LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

VALSTYBĖS LYGIO EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS VALSTYBĖS OPERACIJŲ VADOVAS

 

SPRENDIMAS

DĖL PAVEDIMO VYKDYTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE APTINKAMŲ PAVOJINGŲ SARS-COV-2 VIRUSO MUTACIJOS NUSTATYMĄ IR EPIDEMIOLOGINĘ KONTROLĘ

 

2021 m. kovo 26 d. Nr. V-649

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 14 straipsnio 9 punktu, 15 straipsnio 2 dalies 1 ir 4 punktais, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 8 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“, Valstybiniu ekstremaliųjų situacijų valdymo planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 20 d. nutarimu Nr. 1503 „Dėl Valstybinio ekstremaliųjų situacijų valdymo plano patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. gruodžio 16 d. nutarimu Nr. 1419 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo paskyrimo“ ir siekdamas atlikti Lietuvos Respublikoje aptinkamų pavojingų SARS-CoV-2 mutacijų nustatymą ir epidemiologinę kontrolę bei panaudoti gautą informaciją priimant informacija paremtus sprendimus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijos valdymo sprendimus, n u s p r e n d ž i u:

1Pavesti atlikti ėminių, ištirtų SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR nustatymo tikralaikės PGR metodu (toliau – PGR tyrimas), kurių rezultatas teigiamas (toliau – teigiamas ėminys), pakartotinus SARS-CoV-2 viruso variantų nustatymo PGR metodu tyrimus nustatant SARS-CoV-2 viruso atmainos E484K variantus (toliau – PGR tyrimas SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti) šioms įstaigoms:

1.1. Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (toliau – NVSPL);

1.2. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninei Santaros klinikoms;

1.3. VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninei Kauno klinikoms;

1.4. Vilniaus universitetui Gyvybės mokslų centrui;

1.5. Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui;

1.6. VšĮ Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijai;

1.7. VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei;

1.8. VšĮ Respublikinei Panevėžio ligoninei;

1.9. Nacionaliniam vėžio institutui;

1.10.  UAB „SYNLAB Lietuva“;

1.11.  UAB „Baltic Medics“;

1.12.  UAB „Diagnostikos laboratorija“;

1.13.  UAB „SK Impleks Medicinos diagnostikos centras“;

1.14.  UAB „Rezus.lt“;

1.15.  UAB „InMedica“;

1.16.  UAB „Medicina Practica“.

2.  Pavesti šio sprendimo 1 punkte nurodytoms įstaigoms:

2.1. PGR tyrimo SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti atlikimui naudoti CE-IVD reagentus arba tyrimus atlikti pagal pačių laboratorijų patvirtintą metodiką (angl. in house), validavus šį metodą ir pateikus validavimą patvirtinančius dokumentus NVSPL.

2.2. suvesti PGR tyrimų SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti tyrimo užsakymus ir atsakymus į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (atitinkamai forma E200 ir E200-a), E200 formoje nurodant šio sprendimo 1 punkte taikytą tyrimo metodą.

3Pavesti NVSPL sudaryti sutartis arba papildyti jau sudarytas sutartis dėl PGR tyrimų SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti atlikimo ir apmokėjimo su šio sprendimo 1 punkte nurodytomis įstaigomis ir apmokėti už PGR tyrimus SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti pagal ne didesnę nei Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos paskaičiuotą PGR tyrimo SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti kainą, kai tyrimui atlikti naudojami savo lėšomis įsigyti reagentai.

4Pavesti VĮ Registrų centrui užtikrinti PGR tyrimų SARS-CoV-2 viruso variantams nustatyti rezultatų duomenų perdavimą į Užkrečiamųjų ligų, galinčių išplisti ir kelti grėsmę, stebėsenos ir kontrolės informacinę sistemą ir Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą.

5.  Pavesti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (toliau – NVSC):

5.1.    iki 2021 m. kovo 31 d. paskirti kiekviename NVSC departamente atsakingą asmenį už operatyvų epidemiologinių tyrimų organizavimą nustačius pavojingas SARS-CoV-2 mutacijas ir informacijos teikimą, atliekant šiuos veiksmus:

5.1.1. retrospektyvią kontaktų paiešką (ieškant infekcijos šaltinio), tolesnį pirminio infekcijos šaltinio kontaktų išaiškinimą;

5.1.2. tyrimų atlikimo organizavimą kartu su savivaldybių administracija ne tik didelės, bet ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims, taip pat sąlytį su kontaktiniais asmenimis turėjusiems asmenims;

5.1.3. kiekybinių serologinių tyrimų atlikimo skiepytiems asmenims organizavimą;

5.1.4. izoliacijos paskyrimą didelės rizikos sąlytį su kiekvienu patvirtintu atveju turėjusiems asmenims. Izoliacija skiriama Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ir asmenų, turėjusių sąlytį, izoliavimo namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro  2020 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. V-352 „Dėl Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ir asmenų, turėjusių sąlytį, izoliavimo namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisyklių patvirtinimo“, numatytam terminui. Dar vieną savaitę po izoliacijos sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduoti visą laiką laikytis griežtų fizinės distancijos priemonių, dėvėti kaukę, izoliuotis ir pasireiškus simptomams nedelsiant kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808;

5.1.5. kasdieninės sąlytį turėjusių asmenų stebėsenos vykdymą, vertinant ar jiems nepasireiškė simptomai. Bendraujant su sąlytį turėjusiais asmenimis, svarbu pabrėžti būtinybę izoliuotis, paaiškinti riziką dėl spartesnio viruso plitimo;

5.1.6. su didelės rizikos sąlytį turėjusiais asmenimis artimą kontaktą turėjusių asmenų informavimą dėl papildomų prevencijos priemonių laikymosi (fizinio atstumo, kvėpavimo takus apsaugančių priemonių dėvėjimo ir kt.), kol laukiama didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų tyrimų atsakymų;

5.1.7. operatyvaus išplėstinio židinio, organizuotos struktūros (darbovietės, ugdymo institucijos, namų ūkių, masinio renginio, pan.), geografinio regiono masinio testavimo (PGR metodu, jei to operatyviai atlikti neįmanoma, bet reikia greitos židinio kontrolės – greitaisiais antigeno testais ir vėliau individualiu, kaupinių PGR metodu) organizavimą kartu su savivaldybių administracijomis.

5.2. vykdyti 5.1 papunktyje nurodytus veiksmus kiekvienu atveju, nustačius pavojingas SARS-CoV-2 mutacijas iki tol, kol atsižvelgiant į mutacijų paplitimą konkrečioje teritorijoje, dar epidemiologiškai reikšminga taikyti valdymo priemones.

6.  Pavesti už informacijos teikimą atsakingiems NVSC specialistams:

6.1. ne vėliau kaip per vieną dieną nuo šio sprendimo 5.1 papunktyje numatytų epidemiologinių tyrimų organizavimo apie atliktus veiksmus informuoti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministeriją el. paštu covid19@sam.lt pagal šio sprendimo priede pateiktą formą;

6.2.    gavus informaciją apie pavojingas SARS-CoV-2 mutacijas, ne vėliau kaip per vieną dieną raštu (el. paštu) informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją;

6.3.    gavus informaciją apie didelės rizikos sąlytį su asmenimis, kuriems buvo nustatyta pavojinga SARS-CoV-2 mutacija, ne vėliau kaip per vieną dieną informuoti Policijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) per Užkrečiamųjų ligų, galinčių išplisti ir kelti grėsmę, stebėsenos ir kontrolės informacinė sistemą.

7.  Pavesti Policijos departamentui vykdyti griežtesnį kasdieninį šio sprendimo 6.3 papunktyje nurodytų asmenų tikrinimą izoliacijos laikotarpiu dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi.

8.  Pavesti savivaldybių administracijų direktoriams iš mobiliojo punkto personalo suformuoti dviejų specialistų komandą, kuri šio sprendimo 5.1.7 papunktyje nurodytų tyrimų ėminių paėmimą vykdytų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) protrūkio vietoje, kurioje nustatyta pavojinga SARS-CoV-2 mutacija, su savivaldybės administracija suderintu laiku, laikantis nustatytų ėminių paėmimo, žymėjimo, pakavimo, transportavimo, infekcijų kontrolės ir medicinos dokumentų pildymo reikalavimų.

 

 

Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio

ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas                                                   Arūnas Dulkys

 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės

lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo

2021 m. kovo 26 d. sprendimo Nr. V-649

priedas

 

(Informacijos pateikimo forma)

Informacija apie atvejus, kuriems nustatyta E484K mutacija

 

Eil. Nr.

Klausimai

Atsakymai

1.

Atvejo inicialai

 

2.

Atvejo identifikacinis numeris

 

3.

Savivaldybė, kurioje registruotas atvejis

 

4.

Ar asmuo jaučia simptomus?

Taip / Ne

4.1.

Jei taip, simptomų atsiradimo data

 

4.2.

Jei ne, ėminio paėmimo data

 

5.

Ar atlikta retrospektyvi atvejų ir sąlytį turėjusių asmenų apklausa?

Taip / Ne

5.1.

Jei taip:

Kiek nustatyta didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų?

Kiek nustatyta mažos rizikos sąlytį turėjusių asmenų?

 

6.

Ar išaiškintas infekcijos šaltinis?

Taip / Ne

6.1.

Jei taip, kas infekcijos šaltinis?

 

7.

Ar atvejis susijęs su protrūkiu?

Taip / Ne

7.1.

Jei taip, nurodyti kur kilo protrūkis

 

8.

Ar asmuo skiepytas nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos)?

Taip / Ne

8.1.

Jei taip:

Koks vakcinos pavadinimas?

Įskiepytų vakcinos dozių skaičius?

Paskutinės dozės įskiepijimo data?

 

9.

Ar organizuoti tyrimai didelės ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims?

Taip / Ne

9.1.

Jei taip:

Kada paimti ėminiai?

Kiek didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenims ėminių paimta?

Kiek mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims ėminių paimta?

Rezultatai

 

10.

Ar organizuotas / organizuojamas sąlytį turėjusių asmenų mėginių išsiuntimas sekvenacijai?

Taip / Ne

10.1.

Jei taip:

Kiek tokių mėginių?

Rezultatai

 

11.

Ar nustatyti didelės rizikos kontaktai, kurie buvo anksčiau paskiepyti?

Taip / Ne

11.1.

Jei taip:

Kiek tokių asmenų?

Koks vakcinos pavadinimas?

Įskiepytų vakcinos dozių skaičius?

Paskutinės dozės įskiepijimo data?

 

12.

Ar skiepytiems asmenims organizuotas serologinio tyrimo paėmimas?

Taip / Ne

12.1.

Jei taip:

Kiek paimta ėminių  atvejams?

Kiek paimta ėminių sąlytį turėjusiems?

Rezultatai

 

Eil. Nr.

Klausimai

Atsakymai

13.

Ar yra didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų, kurių izoliacija dar nepasibaigusi?

Taip / Ne

13.1.

Jei taip:

Kiek tokių asmenų?

Ar informuoti didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų šeimos nariai?

Ar pradėta didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų kasdieninė stebėsena / atsakingoms institucijoms pateikta informacija apie griežtesnę izoliacijos priežiūrą?

 

14.

Ar suaktyvintas visų teritorijoje stebimų židinių ištyrimas (organizuojamas didelės ir mažos rizikos sąlytį turėjusių asmenų ištyrimas)?

Taip / Ne

14.1

Jei taip:

Kokie veiksmai atlikti?

Kiek papildomai ištirta didelės ir mažos rizikos sąlytį turėjusių asmenų židiniuose?

Rezultatai

 

15.

Ar reikalinga SAM pagalba?

Taip / Ne

16.

NVSC specialisto, į kurį būtų galima kreiptis iškilus klausimams, kontaktai (vardas, pavardė, tel. nr., el. p. adresas).

 

17.

Papildoma informacija

 

_________________