Zarasų rajono savivaldybės TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL GAISRŲ PREVENCIJOS ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE 2022–2024 METŲ

PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2021 m. lapkričio 26 d. Nr. T-198

Zarasai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatymo  9 straipsniu ir Zarasų rajono savivaldybės 2015 – 2021 metų strateginio plėtros plano, patvirtinto Zarasų rajono savivaldybės tarybos 2015 metų kovo 17 d. sprendimo Nr. T-17 „Dėl Zarasų rajono savivaldybės 2015–2021 metų strateginio plėtros plano patvirtinimo“ 2.5.2. uždaviniu, Zarasų rajono savivaldybės taryba   n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Gaisrų prevencijos Zarasų rajono savivaldybėje 2022–2024 metų programą (pridedama).

Sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Nikolajus Gusevas

 

 

PATVIRTINTA

Zarasų rajono savivaldybės tarybos

2021 m. lapkričio 26 d. sprendimu Nr. T-198

 

GAISRŲ PREVENCIJOS ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE 2022–2024 METŲ

PROGRAMA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gaisrų prevencijos Zarasų rajono savivaldybėje (toliau –Savivaldybėje) 2022–2024 metų programa (toliau – Programa) skirta padėti įgyvendinti gaisrinės saugos viziją, sumažinti riziką žūti gaisre ir riziką kilti gaisrui, siekti, kad gaisrų padaromi nuostoliai būtų minimalūs. Programa siekiama veiksmingai mažinti gaisrų, žuvusiųjų ir traumuotų gaisruose asmenų skaičių savivaldybėje, numatyti efektyvias prevencines priemones šiam tikslui pasiekti.

2. Programoje numatyti tikslai, kuriuos įgyvendinus Savivaldybėje sumažės gaisrų skaičius ir bus išvengta žmonių žūčių ir sunkių traumų.

3. Programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatymo ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nuostatomis.

4. Programa tvirtinama 2022–2024 metams. Pasikeitus gaisrinės saugos būklei, teisiniam reglamentavimui ar finansavimui, gali būti daromi Programos pakeitimai.

 

II SKYRIUS

PRIORITETAI, TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

 

5. Šios Programos tikslai – gerinant gaisrinės saugos būklę, iki 2024 m. 10 procentų sumažinti riziką žūti gaisre ir riziką kilti gaisrui, lyginant su 2019 metais (Esamos situacijos analizė, 1 priedas).

6. Programos tikslų bus siekiama vadovaujantis šiais prioritetais:

6.1. saugus žmonių elgesys (toliau – 1 prioritetas);

6.2. saugi aplinka, saugūs gyventojų būstai (toliau – 2 prioritetas);

6.3. greita ir kokybiška pagalba kilus gaisrui (toliau – 3 prioritetas).

7. Įgyvendinant 1 prioritetą, bus siekiama šio tikslo:

7.1. užtikrinti gyventojų švietimą gaisrinės saugos srityje, tikslo siekiama, nes:

7.1.1. Zarasų rajono savivaldybėje virš 64,22 proc. gaisrų kyla dėl žmonių neatsargaus ir netinkamo elgesio su ugnimi, o jų elgesiui didelį poveikį daro švietimas ir kontrolė;

7.1.2. organizuoti prevencines priemones moksleiviams, siekiant tinkamai suformuoti vaikams įgūdžius saugiai elgtis ir veikti ekstremaliose situacijose;

7.1.3. formuojant tinkamą požiūrį į saugią gyvenseną ir saugos kultūrą, būtina šviesti visuomenę gaisrinės saugos klausimais;

7.1.4. būtina tobulinti priešgaisrinės saugos mokymo kokybę asmenų, kurie kontroliuoja objektų priešgaisrinę būklę;

7.1.5. svarbu skatinti gyventojus burtis į savanorių ugniagesių komandas.

7.2. tikslui pasiekti reikia įgyvendinti šiuos uždavinius:

7.2.1. šviesti visuomenę, ugdyti žmonių saugos kultūrą;

7.2.2. švietimo įstaigose ugdyti vaikų saugos kultūros, gebėjimo saugiai elgtis ekstremaliose situacijose įgūdžius;

7.2.3. tobulinti mokytojų, mokančių vaikus priešgaisrinės saugos kultūros, kvalifikaciją;

7.2.4. gerinti asmenų, kurie kontroliuoja objektų priešgaisrinę būklę, mokymo kokybę;

8. Įgyvendinant 2 prioritetą, bus siekiama šių tikslų:

8.1. gerinti daugiabučių gyvenamųjų namų ir pastatų, kuriuose gyvena įvairių socialinių grupių asmenys, priešgaisrinę būklę (toliau – 2 prioriteto 1 tikslas), tikslo siekiama, nes:

8.1.1. gaisrų metu daugiausiai žmonių žūsta gyvenamajame sektoriuje;

8.1.2. daugelis tokių pastatų neatitinka esminio statinio gaisrinės saugos reikalavimo, tokiuose statiniuose tinkamai nevykdoma šilumą generuojančių ir elektros įrenginių priežiūra;

8.1.3. dalyje tokių pastatų neužtikrinta saugi žmonių evakuacija nelaimės atveju.

8.2. tikslui pasiekti reikia įgyvendinti šiuos uždavinius:

8.2.1. techninėmis priemonėmis užtikrinti ankstyvą gaisro aptikimą;

8.2.2. mažinti užsidegimo riziką, švelninti gaisro pasekmes;

8.2.3. skatinti gyventojus įrengti žaibolaidžius.

8.3. gerinti visuomeninės paskirties pastatų priešgaisrinę būklę (toliau – 2 prioriteto 2 tikslas), tikslo siekiama, nes:

8.3.1. svarbu ginti visuomenės viešąjį interesą bei valstybės turtinius interesus;

8.3.2. būtina saugoti žmonių gyvybes ir sveikatą, nes gaisro atveju šiuose pastatuose (mokslo, kultūros, gydymo, religinės, specialiosios paskirties pastatuose) nukenčia didelis žmonių skaičius;

8.3.3. daugelis visuomeninės paskirties pastatų neatitinka esminių statinio gaisrinės saugos reikalavimų.

8.4. tikslui pasiekti reikia įgyvendinti šiuos uždavinius:

8.4.1. atlikti pastatų priešgaisrinės būklės vertinimą;

8.4.2. efektyviai šalinti neatitiktis gaisrinės saugos reikalavimams;

8.4.3. techninių priemonių pagalba užtikrinti ankstyvą gaisro aptikimą gaisro pasekmių mažinimą ir saugų žmonių evakavimąsi.

9. Įgyvendinant 3 prioritetą, bus siekiama šio tikslo:

9.1. užtikrinti greitą ir kokybišką pagalbą gaisro atveju, tikslo siekiama, nes:

9.1.1. gaisro padaryta žala tiesiogiai priklauso nuo greito priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų reagavimo;

9.1.2. priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų atvykimo į gaisro vietą laikas yra vienas iš svarbiausių veiksnių gelbėjant žmones gaisruose;

9.1.3. gaisrui išplitus iki kritinės ribos, gali įvykti statinio griūtys.

9.2. tikslui pasiekti reikia įgyvendinti šiuos uždavinius:

9.2.1. užtikrinti gaisrinės technikos privažiavimą prie pastatų;

9.2.2. užtikrinti vandens tiekimą gaisrams gesinti ir laisvą priėjimą prie vandens šaltinių (gaisrinių hidrantų, rezervuarų, dirbtinių ir gamtinių vandens telkinių ir pan.);

9.2.3. atnaujinti gaisrinę techniką;

9.2.4. tobulinti ugniagesių gelbėtojų kvalifikaciją;

9.2.5. Savivaldybėje plėtoti ir skatinti savanorių ugniagesių veiklą;

9.2.6. gerinti su gaisrais susijusių ekstremaliųjų situacijų valdymą.

 

III SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS

 

10. Programą įgyvendina Savivaldybės administracijos struktūriniai padaliniai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Programos įgyvendinime gali dalyvauti ir kiti valstybės, savivaldybės ir nevyriausybinio sektoriaus subjektai.

11. Programai įgyvendinti parengtas Savivaldybės 2022–2024 m. gaisrų prevencijos priemonių planas (toliau – Planas) (2 priedas). Šio Plano priemonių įgyvendinimą koordinuoja ir kontroliuoja Savivaldybė, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Zarasų priešgaisrinė apsaugos tarnyba.

12. Atsižvelgiant į lėšų poreikį ir finansines galimybes, Programa finansuojama Savivaldybės biudžeto lėšomis, bei pagal galimybę kitomis lėšomis.

13. Du kartus per metus organizuojamas Plano priemonių vykdymo aptarimas.

14. Programa vertinama periodiškai po kiekvienų jos įgyvendinimo metų ir galutinai – ją pabaigus.

15. Programą įgyvendina: Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Savivaldybė. Programos įgyvendinime gali dalyvauti ir kiti valstybės, savivaldybės ir nevyriausybinio sektoriaus subjektai.

 

_________________

 

 

Gaisrų prevencijos Zarasų rajono

savivaldybėje 2022–2024 metų programos

1 priedas

 

GAISRŲ PREVENCIJOS ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE

2022–2024 METŲ PROGRAMA

 

ESAMOS SITUACIJOS ANALIZĖ

 

Gaisrinės saugos būklė

 

Lietuvoje. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis,  per 2020 metus Lietuvoje kilo 8846 gaisrai, 2019 m. kilo 11507 gaisrai. Palyginti su 2019 metais, gaisrų skaičius sumažėjo 23,13 %. 2020 metais gaisruose žuvo 95 žmonės (2019 m. – 70 žmonių), deja, bet vaikų žūčių nepavyko išvengti – žuvo 2 vaikai (2019 m. žuvusių vaikų nebuvo), 142 gyventojai (2019 m. – 164) patyrė traumų. Palyginant su 2019 metais, 2020 metais žuvusiųjų gaisruose žmonių padaugėjo 35 %. Gaisrų metu ugniagesiai išgelbėjo 104 gyventojus, iš jų 1 vaikas. Nuo ugnies  jie apsaugojo 693 pastatus, 79 transporto priemones, išgelbėjo 949 gyvūnus.

 

Gaisrų ir juose žuvusių žmonių skaičius

Pagal gaisrų kilimo vietą ir aplinkybes, išskirtinos trys pagrindinės gaisrų kategorijos: atvirų teritorijų gaisrai, gaisrai gyvenamosios paskirties pastatuose ir kiti objektai (pagalbinio ūkio pastatai). Nepaisant to, kad atvirose teritorijoje kyla daugiau nei pusė visų gaisrų, tačiau gaisrų, kylančių pastatuose, padariniai ir pasekmės yra skaudžiausi. 2020 metais 2261 gaisras užgesintas gyvenamosios paskirties pastatuose, t. y. 25,6 % visų gaisrų, o juose žuvo 80 gyventojų (2019 m. – 55 gyventojai). 37 žmonės žuvo dėl neatsargaus rūkymo, 20 – dėl neatsargaus elgesio su ugnimi, 9 – dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų, 7 – dėl pašalinio ugnies šaltinio, 17 – dėl krosnių, židinių, dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei jų gedimų, 1 – dėl dujų, žibalinių, benzininių įrenginių, prietaisų eksploatavimo pažeidimų, 3 – dėl elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų.

Pagrindinės gaisrų priežastys – pašalinis ugnies šaltinis (23,4 proc.), neatsargus žmogaus elgesys su ugnimi (18,6 proc.), krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimai (12 proc.), elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai (8,2proc.), žolės, ražienų, augalininkystės atliekų deginimas (6,4 proc.), transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai (5,3 proc.), neatsargus rūkymas (2,7 proc.), krosnių, židinių bei dūmtraukių gedimai (2,9 proc.), savaiminis medžiagų užsidegimas (2,2 proc.). Be to, įregistruoti 278 padegimai (3,1 proc.), kitos priežastys (7 proc.).

Be gaisrų gesinimo, ugniagesiai atliko 13192 gelbėjimo darbus. Gelbėjimo darbų metu ugniagesiai išgelbėjo 324 gyventojus, tarp jų 27 vaikus. 2020 metais ugniagesiai ištraukė 123 skenduolius (iš jų 52 asmenys ištraukti vasaros laikotarpiu) bei išgelbėjo 19 gyventojų.

 

 

Gaisrų kilimo ir priežasčių Zarasų rajono savivaldybėje apžvalga

 

Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje 2020 m. kilo 77 gaisrai, palyginus su 2019 metais (109) 29,36 % mažiau. Gaisruose žuvusiųjų pavyko išvengti (2019 m. – 1), tačiau buvo traumuotas 1 žmogus (2019 m. – 2). Gyvenamosios paskirties pastatuose kilo 18 gaisrų (2019 m. – 27), transporto priemonės degė 6 kartus (2019 m. – 7), pagalbinio ūkio paskirties pastatuose – 15 (2019 m – 12), atviroje teritorijoje – 30 (2019m. – 52), iš jų degė: miškas – 2 kartus (2019 m. – 9), pieva – 21 (2019 m. – 29), kita – 7 (2019 m. – 14).

 

Gaisrų kilimo vietos Zarasų rajono savivaldybėje 2016–2020 metais

 

2020 metais Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų PGT pajėgos į iškvietimus buvo išvykusios 176 kartus. Iš jų 68 kartus gesino gaisrus, 72 kartus vykdė gelbėjimo darbus ir 36 kartus vyko į kitus iškvietimus (nepagrįsti iškvietimai, maisto pridegimas, pratybos ir kt.).

Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje kilusių gaisrų pagrindinės priežastys: neatsargus elgesys su ugnimi – 38 (2019 m. – 58), netvarkingi elektros tinklai – 12 (2019 m. – 12), netvarkingos krosnys, dūmtraukiai, šilumos generatoriai, iškritusios kibirkštys – 19 (2019 m. – 21), padegimai – 3 (2019 m. – 7), kitos priežastys – 3 (2019 m. – 5).

 

Gaisrų kilimo priežastys 2016 – 2020 metais

 

Kiekvienais metais daugiausiai gaisrų kyla atvirose teritorijose (41.48 proc. nuo vidutinio gaisrų skaičiaus per metus), daugiausiai gaisrų kyla pavasarį ir per sausringą vasarą.

 

Gaisrų statistika atvirose teritorijose 2016–2020 metais

 

 

 

2020 metais 22 kartus (2019 m. – 27) ugniagesiai gelbėtojai vyko į nepagrįstus iškvietimus.

Be gaisrų gesinimo, Zarasų ugniagesiai per 2020 metus atliko 165 gelbėjimo darbus. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jų atlikta 12,23 proc. mažiau (2019 m. – 188). Ugniagesiai gelbėtojai 44 kartus teikė pagalbą gyventojams buityje, 27 kartus ugniagesiai talkino kitoms specialiosioms tarnyboms, 7 kartus dalyvavo cheminėse avarijose ir radiaciniuose incidentuose, po 4 kartus vykdė gelbėjimo darbus vandenyje ir darbus po transporto avarijų. Gesinant gaisrus ir vykdant gelbėjimo darbus pavyko išgelbėti 4 žmonių gyvybę. 15 kartų vykta į gaisrus ir gelbėjimo darbus kaimyniniuose rajonuose.

 

Per penkerius metus Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje gaisruose žuvo 3 žmonės:

 

Metai

Žuvusiųjų skaičius

Pastato paskirtis

Priežastys

2016

1

Gyvenamoji

Neatsargus elgesys su ugnimi

2017

1

Gyvenamoji

Netvarkinga malkomis kūrenama viryklė

2018

0

 

 

2019

1

Gyvenamoji

Neatsargus elgesys su ugnimi

2020

0

 

 

 

Taip pat 2016–2020 m. buvo gaisruose traumuotų žmonių (iš viso – 10):

 

Metai

Traumuotų skaičius

Pastato paskirtis, kuriame traumuotas

Priežastys

2016

0

 

 

2017

5

3 – Gyvenamoji

2 – Ūkio

3 – Neatsargus elgesys su ugnimi

1 – Be priežiūros palikta elektrinė viryklė

1 – Netvarkingas dūmtraukis

2018

2

2 – Gyvenamoji

1 – Netvarkingas dūmtraukis

1 – Elektros instaliacijos gedimas

2019

2

2 – Gyvenamoji

1 – Elektros instaliacijos gedimas

2 – Neatsargus elgesys su ugnimi

2020

1

1 – Gyvenamoji

1 – Neatsargus elgesys su ugnimi

 

PROBLEMINĖS SRITYS

 

Socialinės asmenų grupės – senyvo amžiaus žmonės, socialiai remtini, asocialūs asmenys.

Žalingi žmonių įpročiai – rūkymas, alkoholis ar kitų svaigiųjų medžiagų vartojimas, įprotis nešienauti, o nudeginti pievas.

Ekonominiai veiksniai – dėl sunkios materialinės padėties gyventojai nesirūpina priešgaisrine sauga gyvenamuosiuose būstuose (pakeisti pasenusią elektros instaliaciją, susiremontuoti krosnis ir dūmtraukius, įsirengti žaibolaidžius, autonominius dūmų signalizatorius).

Iškreiptas visuomenės požiūris – priešgaisriniu saugumu turi rūpintis Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ar kita valstybės, savivaldybės institucija, o ne kiekvienas asmeniškai. Žmonės neturi tvirtos nuostatos gyventi saugiai ir rūpintis saugia aplinka.

Nesilaikoma priešgaisrinės saugos reikalavimų – ignoruojami, nešalinami priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimai.

Neigiami socialiniai reiškiniai – nusikalstamumas, bedarbystė.

Gamtinės oro sąlygos – stichiniai veiksniai, šaltasis periodas.

Apleisti objektai ir teritorija – neprižiūrėti ir apleisti pastatai, netvarkomos atviros teritorijos.

 

ANALIZĖS IŠVADOS

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatymo nuostatomis valstybės ir Savivaldybės institucijos dalyvauja vykdant gaisrų prevencijos programas. Siekiant užtikrinti efektyvesnį bendradarbiavimą tarp Savivaldybės įstaigų ir kitų organizacijų gaisrinės saugos srityje parengta Zarasų rajono savivaldybės gaisrų prevencijos programa, kurioje numatytos pagrindinės gaisrų prevencijos priemonės vykdant gyventojų švietimą priešgaisrinės saugos srityje bei siekiama stiprinti gaisrų prevenciją gyvenamajame sektoriuje ir mažinti gaisrų skaičių.

 

____________________

 

 

Gaisrų prevencijos Zarasų rajono savivaldybėje

2022–2024 metų programos

2 priedas

 

 

GAISRŲ PREVENCIJOS ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE 2022–2024 METŲ PROGRAMOS

PRIEMONIŲ PLANAS

 

Eil. Nr.

Tikslai, uždaviniai ir priemonės

Įgyvendinanti institucija

Įvykdymo laikotarpis (metais)

Lėšų poreikis, Eur

Pastabos

2022

2023

2024

 

1.

Tikslas – užtikrinti gyventojų švietimą gaisrinės saugos srityje

 

 

 

 

 

 

1.1.

 

Uždavinys – šviesti visuomenę, ugdyti žmonių saugos kultūrą

 

 

 

 

 

 

1.1.1.

Priemonė – organizuoti prevencines akcijas, skatinančias laikytis gaisrinės saugos reikalavimų, informuoti visuomenę apie priešgaisrinės saugos užtikrinimo svarbą

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

Seniūnaičiai;

Daugiabučių namų bendrijos

2022–2024

-

-

-

4 prevencinės priemonės per metus

1.1.2.

Priemonė – platinti socialinę reklamą gaisrinės saugos tematika

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

2022–2024

60

70

70

Nuolat

1.1.3.

Priemonė – nuolat informuoti visuomenę per masines informavimo priemones (spaudą, internetą ir t.t.) apie gaisrinės saugos būklę Zarasų r. sav.

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

2022–2024

-

-

-

1 kartas per ketvirtį   

1.2.

Uždavinys – švietimo įstaigose ugdyti vaikų saugos kultūros, gebėjimo saugiai elgtis ekstremaliose situacijose įgūdžius

 

 

 

 

 

 

1.2.1.

Priemonė – rengti gaisrinės saugos akciją „Būk saugus, mokiny!“

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

2022–2024

100

100

100

1 kartą per metus pirmų klasių mokiniams

(Knygutės spalvinimui, skirtukai, plakatai)

1.2.2.

Priemonė – rengti mokomąsias evakuacijos pratybas

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija ;

Zarasų rajono savivaldybės įstaigų vadovai

2022–2024

70

100

70

Per 3 metus visose mokymo įstaigose

(Skystis dūmų mašinai, STOP juosta)

1.2.3.

Priemonė – organizuoti mokinių ir vaikų piešinių ir plakatų gaisrinės ir civilinės saugos tema konkursą, skirtą gaisrinės saugos įgūdžiams ugdyti

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

 

2022–2024

100

100

100

1 kartą per metus

 

1.2.4.

Priemonė – praktiniai užsiėmimai gimnazinių klasių moksleiviams su gesintuvais, gaisrinėmis žarnomis ir aliejaus degimo įrenginio demonstravimas.

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

 

2022–2024

200

200

 

300

 

9 klasių mokiniams 

(Gesintuvų užpildymas 24 vnt. propanas; aliejus, autobuso organizavimas)

1 kartą per metus

1.3.

Uždavinys – gaisrų prevencija gyvenamajame sektoriuje ir gaisruose žūstančių žmonių skaičiaus mažinimas

 

 

 

 

 

 

1.3.1.

Priemonė – gaisrinės saugos žinių sklaida ir gyventojų skatinimas naudotis autonominiais dūmų signalizatoriais vykdant akciją gyvenamajame sektoriuje „Gyvenkime saugiai“

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Zarasų socialinių paslaugų centras

2022–2024

100

100

200

Parengti ir išplatinti ne mažiau nei 1000 lankstinukų gaisrinės saugos žinių klausimais

1.3.2.

Priemonė – sudaryti seniūnijose paramą gaunančių asmenų (šeimų), socialinę riziką patiriančių šeimų, nepasiturinčių bendrai ar vienų gyvenančių asmenų sąrašus

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Zarasų rajono savivaldybės administracijos seniūnijos

 

2022-2024

-

-

-

Lėšų poreikis paaiškės po sąrašų sudarymo

1.3.3.

Priemonė – gerinti savivaldybės gyventojų būstų gaisrinę saugą padedant įsirengti autonominius dūmų signalizatorius

UAB „Zarasų būstas“;

Daugiabučių namų bendrijos;

Sodų bendrijos;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

2022–2024

-

-

-

Patvirtinti autonominių dūmų signalizatorių įrengimo įkainius

1.3.4.

Priemonė – socialinę paramą gaunančių asmenų (šeimų) ir socialinę riziką patiriančių šeimų, pagal 1.3.2 punkte nurodytą asmenų sąrašą, būstuose įrengti autonominius dūmų signalizatorius

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Zarasų socialinių paslaugų centras;

UAB „Zarasų būstas“;

Zarasų PGT

2022–2024

250

 

250

 

200

 

Kiekvienais metais patikrinti ir įrengti ne mažiau kaip 50 autonominiai dūmų signalizatorių (esant poreikiui pakeisti tik baterijas)

1.3.5.

Priemonė – aprūpinti autonominiais dūmų signalizatoriais nepasiturinčių bendrai ar vienų gyvenančių asmenų būstus pagal 1.3.2.punkte nurodytą sąrašą

 

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Zarasų socialinių paslaugų centras

2022–2024

150

150

150

2022 m. aplankyti ne mažiau kaip 50  nepasiturinčių bendrai ar vienų gyvenančių asmenų, pagal 1.3.2. punkte nurodytus sąrašus

1.3.6.

Priemonė – aprūpinti klausos negalią turinčius asmenis specialiais kurtiesiems skirtais autonominiais dūmų detektoriais

Zarasų socialinių paslaugų centras

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

2022-2024

100

200

100

 

2.

Tikslas – gerinti visuomeninės paskirties pastatų gaisrinę būklę

 

 

 

 

 

 

2.1.

Uždavinys – atlikti pastatų priešgaisrinės būklės vertinimą

 

 

 

 

 

 

2.1.1.

„Saugus būstas“ – skirta Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje esančių gyventojų būstų priešgaisrinei būklei įvertinti, informuoti gyventojus apie pirminių gaisro gesinimo priemonių naudojimą, saugų elektros prietaisų ir instaliacijos, šildymo įrenginių, dūmtraukių eksploatavimą, ypatingą dėmesį skiriant socialiai remtinų asmenų gyvenamųjų būstų

Zarasų rajono savivaldybės administracija; 

Zarasų PGT

2022–2024

-

-

-

 

2.1.2.

Priemonė- atlikti pastatų, kuriuose vyksta masiniai renginiai, planinius priešgaisrinius patikrinimus

Zarasų PGT

2022–2023

-

-

-

Nuolat

2.1.3.

Priemonė – atlikti pastatų, kuriuose vyksta masiniai renginiai, neplaninius patikrinimus renginių metu, skiriant išskirtinį dėmesį evakuacijos keliams, pirminėms gaisro gesinimo priemonėms ir galimam atviros ugnies (pirotechnikos) elementų panaudojimui atlikti objektų priešgaisrinius techninius patikrinimus, numatytus metiniame plane

Zarasų PGT

2022–2024

-

-

-

 

Po atlikto  patikrinimo pateikti ataskaitą apie Zarasų savivaldybės administracijai priklausančių pastatų priešgaisrinę būklę

2.2.

Uždavinys – efektyviai šalinti neatitiktis gaisrinės saugos reikalavimams

 

 

 

 

 

 

2.2.1.

Priemonė – parengti ir išleisti lankstinukus, skatinančius IV grupės objektų vadovus patiems užtikrinti gaisrinės saugos reikalavimų vykdymą bei deklaruoti objekto atitiktį priešgaisrinę saugą reglamentuojantiems teisės aktams

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

 

2022–2024

150

100

150

IV grupės objektai – mažos įmonės, kurios nepatenka į priešgaisrinius techninius patikrinimus

3.

Tikslas – užtikrinti greitą ir kokybišką pagalbą gaisro atveju, gerinti pastatų, skirtų gyventi įvairių socialinių grupių asmenims, ir daugiabučių gyvenamųjų namų gaisrinę būklę

 

 

 

 

 

 

3.1.

Uždavinys – užtikrinti gaisrinės technikos privažiavimą prie pastatų

 

 

 

 

 

 

3.1.1.

Priemonė – komisijai įvertinti prie kiekvieno namo esamą situaciją dėl priešgaisrinių pajėgų galimybių privažiuoti prie pastatų

Zarasų savivaldybės administracijos saugaus eismo komisija

2022–2024

-

-

-

Pagal poreikį

 

3.1.2.

Priemonė – kiemų aikštelėse ir keliuose įrengti specialius ženklus, kad gaisrų gesinimo ir gelbėjimo automobiliams būtų laisvas privažiavimas prie pastatų

Zarasų rajono savivaldybės administracijos saugaus eismo komisija

 

2022–2024

-

-

-

Pagal atskirus projektus

 

 

3.1.3.

Priemonė – sodų bendrijose vykdyti patikrinimus, kad gaisrų gesinimo ir gelbėjimo automobiliams bet kuriuo laiku būtų galimybė laisvai pravažiuoti sodų bendrijos keliais

Zarasų PK;

Sodų bendrijos;

Zarasų PGT

2022–2024

-

-

-

2 kartus per metus

3.2.

Uždavinys – užtikrinti Zarasų r. sav. teritorijoje vandens tiekimą gaisrams gesinti ir laisvą prieigą prie vandens šaltinių (gaisrinių hidrantų, rezervuarų, kūdrų ir pan.)

 

 

 

 

 

 

3.2.1.

Priemonė – išnagrinėti esamą situaciją dėl galimų privažiavimų prie vandens šaltinių ir dėl galimų vandens paėmimo vietų

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Sodininkų bendrijų atstovai

 

2022

-

-

-

Vieną kartą per metus

3.2.2.

Pagal išnagrinėta esamą situaciją – įrengti (sutvarkyti) bei pažymėti ženklais Zarasų r. sav. gaisrams gesinti skirtus vandens telkinius, gaisrinių automobilių privažiavimus ir vandens paėmimo vietas prie jų

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Zarasų PGT

 

2023, 2024

300

300

300

Įrengti po 3 vietas per metus (iš viso 6)

3.3.

Uždavinys – organizuoti savanorių ugniagesių, nedalyvaujančių gesinant gaisrus, tačiau vykdančių visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje veiklą

 

 

 

 

 

 

3.3.1.

Priemonė – teikti metodinę pagalbą organizuojant kandidatų į savanorius ugniagesius, nedalyvaujančius gesinant gaisrus, tačiau vykdančių visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje, rengimą

Zarasų PGT;

Jaunimo reikalų koordinatorė

2021–2023

-

-

-

Nuolat

3.4.

Uždavinys – gerinti susijusių su gaisrais ekstremaliųjų situacijų valdymą

 

 

 

 

 

 

3.4.1.

Priemonė – organizuoti Zarasų savivaldybės ekstremaliųjų situacijų Operacijų centro ir Ekstremalių situacijų komisijos narių mokymą

Zarasų rajono savivaldybės administracija

 

2022–2024

-

100

-

1 kartą per metus

3.5.

Uždavinys – užtikrinti Zarasų m. gyventojų saugią evakuaciją iš daugiabučių gyvenamųjų namų.

 

 

 

 

 

 

3.5.1.

Priemonė – organizuoti, kad būtų atliktas evakuacinių laiptinių techninės būklės vertinimas, atitinkantis gaisrinės saugos normatyvinių dokumentų reikalavimus

Zarasų rajono savivaldybės administracija:

UAB „Zarasų būstas“;

Daugiabučių namų administratoriai;

Zarasų PGT

2022, 2023

-

-

-

 

3.5.2

Priemonė – patikrinti savivaldybei priklausančių būstų bendro naudojimo patalpų, evakuacijos kelių ir išėjimų atitikimą gaisrinės saugos reikalavimams

Zarasų rajono savivaldybės administracija:

UAB „Zarasų būstas“;

Daugiabučių namų administratoriai;

Zarasų PGT

2022,2023

-

-

-

Kartą per pusmetį

4.

Tikslas – atviroje teritorijoje gaisrams ne.

 

 

 

 

 

 

4.1.

Uždavinys – sumažinti gaisrų riziką atviroje Zarasų savivaldybės teritorijoje

 

 

 

 

 

 

4.1.1.

Priemonė – supažindinti gyventojus per vietines informavimo priemones apie saugų elgesį gamtoje

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija

2022–2024

-

-

-

3 kartus per metus

4.1.2.

Priemonė – susitikti su Zarasų religinių bendruomenių atstovais ir paraginti, kad jie informuotų bendruomenės narius saugiai elgtis su ugnimi ir nedeginti sausos žolės

Zarasų PGT

2022–2024

-

-

-

1 kartą per metus

4.3.

Uždavinys –pašalinti degių ir gamtai pavojingų atliekų sankaupas ne tam tikslui skirtose vietose

 

 

 

 

 

 

4.3.1.

Priemonė – vykdyti patikrinimus Zarasų r. sav. teritorijoje (ar pagal jau turimą gautą informaciją), siekiant nustatyti nelegalias šiukšlių išmetimo vietas, organizuojant/kontroliuojant jų sutvarkymą, o esant poreikiui taikyti administracines poveikio priemones

Zarasų PGT;

Zarasų rajono savivaldybės administracija;

Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Zarasų m. agentūros atstovas

2022–2024

-

-

-

2 kartus per metus

Išlaidos priemonių vykdymui (Eur)

1580

1770

1740

 

 

 

 

_____________________________