LIETUVOS MOKSLO TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL VALSTYBINĖS LITUANISTINIŲ TYRIMŲ IR SKLAIDOS 2016–2024 METŲ PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. spalio 12 d. Nr. VIII-44

Vilnius

 

 

Lietuvos mokslo taryba (toliau – Taryba), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2015 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. V-519 patvirtintos Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos 20 punktu, n u t a r i a :

1. Patvirtinti Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos įgyvendinimo tvarkos aprašą (toliau Aprašas) (pridedama).

2. Nustatyti, kad Lietuvos mokslo tarybos mokslo ir sklaidos projektų konkursinio finansavimo bendrųjų taisyklių, patvirtintų Tarybos 2014 m. spalio 27 d. nutarimu Nr. VIII-26, reikalavimai, vykdant Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programą, taikomi tiek, kiek jų nereglamentuoja šis Aprašas.

 

 

 

Tarybos pirmininkas                                                                                                     Dainius H. Pauža


PATVIRTINTA

Lietuvos mokslo tarybos

2015 m. spalio 12 d. nutarimu Nr. VIII-44

 

VALSTYBINĖS LITUANISTINIŲ TYRIMŲ IR SKLAIDOS 2016–2024 METŲ PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programa (toliau – Programa), patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2015 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. V-519 „Dėl Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos patvirtinimo“.

2. Aprašas nustato Programos vykdymo ir administravimo Lietuvos mokslo taryboje (toliau – Taryba) tvarką.

3. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, Programoje ir Tarybos 2014 m. spalio 27 d. nutarimu Nr. VIII-26 patvirtintose Lietuvos mokslo tarybos mokslo ir sklaidos projektų konkursinio finansavimo bendrosiose taisyklėse (toliau – Bendrosios taisyklės) vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS

 

pirmas skirsnis

programos vykdymo grupės sudarymas IR JOS FUNKCIJOS

 

4. Programai koordinuoti ir prižiūrėti, kad būtų pasiektas jos tikslas ir įgyvendinti uždaviniai, Tarybos pirmininkas Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto  (toliau – Komitetas) teikimu sudaro Programos vykdymo grupę (toliau – vykdymo grupė) ir paskiria jos pirmininką bei pavaduotoją.

5. Vykdymo grupė sudaroma iš fundamentinius ir taikomuosius lituanistinius tyrimus, jų sklaidą vykdančių mokslininkų, kitų tyrėjų ir (ar) praktikų, iš galimai skirtingų institucijų.

6. Vykdymo grupė atlieka šias funkcijas:

6.1. pasiūlo kvietimo teikti paraiškas konkursų sąlygas ir teikia Komitetui  tvirtinti kvietimo tekstą;

6.2. pasiūlo kandidatus į Komiteto sudaromą (-as) ekspertų grupę (-es) paraiškoms ir projektų ataskaitoms vertinti;

6.3. atsižvelgusi į paraiškų ekspertinio vertinimo rezultatus ir konkursui numatytas lėšas, sudaro siūlomų finansuoti ir rezervinių projektų sąrašus ir teikia juos Komitetui svarstyti;

6.4. išanalizavusi ekspertų išvadas dėl projektų mokslinių ataskaitų teikia savo siūlymus Komitetui sprendimui dėl mokslinių ataskaitų priimti;

6.5. vertina sklaidos projektų ataskaitas ir teikia siūlymus Komitetui sprendimui dėl sklaidos ataskaitų priimti;

6.6. apibendrina Programos projektų rezultatus ir jų pagrindu parengia tarpines bei baigiamąją Programos ataskaitas ir teikia jas Komitetui svarstyti;

6.7. kasmet teikia Komitetui tvirtinti Programos viešinimo planą, nurodydami lėšų poreikį šioms reikmėms bei vykdymo grupės veiklai;

6.8. teikia Komitetui siūlymus dėl Programos įgyvendinimo tobulinimo, jos rezultatų naudojimo ir informaciją, reikalingą Programos rezultatams viešinti.

7. Vykdymo grupė vadovaujasi Tarybos pirmininko patvirtintu Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos vykdymo grupės darbo reglamentu, kuriame nustatoma vykdymo grupės darbo forma, posėdžių organizavimo, nutarimų priėmimo tvarka, grupės sprendimų įforminimo būdai, vykdymo grupės pirmininko funkcijos, pagrindiniai grupės narių veiklos principai.

8. Vykdymo grupės nariai negali teikti paraiškų pagal Programą ir būti Programos projektų vykdytojais.

9. Vykdymo grupės sudėtis gali būti atnaujinama jos pirmininko iniciatyva ir (ar) vykdymo grupės nariui atsistatydinus arba dėl svarbių priežasčių negalint dalyvauti vykdymo grupės veikloje. Tokiais atvejais Taryba Komiteto teikimu į vykdymo grupę paskiria kitą asmenį (-is).

10. Vykdymo grupės veikla pasibaigia tada, kai patvirtinama jos parengta baigiamoji Programos ataskaita.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

REIKALAVIMAI PROGRAMOS PROJEKTAMS IR JŲ VYKDYMAS

 

11. Programa įgyvendinama mokslo konkursinio finansavimo būdu, skelbiant viešus konkursus įgyvendinti projektams pagal Programoje numatytus uždavinius:

11.1. vykdyti lituanistinius mokslinius tyrimus, apimančius ir lituanistinius šaltinius bei specializuotas duomenų bazes;

11.2. skatinti lituanistinių mokslinių tyrimų nacionalinę ir tarptautinę sklaidą bei lituanistikos tyrėjų tarptautinį bendradarbiavimą;

11.3. leisti lituanistinius darbus (įskaitant ir elektroninę leidybą).

12. Pagal Aprašo 11.1 papunktyje nurodytą uždavinį įgyvendinami mokslo projektai, o pagal Aprašo 11.2 ir 11.3 papunkčiuose nurodytus uždavinius – sklaidos projektai.

13. Paraiškų konkursai bei projektų įgyvendinimas vykdomi vadovaujantis Bendrosiomis taisyklėmis tiek, kiek jos neprieštarauja šiam Aprašui. Programos projektų vykdytojams ir projektų išlaidoms taikomi Bendrųjų taisyklių reikalavimai, išskyrus:

13.1. sklaidos projekto vadovo darbo apimtis projekte turi būti ne mažesnė kaip 5 valandos, padaugintos iš projekto trukmės mėnesiais; kitų pagrindinių projekto vykdytojų darbo apimtis sklaidos projekte nenustatoma;

13.2. sklaidos projekte negali būti numatomos išlaidos ilgalaikiam materialiajam ir nematerialiajam turtui įsigyti;

13.3. sklaidos projekto netiesioginės išlaidos negali viršyti 10 proc. projekte numatytų vykdytojų darbo užmokesčio, socialinio draudimo ir kitų įmokų, išlaidų paslaugoms (išskyrus autorinius darbus) ir išlaidų autoriniams darbams sumos.

 

Trečiasis skirsnis

PROGRAMOS REZULTATŲ VERTINIMAS IR SKLAIDA

 

14. Vykdymo grupė kasmet apibendrina Programos projektų rezultatus ir parengia informaciją apie atliktus darbus.

15. Siekdama įvertinti Programos įgyvendinimą, vykdymo grupė elektroniniu būdu 2020 ir 2024 m. apklausia Programos projektų vadovus ir vykdančiąsias institucijas pagal Aprašo 1 priede nurodytą klausimyno formą.

16. Programos vykdymo grupė iki 2019 m. kovo 1 d. bei 2022 m. kovo 1 d. parengia ir teikia Komitetui svarstyti tarpines, o iki 2025 m. kovo 1 d. – baigiamąją Programos ataskaitą pagal Aprašo 2 priede nurodytą formą.

17. Komitetas gali grąžinti parengtą Programos ataskaitą vykdymo grupei pataisyti.

18. Komitetui pripažinus tarpinę ar baigiamąją Programos ataskaitą tinkama, ji teikiama vertinti Komiteto sudarytai ir Tarybos valdybos patvirtintai ekspertų grupei. Tuo pačiu metu ataskaita skelbiama Tarybos svetainėje viešam svarstymui.

19. Tarpinė ar baigiamoji Programos ataskaita ekspertų grupės įvertinama pagal visus Aprašo 3 priedo formoje nurodytus kriterijus ir parengiamas apibendrinamasis įvertinimas bei galutinė išvada dėl Programos įgyvendinimo tinkamumo.

20. Viešo svarstymo metu tarpinei ar baigiamajai Programos ataskaitai pateikti siūlymai ir pastabos skelbiami Tarybos svetainėje. Komitetui apibendrinus siūlymus ir nutarus, kurie iš jų priimtini, Programos vykdymo grupė ataskaitą pataiso.

21. Programos vykdymo grupės pagal viešo svarstymo ir (ar) ekspertų grupės pastabas pataisyta tarpinė ar baigiamoji Programos ataskaita teikiama Komitetui galutiniam svarstymui. Komitetas tinkamai parengtą (pataisytą) Programos ataskaitą teikia Tarybai tvirtinti. Taryba gali:

21.1. pripažinti, kad Programa įgyvendinama tinkamai,

21.2. pripažinti, kad Programa tikslintina,

21.3. siūlyti Programą nutraukti,

21.4. pripažinti, kad Programa įgyvendinta,

21.5. pripažinti, kad Programa įgyvendinta iš dalies,

21.6. pripažinti, kad Programa neįgyvendinta.

22. Patvirtintos tarpinės ir baigiamoji Programos ataskaitos bei apibendrintos jų vertinimo išvados skelbiamos Tarybos svetainėje.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Taryba svetainėje skelbia su Programos įgyvendinimu susijusius dokumentus: Aprašą ir jame paminėtus Tarybos teisės aktus, Programos vykdymo grupės sudėtį, taip pat kitus dokumentus, apie kurių skelbimą nurodyta Apraše.

24. Vykdymo grupės narių, taip pat ekspertų darbas apmokamas Tarybos valdybos nustatyta tvarka, sudarant autorines sutartis. Vykdymo grupės narių darbas, atliekant Apraše nustatytas funkcijas, apmokamas kasmet. Atlyginimo dalį kiekvienam Vykdymo grupės nariui paskirsto grupės vadovas, atsižvelgdamas į kiekvieno jų indėlį į bendrą grupės darbą.

25. Programa laikoma įvykdyta, kai patvirtinama jos baigiamoji ataskaita.

________________________

 


 

Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos

2016–2024 metų programos įgyvendinimo

tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Programos įgyvendinimo tinkamumo vertinimo klausimyno forma)

 

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO TINKAMUMO VERTINIMO KLAUSIMYNAS

 

IProjektų vadovams:

 

Prašome pasidalinti patirtimi apie įgyvendinto projekto eigą bei rezultatus. Jūsų nuomonė padės tobulinti vykdomą Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programą (toliau – Programa).

 

Prie kiekvieno teiginio simboliu „x“ pažymėkite geriausiai atitinkančio Jūsų pritarimo tam teiginiui laipsnį (kur „1“ reiškia „visiškai nesutinku“, „7“ reiškia „visiškai sutinku“)

1

2

3

4

5

6

7

Projekto sąveika su moksliniais interesais

1. Projektas buvo vykdomas tęsiant ankstesnius panašaus pobūdžio tyrimus

o

o

o

o

o

o

o

2. Projektas atitiko tyrėjų mokslinius interesus, tačiau buvo sutelktas į naują tyrimų kryptį

o

o

o

o

o

o

o

3. Projektas nagrinėjo iš esmės naują mokslinę problematiką

 

o

o

o

o

o

o

o

Projekto eiga

4. Projekto paraiškos pildymo reikalavimai buvo aiškūs ir lengvai įvykdomi

o

o

o

o

o

o

o

5. Projekto paraiškos ekspertų vertinimai buvo pagrįsti ir aiškiai išdėstyti

o

o

o

o

o

o

o

6. Ataskaita (ataskaitos) buvo vertinamos tiesiogiai siejant paraiškoje numatytus įsipareigojimus su pasiektais rezultatais

o

o

o

o

o

o

o

Projekto naudingumas

7. Projekto rezultatus galima laikyti moksline prasme labai reikšmingais

o

o

o

o

o

o

o

8. Projekto vykdymo metu tyrėjai išsiugdė naujų kompetencijų

 

o

o

o

o

o

o

o

9. Projekto vykdymo metu tyrėjai įsisavino naujų tyrimo metodų

 

o

o

o

o

o

o

o

10. Projekto vykdymo metu tyrėjai surinko naujos vertingos faktinės informacijos

o

o

o

o

o

o

o

11. Projekto rezultatai sudaro reikšmingas prielaidas tolesniems šios krypties tyrimams

o

o

o

o

o

o

o

12. Projekto metu buvo užmegzta reikšmingų tarptautinių mokslinių ryšių

o

o

o

o

o

o

o

Projekto rezultatų sklaida

13. Projekto rezultatų sklaida Lietuvos mokslo bendruomenei buvo labai intensyvi

o

o

o

o

o

o

o

14. Projekto rezultatai buvo aktyviai pristatomi Lietuvos visuomenei

o

o

o

o

o

o

o

15. Projekto rezultatai buvo pristatyti tarptautinei mokslo bendruomenei konferencijose ir kituose renginiuose

o

o

o

o

o

o

o

16. Projekto rezultatai buvo paskelbti svarbiuose tarptautiniuose mokslo leidiniuose

o

o

o

o

o

o

o

 

Prašome nurodyti pagrindinius projekto parametrus:

Projekto pobūdis (pažymėkite „x“ tik vieną tinkamą atsakymą)

Trukmė mėnesiais

Projekto įgyvendinimui skirtos lėšos iš viso, Eur

Projekto vykdytojų skaičius

moksliniai tyrimai

moksliniai tyrimai ir sklaida

sklaida

 

iš viso

tarp jų

doktorantų

užsienio tyrėjų

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jei norėtumėte, prašome pateikti pastabų ir pasiūlymų (dėl Programos turinio, struktūros, vykdymo procedūrų ir kt.):

 

 

 

IIInstitucijoms:

 

Prašome pasidalinti patirtimi apie Jūsų institucijoje vykdytus Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos (toliau – Programa) projektus. Jūsų nuomonė padės tobulinti vykdomą Programą.

 

1. Kaip vertinate tai, kad Lietuvoje lituanistiniai tyrimai finansuojami pagal atskirą – Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programą?

 

 

 

2. Kaip vertinate Programos poreikį Jūsų institucijos mokslininkams?

Pažymėkite simboliu „x“ tik vieną tinkamą atsakymą

Programa labai reikalinga ir aktuali, susidomėjimas yra didelis

o

Programos reikalingumas ir aktualumas vertinamas kaip vidutiniškas

o

Programa nėra labai reikalinga ir aktuali, geriau LMT skirtų daugiau dėmesio ir lėšų kitoms mokslo konkursinio finansavimo kryptims

o

 

3. Žemiau išvardinta keletas teiginių apie Programos administravimą. Pateikite savo nuomonę dėl kiekvieno iš jų:

Tinkamą atsakymą pažymėkite simboliu „x“. Pasirinkite po vieną atsakymą ties kiekvienu teiginiu

Taip

Nei taip, nei ne

Ne

1. Projektų administravimas reikalauja per daug didelių laiko sąnaudų

o

o

o

2. Iš LMT sulaukiama kvalifikuotos pagalbos

o

o

o

3. Tikslinga planuoti ilgesnę projektų įgyvendinimo trukmę

o

o

o

4. Būtina nustatyti didesnę netiesioginių išlaidų dalį (procentą), tenkančią institucijoms

o

o

o

5. LMT turėtų supaprastinti projektų finansavimo sutarčių (projekto veiklų, sąmatos, vykdytojų ir kt.) keitimo tvarką

o

o

o

6. Atsiskaitymas LMT už gautas lėšas reikalauja per daug didelių laiko sąnaudų

o

o

o

 

 

4. Jei norėtumėte, prašome pateikti pastabų ir pasiūlymų, kaip patobulinti projektų įgyvendinimo, administravimo, atsiskaitymo už gautas lėšas tvarką:

 

 

 

 


 

Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos įgyvendinimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos ataskaitos forma)

 

 

 

 

Lietuvos moksLo taryba

 

 

 

 

 

Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos

 

 

 

20...–20... METŲ ATASKAITA

(Jei ataskaita tarpinė, nurodomas laikotarpis, už kurį atsiskaitoma, jei baigiamoji, programos trukmė)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

............................................

(Ataskaitos rengimo vieta, metai)

 


 

20...–20... METŲ ATASKAITOS SANTRAUKA

(Jei ataskaita tarpinė, nurodomas laikotarpis, už kurį atsiskaitoma, jei baigiamoji, programos trukmė)

 

Apimtis – ne daugiau kaip 4000 spaudos ženklų.

 

 

ABSTRACT OF ANNUAL REPORT FOR THE YEAR 20…–20…)

(Jei ataskaita tarpinė, nurodomas laikotarpis, už kurį atsiskaitoma, jei baigiamoji, programos trukmė)

 

Apimtis – ne daugiau kaip 4000 spaudos ženklų.

 

 

TURINYS

 

ĮVADAS..............................................................................................................................................

DĖSTOMOJI ATASKAITOS DALIS...............................................................................................

IŠVADOS IR REKOMENDACIJOS ...............................................................................................

LITERATŪROS SĄRAŠAS..............................................................................................................

PRIEDAI: .............................................................................................................................................

I. PROJEKTŲ SĄRAŠAS 20...–20... mETais.....................................................................................

II. PROJEKTO REZULTATAI 20...–20... METAIS.............................................................................

 

ĮVADAS

 

Glaustai pristatoma programos paskirtis, tikslai ir uždaviniai, priemonės ir laukti rezultatai.

 

DĖSTOMOJI ATASKAITOS DALIS

 

Apibendrinami svarbiausi rezultatai, naujos mokslo žinios bei sklaida (palyginama su laukiamais programos rezultatais), įvertinama jų reikšmė, atsižvelgiant į programoje nurodytus kiekybinius ir kokybinius programos įgyvendinimo vertinimo kriterijus. Nurodomos ataskaitiniais metais panaudotos programos lėšos bei, jei ataskaita tarpinė, finansiniai įsipareigojimai vykdomiems projektams per ateinančius metus (jei yra). Pateikiami siūlymai dėl tolesnių kvietimų. Programos projektų moksliniai rezultatai gali būti ne kartojami, bet cituojami, nurodant projekto ataskaitos registracijos numerį. Aptariami Programos projektų vadovų ir vykdančiųjų institucijų apklausos (jei vyko) rezultatai.

 

IŠVADOS IR REKOMENDACIJOS

 

Nurodomi svarbiausieji rezultatai, programos socialinis veiksmingumas, išvados ir argumentuoti siūlymai bei mokslinės rekomendacijos valstybės institucijoms ir įstaigoms dėl programos rezultatų panaudojimo.

 

LITERATŪROS SĄRAŠAS

 

Ataskaitoje naudotų literatūros šaltinių sąrašas (tarp jų ir cituotos projektų ataskaitos).

 

PRIEDAI

 

I. PROJEKTŲ, VYKDYTŲ 20...–20... mETais, SĄRAŠAS

Sąraše nurodomi chronologiškai pagal kvietimus vykdomi projektai (kvietimo Nr., projekto registracijos Nr., sutarties Nr., projekto vadovas, projekto pavadinimas, vykdančioji institucija, skirta lėšų, projekto statusas (įvykdytas, vykdomas) ir kt.)

II. PROJEKTŲ REZULTATAI 20...–20... METAIS (pagal kiekybinius programos rodiklius ir kt.)

 


Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos įgyvendinimo tvarkos aprašo

3 priedas

 

(Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos ataskaitos ekspertinio įvertinimo pavyzdinė forma)

 

VALSTYBINĖS LITUANISTINIŲ TYRIMŲ IR SKLAIDOS 2016–2024 METŲ PROGRAMOS ATASKAITOS EKSPERTINIS ĮVERTINIMAS

 

Vertinama programos

¨ tarpinė

ataskaita

¨ baigiamoji

 

I. Įvertinimas pagal kriterijus:

Vertinimo kriterijus

Atitiktis kriterijui1

Išsamus įvertinimo paaiškinimas

(kai vertinama tarpinė ataskaita)

1. Ar tarpiniai programos rezultatai leidžia manyti, kad programos tikslas bus pasiektas ir joje numatyti uždaviniai bus įgyvendinti?

(kai vertinama baigiamoji ataskaita)

1. Ar pasiektas programos tikslas ir įgyvendinti joje numatyti uždaviniai?

 

2. Ar vykdant programos projektus gauti tyrimų rezultatai yra reikšmingi, pagrįsti, patikimi ir aktualūs?

 

3. Ar vykdant programos projektus gautų tyrimų rezultatų sklaida ir pritaikomumas yra pakankami?

 

__________________________

1 atitiktis kriterijui gali būti vertinama „TAIP“, „IŠ DALIES“, „NE“

 

II. Galutinė išvada:

(kai vertinama tarpinė ataskaita)

¨           PROGRAMOS ĮGYVENDINIMĄ TĘSTI

¨           PROGRAMOS ĮGYVENDINIMĄ NUTRAUKTI

¨           ATASKAITĄ TAISYTI

(kai vertinama baigiamoji ataskaita)

¨           PROGRAMĄ LAIKYTI ĮGYVENDINTA

¨           PROGRAMĄ LAIKYTI ĮGYVENDINTA IŠ DALIES

¨           PROGRAMĄ LAIKYTI NEĮGYVENDINTA

¨           ATASKAITĄ TAISYTI

 

III. Kiti siūlymai

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

Data . . . . . . . . . . . .

 

Ekspertas

(Kai individualus įvertinimas)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(Vardas, pavardė)

 

Ekspertų grupės vadovas

(Kai apibendrinamasis įvertinimas)

_________________