LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 24 d. įsakymO Nr. V-1271/22.3-139 „Dėl Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2019 m. gruodžio 3 d. Nr. V-1368/22.3-282

Vilnius

 

P a k e i č i a m e Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. V-1271/22.3-139 „Dėl Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiame I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

2. Pakeičiame 1 punktą ir jį išdėstome taip:

1. Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja radioaktyviųjų medžiagų, įskaitant uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius ir panaudotus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius (toliau – radioaktyviosios medžiagos), radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje leidimų išdavimo tvarką bei reikalavimus ir priežiūrą, užtikrinant gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą.“

3. Pakeičiame 2 punktą ir jį išdėstome taip:

2. Šios taisyklės taikomos radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro, kurių bendrasis aktyvumas arba aktyvumo koncentracija viršija vertes, nustatytas Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ patvirtinimo“ (toliau – Lietuvos higienos norma HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“), 4 priedo 4 lentelėje, įvežimui, išvežimui, vežimui tranzitu ir vežimui Lietuvos Respublikoje.“

4. Pakeičiame 3 punktą ir jį išdėstome taip:

3. Šios taisyklės netaikomos:

3.1. radioaktyviosioms medžiagoms, išskyrus panaudotus radioaktyviuosius šaltinius, kurios yra neatskiriama transporto priemonės dalis;

3.2. radioaktyviosioms medžiagoms, radioaktyviosioms atliekoms arba panaudotam branduoliniam kurui, vežamiems bet kokio asmens valdomoje teritorijoje, kurioje taikomi asmens patvirtintų atitinkamų saugos taisyklių reikalavimai, taip pat vežamiems ne bendrosios paskirties automobilių keliais arba geležinkeliais;

3.3. radioaktyviosioms medžiagoms (radiofarmaciniams vaistiniams preparatams, implantuojamiems uždariesiems radioaktyviesiems šaltiniams, naudojamiems brachiterapijos procedūrų metu, ir kt.), gydymo ar diagnostikos tikslais patekusioms į žmogaus arba gyvūno organizmą;

3.4. radioaktyviosioms medžiagoms, išskyrus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius ir panaudotus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, esančioms Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) leistuose naudoti vartojamuosiuose gaminiuose, kai juos įsigis galutinis naudotojas;

3.5. gamtinėms medžiagoms ir rūdoms, turinčioms gamtinės kilmės radionuklidų, kurių neketinama perdirbti, jei šių medžiagų savitasis aktyvumas daugiau kaip 10 kartų neviršija verčių, nustatytų Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techniniuose prieduose ir Radioaktyviųjų medžiagų saugaus vežimo taisyklėse, Nr. SSR-6 (Rev. 1), Tarptautinė atominės energijos agentūra (toliau – TATENA), 2018 m.;

3.6. radioaktyviųjų medžiagų, išskyrus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius ir panaudotus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, išskirtų perdirbimo metu ir skirtų tolesniam naudojimui, vežimui;

3.7. atliekų, kurių sudėtyje yra tik gamtinių radioaktyviųjų medžiagų, susidarančių ne dėl praktinės veiklos, įvežimui, išvežimui, vežimui tranzitu ir vežimui Lietuvos Respublikoje.“

5. Pakeičiame 6 punktą ir jį išdėstome taip:

6. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

6.1. Branduolinio kuro ciklas – veikla, susijusi su branduolinės energijos gamyba (branduolinės (atominės) elektrinės eksploatavimas ir eksploatavimo nutraukimas, įskaitant radioaktyviųjų atliekų tvarkymą branduolinės energetikos objektuose).

6.2. Gavėjas – asmuo, kuriam yra vežamos radioaktyviosios medžiagos, radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras.

6.3. Kilmės valstybė arba kilmės Europos Sąjungos valstybė narė ir paskirties valstybė arba paskirties Europos Sąjungos valstybė narė – trečioji valstybė arba Europos Sąjungos valstybė narė, iš kurios ketinama išvežti arba išvežamos radioaktyviosios medžiagos, radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras, ir trečioji valstybė arba Europos Sąjungos valstybė narė, į kurią ketinama įvežti arba įvežamos radioaktyviosios medžiagos, radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras.

6.4. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija – Radiacinės saugos centras ir Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, pagal kompetenciją vykdančios radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūrą.

6.5. Panaudotas uždarasis radioaktyvusis šaltinis – uždarasis radioaktyvusis šaltinis, kurio turėtojo veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais yra įteisinta, tačiau šis uždarasis radioaktyvusis šaltinis nenaudojamas ir nebus naudojamas ateityje.

6.6. Panaudoto branduolinio kuro perdirbimas (toliau – perdirbimas) – procesas arba operacija, kurių metu iš panaudoto branduolinio kuro tolesniam naudojimui išskiriami radioaktyvieji izotopai.

6.7. Tinkamai užpildyta paraiška – pagal taisyklėse nustatytus reikalavimus užpildytas tipinis radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros dokumentas.

6.8. Tranzito valstybė arba tranzito Europos Sąjungos valstybė narė – trečioji valstybė arba Europos Sąjungos valstybė narė, per kurios teritoriją ketinama vežti arba yra vežamos radioaktyviosios medžiagos, radioaktyviosios atliekos ar panaudotas branduolinis kuras, išskyrus radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro kilmės ar paskirties trečiąją valstybę arba Europos Sąjungos valstybę narę.

6.9. Turėtojas – asmuo, kuris iki radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro vežimo pagal taikomus Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus atsako už radioaktyviąsias medžiagas, radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą ir ketina juos vežti gavėjui.

6.10. Vežimas – visos operacijos, susijusios su radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro vežimu iš kilmės trečiosios valstybės arba Europos Sąjungos valstybės narės į paskirties trečiąją valstybę arba Europos Sąjungos valstybę narę, įskaitant jų pakrovimą ir iškrovimą.

6.11. Vežimas Europos Sąjungos viduje – vežimas, kai radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro kilmės valstybė ir paskirties valstybė yra Europos Sąjungos valstybė narė.

6.12. Vežimas už Europos Sąjungos ribų – vežimas, kai radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro kilmės valstybė ir (arba) paskirties valstybė yra trečioji valstybė.

6.13. Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techniniuose prieduose, Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatyme, Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme ir Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“.“

6. Pakeičiame 8.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

8.2. jeigu Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija turi duomenų ir žino, kad trečioji valstybė neturi techninių, teisinių ar administracinių priemonių, kaip nustatyta 1997 m. rugsėjo 5 d. Jungtinėje panaudoto kuro tvarkymo saugos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugos konvencijoje. Draudžiant tokį vežimą, įvertinama iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių gaunama informacija, kuri kasmet teikiama Europos Komisijai ir Europos Komisijos Patariamajam Komitetui;“.

7. Pakeičiame 81 punktą ir jį išdėstome taip:

81. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija:

81.1. gali uždrausti išvežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą, jeigu:

81.1.1. trečioji valstybė nėra TATENA šalis narė;

81.1.2. turi duomenų bei žino, kad trečioji valstybė nėra pasirašiusi, ratifikavusi ir nesilaiko įsipareigojimų, nustatytų:

81.1.2.1. 1997 m. rugsėjo 5 d. Jungtinėje panaudoto kuro tvarkymo saugos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugos konvencijoje;

81.1.2.2. 1979 m. spalio 26 d. Branduolinių medžiagų fizinės saugos konvencijoje ir jos pakeitimuose;

81.1.2.3. 1994 m. rugsėjo 20 d. Branduolinės saugos konvencijoje;

81.1.2.4. 1968 m. liepos 1 d. Sutartyje dėl branduolinio ginklo neplatinimo ir papildomuose protokoluose;

81.1.2.5. 1963 m. gegužės 21 d. Vienos konvencijoje „Dėl civilinės atsakomybės už branduolinę žalą“, 1997 m. rugsėjo 29 d. protokole, keičiančiame Vienos konvenciją „Dėl civilinės atsakomybės už branduolinę žalą“, 1997 m. rugsėjo 12 d. Konvencijoje dėl papildomos kompensacijos už branduolinę žalą arba 1960 m. liepos 29 d. Paryžiaus konvencijoje dėl atsakomybės prieš trečią šalį atominės energijos srityje su pakeitimais, padarytais 1964 m. sausio 28 d. papildomu protokolu ir 1982 m. lapkričio 16 d. protokolu;

81.1.2.6. 1986 m. rugsėjo 26 d. Konvencijoje dėl pagalbos įvykus branduolinei avarijai arba kilus radiologiniam pavojui;

81.1.2.7. 1986 m. rugsėjo 26 d. Konvencijoje dėl ankstyvo pranešimo apie branduolinę avariją;

81.1.2.8. 1974 m. lapkričio 1 d. Tarptautinėje konvencijoje dėl žmogaus gyvybės apsaugos jūroje (SOLAS 74);

81.1.2.9. 1944 m. gruodžio 7 d. Tarptautinėje civilinės aviacijos konvencijoje (Čikagos konvencijoje);

81.2. patvirtindama radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro vežimą į trečiąsias šalis, gali atsižvelgti į politinius, ekonominius, socialinius, etinius, mokslinius, visuomenės ir aplinkos saugumo interesus;

81.3. keičiasi informacija su kitų Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotosiomis institucijomis apie tai, kaip taikomas šis punktas.“

8. Pakeičiame 9 punktą ir jį išdėstome taip:

9. Uždarieji radioaktyvieji šaltiniai gali būti įvežami į Lietuvos Respubliką Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo 24 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Gavėjas turi užtikrinti, kad uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių turėjimo metu galiotų sutartis su radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju dėl uždarojo radioaktyviojo šaltinio tvarkymo ir laidavimo draudimas sutarties su radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju paslaugų vertei.“

9. Pakeičiame 91 punktą ir jį išdėstome taip:

91. Gavėjas, įveždamas į Lietuvos Respubliką IV–V pavojingumo kategorijos uždarąjį radioaktyvųjį šaltinį su trumpaamžiais radionuklidais (pusėjimo trukmė – ne didesnė kaip 100 dienų), neprivalo apsidrausti laidavimo draudimu sutarties su radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju paslaugų vertei, jeigu yra sudaryta sutartis su radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju dėl tokio uždarojo radioaktyviojo šaltinio saugojimo tol, kol bus galima jo nebekontroliuoti.“

10. Pakeičiame 10 punktą ir jį išdėstome taip:

10. Radioaktyviosios medžiagos, radioaktyviosios atliekos ir panaudotas branduolinis kuras gali būti vežami oro, vandens, geležinkelio ar kelių transportu, jei tai leidžia teisės aktų, reglamentuojančių pavojingųjų krovinių vežimą atitinkama transporto rūšimi, reikalavimai. Vežimo procedūros turi atitikti Pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo nuostatas, Radioaktyviųjų medžiagų saugaus vežimo taisykles, Nr. SSR-6 (Rev. 1), TATENA, 2018 m., Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ ir taisyklių reikalavimus, taip pat:

10.1. vežant automobilių keliais – Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techninius priedus;

10.2. vežant oru – 1944 m. gruodžio 7 d. Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos (Čikagos konvencijos) 18 priedą ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Technines saugaus pavojingų krovinių vežimo oru instrukcijas (Doc 9284-AN/905);

10.3. vežant jūra – Tarptautinį pavojingų krovinių vežimo jūra kodeksą (IMDG kodeksą);

10.4. vežant geležinkeliu – 1980 m. gegužės 9 d. Tarptautinio vežimo geležinkeliais sutarties (COTIF) C priedėlio „Pavojingų krovinių tarptautinio vežimo geležinkeliais taisyklės (RID)“ priedą ir Tarptautinio krovinių vežimo geležinkeliais susitarimo (SMGS) 2 priedą „Pavojingų krovinių vežimo taisyklės“.“

11. Pakeičiame 13.1 papunktį ir jį išdėstome taip:

13.1. Leidimą vežti radioaktyviąsias medžiagas, įskaitant branduolines ir daliąsias medžiagas, nurodytas Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kiekiais, mažesniais už šiame priede nustatytus kiekius, ir radioaktyviąsias atliekas, išskyrus radioaktyviąsias atliekas, susidariusias branduolinio kuro ciklo metu, išduoda RSC, gavęs paraišką gauti Leidimą. Paraiška gauti Leidimą turi būti suderinta su Valstybine atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI), kai:

13.1.1. planuojamos vežti radioaktyviosios medžiagos ir radioaktyviosios atliekos priskiriamos branduolinėms medžiagoms;

13.1.2. paraišką gauti Leidimą teikia asmuo, eksploatuojantis branduolinės energetikos objektą ar vykdantis jo eksploatavimo nutraukimą, ar vykdantis veiklą su radioaktyviaisiais šaltiniais branduolinės energetikos objekte ar branduolinės energetikos objektų aikštelėse;“.

12. Pakeičiame 15 punktą ir jį išdėstome taip:

15. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija pagal Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techninių priedų, 1944 m. gruodžio 7 d. Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos (Čikagos konvencijos) 18 priedo ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Techninių saugaus pavojingų krovinių vežimo oru instrukcijų (Doc 9284-AN/905), Tarptautinio pavojingų krovinių vežimo jūra kodekso (IMDG kodekso) ir 1980 m. gegužės 9 d. Tarptautinio vežimo geležinkeliais sutarties (COTIF) C priedėlio „Pavojingų krovinių tarptautinio vežimo geležinkeliais taisyklės (RID)“ priedo reikalavimus gali nustatyti specialiąsias radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo sąlygas.“

13. Pakeičiame 16 punktą ir jį išdėstome taip:

16. Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo pakuotės konstrukcijos (toliau – pakuotės) atitiktį Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techninių priedų, 1944 m. gruodžio 7 d. Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos (Čikagos konvencijos) 18 priedo ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Techninių saugaus pavojingų krovinių vežimo oru instrukcijų (Doc 9284-AN/905), Tarptautinio pavojingų krovinių vežimo jūra kodekso (IMDG kodekso), 1980 m. gegužės 9 d. Tarptautinio vežimo geležinkeliais sutarties (COTIF) C priedėlio „Pavojingų krovinių tarptautinio vežimo geležinkeliais taisyklės (RID)“ priede ir Radioaktyviųjų medžiagų saugaus vežimo taisyklių, Nr. SSR-6 (Rev. 1), TATENA, 2018 m., reikalavimams patvirtinantis sertifikatas, išduotas užsienio valstybių įgaliotųjų institucijų, pripažįstamas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.“

14. Pakeičiame 161.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

161.4. radioaktyviųjų šaltinių skaičių.“

15. Pakeičiame II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

II SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VEŽIMAS LIETUVOS RESPUBLIKOJE, ĮVEŽIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠ TREČIOSIOS VALSTYBĖS, IŠVEŽIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS Į TREČIĄJĄ VALSTYBĘ IR VEŽIMAS TRANZITU PER LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ TARP TREČIŲJŲ VALSTYBIŲ. RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ IR PANAUDOTO BRANDUOLINIO KURO VEŽIMAS LIETUVOS RESPUBLIKOJE“.

16. Pakeičiame 18 punktą ir jį išdėstome taip:

18. Norint gauti Leidimą radioaktyviąsias medžiagas vežti Lietuvos Respublikoje, išvežti iš Lietuvos Respublikos į trečiąsias valstybes, įvežti į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų valstybių ar vežti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją tarp trečiųjų valstybių, taisyklių 13.1 papunktyje nurodytai Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai turi būti pateikta taisyklių 2 priede nustatytos formos paraiška. Kartu su paraiška turi būti pateikti:

18.1. dokumentai, nurodyti taisyklių 9 punkte, kai uždarieji radioaktyvieji šaltiniai yra įvežami į Lietuvos Respubliką;

18.2. dokumentai, įrodantys, kad:

18.2.1. vežant I pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, transporto priemonė bus lydima ir apsaugota apsaugos pajėgų funkcijas vykdančio asmens (saugos tarnybos) ir bus vykdomas I pavojingumo kategorijos uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių judėjimo sekimas visą jų vežimo laiką (naudojama įranga, kuri leidžia sekti I pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius);

18.2.2. vežant II pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, transporto priemonė bus lydima ir apsaugota apsaugos pajėgų funkcijas vykdančio asmens (saugos tarnybos arba vežėjo atstovo);

18.3. I–III pavojingumo kategorijos uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių vežimo fizinės saugos aprašas, parengtas pagal Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-687 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklių patvirtinimo“, 19.1 papunkčio reikalavimus;

18.4. radioaktyviųjų medžiagų vežėjo parengtas radioaktyviųjų medžiagų vežimo maršruto planas, kuriame turi būti nurodytas muitinės postas (-ai) tuo atveju, jei radioaktyviosios medžiagos įvežamos į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų valstybių ar išvežamos iš Lietuvos Respublikos į trečiąsias valstybes. Jei planuojama vežti I ar II pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, jų vežimo maršruto plane turi būti papildomai numatytas pakaitinis (alternatyvus) jų vežimo maršrutas;

18.5. gavėjo licencijos kopija arba įgaliotosios institucijos patvirtinimas, kad gavėjas turi licenciją, kai I ir (ar) II pavojingumo kategorijos uždarieji radioaktyvieji šaltiniai yra išvežami iš Lietuvos Respublikos į trečiąją valstybę;

18.6. uždarojo radioaktyviojo šaltinio sertifikato kopija, jei planuojama vežti uždarąjį radioaktyvųjį šaltinį;

18.7. pakuotės (išskyrus nekontroliuojamą pakuotę) konstrukcijos sertifikato kopija ir dokumentai, patvirtinantys, kad pakuotės konstrukcija atitinka taisyklių 10 punkte nurodytų dokumentų reikalavimus;

18.8. turėtojo patvirtinimas, kad radioaktyviosios medžiagos yra supakuotos (nurodomas pakuotės tipas) ir pažymėtos (nurodoma pakuotės kategorija ir transporto indeksas) pagal taisyklių 10 punkte nurodytų dokumentų reikalavimus.“

17. Pakeičiame 181 punktą ir jį išdėstome taip:

181. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13.1 papunktyje, gavusi taisyklių 2 priede nustatytos formos paraišką dėl Leidimo išvežti I pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius iš Lietuvos Respublikos į trečiąją valstybę išdavimo ir kartu su paraiška pateiktus dokumentus, nurodytus taisyklių 18 punkte, per 5 darbo dienas nuo tinkamai įformintos paraiškos gavimo dienos išnagrinėja juos ir išsiunčia rašytinę informaciją (I pavojingumo kategorijos uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių gavėjas, gavėjo registracijos adresas arba jo veiklos vykdymo adresas, planuojami vežti radionuklidai, jų kiekis ir aktyvumas bei unikalus užklausos numeris) I pavojingumo kategorijos uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių gavėjo, esančio trečiojoje valstybėje, įgaliotajai institucijai dėl sutikimo įvežti šiuos šaltinius gavimo. Rašte taip pat nurodomas terminas, per kurį pageidaujama gauti gavėjo įgaliotosios institucijos priimtą sprendimą. Šiuo atveju Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13.1 papunktyje, išduoda taisyklių 4 priede nustatytos formos Leidimą arba motyvuotai atsisako jį išduoti ir apie tai raštu informuoja paraišką pateikusį asmenį.“

18. Pakeičiame 183 punktą ir jį išdėstome taip:

183. Kiekvieną kartą prieš išvežant I ir (ar) II pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius iš Lietuvos Respublikos į trečiąją valstybę, Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13.1 papunktyje, trečiosios valstybės įgaliotajai institucijai turi pateikti rašytinę informaciją apie:

183.1. planuojamą vežimo datą;

183.2. I ir (ar) II pavojingumo kategorijos uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių turėtoją;

183.3. I ir (ar) II pavojingumo kategorijos uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių gavėją;

183.4. radionuklidus ir jų aktyvumą;

183.5. bendrą aktyvumą;

183.6. radionuklidų skaičių ir, jei įmanoma, jų unikalius numerius.“

19. Pakeičiame 184.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

184.2. saugą pagrindžiantys dokumentai, nustatyti Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techniniuose prieduose, Tarptautiniame pavojingų krovinių vežimo jūra kodekse (IMDG kodekse), Tarptautinio vežimo geležinkeliais sutarties (COTIF) C priedėlio „Pavojingų krovinių tarptautinio vežimo geležinkeliais taisyklės (RID)“ priede, Tarptautinio krovinių vežimo geležinkeliais susitarimo (SMGS) 2 priede „Pavojingų krovinių vežimo taisyklės“;“.

20. Pakeičiame 20 punktą ir jį išdėstome taip:

20. Norint gauti Leidimą įvežti, išvežti, vežti tranzitu į trečiąsias valstybes arba iš jų į bendrąjį karinės įrangos sąrašą ir dvejopo naudojimo prekių sąrašą įtrauktas prekes, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, įskaitant branduolines ir daliąsias medžiagas, nurodytas Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kiekiais, mažesniais už šiame priede nustatytus kiekius, Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai, nurodytai taisyklių 13.1 papunktyje, pateikiama Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos išduotos atitinkamos importo, eksporto ar tranzito licencijos kopija ir paraiška, kurios forma pateikta taisyklių 2 priede.“

21. Pakeičiame 21 punktą ir jį išdėstome taip:

21. Norėdamas gauti Leidimą vežti Lietuvos Respublikoje radioaktyviąsias atliekas, išskyrus radioaktyviąsias atliekas, susidariusias branduolinio kuro ciklo metu, turėtojas Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai, nurodytai taisyklių 13.1 papunktyje, turi pateikti taisyklių 3 priede nustatytos formos paraišką. Kartu su paraiška turi būti pateikti:

21.1. taisyklių 18.2 ir 18.3 papunkčiuose nurodyti dokumentai, jei planuojama vežti panaudotus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, priskiriamus I–III pavojingumo kategorijai;

21.2. taisyklių 18.4, 18.7 ir 18.8 papunkčiuose nurodyti dokumentai.“

22. Pakeičiame 211 punktą ir jį išdėstome taip:

211. Radioaktyviosioms atliekoms, susidarančioms branduolinio kuro ciklo metu, ir panaudotam branduoliniam kurui vežti Lietuvos Respublikoje VATESI Leidimo nereikia. Vežimo priežiūra vykdoma prižiūrint veiklą, vykdomą turint licenciją, nurodytą Branduolinės saugos įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 6 punkte.

23. Pakeičiame 22 punktą ir jį išdėstome taip:

22. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13.1 papunktyje, gavusi paraišką dėl Leidimo radioaktyviąsias medžiagas vežti Lietuvos Respublikoje, įvežti į Lietuvos Respubliką iš trečiosios valstybės ar vežti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją tarp trečiųjų valstybių arba išvežti II–V pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius iš Lietuvos Respublikos į trečiąją valstybę išdavimo ir kartu su paraiška pateiktus dokumentus, nurodytus taisyklių 18 punkte, išduoda taisyklių 4 priede nustatytos formos Leidimą arba motyvuotai atsisako jį išduoti ir apie tai raštu informuoja paraišką pateikusį asmenį.“

24. Pakeičiame 24 punktą ir jį išdėstome taip:

24. Jeigu pateikta netinkamai įforminta paraiška, Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13 punkte, turi atlikti Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 6 dalyje ar 31 straipsnio 4 dalyje nurodytus veiksmus. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13 punkte, išduoda taisyklių 4 ir 5 prieduose nurodytus Leidimus arba motyvuotai atsisako juos išduoti ir apie tai raštu informuoja paraišką pateikusį asmenį per Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 5 dalyje ir 31 straipsnio 4 dalyje nustatytą terminą. Taisyklių 4 ir 5 prieduose nurodytų Leidimų galiojimo terminas nustatytas Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 9 dalyje ir 31 straipsnio 7 dalyje.“

25. Pakeičiame 25 punktą ir jį išdėstome taip:

25. Išduoti taisyklių 4 ir 5 prieduose nurodytus Leidimus atsisakoma Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 7 dalyje ir 31 straipsnio 5 dalyje nurodytais atvejais.“

26. Pakeičiame 28 punktą ir jį išdėstome taip:

28. Leidimo galiojimas panaikinamas Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 10 dalyje ir 31 straipsnio 8 dalyje nurodytais pagrindais. Leidimą panaikinus, Leidimo turėtojas nedelsiant apie tai informuojamas ir privalo grąžinti išduotą Leidimą Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai.“

27. Pakeičiame III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

III SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ ĮVEŽIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖS NARĖS, IŠVEŽIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS Į EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĘ NARĘ IR VEŽIMAS TRANZITU PER LIETUVOS RESPUBLIKĄ TARP EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBIŲ NARIŲ“.

28. Pakeičiame 301.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

301.3. taisyklių 18.2 ir 18.3 papunkčiuose nurodyti dokumentai, jei planuojama vežti I–III pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius;“.

29. Pakeičiame 302.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

302.2. taisyklių 18.2 ir 18.3 papunkčiuose nurodyti dokumentai, jei planuojama vežti I–III pavojingumo kategorijos uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius;“.

30. Pakeičiame 304.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

304.3. informacija apie pakuotės tipą, transporto indeksą, pakuotės kategoriją ir kiti saugą pagrindžiantys dokumentai, nustatyti Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) A ir B techniniuose prieduose, Tarptautiniame pavojingų krovinių vežimo jūra kodekse (IMDG kodekse), Tarptautinio vežimo geležinkeliais sutarties (COTIF) C priedėlio „Pavojingų krovinių tarptautinio vežimo geležinkeliais taisyklės (RID)“ priede, Tarptautinio krovinių vežimo geležinkeliais susitarimo (SMGS) 2 priede „Pavojingų krovinių vežimo taisyklės“;“.

31. Pakeičiame 306 punktą ir jį išdėstome taip:

306. Jeigu pateikta netinkamai įforminta paraiška, Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13 punkte, turi atlikti Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 6 dalyje nurodytus veiksmus. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nurodyta taisyklių 13 punkte, taisyklių 5 priede nurodytą Leidimą ar taisyklių 6 priede nurodytą Standartinį dokumentą išduoda arba motyvuotai atsisako juos išduoti ir apie tai raštu informuoja paraišką pateikusį asmenį per Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 5 dalyje nustatytą terminą. Taisyklių 5 priede nurodyto Leidimo ir taisyklių 6 priede nurodyto Standartinio dokumento galiojimo terminas nustatytas Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 9 dalyje.“

32. Pakeičiame 307 punktą ir jį išdėstome taip:

307. Išduoti taisyklių 5 priede nurodytą Leidimą ir taisyklių 6 priede nurodytą Standartinį dokumentą atsisakoma Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 7 dalyje nurodytais atvejais.“

33. Pakeičiame 31 punktą ir jį išdėstome taip:

31. Asmenys, turintys laikinąjį leidimą vykdyti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, įvežti radioaktyviąsias medžiagas į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės ar išvežti iš Lietuvos Respublikos į Europos Sąjungos valstybę narę gali taisyklių 29–305 punktuose nustatyta tvarka.“

34. Pakeičiame 32 punktą ir jį išdėstome taip:

32. Įvežant į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės, išvežant iš Lietuvos Respublikos į Europos Sąjungos valstybę narę ar vežant tranzitu per Lietuvos Respubliką tarp Europos Sąjungos valstybių narių į bendrąjį karinės įrangos sąrašą įtrauktas prekes, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, kartu su Standartiniu dokumentu Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai pateikiama Ekonomikos ir inovacijų ministerijos išduotos atitinkamos siuntimo licencijos arba įvežimo (tik Bendrojo karinės įrangos sąrašo kategorijai ML7) licencijos kopija.“

35. Pakeičiame IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

IV SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ IR PANAUDOTO BRANDUOLINIO KURO ĮVEŽIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖS NARĖS, IŠVEŽIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS Į EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĘ NARĘ IR VEŽIMAS TRANZITU PER LIETUVOS RESPUBLIKĄ TARP EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBIŲ NARIŲ“.

36. Pakeičiame 34.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

34.3. jeigu paraiška Leidimui gauti tinkamai užpildyta, kai numatoma įvežti į Lietuvos Respubliką radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą, Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo šių taisyklių 34.1 papunktyje nustatyto 20 kalendorinių dienų termino pabaigos kilmės Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotajai institucijai turi išsiųsti paraiškos gavimo patvirtinimą (formos pateiktos šių taisyklių 8 arba 15 priede), o tranzito Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotosioms institucijoms – jo kopiją;“.

37. Pakeičiame 34.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

34.4. kai numatoma įvežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą į Lietuvos Respubliką arba vežti tranzitu per Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės į Europos Sąjungos valstybę narę, Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, nustačiusi, kad paraiška užpildyta tinkamai, gali patvirtinti paraiškos Leidimui gavimą per trumpesnius terminus nei nustatyti šių taisyklių 34.1–34.3 papunkčiuose.“

38. Pakeičiame 35.1.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

35.1.2. jeigu Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija per šių taisyklių 35.1.1 papunktyje nustatytą terminą nepateikia kilmės Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotajai institucijai atsakymo, tai laikoma, kad Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija sutiko dėl vežimo;“.

39. Pakeičiame 36.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

36.3. leidimas vežti nepanaikina turėtojo, vežėjo, savininko, gavėjo ar bet kurio kito asmens, dalyvaujančio vežant radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą, atsakomybės;“.

40. Pakeičiame 36.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

36.4. leidimas vežti gali būti išduodamas daugiau kaip vienam vežimui, jeigu tenkinamos šių taisyklių 33.2 papunktyje nustatytos sąlygos. Leidimas galioja ne ilgiau kaip 3 metus. Nustatant šį Leidimo galiojimo terminą, būtina atsižvelgti į Europos Sąjungos valstybės narės, į kurią vežamos radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras, arba tranzito Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotųjų institucijų nustatytas specialiąsias vežimo sąlygas.“

41. Pakeičiame 381 punktą ir jį išdėstome taip:

381. Išduoti taisyklių 10 priede nurodytą Leidimą, jei numatoma vežti radioaktyviąsias atliekas, išskyrus radioaktyviąsias atliekas, susidariusias branduolinio kuro ciklo metu, atsisakoma Radiacinės saugos įstatymo 31 straipsnio 5 dalyje nurodytais atvejais. Išduoti taisyklių 10 priede nurodytą Leidimą, jei numatoma vežti radioaktyviąsias atliekas, susidariusias branduolinio kuro ciklo metu, ir taisyklių 17 priede nurodytą Leidimą atsisakoma Branduolinės saugos įstatymo 26 straipsnio 4 dalyje nurodytais atvejais.“

42. Pakeičiame V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

V SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ IR PANAUDOTO BRANDUOLINIO KURO ĮVEŽIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠ TREČIOSIOS VALSTYBĖS, IŠVEŽIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS Į TREČIĄJĄ VALSTYBĘ IR VEŽIMAS TRANZITU PER LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ“.

43. Pakeičiame 39.1 papunktį ir jį išdėstome taip:

39.1. norėdamas įvežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą į Lietuvos Respubliką, gavėjas Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai turi pateikti paraišką Leidimui gauti (formos pateiktos šių taisyklių 7 arba 14 priede). Paraiška Leidimui gauti gali būti teikiama daugiau nei vienam vežimui, jeigu tenkinamos šių taisyklių 33.2 papunktyje nustatytos sąlygos;“.

44. Pakeičiame 39.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

39.2. kartu su paraiška Leidimui gauti gavėjas turi pateikti įrodymus, kad gavėjas su trečiosios valstybės turėtoju yra sudaręs sutartį, pripažintą turėtojo valstybės įgaliotosios institucijos, kad uždraudus vežti, nevykdant reikalavimų, nustatytų šių taisyklių 39.6 papunktyje, turėtojas pasiims radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą;“.

45. Pakeičiame 39.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

39.4. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, gavusi visus būtinus sutikimus vežti (formos pateiktos šių taisyklių 9 arba 16 priede), leidžia gavėjui vežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą. Apie tai praneša Europos Sąjungos valstybių narių ir trečiųjų valstybių (radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro kilmės ir tranzito valstybių) įgaliotosioms institucijoms. Toliau laikomasi šių taisyklių 36.3 ir 36.4 papunkčiuose nustatytų reikalavimų;“.

46. Pakeičiame 40 punktą ir jį išdėstome taip:

40. Vežimas iš trečiosios valstybės į trečiąją valstybę tranzitu per Europos Sąjungos valstybes nares, kai Lietuvos Respublika yra pirmoji tranzito Europos Sąjungos valstybė narė:

40.1. asmuo, atsakingas už vežimo vykdymą Lietuvos Respublikoje, pateikia Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai paraišką Leidimui gauti (formos pateiktos šių taisyklių 7 arba 14 priede). Paraiška gali būti teikiama daugiau nei vienam vežimui, jeigu tenkinamos šių taisyklių 33.2 papunktyje nustatytos sąlygos;

40.2. kartu su paraiška pateikiami dokumentai, įrodantys, kad trečiosios valstybės gavėjas su trečiosios valstybės turėtoju yra sudaręs sutartį, pripažintą turėtojo valstybės įgaliotosios institucijos, kad uždraudus vežimą šių taisyklių 40.6 papunktyje nustatytais atvejais turėtojas pasiims radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą;

40.3. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija siunčia paraišką Leidimui gauti (formos pateiktos šių taisyklių 7 arba 14 priede) kitų radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro tranzito Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotosioms institucijoms (jeigu tokios yra) sutikimui gauti. Toliau taikomi šių taisyklių 34 ir 35 punktuose nustatyti reikalavimai;

40.4. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, gavusi visus būtinus sutikimus vežti (formos pateiktos šių taisyklių 9 arba 16 priede), leidžia šių taisyklių 40.1 papunktyje nurodytam asmeniui vežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą ir apie tai praneša kitų Europos Sąjungos valstybių narių arba trečiųjų valstybių (tranzito ir kilmės valstybių) įgaliotosioms institucijoms. Toliau taikomi šių taisyklių 36.3 ir 36.4 papunkčiuose nustatyti reikalavimai;

40.5. šių taisyklių 40.1 papunktyje nurodytas asmuo per 15 kalendorinių dienų nuo radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro atvežimo praneša Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai, kad radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras nuvežti į jų paskirties vietą trečiojoje valstybėje ir nurodo paskutinįjį Europos Sąjungos muitinės postą, per kurį radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras buvo įvežti. Su pranešimu pateikiama gavėjo deklaracija arba patvirtinimas, kuriame nurodoma, kad radioaktyviosios atliekos arba panaudotas branduolinis kuras pasiekė paskirties vietą trečiojoje valstybėje, ir trečiosios valstybės muitinės postas, per kurį jie buvo įvežti;

40.6. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija gali uždrausti vežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą per Lietuvos Respubliką, jei nesilaikoma šiose taisyklėse nustatytų vežimo sąlygų arba jos neatitinka pagal šias taisykles duotų Leidimų arba sutikimų. Apie tokį sprendimą Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija nedelsdama praneša radioaktyviųjų atliekų arba panaudoto branduolinio kuro kilmės valstybės įgaliotajai institucijai. Šių taisyklių 40.1 papunktyje nurodytas asmuo atsako už išlaidas, susidarančias uždraudus vežimą.“

47. Pakeičiame 41.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

41.3. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, gavusi sutikimus (formos pateiktos šių taisyklių 9 arba 16 priede), leidžia turėtojui vežti radioaktyviąsias atliekas arba panaudotą branduolinį kurą ir apie tai praneša paskirties trečiosios valstybės įgaliotajai institucijai, visoms tranzito Europos Sąjungos valstybių narių arba trečiųjų valstybių įgaliotosioms institucijoms. Toliau taikomi šių taisyklių 36.3 ir 36.4 papunkčiuose nustatyti reikalavimai;“.

48. Pakeičiame VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

VI SKYRIUS

TIPINIS RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ IR PANAUDOTO BRANDUOLINIO KURO VEŽIMO PRIEŽIŪROS DOKUMENTAS“.

49. Pakeičiame 42 punktą ir jį išdėstome taip:

42. Radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimui į Lietuvos Respubliką, išvežimui iš Lietuvos Respublikos ir vežimui tranzitu per Lietuvos Respubliką naudojamas Tipinis radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros dokumentas (Tipinio radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros dokumento formos pateiktos šių taisyklių 7–20 prieduose), kurio elektroninė forma pateikta Lietuvos Respublikos įgaliotųjų institucijų tinklalapiuose.“

50. Pakeičiame 45 punktą ir jį išdėstome taip:

45. Prie Tipinio radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros dokumento pridedamos visos nustatytos vežimo sąlygos.“

51. Pakeičiame 46 punktą ir jį išdėstome taip:

46. Kiekvienam radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimui į Lietuvos Respubliką, išvežimui iš Lietuvos Respublikos ir vežimui tranzitu per Lietuvos Respubliką pridedamas Tipinis radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros dokumentas, patvirtinantis, kad buvo laikomasi Leidimo išdavimo procedūros, įskaitant atvejus, kai leidimas taikomas daugiau negu vienai siuntai.“

52. Pakeičiame VII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

VII SKYRIUS

SAUGUS INFORMACIJOS IR DOKUMENTŲ PERDAVIMAS“.

53. Pakeičiame 49 punktą ir jį išdėstome taip:

49. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija informaciją įslaptina, administruoja, išslaptina vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu, Įslaptintos informacijos administravimo ir išslaptinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 820 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo įgyvendinimo“, ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais įslaptintos informacijos administravimą ir išslaptinimą.“

54. Papildome 54 punktu:

54. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, atlikdama Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 5 dalyje, 31 straipsnio 2 ir 4 dalyse arba Branduolinės saugos įstatymo 26 straipsnio 11 dalyje nurodytas funkcijas, privalo identifikuoti fizinį asmenį, norintį gauti Leidimą arba Standartinį dokumentą, įvertinti fizinio asmens atitiktį Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 31 straipsnio 1 dalyje arba Branduolinės saugos įstatymo 23 straipsnio 11, 12 dalyse, 26 straipsnio 4 dalyje nustatytiems reikalavimams ir fizinio asmens pateiktų dokumentų atitiktį taisyklėse nustatytiems reikalavimams, vadovaudamasi duomenimis, gautais iš fizinio asmens, ir atlikdama duomenų patikrinimą fizinio asmens ir dokumentų atitikčiai vertinti naudojamuose registruose ir informacinėse sistemose arba pagrįsdama pateiktus duomenis kitais įrodymais. Asmens duomenys tvarkomi laikantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1) ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose asmens duomenų apsaugą, nustatytų reikalavimų. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – identifikuoti fizinį asmenį, norintį gauti Leidimą arba Standartinį dokumentą, įvertinti fizinio asmens atitiktį Radiacinės saugos įstatymo 30 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 31 straipsnio 1 dalyje arba Branduolinės saugos įstatymo 23 straipsnio 11, 12 dalyse, 26 straipsnio 4 dalyje nustatytiems reikalavimams ir fizinio asmens pateiktų dokumentų atitiktį taisyklėse nustatytiems reikalavimams. Taisyklėse nustatyta tvarka gauti asmens duomenys saugomi ne ilgiau nei nurodoma Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose.

55. Pakeičiame 2 priedą ir jį išdėstome nauja redakcija (pridedama).

56. Pakeičiame 3 priedą ir jį išdėstome nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                  Aurelijus Veryga

 

 

 

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininkas                          Michail Demčenko

 

Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių

2 priedas

 

 

(Paraiškos dėl leidimo vežti radioaktyviąsias medžiagas forma)

 

___________________________________________________________________________________________

(fizinio asmens vardas, pavardė / juridinio asmens pavadinimas)

___________________________________________________________________________________________

(fizinio / juridinio asmens kodas, gyvenamosios vietos / buveinės adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas)

 

 

____________________________________

(Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos pavadinimas)

 

 

 

P a r a i š k a

Dėl LEIDIMO VEŽTI radioaktyviĄSIAS medžiagAS

 

 

Nr.1

 

(data)

 

 

 

 

Prašome leisti įvežti, išvežti, vežti tranzitu, vežti Lietuvos Respublikoje radioaktyviąsias medžiagas

(tai, kas reikalinga, pabraukti)

 

Turėtojas

 

 

 

 

(fizinio/juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas)

Gavėjas

 

 

 

 

(fizinio/juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas)

Vežėjas

 

 

 

 

(fizinio/juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas)

Tikslas

 

 

 

Atsakingas už radiacinę saugą

 

 

(pareigos, vardas, pavardė, telefonas)

 

Duomenys apie krovinį

Krovinio aprašymas:

 

Planuojama vežimo data:

 

 

(pvz., 2019-04-20 arba 2019 m. balandis, arba 2019 m. II ketvirtis, jei nežinoma tiksliau)

Transporto indeksas2:

 

Kritiškumo saugumo indeksas3:

 

Kitos pavojingos krovinio savybės:

 

 

(sprogstamosios, liepsniosios, oksiduojančiosios ir kt.)

 

Pakuočių4 sąrašas

Pakuotės eilės Nr.

 

 

Pakuotės tipas5:

 

 

Kategorija6:

I – BALTA

_ _

II – GELTONA

_ _

III – GELTONA

_ _

 

JT Nr.7:

 

 

 

Radioaktyviųjų šaltinių (toliau – šaltinis) sąrašas

Eil.

Nr.

Prietaiso, medžiagos ar šaltinio pavadinimas

Radionuklidas

Aktyvumas, Bq

Masė8, g

Kiekis, vnt.

vieneto

bendrasis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRIDEDAMA:

1.

2.

3.

 

 

 

 

 

 

(pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

Suderinta

 

 

(Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) atsakingo darbuotojo pareigų pavadinimas)9

 

 

(parašas)

 

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(data)

 

___________________

1Registracijos numerį nurodo tik juridiniai asmenys.

2Transporto indeksas (TI) – tai skaičius, kuris naudojamas radioaktyviosios apšvitos kontrolei užtikrinti. TI kiekvienai pakuotei, konteineriui ar transporto priemonei turi būti nustatomas kaip visų juose esančių pakuočių TI suma arba tiesiogiai išmatuojant spinduliuotės lygį.

3Kritiškumo saugumo indeksas (CSI) – tai skaičius, naudojamas bendrai pakuočių, išorinės transporto taros ar konteinerių, kuriuose yra daliosios medžiagos, kontrolei. Kiekvieno pako ar konteinerio CSI turi būti nustatomas kaip visų juose esančių pakuočių kritiškumo saugos indeksų suma. Tokia pati procedūra turi būti taikoma nustatant siuntoje ar transporto priemonėje esančių krovinių kritiškumo saugos indeksų sumą.

4Pakuotė - išsiųsti parengtas pakavimo operacijos galutinis produktas, kurį sudaro tara bei jos turinys.

5Pakuotės tipas – nekontroliuojama, pramoninė (IP-1, IP-2, IP-3), A, B(U), B(M) ir C.

6Kategorija - atsižvelgiant į transporto indeksą ir spinduliuotės lygį pakuotės paviršiuje, pakuotės skirstomos į kategorijas: I – BALTĄ, II – GELTONĄ ir III – GELTONĄ. Kiekvieną kategoriją atitinka pavojaus ženklas su atitinkamu užrašu.

7JT Nr. – keturženklis medžiagos ar gaminio identifikavimo numeris pagal Jungtinių Tautų bendrąsias nuostatas.

8Jei vežamos daliosios medžiagos, nurodoma šių medžiagų masė.

9Radiacinės saugos centrui teikiama paraiška gauti Leidimą turi būti suderinta su VATESI, kai radioaktyviosios medžiagos priskiriamos branduolinėms medžiagoms.

 

 

 

Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių

3 priedas

 

 

(Paraiškos dėl leidimo vežti radioaktyviąsias atliekas forma)

 

______________________________________________________________________________________________

(fizinio asmens vardas, pavardė / juridinio asmens pavadinimas)

______________________________________________________________________________________________

(fizinio / juridinio asmens kodas, gyvenamosios vietos / buveinės adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas)

 

 

_________________________________________

(Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos pavadinimas)

 

 

P a r a i š k a

Dėl LEIDIMO VEŽTI radioaktyviĄSIAS ATLIEKAS

 

 

Nr.1

 

(data)

 

 

 

 

Prašome leisti įvežti, išvežti, vežti Lietuvos Respublikoje radioaktyviąsias atliekas

(tai, kas reikalinga, pabraukti)

 

Turėtojas

 

 

 

 

(fizinio/juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas)

Gavėjas

 

 

 

 

(fizinio/juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas)

Vežėjas

 

 

 

 

(fizinio/juridinio asmens pavadinimas, kodas, adresas)

 

Atsakingas už radiacinę saugą

 

 

(pareigos, vardas, pavardė, telefonas)

 

Duomenys apie krovinį

Krovinys

_ _

Panaudotas (-i) uždarasis (-ieji) radioaktyvusis šaltinis (-iai) (toliau – šaltinis) (pildyti A lentelę);

_ _

Radioaktyviosios atliekos (pildyti B lentelę)

Krovinio aprašymas:

 

Planuojama vežimo data:

 

 

(pvz., 2019-04-20 arba 2019 m. balandis, arba 2019 m. II ketvirtis, jei nežinoma tiksliau)

Transporto indeksas2:

 

Kritiškumo saugumo indeksas3:

 

Kitos pavojingos krovinio savybės:

 

 

(sprogstamosios, liepsniosios, oksiduojančiosios ir kt.)

 

Pakuočių4 sąrašas

Pakuotės eilės Nr.

 

Pakuotės tipas5:

 

Kategorija6:

_ _

I – BALTA

_ _

II – GELTONA

_ _

III – GELTONA

JT Nr.7:

 

 

A lentelė. Duomenys apie šaltinį (-ius)

Eil. Nr.

Prietaiso, medžiagos ar šaltinio pavadinimas

Radionuklidas

Aktyvumas, Bq

Masė8, g

Kiekis, vnt.

vieneto

bendrasis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B lentelė. Duomenys apie radioaktyviąsias atliekas

Fizikinės cheminės savybės:

 

 

 

(fizinis būvis, cheminė formulė, pH, koncentracija, tirpiklis ir kt.)

Pagrindiniai radionuklidai ir jų aktyvumas:

 

 

Bendrasis aktyvumas

 

 

(radionuklidai, aktyvumas, Bq)

(aktyvumas, Bq)

Radioaktyviųjų medžiagų kiekis:

 

 

(tūris, masė ar šaltinių skaičius)

 

PRIDEDAMA:

1.

2.

3.

 

 

 

 

 

 

(pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

Suderinta

 

 

(Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) atsakingo darbuotojo pareigų pavadinimas)9

 

 

(parašas)

 

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(data)

 

___________________

1Registracijos numerį nurodo tik juridiniai asmenys.

2Transporto indeksas (TI) – tai skaičius, kuris naudojamas radioaktyviosios apšvitos kontrolei užtikrinti. TI kiekvienai pakuotei, konteineriui ar transporto priemonei turi būti nustatomas kaip visų juose esančių pakuočių TI suma arba tiesiogiai išmatuojant spinduliuotės lygį.

3Kritiškumo saugumo indeksas (CSI) – tai skaičius, naudojamas bendrai pakuočių, išorinės transporto taros ar konteinerių, kuriuose yra daliosios medžiagos, kontrolei. Kiekvieno pako ar konteinerio CSI turi būti nustatomas kaip visų juose esančių pakuočių kritiškumo saugos indeksų suma. Tokia pati procedūra turi būti taikoma nustatant siuntoje ar transporto priemonėje esančių krovinių kritiškumo saugos indeksų sumą.

4Pakuotė - išsiųsti parengtas pakavimo operacijos galutinis produktas, kurį sudaro tara bei jos turinys.

5Pakuotės tipas – nekontroliuojama, pramoninė (IP-1, IP-2, IP-3), A, B(U), B(M) ir C.

6Kategorija - atsižvelgiant į transporto indeksą ir spinduliuotės lygį pakuotės paviršiuje, pakuotės skirstomos į kategorijas: I – BALTĄ, II – GELTONĄ ir III – GELTONĄ. Kiekvieną kategoriją atitinka pavojaus ženklas su atitinkamu užrašu.

7JT Nr. – keturženklis medžiagos ar gaminio identifikavimo numeris pagal Jungtinių Tautų bendrąsias nuostatas.

8Jei vežamos daliosios medžiagos, nurodoma šių medžiagų masė.

9Radiacinės saugos centrui teikiama paraiška gauti Leidimą turi būti suderinta su VATESI, kai radioaktyviosios atliekos priskiriamos branduolinėms medžiagoms.