Kasacinio skundo Nr. DOK-1290/2024

Teisminio proceso Nr. 1-01-1-45084-2023-1

(S)

 

 

LIETUVOS AUKŠČIAUSIASIS TEISMAS

 

N U T A R T I S

 

2024 m. balandžio 11 d.

Vilnius

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų atrankos kolegija, susidedanti iš teisėjų Gabrielės Juodkaitės-Granskienės (kolegijos pirmininkė), Eligijaus Gladučio ir Algimanto Valantino, rašytinio proceso tvarka spręsdama nuteistojo V. B. kasacinio skundo dėl Alytaus apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 20 d. nuosprendžio ir Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2024 m. kovo 13 d. nutarties priėmimo klausimą,

 

n u s t a t ė :

 

Kasaciniu skundu nuteistasis V. B. prašo pagal galimybes ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) pakeitimus neskirti jam bausmės, susijusios su laivės atėmimu, t. y. paskirti lygtinę bausmę, arba sušvelninti paskirtą bausmę keliais mėnesiais.

Kasatorius teigia, kad pagal galiojančius BK pakeitimus jis nuteistas per griežtai. V. B. visiškai prisipažino padaręs inkriminuotą nusikaltimą ir nuoširdžiai galisi. Be to, jis iš anksto neplanavo nusikaltimo, kaip teigia abiejų instancijų teismai, mintis atimti iš nukentėjusiosios rankinę su pinigais kilo spontaniškai. Nors V. B. yra anksčiau teistas, visas bausmes už padarytus nusikaltimus yra atlikęs. Nuo 2016 metų, kai išėjo iš įkalinimo įstaigos, iki 2022 metų V. B. nusikaltimų nepadarė, nebūtų nusikaltęs ir vėliau, bet jį įkalbėjo (sukurstė) draugai.

Taip pat nuteistasis V. B. nurodo, kad jam dabar 57 metai ir nori, sulaukęs senatvės, tvarkingai ir ramiai gyventi, laukia eilėje socialinio būsto, planuoja įsidarbinti, o būdamas įkalinimo įstaigoje to padaryti negalės. Taigi laisvės atėmimas nėra teisingas sprendimas, nes būnant kalėjime neįmanoma pasitaisyti. Be to, padarytas nusikaltimas nėra jau toks sunkus ir žiaurus.

Kasacinį skundą atsisakytina priimti.

Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – ir BPK) 369 straipsnio 1 dalį ir 376 straipsnio 1 dalį, nagrinėdamas kasacinę bylą, kasacinės instancijos teismas priimtus nuosprendžius ir nutartis, dėl kurių paduotas skundas, patikrina teisės taikymo aspektu, t. y. ar tinkamai pritaikytas baudžiamasis įstatymas, ar nepadaryta esminių BPK pažeidimų. Kasaciniame skunde turi būti nurodyti teisiniai argumentai, pagrindžiantys BPK 369  straipsnyje nurodytų apskundimo ir bylos nagrinėjimo kasacine tvarka pagrindų buvimą (BPK 368 straipsnio 2 dalis). Pažymėtina, kad bausmės griežtumo klausimas nėra kasacijos dalykas. Tai, ar paskirta bausmė teisinga, patikrina apeliacinės instancijos teismas. Kasacinės instancijos teismas gali sušvelninti arba sugriežtinti bausmę, jeigu neteisinga bausmė susijusi su netinkamu baudžiamojo įstatymo pritaikymu (BPK 376 straipsnio 3 dalis). Kasaciniame skunde pateikiant argumentus dėl neteisingai paskirtos bausmės, turi būti aiškiai nurodyta, kurios BK bendrosios dalies nuostatos pritaikytos netinkamai ir kokios konkrečios aplinkybės patvirtina tokią išvadą.

Nuteistojo V. B. kasaciniame skunde tokių argumentų nėra pateikta. Kasacinio skundo teiginiai dėl per griežtos bausmės grindžiami ne apeliacinės instancijos teismo padarytomis bausmės skyrimą reglamentuojančių BK bendrosios dalies normų aiškinimo ir taikymo klaidomis, o tik kasatoriaus nuomone. Tokie teiginiai nelaikytini teisiniais argumentais BPK 369 straipsnio prasme.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, konstatuotina, kad kasacinis skundas neatitinka jam keliamų BPK 368 straipsnio 2 dalies reikalavimų ir 369 straipsnyje nustatytų pagrindų, todėl atsisakytina jį priimti (BPK 372 straipsnio 4 dalies 3,  4 punktai).

Teisėjų atrankos kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 372 straipsnio 3 dalimi, 4 dalies 3, 4 punktais,

 

n u t a r i a :

 

Atsisakyti priimti nuteistojo V. B. kasacinį skundą ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

 

 

Teisėjai                                                                           Gabrielė Juodkaitė-Granskienė

 

 

Eligijus Gladutis

 

 

Algimantas Valantinas