VALSTYBINĖ KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJA

 

NUTARIMAS

DĖL VALSTYBINĖS KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJOS 2013 M. LIEPOS 18 D. NUTARIMO NR. O3-318 „DĖL ENERGIJOS IŠTEKLIŲ BIRŽOS REGLAMENTO TVIRTINIMO“ PAPILDYMO

 

2014 m. rugsėjo 30 d. Nr. O3-821

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos energijos išteklių rinkos įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 5 punktu, atsižvelgdama į BALTPOOL UAB 2014 m. rugpjūčio 1 d. raštą Nr. 14-SD-224, 2014 m. rugpjūčio 7 d. raštą Nr. 14-SD-288, 2014 m. rugsėjo 1 d. raštą Nr. 14-SD-260 ir 2014 m. rugsėjo 16 d. raštą Nr. 14-SD-282, 2014 m. rugsėjo 25 d. raštą Nr. 14-SD-293, 2014 m. rugsėjo 26 d. raštą Nr. 14-SD-296 bei Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – Komisija) Dujų ir elektros departamento Dujų skyriaus 2014 m. rugsėjo 26 d. pažymą Nr. O5-252 „Dėl Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos 2013 m. liepos 18 d. nutarimo Nr. O3-318 „Dėl Energijos išteklių biržos reglamento tvirtinimo“ papildymo ir energijos išteklių biržos operatoriaus teikiamų paslaugų įkainių derinimo“, Komisija n u t a r i a:

1. Papildyti Energijos išteklių biržos reglamentą, patvirtintą Komisijos 2013 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. O3-318 „Dėl Energijos išteklių biržos reglamento tvirtinimo“ nauja dalimi (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Komisijos 2012 m. vasario 28 d. nutarimą Nr. O3-46 „Dėl BALTPOOL UAB Prekybos gamtinių dujų biržoje reglamento derinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

Šis nutarimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                  Diana Korsakaitė

 

 


 

PATVIRTINTA

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos

2013 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. O3-318

(Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos

2014 m. rugsėjo 30 d. nutarimo Nr. O3-821 redakcija)

 

SPECIALIOJI DALIS

PREKYBA GAMTINĖMIS DUJOMIS

 

18. BENDROSIOS NUOSTATOS

18.1. Ši Reglamento dalis taikoma dalyviams, prekiaujantiems biržoje gamtinių dujų produktais ir yra neatskiriama Reglamento sudėtinė dalis.

 

18.2. Jeigu Specialiosios ir Bendrosios dalių nuostatos nesutampa, pirmenybę turi Specialiosios dalies nuostatos.

 

Komunikacija ir informacijos skelbimas

18.3. Visi pranešimai, kuriuos turi pateikti dalyviai Operatoriui ir (ar) Operatorius dalyviams, yra teikiami per EPS ir (ar) ryšio priemonėmis kontaktiniais duomenimis, nurodytais su dalyviu sudarytoje sutartyje, nebent kitaip būtų nustatyta konkrečiame šios Reglamento dalies punkte.

 

18.4. Jeigu šios Reglamento dalies konkrečiame punkte nenustatyta kitaip, visi pranešimai, kuriuos operatorius turi paskelbti viešai, laikomi tinkamai paskelbtais, jeigu Operatorius juos nustatytais terminais paskelbia EPS ir (ar) savo tinklalapyje adresu www.baltpool.lt.

 

18.5. Operatorius, kai mano, kad tai yra tikslinga, viešai skelbtiną informaciją gali dalyviams papildomai pateikti per EPS ir (ar) ryšio priemonėmis.

 

Sąvokos ir apibrėžimai

18.6. Šioje Reglamento dalyje naudojami apibrėžimai ir sąvokos turi šią reikšmę:

 

18.6.1. Gamtinių dujų birža (toliau taip pat – birža) – BALTOOL UAB energijos išteklių biržos prekybos gamtinėmis dujomis segmentas.

 

18.6.2. Avansinis mokėjimas (toliau – avansas) – biržos dalyvio iš anksto į Operatoriaus nurodytą sąskaitą pervedama piniginė suma, skirta atsiskaityti už įsigyjamas ar planuojamas įsigyti gamtines dujas biržoje bei Operatoriaus suteiktas paslaugas ir (ar) užtikrinti sudarytų sandorių įvykdymą Reglamente nustatytais atvejais ir tvarka.

 

18.6.3. Aukciono subrinka – subrinka, kurioje sandoriai sudaromi aukciono būdu šiame Reglamente nustatyta tvarka.

 

18.6.4. Automatinis pavedimų įvykdymo būdas – sandorių sudarymo būdas, kurio metu pavedimai parduoti ir pirkti įvykdomi automatiškai nedelsiant, kai tik pateikiami pavedimai, kuriuose nurodytas produktas, kaina, kiekis ir kitos sąlygos atitinka anksčiau pateiktų pavedimų sąlygas.

 

18.6.5. Gamtinių dujų pirkimo-pardavimo sandorio vertė (toliau taip pat – sandorio vertė) – biržoje sudaryto sandorio piniginė vertė, nustatoma kaip bendro pirkto arba parduoto gamtinių dujų produkto kiekio ir pavedimo kainos sandauga, neįskaitant PVM ir akcizo (jei toks taikomas).

 

18.6.6. Gamtinių dujų pirkimo-pardavimo sandoris (toliau taip pat – sandoris) – dalyvių pavedimų pagrindu sudarytas teisiškai įpareigojantis susitarimas dėl gamtinių dujų produkto pirkimo-pardavimo pavedimuose nurodytomis sąlygomis.

 

18.6.7. Gamtinių dujų prekybos produktas (toliau taip pat – produktas) – konkrečiu pristatymo laikotarpiu tiekiamos ir (ar) kitais požymiais apibūdintos gamtinės dujos.

 

18.6.8. Nepertraukiamos prekybos subrinka – subrinka, kurioje sandoriai sudaromi automatinio pavedimų įvykdymo būdu.

 

18.6.9. Prekybos diena – Prekybos tvarkaraštyje nustatyta diena, kai biržoje vyksta prekyba ar aukcionas.

 

18.6.10. Prekybos gamtinių dujų produktais sąlygos (toliau – Prekybos sąlygos)dokumentas, kuriame nustatoma techninio pobūdžio informacija, reikalinga prekybos organizavimui. Prekybos sąlygos pateikiamos Reglamento priede Nr. 3.

 

18.6.11. Prekybos sesija – laikotarpis nuo pavedimų biržoje teikimo laikotarpio pradžios iki galutinių rezultatų paskelbimo.

 

18.6.12. Pavedimų teikimo laikotarpis – laikotarpis, kurio metu dalyviai turi teisę tik teikti naujus bei koreguoti ar atšaukti esamus pavedimus biržoje.

 

18.6.13. Pavedimų keitimo laikotarpis – laikotarpis, kurio metu pardavėjai gali keisti pateiktus pavedimus, tačiau neturi teisės įvesti naujų ar atšaukti jau pateiktų pavedimų.

 

18.6.14. Pavedimo vertė – pavedimo kainos ir pagal pavedimo sąlygas bendro perkamo ar parduodamo gamtinių dujų produkto kiekio sandauga.

 

18.6.15. Pardavėjas – dalyvis, ketinantis teikti ir (ar) pateikęs biržoje pavedimą parduoti gamtinių dujų prekybos produktus ir (ar)_tokio pavedimo pagrindu sudaręs biržoje gamtinių dujų pirkimo-pardavimo sandorį.

 

18.6.16. Pirkėjas – dalyvis, ketinantis teikti ir (ar) pateikęs biržoje pavedimą pirkti gamtinių dujų prekybos produktus ir (ar) tokio pavedimo pagrindu sudaręs biržoje gamtinių dujų pirkimo-pardavimo sandorį.

 

18.6.17. Prekybos valandos – laikotarpis nepertraukiamos prekybos sesijoje, kurio metu dalyviai turi teisę teikti naujus ir (ar) koreguoti bei atšaukti esamus pavedimus biržoje bei yra sudaromi sandoriai automatinio pavedimų įvykdymo būdu.

 

18.6.18Prekybos rezultatų skelbimo laikotarpis (toliau – rezultatų skelbimo laikotarpis) – laikotarpis, kurio metu paskelbiami preliminarūs prekybos biržoje rezultatai, nagrinėjamos dalyvių pretenzijos, paskelbiami galutiniai prekybos biržoje rezultatai.

 

18.6.19. Subrinka – biržoje taikomų skirtingų prekybos ir sandorių sudarymo taisyklių visuma.

 

18.7. Kitos sąvokos turi tokią pačią reikšmę, kaip nurodyta Prekybos gamtinėmis dujomis taisyklėse.

 

19. GAMTINIŲ DUJŲ BIRŽOS DALYVIAI

19.1. Gamtinių dujų biržoje prekiauti gali tik tie asmenys, kurie turi galiojančią sutartį su perdavimo sistemos operatoriumi, kurioje yra nustatytos balansavimo sąlygos.

 

19.2. Asmenys, ketinantys prekiauti gamtinių dujų biržoje, be Reglamento bendrojoje dalyje nustatytų dokumentų, turi pateikti šiuos papildomus dokumentus:

 

19.2.1. Galiojančios sutarties su gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriumi kopiją, kurioje būtų nustatytos balansavimo sąlygos;

 

19.2.2. turimų veiklos licencijų gamtinių dujų sektoriuje kopijas, jeigu atitinkamos veiklos vykdymui tokia licencija yra privaloma;

 

19.3. Operatorius turi teisę reikalauti dalyvio pateikti papildomus dokumentus, patvirtinančius jo atitikimą nustatytiems reikalavimams, įskaitant, bet neapsiribojant:

 

19.3.1. Asmens vadovo pasirašytą bei antspaudu, jei taikoma, patvirtintą praėjusių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį su priedais ir auditoriaus ataskaita (jei taikoma) arba paskutinių turimų tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį, jeigu juridinis asmuo veiklą vykdo trumpiau nei 1 (vienerius) metus ir neturi sudarytų metinių finansinių ataskaitų rinkinio (juridinio asmens atveju);

 

19.3.2. Asmens vadovo pasirašytą juridinio asmens galiojančių įstatų kopiją.

 

Dalyvių kategorijos

19.4. Dalyviai skirstomi į keturias kategorijas: A, B, C ir D. Operatorius nustato ir savo tinklalapyje skelbia gamtinių dujų biržos dalyvių priskyrimo kategorijoms taisykles. Taisyklėse nustatomi dalyvių skirstymo į kategorijas kriterijai, kurie, be viso kito, gali apimti: dalyvių nuosavo kapitalo ir turto dydį; pajamų dydį; finansinio patikimumo ir kitus finansinius rodiklius; dalyvių turimas veiklos licencijas ir kt.

 

19.5. Skirtingų kategorijų dalyviams gali būti taikomi skirtingi apribojimai vykdyti tam tikras prekybines operacijas ir (ar) taikomų užtikrinimo priemonių dydžiai ir sąlygos. Konkretūs atskiroms dalyvių grupėms taikomi užtikrinimo priemonių dydžiai nustatyti Reglamento 1 priede. Atskiroms dalyvių grupėms taikomi prekybos apribojimai nustatomi Prekybos sąlygose.

 

19.6. Operatorius, atsižvelgdamas į dalyvio finansinius rodiklius, turimą veiklos patirtį ir kitus gamtinių dujų biržos dalyvių priskyrimo kategorijoms taisyklėse nustatytus kriterijus, turi teisę kiekvienam dalyviui nustatyti prekybos limitus.

 

19.7. Operatorius turi teisę vienašališkai pakeisti biržos dalyvių priskyrimo kategorijoms taisykles ir (ar) jose naudojamus dalyvių skirstymo į kategorijas kriterijus, apie tai viešai paskelbęs ne vėliau kaip prieš 1 (vieną) savaitę.

 

19.8. Dalyviai skirstomi į kategorijas pagal dalyvio anketoje ir kartu pridedamuose dokumentuose pateiktą informaciją. Tas pats dalyvis gali turėti skirtingą dalyvio kategoriją kaip pirkėjas ir kaip pardavėjas.

 

19.9. Dalyviai turi nuolat atitikti konkrečiai dalyvių kategorijai keliamus reikalavimus. Operatorius reguliariai tikrina dalyvių atitikimą keliamiems reikalavimams. Nustatęs, kad dalyvis neatitinka jam priskirtai kategorijai keliamų reikalavimų, turi teisę reikalauti dalyvio užtikrinti nustatytų reikalavimų laikymąsi ir (ar) vienašališku sprendimu priskirti dalyvį kitai kategorijai.

 

19.10. Dalyvis, nesutinkantis su Operatoriaus sprendimu priskirti dalyvį konkrečiai kategorijai, turi teisę pateikti Operatoriui papildomus dokumentus, pagrindžiančius jo atitikimą kitai dalyvio kategorijai keliamiems reikalavimams. Operatorius per 15 (penkiolika) darbo dienų turi įvertinti pateiktus papildomus dokumentus ir priimti pakartotinį sprendimą dėl dalyvio priskyrimo konkrečiai kategorijai. Apie priimtą sprendimą Operatorius dalyvį informuoja per 5 (penkias) darbo dienas nuo sprendimo priėmimo. 

 

Dalyvio statuso apribojimas ar panaikinimas

19.11. Be Reglamento bendrojoje dalyje nustatytų bendrųjų dalyvio statuso apribojimo ir (ar) panaikinimo pagrindų, Operatorius turi teisę apriboti dalyvio statusą ar jį panaikinti, jeigu dalyvis nevykdo ar netinkamai vykdo pagal sudarytus sandorius prisiimtų įsipareigojimų. Dalyvio statuso apribojimas arba panaikinimas neatima Operatoriaus teisės reikalauti iš dalyvio nuostolių atlyginimo bei netesybų (baudos) pagal sudarytus sandorius.

 

19.12. Operatorius taip pat turi teisę apriboti ar panaikinti dalyvio statusą perdavimo sistemos operatoriaus prašymu, jeigu pastarasis pateikia duomenis, pagrindžiančius, kad dalyvis nevykdo savo sutartinių įsipareigojimų perdavimo sistemos operatoriui ir (ar) perdavimo sistemos operatorius informuoja, kad su dalyviu yra nutraukta sutartis, kurioje nustatomos gamtinių dujų balansavimo sąlygos.

 

20. bendrosios prekybos biržoje nuostatos

Prekybos biržoje principai

20.1. Pavedimus pirkti gali teikti visi dalyviai, kurie Operatoriui yra pateikę Operatoriui priimtinas užtikrinimo priemones, atitinkančias šiame Reglamente nustatytus reikalavimus. Pavedimus parduoti gali teikti tik dalyviai, turintys gamtinių dujų tiekimo licenciją, nebent Gamtinių dujų įstatymas nustatytų kitaip.

 

20.2. Biržoje galima parduoti tik tokį gamtinių dujų kiekį, kurį dalyvis yra teisėtai įsigijęs (pagal dvišales sutartis ir (ar) biržoje) ir kuriuo gali nevaržomai disponuoti. Už šio reikalavimo tinkamą vykdymą yra atsakingas pats dalyvis ir jis prisiima visas neigiamas pasekmes, kurias gali sukelti šio reikalavimo nevykdymas (įskaitant pareigą atlyginti kitiems asmenims dėl tokio pažeidimo padarytus nuostolius).

 

20.3. Dalyvis iš perdavimo sistemos operatoriaus privalo įsigyti pakankamus perdavimo sistemos pajėgumus įsigytam gamtinių dujų kiekiui transportuoti.

 

20.4. Pasibaigus kiekvienai prekybos sesijai, kurią buvo sudaryta sandorių, Operatorius sudaro rinkos kontraktinį balansą, kuriame nurodomi kiekvieno dalyvio iki prekybos sesijos ir per prekybos sesiją parduotų ir nupirktų gamtinių dujų kiekiai ir teisės aktuose ar atskirame susitarime su perdavimo sistemos operatoriumi nustatytais terminais bei forma pateikia jį perdavimo sistemos operatoriui.

 

Prekybos sąlygos

20.5. Techninio pobūdžio informacija, reikalinga prekybos organizavimui, nustatoma Prekybos sąlygose, kurios pateikiamos Reglamento priede Nr. 3. Prekybos sąlygose nustatoma:

 

20.5.1. Kiekvienoje gamtinių dujų biržos subrinkoje prekiaujamų gamtinių dujų produktų sąrašas;

 

20.5.2. Konkretiems produktams taikomos specialios prekybos sąlygos ir (ar) prekybos apribojimai;

 

20.5.3. Produktų kiekio matavimo vienetai, kuriais vykdoma prekyba biržoje;

 

20.5.4. Produktams taikomas nedalomas pavedimo kiekis. Skirtingiems produktams gali būti nustatomas skirtingas nedalomas pavedimo kiekis.

 

20.5.5. Pavedimo kainos nustatymo išraiška ir tikslumas;

 

20.5.6. Kainos kitimo žingsnis;

 

20.5.7. Kiekvienai subrinkai ir (ar) produktui Operatoriaus nustatyti papildomi duomenys, kuriuos turi nurodyti dalyviai prekybos pavedimuose (jeigu taikoma);

 

20.5.8. Skirtingoms dalyvių kategorijoms taikomi prekybos apribojimai (jeigu taikoma);

 

20.5.9. Maksimalios produktams taikomos kainos kitimo ribos (jeigu taikoma);

 

20.5.10. Kiti Operatoriaus nuožiūra prekybai svarbūs duomenys.

 

Prekybos tvarkaraštis

20.6. Prekybos tvarkaraštis nustatytas Reglamento 2 priede.

 

Prekybos subrinkos

20.7. Prekyba gamtinių dujų biržoje vykdoma šiose subrinkose:

 

20.7.1. Nepertraukiamos prekybos subrinka;

 

20.7.2. Aukciono subrinka.

 

Gamtinių dujų prekybos produktai

20.8. Biržoje prekiaujama praėjusios paros, einamosios paros, būsimosios paros, savaitės, mėnesio, ketvirčio, pusmečio, žiemos sezono, vasaros sezono, metų, nepertraukiamo periodo pristatymo laikotarpių gamtinių dujų produktais.

 

20.9. Gamtinės dujos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Gamtinių dujų įstatyme. Gamtinės dujos turi atitikti Energetikos ministro 2013 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. 1-194 patvirtintuose Gamtinių dujų kokybės reikalavimuose nustatytus kokybės ir sudėties reikalavimus.

 

EPS sutrikimai, prekybos klaidos

20.10. Apie visus EPS sutrikimo atvejus Operatorius praneša dalyviams iš karto, kai pastebimas sutrikimas, paskelbdamas apie tai viešai ir (ar) informuodamas dalyvius ryšio priemonėmis bei informuoja apie prognozuojamą EPS veiklos atstatymo laiką.

 

20.11. Likvidavus EPS sutrikimus ir atstačius EPS veiklą, Operatorius nedelsdamas apie tai informuoja dalyvius tuo pačiu būdu, kuriuo informavo apie EPS sutrikimus.

 

20.12. Jei dėl netinkamo EPS veikimo ar kitų priežasčių biržoje buvo pateiktas klaidingas pavedimas ir dėl to buvo ar gali būti įvykdytas klaidingas sandoris, dalyvis turi teisę iki Prekybos tvarkaraštyje nustatyto termino pateikti Operatoriui motyvuotą prašymą dėl tokio pavedimo atšaukimo ir (ar) sandorio anuliavimo. Operatorius, įvertinęs dalyvio prašyme nurodytų aplinkybių pobūdį ir svarbą, ne vėliau kaip iki Prekybos tvarkaraštyje nustatyto termino priima motyvuotą sprendimą dėl tokio dalyvio prašymo ir informuoja apie jį dalyvį.

 

20.13. Jei dėl netinkamo EPS veikimo ar kitų priežasčių biržoje buvo pateiktas klaidingas pavedimas, dėl kurio buvo ir (ar) gali būti sudarytas klaidingas sandoris, Operatorius ne vėliau kaip iki Prekybos tvarkaraštyje nustatyto pretenzijų išnagrinėjimo termino turi teisę vienašališkai tokį pavedimą atšaukti ir (ar) anuliuoti sudarytą sandorį. Apie Operatoriaus priimtą sprendimą dalyviai, kurių pavedimai buvo atšaukti ir (ar) sandoriai buvo anuliuoti, informuojami atskiru pranešimu, prie kurio pridedamas motyvuotas Operatoriaus sprendimas. Jeigu dėl atšauktų pavedimų ir (ar) anuliuotų sandorių pasikeičia preliminarūs prekybos rezultatai, Operatorius, skelbdamas galutinius prekybos rezultatus, pateikia informaciją, kodėl preliminarūs ir galutiniai prekybos rezultatai nesutampa.

 

20.14. Operatorius neatsako ir neatlygina jokių tiesioginių ir (ar) netiesioginių nuostolių, kuriuos dalyviai ar kiti asmenys patyrė dėl aplinkybių, nurodytų Reglamento 20.10–20.13 punktuose, atsiradimo, išskyrus atvejus, kai šios aplinkybės atsirado dėl Operatoriaus ar jo darbuotojų neteisėtų veiksmų ar neveikimo. 

 

21. pavedimų teikimas ir sandorių sudarymas

Pavedimų teikimas

21.1. Dalyviai gali teikti pavedimus pirkti ir (ar) parduoti pasirinktus produktus pavedimų teikimo laikotarpiu ir (ar) prekybos valandomis.

 

21.2. Teikiamuose pavedimuose turi būti nurodoma:

 

21.2.1. Dalyvio, teikiančio pavedimą, pavadinimas;

 

21.2.2. Prekybos subrinka;

 

21.2.3. Produkto pavadinimas;

 

21.2.4. Pavedimo rūšis: pavedimas pirkti arba pavedimas parduoti;

 

21.2.5. Perkamas arba parduodamas produkto kiekis. Produkto kiekis nurodomas tam produktui taikomo nedalomo pavedimo kiekio kartotiniais;

 

21.2.6. Pavedimo kaina;

 

21.2.7. Pavedimo galiojimo laikotarpis.

 

21.3. Teikiant pavedimus dalyviams gali būti nustatyta galimybė pasirinkti minimalų sudaromo sandorio kiekį ir (ar) minimalų pavedimo įvykdymo kiekį.

 

Pavedimo kaina

21.4. Prekyba biržoje vykdoma:

 

21.4.1. Litais – iki 2014 m. gruodžio 31 d.;

 

21.4.2. Eurais – nuo 2015 m. sausio 1 d.

 

21.5. Pavedimo kainos tikslumą ir išraišką nustato Prekybos sąlygos.

 

21.6. Operatorius turi teisę, o esant Komisijos nurodymui – privalo, nustatyti konkretaus produkto maksimalias vienos prekybos sesijos kainos pokyčio ribas (toliau – kainų ribos). Nustačius kainų ribas, dalyvio teikiamo pavedimo kaina turi patekti į nustatytas kainų ribas. Pavedimų kainų ribos taikomos naujai teikiamiems pavedimams, Operatoriui apie tai viešai paskelbus ne vėliau kaip prieš 1 (vieną) darbo dieną.  

 

Pavedimo galiojimas

21.7. Pavedimas įsigalioja nuo pavedime nurodyto pavedimo įsigaliojimo laiko. Jeigu pavedime nėra nurodytas pavedimo įsigaliojimo laikas, laikoma, kad pavedimas galioja nuo jo įregistravimo EPS momento.

 

21.8. Pavedimas galioja tol, kol įvyksta bet kuri iš šių aplinkybių (iki anksčiausiai įvykusios aplinkybės atsiradimo momento): jo pagrindu sudaromas pilnos pavedimo apimties sandoris (pavedimas yra įvykdomas pilnai), pavedimas yra atšaukiamas jį pateikusio dalyvio, baigiasi pavedime nurodytas pavedimo galiojimo laikotarpis, baigiasi prekyba produktu, dėl kurio pateiktas pavedimas, ar pavedimas anuliuojamas kitais Reglamente nustatytais pagrindais.

 

21.9. Dalyviui pavedime nenurodžius pavedimo galiojimo laiko, laikoma, kad pavedimas galioja iki artimiausios prekybos sesijos produktu, dėl kurio teikiamas pavedimas, pabaigos.

 

21.10. Operatorius bet kada iki galutinių rezultatų paskelbimo momento motyvuotu sprendimu turi teisę be išankstinio įspėjimo vienašališkai atmesti teikiamą ar atšaukti pateiktą dalyvio pavedimą, jei, Operatoriaus nuomone, dalyvio pateiktas pavedimas ar sudaromas sandoris prieštarautų Reglamento ar teisės aktų nuostatoms. Operatorius nedelsdamas po tokio sprendimo priėmimo apie tai informuoja dalyvį.

 

Prekybos sesija nepertraukiamos prekybos subrinkoje

21.11. Pavedimų teikimo laikotarpiu dalyviai gali įvesti naujus, keisti ar anuliuoti esamus pavedimus;

 

21.12. Prekybos valandomis:

 

21.12.1. dalyviai gali įvesti naujus, keisti ar anuliuoti esamus pavedimus;

 

21.12.2. sudaromi sandoriai automatinio pavedimų įvykdymo būdu;

 

21.13. Prekybos rezultatų skelbimo laikotarpiu:

 

21.13.1. paskelbiami preliminarūs prekybos rezultatai;

 

21.13.2. dalyviai gali pateikti pretenzijas dėl pateiktų pavedimų ir (ar) sudarytų sandorių anuliavimo Reglamente nustatytais atvejais;

 

21.13.3. nagrinėjamos dalyvių pateiktos pretenzijos;

 

21.13.4. anuliuojami klaidingi pavedimai;

 

21.13.5. paskelbiami galutiniai prekybos rezultatai.

 

Prekybos sesija aukciono subrinkoje

21.14. Pavedimų teikimo laikotarpiu dalyviai gali įvesti naujus, keisti ar anuliuoti esamus pavedimus.

 

21.15. Pavedimų keitimo laikotarpiu pardavėjai gali sumažinti pateiktų pavedimų kainą, tačiau negali atšaukti pateiktų pavedimų ar pateikti naujų pavedimų. Pirkėjai negali pateikti naujų, koreguoti esamų ar atšaukti anksčiau pateiktų pavedimų. Operatorius gali nuspręsti netaikyti šio etapo apie tai paskelbdamas Prekybos sąlygose.

 

21.16. Aukciono metu sudaromi sandoriai.

 

21.17. Prekybos rezultatų skelbimo laikotarpiu:

 

21.17.1. paskelbiami preliminarūs prekybos rezultatai;

 

21.17.2. dalyviai gali pateikti pretenzijas dėl pateiktų pavedimų ir (ar) sudarytų sandorių anuliavimo Reglamente nustatytais atvejais;

 

21.17.3. nagrinėjamos dalyvių pateiktos pretenzijos;

 

21.17.4. anuliuojami klaidingi pavedimai

 

21.17.5. paskelbiami galutiniai prekybos rezultatai.

 

Bendrosios sandorių sudarymo nuostatos

21.18. Dalyvių pavedimai gali būti įvykdomi pilnai arba dalinai. Jeigu pateikto pavedimo negalima visiškai įvykdyti biržoje esančiais kitų dalyvių priešpriešiniais pavedimais, pavedimas įvykdomas dalinai, pirminio pavedimo kiekis sumažinamas įvykdytu sandorio kiekiu ir pavedimas lieka galioti iki bus pilnai įvykdytas, atšauktas, baigiasi pavedimo galiojimo laikas arba pavedimas anuliuojamas.

 

21.19. Pilnai įvykdžius dalyvio pavedimą, jis yra pašalinamas iš EPS. Jei dalyvio pavedimas įvykdomas iš dalies ir pavedimo galiojimo laikas nesibaigęs, likusi pavedimo dalis lieka įregistruota EPS. Tokio pavedimo pateikimo laikas laikomas tokiu pačiu, koks buvo pradinio pavedimo pateikimo laikas. Jeigu likusi pavedimo dalis yra mažesnė nei nustatytas konkretaus produkto minimalus sandorio dydis, tokia likusi pavedimo dalis yra anuliuojama ir pavedimas yra pašalinamas iš EPS.

 

21.20. Sandoriai nesudaromi, jeigu to paties sandorio abejomis šalims būtų tas pats dalyvis.

 

Sandorių sudarymas nepertraukiamos prekybos subrinkoje

21.21. Prasidėjus prekybos valandoms pavedimų teikimo laikotarpiu pateikti pavedimai pirkti išdėstomi kainos mažėjimo tvarka, o pavedimai parduoti – kainos didėjimo tvarka. Kainos prioriteto tvarka įvykdomi didžiausios kainos pavedimai pirkti ir mažiausios kainos pavedimai parduoti. Jei tos pačios rūšies pavedimų kainos yra vienodos, tai laiko prioriteto tvarka įvykdomi anksčiau pateikti pavedimai.

 

21.22. Prekybos valandomis pateikti pavedimai, kuriose nurodytas produktas, kaina, skaičius ir kitos sąlygos sutampa, įvykdomi automatinio pavedimų įvykdymo būdu ir sudaromi sandoriai.

 

21.23. Kiekvieno sandorio nepertraukiamos prekybos subrinkoje kaina nustatoma pagal laiko atžvilgiu anksčiau pateikto pavedimo pirkti ar parduoti kainą. Sandorio kaina lygi įvykdyto pavedimo parduoti kainai, jei pavedimas parduoti buvo pateiktas anksčiau nei atitinkamas pavedimas pirkti, arba sandorio kaina lygi įvykdyto pavedimo pirkti kainai, jei pavedimas pirkti buvo pateiktas anksčiau nei atitinkamas pavedimas parduoti.

 

Sandorių sudarymas aukciono subrinkoje

21.24. Prekyba aukciono subrinkoje vyksta pardavėjų aukciono būdu tokia tvarka:

 

21.24.1. Prasidėjus aukcionui EPS prioriteto tvarka įvykdo pavedimų teikimo laikotarpiu ir pavedimų keitimo laikotarpiu pateiktus pavedimus, kurių sąlygos sutampa ir kurių pirkimo ir pardavimo kainų skirtumas yra didžiausias (teigiamas skaičius). Jeigu dviejų ar daugiau pavedimų kainų skirtumas yra vienodas (teigiamas skaičius), pavedimai įvykdomi jų įvedimo į EPS laiko prioriteto tvarka (pirmiau vykdomas anksčiau į EPS įvestas pavedimas).

 

21.24.2. Likę pavedimai vykdomi tokia pačia tvarka kol skirtumas tarp pardavėjų ir pirkėjų pavedimų kainų yra neneigiamas arba tol, kol įvykdomas visas EPS esantis pavedimų kiekis.

 

21.25. Kiekvieno sandorio aukciono subrinkoje kaina nustatoma pagal laiko atžvilgiu anksčiau pateikto pavedimo pirkti ar parduoti kainą.

 

Sandorių galiojimas

21.26. Sandoriai įsigalioja nuo galutinių prekybos rezultatų paskelbimo momento ir galioja iki visiško dalyvių sandoriais prisiimtų įsipareigojimų įvykdymo ir (ar) sandorių nutraukimo.

 

Sandorių nutraukimas

21.27. Operatorius turi teisę vienašališkai ne teismo tvarka, informavus apie tai sandorio šalis raštu ir (ar) ryšio priemonėmis ne vėliau kaip prieš 10 (dešimt) kalendorinių dienų nutraukti biržoje sudarytus sandorius šiais atvejais:

 

21.27.1. Reglamento 23.28 punkte nustatytais atvejais;

 

21.27.2. Nutraukiama ir (ar) netenka galios dalyvio sutartis su perdavimo sistemos operatoriumi, kurioje nustatomos balansavimo sąlygos;

 

21.27.3. Dalyvis netenka veiklos licencijos, kuri yra būtina vykdant biržoje sudarytus sandorius;

 

21.27.4. Dalyviui iškeliama bankroto byla arba dalyvis įgyja likviduojamos įmonės statusą.

 

21.28. Per sandorio nutraukimo įspėjimo terminą pašalinus pažeidimą, dėl kurio sandoris yra nutraukiamas, sandorio galiojimas nėra atstatomas, nebent pirkėjas ir pardavėjas raštu sutinka kitaip.

 

21.29. Sandorio nutraukimas neatleidžia sandorio šalių nuo pareigos įvykdyti iki sandorio nutraukimo prisiimtų įsipareigojimų, įskaitant įsipareigojimą atsiskaityti už iki sandorio nutraukimo įsigytas gamtines dujas.

 

21.30. Sandorio nutraukimas nepanaikina teisės reikalauti iš savo įsipareigojimus pažeidusio dalyvio sumokėti Reglamente nustatytas baudas ir (ar) netesybas.

 

21.31. Operatoriui nutraukus Biržoje sudarytą sandorį su vienu iš dalyvių, taip pat yra nutraukiamas ir sandoris su dalyviu, kurio pavedimas buvo suvestas su dalyvio, kurio sandoris buvo nutrauktas, pavedimu Reglamento 21.27 punkte nustatyta tvarka ir terminais.

 

22. atsiskaitymai

22.1. Pirkėjas už biržoje įsigytas gamtines dujas atsiskaito pagal Operatoriaus pateiktas PVM sąskaitas faktūras. Operatorius atsiskaito su pardavėju už biržoje parduotas gamtines dujas pagal dalyvio pateiktas PVM sąskaitas faktūras. Atsiskaitymai vykdomi bankiniais pavedimais.

 

22.2. Už biržoje įsigytus produktus ir Operatoriaus suteiktas paslaugas yra atsiskaitoma šia seka:

 

22.2.1. užskaitant Operatoriaus dalyviui mokėtinas sumas;

 

22.2.2. avansu ar jo dalimi;

 

22.2.3. dalyvio mokėjimu, atliekamu bankiniu pavedimu.

 

22.3. Dalyvio Operatoriui pervestos lėšos įskaitomos tokiu eiliškumu:

 

22.3.1. pirmiausia - dalyvio už Operatoriaus suteiktas paslaugas mokėtinoms sumoms, įskaitant metinį narystės mokestį, apmokėti;

 

22.3.2. antrąją eile – netesyboms pagal pažeistus sandorius apmokėti;

 

22.3.3. trečiąja eile – PVM sąskaitoms faktūroms už biržoje įsigytus produktus apmokėti; 

 

22.3.4. ketvirtąja eile – mokėtinoms sumoms už įsigytus ateinančios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus sukaupti.

 

PVM sąskaitų faktūrų išrašymas ir apmokėjimas

22.4. Kiekvienos savaitės pirmą darbo dieną pardavėjas pateikia PVM sąskaitą faktūrą Operatoriui už dalyvio parduotus praėjusios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus, nurodant parduotų produktų kiekį ir kainą bei taikomus mokesčius.

 

22.5. Pardavėjas ir Operatorius atskiru rašytiniu susitarimu gali sutarti, kad PVM sąskaitas faktūras už biržoje parduotas gamtines dujas dalyvio vardu išrašytų Operatorius.

 

22.6. Kiekvienos savaitės pirmą darbo dieną Operatorius pateikia PVM sąskaitą faktūrą pirkėjui už dalyvio įsigytus praėjusios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus, nurodant įsigytų gamtinių dujų kiekį ir kainą bei taikomus mokesčius.

 

22.7. Jeigu kalendorinė savaitė susidaro iš dviejų skirtingų mėnesių kalendorinių dienų, išrašomos dvi PVM sąskaitos faktūros:

 

22.7.1. Pirmoji išrašoma už pirktus ar parduotus produktus, kurių pristatymo laikotarpis yra tos savaitės praėjusio mėnesio kalendorinės dienos. Ši PVM sąskaita faktūra išrašoma paskutinės praėjusio mėnesio dienos data.

 

22.7.2. Antroji išrašoma už pirktus ar parduotus produktus, kurių pristatymo laikotarpis yra tos savaitės einamojo mėnesio kalendorinės dienos.

 

22.8. PVM sąskaitas faktūras dalyviai ir Operatorius vieni kitiems pateikia elektroniniu paštu.

 

22.9. Operatoriaus pateikta PVM sąskaita faktūra jos išrašymo dieną yra dengiama su pirkėjo sumokėtu avansu, kaip tą nustato Reglamento 22.2 punkte nustatyta tvarka.

 

22.10. Likusią PVM sąskaitos faktūros dalį pirkėjas turi apmokėti ne vėliau nei paskutinę tos kalendorinės savaitės, kurią buvo išrašyta PVM sąskaita faktūra, darbo dieną. Siekiant išvengti abejonių bus laikoma, jog pirkėjas įvykdė mokėjimą Operatoriui nuo lėšų įskaitymo į Operatoriaus nurodytą banko sąskaitą momento. Dalyviui laiku neapmokėjus pateiktos PVM sąskaitos faktūros, PVM sąskaita faktūra yra apmokama realizuojant dalyvio pateiktas užtikrinimo priemones.

 

22.11. Operatorius pardavėjo pagal atitinkamą sandorį pateiktą PVM sąskaitą faktūrą apmoka per 10 (dešimt) darbo dienų po PVM sąskaitos faktūros pateikimo Operatoriui dienos.

 

23. prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonės

Užtikrinimo priemonių pateikimas

23.1. Dalyvis, norėdamas pateikti pirkimo pavedimus, ne vėliau kaip prieš 1 (vieną) darbo dieną iki pavedimo pateikimo dienos privalo pateikti užtikrinimo priemonę, kurios dydis apskaičiuojamas kaip šių dydžių suma (įvertinant PVM ir akcizo mokestį (jei taikomas)):

 

23.1.1. Reglamento 1 priede nustatyta dalis, skirta atsiskaitymų užtikrinimui, skaičiuojama nuo apmokėjimo sumos už ketinamas įsigyti gamtines dujas, kurios turi būti patiektos galimos sandorio sudarymo datos kalendorinę savaitę ir po jos einančią kalendorinę savaitę;

 

23.1.2. Reglamento 1 priede nustatyta dalis, skirta sandorio įvykdymo užtikrinimui, skaičiuojama nuo pavedimo vertės, neįskaitant apmokėjimo sumos už ketinamas įsigyti gamtines dujas, kurios turi būti patiektos galimos sandorio sudarymo datos kalendorinę savaitę ir po jos einančią kalendorinę savaitę;

 

23.2. Dalyvis privalo užtikrinti, kad visą sandorio galiojimo laikotarpį konkrečiam sandoriui pateikta užtikrinimo priemonės vertė būtų ne mažesnė nei šių dydžių suma (įvertinant PVM ir akcizo mokestį (jei taikomas)):

 

23.2.1. Reglamento 1 priede nustatyta dalis, skirta atsiskaitymų užtikrinimui, skaičiuojama nuo apmokėjimo sumos už įsigytus šios ir kitos kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus;

 

23.2.2. Reglamento 1 priede nustatyta dalis, skirta sandorio įvykdymo užtikrinimui, skaičiuojama nuo likusios neįvykdytos sandorio vertės, neįskaitant apmokėjimo sumos už įsigytus šios ir kitos kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus sumos.

 

23.3. Reglamento 23.2 punkte nustatytu tikslu užtikrinimo priemonės dydis yra perskaičiuojamas kiekvienos kalendorinės savaitės pirmąją darbo dieną. Jeigu reikalinga, pirkėjas privalo padidinti užtikrinimo priemonę ne vėliau kaip iki trečios darbo dienos iki prieš pristatymo savaitę einančios kalendorinės savaitės pabaigos 24:00 val. Siekiant išvengti abejonių bus laikoma, jog pirkėjas įvykdė mokėjimą Operatoriui nuo lėšų įskaitymo į Operatoriaus nurodytą banko sąskaitą momento. Mokėjimo terminas yra esminė sandorio sąlyga, kurios pažeidimas suteikia teisę, bet ne pareigą, Operatoriui nedelsiant stabdyti sandorio vykdymą, realizuoti dalyvio pateiktas užtikrinimo priemones ir (ar) sandorį nutraukti, kaip tą atitinkamai nustato Reglamento 23.16 punktas (užtikrinimo priemonių panaudojimas), Reglamento 23.22–23.25 punktai (sandorio vykdymo stabdymas) ir Reglamento 23.28 punktas (sandorio nutraukimas).

 

23.4. Konkrečiam sandoriui pateiktų užtikrinimo priemonių dalis, viršijanti Reglamento 1 priede nustatytus užtikrinimo priemonių reikalavimus ir dydžius, yra automatiškai atlaisvinama ir ja padidinamas dalyvio užtikrinimo priemonių likutis. 

 

23.5. Operatorius atskiroms dalyvių grupėms ir kategorijoms gali nustatyti skirtingus reikalaujamų pateikti užtikrinimo priemonių dydžius, kurie nustatyti Reglamento 1 priede.

 

Užtikrinimo priemonių forma ir galiojimo terminas

23.6. Kaip užtikrinimo priemonę dalyvis Operatoriui gali pateikti banko garantiją, kuri turi atitikti Reglamento bendrojoje dalyje nustatytus reikalavimus, arba sumokėti nustatyto dydžio avansą.

 

23.7. Kaip užtikrinimo priemonė pateikiama banko garantija turi galioti nuo užtikrinimo priemonės Operatoriui pateikimo dienos (arba ankstesnės datos) iki užtikrinamų įsipareigojimų pabaigos plius 1 (vienas) kalendorinis mėnuo (pridedant prie anksčiau minėtų laikotarpių pabaigos).

 

23.8. Tuo atveju, jeigu Operatorius yra nesumokėjęs pardavėjui už biržoje parduotus produktus mokėtinos sumos, ši piniginė suma ar jos dalis dalyvio raštišku prašymu gali būti užskaitoma kaip Operatoriui pervestos lėšos pagal šios Reglamento 22.3 punkte nurodytą eiliškumą.

 

23.9. Dalyvis vienu metu gali pateikti kelias Reglamento 23.6 punkte nustatytas užtikrinimo priemones. Visų pateiktų užtikrinimo priemonių vertės sumuojamos.

 

23.10. Jeigu dalyvis nevykdo ar netinkamai vykdo biržoje sudarytais sandoriais prisiimtus įsipareigojimus, Operatorius turi teisę reikalauti dalyvio pateikti papildomą užtikrinimo priemonę. Tokios užtikrinimo priemonės formą ir dydį nustato Operatorius.

 

Užtikrinimo priemonių likutis ir prekybos limitas

23.11. Dalyviui pateikus nustatytus reikalavimus atitinkančią užtikrinimo priemonę, Operatorius ne vėliau kaip per 1 (vieną) darbo dieną atitinkamai pakoreguoja EPS dalyvio nepanaudotų užtikrinimo priemonių sumą (toliau – užtikrinimo priemonių likutis). Pagal esamą užtikrinimo priemonių likutį apskaičiuojamas ir EPS atvaizduojamas dalyvio prekybos limitas – galimybė EPS teikti pavedimus pirkti ir (ar) parduoti gamtinių dujų produktus nustatyto limito ribose. Nustatant prekybos limitą įvertinamas PVM ir akcizo mokestis (jei taikomas).

 

23.12. Dalyviui pateikus pavedimą ir (ar) sudarius sandorį, atitinkama užtikrinimo priemonių suma yra rezervuojama ir atitinkamai sumažinamas užtikrinimo priemonių likutis, atsižvelgiant į Reglamento 1 priede nustatytus dalyviui taikomus užtikrinimo priemonių dydžius. Dalyvio pateiktos užtikrinimo priemonės rezervuojamos tokia tvarka:

 

23.12.1. Pirmiausiai rezervuojamos pateiktos banko garantijos;

 

23.12.2. Antrąją eile rezervuojamas sumokėtas avansas. 

 

23.13. Dalyviui tinkamai įvykdžius visus savo įsipareigojimus pagal sudarytą sandorį, dalyvio užtikrinimo priemonių likutis yra atstatomas atsilaisvinusių nepanaudotų užtikrinimo priemonių suma.

 

23.14. Dalyvis EPS privalo stebėti savo užtikrinimo priemonių likutį bei prekybos limitą ir teikdamas pavedimus turi įsitikinti, kad jo turimas prekybos limitas yra pakankamas teikiamam pavedimui realizuoti.

 

23.15. EPS gali automatiškai sustabdyti pavedimų teikimą, jeigu užtikrinimo priemonių likutis yra nepakankamas. Tokiu atveju dalyvis gali teikti pavedimus tik papildomai pateikęs užtikrinimo priemones ar Reglamento 23.13 punkte nustatyta tvarka atstatęs užtikrinimo priemonių likutį.

 

Užtikrinimo priemonių panaudojimas

23.16. Jei dalyvis ilgiau nei 1 (vieną) kalendorinę dieną vėluoja atlikti bet kokį mokėjimą Operatoriui pagal biržoje sudarytus sandorius arba už Operatoriaus dalyviui suteiktas paslaugas, Operatorius turi teisę panaudoti dalyvio pateiktas užtikrinimo priemones Operatoriaus reikalavimų į dalyvio mokėtinas sumas pagal tokius sandorius arba už Operatoriaus suteiktas paslaugas patenkinimui. Pirmiau naudojamas dalyvio pateiktas avansas, jo nepakankant, Operatoriui negalint jo panaudoti arba avansui neesant pateiktam naudojama banko garantija.

 

23.17. Jeigu dalyvio įsipareigojimų įvykdymui nepakanka tam konkrečiam sandoriui pateiktų užtikrinimo priemonių, gali būti panaudojamas to dalyvio kitiems sandoriams pateiktų užtikrinimo priemonių likutis.

 

Užtikrinimo priemonių grąžinimas

23.18. Dalyviui tinkamai ir pilnai įvykdžius savo įsipareigojimus pagal sudarytus sandorius ir atsiskaičius už Operatoriaus suteiktas paslaugas, užtikrinimo priemonių likutis gali būti naudojamas kitiems dalyvio pavedimams pateikti.

 

23.19. Esant dalyvio rašytiniam prašymui, Operatorius, įsitikinęs, kad visi dalyvio įsipareigojimai pagal sudarytus sandorius yra tinkamai ir pilnai įvykdyti ir dalyvis yra atsiskaitęs su Operatoriumi už suteiktas paslaugas, grąžina atitinkamą užtikrinimo priemonių likutį per 3 (tris) darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos.

 

23.20. Nutraukus dalyvio sutartį, Operatorius grąžina nepanaudotas užtikrinimo priemones dalyviui per 3 (tris) darbo dienas, kai įvykdomos visos šios sąlygos: nutraukiama dalyvio sutartis, dalyvis visiškai ir tinkamai įvykdo savo įsipareigojimus pagal visus biržoje sudarytus sandorius ir pilnai atsiskaito su Operatoriumi už suteiktas paslaugas.

 

Vėlavimas sukaupti užtikrinimo priemonę

23.21. Pirkėjui vėluojant padidinti užtikrinimo priemonę iki Reglamento 23.2 punkte nurodyto dydžio per šios Reglamento dalies 23.3 punkte nustatytą mokėjimo terminą, Operatorius iki priešpaskutinės prieš pristatymo savaitę einančios kalendorinės savaitės darbo dienos 10:00 val. per EPS ar ryšio priemonėmis pateikia tokiam dalyviui pranešimą apie prievolių pagal sandorį nevykdymą ir nustato terminą iki prieš pristatymo savaitę einančios kalendorinės savaitės priešpaskutinės darbo dienos 24:00 val. į Operatoriaus nurodytą sąskaitą sumokėti pagal atitinkamą sandorį mokėtiną sumą. Siekiant išvengti abejonių, bus laikoma, jog pirkėjas įvykdė mokėjimą Operatoriui nuo lėšų įskaitymo į Operatoriaus nurodytą banko sąskaitą momento.

 

23.22. Operatoriui pateikus pirkėjui šios Reglamento dalies 23.21 punkte nurodytą pranešimą, kitai sandorio šaliai (pardavėjui) tą pačią dieną iki 10.00 val. per EPS ar ryšio priemonėmis pateikiamas pranešimas, kuriame nurodoma, jog pardavėjas pirkėjui nevykdant pagal sandorį prisiimtų įsipareigojimų, turi teisę savo pasirinkimu arba (a) sustabdyti sandorio vykdymą įsigytų ateinančios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktų atžvilgiu arba (b) vykdyti sandorį pirkėjui nepadidinus užtikrinimo priemonės. Šiuo atveju Operatorius su pardavėju atsiskaito Reglamento 22.4–22.11 punktuose nustatyta tvarka ir terminais.

 

23.23. Atsakymą į Reglamento 23.22 punkte nurodytą pranešimą pardavėjas privalo pateikti Operatoriui iki kalendorinės savaitės, kurią gautas pranešimas, paskutinės darbo dienos 9:00 val. Tuo atveju, jeigu iki nustatyto termino pardavėjas atsakymo į šiame punkte nurodytą Operatoriaus pranešimą nepateikia, laikoma, kad pardavėjas sutinka sustabdyti sandorio vykdymą parduotų ateinančios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktų atžvilgiu.

 

23.24. Operatorius ne vėliau kaip iki prieš pristatymo savaitę einančios kalendorinės savaitės paskutinės darbo dienos 12:00 val. sandorio šalims:

 

23.24.1. Patvirtina, kad sandorio vykdymas yra sustabdomas; arba

 

23.24.2. Patvirtina, kad sandorio vykdymas yra tęsiamas, nors pirkėjas nepadidino užtikrinimo priemonės Reglamento 23.2 punkte nustatyta tvarka ir terminais; arba

 

23.24.3. Informuoja, kad pirkėjas įvykdė savo įsipareigojimus ir sandorio vykdymas yra tęsiamas toliau įprasta tvarka.

 

23.25. Sandorio vykdymo sustabdymas įsigalioja tik nuo Reglamento 23.24 punkte nustatyto Operatoriaus patvirtinimo pateikimo EPS ar ryšio priemonėmis momento.

 

23.26. Sandorio vykdymo stabdymo atveju pirkėjas privalo sumokėti Operatoriui baudą, lygią 20 (dvidešimt) procentų mokėtinos sumos už dalyvio įsigytus ateinančios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus, kuri yra laikoma iš anksto aptartais minimaliais Operatoriaus nuostoliais, kurių dydžio nereikia įrodinėti. Netesybas dalyvis turi apmokėti per 2 darbo dienas nuo sąskaitos pateikimo dienos. Dalyviui laiku neapmokėjus netesybų, netesybos yra dengiamos realizuojant dalyvio pateiktą užtikrinimo priemonę.

 

23.27. Reglamento 23.22 (a) atveju, t. y., kai pardavėjas pasirenka stabdyti sandorio vykdymą, Operatorius sumoka pardavėjui kompensaciją, lygią 20 (dvidešimt) procentų mokėtinos sumos už dalyvio parduotus ateinančios kalendorinės savaitės pristatymo laikotarpių produktus. Kompensaciją Operatorius sumoka ne vėliau kaip per 10 (dešimt) darbo dienų nuo atitinkamos dalyvio PVM sąskaitos faktūros gavimo dienos.

 

23.28. Operatorius turi teisę nutraukti sandorį Reglamento 21.27 punkte nustatyta tvarka, jeigu:

 

23.28.1. dėl pirkėjo kaltės per sandorio galiojimo terminą sandorio vykdymas buvo sustabdytas arba pirkėjas nesukaupia užtikrinimo priemonės Reglamento 23.3 punkte nustatyta tvarka ir terminais, dėl ko kilo Reglamento 23.22 (b) punkte nurodytos pasekmės, 2 (du) kartus mėnesio ar ketvirčio pristatymo laikotarpio produktų atveju arba 5 (penkis) kartus pusmečio ar metų pristatymo laikotarpio produktų atveju;

 

23.28.2. pirkėjas nesukaupia reikalingos užtikrinimo priemonės sumos Reglamento 23.3 punkte nustatyta tvarka 3 kalendorines savaites iš eilės.

 

23.29. Reglamento 23.28 punkte nustatytais atvejais Operatorius pateikia pardavėjui EPS ar ryšio priemonėmis pranešimą, kuriame nurodo, kad pirkėjas nevykdo savo įsipareigojimų ir pardavėjas savo pasirinkimu turi teisę (a) nutraukti sandorį; (b) vykdyti sandorį toliau pirkėjui nevykdant savo įsipareigojimų. Šiuo atveju Operatorius su pardavėju atsiskaito Reglamento 22.4–22.11 punktuose nustatyta tvarka ir terminais.

 

23.30. Atsakymą į Reglamento 23.29 punkte nurodytą pranešimą pardavėjas privalo pateikti Operatoriui per 2 (dvi) darbo dienas nuo pranešimo gavimo momento. Tuo atveju, jeigu iki nustatyto termino pardavėjas atsakymo į šiame punkte nurodytą Operatoriaus pranešimą nepateikia, laikoma, kad pardavėjas sutinka nutraukti sandorį.

 

23.31. Sandorio nutraukimo Reglamento 23.28 punkte nustatytais atvejais pirkėjas privalo sumokėti Operatoriui 20 (dvidešimt) procentų likusio neįvykdyto sandorio vertės baudą, kuri yra laikoma iš anksto aptartais minimaliais Operatoriaus nuostoliais, kurių dydžio nereikia įrodinėti. Netesybas dalyvis turi apmokėti per 2 darbo dienas nuo sąskaitos pateikimo dienos. Dalyviui laiku neapmokėjus netesybų, netesybos yra dengiamos realizuojant dalyvio pateiktą užtikrinimo priemonę.

 

23.32. Reglamento 23.29 (a) punkte nustatytu atveju (t. y., kai pardavėjas pasirenka nutraukti sandorį) Operatorius sumoka pardavėjui 20 (dvidešimt) procentų likusio neįvykdyto sandorio vertės kompensaciją ne vėliau kaip per 10 (dešimt) darbo dienų nuo atitinkamos PVM sąskaitos faktūros gavimo dienos. 

 

23.33. Operatoriaus atsakomybė pardavėjo atžvilgiu yra ribojama šio Reglamento 23.26 ir 23.31 punktuose nustatyta iš anksto aptartų nuostolių suma.

 

23.34. Sandorio vykdymo stabdymo ir (ar) nutraukimo atveju Operatorius informuoja apie tai perdavimo sistemos operatorių, atitinkamai pakoreguodamas rinkos kontraktinį balansą sutartyje su perdavimo sistemos operatoriumi nustatyta tvarka ir terminais. Siekiant aiškumo nustatoma, kad rinkos kontraktiniame balanse gali būti koreguojami tik praėjusios paros, einamosios paros ir būsimų pristatymo laikotarpių duomenys. Ankstesnių pristatymo laikotarpių duomenys negali būti koreguojami.

 

24. baudos

24.1. Dalyvis, neįvykdęs ar netinkamai įvykdęs biržoje sudarytu sandoriu prisiimtus įsipareigojimus, privalo sumokėti Operatoriui 1.000 LTL (vieno tūkstančio litų) (nuo 2015-01-01 – 300 EUR (trijų šimtų eurų)) dydžio baudą už kiekvieną neįvykdytą ar netinkamai įvykdytą įsipareigojimą (pvz., pirkėjui nežymiai praleidus užtikrinimo priemonės sukaupimo terminą, nepaisant kurio sandorio vykdymas buvo tęsiamas toliau; pažeidus apmokėjimo terminus, dėl ko Operatoriui tenka panaudoti pateiktas banko garantijas ir kt.). Bauda yra laikoma iš anksto aptartais minimaliais Operatoriaus nuostoliais, kurių dydžio nereikia įrodinėti. Netesybas dalyvis turi apmokėti per 2 darbo dienas nuo sąskaitos pateikimo dienos. Dalyviui laiku neapmokėjus netesybų, netesybos yra dengiamos realizuojant dalyvio pateiktas užtikrinimo priemones.

 

24.2. Reglamento 24.1 punkte nustatytą baudą dalyvis turi sumokėti ne vėliau kaip per 2 (dvi) darbo dienas nuo PVM sąskaitos faktūros pateikimo dienos. Dalyviui laiku nesumokėjus baudos, baudos yra sumokamos realizuojant dalyvio pateiktą užtikrinimo priemonę.

 

24.3. Reglamento 24.1 punkte nustatyta bauda netaikoma už tuos Reglamente nustatytų dalyvių įsipareigojimų pažeidimus, už kuriuos yra nustatytos kitos mokėtinos baudos ir (ar) kompensacijos.

 

25. Taikytina teisė ir ginčų sprendimas

25.1. Prekybai gamtinių dujų biržoje, atsiskaitymams ir susijusiems dalyvių tarpusavio santykiams ir santykiams su Operatoriumi taikoma Lietuvos Respublikos teisė.

 

25.2. Kiekvienas ginčas, kylantis iš prekybos gamtinių dujų biržoje ar su ja susijęs, sprendžiamas derybų būdu tarp ginčo šalių. Ginčo nepavykus išspręsti per 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų nuo pirminės vienos iš ginčo šalių pretenzijos pateikimo kitai šaliai dienos, ginčas galutinai sprendžiamas arbitražu Vilniaus komercinio arbitražo teisme pagal Arbitražo procedūros reglamentą:

 

25.2.1. Visi procesiniai dokumentai šalims bus siunčiami elektroniniu paštu.

 

25.2.2. Arbitražo teismo arbitrų bus 1 (vienas);

 

25.2.3. Arbitražo vieta – Vilnius, Lietuva;

 

25.2.4. Arbitražiniame procese bus vartojama lietuvių kalba.

 

25.2.5. Ginčui taikytina Lietuvos Respublikos materialinė teisė.

 

____________

 


Priedas Nr. 1

 

gamtinių dujų biržos dalyviams taikomi
užtikrinimo priemonių reikalavimo dydžiai

 

 

Dalyvių kategorija

Atsiskaitymų užtikrinimui taikomas užtikrinimo priemonių  reikalavimo dydis

 

 

Sandorio įvykdymo užtikrinimui taikomas užtikrinimo priemonių reikalavimo dydis

A

0 proc.

0 proc.

B

100 proc.

0 proc.

C

100 proc.

21 proc.

D

100 proc.

100 proc.

 

 

 

 


 

Priedas Nr. 2

 

prekybos tvarkaraštis

 

Procesas

Prekybos subrinka

Nepertraukiama prekyba

Aukcionas

 

Prekybos diena

 

kiekvieną kalendorinę dieną

 

antradieniais ir ketvirtadieniais

 

Pavedimų teikimo laikotarpio pradžia

 

praėjusios prekybos dienos 15.30 val.

 

kitos kalendorinės dienos po praėjusio aukciono dienos 8.00 val.

 

Pavedimų teikimo laikotarpio pabaiga

 

10.00 val.

 

11.30 val.

 

Prekybos valandos (teikiami pavedimai ir sandoriai sudaromi automatinio pavedimų įvykdymo būdu)

 

10:00 – 14:00 val.

 

 

 

Pavedimų keitimo laikotarpis (tik pardavėjams)

 

 

 

11.30–13.00 val.

 

Aukcionas

 

 

 

13:00 val.

 

Preliminarių rezultatų paskelbimo laikas

 

14:00 val.

 

13:00 val.

 

Dalyvių pretenzijų dėl pateiktų klaidingų pavedimų pateikimo terminas

 

Iki 14:15 val.

 

Operatoriaus sprendimų dėl dalyvių pretenzijų išnagrinėjimo terminas

 

Iki 14:45 val.

 

Galutinių rezultatų paskelbimo laikas

 

Iki 15:30 val.

 

1.       Jeigu nėra nurodyta kitaip, nuorodos į laiko intervalus reiškia nuorodas į prekybos dienos laiko intervalus.

 

2.       Kai aukciono subrinkoje prekybos diena sutampa su nedarbo diena, aukcionas vyksta artimiausią darbo dieną.

 

 


 

Priedas Nr. 3

 

Prekybos gamtinių dujų produktais sąlygos

 

1. produktai

 

1.1. Kiekvienoje subrinkoje prekiaujamų gamtinių dujų produktų sąrašas pateikiamas lentelėje žemiau:

 

Produktas

Pristatymo laikotarpio kodas (T)

Galimų prekiauti ateities laikotarpių skaičius

Subrinka

Nepertraukiama prekyba

Aukcionas

 

Praėjusios paros

 

DB

 

1

 

+

 

-

 

Einamosios paros

 

D

 

1

 

+

 

-

 

Paros

 

DA

 

14

 

+

 

-

 

Nepertraukiamo periodo

 

DS

 

90 k. d.

 

-

 

+

 

Savaitės

 

W

 

3

 

+

 

-

 

Mėnesio

 

M

 

4

 

+

 

+

 

Ketvirčio

 

Q

 

4

 

+

 

-

 

Žiemos sezono (11.01 – 04.01)

 

SW

 

1

 

+

 

-

 

Vasaros sezono (04.01 – 11.01)

 

SS

 

1

 

+

 

-

 

Metų

 

Y

 

1

 

+

 

-

 

1.2. Savaitės, mėnesio, ketvirčio ir metų pristatymo laikotarpiai sutampa su kalendorine savaite, mėnesiu, ketvirčiu ir metais. Žiemos sezono ir vasaros sezono pristatymo laikotarpiai nesutampa su kalendoriniais pusmečių laikotarpiais.

 

1.3. Nepertraukiamo periodo produktą sudaro dviejų ar daugiau iš eilės einančių kalendorinių parų laikotarpis. Nepertraukiamo periodo produktas gali būti sudaromas iki 90 kalendorinių dienų į ateitį. Konkretus nepertraukiamo periodo produkto pristatymo laikotarpis nurodomas EPS. 

 

2. pavedimų teikimo SĄLYGOS

 

2.1. Kiekio matavimo vienetai

1. Biržoje prekyba gamtinėmis dujomis vyksta tūrio vienetais – norminiais kubiniais metrais esant 200C temperatūrai ir atmosferiniam slėgiui (101,325 kPa).

 

2. Prekiaujami gamtinių dujų kiekiai informaciniais tikslais pateikiami ir energijos vienetais – MWh.

 

2.2. Nedalomas pavedimo kiekis

Pavedimo kiekis nurodomas tūkstančiais kubinių metrų per parą, dešimtųjų dalių tikslumu (0,1 tūkst. m3);

 

2.3. Pavedimo kainos nustatymo išraiška ir tikslumas

Produkto kaina nurodoma litais už tūkstantį kubinių metrų, išreikšta vieno cento tikslumu, be PVM ir akcizo mokesčio (jei jis taikomas).

 

Punkto redakcija pakeitus Lietuvos Respublikos piniginį vienetą į eurą:

Produkto kaina nurodoma eurais už tūkstantį kubinių metrų, išreikšta vieno euro cento tikslumu, be PVM ir akcizo mokesčio (jei jis taikomas).“

 

2.4. Kainos kitimo žingsnis

Pavedimų kainos kitimo žingsnis – 1 (vienas) centas.

 

Punkto redakcija pakeitus Lietuvos Respublikos piniginį vienetą į eurą:

„Pavedimų kainos kitimo žingsnis – 1 (vienas) euro centas“.

 

3. taikomi prekybos apribojimai

 

3.1. Aukciono subrinkoje:

 

1. Aukciono subrinkoje prekyba vykdoma tol, kol paskirtasis tiekėjas realizuos gamtinių dujų kiekį, kuris išdujinamas atliekant suskystintų gamtinių dujų terminalo paleidimo derinimo darbus.

 

____________