LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2005 M. LIEPOS 29 D. ĮSAKYMO NR. 1R-240/1V-246 „DĖL KONVOJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. gruodžio 30 d. Nr. 1R-384/1V-916

Vilnius

 

 

1. Pakeičiame Konvojavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 1R-240/1V-246 „Dėl Konvojavimo taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiame 3 punkto tryliktąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

Konvojuotojo pažymėjimas – taisyklių 1 priede nustatytos formos dokumentas, kuriuo pažymima, kad pareigūnas gali vykdyti konvojuotojo pareigas.“

1.2. Pakeičiame 23 punktą ir jį išdėstome taip:

23. Draudžiama skirti konvojuotojais pareigūnus, neturinčius konvojuotojo pažymėjimo.“

1.3. Pakeičiame 28.1 papunktį ir jį išdėstome taip:

28.1. prieš pradėdamas konvojaus instruktavimą išsiaiškinti, ar konvojuotojais nepaskirti pareigūnai, kurie neturi konvojuotojo pažymėjimo;“.

1.4. Pakeičiame V skyriaus VII skirsnio pavadinimą ir jį išdėstome taip:

VII. KONVOJAUS ŽETONAS, ANTSPAUDAS IR KONVOJUOTOJO PAŽYMĖJIMAS

 

1.5. Papildome 321 punktu:

321. Konvojuotojo pažymėjimas išduodamas pareigūnui, išlaikiusiam vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigoje, Kalėjimų departamento Mokymo centre, kitoje mokymo įstaigoje ar institucijos, vykdančios konvojavimą, vadovo įsakymu sudarytos komisijos įskaitą arba egzaminą iš taisyklių nuostatų, specialiųjų priemonių bei šaunamųjų ginklų panaudojimo tvarkos, jų techninių taktinių charakteristikų ir saugos reikalavimų.“

1.6. Pakeičiame 93 punktą ir jį išdėstome taip:

93. Teismo posėdžio metu suimtus asmenis (teismo posėdžiui pasibaigus) konvojaus pareigūnai nuveda į laikino laikymo kamerą ir ten atlieka kratą. Surašomas jų kratos ar poėmio protokolas. Jį pasirašo kratą ar poėmį atlikęs pareigūnas ir konvojuojamasis. Kratos ar poėmio protokolas kartu su draudžiamais turėti daiktais, konvojuojamajam matant, perduodamas Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ar teritorinių policijos įstaigų areštinių budėtojams. Vienas kratos ar poėmio protokolo nuorašas paliekamas teismo posėdžio pirmininkui, kitas – konvojaus viršininkui ir pridedamas prie postų žiniaraščio.“

1.7. Pripažįstame netekusiu galios 113 punktą.

1.8. Pripažįstame netekusiu galios 128 punktą.

1.9. Pakeičiame 134 punktą ir jį išdėstome taip:

134. Konvojuojamieji į tualetą vedami tiktai pačių prašymu ir tiktai po vieną. Lydimo į tualetą konvojuojamojo priešakyje saugiu atstumu nuo jo eina konvojuotojas, o konvojuojamajam iš paskos – konvojaus viršininkas arba jo padėjėjas.“

1.10. Pakeičiame 135 punktą ir jį išdėstome taip:

135. Prieš išvedant konvojuojamuosius iš specialiojo vagono kamerų į tualetą, o teisme – prieš vedant į tualetą, tualetas apžiūrimas ir paskelbiama išvedimo į jį tvarka (pagal kiekvieno konvojaus rūšies ypatumus). Konvojuojamasis lydimas laikantis konvojuojamųjų apsaugos plano.“

1.11. Pripažįstame netekusiu galios 158 punktą.

1.12. Pakeičiame 163 punktą ir jį išdėstome taip:

163. Jeigu du konvojuotojai konvojuoja du konvojuojamuosius, šie sodinami transporto priemonės galinės sėdynės dešinėje pusėje. Konvojuojamieji prisegami saugos diržais. Vienas konvojuotojas turi sėdėti transporto priemonės galinės sėdynės kairėje pusėje, o kitas – vairuoti transporto priemonę (jei yra trečias konvojuotojas, jis turi sėdėti šalia vairuotojo ir taip pat stebėti konvojuojamuosius).“

1.13. Pakeičiame 186 punktą ir jį išdėstome taip:

186. Jeigu oro uosto administracija leido konvojui specialiaisiais automobiliais, lydint oro uosto darbuotojams, įvažiuoti į oro uosto uždarąją teritoriją, kad įlaipintų konvojuojamuosius, tai specialieji automobiliai, autobusai ar kitos transporto priemonės pastatomos vietoje, suderintoje su oro uosto administracija. Konvojuojamųjų apsauga ir konvojavimas organizuojami vadovaujantis šių taisyklių nuostatomis bei apsaugos planu. Oro uostuose, kuriuose yra transporto policijos padaliniai, konvojuojamųjų įlaipinimas į lėktuvą (sraigtasparnį) ir išlaipinimas iš jo atliekamas dalyvaujant transporto policijos pareigūnams.“

1.14. Pakeičiame 194 punktą ir jį išdėstome taip:

194. Konvojuojamieji iš specialiųjų automobilių, specialiųjų autobusų į teismo posėdžių salę paprastai lydimi prieš įeinant į ją kitiems asmenims, o atgal – kitiems asmenims išėjus.“

1.15. Pakeičiame 195 punktą ir jį išdėstome taip:

195. Nuo momento, kai konvojaus viršininkas praneša teismo posėdžio pirmininkui apie konvojuojamųjų pristatymą, iki teismo posėdžio pabaigos konvojaus viršininkas vykdo teismo posėdžio pirmininko nurodymus dėl konvojuojamųjų apsaugos teismo posėdžio metu.“

1.16. Pakeičiame 204.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

204.3. dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės paskyrimo asmeniui, – privalo papildomai jo apsaugai skirti konvojuotoją (konvojuotojus), pranešti apie tai konvojų paskyrusiam pareigūnui, o jeigu toks nuosprendis priimtas teismo išvažiuojamojo posėdžio metu, – apie tai pranešti kardomąją priemonę – suėmimą vykdančios įstaigos budėtojui ir pristatyti nuteistąjį į kardomąją priemonę – suėmimą vykdančią įstaigą laikinai laikyti ir saugoti, iki bus nuspręsta dėl konvojuojamo asmens konvojavimo tvarkos ir laiko.“

1.17. Pakeičiame 213 punktą ir jį išdėstome taip:

213. Transporto priemonių kamerų, patalpų, kuriose laikomi konvojuojamieji, durys atidaromos, konvojuojamieji lydimi tiktai konvojaus viršininko leidimu ir jam vadovaujant.“

1.18. Pakeičiame XII skyrių ir jį išdėstome taip:

XII. PRIEVARTOS, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR ŠAUNAMOJO GINKLO PANAUDOJIMAS

 

221. Konvojuotojai prievartą (psichinę ir fizinę), specialiąsias priemones (antrankius, tramdomuosius marškinius ar surišimo priemones, lazdas, asmens apsaugai skirtas dujas, tarnybinius šunis ir kitas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytas priemones), šaunamąjį ginklą konvojavimo metu naudoja jų tarnybą ar tarnybinę veiklą reglamentuojančių įstatymų ir šių taisyklių nustatytais pagrindais.

222. Konvojuotojų tarnybą ar tarnybinę veiklą reglamentuojančių įstatymų nustatyta fizinė prievarta, specialiosios priemonės ir šaunamasis ginklas gali būti naudojami tik įspėjus apie tokį ketinimą ir suteikus asmeniui galimybę įvykdyti teisėtus konvojuotojo reikalavimus, išskyrus atvejus, kai delsimas kelia grėsmę konvojuotojo, konvojuojamojo ar kito asmens gyvybei ar sveikatai arba toks įspėjimas neįmanomas.

223. Viešojo saugumo pajėgų, Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų konvojuotojai antrankius arba surišimo priemones taip pat naudoja:

223.1. ypatingojo konvojaus metu;

223.2. konvojuodami konvojuojamuosius, kurie yra linkę pabėgti, užpulti konvojų, žaloti save ar kitus asmenis, taip pat įtariamus, kaltinamus ar nuteistus už labai sunkių nusikaltimų padarymą. Antrankiai šiems asmenims gali būti nuimti tik teismo posėdžio metu ir tik leidus šio posėdžio pirmininkui, taip pat konvojuojamąjį palydėjus į tualetą;

223.3. konvojuodami konvojuojamuosius transporto priemonėmis, kuriose nėra įrengtų kamerų, kol konvojuojamasis bus nuvežtas į įstaigą ar kitą paskirties punktą. Jei tokia transporto priemone konvojuojami du ar daugiau konvojuojamieji, jie gali būti kartu surakinami antrankiais, vieno konvojuojamojo dešinę ranką prirakinant prie kito konvojuojamojo kairės rankos.

224. Šių taisyklių 223 punkte nustatyti antrankių naudojimo atvejai netaikomi, kai konvojuojamos nėščios moterys, neįgalieji, nepilnamečiai iki 14 metų.“

2. Pavedame Viešojo saugumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vadui, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriui ir policijos generaliniam komisarui ir rekomenduojame kitų institucijų, vykdančių konvojavimą, vadovams iki 2015 m. birželio 30 d. nustatyti šio įsakymo 1.5 papunktyje keičiamų Konvojavimo taisyklių 321 punkte nurodytos įskaitos (egzamino) laikymo ir konvojuotojo pažymėjimo išdavimo ir grąžinimo tvarką pavaldžiose įstaigose.

3. Nustatome, kad šio įsakymo 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 ir 1.5 papunkčiai įsigalioja 2015 m. liepos 1 d.

 

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                                                Juozas Bernatonis

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                                                           Saulius Skvernelis