LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO 2004 m. vasario 25 d. įsakymo nr. I-40 „DĖL REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO PAKEITIMO

 

2015 m. birželio 2 d. Nr. I-139

Vilnius

 

1.    P a k e i č i u Rekomendacijas dėl prokuroro veiklos organizuojant ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujant, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2004 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. I-40 „Dėl rekomendacijų patvirtinimo“, ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).

2.    S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

3.    P a v e d u Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir teritorinių prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                             Darius Valys

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2004 m. vasario 25 d.

įsakymu Nr. I-40

(Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2015 m. birželio 2 d.

įsakymo Nr. I-139 redakcija)

 

REKOMENDACIJOS

DĖL IKITEISMINIO TYRIMO ORGANIZAVIMO IR VADOVAVIMO JAM

 

 

I. SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo organizavimo ir vadovavimo jam (toliau – Rekomendacijos) paskirtis – apibendrinti nuostatas, reglamentuojančias prokuroro veiklą organizuojant ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujant, kontroliuojant ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą baudžiamajame procese, taip pat nustatyti ikiteisminio tyrimo pareigūno, ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovo, prokuroro ir aukštesniojo prokuroro sąveikos būdus, formas ir ypatumus, aptarti atskirus ikiteisminio tyrimo organizavimo aspektus, suvienodinti šios srities procesinės veiklos praktiką.

2.  Rekomendacijos parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (toliau – BPK), Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymu (toliau – Prokuratūros įstatymas) ir kitais teisės aktais.

3.  Tinkamas ikiteisminio tyrimo atlikimas, organizavimas, vadovavimas jam ir kontrolė užtikrina BPK 1 straipsnyje įtvirtintą baudžiamojo proceso paskirtį – ginant žmogaus ir piliečio teises bei laisves, visuomenės ir valstybės interesus greitai, išsamiai atskleisti nusikalstamas veikas ir tinkamai pritaikyti įstatymą, kad nusikalstamą veiką padaręs asmuo būtų teisingai nubaustas ir niekas nekaltas nebūtų nuteistas.

4.  Vadovavimas ikiteisminiam tyrimui – nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo momento iki proceso sprendimo, kuriuo baigiamas ikiteisminis tyrimas, priėmimo prokuroro vykdoma procesinė veikla, kuria įgyvendinamos BPK įtvirtintos prokuroro teisės ir pareigos ikiteisminio tyrimo metu priimti sprendimus dėl tyrimo krypties ir apimties, proceso eigos ir baigties.

Prokuroro vadovavimas ikiteisminiam tyrimui pasireiškia ikiteisminio tyrimo pareigūnui privalomais nurodymais ir pavedimais atlikti tyrimo veiksmus, sprendimais pačiam atlikti tyrimą ar atskirus ikiteisminio tyrimo veiksmus, taip pat sprendimais dėl procesinių prievartos priemonių taikymo, ikiteisminio tyrimo baigties ir kt.

5.  Ikiteisminio tyrimo organizavimas – nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo momento iki proceso sprendimo, kuriuo baigiamas ikiteisminis tyrimas, priėmimo prokuroro vykdoma procesinė veikla, apimanti prokuroro organizacinių rašytinių ir žodinių pavedimų, sprendimų ir nurodymų, kuriais siekiama, kad tam tikri ikiteisminio tyrimo veiksmai ir visas ikiteisminis tyrimas būtų atliktas efektyviausiu ir optimaliausiu būdu, visumą.

Prokuroro vykdomas ikiteisminio tyrimo organizavimas pasireiškia sprendimais dėl pavedimo atlikti ikiteisminį tyrimą tam tikrai ikiteisminio tyrimo įstaigai, dėl veiksmų, priskirtų prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo kompetencijai, atlikimo būtinybės ir laiko, taip pat sprendimais sudaryti tyrimo grupę, sujungti, atskirti tyrimus ir kt.

6.  Ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklos kontrolė – nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo momento iki proceso sprendimo, kuriuo užbaigiamas ikiteisminis tyrimas, priėmimo prokuroro vykdoma procesinė veikla, kuria siekiama užtikrinti ikiteisminio tyrimo teisėtumą, apimanti prokuroro atliekamų ikiteisminio tyrimo pareigūnų procesinės veiklos priežiūros, tikrinimo, įvertinimo ir atsakomybės reikalavimo veiksmų ir sprendimų visumą.

Prokuroro vykdoma ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklos kontrolė pasireiškia skundų dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmų ir sprendimų nagrinėjimu, sprendimais nušalinti ikiteisminio tyrimo pareigūnus, teikti reagavimo raštus dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmų ar iškelti ikiteisminio tyrimo pareigūnui drausmės bylą ir kt.

7.  Pagal teisės aktų nustatytą kompetenciją organizuodamas ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaudamas, kontroliuodamas ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą baudžiamajame procese, siekdamas užtikrinti baudžiamojo proceso paskirtį (BPK 1 str. 1 d.) ir vykdydamas pareigą imtis visų įstatymų numatytų priemonių, kad per trumpiausią laiką būtų atliktas tyrimas ir atskleista nusikalstama veika (BPK 2 str.), prokuroras užtikrina ikiteisminio tyrimo teisėtumą ir atlikimą per trumpiausią laiką, proceso dalyvių teises ir galimybę jomis pasinaudoti, parenka efektyvias ir proporcingas procesines prievartos priemones, nustato ir keičia tyrimo kryptis, kad ikiteisminis tyrimas būtų atliktas greitai, racionaliai ir efektyviai.

8.  Prokuroras užtikrina, kad atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, kurių ypatumus nustato BPK (pvz., BPK 128, 150 str. ir kt.), būtų laikomasi įstatymo reikalavimų dėl veiksmų atlikimo eigos ir procesinio įforminimo.

9.  Organizuodamas ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaudamas, kontroliuodamas ikiteisminio tyrimo pareigūnų procesinę veiklą prokuroras vadovaujasi bendraisiais baudžiamojo proceso principais, taip pat ikiteisminio tyrimo teisėtumo ir teisingumo, asmeninės atsakomybės, tiesioginio ir nepertraukiamo vadovavimo, kokybės ir operatyvumo reikalavimais, veiksmų planavimo ir koordinavimo, protingumo, ekonomiškumo ir kitais principais.

10.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas organizuoja ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio veiklą ir kontroliuoja ikiteisminio tyrimo pareigūnų procesinę veiklą taip, kad per trumpiausią laiką būtų kokybiškai atliktas tyrimas ir atskleista nusikalstama veika, pagal kompetenciją padeda prokurorui užtikrinti efektyvų ikiteisminio tyrimo organizavimą ir vadovavimą jam.

 

II. SKYRIUS

IKITEISMINIO TYRIMO ORGANIZAVIMAS IR PROCESINĖS VEIKLOS KONTROLĖ

 

11.  Organizuodamas ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaudamas prokuroras privalo pats atlikti veiksmus, kurie BPK yra priskirti prokuroro kompetencijai. Šiuos veiksmus pavesti atlikti ikiteisminio tyrimo pareigūnui prokuroras gali tik BPK ar kitų teisės aktų nustatytais atvejais.

12.  Organizuodamas ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaudamas prokuroras turi teisę:

12.1.  reikalauti, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnas pateiktų susipažinti ikiteisminio tyrimo medžiagą, atvyktų aptarti tyrimo eigą ir rezultatus;

12.2.  nustatyti pranešimų apie ikiteisminio tyrimo eigą pateikimo periodiškumą;

12.3.  esant bet kuriai ikiteisminio tyrimo stadijai sudaryti ikiteisminio tyrimo planą ar pavesti jį sudaryti ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui;

12.4.  duoti ikiteisminio tyrimo pareigūnui žodinius ar rašytinius nurodymus ir pavedimus;

12.5.  nustatyti ikiteisminio tyrimo ar atskirų proceso veiksmų atlikimo terminus;

12.6.  reikalauti pateikti informaciją apie duotų pavedimų ir nurodymų įvykdymą;

12.7.  pats atlikti reikalingus ikiteisminio tyrimo veiksmus;

12.8.  reagavimo raštu informuoti ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovą apie atliekamo ikiteisminio tyrimo trūkumus ir tyrimo metu padarytus pažeidimus, galimą ikiteisminį tyrimą atliekančio pareigūno kvalifikacijos stoką, profesinės etikos nesilaikymą, netinkamą darbo organizavimą ir Prokuratūros įstatymo nustatyta tvarka reikalauti pašalinti nustatytus trūkumus ir pažeidimus, siūlyti imtis priemonių, kad tokie atvejai nepasikartotų arba pavesti atlikti ikiteisminį tyrimą kitam ikiteisminio tyrimo pareigūnui ar jų grupei;

12.9.  nutarimu iškelti drausmės bylą ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui;

12.10.  motyvuotu raštu ikiteisminio tyrimo įstaigos vadovui siūlyti paskatinti ikiteisminį tyrimą atliekantį pareigūną už pavyzdingo darbo rezultatus.

13.  Tais atvejais, kai ikiteisminio tyrimo pareigūnas ir ikiteisminio tyrimo įstaigos padalinio vadovas nesutinka su tyrimui vadovaujančio prokuroro žodiniais nurodymais ar pavedimais, prokuroras tokius nurodymus ir pavedimus išdėsto raštu ir pateikia vykdyti ikiteisminio tyrimo pareigūnui.

14.  Ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas asmeniškai atsako už tai, kad proceso veiksmai būtų atlikti laiku ir kokybiškai, ir pagal savo kompetenciją privalo:

14.1.  vadovautis ikiteisminio tyrimo teisėtumo ir teisingumo, asmeninės atsakomybės, kokybės, veiksmų planavimo ir operatyvumo reikalavimais, protingumo, ekonomiškumo ir kitais bendraisiais baudžiamojo proceso principais;

14.2.  ikiteisminio tyrimo metu atlikti visus reikiamus proceso veiksmus ir išnaudoti visas galimybes nustatyti nusikalstamą veiką padariusį asmenį (rašytinio ar žodinio prokuroro nurodymo nebuvimas neatleidžia ikiteisminio tyrimo pareigūno nuo šios pareigos);

14.3.  atlikti išsamų ikiteisminį tyrimą per trumpiausią laiką, stengiantis, kad sudėtingų bylų tyrimas truktų ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo pirmosios įtariamojo apklausos (planuoti tyrimo veiksmus, numatant realius jų atlikimo terminus, organizuoti darbą atsižvelgiant į turimų ikiteisminių tyrimų prioritetus ir kt.), o esant sąlygoms taikyti supaprastintą baudžiamąjį procesą apie tai informuoti ikiteisminį tyrimą kontroliuojantį prokurorą;

14.4.  nedelsiant informuoti ikiteisminio tyrimo įstaigos ar padalinio vadovą ir prokurorą apie tyrimo metu kylančias problemas, trukdančias pasiekti ikiteisminio tyrimo tikslus, taip pat pranešti prokurorui apie būtinybę taikyti BPK 163 straipsnio 1 dalyje numatytas prievartos priemones proceso dalyviams ar kitiems asmenims, nevykdantiems pareigūno nurodymų;

14.5.  ikiteisminio tyrimo metu gavus proceso dalyvių prašymus ir skundus, kurių nagrinėjimas priskiriamas prokuroro kompetencijai, nedelsiant apie tai informuoti prokurorą ir jam pateikti sprendimui priimti reikalingą medžiagą;

14.6.  motyvuotu raštu, kuris gali būti perduodamas ir elektroninio ryšio priemonėmis, nedelsiant kreiptis į prokurorą, kai būtina taikyti procesines prievartos priemones, kurias gali skirti prokuroras ar ikiteisminio tyrimo teisėjas, ir pateikti šiems klausimams spręsti reikalingą medžiagą;

14.7.  pagal kompetenciją ikiteisminio tyrimo metu užtikrinti BPK numatytas proceso dalyvių teises ir sudaryti galimybę jomis naudotis;

14.8.  vykdyti žodinius ir rašytinius prokuroro pavedimus bei nurodymus, informuoti prokurorą apie pavedimo, nurodymo įvykdymą arba apie priežastis, dėl kurių pavedimas ar nurodymas nebuvo įvykdytas.

15.  Siekiant užtikrinti, kad kiekvienas nuo nusikalstamos veikos nukentėjęs asmuo turėtų realias galimybes pasinaudoti įstatymo jam suteiktomis teisėmis ir išvengti nepagrįsto apsunkinimo jomis pasinaudoti, prokuroras ir ikiteisminio tyrimo pareigūnas kiekvienu atveju turi įvertinti asmens, pagal kurio skundą, pareiškimą ar pranešimą pradėtas ikiteisminis tyrimas, tiesioginį suinteresuotumą procesu bei sąsajas su ikiteisminiu tyrimu (kaip vienas ar kitas proceso sprendimas ar veiksmas yra tiesiogiai susijęs su asmens konstitucinėmis teisėmis ir laisvėmis, tarp jų ir teise savo pažeistas teises ginti teismine tvarka) ir nustačius, kad asmeniui dėl nusikalstamos veikos padaryta žala, nedelsiant pripažinti jį nukentėjusiuoju.

16.  Esant bet kuriai ikiteisminio tyrimo stadijai ikiteisminio tyrimo pareigūnas gali motyvuotai išreikšti prokurorui savo siūlymus dėl ikiteisminio tyrimo strategijos, taktikos, perspektyvos, tiriamos versijos, nusikalstamų veikų kvalifikavimo (perkvalifikavimo), prokuroro kompetencijai priskirtinų atlikti veiksmų, proceso sprendimų dėl ikiteisminio tyrimo užbaigimo ir jų formos, taip pat informuoti ikiteisminio tyrimo įstaigos ar padalinio vadovą apie neteisėtus ar perteklinius prokuroro pavedimus ir nurodymus, profesinės etikos nesilaikymą, kitus prokuroro darbo trūkumus.

17.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas, turėdamas visas BPK numatytas ikiteisminio tyrimo pareigūno teises ir pareigas, pagal savo kompetenciją atsako už jam pavaldžių įstaigos ar jos padalinio, kurių pagrindinė ar viena iš funkcijų yra atlikti ikiteisminį tyrimą, pareigūnų darbo organizavimą ir jų procesinės veiklos kontrolę ir privalo:

17.1.  atsižvelgdamas į ikiteisminio tyrimo pobūdį pavesti ikiteisminį tyrimą atlikti vienam ar keliems pavaldiems pareigūnams;

17.2.  esant didelės apimties ikiteisminiam tyrimui, prireikus žodžiu ar raštu pavesti pavaldiems pareigūnams (neįtrauktiems į ikiteisminio tyrimo grupės sudėtį) atlikti atskirus proceso veiksmus;

17.3.  kontroliuoti, kad pavaldžių pareigūnų atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose būtų atlikti būtini proceso veiksmai, išnaudotos visos galimybės nustatyti nusikalstamą veiką padariusius asmenis ir nusikalstamos veikos būtų ištirtos greitai ir išsamiai;

17.4.  kontroliuoti, kad nebūtų atliekami pertekliniai ir nebūtini proceso veiksmai, kuriais negaunama jokių duomenų, turinčių reikšmės tyrimui;

17.5.  atsižvelgdamas į nusikalstamos veikos sunkumą, ikiteisminio tyrimo apimtį, prioritetą, spręsti dėl būtinumo pareigūnui sudaryti rašytinį proceso veiksmų planą, o jei tyrimo planas sudarytas, kontroliuoti jo vykdymą;

17.6.  organizuoti ir kontroliuoti prokuroro nurodymų ir pavedimų vykdymą;

17.7.  kontroliuoti, kad būtų laikomasi BPK 176 straipsnyje nustatytų ikiteisminio tyrimo terminų ir užtikrinti, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnai vykdytų Ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarkos aprašo reikalavimus;

17.8.  užtikrinti, kad atlikus visus būtinus proceso veiksmus ikiteisminis tyrimas nedelsiant būtų perduotas prokurorui priimti proceso sprendimą;

17.9.    užtikrinti ikiteisminio tyrimo atlikimo tęstinumą – tyrimą atliekančio pareigūno atostogų, komandiruotės ar ligos metu jo žinioje esančias ikiteisminio tyrimo bylas perduoti kitam pareigūnui, kai būtina atlikti proceso veiksmus, tęsti procesinių prievartos priemonių taikymo ar ikiteisminio tyrimo terminus ir kt.;

17.10.  užtikrinti, kad ikiteisminio tyrimo medžiaga būtų nedelsiant pateikta prokurorui, kai prokuroras jos pareikalauja arba kai reikia priimti prokuroro kompetencijai priskirtą proceso sprendimą, atlikti proceso veiksmą, kai gautas proceso dalyvio prašymas ar skundas, kurio nagrinėjimas priskirtas prokuroro kompetencijai.

18.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas gali prokurorui motyvuotai pareikšti nuomonę apie ikiteisminio tyrimo strategiją, taktiką, perspektyvą, tiriamas versijas, nusikalstamų veikų kvalifikavimą (perkvalifikavimą), prokuroro kompetencijai priskirtus atliktinus veiksmus ir proceso sprendimus dėl ikiteisminio tyrimo užbaigimo.

Prokuroro reikalavimu ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytus siūlymus turi išdėstyti raštu.

19.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovo nurodymai ir pavedimai dėl ikiteisminio tyrimo eigos negali prieštarauti ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro nurodymams ir pavedimams.

Nesutikdamas su prokuroro nurodymu ar pavedimu dėl proceso veiksmų ir sprendimų arba gavęs tokią informaciją iš pavaldaus pareigūno, ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas gali apie tai motyvuotai informuoti aukštesnįjį prokurorą.

Prieštaravimus sprendžia aukštesnysis prokuroras.

20.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas atsako už ikiteisminių tyrimų dėl baudžiamųjų nusižengimų, nesunkių ir apysunkių nusikaltimų, kai nėra nustatyti nusikalstamą veiką padarę asmenys, išskyrus dėl nusikaltimų pagal Seimo nustatytas prioritetines sritis, atlikimo priežiūrą, iki bus nustatyti nusikalstamą veiką padarę asmenys, ir užtikrina, kad ikiteisminio tyrimo medžiaga būtų laiku pateikta prokurorui, kai yra pakankamas pagrindas priimti BPK 31 straipsnyje ar 212 straipsnio 1 punkte numatytus sprendimus.

Prokuroras organizuoja šiuos ikiteisminius tyrimus ir jiems vadovauja, duodamas pavedimą ikiteisminio tyrimo įstaigai nustatyti nusikalstamą veiką padariusius asmenis; spręsdamas procesinių prievartos priemonių taikymo klausimus nagrinėdamas proceso dalyvių ar asmenų, kuriems taikytos procesinės prievartos priemonės, skundus; tęsdamas ikiteisminio tyrimo terminus.

Atsižvelgęs į visas tiriamos nusikalstamos veikos padarymo aplinkybes (nusikalstamos veikos padariniai, didelė visuomeninė reikšmė, nukentėjusiųjų skaičius ir pan.), prokuroras gali nesilaikyti šio punkto antrojoje pastraipoje nurodytos nusikalstamų veikų tyrimo organizavimo tvarkos.

21.  Tiriant Rekomendacijų 20 punkte nurodytas nusikalstamas veikas, kai nėra nustatyti jas padarę asmenys, ikiteisminio tyrimo medžiaga, pranešimai apie ikiteisminio tyrimo eigą, ikiteisminio tyrimo planai prokurorui nesiunčiami, jei prokuroras nenusprendžia kitaip.

22.  Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, tiriantis Rekomendacijų 20 punkte nurodytą nusikalstamą veiką ir nustatęs šią veiką padariusį asmenį (surašius pranešimą apie įtarimą arba gavus duomenų apie galimą nusikalstamą veiką įvykdžiusį asmenį (asmenis), nedelsdamas apie tai informuoja ikiteisminio tyrimo įstaigos padalinio vadovą ir prokurorą.

23.  Tiriant Rekomendacijų 20 punkte nurodytas nusikalstamas veikas, ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas, be Rekomendacijų 17 punkte nurodytų pareigų, privalo užtikrinti, kad:

23.1.  esant būtinybei ikiteisminio tyrimo pareigūnai pateiktų derinti tyrimo veiksmų planą;

23.2.  paaiškėjus BPK 3 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms byla per protingą terminą būtų perduota prokurorui;

23.3.  atlikus visus plane numatytus veiksmus (jei planas buvo sudarytas) ir nenustačius nusikalstamą veiką padariusių asmenų ikiteisminio tyrimo medžiaga būtų perduota prokurorui;

23.4.  reikiama ikiteisminio tyrimo medžiaga kartu su motyvuotu ikiteisminio tyrimo pareigūno raštu būtų nedelsiant pateikta prokurorui, kai būtina taikyti procesines prievartos priemones, kurias gali skirti prokuroras ar ikiteisminio tyrimo teisėjas. 

24.     Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio, kuriam pavesta surasti ir (ar) sulaikyti nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpusį įtariamąjį, vadovas atsako už pasislėpusio įtariamojo paieškos organizavimą ir vykdymą.

Prokuroras turi užtikrinti, kad bylose, kuriose yra paskelbta įtariamojo paieška, būtų atlikti visi būtini proceso veiksmai nesant įtariamojo. 

 

III. SKYRIUS

TYRIMO GRUPIŲ SUDARYMAS

 

25.  Dėl ypatingo bylos sudėtingumo ar didelės apimties gali būti sudaryta tyrimo grupė ikiteisminiam tyrimui atlikti, o organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti gali būti pavedama kelių prokurorų grupei.

26.  Tyrimo grupė gali būti sudaroma iš vienos ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnų, kelių skirtingų ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų, prokurorų arba iš vienos ar kelių ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų ir prokurorų (mišri tyrimo grupė).

27.  Tyrimo grupei vadovauja tyrimo grupės vadovas. Kai tyrimo grupė sudaryta iš ikiteisminio tyrimo pareigūnų, vadovu skiriamas ikiteisminio tyrimo pareigūnas, o kai tyrimo grupė sudaryta iš prokurorų arba yra mišri, vadovu skiriamas prokuroras. Tyrimo grupės vadovas turi teisę duoti grupės nariams nurodymus ir pavedimus dėl tyrimo veiksmų.

28.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovas gali sudaryti ikiteisminio tyrimo grupę iš pavaldžių ikiteisminio tyrimo pareigūnų. Tyrimo grupė sudaroma ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovo rezoliucija arba nutarimu.

Tyrimo grupė gali būti naikinama ar jos sudėtis keičiama ją sudariusio ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovo arba kito aukštesniojo vadovo priimtu atskiru nutarimu arba rezoliucija, jei tyrimo grupė buvo sudaryta rezoliucija.

29.  Tyrimo grupė iš kelių skirtingų ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų sudaroma prokuroro arba aukštesniojo prokuroro nutarimu. Sprendimą sudaryti tyrimo grupę priima tas prokuroras ar aukštesnysis prokuroras, kuris pagal kompetenciją gali šioms ikiteisminio tyrimo įstaigoms pavesti atlikti ikiteisminį tyrimą.

30.  Tyrimo grupė iš kelių prokurorų sudaroma aukštesniojo prokuroro, kuris yra aukštesnysis visiems į tyrimo grupės sudėtį įtrauktiems prokurorams, sprendimu. Į tyrimo grupę negali būti įtrauktas prokuroras, kuris tyrimo grupės vadovui yra aukštesnysis prokuroras.

31.  Tyrimo grupė, sudaryta iš kelių prokurorų, naikinama ar jos sudėtis keičiama to paties ar kito aukštesniojo prokuroro nutarimu.

32.  Tyrimo grupė iš vienos ar kelių skirtingų ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų ir prokurorų sudaroma, keičiama ir naikinama aukštesniojo prokuroro nutarimu. Tyrimo grupės prokurorai atlieka ikiteisminį tyrimą ir jį organizuoja, o tyrimo grupės vadovas jam vadovauja.

33.  Jei planuojamos sudaryti tyrimo grupės narys yra centrinės ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnas, sprendimą dėl tyrimo grupės priima Generalinės prokuratūros departamento (skyriaus) vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas).

34.  Tyrimo grupės, sudarytos iš vienos ar kelių skirtingų ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų ir prokurorų arba tik prokurorų, vadovas turi teisę duoti nurodymus ir pavedimus dėl tyrimo veiksmų ir grupės nariams prokurorams, ir ikiteisminio tyrimo pareigūnams, tačiau kiekvienas tyrimo grupės prokuroras sprendimus priima savarankiškai ir vienvaldiškai.

35.  Jei tyrimo grupė sudaryta iš prokurorų, yra mišri arba tyrimą organizuoja kelių prokurorų grupė, galutinius sprendimus byloje (pvz., nutraukti ikiteisminį tyrimą, surašyti kaltinamąjį aktą ir pan.) priima tyrimo grupės vadovas.

36.  Skundus dėl tyrimo grupės, sudarytos iš ikiteisminio tyrimo pareigūnų ir prokurorų, ikiteisminio tyrimo pareigūnų, veiksmų ir nutarimų nagrinėja grupės vadovas, o dėl tyrimo grupės prokurorų – aukštesnysis prokuroras. Prašymus ikiteisminio tyrimo klausimais nagrinėja tyrimo grupės vadovas arba jo žodiniu ar rašytiniu pavedimu grupės prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas.

37.  Apie tyrimo grupės sudarymą proceso dalyviai neinformuojami.

38.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos, jos padalinio vadovo ar prokuroro sprendimai dėl tyrimo grupės sudarymo neskundžiami, tačiau proceso dalyviai BPK nustatyta tvarka turi teisę tyrimo grupės nariui ar vadovui pareikšti nušalinimą BPK nustatyta tvarka.

 

IV. SKYRIUS

IKITEISMINIO TYRIMO KONTROLĖS PERDAVIMAS KITAI PROKURATŪRAI, PAVEDIMAS ATLIKTI TYRIMĄ KITAI IKITEISMINIO TYRIMO ĮSTAIGAI

 

39.  Ikiteisminis tyrimas atliekamas toje ikiteisminio tyrimo įstaigoje, kurios veiklos teritorijoje padaryta nusikalstama veika (BPK 174 str. 1 d.) ir kuri pagal savo kompetenciją galėtų išsamiai ir per trumpiausią laiką atlikti ikiteisminį tyrimą bei atskleisti nusikalstamą veiką (BPK 1, 2 ir 165 str.).

40.  Jei ikiteisminis tyrimas pradėtas kitoje vietovėje, nei padaryta nusikalstama veika, jis turi būti perduotas ikiteisminio tyrimo įstaigai pagal veiklos teritoriją. Ikiteisminis tyrimas perduodamas pagal nustatytą kompetenciją aukštesniojo prokuroro sprendimu.

41.  Jei nusikalstamos veikos padarytos kelių ikiteisminio tyrimo įstaigų veiklos teritorijose, ikiteisminį tyrimą dėl visų nusikalstamų veikų paprastai atlieka ta ikiteisminio tyrimo įstaiga, kurios veiklos teritorijoje padaryta daugiausia nusikalstamų veikų, o kai kelių įstaigų veiklos teritorijose padarytas vienodas nusikalstamų veikų skaičius, ikiteisminį tyrimą paprastai atlieka ta įstaiga, kurios veiklos teritorijoje padaryta paskutinė nusikalstama veika.

Sprendžiant, kuriai ikiteisminio tyrimo įstaigai perduoti atlikti ikiteisminį tyrimą, atsižvelgiama ir į jau atlikto tyrimo apimtį, sudėtingumą, taikytas procesines prievartos priemones, tyrimo stadiją bei kitas aplinkybes, lemiančias tolesnio tyrimo veiksmingumą.

42.  Kai nusikalstama veika padaryta užsienyje, paprastai ikiteisminis tyrimas atliekamas toje ikiteisminio tyrimo įstaigoje, kurios veiklos teritorijoje yra paskutinė žinoma įtariamojo gyvenamoji vieta. Jei asmuo nenustatytas, jo gyvenamoji vieta nežinoma arba jis gyvena užsienyje, ikiteisminis tyrimas atliekamas toje ikiteisminio tyrimo įstaigoje, kurioje gautas skundas, pareiškimas ar pranešimas apie nusikalstamą veiką.

43.  Kitoje vietovėje, nei padaryta nusikalstama veika, pradėtas ikiteisminis tyrimas toje vietovėje gali būti tęsiamas pagal kompetenciją aukštesniojo prokuroro sprendimu.

44.  Jeigu ikiteisminį tyrimą tikslinga atlikti kitoje teritorijoje, nei padaryta nusikalstama veika, ikiteisminis tyrimas perduodamas pagal nustatytą kompetenciją aukštesniojo prokuroro motyvuotu sprendimu (BPK 174 str. 2 d., 3 d.).

45.  Kilusius nesutarimus dėl ikiteisminio tyrimo vietos sprendžia abiem ginčo šalims aukštesnysis prokuroras.

46.  Sprendimas perduoti organizuoti ikiteisminį tyrimą kitai teritorinei prokuratūrai įforminamas atskiru raštu, trumpai nurodant perdavimo motyvus.

47.  Sprendžiant ikiteisminio tyrimo perdavimo klausimą būtina siekti, kad ikiteisminis tyrimas būtų perduodamas per kuo trumpesnį laiką nuo tyrimo pradėjimo ar aplinkybių, pagrindžiančių tyrimo perdavimo būtinumą, paaiškėjimo. Būtina užtikrinti, kad perduodamo ikiteisminio tyrimo terminas būtų ne trumpesnis kaip vienas mėnuo, iki kardomųjų priemonių ar kitų procesinių prievartos priemonių taikymo pabaigos būtų likęs ne mažiau kaip vienas mėnuo, būtų atlikti visi neatidėliotini proceso veiksmai, kurių vėlesnis atlikimas kitos vietovės ikiteisminio tyrimo įstaigoje būtų apsunkintas ar negalimas.

48.  Sprendžiant, kuriai ikiteisminio tyrimo įstaigai pavesti atlikti ikiteisminį tyrimą, būtina atsižvelgti į tai, kas atliko kriminalinės žvalgybos tyrimą, kur yra ikiteisminio tyrimo įstaigos padalinio buveinė ar tyrėjo darbo vieta, įvertinti tyrėjų patirtį tiriant tokios kategorijos nusikalstamas veikas ir kitas aplinkybes, lemiančias tolesnio tyrimo veiksmingumą.

49.  Nustačius, kad ikiteisminis tyrimas bus efektyviau atliekamas kitoje ikiteisminio tyrimo įstaigoje, prokuroras motyvuotu raštu (tarnybiniu pranešimu) gali kreiptis į aukštesnįjį prokurorą dėl pavedimo atlikti tyrimą kitai ikiteisminio tyrimo įstaigai.

50.  Jei ikiteisminį tyrimą tikslinga pavesti atlikti kitai ikiteisminio tyrimo įstaigai, kurią pagal nustatytą kompetenciją kontroliuoja kita prokuratūra, teritorinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras arba jo pavaduotojas motyvuotu prašymu pavesti organizuoti ikiteisminį tyrimą kitai teritorinei prokuratūrai kreipiasi į įgaliojimus tai padaryti turintį aukštesnįjį prokurorą, kuris vadovaudamasis Prokuratūros įstatymo 15 straipsniu, BPK 171 straipsnio 2 dalies 3 punktu ar BPK 174 straipsnio 2 dalimi sprendžia, kuriai teritorinei prokuratūrai pavesti organizuoti ikiteisminį tyrimą.

51.  Apygardos prokuratūros apylinkės prokuratūros prokuroras, pradėjęs ikiteisminį tyrimą, gavęs ikiteisminio tyrimo įstaigos pranešimą apie pradėtą ikiteisminį tyrimą arba ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjus aplinkybėms apie galimai padarytą nusikalstamą veiką, pagal kompetenciją priskirtiną apygardos prokuratūros specializuotam skyriui, šį pranešimą ar sprendimui priimti reikalingą medžiagą nedelsdamas perduoda apygardos prokuratūrai.

Sprendimą, kam perduoti organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti, priima apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas).

52.  Tais atvejais, kai ikiteisminį tyrimą atlikęs, organizavęs ar jam vadovavęs apygardos prokuratūros specializuoto skyriaus prokuroras nustato, kad tiriama veika nėra teisminga apygardos teismui arba nėra nusikalstamos veikos, pagal kompetenciją priskirtinos apygardos prokuratūros specializuotam skyriui, požymių, siekiant užtikrinti tyrimo organizavimo tęstinumą, atlikimo greitumą, išsamumą ir proceso ekonomiškumą, ikiteisminį tyrimą paprastai toliau atlieka ar jį organizuoja tas pats prokuroras. Pavesti kitam prokurorui organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti gali apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas).

 

V. SKYRIUS

AUKŠTESNIOJO PROKURORO VYKDOMA KONTROLĖ

 

53.  Aukštesnysis prokuroras, vadovaudamasis BPK 170 straipsnio nuostatomis, kontroliuoja, kaip vykdoma prokuroro veikla organizuojant ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujant. Kontrolę aukštesnysis prokuroras gali vykdyti pats arba pagal Lietuvos Respublikos prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatus (toliau – Kompetencijos nuostatai) perduoti kitam aukštesniajam prokurorui (Prokuratūros įstatymo 15 str. 4 d.).

54.  Aukštesnysis prokuroras, nagrinėdamas proceso dalyvio skundą arba savo iniciatyva, nustato prokuroro padarytus proceso įstatymų pažeidimus, panaikina neteisėtus ar nepagrįstus prokuroro priimtus nutarimus ir duoda prokurorui privalomus nurodymus, išskyrus nurodymą, kokį proceso sprendimą priimti (BPK 170 str. 5 d.).

55.  Aukštesnysis prokuroras neturi teisės nušalinti prokuroro nuo ikiteisminio tyrimo. Prokuroro nušalinimo klausimą sprendžia ikiteisminio tyrimo teisėjas (BPK 60 str.). Tais atvejais, kai ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras nusišalina, prokuroras, kuris jam yra aukštesnysis, sprendžia dėl nusišalinimo pagrįstumo ir priima vieną iš šių sprendimų:

55.1.  pavesti toliau organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti nusišalinimą pateikusiam prokurorui, jei pripažįsta nusišalinimą nepagrįstu;

55.2.  pavesti toliau organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti kitam prokurorui, jei pripažįsta nusišalinimą pagrįstu.

56.  Rekomendacijų 55.2 papunktyje nurodytas aukštesniojo prokuroro sprendimas įforminamas rašytine rezoliucija, užrašoma ant rašytinio prokuroro pareiškimo dėl nusišalinimo.

57.  Rekomendacijų 55.1 papunktyje nurodytas aukštesniojo prokuroro sprendimas ne proceso tvarka skundžiamas aukštesniojo prokuroro aukštesniajam prokurorui.

58.  Teisės aktai nenumato galimybės nušalinti (nusišalinti) teritorinės prokuratūros ar jos padalinio, tačiau organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti ne proceso tvarka gali būti perduodama kitai teritorinei prokuratūrai ar jos padaliniui, jei yra pagrindas manyti, kad tai užtikrins proceso efektyvumą, išsamumą ir greitumą.

Aukštesnysis prokuroras sprendimą ne proceso tvarka perduoti organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti kitai teritorinei prokuratūrai ar jos padaliniui priima Kompetencijos nuostatų nustatyta tvarka. Sprendimas gali būti priimtas pagal proceso dalyvių, teritorinės prokuratūros prašymus ar aukštesniojo prokuroro iniciatyva.

59.  Aukštesnysis prokuroras, nagrinėdamas proceso dalyvio skundą dėl prokuroro proceso veiksmų ir (ar) nutarimų, turi teisę reikalauti, kad skundžiamą proceso veiksmą ir (ar) nutarimą priėmęs prokuroras pateiktų žodinį ar rašytinį paaiškinimą, taip pat pateiktų skundo nagrinėjimui reikalingą su skundžiamu proceso veiksmu ir (ar) nutarimu susijusią medžiagą.

60.  Prokuroro priimtą proceso sprendimą pagal proceso dalyvio skundą, prašymą ar pareiškimą gali išnagrinėti tik vienas aukštesnysis prokuroras, priimdamas motyvuotą nutarimą (Prokuratūros įstatymo 15 str. 4 d.).

61.  Aukštesnysis prokuroras, vadovaudamasis Prokuratūros įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi, prokuroro priimtą neteisėtą ar nepagrįstą proceso sprendimą gali panaikinti ir nesant proceso dalyvio skundo, prašymo ar pareiškimo. Tais atvejais, kai prokuroro proceso veiksmai ir (ar) nutarimai nebuvo apskųsti, aukštesnysis prokuroras gali paprašyti proceso veiksmą ir (ar) nutarimą priėmusį prokurorą dėl priimto proceso veiksmo ir (ar) nutarimo pateikti žodinį ar rašytinį paaiškinimą, taip pat pateikti su atitinkamu proceso veiksmu ir (ar) nutarimu susijusią medžiagą.

Aukštesnysis prokuroras, vadovaudamasis Prokuratūros įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi, nesant proceso dalyvio skundo, prašymo ar pareiškimo, savo iniciatyva gali panaikinti ir pagal pareigas žemiau esančio aukštesniojo prokuroro priimtą neteisėtą ar nepagrįstą proceso sprendimą, jei tas pats klausimas nebuvo išspręstas ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo nutartimi. Toks aukštesniojo prokuroro sprendimas BPK 63 straipsnio nustatyta tvarka skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui.

62.  Aukštesnysis prokuroras, įvertinęs prokuroro proceso sprendimą ir nustatęs, kad jis yra neteisėtas ir (ar) nepagrįstas, panaikina proceso sprendimą, nutarime nurodydamas prokuroro padarytus pažeidimus ir pasiūlydamas juos pašalinti, duodamas privalomus nurodymus, išskyrus nurodymą, kokį proceso sprendimą priimti. Toks aukštesniojo prokuroro sprendimas BPK nustatyta tvarka skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui. 

63.  Aukštesnysis prokuroras neturi teisės atlikti atskirus ikiteisminio tyrimo veiksmus ar priimti proceso sprendimus žemesniojo prokuroro organizuojamame ir vadovaujamame ikiteisminiame tyrime, išskyrus atvejus, kai jis pats perima organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti. Apie ikiteisminio tyrimo organizavimo ir vadovavimo jam perėmimą tarnybiniu pranešimu informuojamas tyrimą perėmusio prokuroro aukštesnysis prokuroras. 

64.  Aukštesnysis prokuroras perėmęs organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti, perimtame ikiteisminiame tyrime negali vykdyti aukštesniojo prokuroro funkcijų, o jo veiksmai ir sprendimai skundžiami BPK 63 straipsnio nustatyta tvarka aukštesniajam prokurorui.

65.  Prokuroras, naudodamasis informacine sistema, privalo nedelsdamas informuoti pagal kompetenciją aukštesnįjį prokurorą apie priimtus šiuos proceso sprendimus:

65.1.  nutarimą paleisti į laisvę suimtą įtariamąjį ar nesikreipti dėl suėmimo termino pratęsimo;

65.2.  nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, jei įtariamajam buvo skirtas suėmimas;

65.3.  nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, jei nutarimas vadovaujantis baudžiamojo proceso įstatymo nuostatomis neturi būti tvirtinamas ikiteisminio tyrimo teisėjo sprendimu ir ikiteisminiame tyrime nėra nukentėjusiųjų ir civilinių ieškovų;

65.4.  sprendimą baigti ikiteisminį tyrimą kaltinamojo akto surašymu, pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu arba sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, jei ikiteisminio tyrimo metu įtariamojo nusikalstama veika buvo perkvalifikuota iš labai sunkaus ar sunkaus nusikaltimo į apysunkį, nesunkų nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą arba jei nusikalstama veika buvo perkvalifikuota iš tyčinės nusikalstamos veikos į nusikalstamą veiką, padarytą dėl neatsargumo;

65.5.  sprendimą grąžinti savininkui proceso metu rastus ir paimtus ne mažesnės kaip 250 MGL vertės daiktus ar vertybes, kurie turi reikšmės nusikalstamai veikai tirti ar kurie gali būti konfiskuoti arba panaudoti galimam civiliniam ieškiniui užtikrinti;

65.6.  nutarimą panaikinti laikiną nuosavybės teisės apribojimą turtui, kurio vertė ne mažesnė kaip 250 MGL;

65.7.  nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui tais atvejais, kai buvo nustatytas įtariamasis.

66.  Aukštesnysis prokuroras, vadovaudamasis Prokuratūros įstatymo 15 straipsnio 4 dalimi, privalo patikrinti Rekomendacijų 65 punkte nurodytų proceso sprendimų teisėtumą ir pagrįstumą. Apie tokių sprendimų patikrinimą pažymima informacinėje sistemoje. Aukštesniojo prokuroro atlikta sprendimo patikra neatleidžia jo nuo pareigos nagrinėti vėliau gautą skundą.

67.  Tais atvejais, kai prokuroro nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą panaikinamas, aukštesnysis prokuroras turėtų spręsti dėl ikiteisminio tyrimo perdavimo kitam prokurorui.

68.  Prokuroras, nesutikdamas su aukštesniojo prokuroro nurodymu ar pavedimu dėl proceso veiksmų ir sprendimų, taip pat su aukštesniojo prokuroro sprendimu pačiam perimti organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti, ne proceso tvarka apie tai informuoja tokį nurodymą ar pavedimą davusio prokuroro, taip pat ikiteisminį tyrimą perėmusio aukštesniojo prokuroro aukštesnįjį prokurorą.

69.  Tais atvejais, kai ikiteisminį tyrimą atliekantis prokuroras nesutinka su aukštesniojo prokuroro nurodymu ar pavedimu, aukštesnysis prokuroras tokį nurodymą ir pavedimą išdėsto raštu ir pateikia vykdyti prokurorui.

70.  Prokuroras apie aukštesniojo prokuroro priimtą proceso sprendimą, prieštaraujantį įstatymams, privalo pranešti generaliniam prokurorui (jo pavaduotojui).

71.  Aukštesnysis prokuroras turi užtikrinti prokuroro pavadavimą prokuroro nedarbingumo, komandiruočių ar atostogų metu.

Ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras pavaduojamas tais atvejais, kai būtina atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus, taikyti procesines prievartos priemones, tęsti ikiteisminio tyrimo ir procesinių prievartos priemonių terminus ir atlikti kitus prokuroro kompetencijai priskirtus veiksmus.

______________________________