VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS TRANSPORTO KOMPETENCIJŲ AGENTŪROS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LENGVŲJŲ NEPILOTUOJAMŲJŲ BALIONŲ, NAUDOJAMŲ METEOROLOGINIAIS TIKSLAIS, SKRYDŽIŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2020 m. liepos 7 d. Nr. 2-183

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalies 3 punktu, 2012 m. rugsėjo 26 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 923/2012, kuriuo nustatomos bendrosios skrydžių taisyklės ir veiklos nuostatos dėl oro navigacijos paslaugų ir procedūrų ir iš dalies keičiami įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 1035/2011 ir reglamentai (EB) Nr. 1265/2007, (EB) Nr. 1794/2006, (EB) Nr. 730/2006, (EB) Nr. 1033/2006 ir (ES) Nr. 255/2010, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2017 m. gegužės 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 2017/835, priedo 2 priedėliu,

t v i r t i n u Lengvųjų nepilotuojamųjų balionų, naudojamų meteorologiniais tikslais, skrydžių taisykles (pridedama).

 

 

 

Direktorė                                                                                                         Goda Bražytė-Balčiūnė

 

PATVIRTINTA

VšĮ Transporto kompetencijų agentūros

direktoriaus 2020 m. liepos 7 d. įsakymu Nr. 2-183

 

LENGVŲJŲ NEPILOTUOJAMŲJŲ BALIONŲ, NAUDOJAMŲ METEOROLOGINIAIS TIKSLAIS, SKRYDŽIŲ TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.      Lengvųjų nepilotuojamųjų balionų, naudojamų meteorologiniais tikslais, skrydžių taisyklės (toliau – taisyklės) nustato reikalavimus lengvųjų nepilotuojamųjų balionų, naudojamų meteorologiniais tikslais (toliau – nepilotuojami balionai) skrydžiams, reikalavimus oro eismo paslaugų teikėjo informavimui apie nepilotuojamo baliono skrydį Lietuvos Respublikos oro erdvėje, oro eismo paslaugų teikėjo leidimo nepilotuojamo baliono skrydžiui suteikimą.

Taisyklės yra skirtos skrydžių saugai užtikrinti ir  nepilotuojamo baliono naudotojas atsakingas už kitų, tokiems skrydžiams, ar naudojamai technikai, reikalavimų laikymąsi ir leidimų gavimą, kuriuos nustatė kitos institucijos, ar valstybės, įskaitant reikalavimus, susijusius su asmens duomenų apsaugos, valstybės saugumo užtikrinimo reikalavimais.

2.      Lietuvos Respublikos teritorijoje nepilotuojamų balionų skrydžiai vykdomi laikantis šių taisyklių reikalavimų ir 2012 m. rugsėjo 26 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 923/2012, kuriuo nustatomos bendrosios skrydžių taisyklės ir veiklos nuostatos dėl oro navigacijos paslaugų ir procedūrų, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2017 m. gegužės 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 2017/835, nustatytų sąlygų.

3.      Šių taisyklių reikalavimai taikomi naudotojams, leidžiantiems nepilotuojamus balionus Lietuvos Respublikos oro erdvėje, taip pat naudotojams, kurių nepilotuojamas balionas įskris iš kitos šalies į Lietuvos Respublikos oro erdvę, taip pat oro eismo paslaugų teikėjui.

4.   Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1.     Ekstremali situacija – padėtis, kuri susidaro dėl gamtinių, techninių, ekologinių, socialinių priežasčių ar karo veiksmų ir sąlygoja staigų bei didelį pavojų žmonių gyvybei ar sveikatai, turtui, gamtai arba sukelia žūtį, sužalojimą ar turtinius nuostolius.

4.2.     Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Reglamente (ES) Nr. 923/2012 ir Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI NEPILOTUOJAMŲ BALIONŲ SKRYDŽIAMS

 

5. Naudotojas, ketinantis paleisti nepilotuojamą balioną, privalo informuoti oro eismo paslaugų teikėją taisyklių III skyriuje numatyta tvarka ir gauti oro eismo paslaugų teikėjo leidimą.

6. Oro eismo paslaugų teikėjo leidimas reikalingas tokiais nepilotuojamų balionų paleidimo atvejais:

6.1.  Vienkartiniais, kai paleidimas yra iš anksto suplanuotas.

6.2.  Daugkartiniais, kai paleidimas planuojamas vykdyti pagal iš anksto žinomą grafiką ir žinomos konkrečios dienos ir valandos.

6.3.  Daugkartiniais, kai nežinomos konkrečios dienos ir valandos.

6.4.  Iš anksto nesuplanuotiems paleidimams, esant ekstremalioms situacijoms, kai meteorologinius duomenis reikalinga surinkti nedelsiant.

7.     Nepilotuojamo baliono skrydžiai draudžiami:

7.1.     draudžiamose, ribojamose, pavojingose zonose negavus įgaliotų institucijų leidimo;

7.2.     neinformavus oro eismo paslaugų teikėjo ir negavus leidimo, kaip numatyta šių taisyklių III skyriuje.

 

III SKYRIUS

ORO EISMO PASLAUGŲ TEIKĖJO INFORMAVIMAS IR LEIDIMO NEPILOTUOJAMO BALIONO PALEIDIMUI GAVIMAS

 

8.      Naudotojas, ketinantis paleisti nepilotuojamą balioną, privalo prieš 7 darbo dienas iki planuojamo skrydžio dienos oro eismo paslaugų teikėjui, vadovaudamasis taisyklių 16 punkte pateikta informacija, pateikti užpildytą pranešimą pagal formą, nustatytą taisyklių priede (toliau – paraiška), šiais atvejais:

8.1.   kai nepilotuojamas balionas paleidžiamas Lietuvos Respublikos teritorijoje ir skrydis bus vykdomas tik Lietuvos Respublikos oro erdvėje;

8.2.   kai nepilotuojamas balionas paleidžiamas Lietuvos Respublikos teritorijoje ir išskris iš Lietuvos Respublikos oro erdvės į kitos šalies oro erdvę;

8.3.   kai nepilotuojamas balionas paleidžiamas kitos valstybės teritorijoje, bet įskris į Lietuvos Respublikos oro erdvę.

9.      Oro eismo paslaugų teikėjas įvertina gautą informaciją apie nepilotuojamo baliono numatomą paleidimą ir galimą nepilotuojamo baliono skrydžio įtaką kitų orlaivių skrydžių saugai.

10.      Oro eismo paslaugų teikėjas per 5 darbo dienas nuo paraiškos gavimo dienos paraiškoje nurodytais kontaktais informuoja naudotoją apie priimtą sprendimą, užpildydamas paraiškos 3 skyrių. Paraiškoje pažymima:

10.1.   kad išankstinės nepilotuojamo baliono paleidimo sąlygos priimtinos ir nurodomas oro eismo paslaugų teikėjo įgalioto asmens telefono numeris, kuriuo privaloma susisiekti ir gauti leidimą nepilotuojamo baliono paleidimui, kaip numatyta taisyklių 12 punkte; arba

10.2.   kad išankstinės nepilotuojamo baliono paleidimo sąlygos nepriimtinos, nepilotuojamo baliono paleidimas negalimas, bei nurodomos motyvuotos to priežastys.

11.    Išankstinis oro eismo paslaugų teikėjo nepilotuojamo baliono paleidimo sąlygų suderinimas negarantuoja, kad paleidimo metu, atsižvelgiant į oro eismo situaciją ir meteorologines sąlygas, oro eismo paslaugų teikėjas suteiks leidimą paleisti nepilotuojamą balioną.

12.    Prieš paleisdamas nepilotuojamą balioną naudotojas 30 min. iki paleidimo susisiekia su oro eismo paslaugų teikėju, kad gauti leidimą nepilotuojamo baliono paleidimui.

13.    Esant ekstremaliai situacijai, kai nepilotuojamą balioną būtina paleisti nedelsiant, nepilotuojamo baliono naudotojas susisiekia su Aeronautikos gelbėjimo koordinaciniu centru (toliau – AGKC). AGKC atstovas nurodo nepilotuojamo baliono naudotojui telefoną, kuriuo susisiekti, kad gauti taisyklių 12 punkte nurodytą leidimą nepilotuojamo baliono paleidimui.

14.    Gavus oro eismo paslaugų teikėjo įgalioto asmens leidimą paleisti nepilotuojamą balioną, naudotojas privalo telefonu papildomai pranešti oro eismo paslaugų teikėjui:

14.1. paleidus nepilotuojamą balioną;

14.2. apie skrydžio atšaukimą;

14.3. nepilotuojamo baliono buvimo vietą oro eismo paslaugų teikėjo įgaliotam asmeniui paprašius;

14.4. praradus kontaktą su nepilotuojamu balionu, nebežinant jo skrydžio vietos;

14.5. skrydžio pabaigą (pranešti paskutines koordinates iki kritimo pradžios).

15.      Oro eismo paslaugų teikėjas gali neleisti nepilotuojamo baliono paleidimo:

15.1.   jei nepilotuojamo baliono skrydis kelia grėsmę kitų orlaivių skrydžių saugai;

15.2.   naudotojas pateikė klaidingus ir (arba) melagingus duomenis;

15.3.   gavus kitų įgaliotų institucijų pagrįstus prašymus neleisti vykdyti nepilotuojamo baliono skrydžio.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Oro eismo paslaugų teikėjas informaciją, reikalingą nepilotuojamų balionų naudotojams nepilotuojamų balionų paleidimui, skelbia savo interneto puslapyje ir Oro navigacijos informacijos aplinkraštyje.