Mherbas

 

MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL LAIKINO APNAKVINDINIMO IR APGYVENDINIMO PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO MARIJAMPOLĖS SOCIALINĖS PAGALBOS CENTRO LAIKINOSIOS NAKVYNĖS NAMUOSE  TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2015 m. sausio 26 d. Nr. 1-21

Marijampolė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsniu ir 19 straipsnio 1 dalimi, Socialinių paslaugų katalogo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, 14.4 ir 14.7 punktais, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Marijampolės savivaldybės taryba

n u s p r e n d ž i a

Patvirtinti laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo paslaugų organizavimo Marijampolės socialinės pagalbos centro Laikinosios nakvynės namuose tvarką (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Vidmantas Brazys

 

PATVIRTINTA

Marijampolės savivaldybės tarybos

2015 m. sausio 26 d. sprendimu Nr. 1-21

 

LAIKINO APNAKVINDINIMO IR APGYVENDINIMO PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO MARIJAMPOLĖS SOCIALINĖS PAGALBOS CENTRO LAIKINOSIOS NAKVYNĖS NAMUOSE TVARKA

 

I. SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo paslaugų organizavimo Marijampolės socialinės pagalbos centro Laikinosios nakvynės namuose (toliau – Nakvynės namai) tvarka (toliau – Tvarka) nustato laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo Nakvynės namuose paslaugų turinį ir teikimą, paslaugų organizavimo bei nutraukimo tvarką.

2. Tvarkoje vartojamos sąvokos:

Laikinas apnakvindinimas nakvynės namuose – nakvynės ir būtinųjų paslaugų (asmens higienos, buitinių), suteikimas asmenims, kurie yra benamiai, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, esant krizinei situacijai ir pan., kai nesuteikus šių paslaugų iškyla grėsmė asmens sveikatai ar gyvybei.

Apgyvendinimas nakvynės namuose - laikinas nakvynės, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo bei kitų būtinųjų paslaugų (asmeninės higienos, buitinių ir kt.), suteikimas asmenims, neturintiems gyvenamosios vietos ar dėl patirto smurto, prievartos ar kitų priežasčių negalintiems ja naudotis, siekiant atkurti savarankiškumą, prarastus socialinius ryšius ir padėti integruotis į visuomenę.

Socialinės rizikos suaugęs asmuo – darbingo amžiaus asmuo, esantis socialiai atskirtas dėl to, kad elgetauja, valkatauja, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, yra įsitraukęs ar linkęs įsitraukti į nusikalstamą veiklą, yra patyręs ar kuriam kyla pavojus patirti psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, smurtą šeimoje ir yra iš dalies ar visiškai netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Senyvo amžiaus asmuosukakęs senatvės pensijos amžių asmuo, kuris dėl amžiaus iš dalies ar visiškai yra netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Socialinės rizikos šeima – šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą panaudoja ne šeimos interesams ir todėl iškyla pavojus vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui. Socialinės rizikos šeimai priskiriama ir šeima, kurios vaikui įstatymų numatyta tvarka yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba).  

 

II. SKYRIUS

PASLAUGŲ TURINYS IR TEIKIMAS

 

3. Apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos sudėtis: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, apgyvendinimas, minimalių buitinių ir asmeninės higienos paslaugų organizavimas (virtuvėlė, dušas, skalbimo paslaugos ir t.t.), kasdienių gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas (tvarkant pinigų apskaitą, apsiperkant, bendraujant ir pan.), darbinių įgūdžių ugdymas, esant poreikiui, sveikatos priežiūros paslaugų, apsaugos organizavimas bei kitos paslaugos, reikalingos asmeniui pagal jo savarankiškumo lygį.

4. Laikino apnakvindinimo paslaugos sudėtis: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, nakvynės suteikimas, minimalių buitinių ir asmeninės higienos paslaugų organizavimas (virtuvėlė, dušas ir t.t.), esant poreikiui, sveikatos priežiūros paslaugų, apsaugos organizavimas.

5. Laikino apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos suteikiamos Marijampolės savivaldybėje (toliau – Savivaldybė) gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims (šeimoms), neturintiems gyvenamosios vietos ir pakankamai pajamų įsigyti ar išsinuomoti būstą, siekiant atkurti savarankiškumą, prarastus socialinius ryšius ir padėti integruotis į visuomenę.

6. Laikino apnakvindinimo nakvynės namuose paslaugos suteikiamos Savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravusiems arba joje faktiškai gyvenantiems asmenims (šeimoms).

7. Dėl laikino apnakvindinimo ar apgyvendinimo Nakvynės namuose asmenys kreipiasi į Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinių paslaugų skyrių (toliau – Socialinių paslaugų skyrius) ir pateikia Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau vadinama - prašymas) ir šiuos dokumentus:

7.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą,

7.2. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose);

7.3. neįgaliojo arba pensininko pažymėjimą.

8. Socialinės rizikos suaugę asmenys, kartu su dokumentais, nurodytais šios tvarkos 7 punkte, pateikia pažymą iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos su gydytojų -radiologo, psichiatro, dermatovenerologo išvadomis.

9. Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas vadovaudamasis Marijampolės savivaldybės tarybos patvirtinta Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarka nustato asmens (šeimos) apgyvendinimo nakvynės namuose poreikį.

10. Apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu skiriamos:

10.1. asmenims, kuriems pagal šios Tvarkos 9 punktą yra nustatytas apgyvendinimo nakvynės namuose poreikis;

10.2. tuo atveju, kai asmeniui kyla grėsmė dėl jo išgyvenimo (gyvybės), sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo gali būti priimamas nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Paslaugų poreikis nustatomas pradėjus teikti socialines paslaugas, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo asmens prašymo pateikimo dienos. Įvertinus poreikį socialinėms paslaugoms, paslauga tęsiama arba nutraukiama šios Tvarkos 30 punkte numatyta tvarka;

10.3. kitų savivaldybių gyventojams apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos teikiamos kai yra laisvų vietų ir teisės aktų nustatyta tvarka yra sudaryta paslaugų teikimo sutartis su ta savivaldybe, kurios teritorijoje asmuo yra deklaravęs gyvenamąją vietą.

 

      III. SKYRIUS

PASLAUGŲ organizavimas

 

11. Apgyvendinimo Nakvynės namuose paslauga asmeniui pradedama teikti Nakvynės namams gavus Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimą dėl šių paslaugų skyrimo. Jeigu tuo metu Nakvynės namai negali teikti paslaugos, asmuo pagal prašymo gavimo datą įrašomas į eilę paslaugai gauti. Nakvynės namai atsako už šių paslaugų teikimo eilės sudarymą ir paslaugų teikimo organizavimą.

12. Apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos trukmė – iki 6 mėn. Atsižvelgiant į asmens socialinę padėtį, visas turinčias reikšmės aplinkybes, apgyvendinimo nakvynės namuose paslauga gali būti teikiama ir ilgiau. Šiuo atveju asmuo Socialinių paslaugų skyriui pateikia šios Tvarkos 7, 8 punktuose nurodytus dokumentus.

13. Laikino apnakvindinimo paslaugos trukmė – ne ilgiau kaip 3 paros.

14. Paslaugos nakvynės namuose teikiamos visą parą laikantis Nakvynės namų vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Marijampolės socialinės pagalbos centro direktoriaus.

15. Apgyvendinti nakvynės namuose asmenys maitinasi savo lėšomis, patys tvarkosi gyvenamuosius kambarius bei virtuvę. Drabužiais ir avalyne, asmens higienos priemonėmis neaprūpinami.

16. Nakvynės namuose negali būti apgyvendinami asmenys, apsvaigę nuo psichoaktyvių medžiagų, sergantys aktyviąja tuberkulioze, ūmiais infekciniais, somatiniais bei kitais susirgimais, galinčiais kelti grėsmę kitų Nakvynės namų gyventojų sveikatai ir saugumui.

17. Policijos ar greitosios medicinos pagalbos tarnybų pristatyti asmenys apnakvindinami esant sveikatos priežiūros specialistų išvadai, kad asmeniui nereikalinga būtinoji medicinos pagalba.

18. Pakartotinai dėl apgyvendinimo Nakvynės namuose paslaugos asmuo gali kreiptis į Socialinių paslaugų skyrių:

18.1. po 6 mėn., jei asmuo iš Nakvynės namų buvo pašalintas už vidaus tvarkos taisyklių pažeidimus;

18.2. po 3 mėn., kai su asmeniu sutartis buvo nutraukta dėl to, kad jis buvo išvykęs iš Nakvynės namų ilgiau nei 7 dienas ir apie tai nepranešė Nakvynės namų administracijai;

18.3. po 6 mėn. nuo atsisakymo dienos, jei asmuo atsisakė siūlomo socialinio būsto.

19. Savavališkai pasišalinus iš nakvynės namų ir negrįžus ilgiau kaip 5 d., asmuo turi pateikti sveikatos priežiūros įstaigos išduotą Išrašą iš medicininių dokumentų forma 027/a.

20. Paslaugos gavėjo bylos kopija saugoma ir pildoma Nakvynės namuose.

21. Atsiradus laisvai vietai, Nakvynės namų socialinė darbuotoja informuoja pirmąjį eilėje esantį asmenį apie jam skiriamą apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugą. Jeigu asmuo, atsiradus laisvai vietai, per tris darbo dienas neatvyksta į Nakvynės namus, juose apgyvendinamas kitas asmuo, esantis eilėje. Jei asmuo, kuriam pagal jo numerį sąraše skiriama paslauga, tuo metu prašo atidėti paslaugos teikimą, jis nukeliamas į laukiančiųjų paslaugos eilės pabaigą, o paslaugos teikimas siūlomas kitam asmeniui iš eilės. Paslaugos teikimą galima atidėti asmens gydymosi stacionarioje įstaigoje metu, jei pateikiama gydytojo pažyma, ar nurodžius kitas svarbias priežastis (artimųjų mirties atveju, susiradus kitą laikino apgyvendinimo vietą ir kt.).

22. Su paslaugos gavėju pasirašoma nustatytos formos sutartis (sutarties forma tvirtinama Marijampolės socialinės pagalbos centro direktoriaus įsakymu), kurioje nustatomos apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos sąlygos, teikimo laikas, konkretus apmokėjimo už paslaugą dydis pinigine išraiška, mokėjimo tvarka, finansinių galimybių vertinimo iš naujo dėl asmens (šeimos) pajamų pokyčių įvykusių per šių paslaugų gavimo laiką, sąlygos, šalių teisės, pareigos ir kitos paslaugų teikimo ir nutraukimo sąlygos. Sutartį pasirašo apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos gavėjas ir Marijampolės socialinės pagalbos centro direktorius ar jo įgaliotas asmuo. Atsiradus pasikeitimams dėl paslaugos teikimo, Marijampolės socialinės pagalbos centras parengia sutarties pakeitimą, kuris pasirašomas abiejų šalių.

23. Nakvynės namai, pradėję teikti apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugas, sudaro individualų darbo su asmeniu (šeima) planą, kuriame pateikia informaciją apie asmenį, jo aplinką, šeimą; duomenis iš sveikatos priežiūros specialistų ir psichologų apie asmens sveikatos būklę, emocinę būseną ir socialinės rizikos lygį; numato, kokiomis priemonėmis bus siekiama socialinės priežiūros uždavinių įgyvendinimo; įvardija paslaugas, kurios asmeniui bus teikiamos; įrašo žymas apie periodiškai vykdomą plano peržiūrą (kokie buvo pokyčiai, patikslinimai).

24. Paslaugų gavėjui gydymosi stacionarioje įstaigoje metu, pateikus raštišką prašymą ar kitaip pranešus Nakvynės namų socialiniam darbuotojui, apgyvendinimo Nakvynės namuose paslauga laikinai sustabdoma vadovaujantis Marijampolės savivaldybės tarybos patvirtinta Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarka nustatyta tvarka. Pasibaigus gydymui, asmuo Nakvynės namams pristato pažymą iš gydymo įstaigos apie gydymą stacionare, kuri saugoma asmens bylose ir paslaugos teikiamos toliau.

25. Asmens, kuriam teikiamos apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos, gydymo, užsitęsusio ilgiau nei 2 savaites, metu, paslaugas laikinai gali gauti kitas asmuo, įrašytas į eilę asmenų, laukiančių paslaugos teikimo.

26. Darbingi asmenys, neturintys pajamų, per 14 dienų privalo užsiregistruoti darbo paieškai Teritorinėje darbo biržoje. Jei per šį laikotarpį asmuo be pateisinamos priežasties neužsiregistruoja, paslaugų teikimo sutartis su juo nutraukiama.

27. Nedirbantys asmenys, gyvenantys nakvynės namuose, gali būti pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai.

28. Apie socialinės rizikos asmenis, kurie kreipiasi dėl laikino apnakvindinimo ar apgyvendinimo Nakvynės namuose ir negali pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, Marijampolės socialinės pagalbos centras informuoja Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą.

29. Už laikino apgyvendinimo paslaugas asmuo moka vadovaujantis Marijampolės savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta Marijampolės savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarka.

 

IV. SKYRIUS

PASLAUGŲ TEIKIMO NUTRAUKIMAS

 

30. Pasikeitus asmens, kuriam teikiama apgyvendinimo Nakvynės namuose paslauga, socialinei būklei ar atsiradus kitoms reikšmingoms aplinkybėms, Nakvynės namų socialinis darbuotojas, vadovaudamasis Marijampolės savivaldybės tarybos patvirtinta Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarka, peržiūri ir vertina asmens apgyvendinimo Nakvynės namuose paslaugų poreikį. Jei apgyvendinimo Nakvynės namuose paslaugą teikti netikslinga arba nustatoma, kad būtina skirti kitas socialines paslaugas, Socialinės pagalbos centras raštu kreipiasi į Socialinių paslaugų skyrių dėl paslaugos nutraukimo arba kitų paslaugų skyrimo.

31. Apgyvendinimo nakvynės namuose paslauga nutraukiama Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu:

31.1. asmeniui pateikus raštišką prašymą;

31.2. asmeniui mirus;

31.3. asmeniui įgijus būstą;

31.4. asmeniui išvykus gyventi į kitą savivaldybę;

31.5. pasibaigus sutarties galiojimo terminui;

31.6. asmeniui daugiau kaip 7 dienas išvykus ir išvykimo nesuderinus su Nakvynės namais;

31.7. asmeniui pažeidus Nakvynės namų vidaus tvarkos taisykles;

31.8. asmeniui pažeidus sutarties sąlygas;

31.9. asmeniui nevykdant reikalavimo registruotis Teritorinėje darbo biržoje.

32. Informaciją apie aplinkybes, dėl kurių paslaugų teikimas turi būti nutrauktas, Socialinės pagalbos centras pateikia Socialinių paslaugų skyriui ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo priežasties atsiradimo dienos.

33. Aprašo 23 punkte numatytais atvejais paslauga neteikiama ir sutartis su jos gavėju nutraukiama ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos iš Socialinės pagalbos centro gavimo dienos.

34. Nutraukus socialinių paslaugų teikimą, asmuo ar asmens atstovas už suteiktas paslaugas privalo apmokėti per 10 darbo dienų nuo sprendimo apie paslaugų nutraukimą gavimo dienos.

 

V. SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Nakvynės namai atsako už kokybišką apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos teikimą.

36. Skundus dėl teikiamų paslaugų kokybės nagrinėja Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas specialistas.

37. Šios Tvarkos įgyvendinimo kontrolę vykdo Savivaldybės administracija.

_______________________