KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO DIREKTORIAUS 2019 M. LIEPOS 12 D. ĮSAKYMO NR. V1-140 „DĖL STATYBOS SEKTORIAUS PROFESINIO STANDARTO PATVIRTINIMO“, PAKEITIMO

 

2020 m. balandžio 15 d. Nr. V1-47

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Statybos sektoriaus profesinį standartą, patvirtintą Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro direktoriaus 2019 m. liepos 12 d. įsakymu Nr. V1-140 „Dėl Statybos sektoriaus profesinio standarto patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu 2 priedo 1 punktą ir išdėstau jį taip:

1. Kvalifikacijos pavadinimas: aplinkotvarkininko padėjėjas, Lietuvos kvalifikacijos lygis II (pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, priedą Lietuvos kvalifikacijų lygiai“ (toliau – LTKS))

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: statinio aplinkos sutvarkymas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, rankiniai grunto kasimo, lyginimo, tankinimo įrankiai, grunto ir kitų medžiagų krovimo įrankiai ir įranga, dirvos purenimo, volavimo įrankiai ir įranga, betono, skiedinio maišymo, paskleidimo, lyginimo įrankiai ir įranga ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama lauke, darbo aplinka gali būti purvina, priklauso nuo oro sąlygų.

Papildoma informacija: aplinkotvarkininko padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Aplinkotvarkininko padėjėjas dirba grupėje. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, atsakingumas, fizinė ištvermė. Jo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Aplinkotvarkininko padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos, aplinkos tvarkymo įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statinių aplinkos tvarkymo aikštelėje vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti statinių aplinkos tvarkymo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Statinių aplinkos tvarkymo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti aplinkotvarkininko darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Aplinkos tvarkymo įrangos, darbo priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Statinių lauko teritorijos sutvarkymas (LTKS II)

2.1. Išlyginti žemės paviršių pagal nurodymus.

Statybos atliekų, šiukšlių surinkimas, grunto išlyginimas naudojant rankinius kasimo, lyginimo, tankinimo, krovimo įrankius ir įrangą pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Įrengti takus, takelius pagal nurodymus.

Medžiagų (žvyro, smėlio, betono) pagrindui formuoti paskleidimas, išlyginimas, suslėgimas, tankinimas ir kitos pagrindo paruošimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus. Takų, takelių klojimo operacijos: skiedinio ir betono, paruošimas, paskleidimas, išlyginimas, takų, takelių dangos medžiagų paruošimas, išdėstymas padavimas į darbo zoną ir kitos takų, takelių įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Padėti įrengti laistymo, drenavimo, vandens surinkimo sistemas ir nesudėtingus inžinerinius statinius.

Medžiagų, reikalingų nesudėtingoms laistymo, drenavimo, vandens surinkimo sistemoms įrengti ar inžinerinių statinių statybos darbams vykdyti, paruošimas, padavimas į darbo zoną. Darbas su betono, skiedinio maišymo įranga, betono paskleidimo bei lyginimo įranga. Laistymo, drenavimo, vandens surinkimo sistemų, atraminių sienelių, užtvarų, lauko laiptų, baseinų įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Vejos įrengimas (LTKS II)

3.1. Paruošti dirvą vejos sėjimo darbams pagal nurodymus.

Piktžolių naikinimas. Dirvos lyginimas, purenimas, tręšimas, gerinimas. Darbas kultivatoriais ir lyginimo, kasimo įrankiais pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Įrengti veją pagal nurodymus.

Vejos įrengimo ir priežiūros operacijos: vejos sėja, drėkinimas, pakartotinis lyginimas, volavimas, pirminis pjovimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

2.  Pakeičiu 2 priedo 2 punktą ir išdėstau jį taip:

2. Kvalifikacijos pavadinimas: betonuotojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: statinių konstrukcijų betonavimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, betono, skiedinio maišymo įranga, betono paskleidimo, lyginimo, tankinimo įranga, armavimo tinkleliai ir strypai, betono padavimo, sutankinimo, išlyginimo ir užtrynimo mechanizmai, betono padavimo siurblys ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: veikla dažniausiai yra susijusi su sunkiu rankiniu fiziniu darbu, dirbama atvirose statybos aikštelėse ir uždarose patalpose, įvairiomis oro sąlygomis, tenka dirbti su kėlimo mechanizmais, taip pat ir aukštyje. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: betonuotojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jis dirba grupėje. Betonuotojo padėjėjui svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Betonuotojo padėjėjas vykdo savo veiklą koordinuojamas ir prižiūrimas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, pagal nurodymus atlieka nesudėtingas operacijas ir veiksmus, skirtus paprastoms problemoms spręsti, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti betonavimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Betonavimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti betonuotojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, betonavimo įrangos, darbo priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Betono ir armatūros paruošimas (LTKS II)

2.1. Paruošti betoną, jį paduoti į betonavimo vietą pagal nurodymus.

Betono ruošimas rankiniu ir mechanizuotu būdu, betono padavimas į darbo zoną ir paskleidimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, kuris parenka betono sudėtį ir paruošimo būdą, nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Surinkti armatūros tinklus ir karkasus pagal nurodymus.

Armatūros pjaustymas, valymas ir rišimas į tinklus, strypynus pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Konstrukcijų betonavimas (LTKS II)

3.1. Išlyginti ir sutankinti grindims betonuoti skirtą pagrindą pagal nurodymus.

Grunto išlyginimas ir tankinimas išlyginimo įrankiais ir tankinimo įranga (aparatais, plokštėmis ir pan.) pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Padėti betonuoti konstrukcijas pagal nurodymus.

Betono išpylimas į klojinių konstrukcijas ir formas, jo išsklaidymas, tankinimas. Grindų betonavimo operacijos: betono pylimas, išsklaidymas, lyginimas, tankinimas, glaistymas, užtrynimas ir kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.3. Prižiūrėti kietėjantį betoną pagal nurodymus.

Kietėjančio betono priežiūra skirtingomis oro sąlygomis: betono laistymas, betono dengimas nuo saulės spindulių, apšiltinimas dembliais ir plėvelėmis, ir kitos betono priežiūros priemonės pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

3.  Pakeičiu 2 priedo 3 punktą ir išdėstau jį taip:

3. Kvalifikacijos pavadinimas: dailidės padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: nesudėtingų medinių gaminių gamyba ir medinių statinių statyba.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, medienos apdirbimo įrankiai, įranga ir staklės, pjovimo, obliavimo, gręžimo, šlifavimo, kalimo, tvirtinimo įrankiai, paaukštinimo įranga ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama pastato viduje arba lauke; iškraunant medžiagas, montuojant langus, stogo konstrukcijas ir kitus išorinius medinius pastato elementus, tenka dirbti su kėlimo mechanizmais, taip pat ir aukštyje.

Papildoma informacija: dailidės padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, sąžiningumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas planuoti darbą, nustatyti defektus, dirbti komandoje. Dailidės padėjėjas dirba grupėje arba individualiai. Dailidės padėjėjas vykdo savo veiklą koordinuojamas ir prižiūrimas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, pagal nurodymus atlieka nesudėtingas operacijas ir veiksmus, skirtus paprastoms problemoms spręsti, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti dailidės medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Dailidės darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti dailidės darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, dailidės darbams reikalingos įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Medienos apdirbimas ir medinių gaminių gamyba (LTKS II)

2.1. Apdirbti medieną rankiniais įrankiais pagal nurodymus.

Medienos pjovimas, obliavimas, drožimas, gręžimas, šlifavimas, skylių kalimas rankiniais įrankiais ir kitos medienos apdirbimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Gaminti nesudėtingus medienos gaminius pagal nurodymus.

Klojinių, klotinių, pastolių, lipynių, dėžių, kopėčių, karkaso, stogo laikančių konstrukcijų elementų gamyba ir kitos medinių gaminių gamybos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Medinių gaminių ir konstrukcijų montavimas (LTKS II)

3.1. Padėti montuoti medines pastato konstrukcijas ir elementus.

Medinių laikančiųjų stogo konstrukcijų, skydinių, karkasinių atitvarų (sienų pertvarų, perdangų), medinių langų ir durų, pastato sienų iš rąstų ir tašų montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2 Padėti įrengti medines grindis.

Grindų įrengimo operacijos iš natūralaus medžio parketo, parketlenčių, medinių lentų, parketlenčių iš kompozitinių ir kitų panašių medžiagų. Grindų pagrindo ir medžiagų paruošimas, padavimas į darbo zoną ir kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

4.   Pakeičiu 2 priedo 4 punktą ir išdėstau jį taip:

4. Kvalifikacijos pavadinimas: dažytojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: statinių išorės ir vidaus paviršių dažymas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, teptukai, voleliai, dažai, klijai, gruntai, dažų vonelės, šveitimo popierius, tinklelis, kaladėlės, įrankiai, įranga sienų apmušalams klijuoti ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama statinių patalpose ir lauke, su aplinkai ir žmogui agresyviomis medžiagomis, tenka dirbti dideliame aukštyje; darbo aplinka gali būti dulkėta, purvina, priklausoma nuo oro sąlygų. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: dažytojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Dažytojo padėjėjo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Jis pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padedant ir prižiūrint aukštesnės kvalifikacijos darbuotojui, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti statinio dažymo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Dažymo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti dažytojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, dažymo įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Statinių paviršių paruošimas dažymo darbams (LTKS II)

2.1. Paruošti statinio paviršius dažymo darbams pagal nurodymus.

Pagrindiniai naudojami įrankiai, įranga ir priemonės: metalinė glaistyklė, šepečiai, purkštuvai, karšto oro fenai, paviršiaus paruošimo mažieji mechanizmai (gręžimo, kalimo, šlifavimo ir pan. prietaisai), cheminės priemonės, paviršių valymo ir plovimo įrenginiai. Paviršiaus paruošimo būdai ir technologijos parenkamos aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, kuris prižiūri darbų vykdymo eigą ir kokybę.

2.2. Šlifuoti statinio glaistytus paviršius pagal nurodymus.

Naudojami įrankiai: šveitimo popierius, tinklelis, kaladėlės, kiti glaisto šlifavimo rankiniai įrankiai. Glaistytų paviršių šlifavimo būdai parenkami aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, kuris prižiūri darbų vykdymo eigą ir kokybę.

2.3. Gruntuoti statinio dažomus paviršius pagal nurodymus.

Gruntuojami betoniniai, tinkuoti, neglaistyti mūriniai paviršiai, gipskartonio ir kitų plokščių be baigtinės apdailos konstrukcijos, ir jų elementai: lubos, sienos, fasadai, figūriniai paviršiai, inžinerinių statinių (tiltų, viadukų, bokštų ir kt.) paviršiai. Naudojami įrankiai: teptukai, voleliai, kiti gruntavimo rankiniai įrankiai. Gruntavimo priemonės, medžiagos ir gruntavimo būdai parenkami aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, kuris prižiūri darbų vykdymo eigą ir kokybę.

3. Statinių paviršių dažymas ir apmušalų klijavimas (LTKS II)

3.1. Dažyti nesudėtingus statinio elementus ir konstrukcijas pagal nurodymus.

Nesudėtingų statinio elementų ir konstrukcijų dažymas teptukais, voleliais. Mediniai, metaliniai, betoniniai, tinkuoti, glaistyti, gipskartonio paviršiai. Dažymo būdai, technologijos, priemonės parenkamos aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, kuris prižiūri darbų vykdymo eigą ir kokybę.

3.2. Padėti dekoruoti pastato paviršius apmušalais.

Apmušalų klijavimo operacijos (klijų, apmušalų paruošimas, padavimas, prilaikymas ir kt.) pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

5.   Pakeičiu 2 priedo 5 punktą ir išdėstau jį taip:

5. Kvalifikacijos pavadinimas: fasadų šiltintojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: pastatų fasadų šiltinimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, pastoliai, kopėčios, aptvėrimai ir kita paaukštinimo įranga, skiedinio, klijų paruošimo, tepimo įrankiai, skiedinių maišymo įrankiai, gręžimo, kalimo ir kiti pastatų šiltinimo operacijoms atlikti reikalingi įrankiai, medžiagos, priemonės ir inventorius, ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama lauke, dideliame aukštyje, darbo aplinka priklauso nuo oro sąlygų. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: fasadų šiltintojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Fasadų šiltintojo padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos.

Kompetencijų ribos.

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti fasadų šiltinimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Fasadų šiltinimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti fasadų šiltintojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Fasadų šiltinimo darbams reikalingų priemonių, įrangos, inventoriaus, įrankių ir medžiagų paruošimas, išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.3. Montuoti paaukštinimo įrangą pagal nurodymus.

Fasadinių sisteminių nesudėtingos schemos pastolių, pastovų, kopėčių, staliukų ir kitos paaukštinimo įrangos montavimas ir įrengimas fasadų šiltinimo darbams atlikti aukštyje pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Pastatų fasadų, pamatų šiltinimas ir apdaila (LTKS II)

2.1. Paruošti šiltinamo paviršiaus pagrindą pagal nurodymus.

Išorinių ir vidinių mūrinių ir betoninių paviršių valymas, išlyginimas, siūlių ir plyšių užtaisymas, skiedinių ruošimas, iškasų formavimas, šlaitų tvirtinimas pamatų šiltinimo darbams atlikti, drenažo įrengimas, pamatų užpylimas, grunto tankinimas, apsauginių sluoksnių įrengimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Padėti šiltinti pastato konstrukcijas.

Skiedinio, klijų paruošimas, termoizoliacinės medžiagos paruošimas, padavimas į darbo vietą pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Padėti tinkuoti ir dažyti apšiltintas pastato konstrukcijas.

Tinko skiedinio paruošimas, padavimas į darbo vietą, armavimo tinklelių klijavimas ir kitų plonasluoksnio tinko įrengimo, dažymo operacijų atlikimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

6.   Pakeičiu 2 priedo 6 punktą ir išdėstau jį taip:

6. Kvalifikacijos pavadinimas: geležinkelio kelio tiesėjo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: geležinkelio kelio tiesimas ir priežiūra.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, grunto kasimo, pylimo, lyginimo įrankiai ir įranga, bėgių tvirtinimo įrankiai, pakėlimo įranga ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama lauke įvairiomis oro sąlygomis, pavojingojoje geležinkelio zonoje, greta vykstant traukinių eismui ir geležinkelio kelių ir įrenginių zonoje. Geležinkelio kelio tiesėjo padėjėjas darbo vietoje privalo dėvėti ne žemesnės kaip II klasės gerai matomus darbo drabužius.

Papildoma informacija: geležinkelio kelio tiesėjo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos, geležinkelių eismo saugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: atsakingumas, pareigingumas, kūno koordinacija, fizinė ištvermė. Geležinkelio kelio tiesėjo padėjėjo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Geležinkelio kelio tiesėjo padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padedant ir prižiūrint aukštesnės kvalifikacijos darbuotojui, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti įmonėse, atliekančiose geležinkelio kelio tiesimo ir / arba priežiūros darbus.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos geležinkelio kelio statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti geležinkelio kelio įrengimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Geležinkelio kelio tiesimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti geležinkelio kelio tiesėjo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos, geležinkelių eismo saugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Darbuotojų saugos ir sveikatos taisyklės, dirbant geležinkelio kelio klojimo ir remonto mašinoms geležinkelio pavojingoje zonoje, geležinkelio kelių ir įrenginių zonoje. Paaukštinimo įrangos montavimas, geležinkelio kelio tiesimo darbams reikalingų priemonių, įrangos, įrankių, inventoriaus bei medžiagų paruošimas, išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus.

2. Geležinkelio kelio konstrukcijos įrengimas ir priežiūra (LTKS II)

2.1. Formuoti geležinkelio kelio sankasą ir pagrindą pagal nurodymus.

Grunto kasimas, medžiagų pylimas, skleidimas, tankinimas rankiniais įrankiais ir kitos pagrindo formavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Padėti montuoti viršutinę geležinkelio kelio konstrukciją.

Kelio viršutinės dalies konstrukcijos pakėlimas, suguldymas į montavimo vietą, tvirtinimas ir kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Įrengti geležinkelio kelio inžinerinius įrenginius pagal nurodymus.

Geležinkelio kelio įrenginiai: kelio signaliniai ženklai, riboženkliai, kiti specialieji ženklai, paviršinio ir gruntinio vandens nuleidimo, tvirtinimo ir apsaugos įrenginiai, apžiūros šuliniai. Geležinkelio kelio inžinerinių įrenginių įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.4. Padėti prižiūrėti ir remontuoti geležinkelio kelią.

Grunto ir kitų birių medžiagų kasimas, pylimas, lyginimas, pagrindiniai priežiūros darbai: pavienių bėgių, pabėgių savaržų keitimo, vėžės reguliavimo, kelio ištaisymo ir kt. darbai bei kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

7.   Pakeičiu 2 priedo 7 punktą ir išdėstau jį taip:

7. Kvalifikacijos pavadinimas: kelininko padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: automobilių kelių tiesimas ir remontas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, rankiniai kasimo, lyginimo, tankinimo įrankiai, dirbtinio ir natūralaus akmens pjovimo įrankiai ir įranga, ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama lauke, dažnai greta veikiančių kelių, gatvių, taip pat su žemės darbų sunkiaisiais mechanizmais. Kelininkai darbo vietoje privalo dėvėti darbo drabužius su atšvaitinėmis juostomis.

Papildoma informacija: kelininko padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti grupėje. Kelininko padėjėjo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Kelininko padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti įmonėse, atliekančiose automobilių kelių tiesimo ir / arba jų priežiūros darbus.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos automobilių kelio statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti automobilių kelio įrengimo medžiagas, gaminius ir įrangą. pagal nurodymus.

Automobilių kelio tiesimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti kelininko darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės saugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo taisyklės, dirbant automobilių kelio klojimo ir remonto mašinoms bei greta darbo vietos vykstant automobilių eismui. Paaukštinimo įrangos montavimas, automobilių kelio tiesimo darbams reikalingų priemonių, įrangos, įrankių, inventoriaus ir medžiagų paruošimas, išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus.

2. Automobilių kelio įrengimas ir priežiūra (LTKS II)

2.1. Formuoti automobilių kelio sankasą ir pagrindą pagal nurodymus.

Želdynų šalinimas, augalinio sluoksnio nuėmimas, grunto kasimas, reikalingų medžiagų pagrindui formuoti pylimas, jų skleidimas, tankinimas rankiniais įrankiais, vandens nutekėjimo sistemų įrengimo ir kitos kelio pagrindo, pasluoksnių formavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Padėti įrengti automobilių kelio dangą.

Medžiagos kelio dangai paskleidimas, išlyginimas rankiniais įrankiais ir kitos automobilių kelio dangos įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Įrengti kelkraščius pagal nurodymus.

Kelio bortų sudėliojimas darbo zonoje, jų statymas, įtvirtinimas. Skaldos, žvyro kelkraščiui formuoti paskleidimas, jo išlyginimas, tankinimas, grunto išlyginimas, apsauginių aptvėrimų statymas ir kitos kelkraščių įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.4. Padėti prižiūrėti ir remontuoti kelius.

Kelio elementų priežiūra vasarą ir žiemą, remontuojamos kelio dangos dalies valymas, medžiagų kelio dangai paskleidimas, išlyginimas ir sutankinimas, smulkus vandens nuleidimo įrenginių, kelkraščių bei sankasos elementų remontas, šlaitų taisymas, kelio ženklų pakeitimo, atramų atstatymo ir kitos remonto darbų operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Baigiamieji automobilių kelio įrengimo darbai (LTKS II)

3.1. Horizontaliai ženklinti automobilių kelio važiuojamąją dalį pagal nurodymus.

Dažų ir mastikų paruošimas, kelio ženklinimas rankiniu būdu pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Statyti automobilių kelio vertikalaus ženklinimo ženklus pagal nurodymus.

Duobių kasimas, ženklo pakėlimas, pastatymas, įtvirtinimas ir kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.3 Atlikti baigiamuosius kelio apdailos darbus pagal nurodymus.

Šlaitų tvirtinimo ir aplinkos sutvarkymo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

8.    Pakeičiu 2 priedo 8 punktą ir išdėstau jį taip:

8. Kvalifikacijos pavadinimas: konstrukcijų montuotojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: statinio karkaso konstrukcijų montavimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, grunto kasimo, lyginimo, konstrukcijų pavertimo, laikymo įranga ir įrankiai, metalinių, medinių, gelžbetonių konstrukcijų paviršių valymo įrankiai, gruntavimo, dažymo įrankiai ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama lauke, dideliame aukštyje, naudojant krovinių prikabinimo įrangą. Konstrukcijų montuotojo padėjėjas darbo vietoje privalo dėvėti darbo drabužius su atšvaitinėmis juostomis.

Papildoma informacija: konstrukcijų montuotojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Konstrukcijų montuotojo padėjėjo veikla yra koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Konstrukcijų montuotojo padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti konstrukcijų montavimo medžiagas, įrangą, gaminius ir konstrukcijas pagal nurodymus.

Konstrukcijų montavimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių, įrangos ir montuojamų konstrukcijų pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti konstrukcijų montuotojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, konstrukcijų montavimo įrangos, priemonių, inventoriaus, įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Konstrukcijų montavimas (LTKS II)

2.1. Padėti montuoti karkaso konstrukcijas.

Konstrukcijų rūšys: gelžbetoninės, metalinės, medinės. Montuojamų konstrukcijų vietos paruošimas, laikinas konstrukcijų įtvirtinimas, nešvarumų nuo konstrukcijų paviršių valymas ir kitos statinio konstrukcijų montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Paruošti metalinių ir medinių konstrukcijų paviršius dažymo darbams ir jas dažyti pagal nurodymus.

Dažomų konstrukcijų paviršių (metalinių, medinių) valymas, gruntavimas, dažymas rankiniais įrankiais (teptukais, voleliais) ir kitos metalinių ir medinių konstrukcijų paruošimo dažyti ir dažymo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Užpildyti gelžbetoninių konstrukcijų sandūras pagal nurodymus.

Cementinio skiedinio ir betono ruošimas statybos objekte, paruošto cementinio skiedinio ir betono priėmimas ir sandūrų bei jungiamųjų mazgų betonavimas, užpildymas izoliacine medžiaga pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

9.    Pakeičiu 2 priedo 9 punktą ir išdėstau jį taip:

9. Kvalifikacijos pavadinimas: mūrininko padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: statinių konstrukcijų mūrijimas, mūro konstrukcijoms būtinų elementų montavimas ir betonavimas, mūro remontas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, rankiniai skiedinio paskleidimo, plytų, blokelių ar natūralių akmenų paėmimo, skaldymo ir panašūs įrankiai, skiedinio paruošimo įranga, įrankiai ir inventorius, paaukštinimo priemonės ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: veikla susijusi su sunkiu rankiniu fiziniu darbu; dirbama atvirose statybos aikštelėse ir uždarose patalpose, įvairiomis oro sąlygomis; tenka dirbti su kėlimo mechanizmais, taip pat ir aukštyje. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: mūrininko padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Mūrininko padėjėjas dirba grupėje, savo veiklą vykdo koordinuojamas ir prižiūrimas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, pagal nurodymus atlieka nesudėtingas operacijas ir veiksmus, skirtus paprastoms problemoms spręsti, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti mūrijimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Mūrijimo darbams reikalingų medžiagų ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti mūrininko darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, mūrijimo įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Konstrukcijų mūrijimas ir jų remontas (LTKS II)

2.1. Paruošti mūro skiedinį pagal nurodymus.

Paprasto ir skirto dirbti šaltyje mūro skiedinio paruošimas rankiniu ir mechanizuotu būdu pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Įrengti mūro konstrukcijoje numatytą hidroizoliaciją pagal nurodymus.

Mūro hidroizoliavimo operacijų atlikimas: hidroizoliacijos dangos (tepamosios ar klijuojamos) paruošimas, hidroizoliuojamo paviršiaus paruošimas, uždėjimas ir kitų operacijų atlikimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Išdėstyti medžiagas mūrijimo vietoje pagal nurodymus.

Plytų padavimas, išdėstymas mūrijimo vietoje ant sienos, skiedinio padavimas, paskleidimas ant sienos ar į užpildą ir kitų operacijų atlikimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.4. Paruošti mūro konstrukciją remonto darbams pagal nurodymus.

Įvairių mūro konstrukcijų ardymas rankiniu ir mechanizuotu būdu. Pažeistų mūro konstrukcijų užtaisymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Konstrukcijų montavimas ir betonavimas (LTKS II)

3.1. Padėti montuoti mūrinio statinio elementus.

Montuojamų konstrukcijų vietos paruošimas. Konstrukcijų (montuojamų gelžbetoninių, gamykloje dažytų metalinių, medinių) paviršių nešvarumų nuvalymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Paruošti betoną, jį paduoti į betonavimo vietą pagal nurodymus.

Betono paruošimas rankiniu ir mechanizuotu būdu, betono padavimas į darbo zoną ir paskleidimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

10. Pakeičiu 2 priedo 10 punktą ir išdėstau jį taip:

10. Kvalifikacijos pavadinimas: pastolių montuotojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: surenkamų pastolių sistemų montavimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, įrankių diržas, rankiniai įrankiai (plaktukas, sukimo raktas ir kt.), horizontalumo, vertikalumo tikrinimo prietaisai, pastolių elementai, pagalbinės priemonės, krovinių kėlimo įranga ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama lauke, dideliame aukštyje; darbo aplinka priklauso nuo oro sąlygų.

Papildoma informacija: pastolių montuotojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Pastolių montuotojo padėjėjo veikla yra koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Pastolių montuotojo padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos ar kitose įmonėse, kuriose montuojami pastoliai.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti pastolių elementus, gaminius, įrangą pagal nurodymus.

Pastolių montavimo darbams reikalingų gaminių, įrangos ir montuojamų pastolių elementų pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti pastolių montuotojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Pastolių montavimo įrangos, tvirtinimo priemonių, darbo inventoriaus ir įrankių paruošimas, elementų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Surenkamų pastolių sistemos montavimas (LTKS II)

2.1. Padėti sumontuoti ir išmontuoti surenkamų pastolių sistemos elementus.

Surenkamų pastolių atramos pagrindo paruošimas, pastolių elementų ir tvirtinimo detalių padavimas į darbo zoną ir kitos pastolių montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Padėti sumontuoti ir išmontuoti pastolių apsaugos apdangalus.

Pastolių apsaugos apdangalų padavimas, išskleidimas, tvirtinimas ir kitos pastolių apdangalų montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

11. Pakeičiu 2 priedo 11 punktą ir išdėstau jį taip:

11. Kvalifikacijos pavadinimas: plytelių klojėjo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: apdaila plytelėmis statinių viduje ir išorėje.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, rankiniai įrankiai ir įranga plytelėms apdoroti, pjaustyti, klijuoti, klijams paruošti ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: veikla susijusi su sunkiu rankiniu fiziniu darbu, dažniausiai dirbama patalpose. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: plytelių klojėjo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė. Plytelių klojėjo padėjėjo veikla yra koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, jis pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti plytelių klojimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Plytelių klojimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti plytelių klojėjo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, plytelių klojimo darbo įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Paviršių apdaila plytelėmis ir plytelių dangos remontas (LTKS II)

2.1. Paruošti apdailinamą plytelėmis paviršių pagal nurodymus.

Paviršiaus valymas, lyginimas, defektų taisymas, senos apdailos nuėmimas, gruntavimas ir kitos paviršių paruošimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę. Apdailinami plytelėmis vertikalūs ir horizontalūs paviršiai statinių patalpose ir išorėje (fasaduose). Ruošiamų vertikalių paviršių tipai: tinkuoti, gipskartonio, betono, medienos plokščių, poliuretano, dengti hidroizoliacija ir pan.

2.2. Padėti klijuoti plyteles.

Klijų, skiedinio plytelių klijavimo darbams atlikti paruošimas, plytelių rūšiavimas bei padavimas į darbo zoną, hidroizoliacijos užtepimas, grindų išlyginamojo sluoksnio įrengimas ir kitos vertikalių ir horizontalių paviršių apdailos plytelėmis operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Užpildyti plytelių dangos siūles pagal nurodymus.

Siūlių paruošimas, siūlių užpildo paruošimas, siūlių užpildymas ir impregnavimas rankiniu būdu, plytelių dangos valymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.4. Padėti remontuoti plytelių dangą.

Plytelių dangos ardymas, pagrindo paruošimas, siūlių užpildymas ir kitos plytelių dangos remonto operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

12. Pakeičiu 2 priedo 12 punktą ir išdėstau jį taip:

12. Kvalifikacijos pavadinimas: santechniko padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: pastatų vandens tiekimo, nuotekų šalinimo, šildymo ir gaisro gesinimo sistemų įrengimas ir priežiūra.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, konstrukcijų kalimo, gręžimo įrankiai, vamzdžių kirpimo, lenkimo, presavimo įrankiai, sriegtuvai, santechniniai raktai ir kiti rankiniai santechniko įrankiai bei įranga.

Tipinės darbo sąlygos: veikla susijusi su rankiniu fiziniu darbu, dažniausiai dirbama patalpose, tenka dirbti dideliame aukštyje. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: santechniko padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė. Santechniko padėjėjo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Santechniko padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti santechnikos medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Santechnikos darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti santechniko darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, santechniko darbo įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Pastato vandens tiekimo, gaisro gesinimo, nuotekų, šalinimo sistemų įrengimas (LTKS II)

2.1. Padėti montuoti pastato vandentiekio ir nuotakyno vamzdynus.

Pastato vandentiekio ir nuotakyno vamzdžių paruošimas (valymas, gruntavimas, dažymas, paruošimas suvirinimo darbams). Vandentiekio, nuotakyno, vamzdynų montavimo vietos patalpose ir konstrukcijose paruošimas, vamzdynų sistemos elementų ir medžiagų padavimas į darbo zoną, vamzdžių atpjovimas, nuvalymas ir kitos paruošimo vamzdžių jungimui operacijos. Vamzdžių izoliavimo operacijos (šilumos, garso izoliacijos įrengimas) ir kitos pastato vandentiekio, nuotakyno, gaisrinio vandentiekio vamzdynų montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę

2.2. Padėti montuoti pastato vandentiekio ir nuotakyno sistemų prietaisus.

Pastato šalto ir karšto vandens tiekimo, nuotekų šalinimo sistemų prietaisų (dušo kabinų, praustuvų, sifonų, apskaitos prietaisų ventilių, maišytuvų ir kt.) ir įrenginių (trapų, latakų, nuotekų šalintuvų nuotakų, teršalų gaudytuvų ir kt.) montavimo vietos ir konstrukcijų paruošimo prietaisų montavimui operacijos. Medžiagų ir gaminių padavimas į darbo zoną ir kitos vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemų prietaisų ir įrenginių montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Padėti įrengti gaisrinį vandentiekį.

Gaisrinio vandentiekio stovų, skirstomųjų purkštukų vamzdynų montavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.4. Įrengti pastato lietaus vandens šalinimo sistemas pagal nurodymus.

Pastato lietaus vandens šalinimo vamzdynų (vidinių ir išorinių) montavimo ir izoliavimo operacijos. Darbai atliekami pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Pastato šildymo sistemos įrengimas ir priežiūra (LTKS II)

3.1. Padėti montuoti pastato šildymo sistemos vamzdynus.

Pastato šildymo sistemos vamzdžių paruošimas (valymas, gruntavimas, dažymas, paruošimas suvirinimo darbams, atpjovimas, nuvalymas ir kitos paruošimo vamzdžių jungimui operacijos), vamzdynų montavimo vietos patalpose ir konstrukcijose paruošimas, vamzdynų sistemos elementų ir medžiagų padavimas į darbo zoną. Vamzdžių izoliavimo ir kitos pastato šildymo sistemos vamzdynų montavimo operacijos. Darbai atliekami pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Padėti montuoti pastato šildymo sistemos prietaisus.

Pastato šildymo sistemos prietaisų montavimo vietos paruošimas. Radiatorių, konvektorių, termostatinių ventilių, kolektorių ir balansinių ventilių, gyvatukų ir kitų šildymo sistemos prietaisų komplektacijos, būklės patikrinimas ir kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.3 Padėti prižiūrėti pastato šildymo sistemą.

Pastato šildymo sistemos priežiūros ir remonto (sistemos praplovimo, hidraulinių bandymų atlikimo, šildymo sistemos vamzdynų ir kitų šildymo sistemos priežiūros darbų) operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

13. Pakeičiu 2 priedo 13 punktą ir išdėstau jį taip:

13. Kvalifikacijos pavadinimas: skardininko padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: gaminių iš skardos gamyba ir statinių konstrukcijų skardinimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės saugos priemonės, skardos karpymo, lankstymo, lyginimo įrankiai ir įranga, skardos gaminių tvirtinimo įrankiai, priemonės ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: veikla susijusi su sunkiu rankiniu fiziniu darbu; dirbama pastatų išorėje ir patalpose. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: skardininko padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė. Skardininko padėjėjo veikla yra koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Jis pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti skardinimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Skardinimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti skardininko darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, skardininko darbo įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Gaminių iš skardos gamyba ir statinių konstrukcijų skardinimas (LTKS II)

2.1. Padėti gaminti skardos gaminius.

Skardos paruošimas, pjovimas, kirpimas, litavimas, kniedijimas, metalo gręžimas, sriegių įsriegimas ir kitos skardinių gaminių gamybos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Padėti dengti stogus skarda.

Skardos gaminių paruošimas, padavimas į darbo zoną, skardos elementų montavimo vietos paruošimas, tvirtinimas į projektinę padėtį ir kitos stogo dengimo, skardinių stogo elementų montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Padėti montuoti vėdinimo kanalus.

Statinio konstrukcijų, gaminių ir elementų paruošimas vėdinimo sistemos montavimo darbams, atskirų elementų tvirtinimas ir kitos vėdinimo sistemų montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

14. Pakeičiu 2 priedo 14 punktą ir išdėstau jį taip:

14. Kvalifikacijos pavadinimas: stogdengio padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: šlaitinių ir plokščių stogų įrengimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, stogo dangų rankiniai karpymo, tvirtinimo įrankiai, mastikų ir klijų paruošimo, tepimo įrankiai ir inventorius, medienos apdirbimo įrankiai ir kiti rankiniai stogų dangų įrengimo įrankiai.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama atvirose statybos aikštelėse, įvairiomis oro sąlygomis, aukštyje. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, stogo dangų rankiniai karpymo, tvirtinimo įrankiai, mastikų ir klijų paruošimo, tepimo įrankiai ir inventorius, medienos apdirbimo įrankiai ir kiti rankiniai stogų dangų įrengimo įrankiai.

Papildoma informacija: stogdengio padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Stogdengio padėjėjas dirba grupėje. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti aukštyje, gebėjimas dirbti komandoje. Stogdengio padėjėjas vykdo savo veiklą koordinuojamas ir prižiūrimas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, pagal nurodymus atlieka nesudėtingas operacijas ir veiksmus, skirtus paprastoms problemoms spręsti, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti stogų įrengimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Stogų įrengimui reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti stogdengio darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, stogų įrengimo darbams reikalingos įrangos, priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Šlaitinio stogo įrengimas (LTKS II)

2.1. Padėti montuoti šlaitinio stogo laikančiąsias konstrukcijas.

Šlaitinio stogo laikančiųjų konstrukcijų paruošimas montavimo darbams, padavimas į darbo zoną ir kitos montavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Įrengti izoliacinius, apsauginius šlaitinio stogo sluoksnius pagal nurodymus.

Šlaitinio stogo garo, vėjo ir šilumos izoliacijos paruošimas, pakloto medžiagų paruošimas montavimo darbams, padavimas į darbo zoną, tvirtinimas ir kitos šlaitinio stogo izoliacinių ir apsauginių pakloto sluoksnių įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Padėti dengti šlaitinį stogą.

Šlaitinio stogo dangų medžiagų paruošimas montavimo darbams, padavimas į darbo zoną, tvirtinimas ir kitos šlaitinio stogo dangų įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Plokščio stogo įrengimas (LTKS II)

3.1. Suformuoti plokščio stogo nuolydžius pagal nurodymus.

Stogo dengimo paruošiamieji darbai: siūlių tarp gelžbetonio plokščių užtaisymas, ištrupėjimų, plyšių ir sandūrų užtaisymas, pagrindo nuvalymas. Nuolydį formuojančių sluoksnių įrengimo operacijos: medžiagų paskleidimas, lyginimas ir kitos operacijos. Darbai atliekami pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Įrengti plokščio stogo izoliacinius sluoksnius pagal nurodymus.

Plokščio stogo garo, vėjo ir šilumos izoliacijos medžiagų paruošimas montavimo darbams, padavimas į darbo zoną, tvirtinimas ir kitos plokščio stogo izoliacinių, apsauginių, pakloto sluoksnių įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.3. Padėti dengti plokščią stogą ritininėmis ir mastikinėmis dangomis.

Plokščio stogo dangoms naudojamų ritininių, mastikinių medžiagų paruošimas, padavimas į darbo zoną ir kitos plokščio stogo dangų įrengimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

15. Pakeičiu 2 priedo 15 punktą ir išdėstau jį taip:

15. Kvalifikacijos pavadinimas: tinkuotojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: statinių išorės ir vidaus konstrukcijų tinkavimas.

Tipinės darbo priemonės: asmens apsaugos priemonės, tinko skiedinio paruošimo įranga ir inventorius, paviršiaus valymo, lyginimo, drėkinimo, gruntavimo ir kiti paviršių paruošimo įrankiai, tinko medžiagos, paaukštinimo ir kitos priemonės.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama pastatų patalpose ir lauke su aplinkai ir žmogui agresyviomis medžiagomis, tenka dirbti dideliame aukštyje; darbo aplinka gali būti dulkėta, purvina, priklausoma nuo oro sąlygų. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: tinkuotojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jam svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Tinkuotojo padėjėjo veikla koordinuojama ir prižiūrima aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo. Tinkuotojo padėjėjas pagal nurodymus atlieka paprastus veiksmus ir operacijas, padedant ir prižiūrint aukštesnės kvalifikacijos darbuotojui, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse arba vykdyti individualią veiklą.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti tinkavimo medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Tinkavimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti tinkuotojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Saugaus darbo aukštyje ir ant paaukštinimo įrangos reikalavimai. Paaukštinimo įrangos montavimas, tinkavimo įrangos, darbo priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Statinio vidaus patalpų ir išorės konstrukcijų tinkavimas (LTKS II)

2.1. Paruošti skiedinius tinkavimo darbams pagal nurodymus.

Tinko skiedinio paruošimas rankiniu ir mechanizuotu būdu pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Paruošti statinio konstrukcijų paviršius tinkavimo darbams pagal nurodymus.

Paviršių ruošimo operacijos: paviršiaus valymas, lyginimas, drėkinimas, seno tinko ir dažų nuėmimas ir kitos operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Padėti tinkuoti statinių konstrukcijas.

Tinkavimo operacijos: paviršiaus drėkinimas, pirmojo sluoksnio užkrėtimas ir išlyginimas, dengiamojo sluoksnio užtrynimas ir kitos tinkavimo operacijos pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

16.  Pakeičiu 2 priedo 16 punktą ir išdėstau jį taip:

16. Kvalifikacijos pavadinimas: vamzdynų montuotojo padėjėjas, LTKS II

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: vandentiekio, nuotekų ir šilumos tiekimo išorės tinklų klojimas ir montavimas.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, kietos kelio dangos ardymo, grunto kasimo, tankinimo, užpylimo, išlyginimo, įrankiai, įranga, vamzdynų klojimo įtaisai, įranga ir kt.

Tipinės darbo sąlygos: veikla dažniausiai yra susijusi su sunkiu rankiniu fiziniu darbu, dirbama atvirose statybos aikštelėse įvairiomis oro sąlygomis, tenka dirbti su mechanizmais, tranšėjose, šuliniuose. Dėl darbų specifikos darbuotojas aprūpinamas specialia apranga.

Papildoma informacija: vamzdynų montuotojo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, tvarios statybos principais. Jis dirba grupėje. Vamzdynų montuotojo padėjėjui svarbios šios asmeninės savybės: kruopštumas, dėmesio koncentracija, kūno koordinacija, fizinė ištvermė, gebėjimas dirbti komandoje. Vamzdynų montuotojo padėjėjas vykdo savo veiklą koordinuojamas ir prižiūrimas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo, pagal nurodymus atlieka nesudėtingas operacijas ir veiksmus, skirtus paprastoms problemoms spręsti, padeda aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, atlikdamas užduotis naudojasi rašytine ir žodine informacija, teikia grįžtamąjį ryšį. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys galės dirbti statybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrosios veiklos statybos objekte vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti išorės tinklų įrengimo gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Išorės vandentiekio, nuotekų, šilumos tinklų įrengimo darbams reikalingų medžiagų, gaminių ir įrangos pakrovimas, iškrovimas, sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Paruošti ir sutvarkyti vamzdynų montuotojo darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai, tvarios statybos principai. Vamzdynų klojimo ir montavimo įrangos, darbo priemonių, inventoriaus ir įrankių paruošimas, medžiagų išdėstymas darbo zonoje, darbo vietos, atlikus darbus, sutvarkymas, atliekų rūšiavimas ir sutvarkymas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2. Tranšėjų įrengimo, grunto kasimo, užpylimo darbai (LTKS II)

2.1. Kasti ir sutvirtinti tranšėjas pagal nurodymus.

Esamos kelio dangos nuardymas, grunto kasimas rankiniu būdu, šlaitų sutvirtinimas, grunto užpylimas, aplinkos sutvarkymas paklojus ir sumontavus vamzdynus pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.2. Tankinti gruntą pagal nurodymus.

Tranšėjos dugno, ant kurio bus klojami ir montuojami vamzdynai, pagrindo išlyginimas, profiliavimas ir sutankinimas kojų trypimu, rankiniais įrankiais, užpilto ant sumontuoto vamzdyno grunto išlyginimas ir sutankinimas rankiniais įrankiais pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Vandentiekio, nuotekų, šilumos išorės tinklų montavimas (LTKS II)

3.1. Padėti montuoti vandentiekio, nuotekų, išorės tinklų vamzdynus po žeme.

Laikinų vandens nuvedimo latakų iki esamų griovių ar nuotakyno tinklų įrengimas, vandentiekio, nuotekų vamzdynų nuleidimas lynais į tranšėją, įdubų grunte movoms paruošimas, atliekų ir kitų trukdančių medžiagų prieš vamzdynų užpylimą gruntu pašalinimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.2. Padėti montuoti vandentiekio ir nuotekų šulinius.

Gelžbetoninių šulinių elementų montavimas, sandūrų izoliavimas, betonavimo darbai pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3.3. Padėti montuoti šilumos perdavimo tinklų vamzdynus.

Šilumos perdavimo išorės tinklų vamzdynų klojimas tranšėjose, ant žemės, virš žemės. Nejudamų atramų (frontalių, skydinių, atramų – apkabų) įrengimas, šilumos perdavimo vamzdynų ir jų elementų (armatūros, flanšų, kompensatorių) izoliavimas, šilumos perdavimo tinklų vamzdynų sumontavimas ant atramų pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

 

 

Direktorius                                                                                                           Tadas Tamošiūnas