KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ TEIKIMO SOCIALINĘ RIZIKĄ PATIRIANTIEMS VAIKAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. kovo 21 d. Nr. T2-66

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 9 straipsnio 1 dalimi, 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 17 straipsniu, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Socialinių paslaugų teikimo socialinę riziką patiriantiems vaikams tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2009 m. sausio 30 d. sprendimą Nr. T2-39 „Dėl Socialinės priežiūros paslaugų skyrimo ir teikimo vaikų dienos centre tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais Socialinės priežiūros paslaugų skyrimo ir teikimo vaikų dienos centre tvarkos aprašo pakeitimais ir papildymais);

2.2. Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2007 m. gegužės 24 d. sprendimą Nr. T2-176 „Dėl Socialinės rizikos, likusiems be tėvų globos vaikams bei vaikams su negalia socialinių paslaugų skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                        Vytautas Grubliauskas

 

 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės

tarybos 2019 m. kovo 21 d.

sprendimu Nr. T2-66

 

 

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ TEIKIMO SOCIALINĘ RIZIKĄ PATIRIANTIEMS VAIKAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinių paslaugų teikimo socialinę riziką patiriantiems vaikams tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre ir intensyvios krizių įveikimo pagalbos skyrimo, teikimo ir nutraukimo tvarką.

2. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas vaikų dienos centre teikia socialinių paslaugų įstaigos:

2.1. iš kurių ši paslauga perkama Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka (toliau – socialinių paslaugų įstaiga, iš kurios ši paslauga perkama);

2.2. biudžetinė įstaiga Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centras (toliau – Centras).

3. Intensyvią krizių įveikimo pagalbą teikia Centras.

 

II SKYRIUS

SOCIALINIŲ ĮGŪDŽIŲ UGDYMO IR PALAIKYMO PASLAUGOS VAIKŲ DIENOS CENTRE SKYRIMAS, TEIKIMAS IR NUTRAUKIMAS

 

4. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre skiriamos mokyklinio amžiaus vaikams, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą ir (ar) faktiškai gyvena Klaipėdos mieste ir kuriems nustatytas socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre poreikis.

5. Vienas iš suaugusių šeimos narių dėl socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre vaikui skyrimo kreipiasi į Centrą ir pateikia:

5.1. užpildytą prašymo-paraiškos socialinėms paslaugoms gauti (toliau – prašymas) formą (SP‑8 forma patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro), kurią Centras užregistruoja. Prašymą gali pateikti kiti suinteresuoti asmenys, tarp jų ir Centro socialinis darbuotojas, atvejo vadybininkas, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) negali to padaryti pats. Tuo atveju vaiko tėvams pateikiamas užpildyti patvirtintos formos sutikimas dėl vaikų dienos centro lankymo (sutikimo forma tvirtinama Centro direktoriaus įsakymu);

5.2. užpildytas duomenų apie šeimos sudėtį, šeimos narių veiklos pobūdį ir jų socialinę padėtį formas (SP-1, SP-2 formos, patvirtintos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro);

5.3. vaiko asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

5.4. atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes gali būti prašoma pateikti ir kitus dokumentus.

6. Centras duomenis apie vaiko, kuriam prašoma skirti socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugą vaikų dienos centre, deklaruotą gyvenamąją vietą gauna iš Gyventojų registro, socialinį statusą – iš Mokinių registro (išrašus įsega į vaiko dokumentų bylą).

7. Centro socialinis darbuotojas per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos nustato vaiko socialinių paslaugų poreikį: užpildo Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro), parašo išvadą dėl vaikui siūlomų paslaugų ir formą užregistruoja.

8. Centro socialinis darbuotojas vaiko socialinių paslaugų poreikio nustatymą derina su ugdymo ir vystymosi poreikiais, atsižvelgdamas į įvairių sričių specialistų (Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinio skyriaus (toliau – VVTAĮT teritorinis skyrius), švietimo įstaigų, pedagoginės psichologinės pagalbos tarnybų, sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų specialistų, kurių rekomendacijos turi įtakos vaiko socialinių paslaugų poreikiui nustatyti) išvadas.

9. Centras į vaiko bylą įsega atvejo vadybininko išvadą dėl socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre vaikui reikalingumo ir su dokumentais, nurodytais Tvarkos aprašo 5, 6 ir 7 punktuose, perduoda Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriui (toliau – SPS). SPS specialistas patikrina vaiko byloje esančius dokumentus, užpildo sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo formą (patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro) ir perduoda Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos (toliau – Savivaldybės administracija) direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui, kuris per 14 kalendorinių dienų nuo Centro socialinio darbuotojo asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo savivaldybei dienos priima sprendimą dėl socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre skyrimo (toliau – Sprendimas). Sprendimą užregistruoja SPS specialistas, jį įsega į vaiko bylą, kurią perduoda socialinių paslaugų įstaigai, teiksiančiai socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugą, kopiją išsiunčia Centrui (jei paslauga bus teikiama ne Centre). Socialinių paslaugų įstaiga Sprendimo kopiją įteikia vaiko šeimai.

10. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre skiriamos pagal poreikį. Socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu, pasikeitus aplinkybėms ar vaiko sveikatos būklei, nustato socialinių paslaugų įstaiga.

11. Socialinių paslaugų įstaiga teikia paslaugą esant Sprendimui skirti socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugą vaikų dienos centre, tačiau jeigu tuo metu nėra galimybės teikti paslaugos, vaikas įrašomas į apskaitą vaikų, kuriems ši paslauga reikalinga. Apskaitą tvarko Centras.

12. Socialinių paslaugų įstaigoje atsiradus laisvai vietai (socialinių paslaugų įstaiga, iš kurios ši paslauga perkama, informuoja Centrą), Centro darbuotojai, atsižvelgdami į apskaitą vaikų, kuriems reikalinga socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo vaikų dienos centre paslauga, svarsto ir įvertina aplinkybes bei motyvuotu sprendimu (surašo aktą) nusprendžia, kuriam vaikui tikslingiau teikti paslaugą. Apie esamą laisvą vietą Centras informuoja (raštu, telefonu, atvykus) vaiko šeimą.

13. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas vaikų dienos centre sudaro: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas, bendravimas, maitinimo organizavimas, darbinių įgūdžių ugdymas, psichologinė pagalba, užimtumo organizavimas, pamokų ruoša, darbas su vaikų šeimomis, teikiant joms reikalingą socialinę ir psichologinę pagalbą bei įtraukiant jas į vaikų dienos centro veiklas.

14. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre gali būti teikiamos ir veiklos vykdomos tiek dirbant individualiai, tiek grupėmis. Grupės gali būti skirstomos pagal socialinių įgūdžių lygį, teikiamų paslaugų sudėtingumą ir kt.

15. Socialinių paslaugų įstaiga per 30–60 kalendorinių dienų nuo dienos, kai vaikas pradeda ją lankyti, sudaro individualų pagalbos vaikui planą (plano formą tvirtina socialinių paslaugų įstaigos vadovas), kurio pirmą peržiūrą vykdo ne vėliau kaip po 6 mėn. Vėlesnės individualaus pagalbos vaikui plano peržiūros vykdomos pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per metus.

16. Socialinių paslaugų įstaigos socialinis darbuotojas pildo socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre vaikui teikimo dokumentus (dokumentų formas tvirtina socialinių paslaugų įstaigos vadovas).

17. Socialinių paslaugų įstaiga privalo kiekvieną dieną pildyti vaikų lankomumo žiniaraštį.

18. Centras privalo kaupti informaciją apie vaikus, kuriems teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos socialinių paslaugų įstaigose, iš kurių ši paslauga perkama.

19. Dėl vaiko, kuriam paslaugas teikia socialinių paslaugų įstaiga, iš kurios ši paslauga perkama, organizuojami ne rečiau kaip kas ketvirtį bendri Centro ir šios socialinių paslaugų įstaigos socialinių darbuotojų pasitarimai, kuriuose įvertinama vaikui teikiama socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos eiga, trukmė, tęstinumas, poreikis bei paslaugos kokybė ir efektyvumas, esant poreikiui tikslinamas bei papildomas individualus pagalbos vaikui planas.

20. Socialinių paslaugų įstaiga sudaro, saugo ir papildo socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre gavėjo bylą, kurioje kaupiami ir saugomi visi su paslaugos poreikio nustatymu, paslaugos skyrimu, teikimu ir nutraukimu susiję dokumentai.

21. Vaikui susirgus, pagal tėvų pateiktą prašymą arba socialinių paslaugų įstaigos socialinio darbuotojo surašytą aktą apie telefoninį pokalbį su vaiko tėvais dėl jo ligos, paslaugos teikimas laikinai sustabdomas. Užsitęsusio gydymo metu (ilgiau nei 1 savaitė) paslaugas gali gauti kitas vaikas, įrašytas į apskaitą vaikų, laukiančių paslaugos teikimo. Šiais atvejais sprendimą priima Centro direktorius. Paslaugos teikimas atnaujinamas vaikui pasveikus ir pristačius medicininę pažymą.

22. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga vaikų dienos centre nėra nutraukiama, jei šios paslaugos teikimo metu Centro direktoriaus įsakymu paskiriama kita paslauga – intensyvi krizių įveikimo pagalba ir ji užsitęsia ne ilgiau kaip 3 dienas.

23. Jeigu vaikas, kuriam teikiama socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga vaikų dienos centre, lanko popamokinius būrelius, jis vaikų dienos centrą lanko pagal jam socialinių paslaugų įstaigos vadovo sudarytą grafiką. Tomis dienomis, kai vaikas nelanko dienos centro, jį lanko kitas į apskaitą įrašytas vaikas.

24. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre vaikams teikiamos nemokamai.

25. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre teikimas nutraukiamas Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens, priėmusio Sprendimą skirti vaikui paslaugą, sprendimu (medžiagą pateikia socialinių paslaugų įstaigos):

25.1. pateikus tėvams raštišką prašymą;

25.2. išvykus vaikui gyventi į kitą savivaldybę;

25.3. intensyvios krizių įveikimo pagalbos teikimui Centre užsitęsus ilgiau nei 3 dienas;

25.4. vaikui tapus pilnamečiu;

25.5. vaikui mirus;

25.6. gavus bendrą socialinių paslaugų įstaigos, iš kurios ši paslauga perkama, ir Centro socialinių darbuotojų ir (ar) atvejo vadybininko įvertinimą dėl pasikeitusio paslaugos poreikio.

26. Į socialinės paramos informacinę sistemą SPIS duomenis apie socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos skyrimą, teikimą ir nutraukimą Centre suveda Centras, apie socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos skyrimą, teikimą ir nutraukimą kitose socialinių paslaugų įstaigose, iš kurių ši paslauga perkama, suveda SPS specialistas.

 

III SKYRIUS

INTENSYVIOS KRIZIŲ ĮVEIKIMO PAGALBOS SKYRIMAS, TEIKIMAS IR NUTRAUKIMAS

 

27. Intensyvi krizių įveikimo pagalba skiriama socialinę riziką patiriantiems vaikams, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą ir (ar) faktiškai gyvena Klaipėdos mieste arba Klaipėdos miesto teritorijoje nustatytas intensyvios krizių įveikimo pagalbos poreikis (rastas vaikas).

28. VVTAĮT teritorinis skyrius, nustatęs realų pavojų vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei jo gyvenamojoje ar kitoje neutralioje aplinkoje, paėmęs vaiką iš jam nesaugios aplinkos ir atvežęs laikinam apgyvendinimui į Centrą (vaikas gali būti pristatomas bet kuriuo paros metu), pateikia:

28.1. teisės aktais nustatytos formos vaiko laikino apgyvendinimo aktą, kurį pasirašo vaiką atvežęs ir vaiką priėmęs asmuo (pareigų pavadinimas, vardas, pavardė, parašas);

28.2. esant galimybei, vaiko asmens bei kitus dokumentus (gali pateikti kitą darbo dieną).

29. Duomenis apie vaiko, kuriam reikia intensyvios krizių įveikimo pagalbos paslaugos, deklaruotą gyvenamąją vietą, socialinį statusą ir kitus paslaugos teikimui reikalingus duomenis Centro socialinis darbuotojas gauna iš valstybės ir žinybų registrų bei valstybės informacinių sistemų bei susirenka bendradarbiaudamas su VVTAĮT teritorinio skyriaus specialistais.

30. Intensyvi krizių įveikimo pagalba vaikui skiriama ir nutraukiama Centro direktoriaus įsakymu. Apie paslaugos vaikui skyrimą ir nutraukimą elektroniniu paštu informuojamas SPS.

31. Intensyvią krizių įveikimo pagalbą sudaro: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovimas, bendravimas, psichologinė pagalba, maitinimo organizavimas ir kitos paslaugos pagal vaiko amžių ir individualius jo poreikius.

32. Centro socialinis darbuotojas pildo intensyvios krizių įveikimo pagalbos vaikui teikimo dokumentus (dokumentų formas tvirtina Centro direktorius).

33. Centras sudaro, saugo ir papildo intensyvios krizių įveikimo pagalbos gavėjo bylą, kurioje kaupiami ir saugomi visi su paslaugos skyrimu, teikimu ir nutraukimu susiję dokumentai.

34. Intensyvi krizių įveikimo pagalba vaikui teikiama nemokamai, pagal poreikį, kol vaikas grąžinamas jo tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą, apgyvendinamas budinčio globotojo šeimoje arba jam nustatoma laikinoji globa (rūpyba).

35. Centras duomenis apie intensyvios krizių įveikimo pagalbos skyrimą, teikimą ir nutraukimą suveda į socialinės paramos informacinę sistemą SPIS.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36. Socialinių paslaugų įstaigos atsako už kokybišką socialinių paslaugų teikimą socialinę riziką patiriantiems vaikams.

37. Kiekvieną mėnesį socialinių paslaugų įstaigos, iš kurių ši paslauga perkama, pateikia SPS išsamius duomenis (sąskaitą faktūrą, vaikų, kuriems teikta paslauga, sąrašą, suteiktų paslaugų aktą, lankomumo žiniaraštį) apie per praėjusį mėnesį suteiktas paslaugas vaikams, kuriems socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga vaikų dienos centre teikiama Tvarkos aprašo 9 punkte nurodytu Sprendimu.

38. Socialinių paslaugų įstaigos už praėjusių biudžetinių metų socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre ir Centras už intensyvios krizių įveikimo pagalbos teikimą kiekvienais metais atsiskaito iki sausio 15 d. SPS, pateikdamos veiklos ataskaitas.

39. Tvarkos aprašo įgyvendinimą kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

_______________________