LOGOnespalv-maz2

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS KAIMO VERSLO IR RINKŲ PLĖTROS AGENTŪROS VYKDOMŲ VEIKLŲ, SUSIJUSIŲ SU LIETUVOS RESPUBLIKOS NESĄŽININGOS PREKYBOS PRAKTIKOS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ TIEKIMO GRANDINĖJE DRAUDIMO ĮSTATYMO NUOSTATŲ LAIKYMOSI PRIEŽIŪRA, FINANSAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugsėjo 21 d. Nr. 3D-593

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies, 7, 8, 12–18, 21–23 straipsnių nuostatomis, atsižvelgdamas į Žemės ūkio ministerijos vykdomų programų priemonėms ir papriemonėms įgyvendinti skirtų lėšų administravimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2011 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. 3D-314 „Dėl Žemės ūkio ministerijos vykdomų programų priemonėms ir papriemonėms įgyvendinti skirtų lėšų administravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“,

t v i r t i n u  Viešosios įstaigos Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros vykdomų veiklų, susijusių su Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo nuostatų laikymosi priežiūra, finansavimo taisykles (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                       Kęstutis Navickas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2021 m. rugsėjo 21 d. įsakymu Nr. 3D-593

 

 

VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS KAIMO VERSLO IR RINKŲ PLĖTROS AGENTŪROS VYKDOMŲ VEIKLŲ, SUSIJUSIŲ SU LIETUVOS RESPUBLIKOS NESĄŽININGOS PREKYBOS PRAKTIKOS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ TIEKIMO GRANDINĖJE DRAUDIMO ĮSTATYMO NUOSTATŲ LAIKYMOSI PRIEŽIŪRA, FINANSAVIMO TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešosios įstaigos Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros (toliau – Agentūra) vykdomų veiklų, susijusių su Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo nuostatų laikymosi priežiūra, finansavimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato Agentūros tokios veiklos finansavimo iš valstybės biudžeto lėšų tvarką.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatyme (toliau – NPPDĮ), Lietuvos Respublikos mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatyme, Lietuvos Respublikos atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatyme ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme.

 

II SKYRIUS

AGENTŪROS VEIKLŲ FINANSAVIMAS

 

3. Finansuojamos šios Agentūros veiklos, susijusios su NPPDĮ nuostatų laikymosi priežiūra, taikytina žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjams ir pirkėjams, išskyrus didelę rinkos galią turinčioms mažmeninės prekybos įmonėms:

3.1. NPPDĮ pažeidimų, išskyrus pažeidimus, kuriuos padarė didelę rinkos galią turinčios mažmeninės prekybos įmonės, tyrimų atlikimas ir bylų nagrinėjimas įstatyme nustatyta tvarka;

3.2. žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjams ir pirkėjams konsultacijų dėl NPPDĮ nuostatų tinkamo taikymo teikimas;

3.3. prašymų rengimas ir teikimas Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, atliekančiai vertinimo institucijos funkcijas, dėl žemės ūkio ir maisto produktų priskyrimo prie greitai gendančių žemės ūkio ir maisto produktų kategorijos ir rekomendacinio pobūdžio išvadų gavimo;

3.4. informacinio centro ir bendradarbiavimo su Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba, kitomis Lietuvos Respublikos valstybės institucijomis ir įstaigomis, Europos Komisija, taip pat ir su kitų Europos Sąjungos valstybių narių priežiūros institucijomis funkcijų, nurodytų NPPDĮ 22 straipsnyje, atlikimas;

3.5. ataskaitų, nurodytų NPPDĮ 23 straipsnyje, rengimas, skelbimas Agentūros interneto svetainėje ir jų teikimas laiku Europos Komisijai;

3.6. kita veikla, susijusi su NPPDĮ nustatytų funkcijų atlikimu.

 

III SKYRIUS

TINKAMOS FINANSUOTI IŠLAIDOS

 

4. Pagal šias taisykles finansuojamos Agentūros veiklų, nurodytų 3 punkte, išlaidos:

4.1. darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos ir mokesčiai;

4.2. komandiruotės;

4.3. komunalinės paslaugos;

4.4. ryšių paslaugos;

4.5. transporto išlaikymas ir transporto paslaugų įsigijimas;

4.6. turto draudimas;

4.7. kanceliariniai reikmenys;

4.8. leidinių prenumerata;

4.9. vertimai, informacinės ir metodinės medžiagos rengimas ir (arba) įsigijimas;

4.10. informacinių technologijų prekių ir paslaugų įsigijimas;

4.11. informacijos sklaida, viešinimas (skelbimai spaudoje ar kitose masinio informavimo priemonėse);

4.12. darbuotojų mokymas, kvalifikacijos tobulinimas;

4.13. audito paslaugos;

4.14. ūkinės prekės;

4.15. materialiojo ir nematerialiojo turto nuoma;

4.16. ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto, kuriam įsigyti lėšos Valstybės investicijų programoje neplanuojamos, įsigijimas;

4.17. ilgalaikio materialiojo turto einamasis remontas;

4.18. ekspertų, konsultantų, advokatų paslaugos;

4.19. reprezentacija;

4.20. kitos prekės ir paslaugos, būtinos veiklai vykdyti;

4.21. mokesčiai bankui (konvertavimo išlaidos, mokesčiai finansų įstaigoms už atliktus mokestinius pavedimus ir kiti mokesčiai).

 

IV SKYRIUS

LĖŠŲ SKYRIMAS IR ATSISKAITYMAS UŽ LĖŠŲ PANAUDOJIMĄ

 

5. Asignavimų sumą, skirtą taisyklėse nurodytoms Agentūros veikloms vykdyti, tvirtina žemės ūkio ministras.

6. Lėšos taisyklių 4 punkte nurodytoms išlaidoms finansuoti skiriamos sudarant Žemės ūkio ministerijos (toliau – Ministerija) ir Agentūros sutartį, kurioje numatyta lėšų pervedimo, panaudojimo ir atsiskaitymo tvarka (toliau – Sutartis).

7. Sutarčiai parengti Agentūra Ministerijos atsakingam už priemonės ir (arba) papriemonės įgyvendinimą asmeniui, o jei jis nepaskirtas – priemonės  ir (arba) papriemonės vadovui pateikia veiklos, kuriai finansuoti skiriamos biudžeto lėšos, vertinimo kriterijus, planuojamą detalų biudžeto lėšų paskirstymą pagal išlaidų ekonominę paskirtį, o tais atvejais, kai dalį lėšų numatoma naudoti darbo užmokesčiui, išlaidų darbo užmokesčiui apskaičiavimą.

8. Agentūra įsipareigoja tvarkyti atskirą gautų lėšų panaudojimo finansinę apskaitą, gautas lėšas naudoti pagal tikslinę paskirtį, teisėtai, ekonomiškai, efektyviai ir rezultatyviai, lėšų panaudojimą pagrįsti išlaidų pagrindimo ir išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentais, turinčiais juridinę galią ir patvirtinančiais finansuojamas faktines išlaidas, o nepanaudotas lėšas iki kitų metų sausio 10 d. grąžinti Ministerijai.

9. Agentūra, atsiskaitydama už įsipareigojimus, Ministerijos asmeniui, atsakingam už priemonės ir (arba) papriemonės įgyvendinimą, o jei jis nepaskirtas – priemonės ir (arba) papriemonės vadovui, pateikia Sutartyje nurodytus dokumentus. Ministerijai pareikalavus, Agentūra teikia kitą informaciją, reikalingą taisyklių 3 punkte nurodytų veiklų vykdymo ir paskirtų lėšų naudojimo teisėtumui, ekonomiškumui, efektyvumui ir rezultatyvumui užtikrinti.

10. Asmuo, atsakingas už priemonės  ir (arba) papriemonės įgyvendinimą, arba priemonės  ir (arba) papriemonės vadovas, užpildęs ir pasirašęs Ministerijos vykdomų programų priemonėms  ir (arba) papriemonėms įgyvendinti sudaromų sutarčių įvykdymo vertinimo ataskaitą, kurios formą tvirtina Ministerijos kancleris, pateikia ją kartu su šalių sutartinių įsipareigojimų įvykdymo aktu Ministerijos Buhalterinės apskaitos skyriui.

 

V SKYRIUS

LĖŠŲ PANAUDOJIMO KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ

 

11. Už Agentūrai skirtų lėšų panaudojimą pagal tikslinę paskirtį, lėšų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą, rezultatyvumą ir prisiimtus įsipareigojimus atsako Agentūros vadovas Lietuvos Respublikos teisės aktuose ir Sutartyje nustatyta tvarka.

12. Nustačius, kad lėšos panaudotos ne pagal tikslinę paskirtį, neteisėtai, neekonomiškai, neefektyviai arba nerezultatyviai, Agentūra privalo grąžinti Ministerijai neteisingai panaudotą lėšų dalį Ministerijos nustatytais terminais.

13. Už teikiamų duomenų teisingumą atsako Agentūra.

14. Už Sutarties einamąją ir paskesnę kontrolę atsako asmuo, atsakingas už priemonės ir (arba) papriemonės įgyvendinimą, arba priemonės ir (arba) papriemonės vadovas.

15. Asmenys, gavę lėšas neteisėtai arba prisidėję prie neteisėto jų gavimo, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

________________________