LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO IR VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2014 M. LIEPOS 3 D. ĮSAKYMO NR. V-756/B1-573 „DĖL VAISTINIŲ PREPARATŲ PARDAVIMO PAGAL VETERINARINIŲ vaistų RECEPTUS IR PARAIŠKAS VAISTINĖSE TVARKos APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. birželio 29 d. Nr. V-807/B1-646

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i a m e Vaistinių preparatų pardavimo pagal veterinarinių vaistų receptus ir paraiškas vaistinėse tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. V-756/B1-573 „Dėl Vaistinių preparatų pardavimo pagal veterinarinių vaistų receptus ir paraiškas vaistinėse tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiame 2.3 papunktį ir jį išdėstome taip:

„2.3. kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme, Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme, Veterinarinių vaistų receptų ir paraiškų rašymo taisyklėse, patvirtintose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. B1-200 „Dėl Veterinarinių vaistų receptų ir paraiškų rašymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Veterinarinių vaistų receptų ir paraiškų rašymo taisyklės), Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.“

1.2. Pakeičiame 4.3.2.1 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

„4.3.2.1. informacija apie skiriamą vaistinį preparatą (informacija gali būti nurodoma lotynų kalba (gali būti vartojamos Receptuose vartotinos santrumpos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“) arba lietuvių kalba, vartojant farmacinių formų, talpyklų, uždorių, vartojimo įtaisų, vartojimo būdų, vartojimo metodų, laikymo sąlygų, tinkamumo vartoti laiko standartinius terminus, įtrauktus į Farmacinių formų, Talpyklių, uždorių ir vartojimo įtaisų, Sudėtinių farmacinių formų bei Vartojimo būdų ir metodų standartinių terminų sąrašus, patvirtintus Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVKT) viršininko 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. 1A-159 „Dėl Farmacinių formų, Talpyklių, uždorių ir vartojimo įtaisų, Sudėtinių farmacinių formų bei Vartojimo būdų ir metodų standartinių terminų sąrašų patvirtinimo“, tarptautiniu prekės ženklu neregistruotų vaistinių medžiagų bei vaistinių medžiagų, nurodytų Europos farmakopėjoje, pavadinimus ir kitus standartinius terminus):“.

1.3. Pakeičiame 4.3.2.1.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

„4.3.2.1.2. į pramoniniu būdu pagaminto vaistinio preparato sudėtį įeinančios (-ių) veikliosios (-iųjų) medžiagos (-ų) bendrinis (-iai) pavadinimas (-ai) (toliau – vaistinio preparato bendrinis pavadinimas). Pramoniniu būdu pagamintus vaistinius preparatus, kuriuos sudaro trys ar daugiau veikliųjų medžiagų, ir pramoniniu būdu pagamintus vaistinius preparatus, kurių vidinėje pakuotėje yra skirtingo stiprumo ir iš skirtingų veikliųjų (pagalbinių) medžiagų sudarytos vaistinio preparato dozuotės, paeiliui vartojamos skirtingos farmacinės formos ir iš skirtingų veikliųjų (pagalbinių) medžiagų sudarytos vaistinio preparato dozuotės, leidžiama nurodyti konkrečiais vaistinių preparatų pavadinimais. Išrašant ekstemporalų vaistinį preparatą turi būti pirmiausiai nurodyta pagrindinė vaistinė medžiaga, o toliau – kitos sudedamosios dalys;“.

1.4. Pakeičiame 4.3.2.1.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

„4.3.2.1.4. dozuočių (vaistinio preparato vienetų – tablečių, ampulių ir pan.) skaičius, atsižvelgiant į dozuočių kiekį, esantį išorinėje ar vidinėje pakuotėje, gydymo kursą;“.

1.5. Pakeičiame 7 punktą ir jį išdėstome taip:

„7. Vaikams iki 16 metų vaistiniai preparatai neparduodami.“

1.6. Pakeičiame 8 punktą ir jį išdėstome taip:

„8. Vaikams iki 18 metų draudžiama parduoti vaistinius preparatus, kuriais piktnaudžiaujant gali išsivystyti priklausomybė ar toksikomanija: narkotinius vaistinius preparatus, psichotropinius vaistinius preparatus, vaistinius preparatus, turinčius narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), antidepresinius vaistinius preparatus, antipsichotinius vaistinius preparatus, antihistamininius vaistinius preparatus, taip pat vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra etanolio, klonidino.“

1.7. Pakeičiame 10 punktą ir jį išdėstome taip:

„10. Pagal veterinarinį receptą gyvūno laikytojui vienu kartu psichotropinių vaistinių preparatų galima parduoti ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo kursui, kitų vaistinių preparatų, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, galima parduoti ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo kursui, išskyrus šio Aprašo 12 punkte nustatytą atvejį.“

1.8. Pakeičiame 12 punktą ir jį išdėstome taip:

„12. Jeigu veterinariniame recepte ar paraiškoje išrašyto vaistinio preparato dozuočių kiekis neatitinka vaistinio preparato kiekio, esančio išorinėje pakuotėje, ją leidžiama išardyti taip, kad ant vaistinėje paliekamos ir pirkėjui parduodamos vidinės pakuotės dalies būtų gamintojo žymos: vaistinio preparato pavadinimas, stiprumas, gamybos serija, vaistinių preparatų registruotojo pavadinimas, tinkamumo vartoti terminas.

Jei neįmanoma parduoti tikslaus išrašyto vaistinio preparato dozuočių kiekio, leidžiama, pirkėjui sutikus, parduoti ne daugiau kaip 10 proc. mažesnį ar ne daugiau kaip 30 proc. didesnį vaistinio preparato kiekį už nurodytą veterinariniame recepte ar paraiškoje. Farmacijos specialistas, atsižvelgdamas į parduotą faktinį vaistinio preparato kiekį, veterinariniame recepte turi pažymėti, iki kada gyvūnui gydyti užteks faktiškai parduoto vaistinio preparato kiekio.“

1.9. Pakeičiame 16 punktą ir jį išdėstome taip:

„16. Jei asmens kreipimosi metu vaistinėje nėra reikiamo vaistinio preparato, tačiau jį turi bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas, farmacijos specialistas turi pasiūlyti jį užsakyti. Užsakant vaistinį preparatą vaistinė turi teisę prašyti asmens sumokėti avansinę įmoką, kuri negali būti didesnė kaip 30 proc. apytikrės vaistinio preparato kainos. Užsakyti vaistiniai preparatai miestuose pristatomi ne vėliau kaip per 2 darbo dienas, miesteliuose ir kaimuose – per 4 darbo dienas. Šiuo atveju veterinarinis receptas ar paraiška užregistruojama vaistinėje. Ant veterinarinio recepto ar paraiškos dedamas spaudas „Vaistai užsakyti“, nurodomas vaistinės pavadinimas ir užsakymo data. Draudžiama kitai vaistinei išduoti vaistinius preparatus, jei veterinarinis receptas ar paraiška yra pažymėta spaudu „Vaistai užsakyti“ ir nurodytas vaistinės pavadinimas bei užsakymo data. Jeigu, užsakius receptinius vaistinius preparatus, baigiasi veterinarinio recepto galiojimo terminas, nurodytas Aprašo 4.4 papunktyje, ar paraiškos galiojimo terminas, nurodytas Aprašo 5.4 papunktyje, veterinarinis receptas ar paraiška laikomi galiojančiais atsižvelgiant į šiame punkte nustatytus užsakytų vaistinių preparatų pristatymo į vaistines terminus. Jei, užsakius receptinius vaistinius preparatus, paskutinė veterinarinio recepto ar paraiškos galiojimo diena yra poilsio ar švenčių diena, veterinarinio recepto ar paraiškos galiojimo pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena.“

1.10. Pakeičiame 17 punktą ir jį išdėstome taip:

„17. Parduodant vaistinius preparatus, kitoje kiekvieno veterinarinio recepto ar paraiškos blanko pusėje nurodomos vaistinių preparatų kainos, dedamas spaudas „Vaistai išduoti..... vaistinėje“, nurodomas vaistinės (jos filialo) pavadinimas, faktiškai parduoto vaistinio preparato konkretus pavadinimas, stiprumas bei dozuočių kiekis, vaistinio preparato pardavimo data, dedamas vaistinį preparatą pardavusio farmacijos specialisto spaudas ir parašas.

Jeigu vaistinės kasos čekyje yra nurodyta vaistinio preparato kaina, vaistinės (jos filialo) pavadinimas, faktiškai parduoto vaistinio preparato konkretus pavadinimas, stiprumas, dozuočių kiekis ir vaistinių preparatų pardavimo data, vietoj spaudo „Vaistai išduoti  ... vaistinėje“ ir pirmiau išvardytų įrašų kitoje kiekvieno veterinarinio recepto pusėje gali būti priklijuojami arba prisegami kasos čekiai bei dedamas vaistinį preparatą išdavusio (pardavusio) farmacijos specialisto spaudas ir parašas, pažymint ir čekį, ir recepto blanką.“

1.11. Pakeičiame 26 punktą ir jį išdėstome taip:

„26. Paraiškos ir veterinarijos receptai vaistinėse naikinami Receptų sunaikinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“

2. N u s t a t o m e, kad šio įsakymo 1.8 papunktis įsigalioja 2015 m. liepos 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministrė                                                                              Rimantė Šalaševičiūtė

 

 

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius                                    Jonas Milius