STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PARAIŠKOS DOKUMENTŲ LEIDIMO VYKDYTI STUDIJAS IR SU STUDIJOMIS SUSIJUSIĄ VEIKLĄ IŠDAVIMUI VERTINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. sausio 17 d. Nr. V-6

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą išdavimo, patikslinimo ir panaikinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. kovo 1 d. nutarimu Nr. 149 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. liepos 26 d. nutarimo Nr. 642 redakcija) 8 punktu,

tvirtinu Paraiškos dokumentų leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą išdavimui vertinimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorė                                                                                                                   Nora Skaburskienė

 

PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro

direktoriaus 2018 m. sausio 17 d.

įsakymu Nr. V-6

 

 

PARAIŠKOS dokumentų LEIDIMo VYKDYTI STUDIJAS IR SU STUDIJOMIS SUSIJUSIĄ VEIKLĄ IŠDAVIMui vertinimo tvarkos APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.   Paraiškos dokumentų (toliau – Paraiškos) leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą išdavimui vertinimo tvarkos aprašas (toliau - Aprašas) reglamentuoja dokumentų, kurie teikiami siekiant valstybinėms ir nevalstybinėms aukštosioms mokykloms ir užsienio valstybės aukštųjų mokyklų, kurių veikla yra įvertinta aukštojo mokslo kokybės vertinimo agentūros, įtrauktos į Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo agentūrų registrą, arba agentūros, kuri yra tikroji Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo agentūrų asociacijos narė, filialams, įsteigtiems Lietuvos Respublikoje (toliau – filialas) gauti leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą Lietuvos Respublikoje (toliau − Leidimas) vertinimo Studijų kokybės vertinimo centre (toliau – Centras) tvarką. Paraiška yra teikiama Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai.

2.   Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu ir Leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą išdavimo, patikslinimo ir panaikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu (toliau – Nutarimas). 

3.   Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme.

 

II SKYRIUS

VERTINIMO eiga

 

4.    Švietimo ir mokslo ministerija Nutarimo 3 punkte nurodytą Paraišką persiunčia Studijų kokybės vertinimo centrui (toliau – Centras).

5.    Nutarimo 3 punkte nurodyti ketinamų vykdyti studijų aprašai įvertinami vadovaujantis Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodika, patvirtinta Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus įsakymu (toliau – Metodika).

6.    Centras, vadovaudamasis Ekspertų atrankos aprašu, patvirtintu Centro direktoriaus įsakymu, pasitelkia ekspertus paraiškos vertinimui.

7.    Jeigu ketinamų vykdyti studijų aprašai neatitinka Metodikoje nurodytų reikalavimų, Centras nutraukia vertinimo procedūrą, apie tai informuoja Švietimo ir mokslo ministeriją ir aukštąją mokyklą ar filialą. Jeigu ketinamų vykdyti studijų aprašai atitinka Metodikoje nurodytus reikalavimus, ekspertų grupė vertina Paraiškos dokumentus, nurodytus Nutarimo 3 punkte, organizuoja vizitą į aukštąją mokyklą ar filialą, parengia ir pateikia vertinimo išvadas aukštajai mokyklai ar filialui.

8.    Ekspertų grupė ne ilgiau nei per 4 mėnesius nuo Paraiškos gavimo iš Švietimo ir mokslo ministerijos dienos įvertina Nutarimo 3 punkte nurodytus ketinamų vykdyti studijų dokumentus, organizuoja vizitą į aukštąją mokyklą ar filialą, parengia ir pateikia vertinimo išvadas aukštajai mokyklai ar filialui.

9.    Centras aukštąją mokyklą ar filialą apie ekspertų grupės sudėtį informuoja elektroniniu paštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki nustatytos vizito į aukštąją mokyklą ar filialą dienos. Aukštoji mokykla ar filialas per 5 darbo dienas nuo pranešimo apie numatomą ekspertų grupės sudėtį gavimo dienos gali argumentuotai siūlyti pakeisti numatomos ekspertų grupės narį(-ius).

 

III SKYRIUS

VERTINIMO SRITYS IR KRITERIJAI

 

 

10.  Centras, pasitelkdamas ekspertus, nustato, ar materialinė bazė, kvalifikuotas personalas yra tinkami planuojamoms studijoms, mokslinei ir (arba) meno veiklai įgyvendinti bei aukštoji mokykla ar filialas atitinka kitas Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme nustatytas sąlygas, būtinas planuojamų studijų, mokslinės ir (arba) meno veiklos kokybei užtikrinti, taip pat teikiamų aukštojo mokslo kvalifikacijų atitikčiai reikalavimams užtikrinti.

11.  Aukštoji mokykla ar filialas, siekiantys gauti Leidimą, yra vertinami remiantis šiais kriterijais:

11.1.  Lietuvos Respublikos auštosios mokyklos ketinamų vykdyti studijų atitikimas reikalavimams, nustatytiems teisės aktuose, reglamentuojančiuose studijų reikalavimus Lietuvos Respublikoje;

11.2.  Filialo ketinamų vykdyti studijų atitikimas reikalavimams, nustatytiems teisės aktuose, reglamentuojančiuose studijų reikalavimus kilmės šalyje;

11.3.  materialiųjų išteklių studijų ir mokslo (meno) veiklai vykdyti tinkamumas ir plėtros perspektyvos. Analizuojama:

11.3.1. studijų įgyvendinimui reikalingų patalpų tinkamumas ir pakankamumas planuojamoms vykdyti studijoms, darbo vietų skaičius jose, reikalinga bazė praktikoms, reikalinga įranga;

11.3.2. duomenys apie studijų vykdymui reikalingų metodinių išteklių bibliotekoje, skaityklose, metodiniuose kabinetuose prieinamumą ir pakankamumą;

11.3.3. numatomos infrastruktūros mokslo (meno) veiklai arba taikomojo mokslo (meno) veiklai plėtoti tinkamumas.

11.4. veiklos finansinio plano pagrįstumas ir racionalumas. Analizuojama:

11.4.1. finansinių išteklių paskirstymo suderinamumas su aukštosios mokyklos arba filialo plėtros planu ir šalies prioritetais;

11.4.2. veiklos finansinio plano komponentų pagrįstumas ir dermė;

11.4.3. finansinės rizikos analizė;

11.4.4. numatomos ilgalaikės investicijos.

11.5. studijų ir mokslo (ar meno) veiklos strategijų pagrįstumas ir racionalumas:

11.5.1. strateginio veiklos plano atitiktis aukštosios mokyklos misijai, kilmės šalies mokslo ir studijų politikos strateginiams dokumentams, Europos aukštojo mokslo erdvės ir Europos mokslinių tyrimų erdvės nuostatoms;

11.5.2. strateginio veiklos plano įgyvendinimo stebėsenos procedūrų tinkamumas;

11.5.3. strateginio veiklos plano komponentų pagrįstumas ir dermė;

11.5.4. nustatytų mokslo (meno) veiklos tikslų, priemonių ir jų įgyvendinimo pagrįstumas ir dermė;

11.5.5. numatomų nesąžiningo studijavimo, diskriminavimo prevencijos, apeliavimo priemonių aiškumas ir skaidrumas;

11.5.6. numatomų studijų planavimo, organizavimo, priežiūros ir tobulinimo procesų, vidinio studijų kokybės užtikrinimo priemonių aiškumas, pagrįstumas ir dermė;

11.5.7. numatomų naudoti vidinio kokybės užtikrinimo priemonių tinkamumas;

11.5.8. aukštosios mokyklos ar filialo apsibrėžtų švietimo tikslų ir priemonių jų įgyvendinimui pagrįstumas ir dermė.

11.6. personalo tinkamumas studijų ir mokslo (meno) veiklai vykdyti. Analizuojama:

11.6.1. darbuotojų įdarbinimo principų ir procedūrų atitiktis aukštosios mokyklos ar filialo strateginiam veiklos planui.

 

iv SKYRIUS

IŠVADŲ PARENGIMAS IR SPRENDIMO PRIĖMIMAS

 

12.  Ekspertų grupė parengia išvadų projektą ir pateikia jį Centrui ne vėliau kaip per 14 darbo dienų nuo vizito į aukštąją mokyklą ar filialą pabaigos.

13.  Teikdama išvadų projektą Centrui, ekspertų grupė vertinimo išvadose pateikia aukštosios mokyklos ar filialo analizę pagal vertinamuosius kriterijus ir vieną iš šių siūlymų:

13.1. paraišką vertinti teigiamai;

13.2. paraišką vertinti neigiamai.

14.  Paraiška vertinama teigiamai tada, kai ekspertai nepateikė pastabų arba pateiktos pastabos nėra esminės. Paraiška taip pat vertinama teigiamai, jei aukštoji mokykla programą pataisė pagal ekspertų rekomendacijas per terminą, nustatytą Metodikos 23 punkte.

15.  Paraiška vertinama neigiamai tada, kai yra svarbios ir ekspertų išsamiai pagrįstos priežastys – paraiška neatitinka Apraše nustatytų reikalavimų. Paraiška taip pat vertinama neigiamai, jeigu aukštoji mokykla per terminą, nustatytą Aprašo 23 punkte, paraiškos nepataisė.

16.  Centras išvadų projektą elektroniniu paštu išsiunčia aukštajai mokyklai arba filialui, kuri(-s) per 5 darbo dienų nuo išvadų projekto išsiuntimo dienos gali pateikti pastabas dėl išvadų projekte esančių faktinių klaidų. Jei išvadų projekte buvo pateiktas Metodikos 16.2 punkte nustatytas siūlymas paraišką pataisyti, aukštoji mokykla per 5 darbo dienų nuo išvadų projekto išsiuntimo dienos gali atlikti ekspertų nurodytus paraiškos taisymus bei elektroniniu paštu pateikti Centrui tai pagrindžiančius dokumentus.

17.  Centras persiunčia aukštosios mokyklos arba filialo pastabas ekspertų grupei, kuri, išnagrinėjusi aukštosios mokyklos pastabas, per 7 darbo dienas patikslina išvadas ir pateikia jas pasirašytas Centrui.

18.  Centras vertinimo išvadas svarsto vadovaujantis Aukštųjų mokyklų vertinimo komisijos nuostatais, patvirtintais Centro direktoriaus įsakymu.

19.  Centras aukštosios mokyklos ar filialo Paraiškos įvertinimo išvadas išsiunčia aukštajai mokyklai ar filialui ir Švietimo ir mokslo ministerijai registruotu paštu per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

20.  Centras per 10 darbo dienų nuo Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimo išduoti Leidimą aukštajai mokyklai ar filialui, akredituoja tos aukštosios mokyklos ar filialo programas.

21.  Išvados yra viešai skelbiamos.

 

V. APELIACIJŲ DĖL STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO IŠVADOS TEIKIMAS

 

22.  Aukštoji mokykla ar filialas turi teisę vieną kartą pateikti apeliaciją Centro sudarytai apeliacinei komisijai (toliau – Apeliacinė komisija) dėl Paraiškos įvertinimo išvadų per 7 darbo dienas nuo jų gavimo dienos.

23.  Apeliacinė komisija apeliacijas dėl Centro išvadų nagrinėja pagal Centro direktoriaus patvirtintus jos nuostatus.

 

––––––––––––––––