KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL Socialinių išmokų teikimo asmenims, patIriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2018 m. rugsėjo 27 d. Nr. T2-201

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo 19 straipsniu ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktais, 23 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktais, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Socialinių išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2015 m. spalio 29 d. sprendimą Nr. T2-280 „Dėl Socialinių išmokų teikimo asmenims, patyrusiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės mero pavaduotoja                                                                        Judita Simonavičiūtė


 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės

tarybos 2018 m. rugsėjo 27 d.

sprendimu Nr. T2-201

 

 

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO ASMENIMS, PATIRIANTIEMS SOCIALINĘ RIZIKĄ, TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinių išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja socialinių išmokų (Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo nustatytų išmokų vaikams (toliau – išmokos vaikams) ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatytos piniginės socialinės paramos (socialinės pašalpos ir būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos (toliau – kompensacijos) teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarką.

2. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme ir Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMO BŪDAI

 

3. Asmenims, patiriantiems socialinę riziką, paskirtos išmokos vaikams ir socialinės pašalpos gali būti teikiamos vienu ar keliais iš šių būdų arba derinant teikimo formas:

3.1. pinigais:

3.2. nepinigine forma:

3.2.1. kortelėmis, skirtomis pirkti parduotuvėse (prekybos centruose) parduodamas prekes, išskyrus alkoholio, tabako gaminius bei loterijos bilietus, ir (ar) atsiskaityti už komunalinių paslaugų bei telekomunikacijos paslaugų teikimą (toliau – socialinės kortelės);

3.2.2. prekėmis, kurios parduodamos parduotuvėse (prekybos centruose), išskyrus alkoholio, tabako gaminius bei loterijos bilietus;

3.2.3. apmokant už energijos, kuro, geriamojo ir karšto vandens, dujų, elektros energijos tiekimą ir kitų komunalinių paslaugų bei telekomunikacijos paslaugų teikimą;

3.2.4. apmokant už būsto nuomą;

3.2.5. apmokant vaikų maitinimo ir (ar) ugdymo išlaidas formaliojo ir (ar) neformaliojo švietimo paslaugų įstaigoje (įstaigose) ar dienos centre (centruose);

3.2.6. apmokant gydymosi išlaidas ir (ar) socialines paslaugas;

3.2.7. apmokant studijas ir (ar) neformalųjį švietimą.

4. Socialinės pašalpos ir (ar) išmokų vaikams dydis pinigais negali viršyti 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos ir (ar) išmokų vaikams dydžio.

5. Kompensacijos asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikiamos:

5.1. kai šiluma, geriamas ir karštas vanduo tiekiami centralizuotai, apskaičiuotų kompensacijų sumą pervedant į šilumą, geriamąjį ir karštą vandenį tiekiančių įmonių atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose;

5.2. kai būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti naudojamas kietasis ar kitoks kuras:

5.2.1. socialine kortele;

5.2.2. apmokant elektros energijos, dujų, kietojo ar kitokio kuro pirkimo išlaidas (išlaidų dalį).

 

6. Socialinių išmokų, išskyrus kompensacijų, teikimo būdą, atsižvelgdama į Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos (toliau – Savivaldybės administracija) Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus (toliau – Socialinės paramos skyrius) Socialinių išmokų poskyrio (toliau – Socialinių išmokų poskyris) specialistų surašytą buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą ir (ar) institucijų (BĮ Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centro (toliau – Šeimos ir vaiko gerovės centras), BĮ Klaipėdos miesto nakvynės namų (toliau – Nakvynės namai), psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigų ar kitų socialines, sveikatos, švietimo paslaugas teikiančių įstaigų ir organizacijų, kitų savivaldybių administracijų ir kt.) pateiktą informaciją apie asmenis, patiriančius socialinę riziką, bei rekomendacijas dėl socialinių išmokų teikimo būdo (būdų), siūlo Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta paramos teikimo komisija. Paramos teikimo komisijos darbo organizavimo tvarką, komisijos teises ir pareigas nustato Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinti Paramos teikimo komisijos nuostatai.

 

III SKYRIUS

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ TEIKIMAS

 

7. Kai asmenys, patiriantys socialinę riziką, kreipiasi į Socialinės paramos skyrių dėl socialinių išmokų skyrimo arba Socialinės paramos skyriui pateikiama informacija apie asmenis, patiriančius socialinę riziką, gaunančius socialines išmokas, išskyrus Tvarkos aprašo 5.1 papunktyje nurodytus atvejus, Socialinių išmokų poskyrio specialistai, atsižvelgdami į aplinkybes, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas:

7.1. surenka duomenis apie asmenis, patiriančius socialinę riziką, iš valstybės ir žinybinių registrų, valstybės bei kitų informacinių sistemų;

7.2. kreipiasi į institucijas su prašymu pateikti turimą informaciją apie asmenis, patiriančius socialinę riziką, ir (ar) rekomendacijas dėl socialinių išmokų teikimo būdo (būdų).

Jeigu asmuo neturi nuolatinės faktinės gyvenamosios vietos ir negauna socialinės priežiūros paslaugų, jam siūloma nuvykti į Nakvynės namus dėl intensyvios krizių įveikimo pagalbos (informavimo ir konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo, psichologinės pagalbos teikimo bei esant galimybei aprūpinimo maistu, būtiniausiais daiktais ir kt.);

7.3. parengia dokumentus (duomenis) socialinės rizikos veiksniams ir aplinkybėms, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojus patirti jiems socialinę atskirtį (piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu; elgetavimas, valkatavimas, skurdas bei benamystė ir kt.), vertinti (buities ir gyvenimo sąlygoms patikrinti ar kt.), išskyrus atvejus, kai asmenys neturi nuolatinės faktinės gyvenamosios vietos ir (ar) gauna socialinės priežiūros paslaugas, psichologinės bei socialinės reabilitacijos paslaugas ar pan.

8. Socialinių išmokų poskyrio specialistai surinktą informaciją, savo pastabas, komentarus ir aplinkybes, dėl kurių asmuo patiria socialinę riziką, surašo į Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą formą.

Jeigu atliekamas buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimas, patikrinimo metu surinkti duomenys ir nustatytos aplinkybės, dėl kurių asmuo patiria socialinę riziką, surašomi ir buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akte.

9. Keičiant socialinių išmokų, išskyrus Tvarkos aprašo 5.1 papunktyje nurodytus atvejus, teikimo formą ir (ar) būdą pagal asmens prašymą ar gavus iš institucijos informaciją, taikoma šio Tvarkos aprašo 7 punkte nustatyta tvarka.

Nustačius, kad asmuo nepatiria socialinės rizikos, šio Tvarkos aprašo nuostatos dėl socialinių išmokų nebetaikomos nuo kito mėnesio pirmos dienos po informacijos gavimo ir (ar) socialinės rizikos veiksnių ir aplinkybių vertinimo.

10. Sprendimą (įsakymą) dėl išmokų vaikams, socialinės pašalpos ir kompensacijų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, būdo (būdų) priima Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo. Priimant sprendimą (įsakymą) dėl išmokų vaikams ir socialinės pašalpos teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, būdo (būdų) atsižvelgiama į paramos teikimo komisijos siūlymą.

11. Socialinės išmokos asmenims, patiriantiems socialinę riziką, šio Tvarkos aprašo 3.2.1, 3.2.2 ir 5.2.1 papunkčiuose nurodytais būdais teikiamos tik tose parduotuvėse (prekybos centruose), su kuriomis Savivaldybės administracija yra sudariusi sutartis. Parduotuvę (prekybos centrą) gali rinktis asmenys, patiriantys socialinę riziką, arba siūlyti institucijos.

Pasirinktos parduotuvės (prekybos centro) socialinė kortelė išduodama Socialinių išmokų poskyryje.

Jei asmuo, patiriantis socialinę riziką, nepasirenka parduotuvės (prekybos centro), parduotuvė (prekybos centras) parenkama Socialinės paramos skyriaus sprendimu.

Institucijos gali dalyvauti perkant parduotuvėse (prekybos centruose) parduodamas prekes ir (ar) atsiskaitant už komunalines paslaugas.

12. Kai asmenys, patiriantys socialinę riziką, būstui šildyti ir karštam vandeniui paruošti naudojantys kitas energijos ir kuro rūšis, pasirenka šio Tvarkos aprašo 5.2.2 papunktyje nustatytą būdą, kompensacijos teikiamos, apmokant asmenų, patiriančių socialinę riziką, faktines elektros energijos, dujų, kietojo ar kitokio kuro, pirkimo išlaidas (išlaidų dalį), bet ne didesnes kaip apskaičiuota kompensacijų suma už visą skyrimo laikotarpį.

13. Jeigu asmenims, patiriantiems socialinę riziką, socialinės išmokos (išmokų dalis) teikiamos pinigais, lėšos pervedamos į atsiskaitomąsias sąskaitas mokėjimo ar kredito įstaigoje arba per kitą mokėjimo įstaigą, su kuria Savivaldybės administracija yra sudariusi sutartį dėl socialinių išmokų pristatymo.

14. Jeigu asmenims, patiriantiems socialinę riziką, socialinės išmokos (išmokų dalis) teikiamos vienu ar keliais iš Tvarkos aprašo 3.2 papunktyje ir (ar) 5 punkte nurodytų būdų, lėšos pervedamos:

14.1. prekybos centrams, su kuriais Savivaldybės administracija yra sudariusi sutartis;

14.2. švietimo, sveikatos, socialines, telekomunikacijos ir (ar) komunalines paslaugas teikiančioms įmonėms, dienos centrams, energiją, geriamąjį, karštą vandenį, dujas ir elektros energiją tiekiančioms įmonėms pagal institucijos pateiktą informaciją;

14.3. būsto savininkams (fiziniams ar juridiniams asmenims), nuomojantiems būstą, pagal asmenų, patyrusių socialinę riziką, su nuomotoju raštu sudarytas gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis, įregistruotas viešame registre, arba kitus būsto nuomos faktą patvirtinančius dokumentus, kai būstas nuomojamas užsienio valstybėje ar asmenys gyvena mokymosi įstaigos bendrabutyje;

14.4. kurą tiekiančioms įmonėms ar fiziniams asmenims, iš kurių įsigytas kuras, pagal pateiktus dokumentus, patvirtinančius kietojo ar kitokio kuro įsigijimą;

14.5. šilumą, geriamąjį ir karštą vandenį tiekiančioms įmonėms, kai šiluma, geriamasis ir karštas vanduo tiekiami centralizuotai.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Socialinės paramos skyrius ir kitos institucijos, teikiančios socialines, sveikatos, švietimo ir kitas paslaugas, bendruomeninės, nevyriausybinės organizacijos, religinės bendruomenės, bendrijos ir kt., siekdamos teigiamų pokyčių asmenų, patiriančių socialinę riziką, gyvenime, siūlo ir tarpininkauja asmenims dėl kitų pagalbos priemonių bei socialinių problemų sprendimų alternatyvų.

______________________________

part_8092de10b3e14ee5837d1ad52b3fc6e5_end