Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl UGDYMO, MAITINIMO IR PAVĖŽĖJIMO LĖŠŲ SOCIALINĘ RIZIKĄ PATIRIANČIŲ VAIKŲ IKIMOKYKLINIAM UGDYMUI UŽTIKRINTI APSKAIČIAVIMO, PASKIRSTYMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

2021 m. rugpjūčio 18 d. Nr. 677

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 67 straipsnio 13 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Ugdymo, maitinimo ir pavėžėjimo lėšų socialinę riziką patiriančių vaikų ikimokykliniam ugdymui užtikrinti apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Šis nutarimas įsigalioja 2021 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                               Ingrida Šimonytė

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė                                                       Jurgita Šiugždinienė

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2021 m. rugpjūčio 18 d. nutarimu Nr. 677

 

UGDYMO, MAITINIMO IR PAVĖŽĖJIMO LĖŠŲ SOCIALINĘ RIZIKĄ PATIRIANČIŲ VAIKŲ IKIMOKYKLINIAM UGDYMUI UŽTIKRINTI APSKAIČIAVIMO, PASKIRSTYMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠas

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ugdymo, maitinimo ir pavėžėjimo lėšų socialinę riziką patiriančių vaikų ikimokykliniam ugdymui užtikrinti apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skiriamų socialinę riziką patiriančių vaikų, kuriems pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamą privalomo ikimokyklinio ugdymo nustatymo ir skyrimo tvarką yra skirtas privalomas ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą (toliau – vaikai), ugdymui, maitinimui ir pavėžėjimui, siekiant užtikrinti jų ikimokyklinį ugdymą valstybinėje, savivaldybės ar nevalstybinėje mokykloje (toliau – lėšos), apskaičiavimą, paskirstymą ir panaudojimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

LĖŠŲ APSKAIČIAVIMAS

 

3. Lėšos, tenkančios vienam vaikui metams (L), apskaičiuojamos sudėjus vaikui metams apskaičiuotas ugdymo lėšas (U), maitinimo lėšas (M) ir pavėžėjimo lėšas (P), tai yra L = U + M + P.

4. Ugdymo lėšos (U) yra papildomos lėšos prie mokymo lėšų, apskaičiuojamų pagal Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. liepos 11 d. nutarimu Nr. 679 „Dėl Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – ML aprašas). Jų dydis apskaičiuojamas vidutinį sąlyginį mokytojo pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą (R) padauginus iš Lietuvos Respublikos Seimo nustatyto pareiginės algos bazinio dydžio (BD), individualaus ugdymo koeficiento (i), 12 mėnesių ir socialinio draudimo koeficiento (ksoc), tai yra U = R × BD × i × 12 × ksoc, laikantis šių nuostatų:

4.1. vidutinis sąlyginis mokytojo pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas (R) taikomas tokio dydžio, koks nustatytas ML aprašo 2 priede;

4.2. individualaus ugdymo koeficientas (i) apskaičiuojamas individualiam vaiko ugdymui skiriamų valandų skaičių (5 valandas per savaitę) padalijus iš mokytojo, dirbančio pagal ikimokyklinio ugdymo programą, savaitės darbo valandų skaičiaus (36 valandų per savaitę);

4.3. socialinio draudimo koeficientas (ksoc) apskaičiuojamas taikant teisės aktų nustatytą socialinio draudimo įmokos tarifą, išreikštą vieneto dalimis (tsoc), pagal formulę: ksoc = 1 + tsoc.

5. Maitinimo lėšų (M) dydis apskaičiuojamas sąlyginį vienos maitinimo (įskaitant pusryčius, pietus, vakarienę ir (ar) kitą maitinimą) dienos normos vaikui dydį (3,3 euro) padauginus iš sąlyginio vaiko ugdymo dienų skaičiaus per metus (251 d.).

6. Pavėžėjimo lėšų (P) dydis apskaičiuojamas 1,5 minimalios mėnesio algos (0,5 etato vairuotojo ir po 0,5 etato dviem lydintiesiems asmenims) padalijus iš sąlyginio 18 vežamų vaikų skaičiaus, padauginus iš socialinio draudimo koeficiento (ksoc) ir iš 12 mėnesių, taip pat pridėjus sąlyginį vienos transporto išlaikymo dienos normos vaikui dydį (2 eurai), padaugintą iš sąlyginio vaiko ugdymo dienų skaičiaus per metus (251 diena), tai yra P = 1,5 MMA / 18 x ksoc. × 12 + 2 × 251.

7. Savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms skiriama lėšų suma einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesiams apskaičiuojama pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre praėjusių metų rugsėjo 1 d., o einamųjų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiams – pagal vaikų skaičių einamųjų metų rugsėjo 1 d.

 

III SKYRIUS

LĖŠŲ PASKIRSTYMAS IR PANAUDOJIMAS

 

8. Lėšos savivaldybėms (savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms) ir valstybinėms mokykloms skiriamos iš Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (toliau – Ministerija) patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų. Einamųjų metų lėšų paskirstymą valstybinėms mokykloms ir savivaldybėms pagal vaikų skaičių, nurodytą Mokinių registre praėjusių metų rugsėjo 1 d., tvirtina Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras (pakitus vaikų skaičiui einamųjų metų rugsėjo 1 d., lėšos perskirstomos pagal Aprašo 9 punktą).

9. Ministerija, atsižvelgdama į Mokinių registre pakitusį vaikų skaičių einamųjų metų rugsėjo 1 d., lėšų dalį Apraše nustatytoms reikmėms finansuoti nuo šių metų rugsėjo 1 d. iki pabaigos perskirsto tarp valstybinių mokyklų ir savivaldybių. Tais atvejais, kai pagal vaikų skaičių einamųjų metų rugsėjo 1 d. apskaičiuotos lėšos viršija šiam tikslui einamiesiems metams skirtas lėšas, lėšų dalis Apraše nustatytoms reikmėms finansuoti nuo rugsėjo 1 d. iki einamųjų metų pabaigos, skiriama valstybinėms mokykloms ir savivaldybėms, proporcingai mažinama.

10. Savivaldybės joms skirtas lėšas paskirsto savivaldybių ir nevalstybinėms mokykloms pagal šiose mokyklose ugdomų vaikų skaičių rugsėjo 1 d., išskyrus atvejus, kuomet vaikų maitinimas ir (arba) pavėžėjimas organizuojami centralizuotai. Šiais atvejais mokykloms skiriamos lėšos mažinamos lėšų suma, kurios reikia maitinimo ir (arba) pavėžėjimo išlaidoms centralizuotai apmokėti.

11. Tais atvejais, kai mokyklose ugdomų vaikų skaičius, Mokinių registre nustatytas rugsėjo 1 d., per mokslo metus pasikeičia (tai yra pasikeičia kitomis dienomis, nei rugsėjo 1 d.), Ministerija turi teisę perskirstyti lėšas, skirtas pagal vaikų skaičių rugsėjo 1 d., tarp valstybinių mokyklų, savivaldybės – tarp savivaldybių ir nevalstybinių mokyklų.

12. Ugdymo lėšos gali būti naudojamos apmokėti už darbą mokytojams ir pagalbos mokiniui specialistams, dirbantiems su vaiku individualiai ir (arba) grupėje (įskaitant privalomas su šių darbuotojų darbo santykiais susijusias valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokas, išmokas ir kompensacijas), padengti vaiko ugdymo reikmių mokestį, įsigyti individualias mokymosi priemones, apmokėti už kitas ugdymo reikmes, jei tam nepakanka mokymo lėšų, skirtų pagal ML aprašą. Ugdymo lėšos, nepanaudotos šiame punkte nurodytoms reikmėms, gali būti naudojamos Aprašo 13 ir 14 punktuose nurodytoms reikmėms.

13. Pavėžėjimo lėšos gali būti naudojamos už darbą vairuotojui ir lydinčiajam asmeniui (įskaitant privalomas su šių darbuotojų darbo santykiais susijusias valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokas, išmokas ir kompensacijas) apmokėti, taip pat tėvams (globėjams) vaiko vežimo visuomeniniu transportu išlaidoms kompensuoti, transporto išlaikymo ir transporto paslaugų įsigijimo išlaidoms, transporto pritaikymo išlaidoms, kurios susijusios su vaiko vežimu į mokyklą ir atgal, apmokėti. Pavėžėjimo lėšos, nepanaudotos šiame punkte nurodytoms reikmėms, gali būti naudojamos Aprašo 12 ir 14 punktuose nurodytoms reikmėms.

14. Maitinimo lėšos gali būti naudojamos vaiko pusryčiams, pietums, vakarienei ir (ar) kitam maitinimui apmokėti. Maitinimo lėšos, nepanaudotos šiame punkte nurodytoms reikmėms, gali būti naudojamos Aprašo 12 ir 13 punktuose nurodytoms reikmėms.

15. Lėšos negali būti naudojamos kitoms reikmėms, nei nustatyta Apraše.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Savivaldybėms lėšos, proporcingai iš valstybės iždo gaunamoms lėšoms, pervedamos tokiais terminais: už pirmą, antrą ir trečio ketvirčio liepos–rugpjūčio mėnesius – per einamojo ketvirčio 20 darbo dienų, o už rugsėjo–gruodžio mėnesius – iki rugsėjo 28 dienos. Valstybinėms mokykloms lėšos pervedamos pagal asignavimų valdytojo patvirtintas sąmatas.

17. Savivaldybės metams pasibaigus, ne vėliau kaip per 20 dienų, Ministerijai pateikia išlaidų sąmatos vykdymo ataskaitas pagal finansų ministro tvirtinamą valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų ir kitų subjektų žemesniojo lygio biudžeto vykdymo ataskaitos formą Nr. 2 ir banko išrašus arba laisvos formos pažymas apie lėšų likučius sąskaitose.

18. Valstybinės mokyklos finansines ataskaitas rengia, teikia ir skelbia, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymu, pagal finansų ministro nustatytas ataskaitų formas. Biudžeto vykdymo ataskaitų ir finansinių ataskaitų rinkinių teikimo terminus valstybinėms mokykloms nustato Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras.

19. Ministerija turi teisę paprašyti valstybinių mokyklų ir savivaldybių papildomos informacijos, susijusios su lėšų panaudojimu.

20. Metams pasibaigus, iki kitų metų sausio 5 d. atitinkamiems metams skirtas ir nepanaudotas lėšas savivaldybės grąžina į Ministerijos sąskaitą, valstybinės mokyklos – į valstybės biudžetą.

 

____________________

 

 

part_9cb7c391693b40bab3b1aec916aaa918_end