A black and white image of a person riding a horse  Description automatically generated with low confidence

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2019 M. VASARIO 22 D. ĮSAKYMO NR. 1V-194 „DĖL TEISĖS LAIKINAI AR NUOLAT GYVENTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. rugpjūčio 7 d. Nr. 1V-514

Vilnius

 

1.    P a k e i č i u Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2019 m. vasario 22 d. įsakymą Nr. 1V-194 „Dėl Teisės laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimo išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 99 straipsnio 1, 3 ir 4 dalimis, 991 straipsniu, 104 straipsnio 3, 6 ir 7 dalimis, 1051 straipsniu, 1054 straipsnio 1 dalimi ir 141 straipsniu ir įgyvendindamas 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/38/EB dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje, iš dalies keičiančią Reglamentą (EEB) Nr. 1612/68 ir panaikinančią Direktyvas 64/221/EEB, 68/360/EEB, 72/194/EEB, 73/148/EEB, 75/34/EEB, 75/35/EEB, 90/364/EEB, 90/365/EEB ir 93/96/EEB:“.

1.2.    Pripažįstu netekusiu galios 2 punktą.

1.3. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Teisės laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimo išdavimo tvarkos aprašą:

1.3.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Prašymą išduoti ar pakeisti pažymėjimą (toliau – prašymas), kuriame turi būti nurodyti Aprašo 2 priede nustatyti duomenys, ES pilietis pateikia Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas).

ES pilietis ar Aprašo 5–8 punktuose nurodytas asmuo prašymą pateikia per Lietuvos migracijos informacinę sistemą (toliau – MIGRIS). ES pilietis ar Aprašo 5–8 punktuose nurodytas asmuo, pateikęs prašymą per MIGRIS, per 4 mėnesius nuo prašymo per MIGRIS pateikimo dienos turi asmeniškai atvykti į Migracijos departamentą ir pateikti Aprašo 12 punkte nurodytus dokumentus ir Aprašo 13 punkte nurodytus biometrinius duomenis.

Migracijos departamento direktorius nustato Migracijos departamento struktūrinius padalinius, kuriuose priimami dokumentai dėl pažymėjimo išdavimo (keitimo) (toliau – skyrius).“

1.3.2. Papildau 101 punktu:

101. ES pilietis, per MIGRIS pildydamas prašymą, šiame prašyme gali nurodyti, kad pageidauja, jog išrašytas pažymėjimas būtų išsiųstas jo nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje.

Taip pat ES pilietis šį pageidavimą gali nurodyti Migracijos departamento darbuotojui, pateikdamas prašymą, jeigu to nenurodė per MIGRIS pildydamas prašymą.

Pažymėjimą ES piliečio nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje pristato ir įteikia Migracijos departamento pasirinktas siuntų pristatymo paslaugos teikėjas (toliau – kurjeris). ES pilietis, pageidaujantis, kad pažymėjimas jam būtų išsiųstas jo nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje, pateikdamas prašymą turi sumokėti mokestį už kurjerio paslaugą.

ES pilietis, pageidaujantis, kad pažymėjimas jam būtų išsiųstas jo nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje, pateikdamas prašymą turi nurodyti: adresą Lietuvos Respublikoje, kuriuo kurjeris turi pristatyti pažymėjimą, mobilaus telefono numerį ir elektroninio pašto adresą, kuriuo pageidauja būti informuojamas apie pažymėjimo pristatymą, o jeigu ES pilietis pageidauja, kad jo pažymėjimas būtų įteiktas kitam asmeniui (Lietuvos Respublikos piliečiui ar užsieniečiui, turinčiam galiojantį teisę nuolat gyventi Lietuvoje Respublikoje suteikiantį ar patvirtinantį dokumentą) – nurodo jo vardą ir pavardę. Esant techninėms galimybėms, ES piliečiui jo nurodytu mobilaus telefono numeriu ir elektroninio pašto adresu išsiunčiamas patvirtinimas dėl pažymėjimo siuntimo jo nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje ir pateikiama informacija, kad asmuo, kuriam kurjeris įteiks pažymėjimą, privalo kurjerio akivaizdoje atidaryti siuntą, patikrinti, ar pažymėjimas skirtas ES piliečiui ir nėra brokuotas ar pažeistas, ar pažymėjime tiksliai nurodyti duomenys.

Siekiant suteikti pažymėjimo pristatymo paslaugą, kurjeriui perduodami šie duomenys: ES piliečio, kuriam turi būti įteiktas pažymėjimas, arba asmens, kuriam bus įteiktas pažymėjimas, vardas, pavardė, adresas Lietuvos Respublikoje, mobilaus telefono numeris ir elektroninio pašto adresas, taip pat Migracijos departamento skyrius, į kurį kurjeris privalo pristatyti neįteiktą pažymėjimą. Kurjeris informuoja ES pilietį ar kitą asmenį, kuriam bus įteiktas pažymėjimas, nurodytu mobilaus telefono numeriu ir elektroninio pašto adresu apie pažymėjimo pristatymą.

Pažymėjimas ES piliečiui gali būti išsiųstas jo nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje tuo atveju, jeigu pateikiant prašymą asmeniškai dalyvauja ir pats ES pilietis.“

1.3.3. Papildau 102 punktu:

102. Pažymėjimas negali būti siunčiamas ES piliečio nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje, jeigu:

102.1. ES pilietis, kuris pageidauja, kad kurjeris jam asmeniškai įteiktų pažymėjimą, neturi galiojančio kelionės dokumento;

102.2. ES pilietis atsisako sumokėti mokestį už kurjerio paslaugą;

102.3. ES pilietis pageidauja, kad kurjeris pažymėjimą įteiktų užsieniečiui, neturinčiam galiojančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje suteikiančio ar patvirtinančio dokumento, arba Lietuvos Respublikos piliečiui, neturinčiam galiojančio asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento.“

1.3.4. Pakeičiu 15.1.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.1.2.1. dokumentai, patvirtinantys, kad nutraukta veikla, ir dokumentas, patvirtinantis, kad ES pilietis laikinai nedirba ar nevykdo veiklos dėl nėštumo, gimdymo, tėvystės atostogų ir (arba) atostogų vaikui prižiūrėti, ligos ar nelaimingo atsitikimo; arba“.

1.3.5. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Dokumentai, patvirtinantys teisės nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje suteikimo nepraėjus 5 metų laikotarpiui pagrindus, yra:

17.1. Įstatymo 105 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytu pagrindu:

17.1.1. jeigu ES piliečio sutuoktinis yra Lietuvos Respublikos pilietis – dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis yra sukakęs Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą senatvės pensijos amžių ir įgijęs teisę gauti socialinio draudimo senatvės pensiją ar šalpos senatvės pensiją, dokumentai, kad ES pilietis nutraukė veiklą;

17.1.2. jeigu ES piliečio sutuoktinis nėra Lietuvos Respublikos pilietis – dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis ne mažiau kaip pastaruosius vienerius metus buvo savarankiškai dirbantis asmuo, dokumentai, kad ES pilietis sukako Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą senatvės pensijos amžių ir įgijo teisę gauti socialinio draudimo senatvės pensiją ar šalpos senatvės pensiją, dokumentai, kad ES pilietis nutraukė veiklą; jeigu per paskutinius metus ES pilietis nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nepriklausančių nuo jo aplinkybių arba nedirbo ar nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nėštumo, gimdymo, tėvystės atostogų ir (arba) atostogų vaikui prižiūrėti, ligos ar nelaimingo atsitikimo – ir šias aplinkybes patvirtinantys dokumentai; jeigu iki veiklos nutraukimo 3 metus be pertraukos Lietuvos Respublikoje pragyvenęs ES pilietis šiuo laikotarpiu neturėjo galiojančio dokumento, patvirtinančio teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, – Aprašo 15.1–15.4 papunkčiuose nurodyti dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis iki veiklos nutraukimo be pertraukos 3 metus atitiko vieną iš Įstatymo 101 straipsnio 1 dalyje nurodytų pagrindų;

17.2. Įstatymo 105 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu pagrindu:

17.2.1. jeigu ES piliečio sutuoktinis yra Lietuvos Respublikos pilietis – dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis buvo savarankiškai dirbantis asmuo, ir dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis buvo pripažintas asmeniu su negalia ir dėl to nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą;

17.2.2. jeigu ES piliečio sutuoktinis nėra Lietuvos Respublikos pilietis dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis ne mažiau kaip 2 metus buvo savarankiškai dirbantis asmuo, ir dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis buvo pripažintas asmeniu su negalia ir dėl to nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą (jeigu ES pilietis nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nepriklausančių nuo jo aplinkybių arba nedirbo ar nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nėštumo, gimdymo, tėvystės atostogų ir (arba) atostogų vaikui prižiūrėti, ligos ar nelaimingo atsitikimo – ir šias aplinkybes patvirtinantys dokumentai). Jeigu iki darbo sutarties ar veiklos nutraukimo ne mažiau kaip 2 metus Lietuvos Respublikoje pragyvenęs ES pilietis šiuo laikotarpiu neturėjo galiojančio dokumento, suteikiančio ar patvirtinančio teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, – Aprašo 15.1–15.4 papunkčiuose nurodyti dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis iki darbo sutarties ar veiklos nutraukimo ne mažiau kaip 2 metus atitiko vieną iš Įstatymo 101 straipsnio 1 dalyje nurodytų pagrindų;

17.3. Įstatymo 105 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatytu pagrindu – dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis be pertraukos 3 metus Lietuvos Respublikoje buvo savarankiškai dirbantis asmuo (jeigu šiuo laikotarpiu ES pilietis nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nepriklausančių nuo jo aplinkybių arba nedirbo ar nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nėštumo, gimdymo, tėvystės atostogų ir (arba) atostogų vaikui prižiūrėti, ligos ar nelaimingo atsitikimo – ir šias aplinkybes patvirtinantys dokumentai), ir darbo sutartis ar kiti dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis vykdo veiklą kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, tačiau išlaiko savo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje ir į ją paprastai grįžta bent kartą per savaitę;

17.4. Įstatymo 105 straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatytu pagrindu:

17.4.1. jeigu ES piliečio sutuoktinis yra Lietuvos Respublikos pilietis – dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis pasinaudojo savo teise į išankstinę pensiją;

17.4.2. jeigu ES piliečio sutuoktinis nėra Lietuvos Respublikos pilietis – dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis pastaruosius vienerius metus buvo darbuotojas arba savarankiškai dirbantis asmuo, kuris pasinaudojo savo teise į išankstinę pensiją; jeigu per paskutinius metus ES pilietis nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nepriklausančių nuo jo aplinkybių arba nedirbo ar nutraukė darbo sutartį (ji buvo nutraukta) arba veiklą dėl nėštumo, gimdymo, tėvystės atostogų ir (arba) atostogų vaikui prižiūrėti, ligos ar nelaimingo atsitikimo – ir šias aplinkybes patvirtinantys dokumentai; jeigu iki pasinaudojimo savo teise į išankstinę pensiją 3 metus be pertraukos Lietuvos Respublikoje pragyvenęs ES pilietis šiuo laikotarpiu neturėjo galiojančio dokumento, suteikiančio ar patvirtinančio teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, – Aprašo 15.1–15.4 papunkčiuose nurodyti dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis iki pasinaudojimo savo teise į išankstinę pensiją be pertraukos 3 metus atitiko vieną iš Įstatymo 101 straipsnio 1 dalyje nurodytų pagrindų;

17.5. Įstatymo 105 straipsnio 4 dalyje nustatytu pagrindu:

17.5.1. Aprašo 19 punkte nurodyti dokumentai, patvirtinantys, kad ES pilietis yra Įstatymo 105 straipsnio 1 dalyje nurodyto rėmėjo, įgijusio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, šeimos narys, ir

17.5.2. rėmėjo laisvos formos prašymas išduoti pažymėjimą jo šeimos nariui;

17.6. Įstatymo 105 straipsnio 5 dalyje nustatytu pagrindu, kai rėmėjas miršta būdamas darbuotoju ar savarankiškai dirbančiu asmeniu:

17.6.1. dokumentas, patvirtinantis, kad rėmėjas mirė, jeigu tokių duomenų Gyventojų registre nėra; ir

17.6.2. jeigu rėmėjas iki mirties nebuvo išgyvenęs Lietuvos Respublikoje be pertraukos 2 metų – dokumentai, patvirtinantys, kad rėmėjas mirė dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos, o jeigu rėmėjas iki mirties buvo išgyvenęs Lietuvos Respublikoje be pertraukos 2 metus, tačiau šiuo laikotarpiu neturėjo galiojančio dokumento, suteikiančio ar patvirtinančio teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, – Aprašo 15.1–15.4 papunkčiuose nurodyti dokumentai, patvirtinantys, kad rėmėjas šiuo laikotarpiu atitiko vieną iš Įstatymo 101 straipsnio 1 dalyje nurodytų pagrindų.“

1.3.6. Pakeičiu 32.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

32.1. prireikus išsiųsti paklausimus Užimtumo tarnybai prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), ar ES pilietis yra įsiregistravęs Užimtumo tarnyboje, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba), ar ES pilietis sukako Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytą senatvės pensijos amžių, įgijo teisę gauti socialinio draudimo senatvės pensiją ar šalpos pensiją, kitoms institucijoms, įstaigoms ir organizacijoms, ar ES pilietis atitinka Įstatymo nustatytą teisės laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje įgijimo pagrindą;“.

1.3.7. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:

49.   ES pilietis asmeniškai atvyksta atsiimti pažymėjimo į skyrių, kuris buvo nurodytas prašyme, išskyrus šio punkto antrojoje ir trečiojoje pastraipose nurodytus atvejus ir atvejus, kai pažymėjimas išsiunčiamas jo nurodytu adresu Lietuvos Respublikoje. Tais atvejais, kai nepavyksta pažymėjimo įteikti per kurjerį, ES pilietis atvyksta atsiimti pažymėjimo į skyrių, kuriame pateikė prašymą.

Pažymėjimą gali paimti ir ES piliečio įgaliotas asmuo, pateikęs notarine ar jai prilyginta forma patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Nepilnamečio iki 16 metų, neturinčio visiško civilinio veiksnumo, ES piliečio, kuriam yra nustatyta globa ar rūpyba, pažymėjimą paima vienas iš tėvų, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, arba globėjas (rūpintojas) ar kitas atstovas pagal įstatymą, pateikęs globą (rūpybą) ar kitą teisėtą atstovavimą patvirtinantį dokumentą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.“

1.3.8. Papildau 531 punktu:

531. Jeigu kurjerio pristatytą pažymėjimą atsiima pats ES pilietis asmeniškai, jis turi pateikti galiojantį kelionės dokumentą, jeigu kitas ES piliečio nurodytas asmuo, kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis, – galiojantį asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą, o jeigu kitas ES piliečio nurodytas asmuo yra užsienietis – galiojantį leidimą nuolat gyventi, teisės nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimą ar Sąjungos piliečio šeimos nario leidimo nuolat gyventi šalyje kortelę.

Asmuo, kuriam kurjeris įteikia pažymėjimą, privalo kurjerio akivaizdoje atidaryti siuntą, patikrinti, ar pažymėjimas skirtas ES piliečiui ir nėra brokuotas ar pažeistas, ar pažymėjime tiksliai nurodyti duomenys.

Asmuo, patikrinęs pažymėjimą, pasirašo kurjerio duomenų kaupiklyje (jeigu asmeniui pateikiamas popierinis pristatymo patvirtinimo dokumentas – įrašo siuntos pristatymo datą bei laiką ir pasirašo), įveda kurjerio atsiėmimo kodą (jeigu jis buvo atsiųstas). Jeigu patikrinus pažymėjimą nustatoma, kad pažymėjimas skirtas ne tam ES piliečiui, yra brokuotas ar pažeistas, ar pažymėjime netiksliai nurodyti duomenys, grąžina pažymėjimą kurjeriui. Toks pažymėjimas laikomas neįteiktu.

Asmeniui įteikęs pažymėjimą, kurjeris nedelsdamas techninėmis priemonėmis perduoda informaciją Asmens dokumentų išrašymo centrui apie pažymėjimo įteikimą. Pažymėjimas skelbiamas galiojančiu sistemoje automatiniu būdu ne vėliau kaip kitą darbo dieną gavus informaciją apie pažymėjimo įteikimą. Kurjeriui įteikus pažymėjimą, ES piliečio turėtas teisę gyventi suteikiantis ar patvirtinantis dokumentas sistemoje per MIGRIS automatiškai paskelbiamas negaliojančiu ir negrąžintu.

Kurjeris, neįteikęs asmeniui pažymėjimo per 10 darbo dienų nuo siuntos paėmimo iš Asmens dokumentų išrašymo centro, neįteiktą pažymėjimą pristato į skyrių, kuris buvo nurodytas teikiant kurjeriui duomenis, kad būtų suteikta pažymėjimo pristatymo paslauga. Jeigu pažymėjimas ES piliečiui neįteikiamas, sumokėtas mokestis už kurjerio paslaugą ES piliečiui negrąžinamas, išskyrus atvejus, kai pažymėjimas neįteikiamas dėl šio punkto trečiojoje pastraipoje nurodytų priežasčių.

Kurjerio ES piliečiui neįteiktas pažymėjimas saugomas skyriuje, kuriame pateiktas prašymas, 1 metus nuo pažymėjimo išrašymo dienos. Migracijos departamente pažymėjimas įteikiamas šiame skyriuje nustatyta tvarka. Jeigu pažymėjimas neįteikiamas dėl šio punkto trečiojoje pastraipoje nurodytų priežasčių, Migracijos departamentas, pašalinęs priežastis, dėl kurių pažymėjimas buvo neįteiktas, informuoja ES pilietį apie pažymėjimo atsiėmimą skyriuje, kuriame pateiktas prašymas.“

1.3.9. Pripažįstu netekusiu galios 1 priedą.

1.3.10. Papildau 2 priedą 15 punktu:

15. Migracijos departamento skyrius, kuriame ES pilietis pageidauja atsiimti pažymėjimą.“

1.3.11. Papildau 2 priedą 16 punktu:

16. Nurodoma, ar ES pilietis pageidauja, kad pažymėjimas būtų išsiųstas jo nurodytu adresu, jeigu taip, ES pilietis nurodo: adresą Lietuvos Respublikoje, kuriuo kurjeris turi pristatyti pažymėjimą, mobilaus telefono numerį ir elektroninio pašto adresą, kuriuo ES pilietis pageidauja būti informuojamas apie pažymėjimo pristatymą, o jeigu ES pilietis pageidauja, kad jo pažymėjimas būtų įteiktas kitam asmeniui (Lietuvos Respublikos piliečiui ar užsieniečiui, turinčiam galiojantį teisę nuolat gyventi Lietuvoje Respublikoje suteikiantį ar patvirtinantį dokumentą) – nurodo jo vardą ir pavardę.“

2.    Nustatau, kad užsieniečiams teisės laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimai, dėl kurių prašymai pateikti iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos, išduodami vadovaujantis iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusiomis Teisės laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimo išdavimo tvarkos aprašo nuostatomis.

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministras,

pavaduojantis vidaus reikalų ministrą                                                      Gintautas Jakštas