, kurie nėra savivaldybės tarybos nariai, apmokama Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo nustatyta tvarka.

178. Komisijos posėdis gali vykti nuotoliniu būdu arba daliai komisijos narių fiziškai susirenkant į komisijos posėdį, o kitai komisijos narių daliai dalyvaujant nuotoliniu būdu (toliau –  mišrus būdas). Nuotoliniu būdu ar mišriu būdu vyksiančio savivaldybės tarybos komisijos posėdžio klausimai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Vietos savivaldos įstatyme nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Vietos savivaldos įstatyme nustatytas savivaldybės tarybos nario teises. Nuotoliniu būdu ar mišriu būdu priimant komisijos sprendimus, turi būti užtikrintas komisijos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas. Komisijos posėdžiai nuotoliniu ar mišriu būdu vykti negali, jeigu tam raštu prieštarauja daugiau kaip pusė visų komisijos narių, išskyrus:

178.1. kai dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino komisijos posėdžiai negali vykti komisijos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai;

178.2. artimiausią numatytą nuotoliniu būdu ar mišriu būdu vyksiantį posėdį.

179. Savivaldybės tarybos komisijų darbe patariamojo balso teise gali dalyvauti joms nepriklausantys tarybos nariai suinteresuoti asmenys.  Suinteresuoti asmenys turi teisę dalyvauti komisijos posėdyje savo iniciatyva arba komisijos pirmininko, o jo nesant – pirmininko pavaduotojo kvietimu. Komisijos posėdžio metu asmenys atsako į tarybos narių klausimus, pateikia informaciją ir savo nuomonę (išvadą) nagrinėjamu posėdyje klausimu. Fiziniai asmenys, pageidaujantys dalyvauti komisijos posėdyje, komisijos pirmininkui pateikia asmens dokumentą, atstovaujantys juridiniam asmeniui – teisę atstovauti juridiniam asmeniui įrodantį dokumentą. Išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai pateikia išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimą dėl jų delegavimo.

180. Skyrimo / delegavimo į savivaldybės tarybos komisijas tvarka:

180.1. valstybės tarnautojus, darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, deleguoja savivaldybės administracijos direktorius;

180.2. ekspertus skiria savivaldybės taryba savo iniciatyva;

180.3. gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovus – seniūnaičius deleguoja išplėstinė seniūnaičių sueiga;

180.4. visuomenės atstovus (Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas ar įstaigas, įgalioti atstovai), bendruomeninių organizacijų atstovus deleguoja visuotinis susirinkimas.

 

XIII SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIŲ VEIKLOS APMOKĖJIMAS

 

181. Savivaldybės tarybos nariams už darbo laiką atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama). Šis atlyginimas apskaičiuojamas pagal Lietuvos statistikos departamento skelbiamą paskutinio Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau – VMDU) dydį.

182. Tarybos narių atlyginimas apskaičiuojamas 1 VMDU dydžiu; savivaldybės tarybos opozicijos lyderio ir nuolatinių savivaldybės tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų – 1,2 VMDU dydžiu; nuolatinių savivaldybės tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų pavaduotojų – 1,1 VMDU dydžio. Už faktiškai sugaištą laiką mokama proporcingai dirbtam laikui, bet ne daugiau kaip už 40 val. per mėnesį.

183. Savivaldybės tarybos nariams atlyginimas apskaičiuojamas atsižvelgiant į jų faktiškai dirbtą laiką, atliekant tarybos nario pareigas pagal visas Vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnyje nustatytas savivaldybės tarybos veiklos formas.

184. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šio atlyginimo, pateikdamas prašymą dėl savivaldybės tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai (tai yra visuomeniniais pagrindais) tarybai. Tokį prašymą pateikusiam savivaldybės tarybos nariui šioje dalyje nurodytas atlyginimas neskaičiuojamas ir nemokamas, taip pat neskaičiuojami ir nemokami teisės aktų nustatyti privalomi mokėti mokesčiai, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

185. Kiekvienam tarybos nariui į faktinį darbo laiko įskaičiuojamas jo, kaip tarybos nario, praleistas laikas:

185.1. tarybos posėdžiuose;

185.2. komitetų, ir komisijų, kurių tarybos sprendimu nariu jis yra paskirtas, posėdžiuose bei laikinų komisijų, kurių nariu jis yra, posėdžiuose;

185.3. tarybos narių frakcijos, grupės, ar mišriosios grupės, kurios jis yra nariu, posėdžiuose;

185.4. tarybos nariui priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus;

185.5. kolegijos posėdžiuose;

185.6. darbo laikas skirtas susipažinti su posėdžių dokumentais.

186. Kiekvieno tarybos nario darbo laiko apskaitą tarybos narių darbo laiko apskaitos žiniaraštyje fiksuoja tarybos posėdžių sekretorius, vadovaudamasis protokolų ir (ar) tarybos narių prašymų apmokėti už faktinį darbo laiką duomenimis.

187. Faktinė kiekvieno tarybos nario dirbto laiko tarybos posėdyje trukmė paskaičiuojama pagal tarybos posėdžio protokole fiksuotą tarybos posėdžio pradžią ir pabaigą, vadovaujantis šiomis nuostatomis:

187.1. tarybos posėdžio pradžia ir pabaiga protokole fiksuojama pagal tą laiką, kuriuo posėdį pradėtu ir pabaigtu paskelbia posėdžio pirmininkas;

187.2. tarybos posėdžių sekretorius fiksuoja kiekvieno tarybos nario tarybos posėdyje faktiškai praleistą laiką, įvertindamas tarybos nario atėjimo į posėdį laiką ir išėjimo iš tarybos posėdžio laiką, tai fiksuodamas tarybos posėdžio protokole;

187.3. jeigu tarybos posėdis vyksta trumpiau nei 0,5 valandos – faktinis darbo laikas tarybos nariui skaičiuojamas 0,5 valandos;

187.4. jeigu tarybos posėdis vyksta ilgiau nei 0,5 valandos – tokiu atveju tarybos nariui darbo laiko apskaitos žiniaraštyje fiksuojamos faktiškai dirbto laiko valandos sveikąja išraiška, o prireikus jos yra apvalinamos. Darbo laiko valandų apvalinimas skaičiuojamas taip: jeigu nuo sveikojo skaičiaus trukmė yra nuo 1 min iki 29 min – tokiu atveju apvalinama link mažesnio sveikojo skaičiaus; jeigu nuo sveikojo skaičiaus trukmė yra nuo 31 min iki 59 min – tokiu atveju apvalinama link didesnio sveikojo skaičiaus.

188. Analogiškai skaičiuojama tarybos nario faktinė darbo laiko kolegijos, komitetų, komisijų, tarybos narių frakcijos, grupės, ar mišriosios grupės posėdžiuose trukmė.

Tarybos posėdžių sekretorius perduoda Buhalterinės apskaitos skyriui susipažinti teisės aktus dėl tarybos kolegijos, komitetų, komisijų ir kt. sudarymo ar pakeitimo; duomenis apie tarybos nario darbo laiko kolegijos, komitetų, komisijų, tarybos narių frakcijos, grupės, ar mišriosios grupės posėdžiuose trukmę.

189. Faktinė kiekvieno tarybos nario darbo laiko tarybos nariui priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus trukmė paskaičiuojama vadovaujantis šiomis nuostatomis:

189.1. kiekvienas tarybos narys, einamuoju mėnesiu priėmęs savivaldybės nuolatinius gyventojus, tarybos posėdžių sekretoriui pateikia prašymą apmokėti už faktinį darbo laiką priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus;

189.2. prašyme privaloma nurodyti priėmimo tikslą ir esmę, dalyvavusių gyventojų skaičių ir priėmimo trukmę;

189.3. jeigu einamuoju mėnesiu tarybos narys turėjo kelis priėmimus – tokiu atveju jis turi prašyme nurodyti bendrą tokių susitikimų trukmės laiką valandomis.

Tarybos narys prašymą perduota tarybos posėdžio sekretoriui. Tarybos posėdžio sekretorius parengia tarybos narių einamojo mėnesio darbo laiko apskaitos žiniaraštį ir perduoda Buhalterinės apskaitos skyriui iki einamojo paskutinės darbo dienos ir gruodžio mėn. iki 29 d.

Atlyginimas tarybos nariams yra išmokamas sekančio mėnesio antrą darbo dieną ir iki gruodžio 29 d. metams baigiantis.

190. Tarybos nariui kas mėnesį skiriama 0,12 VMDU dydžio išmoka atsiskaitytinai, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius. Ši išmoka kiekvieną mėnesį  – iki 10 dienos – avansu pervedama tarybos nariams (tik atsiskaičiusiems už gautų lėšų panaudojimą) į jų nurodytas banko sąskaitas. Išmoka gali būti panaudota:

190.1. kanceliarinėms prekėms įsigyti;

190.2. pašto prekėms ir paslaugoms įsigyti;

190.3. telefono ryšio paslaugoms apmokėti;

190.4. interneto ryšio paslaugoms apmokėti;

190.5. tarybos nario veiklai naudojamos transporto priemonės nuomai, padangoms, akumuliatoriams, draudimui (neviršijant tarybos nario kadencijos laikotarpio), degalams, transporto priemonės stovėjimo ir saugojimo aikštelėse išlaidoms, viešojo transporto bilietams įsigyti;

190.6. biuro patalpų nuomai;

190.7. viešosios informacijos rengėjų teikiamoms paslaugoms, viešinant tarybos nario veiklą, apmokėti;

190.8. tarybos nario ataskaitų rengimui ir platinimui apmokėti.

191. Nustatyto dydžio išmokų limitas sumuojamas kiekvieną ketvirtį. Per praėjusį ketvirtį nepanaudotos lėšos vėliau negali būti naudojamos. Išmokėta per praėjusį ketvirtį avanso suma, už kurią tarybos narys neatsiskaitė šio Reglamento 192 punkte nustatyta tvarka, užskaitoma einamojo ketvirčio avansu.

192. Tarybos narys už išmokų panaudojimą atsiskaito savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui už kiekvieną praėjusį mėnesį pateikdamas išmokų avanso ataskaitą iki einamojo mėnesio 2 dienos. Kartu su išmokų avanso ataskaita Buhalterinės apskaitos skyriui pateikiami išlaidas patvirtinantys dokumentai, atitinkantys Finansinės apskaitos įstatymo nustatytus reikalavimus, taikomus apskaitos dokumentams.

Už paskutinį tarybos nario įgaliojimų mėnesį pervedamos išmokos dydis tiesiogiai priklauso nuo tarybos nario paskutinio mėnesio įgaliojimų dienų skaičiaus. Pasibaigus tarybos nario įgaliojimams, už avansu gautą išmoką Buhalterinės apskaitos skyriui atsiskaitoma per 5 darbo dienas.

193. Už išmokos lėšas įsigytos prekės nepajamuojamos. Patirta išlaidų, susijusių su tarybos nario veikla, suma, pateisinta paslaugų ir prekių įsigijimo dokumentais, įskaitoma į faktines išlaidas.

194. Buhalterinės apskaitos skyrius kontroliuoja ar tarybos nario gautos išmokos, nurodytos Reglamento 190 punkte, naudojamos pagal paskirtį. Jeigu nustatoma, kad tarybos narys išmokas panaudojo ne pagal šiame Reglamente nurodytą paskirtį, Savivaldybės administracija ne ginčo tvarka išskaičiuoja ne pagal paskirtį panaudotos išmokos dalį iš artimiausio mėnesio tarybos nariui mokėtinų išmokų.

195. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šio Reglamento 190 punkte nustatytos išmokos, pateikdamas Buhalterinės apskaitos skyriui laisvos formos rašytinį prašymą dėl atsisakymo gauti išmoką. Tokį prašymą pateikusiam tarybos nariui šio Reglamento 190 punkte nurodyta išmoka neskaičiuojama ir nemokama.

196. Tarybos nario atstovavimas už savivaldybės ribų forminamas tarybos sprendimu pagal tarybos nario prašymą.

 

XIV SKYRUS

PAGRINDINĖS BENDRAVIMO SU GYVENTOJAIS FORMOS IR BŪDAI, UŽTIKRINANTYS VIETOS SAVIVALDOS PRINCIPŲ IR TEISĖS ĮGYVENDINIMĄ SAVIVALDYBĖS BENDRUOMENĖS INTERESAIS

 

197. Siekdama garantuoti vietos savivaldos principų ir teisių įgyvendinimą bendruomenės interesais, tarybos nariai, bendraudami su gyventojais, taiko šias formas ir būdus:

197.1. savivaldybės tarybos, komitetų ir nuolatinių komisijų posėdžių darbotvarkės skelbiamos savivaldybės interneto svetainėje;

197.2. savivaldybės tarybos posėdžių grafikas skelbiamas savivaldybės interneto svetainėje;

197.3. savivaldybės tarybos sprendimai skelbiami savivaldybės interneto svetainėje;

197.4. Kontrolės ir audito tarnybos veiklos ataskaita skelbiama savivaldybės interneto svetainėje, jos santrauka skelbiama vietinėje spaudoje;

197.5. savivaldybės tarybos sudaryta Peticijų komisija nagrinėja gyventojų kreipimąsi į savivaldybės tarybą ir merą dėl priimtų sprendimų pakeitimo arba dėl naujų priėmimo. Gyventojų pareiškimai nagrinėjami pagal kompetenciją ir pareiškėjams atsakoma Lietuvos Respublikos peticijų įstatymo ir Peticijų komisijos nuostatų nustatyta tvarka ir terminais;

197.6. komitetai, komisijos (Etikos, Antikorupcijos ir kt.) pateikia savivaldybės tarybai ataskaitas už praėjusių metų veiklą iki kiekvienų metų vasario 1 d. Už ataskaitų pateikimą yra atsakingas komiteto (komisijos) pirmininkas.

198. Tarybos nariai, kaip galima labiau atsižvelgdami į vietos sąlygas, pasirenka vieną ar kelias bendravimo su gyventojais formas ir būdus:

198.1. teikia informaciją, ataskaitas apie savo veiklą savivaldybės interneto svetainėje nurodydami elektroninio pašto adresą, kuriuo gyventojai, asociacijos ir kiti asmenys gali teikti pageidavimus ir pasiūlymus dėl savivaldybės tarybos sprendimų projektų ir kitų klausimų, susijusių su savivaldybės tarybos veikla;

198.2. teikia ataskaitas apie savo veiklą, informaciją, susijusią su savivaldybės tarybos, jos sudarytų ir jai atskaitingų savivaldybės vykdomųjų institucijų veikla, skelbia savivaldybės interneto svetainėje, savivaldybės skelbimų lentose.

199. Tarybos nariai priima gyventojus ir dalyvauja susitikimuose su jais. Susitikimai vyksta frakcijų (grupių) nustatytu laiku ir tvarka. Jeigu priėmimams ir susitikimams surengti reikalingos savivaldybės administracijos patalpos, telefono ryšys ir kt., frakcijos (grupės) arba joms nepriklausantys tarybos nariai priėmimų ir susitikimų laiką ir vietą derina su meru. Priėmimų ir susitikimų vieta, data ir laikas skelbiami savivaldybės interneto svetainėje, seniūnijų skelbimų lentose.

200. Kiekvienas tarybos narys, vykdydamas jam, kaip tarybos nariui Vietos savivaldos įstatyme numatytas pareigas, veiklą tarp tarybos posėdžių tęsia komitetuose, komisijose, savivaldybės tarybos narių frakcijose, grupėse ir mišrioje grupėje, taip pat priimdamas savivaldybės nuolatinius gyventojus.

201. Savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimą kiekvienas tarybos narys vykdo ir už jį atsiskaito šio Reglamento 189 punkte nustatyta tvarka savarankiškai.

202. Kiekvienas tarybos narys, priimdamas savivaldybės nuolatinius gyventojus, pats rūpinasi priėmimo techniniu-materialiniu aprūpinimu.

203. Tarybos narys, pageidaujantis gyventojų priėmimą organizuoti savivaldybės administracijos patalpose, jo laiką, konkrečią vietą derina su savivaldybės administracijos direktoriumi, o jeigu jis nepaskirtas ar negali vykdyti savo pareigų – su jį pavaduojančiu asmeniu ar mero pareigas laikinai einančio tarybos nario paskirtu savivaldybės administracijos valstybės tarnautoju.

204. Tarybos narys, pageidaujantis gyventojų priėmimą organizuoti savivaldybės biudžetinėje ar viešojoje įstaigoje, savivaldybės valdomoje įmonėje, jo laiką, konkrečią vietą derina su atitinkamu įstaigos ar įmonės vadovu ar jį pavaduojančiu asmeniu. Organizuojant šiame reglamento punkte numatytus priėmimus privaloma atsižvelgti į įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimus, kuriais tokie priėmimai yra draudžiami ar ribojami.

205. Savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimą vienu metu gali vykdyti keli tarybos nariai.

206. Tarybos nariui už savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimą apmokama pagal faktinę kiekvieno tarybos nario darbo laiko tarybos nariui priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus trukmę.

207. Tarybos narys turi teisę iš mero, vicemero, savivaldybės administracijos ar kitų savivaldybės įstaigų, savivaldybės valdomų įmonių gauti visą tarybos nario veiklai reikalingą su savivaldybės taryboje nagrinėjamais ar rengiamais nagrinėti klausimais susijusią informaciją.

208. Tarybos nario kreipimąsi, taip pat jo persiųstus rinkėjų pasiūlymus, pareiškimus ir skundus valstybės tarnautojai, kuriems jie adresuoti, privalo išnagrinėti ir atsakyti tarybos nariui ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo skundo ar pareiškimo gavimo dienos.

209. Tarybos narys savo įgaliojimų laikotarpiu gali turėti visuomeninių padėjėjų, kurie tarybos nario prašymu teikia jam konsultacijas, pasiūlymus, išvadas ir kitą informaciją. Tarybos narys raštu turi informuoti merą dėl visuomeninio padėjėjo. Informacija apie tarybos nario visuomeninį padėjėją per 3 darbo dienas nuo tarybos nario prašymo gavimo dienos paskelbiama savivaldybės interneto svetainėje. Visuomeniniams padėjėjams už darbą su tarybos nariu neatlyginama.

210. Vietos gyventojai dalyvauja tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus vadovaudamiesi Vietos savivaldos įstatyme, kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose bei šiame skyriuje nustatyta tvarka.

211. Seniūnas, seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje gali inicijuoti apklausą dėl jo kompetencijai priskirtų klausimų. Ši iniciatyva pateikiama savivaldybės merui, o joje turi būti nustatyta: apklausai teikiamo (-ų) klausimo (-ų) tekstas, apklausos teritorija, siūlymas dėl apklausos būdo, apklausos datos ir vietos, kitos svarbios apklausos vykdymui aplinkybės. Savivaldybės meras, gavęs seniūno iniciatyvą paskelbti apklausą, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų privalo paskelbti apklausą.

212. Savivaldybės taryba apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 Savivaldybės tarybos narių grupės reikalavimu. Grupės atstovas pateikia savivaldybės merui reikalavimą paskelbti apklausą. Reikalavime turi būti nurodyta: apklausai teikiamo (-ų) klausimo (-ų) tekstas bei siūlomas apklausos būdas. Reikalavime taip pat gali būti pasiūlyta apklausos teritorija. Reikalavimą pasirašo visi savivaldybės tarybos nariai, iniciavę apklausą. Reikalavimas įregistruojamas savivaldybės administracijoje ir savivaldybės meras, gavęs tokį reikalavimą, privalo paskelbti apklausą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šios grupės reikalavimo gavimo.

213. Mero potvarkyje paskelbti apklausą turi būti nustatyta: apklausai teikiamo (-ų) klausimo (-ų) tekstas, apklausos teritorija, apklausos būdas, apklausos data ir vieta, trukmė, taip pat apklausos komisijos sudėtis. Iniciatyvinė grupė turi teisę į apklausos komisiją deleguoti savo atstovą. Mero potvarkis paskelbti apklausą ir informacija gyventojams apie numatomą konsultavimąsi turi būti paskelbti laikantis Vietos savivaldos įstatymo 44 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

214. Meras gali imtis iniciatyvos paskelbti apklausą. Mero reikalavime nurodomas apklausai teikiamo (-ų) klausimo (-ų) tekstas, apklausos teritorija, apklausos būdas, apklausos data ir vieta, trukmė. Mero reikalavimas įregistruojamas savivaldybės administracijoje ir apklausa skelbiama mero potvarkiu ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo  reikalavimo gavimo.

215. Paskelbti apklausos rezultatai svarstomi artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje. Iki savivaldybės tarybos posėdžio tarybos nariai su apklausos rezultatais turi būti supažindinti komitetuose.

216. Apklausą organizuoja meras vadovaudamasis Šiaulių rajono savivaldybės vietos gyventojų apklausos vykdymo tvarkos aprašu, patvirtintu Šiaulių rajono savivaldybės tarybos.

217. Be vietos gyventojų apklausos, naudojamos ir šios konsultavimosi su vietos gyventojais formos: vieši svarstymai, susirinkimai, forumai, diskusijos, konsultavimasis elektroninių ryšių priemonėmis savivaldybės interneto svetainėje.

218. Vietos gyventojams apie numatomą vykdyti konsultavimąsi pranešama ne vėliau kaip prieš 15 darbo dienų savivaldybės interneto svetainėje, savivaldybės socialiniuose tinkluose. Pranešime nurodoma konsultavimosi forma, laikas ir vieta, konsultavimuisi pateikto klausimo esmė, kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir el. pašto adresas) savivaldybės darbuotojų, kurie vykdys numatomą konsultavimąsi.

219. Apie konsultacijos rezultatus pranešama per 10 darbo dienas savivaldybės interneto svetainėje, savivaldybės socialiniuose tinkluose.

220. Gyvenamųjų vietovių vietos gyventojai, jose veikiantys juridiniai asmenys ir jose esančio nekilnojamojo turto savininkai gali pateikti siūlymus merui nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms. Pateikti siūlymai išnagrinėjami savivaldybės tarybos komitetuose. Per 5 darbo dienas po savivaldybės tarybos komitetų posėdžio dienos argumentuotu raštu informuojami pareiškėjai, ar bus inicijuojama procedūra dėl gyvenamosios vietovės panaikinimo, teritorijų ribų nustatymo ir keitimo, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimo ir keitimo.

221. Konsultavimosi su vietos gyventojais procedūra vykdoma per savivaldybės interneto svetainės rubriką „E. apklausos“. Apklausa vykdoma vieną mėnesį. Su apklausos rezultatais yra supažindinami tarybos nariai artimiausiame komiteto posėdyje.

222. Seniūnaičių sueigos, išplėstinės seniūnaičių sueigos priimtus rekomendacinius sprendimus savivaldybės institucijos privalo įvertinti ir paskelbti savo vertinimus dėl sueigos sprendimų savivaldybės interneto svetainėje ir atitinkamos seniūnijos skelbimų lentose, nurodydamos vertinimo motyvus ir numatomus veiksmus, jeigu tokių veiksmų bus imtasi.  Išplėstinės seniūnaičių sueigos priimti rekomendaciniai sprendimai vertinami ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo išplėstinės sueigos sprendimų gavimo dienos.

223. Jeigu išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimų vertinimas yra savivaldybės tarybos kompetencija, jie įvertinami, rengiant savivaldybės tarybos sprendimo projektą bei teikiant jį svarstyti savivaldybės tarybai Reglamento IV skyriuje nustatyta tvarka. Savivaldybės tarybos sprendimas dėl išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimo priimamas artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje.

224. Jeigu išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimų vertinimas yra mero kompetencija, jie per 20 darbo dienų įvertinami, parengiant mero potvarkio projektą.

 

 

XV SKYRIUS

savivaldybės tarybos santykiai su valstybės valdžios ir valdymo institucijomis

 

225. Savivaldybės tarybos santykiai su valstybės valdžios ir valdymo institucijomis (ar jų struktūriniais padaliniais) (toliau – institucijos) grindžiami Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymais.

226. Savivaldybės taryba gali teikti siūlymus valstybės valdžios ir valdymo institucijomis dėl su savivaldybės interesais susijusių klausimų.

227. Siūlymai institucijoms yra teikiami, jeigu jie buvo apsvarstyti savivaldybės tarybos posėdyje ir protokoliniu sprendimu jų nuostatoms pritarė dalyvavusių savivaldybės tarybos posėdyje narių dauguma.

228. Prireikus, jeigu tam pritaria savivaldybės tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių dauguma, institucijų vadovai gali būti išklausomi savivaldybės tarybos posėdyje. Apie savivaldybės tarybos posėdžio datą ir numatomus svarstyti klausimus institucijų vadovus informuoja savivaldybės meras.

229. Jeigu įstatymuose yra nustatytas savivaldybės tarybos narių delegavimas į regionines tarybas, komisijas, asociacijas (ar į jų kolegialius valdymo organus) ir gauta iš šių institucijų informacija apie atstovų delegavimą, savivaldybės tarybos artimiausiame posėdyje yra svarstomas klausimas dėl atstovų išrinkimo. Jeigu institucijų pateiktoje informacijoje yra nurodyti konkretūs klausimai, kurie bus sprendžiami šiame punkte nurodytose tarybose, komisijose ir kt., savivaldybės tarybos sprendime dėl atstovų delegavimo yra nustatoma balsavimo tvarka dėl pateiktų klausimų. Kandidatus siūlo tarybos nariai. Išrinktu laikomas tas kandidatas (-ai), už kurį (-iuos) balsavo dauguma savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavusių tarybos narių.

 

XVI SKYRIUS

MERO PAVADAVIMAS, LAIKINAS MERO PAREIGŲ ĖJIMAS, VICEMERŲ SKYRIMO TVARKA

 

230. Atostogų suteikimo merui tvarka:

230.1. atostogų suteikimą merui sprendžia pats meras;

230.2. atostogos merui suteikiamos mero potvarkiu;

230.3. mero ir vicemero (-ų) atostogų laikotarpiai negali sutapti.

231. Meras į komandiruotes siunčiamas mero potvarkiais. Komandiruotės pradžia, pabaiga ir komandiruotės vieta skelbiama savivaldybės interneto svetainėje, mero darbotvarkėje.

232. Merą pavaduoja mero paskirtas vicemeras, kai:

232.1. meras dėl atostogų, laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių laikinai neina savo pareigų;

232.2. mero įgaliojimai sustabdyti teismo nutartimi.

233. Merą pavaduojantis vicemeras vykdo visus mero įgaliojimus, išskyrus šiuos:

233.1. savivaldybės tarybos posėdžių darbotvarkių projektų sudarymas ir savivaldybės tarybos sprendimų projektų teikimas, savivaldybės tarybos posėdžių šaukimas ir jiems pirmininkavimas, kuriuos vykdo laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys;

233.2. savivaldybės tarybos sprendimų ir posėdžių, kuriems pirmininkavo, protokolų pasirašymas, kuriuos pasirašo laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys;

233.3. savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) vadovų priėmimas į pareigas ir atleidimas iš jų, kitų funkcijų, susijusių su savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) vadovų darbo santykiais įgyvendinimas Lietuvos Respublikos darbo kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, kuriuos vykdo laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys;

233.4. detaliųjų planų ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimas, kuriuos tvirtina savivaldybės taryba;

233.5. žemėtvarkos planavimo dokumentų tvirtinimas įstatymų nustatytais atvejais, kuriuos tvirtina savivaldybės taryba;

233.6. savivaldybės valdomo išlikusio nekilnojamojo turto nuosavybės teisių religinėms bendruomenėms ir bendrijoms atkūrimas, kuriuos atkuria savivaldybės taryba;

233.7. mero fondo lėšų naudojimas ir atsiskaitymas už jų naudojimą pagal savivaldybės tarybos nustatytą tvarką atstovavimo Lietuvoje ir užsienyje išlaidoms apmokėti;

233.8. vicemero (-ų) kandidatūros (-ų) teikimas savivaldybės tarybai šio Reglamento nustatyta tvarka;

233.9. siūlymų savivaldybės tarybai teikimas dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo.

234. Laikinai savivaldybės tarybos paskirtam tarybos nariui pavaduojant merą, kai nesant darbe mero ir vicemero (-ų), jo kaip tarybos nario teisės ir pareigos nėra sustabdomos (tarybos nario mandatas išlieka) ir jam nėra taikomas reikalavimas nedirbti kitose institucijose, įstaigose, įmonėse ir organizacijose ir negauti kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už mokslinę, pedagoginę ar kūrybinę veiklą.

235. Mero pareigas laikinai eina tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma paskirtas tarybos narys, kai:

235.1. mero įgaliojimai nutrūksta nesuėjus terminui;

235.2. išrinktas neprisiekęs meras netenka mandato ar mero rinkimų rezultatai pripažįstami negaliojančiais.

236. Mero pareigas laikinai einantis tarybos paskirtas tarybos narys vykdo visus mero įgaliojimus, išskyrus šiuos:

236.1. detaliųjų planų ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimas, kuriuos tvirtina savivaldybės taryba;

236.2. žemėtvarkos planavimo dokumentų tvirtinimas įstatymų nustatytais atvejais, kuriuos tvirtina savivaldybės taryba;

236.3. savivaldybės valdomo išlikusio nekilnojamojo turto nuosavybės teisių religinėms bendruomenėms ir bendrijoms atkūrimas, kuriuos atkuria savivaldybės taryba;

236.4. vicemero (-ų) kandidatūros (-ų) teikimas savivaldybės tarybai šio reglamento nustatyta tvarka;

236.5. siūlymų savivaldybės tarybai teikimas dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo.

237. Tarybos nariui laikinai einant mero pareigas jo kaip tarybos nario teisės ir pareigos laikinai sustabdomos.

238. Mero pareigas laikinai einančio tarybos nario darbo užmokestį pagal įstatymų nustatytus koeficientus tvirtina taryba.

239. Mero įgaliojimai gali būti sustabdomi teismo nutartimi. Mero įgaliojimus sustabdžius teismo nutartimi, įgaliojimų sustabdymo laikotarpiu merui mokamas 0,5 VMDU dydžio atlyginimas.

240. Mero įgaliojimai taip pat gali būti sustabdomi Tiesioginio valdymo savivaldybės teritorijoje įstatyme nustatytu pagrindu.

241. Vicemeras yra politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas. Vicemeras atlieka mero nustatytas funkcijas ir pavedimus.

242. Vicemero skyrimo tvarka:

242.1. meras tarybai teikia kandidatūrą į vicemero pareigas;

242.2. teikimas įforminamas mero potvarkiu;

242.3. tarybos posėdžio metu, svarstant kandidatą (-us) į vicemero (-ų) poziciją, jį (juos) pradžioje pristato meras, vėliau atsako į tarybos narių klausimus;

242.4. vėliau tarybos nariams prisistato kandidatas (-ai) į vicemero (-ų) poziciją, vėliau atsako į tarybos narių klausimus;

242.5. jeigu taryba du kartus iš eilės nepritaria teikiamai kandidatūrai į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu tarybai teiktą kandidatą paskirti vicemeru;

242.6. jeigu meras, tarybai pirmą kartą nepritarus jo teiktai kandidatūrai, teikė kito asmens kandidatūrą į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu vicemeru paskirti pasirinktinai vieną iš tarybai teiktų kandidatų į vicemero pareigas;

242.7. vicemerui užtikrinama teisė grįžti į iki paskyrimo vicemeru eitas pareigas, mutatis mutandis taikant normas, nustatančias administracijos direktoriaus teisę grįžti į iki paskyrimo administracijos direktoriumi eitas pareigas.

243. Meras atstovauja pats arba raštu įgalioja atstovauti kitus asmenys savivaldybei teisme, ikiteisminėse institucijose, kitose teisėsaugos institucijose:

243.1. visų instancijų bendrosios kompetencijos teismuose – savivaldybės administracijos Teisės ir personalo administravimo skyriaus valstybės tarnautojai ir (ar) savivaldybės administracijos padalinių atitinkamos srities specialistai, turintys aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą;

243.2. administraciniuose teismuose, ikiteisminio tyrimo bei kitose teisėsaugos institucijose – savivaldybės administracijos Teisės ir personalo administravimo skyriaus valstybės tarnautojai, turintys aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą, ar savivaldybės administracijos padalinių atitinkamos srities specialistai.

 

XVII SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO PROJEKTO SVARSTYMO TVARKA

 

244. Gyventojams sudaromos sąlygos dalyvauti rengiant ir svarstant biudžeto projektą. Vadovaujantis Šiaulių rajono savivaldybės dalyvaujamojo biudžeto rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2021 m. gegužės 25 d. sprendimu Nr. T-171, gyventojai įtraukiami į dalyvaujamojo biudžeto rengimo procesą, siekiant didinti piliečių įtraukimo į savivaldybės biudžeto formavimą galimybes. Šis tikslas įgyvendinamas numatant lėšas savivaldybės biudžeto projekte atrinktoms gyventojų iniciatyvoms, skirtoms gyvenamajai ir rekreacinei aplinkai, viešajai ir socialinei infrastruktūrai gerinti ir kurti. Gyventojai svarstant biudžeto projektą dalyvauja Reglamento 245 punkte nustatyta tvarka.

245. Biudžeto projektas svarstomas tokia tvarka:

245.1. Biudžeto projektas teikiamas svarstyti tarybos frakcijoms, komitetams, jis taip pat skelbiamas savivaldybės interneto svetainėje gyventojams viešai svarstyti. Taip pat su biudžeto projektu galima susipažinti savivaldybės administracijos Finansų skyriuje (toliau – Finansų skyrius). Rajono gyventojai ir juridiniai asmenys pastabas ir pasiūlymus dėl Biudžeto projekto teikia 7 kalendorines dienas nuo projekto paskelbimo dienos elektroniniu paštu (adresu prim@siauliuraj.lt ) arba raštu Finansų skyriui. Komitetai privalo išnagrinėti Biudžeto projektą ir savo sprendimus pateikti Biudžeto, finansų ir valdymo komitetui ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki savivaldybės tarybos posėdžio.

245.2. Savivaldybės tarybos frakcijos, savivaldybės tarybos narių grupės, komitetai ar tarybos nariai savo nuomonę dėl Biudžeto projekto pateikia Biudžeto, finansų ir valdymo komitetui per 7 kalendorines dienas nuo projekto gavimo dienos.

245.3. Per Reglamento 245.2 punkte nustatytą laiką gautus gyventojų ir juridinių asmenų atsiliepimus apibendrina Finansų skyrius ir pateikia Biudžeto, finansų ir valdymo komitetui.

245.4. Pasiūlymai didinti Biudžeto projekte numatytus asignavimus arba numatyti naujus asignavimus svarstomi tik tada, kai pasiūlymo iniciatoriai nurodo šių išlaidų finansavimo šaltinį.

245.5. Biudžeto, finansų ir valdymo komitetas, gavęs frakcijų, komitetų išvadas bei gyventojų ir juridinių asmenų atsiliepimus apsvarsto Biudžeto projektą ir pateikia apie jį išvadą savivaldybės administracijos direktoriui. Išvadoje turi būti nurodomos frakcijų, komitetų teikiamos pastabos ir pagrindinės išvados. Jeigu Biudžeto, finansų ir valdymo komitetas nepritaria siūlomoms Biudžeto projekto pataisoms, savo išvadoje turi nurodyti konkrečius nepritarimo motyvus.

246. Apsvarsčius biudžeto projektą visuose komitetuose ir įvykus viešam Biudžeto svarstymui, savivaldybės administracijos direktorius teikia Biudžeto projektą svarstyti savivaldybės tarybai.

247. Jei savivaldybės taryba priima sprendimą keisti Biudžeto projektą, jo tolesnis svarstymas atidedamas artimiausiam savivaldybės tarybos posėdžiui, bet ne vėliau kaip 20 kalendorinių dienų. Per šį laiką pataisytas Biudžeto projektas turi būti apsvarstytas komitetuose šiame skyriuje nustatyta tvarka.

248. Savivaldybės taryba Biudžetą patvirtina per du mėnesius nuo valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo. Biudžetiniais metais savivaldybės taryba Biudžetą gali tikslinti.

249. Jei Biudžetas nepatvirtinamas, jo išlaidos biudžetinių metų pradžioje kiekvieną mėnesį negali būti didesnės kaip 1/12 praėjusių metų Biudžeto asignavimų.

250. Išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimai dėl papildomų ir planą viršijančių savivaldybės pajamų ir kitų piniginių lėšų paskirstymo, tikslinės paskirties ir specializuotų fondų sudarymo ir naudojimo yra pateikiami savivaldybės merui ir svarstomi komitetuose kartu su atitinkamu savivaldybės tarybos sprendimo projektu. Išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio.

 

XVIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

251. Reglamento pakeitimus, papildymus ar naują redakciją tvirtina savivaldybės taryba.

252. Reglamento normos, prieštaraujančios galiojantiems Lietuvos Respublikos įstatymams, netaikomos tol, kol bus pakeistos savivaldybės tarybos sprendimu.

____________________

part_6c6fdb56b4ef40c293f72ec743ead92c_end